'Vuilstortplaats dreigt groenzone te verdringen' Niet goed en ook niet kritisch Gemeentebestuur Hoge en Lage Zwaluwe ontevreden over beleid: Uitslaande brand in Purmerend Twee kindere omgekomen l brand in flat Man omgekomen werk Hoogovens Voor dodelijke schietpartij twee jaar met aftrek DONDERDAG 11 DECEMBER 1975 TROUW/KWARTE door Barend Mensen HOGE EN LAGE ZWALUWE Doet het Industrie- en Havenschap Moerdijk geldverslindende inves teringen zonder dat daar een goede visie en een gedegen planning aan ten grondslag liggen? In elk geval houdt het zich niet ten volle aan het voorschrift van de rijksoverheid, dat het in 1968 gestichte supra-regionale industriegebied (onder meer Shell-Chemie) ter beveiliging van de nabije woonkernen door een groenzone van 400 hectare dient te worden omsloten. Dit is de conclusie van het gemeente bestuur van Hoge en Lage Zwaluwe, zelf deelnemer in het schap, dat be rust op een gemeenschappelijke re geling van het provinciaal bestuur van Noord-Brabant, de gemeente Breda en een stuk of vier kleinere gemeenten. Hoge en Lage Zwaluwe is verre van tevreden over sommige beleidsaspecten. Dat blijkt uit een ter kennis van Den Haag gebrachte motie, waarin met name wordt ge protesteerd tegen het aanleggen van vuilstortplaatsen in het voor beplan ting bestemde gebied. 'Appelzak' De gemeente Zevenbergen heeft al zo'n stortplaats in de groenzone en nu komt er een voorstel om het grootste gedeelte van het 'Appelzak' genoemde gebied tussen de haven van Moerdijk en die van de Rode Vaart te bestemmen als vuilstort plaats voor de regio en eventueel voor het havengebied van Rotterdam. Dit is in tegenspraak met een be stuursbesluit in de groenzone juist geen stortplaatsen toe te laten. 'Kan het Industrie- en Havenschap Moer dijk naar eigen goeddunken een vast gesteld bestemmingsplan wijzigen?' vraagt de opsteller van de met alge mene stemmen aanvaarde motie, de in de woonkern Moerdijk wonende wethouder M. Proper. 'Want van het 100 hectare grote gebied zou volgens dat plan na opspuiting 30 hectare worden bestemd als industrieterrein en de rest als groenzone Nadat ongeveer 70 hectare groen na bij Klundert werden aangelegd, werd in het plantseizoen '74-'75 een aar zelend begin gemaakt met de be planting in de buurt van Moerdijk. Het dagelijks bestuur kwam echter op zeker moment met de mededeling dat de haven van de Rode Vaart zou moeten worden vergroot en dat voor berging van de daarbij vrijkomende slechte specie het gebied 'Appelzak' het meest geschikt zou zijn. Voor een bedrag van naar schatting 250.000 gulden werd voor die opslag een ge deelte van 25 a 30 hectare omkaad. 'En wat,' aldus de heer Proper, 'ge beurt er nu? Het terrein zal toch weer niet voor specieberging wor den gebruikt, maar de vrijkomende grond zal in het Hollands Diep wor den gestort in de concessie van een zandwinbedrijf.' 'Onbegrijpelijk,' vindt de wethouder. 'Een nutteloze investering van een kwart miljoen, renteverlies en extra uitgaven voor het deponeren van de specie in het Hollands Diep. Je kunt net zo goed meteen op de Moerdijk- brug gaan staan om te kijken hoe aardig de guldens op de golven 'springen. Men wil dat dan nu wel licht goedmaken door een grote vuil stortplaats te creëren, maar wat komt er terecht van de bepaling dat er een groenzone moet worden aan gelegd? Vooral voor het dorp Moer dijk is dat van enorm belang. Het zou nota bene het eerst zo'n scherm krijgen omdat het bij wijze van spre- In haar reactie op de desbetreffende vragen blijkt de beweging 