'Echt helpen is snijden in eigen vlees' cDecBijenkorf doetgeen waterinde wijn. wielefheeft, wordt lid van het <SSS> Eddy van den Brink: Nederland voelt voor ontwikkelingshulp 1 VJ iedereen leest de krant altiid en overal SERVIES de krant helpt u op weg Het Feest van de Ranse wijnen hu. de Bijenkorf DONDERDAG 11 DECEMBER 1975 TROUW/KWARTE1 door Nico Kussendrager Het gaat slecht met onze economie, al zou je dat zo tussen Sinter klaas en Kerst niet zeggen. Betekent dat dat wij minder aan ont wikkelingssamenwerking zouden willen doen omdat 'hier nog zoveel te doen is'? UIT 'Gelukkig niet', zegt Eddy van den Brink, ffij is directeur van de Natio nale Commissie Ontwikkelingssa menwerking (NCO). 'Er is niets ge bleken van verzet tegen de 2,8 mil jard gulden op de begroting voor ontwikkelingssamenwerking. Ook de WD is in de Tweede Kamer niet met fundamentele kritiek gekomen; zij stelde alleen verschuivingen voor binnen de begroting. Dat betekent dat er voor besnoeiingen bij het pu bliek geen aanhang te vinden is'. Ook leeft het idee 'de derde wereld verdient zat', dat je in andere lan den na de 'oliecrisis' nog wel eens hoort, hier helemaal niet. Men ziet in dat de olielanden de derde we reld niet zyn. Er zijn ontwikkelings landen die veel meer onder de 'olie crisis' hebben geleden dan wij hier. Bij ons ging het, zoals minister Pronk zei, om een paar procent eco nomische groei, daar was het een kwestie van leven of dood'. Dat in Nederland geen aanhang te vinden is voor het terugdraaien van ontwikkelingshulp betekent volgens Eddy van den Brink niet dat we nu maar onbeperkt moeten doorgaan met het verhogen van de ontwikke lingshulp. 'We moeten meer toe groeien naar het idee dat ontwikke lingssamenwerking niet alleen maar een kwestie van hulp is. In de ker ken is op het ogenblik een discussie gaande over het moratorium, het op schorten van westerse hulp aan ker ken in de wereld om hen tot zich zelf te laten komen. Het zou verstan dig zijn zo'n discussie ook over ont wikkelingshulp op gang te brengen. Met steeds verder verhogen van de ontwikkelingshulp maak je de arme landen steeds meer afhankelijk van de rjjke. De landen in de derde we reld moeten meer de kans krijgen zich zelf te ontwikkelen ('self-relian ce'). Je moet alleen oppassen met die discussie over het niet verder ver hogen van de hulp, omdat de, zij het beperkte, groep van voorstanders van een grote verlaging of afschaffing van de hulp er garen bij kan spinnen. Eddy van den Brink pleit ook voor een grondige studie naar de moge lijkheden om de hulp nog meer ten goede te laten komen aan de armste groepen in de ontwikke'ingslanden. 'Normen voor Nederlandse ontwik kelingshulp zijn de behoefte aan ka pitaal van een ontwikkelingsland, de mate van armoede en de vraag of het geld inderdaad bij de armsten terecht komt. Die eerste twee nor men zijn vrij eenvoudig te controle ren; de laatste veel moeilijker. Daar om moeten we daar meer aandacht aan besteden'. Grabbelton De 'nieuwe' NCO bestaat nu ruim anderhalf jaar. Haar voorganger de commissie-Claus, genoemd naar de voorzitter is vaak het verwijt gemaakt dat het een grabbelton was. Iedereen die in Nederland een pro ject wilde opzetten dat ook maar iets te maken had met de ontwikkelings samenwerking kon bij de NCO aan kloppen; en wie het eerst kwam, het eerst maalde. 