gan Kemenade slechte esentatie van beleid [RP en PvdA verwijten Beter te vroeg gepest dan te laat ontvangen Onderzoek naar militaire bonden zal vrijheid niet aantasten, zegt minister ANION HEIJBOER Model contract om huurder te beschermen Vrijheid van onderwijs onaangetast Idaten waarschuwen ografen met schoten Aantasting van onderwijsvrijheid een spookverhaal? Mi Van Kemenade: Het Regent Dat Het Giet. Vergeet Je iet Uiet. verge StophoestNi NAVO streeft meer standaardisatie na Van Red Band Natuurlijk. RITA Weskblad dcTljd t1.80) abonnementen: 020 - 233984 In de praktijk worden de voorwaarden door verhuurder gedicteerd DE KUYPER EXPORT Jonge Jenever Eenzijdig knellende beperkende bepalingen RDAG 11 DECEMBER 1975 BINNENLAND TROUW/KWARTET 3 Merheid Kamer heeft bezwaar tegen manier van bezuinigen n tpze parlementsredactie en letJAAG De ARP en de PvdA hebben gisteren in de Tweede Kamer minister Van Kemenade r <jgd eens wat meer te letten op de manier waarop hij zijn beleid naar buiten brengt. Volgens 'JJ rtijen ligt hierin een belangrijke oorzaak van de tegenstand die de minister ondervindt van- ige] jnderw ijs wereld. maar primair om een verworven heid, die na honderd jaar zware strijd ons nationale onderwijs heeft gestempeld', aldus Van Leijenhorst. De socialist Laban zei dat de spookverhalen over de aantasting van de vrijheid van onderwijs nu maar eens uit de discussie moeten verdwijnen. 'Een deel van de on rust in de onderwijswereld wordt uit partijpolitieke overwegingen veroorzaakt door de oppositie, die de mensen bang probere nte maken door op onverantwoorde wijze te suggereren, dat deze minister de onderwijsvrijheid wil aantasten en politieke indoctrinatie nastreeft. Het moet voor eens en voor altijd duidelijk zijn, dat onze fractie een dergelijk beleid niet zou toestaan'. i —en grote delen van het on- en In plaats van harmonie en „c pel signaleren we spannin- polarisatie-uitingen die ons .1 isten', zei mevrouw Kraaije- juters (ARP) gisteren tij- behandeling van de begro- }g i onderwijs en. wetenschap- rtk nlw Kraaijeveld zei dat juist en naat tussen de overheid en baa erwijs van essentieel belang de totstandkoming van ver- Q jjjen en ontwikkelingen, vji het onderwijs zo'n drin- tehoefte heeft. cialistische Kamerlid Van zal (een partijgenoot van Van e Ipde) merkte op dat de mi- ohi met zijn plannen bepaald ce dreiging vormt voor de vrij man onderwijs. 'Maar ik heb >t zftndruk dat de minister wat itiger zou moeten zijn bij ee agen van het bijzonder on- zich juist als bijzonder [ie js waar te maken. En ook meer begrip zou moeten -et oor het feit dat een groot ik n het bijzonder, levensbe- •fc lijk onderwijs opnieuw i wfaar een eigentijdse gestalte het an zijn identiteit', zei hij. :n j 'de nigingen rderheid van de Tweede Ka- eft bezwaar tegen de manier zuinigen van de minister. ne de onevenredige bezuini- L op het middelbaar technisch f js (MTO) gaat de Kamer te atssecretaris De Jong heeft xigroting aangekondigd dat ilen leerlingen in de ver- Ie groepen zal worden ver- an achttien naar twintig, altronder dat de docenten dan fj gordijnen klimmen, temeer ook bij de praktijklessen Idsproblemen kunnen ont- Dit is een weinig zorgvuldig aldus het Kamerlid Laban De staatssecretaris is in- T I bezig deze maatregel terug tréfien. Maar als oplossing die Tejvoor geeft niet naar de zin PvdA is, zal deze partij in ival met een wijzigingsvpor- len. lende partijen gingen nog •der met de kritiek op de [lngsvoorstellen. Zo heeft ield de VVD ernstig be ien de totale bezuinigingen [middelbaar en hoger beroep- pijs. 'Statistisch gezien is dit j.Jderwijs waar leerlingen uit bevoorrechte milieus in ketale terecht komen. Deze chtfan onderwijs moet daarom [ebroken worden, maar juist «f I Mevrouw J. G. Kraaijeveld- Wouters Van onze parlementsredactie DEN HAAG Minister Van Kemenade (onderwijs) heeft gisteren in de Tweede Kamer uitgebouwd', aldus mevrouw Gin- opnieuw in alle toonaarden ont- Jaar-Maas (WD). Ook de verho- fherioelino- heeft ging van het aantal leerlingen per *ena .7.T .Jr Deaoeimg neeit in het algemeen voortgezet on derwijs (HAVO en MAVO) en het voorbereidend wetenschappelijk on derwijs (VWO) vond de VVD on verteerbaar. Ook de sluiting van het hersenin- stituut is voor de Kamer onaan vaardbaar. De meerderheid wil eerst een onderzoek naar de werk zaamheden van dit instituut voor dat tot sluiting wordt overgegaan, aldus Laban. Onderwijsvrijheid Ook de vrijheid van onderwijs is tijdens de debatten over de begro ting weer uitgebreid aan de orde gekomen. Het CHU-Kamerlid Van Leijenhorst suggereerde dat minis ter Van Kemenade probeerde om de christendemocratische partijen tegen elkaar uit te spelen. 