Dijk wel bedreigd, maar geen gevaar voor Tholen ihmJuM Voor gezellige dagen Uit de weekbladen Douwe Egberts koffie... lekkere koffie. BVD faalde Tijd voor geweld Vijf over twaalf Terreur Geen harde aanpak Veenbrand 'Haat tegen haat' Geen hersenschim Nieuwe boeken (jeweetdat'tgpedis) DONDERDAG 11 DECEMBER 1975 Vrij Nederland: Het weekbladgebeuren is deze week voor een groot deel geënt op de gij zelingen in Amsterdam en Beilen. Niet het minst is dat het geval met Vrij Nederland, die er vier joekels van reportages aan wijdt. Joop van Tijn concludeert dat de gijzelingen nauwkeurig zijn voorbereid en dat het daarom des te opvallender is 'dat ook nu de Binnenlandse Veiligheids Dienst weer faalde'. Opnieuw heeft de BVD zich volgens Van Tijn to taal verkeken op de voorbereidingen tot de acties, 'maar vooral op de on derliggende oorzaken van de voorlo pig zonder twijfel aanhoudende ra dicalisering van de jongere Zuidmo- lukkers'. Rudie van Meurs probeert het mo tief van de gijzelaars door te prik ken 'Het waren niet alleen de Zuid- molukse leiders en hun kortzichtige bondgenoten in Nederland die de jon geren tot razernij brachten. Dat de den ook Vondeling en Van Doorn die terug van een reis uit Indonesië als olifanten in een porseleinkast de ver wachtingen van niet beter wetende Zuidmolukkers in gruizelementen sloegen'. Tessel Pollman en Frans Peeters diepen een vracht historie op; Ger- brandy, de KNIL, Door de Eeuwen Trouw, enzovoorts: "De Molukkers waren afgezet op een tussenstation waar geen enkele trein meer langs kwam'. Hans Smits analyseert 'de twee-han- de twee-handentheorie' van de Amsterdamse wethouder Roel van Duyn. P. E. de Hen interviewde Wim Kok over wat in de rubriek Ter zijde ironisch de "HoonmaatregeP wordt genoemd, of: 'de nivellering naar de nering zetten'. Elseviers Magazine: Ook Elseviers Magazine staat deze week ln het teken van de gijzelin gen. Aandacht verdient de reportage 'Nog meer terreur op komst' waar in de reacties worden gepeild van de Zuidmolukse gemeenschap in Capelle a/d Ussel. De voorzitter van de or dedienst van de RMS, Paul Thenu, vertelde: 'Het is nu tijd voor ge weld. Jarenlang kregen we geen aandacht en nu staan we in het cen trum van de wereldbelangstelling. Het geduld van de jongelui is ten einde.' Voorzitter W. de Vries van de Stich ting Door de Eeuwen Trouw wijst elke gewleddadige actie af, maar heeft de indruk dat de regering de Zuidmolukkers 'opzettelijk tart'. Elseviers Magazine signaleert dat het publiek emotioneel reageert: 'Die kerels moeten ter dood veroor deeld worden'. Mr. dr. C. J. R. Roo- genroc bespreekt de mogelijkheid van wederinvoering van de doodstraf Hoofdredactuer Ferry Hoogendijk oordeelt dat de bezetting van het In donesische consulaat te wijten is aan 'grove nalatigheid van de autoritei ten' door gebrek aan bewaking. Dat hij ook de kaping van de trein onder deze noemer brengt en aan grove na latigheid wijt is nogal verregaand. Haagse Post: Onder de kop 'Als je eenmaal bloed geroken hebt, dan ruikt dat goed' laat de Haagse Post 'het brein ach ter de Molukse jongeren' aan het woord: Hendrik Owel, een hollandse havik in het Zuidmolukse kamp, die zegt dat het geen vijf vóór, maar vijf óver twaalf is. Over de gijze laars: 'Avonturiers? Beslist niet. Dit zijn kreten van een volk in nood'. Over de mislukte Soestdijk-actie: 'Wij weten dat het brein achter de ze zaak in contact stond met de In donesische ambassade'. Columnist Brugsma: "De Zuidmo lukse Jongeren zijn natuurlijk wel de kinderen van de nog steeds betrek kelijk lage rekening die wij voor het koloniale verleden gepresenteerd krijgen. De terreurdaden van deze week zijn betrekkelijk gering ver geleken bij de bloedbaden die hun vooroudere op verzoek van onze voor ouders in Nederlandsch Oost-Indië hebben aangericht'. En: "Van nu af aan worden ze serieus genomen, dat staat vast'. Daan Dijksman over 'De list van Lammere', die Van Duijn tot zonde bok wil maken en via de achterdeur een afspiegelingscollege tracht bin nen te loodsen. Het omslagverhaal gaat over NW- voorzitter Wim Kok. 