Wereldraad roept op tot gebed Vrijgemaakte synode heeft hard gewerkt Assemblee wereldraad beveelt programma tegen militarisme aan Vandaal Assemblee blijft trouw aan be vrij dingsbewe ging Amnesty en vakbond op de bres voor Marokkaan FAMILIEBERICHTEN Maak actie 'Kerk voor Israël' af Iedereen is een beetje terrorist Werkgroep iaaiern van 'kritiese gemeenten' VOORBUGANG - DONDERDAG 11 DECEMBER 1975 KERK - BINNENLAND TROUW/KWART door Aldert Schipper De assemblee nam inzake het milita risme de volgende tekst aan: 'Met het oog op het toenemende mi litarisme in de wereld, dat tegenge steld is aan het christelijke zicht op een rechtvaardige en vreedzame we reld, en op de ontzaglijk negatieve uitwerking van het militarisme op het proces van ontwikkeling in de richting van maatschappelijke ge rechtigheid, zelfvoorziening en eco nomische groei, bevelen wij de ker ken en de wereldraad van kerken ten sterkste aan dat zij hun reeds gedane waarschuwingen tegen het militarisme concreet maken. Wij bevelen de wereldraad daarom aan een speciale raadgevende con ferentie te houden over de aard van het militarisme als een voorberei ding op de totstandkoming van een programma tot bestrijding van het militarisme. Een voorstel om alvast tweehonderd duizend dollar beschikbaar te stel len voor een speciaal fonds behoren de bij het programma tot bestrijding van het militarisme haalde in de as semblee nog geen meerderheid, maar dit is een zaak, die ongetwijfeld door het centraal comité beslist kan wor den. Dit centraal comité komt van daag bijeen om een voorzitter en een uitvoerend comité te kiezen. Reeks besluiten Gisteren heeft de assemblee een lange reeks van besluiten genomen. In de sector 'ontwikkeling, toekomst van de mens in 'n technologische we reld en structuren van macht' be- Ds. R. J, van der Veen Oproep door Aldert Schipper NAIROBI De assemblee van de wereldraad van kerken heeft een Zuidafrikaanse motie afgewezen, die de kerken aanbeval geen geld meer aan bevrijdingsbewegingen toe te kennen uit het spe ciale fonds van het programma tot bestrijding van het racisme. Het voorstel om met deze steun te stoppen kwam ln verband met de behandeling van het rapport van de sectie die zich bezighoudt met vragen zoals racisme, sexlsme (dis criminatie van mensen wegens hun sexe) en rechten van de mens. Het voorstel om de bevrijdingsbe wegingen niet langer te steunen kwam van de Zuidafrikaanse bis schop Philip Russell van de angli caanse kerk in dat land. Zijn motie luidde: we bevelen de kerken aan steun te geven aan het programma tot bestrijding van het racisme (PCR) en aan het speciale fonds van dit programma op voorwaarde dat er geen geld gegeven wordt aan organisaties, waarvan op het mo ment dat de gift gedaan wordt te verwachten is. dat zij tot acties zullen overgaan, die doden of ge wonden zullen veroorzaken. Een aantal sprekers gaf op onderschei den wijze te kennen, dat men dit beschouwde als een ondermijning van het idee van het programma tot bestrijding van het racisme. De kunnen van maandag tot en met vrijdag telefonisch tot 16.30 uur opgegeven worden op nummer 020-913456; en van 16.30-20.00 uur op nummer 020-220383. Dit laatste num mer geldt ook voor ZONDAG AVOND en dan van 18.00-20.00 uur. Onze adressen: AMSTERDAM: Direktie - commerciële afdelingen - administratie: Wibautstraat 131, tel. 020-913456, Postbus 859. Redaktie: Nieuwe Zijds Voorburg wal 280. Amsterdam. Tel. 