Nu gaat u toch óók Roxy Dual roken? ierken: alles doen an oplossing van ieide gijzelingen 'Door de Eeuwen Trouw' negatief over acties Gezondheidszorg moet jeer met concrete ijfers gaan werken' Roxy Dual. „Teer- en nicotine-arm. 1 'oppèl op 'Door de Eeuwen Trouw' jjischorting werk Idernemingsraad sika-Glanzstoff Archeologisch museum gaat half jaar dicht 'Overvallers en kapers hebben zich opgeofferd' lorzitter ziekenfondsunie lau.Wanteen officiële publikatie heeft voor de zoveelste maal bevestigd dat Roxy Dual n uiterst laag „teer- en nicotinegehalte heeft. Tel daarbij dat 't gewoon een uitstekende filtersigaret is. Probeer dan maar es één zinnig argument te bedenken - om niet meteen over te stappen op Roxy Dual. ÏÜllpERDAG 11 DECEMBER 1975 TROUW/KWARTET 17 Sp een verslaggever geï leefcERSFOORT Het moderamen van de raad van kerken in herland heeft alle betrokkenen bij de gijzelingen in Wijster en sterdam opgeroepen om alles te doen om een oplossing te vin- Het moderamen heeft een appèl gedaan op de stichting 'Door n Jeuwen Trouw' om verzoeningspogingen niet in de weg te staan [n de kritieke situatie haar verantwoordelijkheid te beseffen. modlenaimen vraagt die regering jevordenen dat er op korte ter- nekken komen met de igenwoordigers van alle Zuid- fase groeperingen over hun T juist. Jongere en oudere poiln- leiders wordt verzocht de weg het genezen en herstellen van im,|elopn betrekkingen niet te zieh te matigen in hun en te zoeken naar concrete ssingen voor concrete proble- modleramen doet een beroep op cerkelijke gemeenschappen van ïuidinolukkers in Nederland, 'in ïtdsöh en priesterlijke dienst roeping te vervuilen in het len van deze samenleving en fa samen te werken met de «rlahdse en Indonesische Raad Iken'. verklaring verzoekt de kerken et de zaak van de Zuidmo- en met de hele relatie Ne- l-Indónesië grondiger bezig len. Ook roept zij de kerken te 'bidden voor de Zuidmolukse jderheden in ons midden en Üe Nederlandse samenleving, deze 'creatief reageert op de en verwarring die onder de lmolukkers schrijnend tot ex- zijn gekomen.' moderamen veroordeelt udt- kelijk de terreur. Het consta- dat de grote meerderheid van luidmo'lukkers in ons land hct.- e doet. Dit geldt zowel voor nen 'die die idealen wel delen, r de keuze van deze wegen en onze soclaial-economische re- Met overgrote meer- hebben de leden van de ïbond NW, die werken bij j velschillende vestigingen van rlanzstO'ff in Nederland, zich achter de oproep van de van de bond om het in de centrale ondernemings- Akzo - Nederland op te De opschorting zal een fzajn als ook de leden, die bij de p-bedrijven werken, hun stand- bekend hebben gemaakt, zal eind december gebeuren ondernemingsraadswerk zal hervat wanneer aan twee kirden zal zijn voldaan: Akzo het internationaal overleg vakbonden over de sane- ïaatregelen bij Enka op gang gen en Akzo moet aan de cen- ondierneminigsraad advies vra- en inlichtingen geven over de 'ilgen diie de sanering bij Enka voor de andere onderdeden het Akzo-concem. De Indus- NVV is in de raad met en leden vertegenwoordigd. De zei gisteren de heer H. J. An- voorzitter van de Nederlandse van Ziekenfondsen, in de bui- iwone vergadering van de unie, dertig ziekenfondsen met drie en een half miljoen ver- rden zijn verenigd. De vergade- wefd gehouden ter bespreking een voorstel tot fusie van alle ifondsorganisaties. teer Anbeek bleek het eens te met staatssecretaris Hendriks bekeken moet worden of een jfire, ziekenhuisopname (met de "aan verbonden hoge kosten) tot e resultaten leidt dan een kor- opname voor dezelfde diagnose, "^latssecretaris heeft in de Ka- _,.!zegd dat er in het land grote yjhillen zijn in de duur van een In Friesland is de gemid- opnameduur voor bijvoorbeeld leien knippen 4,2 dagen, in teht 2,7. 