'Euthanasie in bepaalde gevallen niet strafbaar' dichtbij Ontwikkelingslanden zitten te springen om aangepaste technologie friidmolukken -1 aidmolukken - 2 aidmolukken - 3 Wacht even met boeken van uw reis pTcoupon Liter jenever na 1 januari zeker f 13,50 Scandinavië kouder hoe vertel ik het m'n kind matig broeierig dorst tic uitdrukking ONDERDAG 11 DECEMBER 1975 BINNENLAND TROUW/KWARTET 5 ■"ommentaar Aanbevelingen aan Raad van Europa voornaamste reden, waarom het lobleem van de Zuidmolukkers zo'n probleem is (en van dat ka- fckteristiek doen de hevige en onver- ichte explosies van gijzelingen en ttingen niets af) wordt gevormd or de hardnekkigheid waarmee de idonesiërs blijven volhouden dat het Jjer om een binnenlands-Nederlandse «gelegenheid gaat; een standpunt de Nederlandse regering zich in verleden kennelijk steeds «ft laten aanpraten, uit welke over- ngen dan ook. in het vervolg van dit betoog •aks voor een wat opener benadering het probleem door zowel Neder- als Indonesië zal worden gepleit, m gebeurt dat niet uit een neiging te verdoezelen hoezeer Nederland dit punt een grote morele schuld lit het verleden meedraagt. Nederland kent te weten dat het kolonialisme tot _Jet5 goeds leidt en heeft geleid en ■weral dient het besef door te dringen, -• Jat de Zuidmolukkers op het ogenblik Ier zijn, omdat wij daar geweest zijn. jSSÏj kunnen en mogen ons niet losma- )(jp van onze rol in het verleden als lonisator van die landen en volken in Zuidoost-Azië. De last die dat len ons oplegt, zullen wij nog zo bescheiden (en zo opgewekt geduldig) mogelijk moeten dragen. betekent ook, dat wij geen aan- :ht voor de Zuidmolukkers dienen bepleiten (of apeliefde dienen te tonen) uit de broeierige en door het rieden besmette argumentatie van »r de eeuwen trouw' een formu- ig die op zichzelf al een veroorde- van hun en onze houding in verleden kan inhouden, enig juiste benadering van het tbleem is: als houders van een ichien niet gewenste, maar wel tot itwoordelijkheid oproepende erfe- uit een geschiedenis, die wij voor groot deel met Indonesië delen. lonesië kan ons tegenwerpen dat gemeenschappelijk delen van een shjedenis nooit zijn bedoeling of (je keus is geweest en dat het ■om niets met dat verleden te :en heeft. Maar zo eenvoudig lig- de zaken niet noch in het /en van individuen, noch in dat van tten. Men kan het verleden niet met p simpele ontkenning of negeren feiten ongedaan maken en men het ook niet doen als mensen G «irvan de dupe dreigen te worden. l,llonesië zou moeten erkennen dat kJt op het ogenblik in zijn binnenland rïglmaken heeft met het probleem van Ln(btralisatie tegenover regionalisatie. In daar het probleem bestaat van een inerende hoofdstad met een gigan- 2,the bureaucratie die de buitenge- ttVisten leegzuigt en verwaarloost om- het centrale gezag om welke lenen dan ook aan de herverde- |e e van de middelen niet toekomt, ïitét is misschien vervelend en irrite- Md als deze dingen van Nederland gezegd worden (Nederland dat in koloniale verleden niet veel an- gehandeld heeft en pas op het irlaatste ogenblik begonnen is met 2,pentralisatie. waardoor dat hele be- juist in opspraak is gekomen), j eens moet er toch een tijd komen kei) realistischer, minder bevangen door ijoties uit het verleden tegen de 'ikkelingen aan te kijken. Pas als besef er ook in Indonesië is. als de onvrede in tal van regio's (en it niet alleen in de Molukken) gele-, leid krijgt om politiek vertaald en jedragen te