020-220383. Postbus 859. ROTTERDAM/DORDRECHT: Westblaak 9. Rotterdam. Tel. 010-115588. Postbus 948. DEN HAAG/LEIDEN: Parkstraat 22. Den Haag. Tel. 070-469445. Postbus 101. ZWOLLE/GRONINGEN: Melkmarkt 56. Zwolle. Tel. 05200-17030. Postbus 3. veelt de assemblee aan dat de kerken hun ontwikkelingswerk richten op de allerarmsten in de wereld, de boeren en de bewoners van de achterbuur ten. Aandacht wordt gevraagd voor het bevolkingsvraagstuk en aan de kerken wordt de raad gegeven samen te werken met niet-kerkelyke licha men en volksbewegingen voor ont wikkelingswerk. De kerken moeten hun regeringen aanmoedigen onmid dellijk over te gaan tot het vormen van een buffervoorraad voedsel. De kerken worden opgeroepen er bij de overheid op aan te dringen dat er doeltreffender veiligheid wordt in gevoerd voor kernenergie. Deze vei ligheid betreft enerzijds het voorko- Wat zegt de Bijbel over BOEK DES LEVENS KEIZERCULTUS MELAATSHEID NEGEV PAULUS en 7000 andere namen van personen, dieren, planten, voorwerpen, gebruiken en begrippen in de Bijbel? U vindt al die gegevens met 72 vierkleurenfoto's en hon derden zwart/wit illustraties in de BIJBELSE ENCYCLOPEDIE 2e herziene en aanzienlijk ver meerderde druk. Gebonden in 2 linnen banden. Tot 1-1-'76 20. voordeel. Prospectus bij de Boekhandel Uitgave KOK KAMPEN Amerikaanse bisschop Nichols wees er op, dat het geweld doorgaans allang bestaat, eer een bevrijdings beweging tot tegengeweld overgaat. Lunteren De Nederlandse adviseur ds. Rein Jan van der Veen las de verklaring voor van de zwarte nederduits ge reformeerde delegatie tijdens de gereformeerde synode van vorige maand in Lunteren. In deze verkla ring pleitten de zwarte gerefor meerden voor de voortzetting van de steun aan het PCR. tenzij kan worden aangetoond dat het ge schonken geld gebruikt wordt voor geweld. De zwarte gereformeerden zeiden in Lunteren toen ook. dat stopzetting van de hulp aan bevrij dingsbewegingen door de zwarten opgevat zou worden als verraad en als een zwichten voor de blanke gereformeerden. Bij de stemming spraken 62 afgevaardigden zich uit voor de motie van de Zuidafrikaan Russell. Onder de voorstemmers be vonden zich drie Zuidafrikaanse en de Nederlandse afgevaardigde ds Joh. C. Baumfalk. De grote meer derheid van de Zuidafrikanen be vond zich met de rest van de Ne derlandse delegatie onder de 335 tegenstemmers. In de verklaring, waarin over het geheel van het PCR werd gestemd, wordt de kerken opnieuw gevraagd om gebed en geld voor het pro gramma. De kerken wordt verzocht om theologische doordenking van de strijd tegen racisme ln verband met de vraag naar het gebruik van geweld. Zuid-Afrika moet volgens de verklaring hoge prioriteit hou den bij de strijd tegen racisme, omdat ln dit land racisme wettig is gefundeerd en omdat de apartheid ln stand gehouden wordt met steun van vele christenen. De assemblee roept de kerken op tot campagnes tegen de wapenverkoop aan Zuid- Afrika. tegen investeringen in dat land en tegen bankleningen en blanke emigratie. Het racisme is echter een wereldprobleem en be staat ook in Japan, het Midden- Oosten, de beide Amerika's en te gen de buitenlandse werknemers ln Europa, zo zegt de verklaring. Dankbaar Toen de stemming over de verkla ring inzake het racisme voorbij was. kwam de secretaris-generaal van de conferentie van kerken van geheel Afrika, kanunnik Burgess Carr. naar voren. Hij zei. dat hij dankbaar was voor de