'Dat verwijt was toen ook niet hele maal ten onrechte. Maar bedenk dat de commissie-Claus zo maar in het luchtledige moest beginnen. Er was eigenlijk geen andere norm dan het denken over ontwikkelingssamen werking te bevorderen. Op het ogen blik is de NCO beslist geen grabbel ton meer. Aanvragen voor grote pro jecten kunnen één keer per jaar bij ons worden ingediend en die worden dan beoordeeld. Het is wel eens moeilijk welke norm we moeten aan leggen, maar ik geloof dat we een aardig werkbaar gemiddelde hebben gevonden. We hebben gemerkt dat door de verbetering van de normen Eddy van den Brink, directeur van de nationale Commissie Ontwik kelingssamenwerking. ook de kwaliteit van de aanvragen omhoog gegaan is. In 1974 moesten we nog dertig projecten afwijzen, dit jaar twintig*. De projecten worden onderverdeeld naar de werkgroepen bij de NCO: onderwijs, vorming, kerken en media, De NCO zet volgend jaar 9,6 mil joen gulden om. Voorrang wordt gegeven aan 'mankracht' project, het (mee)betalen van mensen die op al lerlei manieren proberen het den ken over ontwikkelingssamenwer king te stimuleren. 'Het idee moet veld winnen dat ontwikkelingssa menwerking steeds meer het snijden in eigen vlees is. Dat er harde aan passingen nodig zijn die ten koste gaan van werkgelegenheid, con sumptie en voorzieningen'. Kan hij concrete mogelijkheden voor versobering aanwijzen waar de der de wereld werkelijk wat aan heeft? 'Eerlijk gezegd: nee. Maar het idee voor 'versobering hier', van een 'nieuwe levensstijl', leeft ook nog maar kort. We zijn als NCO druk op die mogelijkheden aan het studeren met het idee dat er iets uit kan ko men'. Tamelijk vaag. 'Misschien'. VAN LEZERS Overheidsuitgaven Evenals in 1973, na het zogenaamde ambtenarenprotest, heeft het Neder lands Christelijk Werkgeversverband gewezen op de scheefgegroeide ver houdingen in de honorering van ambtenaren en niet-ambtenaren. Deze maal heeft het N.C.W. in hoofdzaak de pensioenrechten onder de loep genomen (eenderde van de pensioentrekkers in 1973 incasseerde tweederde van de uitkeringen. Die eenderde waren ambtenaren.) Doch ook de salarissen en de sociale premies zijn interessant vergelij kingsmateriaal. De sociale lasten van de ambtenaar bestaan uitsluitend uit pensioenpre mie. (tot salarissen van 50.000 gul den nog geen 10 procent van het sa laris.) Niet ambtenaren echter betalen tus- sen 20 en 25 procent (pensioen, AOW, WW, WAO). De bruto salarissen liggen bij amb tenaren (door jarenlange denivelle rende werking van het trendsys teem) 15 20 procent hoger dan bij vergelijkbare niet-ambtenaren. Eén en ander komt er op neer dat ambtenaren, na rekening te houden met belasting, ongeveer 20 procent meer verdienen dan vergelijkbare functionarissen in het bedrijfsleven (netto). Het is verbazingwekkend dat bij het gepraat over de hoge overheids uitgaven, dit soort dingen vrijwel nooit ter sprake komt. Hello T. de Groot Al te goed.... In de krant grote stukken met gro te koppen, dat Nederland gaat mee- Korte, duidelijk geschreven, liefst aan één kant getypte, brieven kunnen worden gestuurd naar: Secretaris Hoofdredactie Trouw/ Kwartet, Postbus 859, Amsterdam. Bij publikatie wordt de naam van de schrijver vermeld. werken aan de opbouw van het in- ter-insulaire scheepvaartverkeer in Indonesië. En dan mogen we mis schien wat schepen bouwen voor zo'n 100 a 150 miljoen gulden. Een (groot?) deel daarvan betalen we zelf als 'ontwikkelingshulp'. De rest gaat waarschijnlijk op krediet. Hoe zit het met Indonesië? Voor de oorlog was het interinsulaire ver keer in handen van de Koninklijke Paketvaart Mij met ik denk zo'n 100 schepen. Na de oorlog zijn de dien sten hervat maar. op een kwade dag confisceerde de regering van Soekar- no de hele KPM-vloot. De staatsre- derij Pelni zou de diensten overne men maar de boel is blijkbaar nooit van de grond gekomen. Ook de cul tuur- en handelmaatschappijen zijn geconfisceerd. Of er voor betaald is, weet ik niet. Verder heeft Nederland zijn stapelfunctie voor Indonesische produkten verloren, want de veilin gen zijn verplaatst naar Antwerpen en Bremen. Al met al is er dus door het wan beleid van de Indonesische regerin gen onnoemelijke schade toegebracht aan onze Nederlandse economie. En dat gaat nog steeds door. Helaas hebben ze er zelf weinig profijt van getrokken en is Indonesië, eens als Ned. Oost Indië één van de meest welvarende gebieden ter