worden, is er kans. op politieke oplossing voor het nu ifis zo schrijnend geworden pro- :m van de Zuidmolukkers. tarschijnlijk bestaan er juist op ogenblik grote psvchologische imingen bij de Indonesische rege- tot deze erkenning te komen. Het te gemakkelijk als een overwin- (g voor de RMS-ers kunnen worden :ien; als de honorering van een op :elf verfoeilijke en volstrekt af- irenswaardige actie :e laatste overweging dient vooral •r de Zuidmolukkers zelf als argu- it gehanteerd te worden. Om ons imentaar van vorige week vrijdag iteren: 'De Zuidmolukkers (en dan It alleen de actievoerders in Beilen j Amsterdam, maar ook allen die er al dan niet verholen bewondering kijken) zullen moeten inzien dat tand en niets gebaat is bij acties deze' It is op het ogenblik het meest juele. Pas als de Zuidmolukkers te actie opgegeven hebben en fc sneller dat gebeurt, des te beter is t voor alle betrokkenen is er een jgelijkheid om serieus over een op ting na te denken. ^i formulering als deze moet voor fievoerders van een irriterende vaag- |d zijn, maar helaas: concreter kun- p wij niet zijn. Het bedrijven van po- lek vraagt immers in de eerste plaats h geduld, om de bereidheid een weg 'te leggen met heel kleine passen bereidheid ook om voorzichtig en pder stemverheffing met elkaar te feken. Van een onzer verslaggeefsters DEN HAAG De regeringen van de Europese landen zouden een onderzoek moeten instellen naar de mogelijkheid artsen niet langer strafbaar te stellen als zij in bepaalde gevallen euthanasie ple gen. Dit staat in een aantal aanbevelingen die eind januari behandeld zullen worden in de assem blee van de Raad van Europa. Volgens aanbevelingen zou on derzocht moeten worden of de art sen vrijuit kunnen gaan indien zij: euthanasie toepassen bij onge neeslijk zieke patiënten wanneer deze patiënten bij hun volle be wustzijn daarom vragen; euthanasie toepassen bij onge neeslijk zieke patiënten die hun bewustzijn hebben verloren en die eerder zelf om een dergelijke be ëindiging van hun leven hebben ge vraagd of wier naasten daarom ver zoeken; euthanasie toepassen bij patiën ten die kunstmatig in Leven worden gehouden terwijl alle hersenfunc ties onherroepelijk zijn opgehou den. Bovendien zou onderzocht moeten worden of er mogelijkheden zijn een wettelijke regeling te ontwer pen waarbij een zogenaamd 'levens testament' geldigheid krijgt. Dat levenstestament zou dan een ver klaring zijn die iemand in zijn volle bewustzijn opstelt en waarin hij of zij goedkeurt dat artsen later (bij ongeneeslijke ziekte), euthana sie bij hem of haar toepassen. De aanbevelingen zijn afkomstig van de leden van de assemblee J. J. Voogd (Tweede Kamerlid voor de PvdA) en mevrouw Hubinek, de christen -d emocratische Oostenrij k - se afgevaardigde in de assemblee. Ze zijn vorige week aanvaard door de commissie voor sociale en ge zondheidsvraagstukken in de raad. Gaat de assemblee akkoord met de aanbevelingen dan worden ze voor gelegd aan de ministers van de achttien aangesloten landen. Deze kunnen ze overnemen en hebben dan de verplichting wetgevende voorstellen te doen in eigen parle ment; ze kunnen ze ook niet over nemen maar dan kan het parlp- ment met de uitspraak van de assemblee in de hano aandrin gen op behandeling Het euthanasie-vraagstuk wordt al enkele jaren besproken in de Raad van EuroDa. Een paar jaar geleden is een motie aangenomen waarin werd gevraagd om een rapport over 'de rechten van de zieke mens'. Uit de sociale en