steun, die de assemblee door middel van de stemming had gegeven aan de hulp aan bevrijdingsbewegingen en hij verklaarde dat hierdoor geloofwaar digheid aan het evangelie van Je zus Christus in Arrika wordt ge schonken. Inzake de discriminatie van de vrouw heeft de assemblee die ker ken. voor wie daartegen geen theo logische bezwaren bestaan, ge vraagd de ambten volledig open te stellen voor de vrouw. Over het schenden van mensenrechten vindt de assemblee, dat de kerken hierte gen actiever moeten worden. NAIROBI De assemblee van de wereldraad van kerken heeft eenstemmig het besluit genomen te komen tot een programma tot bestrijding van het militarisme. Deze beslissing was een van de actie- voorstellen, die gisteren, de laatste dag van de assemblee in Nairobi, aan de orde kwamen. men van de verspreiding van kern wapens en anderzijds de veilige op slag van radio-actief afval. Aan ker ken en individuele christenen beveelt de assemblee aan te zoeken naar fi nanciële en morele steun bij het zoe ken van alternatieve energiebronnen, zoals zon- en getijde-energie. De re den hiervoor is dat volgens de as semblee ernstige ethische problemen kleven aan de toepassing van kern energie. Aan de kerken wordt gevraagd in sa menwerking met de wereldraad een (ADVERTENTIE) Burgess Carr onderzoek in te stellen naar de rol van multinationale ondernemingen, teneinde de kans te vergroten op een nieuwe economische orde. In de sector nieuwe levensstijl be veelt de assemblee dé kerken aan na te gaan in hoeverre de hoeveelheid materiale consumptie de kwaliteit van het leven verslechtert. 'In de er kenning dat vele groepen heden ten dage bezig zijn met het zoeken naar een nieuwe levensstijl, vragen wij alle christenen en kerken een open gesprek met deze groepen te begin nen, en hen te steunen'. DEN HAAG Op 4 mei van dit jaar bracht de Nederlandse hervorm de kerk met de actie 'Kerk voor Is raël' geld bijeen voor de bouw van een school in Eshel Hanassi in Is raël. In totaal kwnm, aldus drie her vormde predikanten, het prachtige bedrag van 700.000 gulden binnen, en daar is in veel gemeenten hard voor gewerkt en veel geofferd. Toch zijn wij ervan overtuigd, schrijven ds. S. Gerssen (Utrecht), dr. K. E. H. Oppenheimer (Lelden) en ds. A. A. Spijkerboer (Amster dam), dat de gemeenten doorgegaan zouden zijn, als zij geweten hadden dat het gestelde doel van een mil joen nog niet bereikt was. Daarom leggen zij nu. met medeweten van het moderamen van de hervormde synode, hun medeleden van de her vormde kerk de vraag voor. 'Maken we het werk af? Zullen we de ko mende kerstdagen gebruiken om de sprong naar het miljoen te wagen?' NAIROBI De assemblee van de wereldraad van kerken heeft de wereld opgeroepen tot gebed. Dit is gebeurd op voorstel van het speciale comité, onder voorzitterschap van dr. A. H. van den Heuvel, de secretaris-generaal van de Nederlandse Hervormde Kerk. De tekst van het voorgestelde gebed luidt als volgt: den. Geef ons moed om het lijden te dragen wanneer het komt. Her stel in ons de vreugde over de wederopstanding, zodat we mid den in alle haar ondraaglijke toe standen luid mogen zingen: Halleluja, aan U zij de lofprijzing, o Heer. God van hoop, Wiens Geest licht en kracht aan Uw volk geeft, geef ons de kracht om Uw Naam te verkondigen aan alle naties, om te strijden voor Uw gerechtigheid tegen alle vorsten en machten en met geloof en humor de taak te volbrengen waar u ons toe