'Als het mogelijk is in groot deel van ons land patiën- I met een bepaalde diagnose te adelen in een bepaald tijdvak, is het de taak van de medische aan te tonen waarom in andere plaats een belangrijk aantal dagen voor hetzelfde Itaat nodig is,' aldus de heer p- ziekenfondsen willen volgens de patiënten niets tekort doen. 'erzekerden hebben er recht op hijgen wat hun toekomt. 'Maar middelen als onmenselijk terroris me afwijzen 'In zulke dagen van verwarring en diepe verontwaardiging moeten wij op onze hoede zijn voor collectieve emoties van afkeer en aggressie en moeten wij tot bezinning komen over de achtergronden van deze uitingen van frustratie en ■wan hoop'. aldus het moderamen. Volgens de verklaring herinneren de drama's van Wijster en Amster dam de Nederlandse maatschappij aan haar koloniaal verleden. De leiding van de Molukse kerk voelt zich telkens diiep beschaamd over dergelijke incidenten in Nederland, 'dlie door haar terecht worden erva ren als een verstoring van het reeds lang gegroeide integratiepro ces in Indonesië en ook van de relaties tussen Indonesië en Neder land.' Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Op een bijeenkomst in Amsterdam heeft de stichting 'Door de eeuwen trouw' laten blijken negatief te staan tegenover de bezetting van het Indonesische consulaat in de hoofd stad en de treinkaping bij de Drentse plaats Beilen door Zuid molukse jongeren. Een eenzaam protest voor een pantservoertuig in de buurt van het Indonesische consulaat. De demonstrant vraagt de terroristen hun aktie te stoppen en zftn landgenoten om zich te beheersen. Bij moinde van voorzitter W. de Vries stelde de stichting zich op het standpunt dat het streven van Zuidmoiukkers en Papoea's naar recht op zelfbeschikking alleen kan geschieden via legale acties en campagnes. 'Is het een volk kwalijk te nemen dat het gebruik maakt van het recht op zelfbeschikking, als dat recht erkenid is in een verdrag?' vroeg de heer De Vries zich af. 'Waarom mag een deel van het Zuidmolukse volk, dat in een de mocratisch land woont, dit recht ■niet blijven nastreven. De Zuidmo iukkers vragen slechts erkenning van dit recht en bemiddeling door de Nederlandse regering bij Indo nesië.' Natuurlijk kan men niet eisen dat Nederland zijn vloot, leger en luchtmacht inzet maar de behan deling van deze mensen is een ver nedering en een belediging, aldus de voorzitter stichting 'Door de eeuwen trouw'. Volgens de heer De Vries had veel ellende voorkomen kunnen worden als Nederland het recht op zelfbeschikking van de Zuidmoiukkers erkend had. De gijzelingen, de acties in Wasse naar en bij het Vredespaleis in Den Haag wekken allerlei emoties op, terwijl men het voorbeeld van de Palestijnse leider Yasser Arafat voor ogen heeft, die door terreurac ties erkend en toegejuicht wordt door de Verenigde Naties.' De stichting "Door de Eeuwen Trouw' vindt dart. als de gijzelingen dn Amsterdam en Bedien voorbij zijn de Nederlandse regering zich op een positieve wijze moet gaan inzetten voor de Zuidmolukse zaak. Dan kan, zed de heer De Vries door een gesprek op gang te brengen met ir. Manusama. Verder heeft de stichting een tele gram gestuurd naar de organisatie van de Franssprekende Afrikaanse landen met het verzoek een bemid delende rol te spelen tussen de Zuidmoiukkers en Indonesië. AMSTERDAM Het Allard Pier- son museum, dat het archeologisch bezit van de universiteit van Am sterdam herbergt, gaat wegens de komende verhuizing minstens een half jaar dicht, aldus de directeur van het museum, prof. dr. J. M. He melrijk, hoogleraar in de archeolo gie van de universiteit. De deuren van het oude schoolge bouw aan de Sarphatistraat, waarin het museum sinds 1934 gehuisvest is geweest, gaan op 22 december defi nitief dicht. Dan begint de verhui zing van de collectie naar het in middels gerestaureerde monumenta le pand aan de Turfmarkt