wereld, armlastig en afhankelijk van 'ont wikkelingshulp'. Moeten wij dit land nu nog 'helpen'? Best, maar zouden we dan niet mo gen eisen, dat er orde op zaken wordt gesteld en een einde komt aan de discriminatie tegenover ons? Maar ja, weet minister Pronk en de jongere generatie er eigenlijk wel wat vanaf? Vlaardingen A. Wildschut Nationaal manifest Onder dit motto wordt geadvei en aktie gevoerd voor één CDA Samen sterk het gaat oc macht. Over het principe en het| gramma wordt niet gesproken, de partnerkeus evenmin. Rij c.s. willen de onduidelijkheid v„ christelijke politieke partijen t zetten. Want we horen bij e: Alleen wat holle frasen: 'met en gezonde realiteit werken voo gezonde zaak voor de toekoms ons land' (niet van de wereli tuurlijk). Mij lijkt het gezonde visioen van Aantjes (CDA-coj 23 augustus 1975) uit te werfy gestalte te geven. Dan komt en licht een stukje evangelische kaliteit zichtbaar, dat werkelijk geeft voor de toekomst. Daar dan wel wat minder mensen (i ker minder oud-bewindslieden) ter gaan staan. Maar de dui< heid wordt bevorderd. In het l van allen! Zaandam E. M CVS Als je als christen kiest voor h cialisme, dan lijkt me de keuj ciaal-democratie (PvdA)-comn me (CPN) wat beperkt. Eig een onzinnige keuze. De PSP j niet voor de sociaal-democrat voor een marxisme met den: tisch-centralistische middelen CPN. De derde-weg beweging o.a. Henriëtte Roland Holst is i mee al begonnen. H. Roland heeft in haar boek Kapitaal e beid H (1932) al aangegeven di marxisme niet dè enige was geeft. Zij koos wel voor de me i van het wetenschappelijk socii maar zag haar beperkingen, bleek o.a. door haar ideeën dienstweigeren, anti-militarisn ligie In K en A n e.a. Zij gii van eenheid van doel en mid De derde-weg beweging werd li PSP. Amstelveen F. D. Ni« 1 Cor. 13:1-8 Heden nam God tot Zich onze lieve Moeder en Grootmoeder Neeltje Vermeulen-Toom weduwe van R. J. W. Vermeulen, In de ouderdom van 81 jaar. Alphen a. d. Rijn: Hilversum: E. C. Vermeulen R. Sprey-Vermeulen Esther, Jaap, Nelleke De Bilt: E. M. Vermeulen Alphen aan den Rijn. 9 december 1975. Albert Verweystraat 25. Liever geen bezoek. Gelegenheid tot condoleren na de begrafenis in de aula van de begraafplaats. De teraardebestelling zal plaatsvinden D.V. zaterdag 13 december a.s. op de Oosterbe graafplaats te Alphen aan den Rijn. Aankomst aula 12.00 uur. Mij zal niets ontbreken. De Heer is mijn herder Ps. 23. Heden ontsliep in vrede onze lieve Moeder. Zus ter, Schoonmoeder. Grootmoeder. Schoonzus ter en Tante Hendrika van der Burg weduwe van Herman Jan Winter geboren te Rheden op 5 februari 1899 en overleden te Mechelen op 1 december 1975 De dienst van Woord en Gebed heeft plaatsge vonden vrijdag 5 december 1975 om 14.30 uur, in de Gereformeerde Kerk, Zandpoortvest 27, te Mechelen. Parijs: Velp: Sint Annaland: Haren: Lelden: Santpoort: Dr. A. Winter en familie G. van der Burg T. van der Burg-Vrolijk en familie J. A. Winter en familie Ds. J. Maaskant en familie J. Winter Corr.-adres: 4, rue du Stade Buffalo, 92120 Montrouge, Frankrijk. Gelijk zich een vader ontfermt over zijn kin deren. ontfermt Zich de HERE over wie Hem vrezen. Psalm 103 vers 13. In dat geloof is in vrede ontslapen, onze lieve Man, Vader en Grootvader Hendrik Johan Vermeulen Hij mocht 58 jaar worden en verwachtte, naar Gods belofte, nieuwe hemelen en een nieuwe aarde, waar gerechtigheid woont. 2 Petrus 3 vers 13. M. Vermeulen-Wijnmaalen Gerda Martien en Margo Renee Hannie en Piet Jan Schiedam. 