roept. Zonder U zijn wij machteloos. Daarom roepen wij samen uit: Maranatha, kom Heer Jezus. En geef dat wij met een stem en met een hart de hoogheid van Uw Heilige Naam van de Vader, de Zoon en de Heilige Geest mogen loven en prijzen. Amen. De assemblee nam deze tekst vrij moeiteloos aan. Alleen een Griekse gedelegeerde maakte een opmerking over het woordje humor, dat in het gebed voorkomt. Secretaris-generaal Philip Potter citeerde daarop uit het hoofd in het Grieks een stukje uit de brieven van Paulus, en zei tegen de Griek dat hij het woordje humor het beste maar kan ver talen met hilariteit. God, Schepper en Maker van leven, U waarschuwde opnieuw voor de dreiging voor ons voort bestaan. Wij belijden dat de ma nier waarop wij ons leven en onze maatschappij inrichten ons tegen elkaar opzet en ons ver vreemdt van Uw schepping, die wij gebruiken als ware het een dood ding, terwijl U haar leven heeft gegeven. Wij leven gescheiden van U in leegheid. We verlangen in ons eigen leven naar een nieuwe spi ritualiteit van oogmerk, gedachte en actie. Help o,ns te strijden voor het behoud van de aarde voor ko mende geslachten en maak ons vrij om samen te delen, opdat al len vrij zijn. Kyrie Eleison, Heer erbarm U. God van liefde, die door Jezus Christus ons lijden deelt, U ver geeft onze zonden en maakt ons vrij van de banden van onder drukking. Help ons om in ons hel verlangen naar gemeenschap met onze broeders en zusters te voe- Van een verslaggever UTRECHT Dertig jaar gevange nisstraf. Dat is het vonnis dat de 35-jarige Marokkaan Ikhich Hous- sine trof wegens het ontplooien van vakbondsactiviteiten in Neder land. De man is ln Juli 1972, na zes Jaar in Nederland te hebben ge werkt. naar Marokko teruggereisd voor familiebezoek. Een dag later werd hij gearresteerd. Amnesty International en Indus triebond NKV (waarvoor Houssine heeft gewerkt) gaan nu een geza menlijke actie op touw zetten om de man vrij te krijgen. Amnesty International is al ander half jaar met de zaak bezig, maar men heeft geen ruchtbaarheid aan deze kwestie willen geven, omdat luidruchtige actie van Amnesty op de Marokkaanse autoriteiten werkt als een rode lap op een stier, aldus de heer K. Groot van Amnesty. Houssine werd veroordeeld omdat hij medeplichtig zou zijn geweest aan een 'complot dat tot doel had de openbare orde te vernieti gen', zo blijkt uit een brief die zijn advocaat destijds aan Amnesty heeft gestuurd. Volgens de heer Groot heeft men Houssine medeplichtigheid aan de aanslag op koning Hassan in de schoenen geschoven, maar toen de aanslag ln het najaar van 1972 plaatsvond zat Houssine al achter slot en grendel. Een dag na zijn aankomst in Marokko is hij al ge arresteerd, dus hoe kan hij dan meegewerkt hebben aan een com plot, zo vraagt de heer Groot zich af. Het overgrote deel van de beklaag den heeft in Kenitra terechtgestaan als 'medeplichtigen.' Maar die me deplichtigheid bestond dan uit het lidmaatschap van soms legale dan weer verboden (oppositie) groepe ringen Amicale Volgens Amnesty en de Industrie bond NKV zijn Houssine (en ande ren) slachtoffers van de activitei ten die verklikkers in dienst van de regering in Rabat sinds Jaar en dag ontplooien ln landen waar veel Ma rokkanen werken. Volgens de industriebond NKV Is de vorig jaar ln Nederland opge richte 'culturele vereniging Amica le' een dekmantel waarachter ver- klikkersactivitelten schuilgaan. 