gezondheidscommissie zijn daarop de twee rapporteurs aangewezen die de aanbevelingen moesten formuleren Ook suggestie voor 'levenstestament' In de aanbevelingen vormen de rechten van de zieke patiënt het uitgangspunt. Deze patiënt staat, aldus de aanbevelingen, vaak machteloos en rechteloos tegenover degenen die hem behandelen. De steeds verder voortschrijdende me dische wetenschap kan hem voor problemen plaatsen en kan zelfs zijn menselijke rechten bedreigen. Het gevaar bestaat dat zijn behan deling meer op de techniek dan op de mens gericht is. Omdat zieke mensen vaak hun ei gen belangen slecht kunnen behar tigen vooral wanneer zij in gro te ziekenhuizen liggen zou de overheid maatregelen moeten ne men om hun belangen veilig te stellen. Dat zou, aldus de aanbeve lingen moeten gebeuren door: artsen ervan te overtuigen dat de zieke recht heeft op volledige informatie over zijn ziekte en be handeling, vooropgesteld dat de pa tiënt die informatie zelf wil; de zieke het recht te geven op het maximale aan medicijnen om zijn lijden zoveel mogelijk te ver minderen; de zieke beter geestelijk voor te bereiden op de dood, bijvoorbeeld met hulD van psychiaters, geestelij ken of maatschappelijk werkers; het isolement en de eenzaam heid van de stervende zieke te doorbreken en hem met de hulp van familie, geestelijken, maat schappelijk werkers en arijsen zo goed mogelijk voor te bereiden op zijn dood .Van onze redacteur wetenschappen LEIDEN Wat wij met geld, techniek en goede bedoelingen aan ontwikkelingshulp hebben bedreven, gaan we steeds kritischer bekijken. Door vestiging van industrieën en in de derde wereld is de sociale ongelijkheid in die landen eerder toe- en afgenomen. De weinige en vrij goed betaalde fabrieksarbeiders worden onderdeel van een elite en de massa van de bevolking wordt daar weinig wijzer van. Met deze overweging opende prof. dr. E. W. Hommes gisteren in Lei den de tentoonstelling 'Aangepaste technologie voor ontwikkelingslan den'. Daar tonen vijf Nederlandse groe peringen technische oplossingen voor eerste levensbehoeften als eten, drinken en een dak boven je hoofd. Het begrip 'aangepast' bete- ADVERTENTIE) De Prim-Air programma's PRIM-EIRE Ierland (v.a. 26 maart Aer Lingus Charter 4 x p.w.) PRIM-AEREOS Algarve (v.a. 27 maart TAP Charter zaterdags) komen later uit. Wij gaan op zeker. U ook? Programma's dan al aanvragen rckre aktief toerixme Clinge 24, BussumTel02159-14 5 41. lerland/Algarve Tuil Naam; kent veel: aangepast aan de plaat selijke beschikbaarheid van grond stoffen. betaalbaar, vallend binnen het sociale en culturele patroon dat verre verschilt van het onze. door de mensen ter plaatse te maken. Want import is onbetaalbaar. Vingeroefeningen Een woordvoerder van het Konink lijk instituut voor de tropen (een van de deelnemende groepen), waarschuwde dat de tentoonstelling niet alleen erg nuttig is voor de gedaehtenvorming, maar ook erg gevaarlijk. Want aangepaste tech nologie laat zich niet vatten in definities, het is juist per situatie en per plaats verschillend, al naar de mogelijkheden. Het laat zich ei genlijk niet tentoonstellen op een marmeren vloer in een glazen hal: 'Dit zijn nog maar vingeroefenin gen uit de beschutte westerse werk plaatsen.' En het gaat er niet om dat wij oplossingen bedenken die aange past zijn aan plaatselijke middelen en vaardigheden, belangrijker is dat wij de plaatselijk aanwezige vindingrijkheid aanboren en stimu leren. Zoals prof. ir. L. J. Mostert- man