6 december 1975. Plein Eendragt 9b. De begrafenis heeft inmiddels plaatsgevonden. Heden is van ons heengegaan Mevrouw Cornelia Vermeij weduwe van H. Melchers Sr. eerder weduwe van P. A. Sandkuijl in de ouderdom van 83 jaar. Hartelijk dank aan de gehele familie, voor al het goede wat ik van u allen genoten heb. Uit aller naam: C. Varkevisser, ex-test. Doorwerth, 6 december 1975. Huize „Mooi-Land". Correspondentie-adres Prinsenlaan 14, Apeldoorn. Op verzoek van overledene heeft de crematie in stilte plaatsgehad in het crematorium „Ockenburgh". Heden nam de Here tot onze diepe droefheid geheel onverwacht tot Zich in Zijn eeuwige heerlijkheid, mijn innig geliefde Man en onze lieve zorgzame Vader, Zoon. Broeder, Zwager, Oom en Schoonzoon Jan de Winter op de leeftijd van 51 Jaar. God is ons een toevlucht en sterkte, ten zeerste bevonden een hulp in benauwdheden. Psalm 46 2. H. de Winter-Visser Ada en Dirk Dik Mar ja Ineke Herma en verdere familie Mijnsheerenland, 10 december 1975. Polderweg la. Gelegenheid tot condoleren vrijdagavond van 79 uur. De begrafenis zal plaatsvinden D.V. op zaterdag 13 december a.s. des namiddags om 2.30 uur te Mijnsheerenland. Bon voor inlichtingen Naam: Adret: Plaats:. Er is tegenwoordig nogal wat goedkope wijn te koop waarbij soms alleen de fles aan goede wijn doet denken. Onze keldermeester is 'n uiterst onkreukbaar man, bekwaam om in elke prijsklasse de beste wijn van dat moment te selecteren. Vooral nu met de kerstdagen in zicht heeft hij een schitterende kollektie wijnen in huis gehaald, vooral in de prijsklasse van 5.- tot 10.- Dat is z'n specialiteit. Ómdat dat zo goed gelukt is vieren we een beetje feest. Het Feest van de Franse wijnen. Om alle wijnen goed aan hun „trek" te laten komen feesten ze „en familie": de Bordeaux van woensdag 10 t/m zaterdag 13 december, de Loires van maandag 15 t/m donderdag 18 december, de Bourgognes van vrijdag 19 t/m woensdag 24 december. Proef de mysterie wijn en u heeft kans op een prijs Tijdens het wijn- festival staan een paar ongeetiketteer- de flessen klaar. Proef en zeg ons herkomst en oogst jaar. Hoofdprijs 1 jaar gratis wijn drinken (max. van 1000,-), verder wijnboeken en een fles wyn voor alle goede inzenders. CHAT&AÜ BETCHEVELLE ACHItLE FOULD J^/ Van de Bordeaux, omdat het feest is (10 t/m 13 december) Een 1969 4e grand cru St. Julien-Me'doc. Afkomstig van het Chateau Beychevelle, gelegen op de beste grond in de Me'doc. Normaal 24.95 lOfV? Als prijswinner IVAztD By 12 flessen 1625 per fles. '73 ChAteau Beauguerit Cotes de Bourg. Een wat vlezige wyn die de wildsmaak uitstekend completeert. Bij 12 flessen 595per fles. 695 Speciaal unique wijnplankje* ligt voor u klaar als u voor 50,- wijn of levensmiddelen heeft gekocht. Dit decoratieve miseplankje is ook zeer geschikt als exclusieve kaasplank. Zolang de voorraad strekt Van de Loires, omdat het feest is (15 t/m 18 december) Een '73 Muscadet Chateau de la Bidière. Een wijn uit het Seine en Marne gebied. Het is een 'sur lie' kwaliteit. Dus direct op fles gebracht. Daarom is hij frisser en geuriger. Normaal 7.95 Als Bij 12 flessen C prijswinner 650 JtDU per fles. '68 Chèteau Mouton Rothschild Van het fameuze landgoed van Baron Philippe Rothschild. Enkele jaren geleden verheven tot Premier Grand Cru Classe. Bij 12 flessen 12e fles gratis. per fles 1995 Bijenkorf wijnschrift* als u 50.- aan wijn gekocht hebt. Het is een plak- en i noteer" logboek" met een uitvoerige inleiding van wijnkennev bij uitstek. Hubrecht Duijker. Onmisbaar in uw wijnkelder! Zolang de voorraad strekt Van de Bourgognes, omdat het feest is (19 t/m 24 december) Een '74 Chablis premier cru Four- chaumes. De Chablis vindt men het oer type van de droge jonge wijn. Fris, een beetje aan de groene kant. Normaal 10.95 Als prijswinner 950 Bij 12 flessen iHO per fles. *73 Chateau Guibon uit de Bordeaux Een typische goudeerlijke wijn. Plezierig bouquet. Een zachte en tegelyk stevige Wün. 5.95 Bij 12 flessen 495 per fles. 3 flessen Maïtre de Chai rosé, 'n specialiteit van de keldermeester voor 10." de 10% korting op de levensmiddelen-wijn coupon (van certificaathouders) maakt alles eens te meer interessant t/m 13 december. 1

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 18