langs het Rokin bij de Munt, waarin vroeger de Nederlandse Bank was geves tigd. De verbouwing van dit pand is thans vrijwel achter de rug, maar de in richting van de museumzalen en de verhuizing van de collectie, die uit circa negenduizend voorwerpen be staat, zal nog minstens een half jaar in beslag nemen, voor het Al lard Pierson museum eind juni of begin juli naar gehoopt wordt opnieuw geopend zal kunnen wor den. Als het oude schoolgebouw aan de Sarphatistraat leeg is gekomen, wordt het afgebroken, omdat het plaats moet maken voor de in deze buurt inmiddels reeds opgetrokken nieuwbouw voor de universiteit. Van een verslaggever MOORDRECHT De Zuidmo lukse jongemannen die de ac ties in Wijster en Amsterdam hebben uitgevoerd,'hebben zich volledig opgeofferd voor de Zuid molukse zaak. Dit was de alge mene mening op een buitenge woon congres van de Badan Persatuan, de grootste 'politieke partij' van de Zuidmoiukkers in Nederland. Op het congres, diat onder voorzit terschap stond van ds. Metiani, zei air. J. A. Manusama, dat als de Nederlandse regering maar de mi nimale garantie geeft dat de erken ning van de republiek dier Zuidmo- lukken gen afgedane zaak is en zij de Zuidmolukse strijd rechtvaardig noemt, dit voor de leden van Baden Persatuan (waarvan ruim negentig procent van de Zuidmoiukkers in Nederland lid is) voldoende zal zijn om de acties te beëindigen. Nadrukkelijk werd gesteld dat de Zuidmoiukkers betreuren dat er bij de acties doden zijn gevallen. Op het congres dat door leidingge vende figuren en vertegenwoordi gers van de Zuidmoiukkers werd bijgewoond, werd een resolutie aangenomen waarin het beleid van Baden Persatuan goedgekrud werd. De vergadering vroeg het hoofbe- stuur op die leiders te steunen en ziclh in te zetten voor het Zuidmo lukse volks en de Zuidmolukse ge meenschap in Nederland, waarbij gestreefd moet worden naar een goede verstandhouding met de Ne derlands bevolking. Ook werd aan gedrongen op bewaking van ir. Ma nusama en ds. Metiani, omdat zij als bemiddelaars zeer kwetsbaar zijn. peen onzer verslaggevers RECHT De medici moeten maar aantonen dat een patiënt te- tkomt als hij in een ziekenhuis, dat tot nu toe steeds met een t ;ere verpleegduur heeft gewerkt, korter wordt opgenomen, maar ff even lang als op vele andere plaatsen in ons land het geval is. hebben er nietveel aan als de staatssecretaris van volksgezond st! in de Tweede Kamer zegt dat er grote verschillen bestaan in de jUr van ziekenhuisopnames. De gezondheidszorg moet veel meer ff er met concrete cijfers gaan werken. dat betekent dan wel dat wij aan de medici die een onevenredig deel van het beschikbare geld opmaken zon der daarvoor gegronde redenen aan te kunnen voeren heel kritische vra gen gaan stellen,' aldus de heer An beek. In een trein Over de steeds stijgende kosten van de gezondheidszorg zei de heer An beek dat er in de Tweede Kamer een sfeer van machteloosheid heerst, en zelfs op volle snelheid is gebracht 'We zitten in een trein die op gang en die niet meer plotseling kan stop pen.' Zijns inziens moeten er priori teiten worden gesteld in de gezond heidszorg, maar die kunnen niet ge steld worden zonder bepaling van uitgangspunten. Er is volgens de heer Anbeek niet te ontkomen aan mati ging van de verlangens. 'De explosie ve groei van de kosten van de ge zondheidszorg als in de afgelopen jaren kan niet in dezelfde mate door gaan.' Bij invoering van de op stapel staan de volksverzekering gezondheidszorg hebben volgens de heer Anbeek de ziekenfondsen een belangrijke taak: 'Er bestaat in ons land geen enkel ander apparaat dat in staat is de volksverzekering op korte termijn en op een verantwoorde wijze uit te voeren.' INFORMATIEVE ETIKETTERING NEDERLAND .j MINDER STIPPEN. MINDER TEER EN NICOTINE

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 17