zei bij de opening van een eerdere tentoonstelling van hetzelf de materiaal in Belgrado: er gaat waarschijnlijk nog steeds meer aangepaste technologie verloren dan er nieuwe bijkomt. In het Gorlaeuslaboratorium van de Leidse universiteit (Wassenaarse- Een van de opstellers van de aanbevelingen over euthanasie, het Nederlandse Tweede Kamer lid drs. J. Voogd. DEN HAAG Een literfles jenever of vieux zal vanaf 1 januari min stens 13,50 a veertien gulden gaan kosten. Dit wordt de absolute bo demprijs die het produktschap voor gedistilleerde dranken hoogstwaar schijnlijk volgende week officieel zal vaststellen. De bodemprijs als hierboven genoemd is inclusief BTW en de accijnsverhoging van ruim twee gulden per liter. Op dit ogenblik worden nog liter flessen verkocht beneden een tien tje. De verplichte bodemprijs voor sterke drank is een dringnde wens van de slijters en hun organisaties. De consumentenorganisaties heb ben zich ertegen verklaard. Consu mentenbond en Consumenten Con tact vinden dat de problemen aan de slijters er zouden er te veel zijn niet moeten worden opge lost over de ruggen van de consu ment. Dezer dagen komt het besluit af van minister Lubbers en staatsse cretaris Hazeikamp van economi sche zaken, waarbij het produkt schap voor gedistilleerde dranken de machtiging krijgt om bepaalde minimumprijzen voor te schrijven. Eind september lieten enige fabri kanten van sterke drank de verti cale prijsbinding los. Daarop ont stond een prijzenoorlog. Veel slij ters draaien sindsdien zonder winst of met verlies, ofwel ze raken hun klanten kwijt, als ze proberen niet mee te doen in de prijzenoorlog. weg 76) zijn intussen zulke prakti sche zaken te zien als een door stromend water aangedreven wa terpomp (na import van plastic mallen door de plaatselijke bevol king te maken van beton, houten kleppen en bamboe leidingen). Er is een kookapparaat op zonne-ener- gie. een TNO-constructie waarmee een traditioneel ijzergieterijtje door bijmengingen een bijna aan staal gelijkwaardig materiaal kan produ ceren. een in baksteen uitgevoerd lego-systeem dat bouwen zonder (te importeren) cement, mogelijk maakt De tentoonstelling, die tot en met woensdag overdag geopend is. valt sedeeltelijk samen met een confe rentie waar de Nederlandse univer siteiten en hogescholen volgende week gaan bespreken wat zij aan het onderzoek voor de ontwikke lingslanden kunnen bijdragen. Die conferentie begint maandag om twee uur in hetzelfde gebouw met een openbare zitting. Ook de slot zitting woensdagmorgen (negen uur) is openbaar. Dc barometers in ons land staan vrij hoog. In de loop van gisteren zijn ze nog verder gestegen. Dit is een aanwijzing voor de gezondheid van een zone van hogedruk, rei kend van de Britse eilanden (een maximum van 1029.3 millibar bo ven Oost-Ierland en Midden-Enge- land) tot de Balkan. Er vindt in onze omgeving instroming van be trekkelijk zachte en vochtige lucht van zee plaats, echter voornamelijk in het noorden en noordwesten. Daar werd gisteravond ook motre gen gesignaleerd. De wind was er naar het noordoosten gedraaid ach ter een storing van geringe activi teit. De temperatuur in Den Helder haalde gistermiddag 10 graden Cel sius tegenover maximaal 3 in Maastricht. Aangezien wij onder beheer van hogelucbtdruk blijven zal de kans op neerslag van beteke nis vooreerst klein zijn. Wel kan de mist. die zich vooral in de nacht vormt en in het bijzonder in het zuiden en midden van Nederland vervelend