'inderdaad op dit gevaar bedacht te willen zijn en zij bewijst dit door een critische opstelling tegenover de marxistische praktijk in Oost-Europa (Trouw van 8 december). Desondanks lijkt deze reactie toch niet bijzonder geschikt om de bestaande zorg over de criti sche opstelling van de 'christenen voor het socialisme' weg te nemen. Het volgende citaat uit de reactie moge dit illustreren: 'De CPN heeft al veertien jaar geleden afstand van 'Moskou' genomen en voert een on afhankelijke politiek. Wie een goe de, kritische beschouwing over de Sowjet-Unie wil hebben, leze de ar tikelenserie in de Waarheid, die daarover pas is verschenen'. Raadsels Om met dat laatste te beginnen: ik hèb die serie gelezen en het is mij een pijnlijk rjjp.dsel hoe iemand dat goede en critische voorlichting over de Sowjet-Unie kan noemen (het woord 'kritisch' wordt nota bene nog dik gedrukt ook om de onafhankelij ke koers van de CPN nog eens extra in het licht te stellen). Maar waar mag dat 'kritische' dan wel in zit ten? Soms hierin, dat op de ver slaggevers van de Waarheid 'het le ven van alledag als uiterst sober' overgekomen is, of hierin, dat de ar beiders in de Sowjet-Unie met een ondeugdelijke ziektegeldregeling op gescheept zitten? Is het de 'christe nen voor het socialisme' soms ont gaan dat er in de discussie over de marxistische praktijk in de Sowjet- Unie nog wel andere vragen aan de orde zijn? In de door hen aanbevo len serie lees ik dat er 'een objectie ve behoefte bestaat aan een verdere ontwikkeling van de Sowjet-demo- cratie' en dat men er ook te maken krijgt met 'het probleem van de uit breiding en garantie van de grond rechten van de burger'. Vindt de woordvoerder van de 'chris tenen voor het socialisme' soms dat deze niet nader uitgewerkte en aai- zacht verpakte opmerkingen in eni ge redelijke verhouding staan tot wat de Sowjet-Unie met haar talrij ke andersdenkenden uithaalt? Of is met de opmerking dat we in de Sow jet-Unie nu eenmaal te maken heb ben met een democratie onder 'de bizondere omstandigheid van het één-partij-stelsel' genoegzaam af stand genomen van het trieste feit, dat in de Sowjet-Unie een handvol heren de dienst uitmaakt? Anders En om nog één ding te noemen: uit de Waarheid verneem ik dat de Sow jet-Unie gebukt gaat onder het du re defensie-budget. Het Kremlin zou graag anders willen, maar de daar zetelende, uit louter duiven samenge stelde kring van wereldverbeteraars heeft geen andere keus onder de druk van de in West-Duitsland sa mengedromde oorlogsrevanchisten. En dit mag dus goede en critische voorlichting heten? De vraag is ken aan het industrieterrein zit vastgekleefd en onder de wind daar van ligt.' 'Als het plan om in de 'Appelzak' een stortplaats te maken voor dumping van onder meer allerlei troep uit schepen, kun je het dorp maar beter afbreken. Het is intussen wel eigen aardig dat van Shell-Chemie en van de andere bedrijven die op het in dustrieterrein zijn gevestigd, tot dus ver geen noemenswaardige last is ondervonden en dat het schap nu zelf dingen wil gaan doen, die niet ver antwoord zijn. Maar ik heb wel goede verwachtingen van ons protest. Met het natuurgebied de Sassenplaat wil de men het laatst ook niet zo nauw nemen. Maar dat ging toch ook niet door!' Een beeld van de uitslaande brand in Purmerend. B(j de brand kwamen twee kinderen om het leven. Van een verslaggever PURMEREND De achtjarige na M. J. Dijks en haar zeven] zusje Suzanna zijn gistermorgen gekomen bij een brand in hun ou lijke woning aan het Oostervenii