'schlpperaar in chrisistijd', die gelooft dat de WD gewoon probeert wat extreem links ook altijd heeft geprobeerd, name lijk alles tegelijk beloven: "Dat is boerenbedrog, volksverlakkerij, maar dat is nu eenmaal het voor recht van mensen die geen verant woordelijkheid dragen'. Accent: Terreur geselt Nederland, zo luidt de diagnose van Accent, dat een chronologisch verslag geeft van de gijzelingen, gevolgd door een pro fiel van justitievoorlichtster mr. Toos Faber, voor wie Theo Jonge- dijk geen lof genoeg kan vinden (verbijsterende taakvervulling, ver bazend grote flexibiliteit, niet te evenaren contactuele eigenschappen, etc.). Zonder het woord BVD uit te spre ken vindt redacteur De Boo: 'Wan neer deze gijzelingszaken achter de rug zijn is er alle reden om eens een hartig woordje met de regering te wisselen over het functioneren van die dienstten, die juist zijn in gesteld om de veiligheid van de Ne derlandse burger te beschermen'. Hans Knoop ergert zich aan het woordgebruik van de NOS, die Mo lukkers terroristen noemt, en Pales- tijnen 'vrijheidsstrijders'. Voor Knoop ligt de zaak eenvoudig: 'Pa- lestijnen en Zuidmolukkers (de goe den uiteraard niet te na gesproken) zijn terroristen'. Een interview met Ton Planken, de smaakmaker van Den Haag Van daag, die Den Uyl de beste politicus vindt. Wiegel moet volgens hem eerst maar eens wethouder worden. Het omslagverhaal heet: Trouwen wordt weer mode. Een gesprek met 'huwelijkssocioloog' Ruut Veenho- ven, die gelooft dat mensen steeds diepere relaties nodig hebben om overeind te kunnen blijven. Proble matischer relaties ook; dus meer scheidingen, meer huwelijken en meer buitenechtelijke relaties. De Tijd: P. van der Eijk gelooft dat een har de aanpak van Zuidmolukkers fataal zal zijn. In De Tijd wijst hij dege nen, die vragen om de harde hand, op een escalatie van wraak en weer wraak, die kan ontaarden in een heil loze spiraal van slachtoffers en leed: 'Een wrok die vijfentwintig jaar is gevoed, kan niet in vijfentwintig maanden worden uitgewist'. Felix Huizinga maakte een sfeerte kening van de heksenketel in Beilen en Amsterdam, 'waar slechte smaak, verdriet en schrille humor elkaar af wisselen'. Rob Vermaas over de CDA-discussie, waarin de woordenbrij volgens hem de werkelijkheid verhult: Het con tact met de mensen op wie het CDA een appèl had willen doen, is verlo ren gegaan'. Henk Neuman meent dat een van de gevolgen op langere termijn van de gebeurtenissen in Beilen en Amster dam wel eens zou kunnen zijn, dat de Zuidmolukse jongeren erkenning vinden bij de gerenommeerde terro ristische bewegingen, die langzamer hand hebben geleerd op internatio nale schaal te werken. Of er nu al een 'terroristische internationale' zou bestaan betwijfelt hij overigens. Hans Amesz sprak met drs. Henk van der Schalie, voorzitter van de Nederlandse Centrale van Hoger Personeel, die de minder betaalden best meer gunt. "Maar gezien de huidige economische toestand is dat nauwelijks mogelijk'. De Groene Amsterdammer: 'Als een veenbrand laait het conflict tussen de Nederlandse regering en de RMS telkens weer op.' De Groe ne geeft enkele achtergronden van de Molukse terreuracties: "Een flin ke strafbedreiging zal mogelijke da ders absoluut niet weerhouden.' Wat wel helpt is een beter opsporingsap paraat. De BVD blijkt helemaal van niets geweten te hebben, hoewel bei de plannen gedetailleerd voorbereid moeten zijn en er vrij veel mensen bij betrokken waren. De Zuidmoluk se acties hebben het voor goed ver pest voor een aantal andere niet- blanke minderheidsgroeperingen, zo als de net binnengekomen Surina- mers', aldus de Groene. Bij het vertrek van Han Lammers is de tijdbom onder het college van B en W. in Amsterdam ontploft "Roel van Duin heeft dat bereikt, wat hij als provo en kabouter graae wilde, maar niet kon bereiken: het Amsterdamse stadsbestuur is ge desorganiseerd, de Amsterdamse PvdA staat voor een van de moei lijkste perioden en de samenwerking tussen twee burgerlijke partijen, PvdA en PPR, dreigt in duigen te vallen. Landelijk beginnen de eerste scheuren tussen beide partijen zicht baar te worden', schrijft Raphaël Smit. Hervormd Nederland: Eigenlijk zijn we allemaal een beetje terrorist, schrijft Hervormd Nederland. 'Wie voelde de afgelo pen dagen niet de neiging in zich opkomen: er op af! bijna overal hoorde je de roep om wraak. Onze reactie gelijkt op de hunne. Ook zij voelen zich bedreigd en machteloos. En daar ontmoeten wij elkaar dan. haat tegen haat. onverzoenlijkheid tegen onverzoenlijkheid, geweld te gen geweld'. Dr. L. Meinsma wil terugzakken in de vergetelheid of. zoals Hervormd Nederland het zegt: wil in rook opgaan. Hij heeft een stichting in het leven geroepen waarin het werk door anderen gedaan wordt. 