kan worden, 'kleverig' zijn Het zicht in Honington in de zuidoosthoek van Engeland meldde gisteravond slechts 70 meter zicht. Tegen het weekeinde wordt een hernieuwde toeneming van de wind verwacht, waardoor dan de mist- kansen weer afnemen maar die op wat neerslag groter wordt. Zoals wij eerder al vaststelden is er van een echte opbouw in de richting van een strenge winter geen spra ke. Telkens warmen zich in het 'verre westen' depressies die dan via Zuid-Groenland en IJsland over Scandinavië naar het zuidoosten trekken, (de temperatuur op IJs land varieerde gisteravond van mi nus 6 gr. C. bij matige sneeuwval in het uiterste noorden tot plus 13 gr. C. (maximum zelfs 14) in het uiterste oosten. Zolang het niet ge beurt, kan de koude winterlucht niet voldoende uitloop in zuidelijke richting krijgen. Telkens wanneer zo'n koude tong een beetje zuidelij ker komt, gaat de zachte en vochti ge oceaanlucht uit het westen weer in het tegenoffensief. Conclusie: voor winters weer ligt het hoge- drukgebied op een verkeerde plaats. Toch is de kou in Scandinavië flink toegenomen achter een via Lenin grad wegtrekkende stormdepressie. Dit werd vooral gedemonstreerd door de uitslagen van stations in Noord-Finland: Sodanklya, maxi mum minus 17, gisteravond om ze ven uur minus 23. Ivalo, nog noordelijker gelegen, meldde minus 17 graden bij matige sneeuwval! Slechts een enkel station in het uiterste zuiden van Finland had gisteren geen ijsdag: maximum plus 1. Overal kwamen gisteravond luchtdrukstijgingen van 3 tot 5 ximum temperaturen van gisten en Slftff 7-1Q 11111- neer- Amsterdam zwaar bewolkt 8 0.6 De Bilt motregen 5 0.1 Deelen mist 4. 0.3 Eelde motregen 8 0.4 Eindhoven regen 4 0.1 Den Helder half bewolkt 10 0.2 Luchth. Rtd. regen 7 0.1 Twente geheel bewolkt 5 0 Vljssingen geheel bweolkt 5 0 Zd Limburg zwaar bewolkt 3 0 Aberdeen onbewolkt 10 0 Athene niet ontvangen Barcelona geheel bewolkt 14 0 Brlijn motregen 7 0 Bordeaux mist 0 Brussel geheel bewolkt 4 0 Frankfort motregen 2 0.1 Genève zwaar bewolkt 5 0 Helsinki onbewolkt —6 0 Innsbrück zwaai* bewolkt 1 0 Kopenhagen onbewolkt 7 0 Lissabon zwaar bewolkt 15 2 Locarno onbewolkt 6 0 Londen geheel bewolkt 7 0 Luxemburg onbewolkt 2 0 Madrid zwaar bewolkt 11 0 Malaga regen 16 3 Mallorca regen 18 2 München geheel bewolkt 1 0 Nice half bewolkt 15 0 Oslo onbewolkt 1 0 Parijs licht bewolkt 2 0 Rome niet ontvangen Spilt zwaar bewolkt 1 1 Wenen zwaar bewolkt 5 0 Stockholm onbewolkt -1 0 Zürlch geheel bewolkt 3 0 Casa Blanca half bewolkt 20 0 Istanboel onbewolkt 9 0 Las Palmas half bewolkt 23 0 New York ■zwaar bewolkt Tel Avlv zwaar bewolkt 17 0 Tunis zwaar bewolkt 18 0 millibar in drie uur voor. De laag ste temperatuur in -Finland werd opgegeven door Kemi bij de Fins- Zweedse grens (uiteraard in het noorden) te weten minus 26 gra den. In Noord-Zweden kwam ook strenge vorst voor, maar de tempe raturen waren er minder laag: Kvikkjokk gaf minus 12, een ander station minus 13. Oslo rapporteerde minus 12 graden. Zeer koud weer heerst nu ook op Spitsbergen en het eilandje Hopen te weten minus 23 graden (maximum minus 19). Op de Britse eilanden is het duide lijk zacht voor de tijd van het Jaar, kijk maar naar Schotland waar Aberdeen gistermiddag tot 10 graden reikte evenals het eiland Man en de Hebriden. onder redactie van loessmit Ook een interessante vraag is: hoe praat ik met mijn kinderen over die gijzeling? Nou gewoon, ben je dan geneigd te antwoor den. Al naar gelang de