'De vrij heid van onderwijs is niet een zaak van aanhoudende zorg van één be paalde groepering. Bij de vrijheid van onderwijs gaat het ook niet allereerst om het ver dedigen van gevestigde belangen. ^jPoIg van pagina 1 leester A. A. Beckerimg van i heeft een gesprek met het 1 enitrum toegezegd. Er is ge- R( ïerd omdat de militairen tij- ini e demonstratie hun wapens L4; i. Soldaten zouden ai eerder 13- ïuwingsschoten gelost heb- t J< fotografen te waarschuwen 9:2 en aantal fotografen zijn an n apparatuur in besiag geno- strenger worden van de ijbhg is vooral gebeurd nadat de bewaking overna- n de politie. ïorgen is er vanuit de trein Mogelijk waren vogels het doelwit van de kapers, want het is zeker dat er niet op mensen is geschoten. De autoriteiten volhard den gisteren in hun houding om voor een nieuw onderhoud het ini tiatief van de kapers af te wachten. Dezen lieten echter ook nu weer niet blijken behoefte te hebben aan een gesprek. In de voorste cabine van de trein is een deel van de kranten weggehaald, waarmee de ramen waren geblindeerd. De be lofte om ten behoeve van de mid denstand het buitenste cordon rond Bedien op te heffen, is gisteren nog niet nagekomen. (Advertentie) w-j Minister Van Kemenade begroet aan het begin van de behandeling van de begroting van onderwijs het Tweede Kamerlid dr. A. Veer man (ARP). Het is een hartelijk weerzien tussen de minister en zijn vroegere staatssecretaris, die nu weer Kamerlid is. (ADVERTENTIE) de vrijheid van onderwijs aan te tasten. Tijdens de behandeling van zijn begroting zei hij dat hij daar bovendien de mogelijkheid niet voor heeft. 'Ais die vrijhiedd van onderwijs bij de grondwetswijzagiingen van 1848 en 1917 niet in de grondwet was opgenomen, zouden we dat nu moeten doen', zed de bewindsman. Hij zed verder dat hij, zelfs als hij zou wilden, vanwege allerlei wette lijke maatregelen nauwelijks de mogelijkheden heeft om het terrein van de onderwijsvrijheid te betre den. Op de komende wijziging van het onderwijsartikel in de grondwet wilde hij overigens niet ingaan. Deze wijziging geschiedt in het ka der van een algehele grondwetswijzi ging die bannen afzienbare tijd door het kabinet zal worden inge diend. Hij wilde er niet op ingaan, omdat het kabinet nog moet praten over de kritiek die de Raad van State heeft geleverd op de voorge stelde wijziging van het grondwets artikel. Over de voorgestelde bezuinigingen zei de bewindsman dat deze in verhouding met de andere departe menten nogal meevallen. 'Waar de onderwijsbegroting 27 procent van de totale begroting opslokt, deelt zij slechts voor 12 procent in de bezuinigingen', zei hij. Bij deze bezuinigingen zijn de on derwijsvormen waar de kansarme groepen liet meest gebruik van ma ken, zoveel mogelijk ontzien. De grootste klap is gevallen bij het wetenschappelijk en het Hoger Be roepsonderwijs. 'Deze afweging heb ik gemist bij belangengroepen en enkele Kamerleden, die kritiek le verden op de bezuinigingen', zei Van Kemeanade. De minister benadrukte dat de to tale begroting ongeveer 5500 ar beidsplaatsen meer oplevert in het onderwijs. Alleen bij het Middel baar- en Hoger Beroepsonderwijs vinden er enkele zeer geringe ver minderingen van de werkgelegen heid plaats. De kritiek vanuit de Kamer als zouden de bewindslieden besluiten nemen zonder dat daarover vooraf overleg is gepleegd, erkende de be windsman. Hij zei dat dat niet an- door Ferry Mingelen BRUSSEL Het onderzoek naar de militaire belangenorganisaties in de verschillende NAVO-landen, waartoe de NAVO-defensie- ministers deze week in Brussel besloten, zal niet tot aantasting van de vrijheid van organisatie leiden. Dit verzekerde minister Vredeling (defensie) gisteren in Brussel na afloop van de tweede zitting van het NAVO-defensie planning comité. 