'Van onze vakbondscollega's ln Bel gië. Duitsland en Frankrijk, waar de Amicales allang actief zijn. weten we dat de mensen van Amicale allerlei Informatie over Marokka nen naar Rabat doorbrieven. Infor matie die zonodig door de autori teiten wordt misbruikt als de be treffende Marokkaan weer in zijn vaderland terugkeert', aldus een woordvoerder van de industriebond. Dat Amicale tot nu toe geen brok ken heeft kunnen maken in Neder land is te danken aan het feit dat de vakbonden van meet af tegen Amicale hebben gewaarschuwd Van een onzer redacteuren KAMPEN Als vanavond praeses ds. P. Lok de sluiting zal verrichten van de generale synode 1975 van de gereformeerde kerken (vrijgemaakt)zal hij kunnen terugzien op een synode, die kort ge duurd heeft (men moet ver terugzien om een synode te vinden, die al voor de jaarwisseling klaar kwam), die efficient en zakelijk, gew.er^ heeft in ongekende eenstemmigheid. Deze synode heeft een aantal be- zich, dat ptof. dr. K Schilder des sluiten genomen, die fundamenteel tijds als een van de eersten in zijn voor de vormgeving van het Nederland de aanval op deze berij ming inzette. Daarom sloegen zij een weg ln van een selectie uit de vele proeven van psalmberijming, die er de laatste dertig jaar ge maakt zijn. kerkelijke leven ln de komende ja ren. Zo aanvaardde zij proefbundels nieuwe psalmberijming en gezan gen. Ook stelde zij de voorlopige tekst vast van een herziene kerkor de en van enkele liturgische formu lieren. Psalmen In de gereformeerde kerken (vrij gemaakt) leven sterke bezwaren te gen de nieuwe psalmberijming, die ln de hervormde kerk. de gerefor meerde kerken en andere kefken ingevoerd is. Men vindt deze berij ming onder andere sterk horizonta listisch. De vorige synode sprak uit, dat aan deze berijming 'zovele en zodanige bezwaren kleven, dat ge bruik van deze berijming in de eredienst niet verantwoord zou zijn'. De vrijgemaakten voelden er echter ook niet voor. om de berijming van 1773 te handhaven. Zij herinnerden (ADVERTENTIE) Deze week in Hervormd Nederland o.a.: ■fr Dr. Meisma: Tijd nog niet rijp voor tolerantie. Schrijft minister van Ke- menade het schoolbord he lemaal alleen vol? •fr Jaap ter Haar: Een ethisch In de nu door de synode met alge mene stemmen aanvaarde proef- bundel is gekozen uit de berijming van Van Boven, Hasper. Hoekstra, Luykenaar Francken, Muns, MiJ- derwijk. De Vries, De Weve en Wie- lenga. De meeste psalmen zijn van ds. Hasper (58). De synode stelde een proeftijd van zes jaar vast. Niet de volgende synode, die in 1978 in Groningen zal worden gehouden, maar de synode van 1981 zal defi nitief over de nieuwe psalmberij ming beslissen. Gezangen ■fr Is de ondernemingsraad een fopspeen? -fr Nairobi de assemblee van de stabilisatie. Ook in de losse verkoop. Tel. 070—51 21 11. NAAM: ADRES: WOONPLAATS: GIRONUMMER: TELEFNR.: ab.prijs ƒ51,— per Jaar. Abonnementen kunnen elk ogenblik ingaan. Bon ingevuld in BLOKLET- TERS in envelop (zonder postzegel) verzenden aan: Hervormd Nederland, Antw.nummer 1776, Den Haag. Wat de gezangen betreft, de vrijge maakten zongen tot nu toe uit de bundel van 29. die in 1933 werd vastgesteld. In de nu aanvaarde proefbundel zijn enkele daarvan geschrapt (12. 13. 