leeftijd van de kinderen, leg je ze niets- iets/veel uit over wat achter de actie van de Zuidmolukse jonge ren zit. Al naar gelang je opvat tingen probeer je dan bovendien geen/een beetje of veel begrip te kweken voor die acties. Hoe je kinderen het geweld moet uit leggen is niet een probleem dat nu met deze twee gijzelingen is ontstaan. Dankzij de publici teitsmedia komt er dagelijks zo veel zichtbaar en wat minder zichtbaar geweld (zoals werk loosheid) de huiskamer binnen dat het wat overdreven is om te denken dat uitgerekend deze ac ties problemen voor ouders en kinderen opleveren. Desondanks heeft de klinische pedagoog prof. dr. W. ter Horst van het pedagogisch instituut van de Leidsche universiteit en kele adviezen aan opvoeders op gesteld en die toegestuurd naar de publiciteitsmedia. De Leidse pedagoog stelt vier vragen met daarbij passende antwoorden om een idee te geven hoe er over dit soort zaken gepraat kan worden. De vragen met in het kort de antwoorden luiden: Moet er door opvoeders gepraat worden crver dit soort dingen? Ant woord Ja. Met welke kinderlijke ervaring is deze gijzeling te ver gelijken? Antwoord. De huiselij ke scene, de driftbui, de ruzie als menselijke kortsluiting. Vraag: Hoe worden kinderen en grote mensen zo ongelukkig dat ze zo lelijk tegen elkaar kunnen doenAntwoord: Het ideaal van de Zuid-Molukken en onze on verschilligheid daartegenover maakt dat 'sommigen van hen toen lelijk gingen doen. Ze wis ten wat dat het niet mocht, ze wisten ook wel dat. ze straf ver dienden. maar ze waren zo on- oelukkig dat het hen allemaal niets kon schelen Tensloile: Zijn ze allemaal zo. die Zutd-Molukkers (of Ambon- nezen): Antwoord. Nee hoor. en het zou heel oneerlijk zijn om nu te menen dat alle Zuid-Mo- lukker.-, gevaarlijke lelijke men sen zijn Een interessanter slot is de re den dir de Leidse professor aan voert voor deze bijdrage aan de nnoebrijdelde publiciteitsgolf over de Zuidmolukse zaak. publi citeit ate voor een deel verant woordelijk is voor eventuele angsten en spanningen bij kin deren 'We deden dit omdat de meeste opvoeders geen ervaring hebben De Amerikanen, zo onjxt uit een grootscheeps onderzoek, zijn best bereid zich iets te ontzeggen om de inflatie te helpen bestrijden. Zo wil 91 procent het één dag in de week wel zonder vlees doen, 73 procent wil zijn kleren niet di rect door nieuwe vervangen en 78 procent is bereid huishonden en -katten geen Lrokjes en andere hapjes voor te zetten die op ba sis van rundvlees zijn klaarge maakt. Een heleboel Amerikanen willen nog wel een stapje verder gaan: 73 procent zal desnoods in een kleiner huis gaan wonen en 66 procent ziet. indien hoogst noodzakelijk, zelfs helemaal af van weekend- en vakantiehuisjes. En wat de auto betreft, willen ze ook een flinke veer laten: 93 pro cent belooft zijn auto nee. niet af te schaffen. Maar wel willen al die Amerikanen eventueel tij delijk van de ingebakken ge woonte afstappen om hun auto elk jaar voor een nieuwe in te ruilen. Er is nog maar één kerkganger in de kathedraal van het Engelse Lincoln die het niet koud heeft. Dat is de koster, die een privé- verwarming heeft gekregen. Er ging zoveel geld in zitten om het elfde-eeuwse gebouw te verwar men een gulden of vijftig per uur dat het kerkbestuur die uitgave niet langer verantwoord vond en de verwarming definitief uitdraaide. Ook voor de paar uren dat er dienst gehouden wordt, gaat de kachel niet meer aan, maar voor de koster, die natuur