'Ik zal op dólt punt waakzaam zijn. Trouwens, de beste waarborg dat dot onderzoek de vrijheid van deze organisaties niet aantast is, dat ik er als Nederlands minister van de fensie zelf bij zit', aldus minister Vredeling diie meende dat het on derzoek gelegenheid geeft misver standen over de Nederlandse mili taire belangenorganisaties uit de weg te ruimen. Het onderzoek, dat uitsluitend een inventarisatie van de verschillende soldatenvakbonden inhoudt, werd voorgesteld door de Italiaanse minister van defensie. Deze toonde zich bezorgd over de extreem linkse en rechtse soldaten- bewegingen in zijn land. 'De ene keer gebruik ik te weinig zeep, dan weer te veel. Is het hier ooit goed?' Standaardisatie Het belangrijkste onderwerp de af gelopen dagen in Brussel was de standaardisatie. De Navo-landen willen meer samenwerken bij de ontwikkeling, de produktie en de aanschaf van wapens en munitie om zo tot het grote aantal verschil lende wapensoorten dat momenteel binnen de Navo wordt gebruikt, te beperken. Het voorstel van stan daardisatie is dat die wapens, aan gekocht in grote series, goedkoper worden en tevens dat de onderlinge samenwerking en flexibiliteit van de gehele Navo-defensie worden verbeterd. Op dit punt is volgens minister Vredeling een duidelijke doorbraak bereikt. In het verleden beleden de Navo-ministers ook wel de noodzaak van standaardisatie, maar daar is tot nu toe door natio nale economische belangen weinig van gekomen. Deze week is volgens minister Vredeling duidelijk de po litieke wil gebleken om deze zaak serieus aan te pakken. De Duitse minister van defensie Leber ver klaarde dat bepaalde klippen die nog omzeild moeten worden meer van psychologische dan van politie ke aard zijn. In ieder geval bestonden er de af gelopen dagen ten aanzien van de standaardisatie weinig grote me ningsverschillen en dat gaf het overleg een rustig verloop, aldus lr Vredeling. De standaardisatie zal vandaag en morgen ook besproken worden door de Navo-ministers van buitenlandse zaken. Minister Vredeling beklemtoonde dat de geldbesparende samenwer king temeer noodzakelijk is gezien de voortdurende groei van de strijdkrachten van het Warschau pact. 'Deze groei staat in duidelijke tegenstelling tot de ontspanning tussen Oost en West. Er is geen reden tot paniek, maar wel tot constante zorg, zeker in verband met de huidige economische moei lijkheden in de Navo-landen", zei hij. Navo-secretaris-generaal Luns verklaarde niet te geloven dat de Russen momenteel agressieve be doelingen hebben maar, zo zei hij, bedoelingen kunnen snel verande ren en daarom kunnen wij de snel le groei van de Russische strijd krachten niet negeren. In tegenstelling tot verleden Jaar hebben de Amerikanen nu in Brus sel nagelaten de toetreding van Spanje tot de Navo krachtig te bepleiten. Spanje is wel zijdelings aan de orde geweest ,maar niet op zodanige wijze dat ik, aldus minis ter Vredeling, moest protesteren. Nederland stelt zich op het stand punt dat toetreding van Spanje tot de Eruopese gemeenschap en de NAvo alleen overwogen kan worden als zich in dat land een duidelijke ontwikkeling naar democratischer verhoudingen aftekenen. Mr. Luns zei dat het nu nog te vroeg is om beslissingen te nemen over een mogelijk nauwere relatie tussen de Navo en Spanje. Na de confrontatie met de Navo de afgelopen zomer, zijn de Neder landse defensiebezuinigingen voor 1976 deze week in Brussel niet meer aan de orde geweest. Er is ook niet gesproken over minister Vredelings plannen om voor de ja ren 1977 en '78 nog eens vijfhon derd miljoen extra te bezuanógn. (ADVERTENTIE) ders kan, omdat de besluitvorming over de begroting plaats vindt in betrekkelijk korte tijd in de minis terraad, waarbij bovendien de tota le financiële problematiek aan de orde is. Overigens heeft het parle ment het laatste woord over de beleidsvoornemens, zodat bezwaren altijd nog in d e voorstellen ver werkt kunnen worden. Omstreden graficus exposeert schilderijen en publiceert een boek over zijn 'systeem'. De Tijd sprak ook met zijn drie vrouwen