14 en 21). Lu ther's 'Vaste Burcht' is opgenomen ln een geheel nieuwe berijming van prof. drs. H. J. Schilder. Enkele bekende liederen, die nieuw zijn opgenomen, zijn: Dit is de dag die God ons schenkt, Jezus leven van mijn leven. Wij knielen voor Uw zetel neer. God in den hoog' alleen zij eer. Ere zij aan God de Vader, God is getrouw, zijn plannen niet. De kerk van alle tijden en Dankt dankt nu allen God. Ook zijn twee' onberijmd te zingen Cre do's in de proefbundel opgenomen (de melodie van Straatsburg 1525 en die van P. Ch. van Westering). Deputaten hadden nog voorgesteld, ook de twee bekende coupletten van het Wilhelmus en drie Valeri- us-llederen op te nemen, maar daar voelde de synode niet voor. De nieuwe bundel telt nu 39 gezangen. De synode stelde de voorlopige tekst vast van een herziene kerkor de. Over enkele onderdelen zullen deputaten nog een studierapport samenstellen. De kerken krijgen dan de gelegenheid te reageren en de volgende synode kan de tekst definitief vaststellen. Principieel verandert er weinig. De synode wil de de praktijk van de vroeg-doop (in de synode sprak men van 'op- tljd-doop') gehandhaafd zien. Daarom blijft in de kerkorde staan, dat de doop dient te geschieden 'zo haast als men de bediening hebben kan' en.: "De kerkeraden zullen hun best doen en daartoe arbeiden, dat de vader zijn kind ten doop presentere'. Liturgie Een nieuw huwelijksformulier en nieuwe formulieren voor de beves tiging van ouderlingen en diakenen en van predikanten werden vrijge geven. Het blijven ontwerpen, zo lang het r.reuwe kerkboek niet defi nitief is vastgesteld. Voor wat be treft de liturgie besloot men de bestaande orde van dienst, die van 1933 dateert, met. enkele wijzigin- Onlangs hebben we hier dat t woord uit Ezechiël 18 aan| waar de Heer het in ballir verkerende volk Israël verv ze een bepaald spreekwoord ken, nl.: De vaders hebben druiven gegeten en de tanden kinderen zijn slee (stomp) ge (vers 2). De Heer zegt daar uit moet zijn met het gebn zo'n gezegde. De bedoeling ia lijk: een mens staat zijn eige Het betreffende spreekwoor het leven dicht in een soort me, het maakt verbitterd e geen enkele opening naar een toekomst. Het kan zelfs g toeschroeien. In het algem men hieruit kunnen leren dat bruik van vaste gezegden en woorden niet altijd zonder ge 'M'n oude vader zei altijd, erg vertrouwd en piëteitsvol 1 het gaat er natuurlijk om oude vader inhoudelijk zei ei nog geldt en of dat toepasba de situatie waarin het wordt. In dat licht zou men lijk ook best eens allerlei v gebruikte gezegden kunnen Ik neem één voorbeeld: roept geweld op. Niemand za telijkheid van dit gezegde ontkennen. In z'n algemeenï iedereen deze afschuwelijke lijkheid constateren. Maar n daarom? Vaak gaan we met zegde om om daarmee ons van te voren te dekken met e< riteit die helemaal niet best maken van een gedachte die ze ervaring met het gewelc komt maar meteen een wet alibi. Datzelfde gebeurt vaak lerlei gemakkelijk in het liggende uitspraken die een v komend nationalisme In he komen. En van zulke dingen eens gezegd kunnen wordi moet uit zijn. gen te handhaven en daarnaast een nieuwe orde vrij te geven. De kwestie van het vrouwenkies recht kwam nog niet tot een beslis sing. Het deputatenrapport Mep uit op een besliste afwijzing van in voering van actief vrouwenkies recht. De synode oordeelde, dat de meningen hieromtrent nog zo uit eenlopen, dat de zaak nog niet rijp was voor een beslissing. De synode handhaafde de uitspraak van haar voorgangster, dat de doop van gea dopteerde kinderen geoorloofd is. Tenslotte memoreren we, dat deze synode besloot tot een zakelijke samenwerking met de interkerkelij