lijk vaak in het gebouw bezig is, vond men dat wel wat cru. Daar om is er voor nem een electrisch broeikastje gehuurd, net groot genoeg om de koster op tempera tuur te houden. met dit soort prolemen. Geluk kig niet'. In de toekomst zal het vaker voorkomen, 'want Neder land is niet meer het land van de Nederlanders alleen, maar ook van Creolen, Hindoestanen, Javanen, Chinezen, Turken, Joe- goslavtn etc. We leven midden in de tweede grote volksverhui zing'. aldus de professor. En dan te bedenken dat de drie vorige gijzelingen in ons land door Japanners, Palestijnen en gewone Hollanders onder me kaar werden uitgevoerd. Die tweede grote volksverhuizing als oorzaak klinkt prachtig, maar slaat nergens op. De professor zou alieen opvoeders en ouders op het idee kunnen brengen dat gewelddadige acties een noodza kelijk gevolg zijn van het her bergen van vele nationaliteiten in een land. En dat is een erg raar idee. Deze dorstige slak heeft een naam: Geronimo, en een baas heeft ie ook, die verschrikkelijk trots op het dier is. Want volgens de baas, twintigjarige Chris Hud son uit Hove in het Engelse graafschap Sussex, is Geronimo de grootste slak ter wereld. De reus onder de slakken heeft dat allemaal aan zijn dagelijkse por tie melk te danken. Toen Gero nimo nog maar met het gewone slakkegangetje opgroeide en uit eindelijk een lengte van twintig centimeter bereikt had, proefde hij op een dag een gemorst drup peltje melk. Sinds die erste druppel kan Geronimo niet meer van het glas afblijven: met de regelmaat van de klok strekt hij zich in zijn volle lengte langs een glas om de inhoud langzaam maar zeker op te slurpen. De melk heeft hem intussen tien centime ter doen groeien en volgens baas Chris is geen andere slak ter we reld ooit dertig centimeter lang geworden. 'Ik haat 'm', zegt mevrouw Elsie O'Connor volgens Televizier over haar zoon Carroll. Ze bedoelt dan de rol van Archie Bunker, nu al jaren door Carroll vertolkt, waar mee zelfs zijn echte moeder ver eenzelvigd wordt. Op haar werk wordt ze nogal eens als 'me vrouw Bunker' aangesproken: 'Dat vind ik verschrikkelijk. Ik heb mijn zoon nooit opgevoed als het type dat hij uitbeeldt en soms heb ik het idee dat mijn Carroll zich identificeert met Ar chie Bunker. Wanneer Archie vals tegenover zijn vrouw, doch ter en andersdenkende mensen is, dan zit ik met het zweet in mijn handen en denk ik bij mezelf: hoe kan mijn zoon dat nou doen?' Mevrouw O'Connor had de oud ste van haar drie zoons heel wat /er onderwijzer dan Archie zien worden. Ze had hem terwille van een goede opvoeding naar de grote stad Dublin gestuurd maar, zegt ze nog altijd spijtig, 'hij kwam terug met een theater-tic'. Aan de uitdrukking van iemands gezicht kan een goed opmerker heel wat zien. Je moet alleen wel weten op welk deel van het ge zicht je moet letten. Het tijd schrift De Bejaarden heeft in de 'Journal of Communication' ge lezen, dat wangen en mond het duidelijkst een gevoel van afkeer weerspiegelen. Ogen en oogleden verraden angst: aan wangen, mond, ogen en oogleden is treu righeid te ontdekken en woede zie je vooral op wangen, aan mond, wenkbrauwen en voorhoofd. Bij een blijk van verrassing is het hele gezicht in touw. Wie meent al die stemmingen van iemands gezicht af te kunnen le zen, moet wel een heel vlugge zijn: de meeste gezichtsuitdruk kingen zouden hoogstens twee seconden duren. 'Het is zijn eerste echte dikke boom.'

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 5