Purmerend. Hun moeder en stiefvader, het echtpaar Meiji twee andere kinderen (van and en achttien jaar) konden ong< de woning verlaten. Volgens de politie is de brand gonnen in de slaapkamer van twee omgekomen kinderen. Dei zaak was gisteren nog niet bei Het gezin woonde er nog maar kort en was nog niet ingeschi bij de afdeling bevolking van dj meente Purmerend. Van een verslaggever IJMUIDEN De 53-jarige ki hulp-schrijver A. H. van Ton® uit Haarlem is bij werkzaamh iin het btoikmagazijn van de vei nerijen van de Hoogovens dod gewond. De man, die bezig was het etiikkeren van pakken va materiaal, werd getroffen door kele pakken die van een sl vielen toen de hijsketting, daa verwijderd werd. Hij overleed P&C luidt de kerst ia door drs. J. A. Montsma Niet ten onrechte hebben H. M. de Lange en J. de Graaf in hun gesprek met de beweging 'christenen voor het socialisme' met enige nadruk de vraag gesteld, door welke bril deze beweging de ter discussie staande verhoudingen beziet. Heeft zij zich met haar be sliste keuze tussen de kapitalistische en marxistische maatschappij visie het critische zicht op die verhoudingen, zo niet ontnomen, dan toch tenminste bemoeilijkt? natuurlijk deze: hoe komt de bewe ging 'christenen voor het socialisme' tot dit oordeel? Is de critische lec tuur van een krant haar te machtig? Neen. Weet ze soms niet hoe de ver houdingen in Europa liggen? Jawel, dat weet ze best. Dan blijft er dit over: zij heeft met haar strijd tegen het kapitalisme als wereldvijand-nummer-één een positie betrokken, die grenst aan die van de CPN. En in die gemeen zame strijd vindt zij het niet langer onbehoorlijk dat een krant als de Waarheid doet wat in ons land uiterst rechts precies zo doet: me ten met twee maten, en niet zo zui nig ook. En door dit soort voorlich ting als goed en critisch aan te be velen meet zij zelf al evenzeer met twee maten, want het is een uitge maakte zaak dat de 'christenen voor het socialisme' een vergelijkbare voorlichting over bijvoorbeeld Zuid- Afrika met verontwaardiging van tafel zou vegen. En zo komt de vraag terug, door welke bril de 'christenen voor het socialisme' de zaken bezien. Misschien moeten we de vraag anders stellen zo: welke zijn de vooruitzichten op meer ge rechtigheid in die bewegingen, waar om te beginnen het knoeien met de waarheid wordt aanvaard? Drs. J. A. Montsma, theoloog, is verbonden aan de Vrije Universiteit te Amsterdam Van een verslaggever ROTTERDAM De Rotterdamse rechtbank heeft de 21-jarige Erwin L. tot L., leerling van de zilvervak school in Schoonhoven, veroordeeld tot twee jaar met aftrek en terbe schikkingstelling van de regering wegens het doodschieten van twee van zijn medescholieren. Het vonnis is conform de eis. De rechtbank achtte Van L. tot L. schuldig aan doodslag meermalen gepleegd. Erwin had op 27 mei in Schoonho ven zijn twee medeleerlingen, de 21-jarige Nico van der Tas en de 19- jarige Annette Kalkman, doodge schoten. Hij heeft gezegd de pistoolschoten te hebben gelost, maar per ongeluk de jongen en het meisje te hebben geraakt. Wat betreft de doodslag op Nico van der Tas heeft de rechtbank bij haar oordeel overwogen dat er van opzet sprake moet zijn geweest, omdat Van L. tot L. welbewust van zeer na bij met een scherpgeladen pistool een schot had gelost in de richting van de jongeman, terwijl hij op grond van zijn hobby (Erwin is een verwoed wapen verzamelaar) had moeten weten hoe ernstig de gevol gen hiervan konden zijn.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 20