Harde aanpak Zuidmolukkers zou fataal zijn Hoger Personeel-voorzitter Van der Schalie'Nivellering helpt de massa nauwelijks' Mensenrechten-voorvechter Poncke Princen bijna twee jaar in Indonesische cel Van een verslaggever DEN HAAG De Consumentenbond en het Nederlands Verbond van Huurdersor ganisaties hebben een model-huurcontract ontworpen, waarin rekening gehouden wordt met de belangen en de redelijke verlangens van de huurders, overigens zonder dat dit ten koste van de verhuurder gaat. del In de praktijk worden de voorwaarden waarop wonin gen verhuurd worden name lijk gedicteerd door de ver huurder en de huurcontrac ten bevatten allerlei eenzijdi ge bepalingen. Op de inhoud van het contract heeft de huurder doorgaans geen en kele invloed. Deze scheve si tuatie is volgens de organi saties mede ontstaan door de naoorlogse woningnood: aspi rant-huurders zijn vaak al blij als ze een huurcontract mo gen tekenen; zij zijn niet in staat tot het geven van veel weerwerk. Als voorbeelden van voor de huurder knellende eenzijdige bepalingen noemen de orga nisaties: 'Het is verboden die ren te houden', 'Verhuurder heeft bij uitsluiting het recht omvang en aard van de ser vice te bepalen', 'De centrale verwarming zal slechts van 7.00 tot 24.00 uur worden ge stookt', 'Het is verboden los- geplaatste kasten te verplaat sen', 'Men mag geen zonne schermen ophangen', 'Van de standaardkleuren houtverf en wandverf mag niet worden afgeweken', 'Het is verboden om gasten langer dan veer tien etmalen te laten logeren.' Terwijl dergelijke verplich tingen en verboden vaak voorkomen, worden de huur der in het contract zelden rechten gegeven. Werkgroep Het model huurcontract zal worden ingebracht in de werkgroep huurgedragsregels, die staatssecretaris Van Dam zal instellen. In deze werk groep, die zal nagaan of de verhouding tussen huurder en verhuurder beter moet wor den geregeld, zullen de con sumentenbond en het verbond van huurders zitting hebben. De twee organisaties bevelen aan om inmiddels het model huurcontract te gebruiken. Het contract gaat uit van de meest gebruikelijke situatie: de woning wordt voor onbe paalde tijd gehuurd en de huur wordt per maand be taald. Wordt er dan een waar borgsom geheven, dan is die gelijk aan de kale huurprijs en stijgt bij wijze van rentevergoeding mee met de huurverhogingen. De bru- to-huurprijs moet duidelijk gesplitst worden in kale hum- en nader gespecificeerde ser vice- en verwarmingskosten, waarvan een aparte lijst in het model is opgenomen. Het contract omvat geen be palingen omtrent huurverho ging; immers soms zijn hum- verhogingen wettelijk ver plicht, in andere gevallen laat de wet juist een zekere on derhandelingsvrijheid daar over. Automatische verho gingsclausules doorkruisen al leen maar de wettelijke mo gelijkheden. Er van uitgaande dat een huurder zich in zijn woning ook werkelijk thuis moet kun nen voelen zijn ook geen be perkende bepalingen ten aan zien van het gebruik opge nomen. Zou er werkelijk spra ke zijn van onbehoorlijk ge bruik dan kan de verhuurder de huurder ook zonder con tractuele bepaling tot ontrui- ruiming noodzaken. Wijzigingen Daarentegen is wel bepaald, dat een huurder wijzigingen mag aanbrengen die de bruik baarheid en bewoonbaarheid van het gehuurde niet aan tasten. Weigert een verhum- der gebreken te herstellen, dan heeft huurder de be voegdheid dit zelf te laten doen en de kosten te verre kenen met de hum. Zowel bij begin als eind van de huur moet een beschrijving worden moet een beschrijving worden opgemaakt, zodat duidelijk is welke reparaties eventueel door of voor rekening van huurder moeten worden uit gevoerd. Om meningsverschil over de 'vraag welk onderhoud voor rekening van de huurder is zijn diens onderhoudsver plichtingen uitputtend om schreven. De verhuurder moet verder op wens van huurder meewerken aan woningver betering, voor zover dit rede lijkerwijs van hem gevraagd kan worden. Tenslotte: bij overlijden of vertrek van huurder gaat het huurrecht over op degenen met wie hij een gemeen schappelijke huishouding voerde. 'n lekkere borrel, van bijzondere klasse...

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 3