ke omroepstichting Nederland (I- KON). In de synodedis'cussie op dit punt werd steeds weer onderstreept, dat het louter om een technische en administratieve dienstverlening gaat, bij gebrek aan een beter al ternatief. De gereformeerde kerken (vrijgemaakt) krijgen zendtijd van de regering toegewezen voor acht radio- en twee tv-kerkdiensten per jaar. Hun vrijheid en eigen verant woorden ikheid blijft gewaarborgd. De vrijgemaakten wensen namelijk geen enkele ideële binding met de IKON. tegen de opzet waarvan zij principiële bezwaren hebben. De christelijke gereformeerden en de baptisten heben een soortgelijke regeling met de IKON Van een onzer verslaggevers UTRECHT Ten behoeve van ba sisgroepen en 'kritiese gemeenten' in Nederland heeft zich een werk groep gevormd ter versterking van de onderlinge kontakten. De werkgroep wil ook een brugfunc tie vervullen naar bepaalde groepe ringen, met name naar de groep 'christenen voor het socialisme', maar ook naar andere sociaal-poli tieke groeperingen, naar landelijke actiegroepen' en op vernieuwingen gerichte bewegingen binnen de ker ken. Ook wil de werkgroep de kontakten met basisbewegingen in het buiten land vernieuwen en verstevigen. Tot de taak van de werkgroep behoort verder het in kaart brengen van het basisgebeuren in Nederland en het theologisch evalueren ervan, alsmede het publicitair begeleiden van de ac tiviteiten van basisgroepen en kriti sche gemeenten. In de 'Informatie-brief voor Basis groepen en Kritiese Gemeenten' wordt gezegd, dat het in de huidige omstandigheden dringend noodzake lijk lijkt, om de positie van de basis groepen op gerichte wijze te ver sterken. wil de beweging als geheel niet door sterke tegenbewegingen worden stukgeslagen. De werkgroep telt ongeveer twintig leden. Centraal adres is Fred Keesen, Pasteurstraat 13. Utrecht, die ook gedeeltelijk vrijgesteld is om ter plaatse met verschillende groepen in kontakt te komen. Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Wedde: G. T bregt te Renkum; te Haastr E. Sterringa te Klooster-T« te Wilnls: M. A. Jansen te broek; te Eindhoven: H. P. te Blaricum. Aangenomen naar streekge: dewold-Westerdeel (gem. A O. A. Radersma, kand. te (Gr.). Bedankt voor Monster: J. di te Sliedrecht. GEREF. KERKEN Beroepen te Zutphen: M. J Slikkerveer. GEREF. KERKEN (VRIJG.) Aangenomen naar Roodesch Hoogsteen te Apeldoorn. GEREF. GEM. Beroepen te Katwijk aan C. Molenaar te Kapelle-Biez* President Ford Op verzoek van het national comité in de Verenigde Stat president Ford de bijbelg aan, om te lezen tijdens de n bijbelweek. Dit was de ki president Ford: zondag 's Spreuken 3:1-7; 's avonds 1 the 13; maandag Jeremia 9: Jacobus 1:2-5; dinsdag Kla ren 3:21-26 en Lucas 1 woensdag Jozua 1:6-9 en Ri 8:35-39; donderdag 2 Kron; 7-12 en Filippenzen 3:13-14; Psalm 37:4,5 en Efeze 3:13 terdag Spreuken 15:1-4 en J 3:16-21; zondag Psalm 139:! 2 Petrus 1:2-8. De keuze van ste zondagmorgen (uit Spre lag ook open in Fords bijt hij verleden jaar de eed afl zjjn ambtsaanvaarding. Marion de Velder Dr. Marion de Velder, sin scriba en sinds 1968 secretar raai van de hervormde kerk rika, heeft aangekondigd, ds 1977 wil aftreden. Het mo< van de synode heeft een co gevormd, die een opvolger g; ken. (ADVERTENTIE). Nu in de boekhandel J. Lanser M0NDII MENSEI De CNV-voorzitter over de mocratisering van de ondi ming KSO KOKKAMPE

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 2