'Gelei delijk aan heb ik een beetje routi ne gekregen in het actievoeren. Het gevaarlijke daarvan is dat ik wat gematigder word. Maar de rijd is nog niet rijp om tolerant te wor den. Ongeveer twaalf procent van de totale sterfte ls te wijten aan een genotmiddel', aldus Meinsma. Dr Gerrit Huizer. lector aan het derde wereldcentrum van de uni versiteit ln Nijmegen, spreekt over de hulp aan de derde wereld. Hui zer zit vol kritiek. 'De wetenschap pers lopen met een wijde boog heen om de problemen. Wezenlijke problemen als landhervorming en invloed van westerse bedrijven in ontwikkelingslanden worden hier nauwelijks onderzocht. Een gevolg hiervan ls dat de geloofwaardigheid van de westerse 'helper' steeds meer ln het gedrang komt', zegt Huiaer. 'Ik hoop dat ik op de NUF FIC conferentie ln Leiden bijval krijg. Ik wil niet afkeuren wat er gedaan wordt maar wel wat ex niet gedaan wordt'. Het Molukse Ideaal kan niet als hersenschim worden afgedaan. Dit schrijft dr. J. van der Mettien ln De De Nieuwe Linie: Nieuwe Linie. Niet alleen uitlatin gen van de Nederlandse politieke en Jusritlle autoriteiten, ook de discriminerende wetgeving heeft bijgedragen tot het klimaat, waarin acties als in Wijster en Amsterdam konden gedijen. Een Molukker ver liest zijn Nederlandse status als hij langer dan drie Jaar onafgebroken tn het buitenland verblijft. De Zuldmodukker die met het doel van repatriëring naar Indonesië gaat verliest direct zijn Nederlandse sta tus. De correspondent van DNL ln Spanje schrijft welk een Invloed de kerk daar heeft gehad en hoe daar door een emotioneel antiklerikalis me ontstond. 'Voor een samenwer king met latere toekomstige demo cratische regeringen zijn de per spectieven heel wat gunstiger dan in het buurland Portugal'. Hoe kan Je worden afgekeurd voor militaire dienst. Tips bijvoorbeeld deze week in DNL: 'Streep op het formulier alle niet te onderzoeken klachten aan zoals hartkloppingen, benauwdheid, duizelingen etc. Put jezelf uit. Slaap enkele nachten niet. 's Morgens vroeg voordat j* naar de keuring gaat moet je een heel bruin brood eten. De icris cor dis (puntstoot van het hart) komt dan teveel lateraal te liggen. Deze manier werd in de Tweede Wereld oorlog gebruikt door jongens die 'gekeurd' werden om naar Duits land gestuurd te worden'. Oeverval op 'een vreemd plekje' Van een onzer verslaggevers H SINT MAARTENSDIJK De plotselinge verzakking van het voor de zeewering bij Scherpen! liggend slik bedreigt de dijk wel, maar houdt geen direct gevaar in voor Tholen. Op een kleinï deelte van de glooiing na, is de dijk die het land beschermt tegen de vloed in de Oosterschell intact. TROUW/KWARTET Een transportvaartuig stort een lading steen tegen de dijk bij Scherpenisse, waar een oeverval werd geconstateerd. Met het aan brengen van 6.000 ton steen denkt men het gevaar voorlopig be zworen te hebben. Het evenwicht is echter verbroken en daarom is men onmiddellijk aan het werk gegaan om de dijkteen met forsfoorslakken te versterken. Volgens de heer M. J. Kllppel van het waterschap Tholen dat de tech nische dienst verzorgt voor het wa terschap Scherpenisse, (waaronder het desbetreffende dijkvak resor- teert) is ongeveer anderhalve hec tare van het slik over een lengte van veertig meter voor de teen van de dijk verzakt tot min vijf meter NAP. Een eindje uit de dijk werden echter diepten gepeild van zeven tien a twintig meter. Het slik valt met normaal laag rij nagenoeg droog, maar dat is nu anders gewor den. De heer Kllppel noemt het een vreemd plekje om een oeverval te krijgen Over de oorzaak is dan ook nog weinig te zeggen. Het gebeurt wel dat er bij erg laag waterpeil in de polder grondwaterspanning op treedt die oeverafschuivlng kan ver oorzaken. Een extreem lage eb is er echter niet geweest. Zodra men op de hoogte van de verzakking was. stelde men dijkbewaking in. Fosforslakken Oosterschelde voerde bakken met De aannemerscombinatie Dijkbouw stortsteen aan en deponeerde 's nachts om twee uur al de eerste 35 ton forsfoorslakken aan de voet van de dijk. Men dacht aanvankelijk de verdie pingen in het slik met zo'n zesdui zend ton stortsteen te kunnen op vullen, maar inmiddels is wel ge bleken dat die hoeveelheid bij lan ge na ndet voldoende zal zijn. Dat er geen directe bedreiging voor de achter de zeewering liggende Voorbij het eerste treffen, mystieke geschriften van een tijdgenoot, door S'Anders. 267 blz - 21.- na 1 jan. '76: 27.- Uitg. Strandt, Utrecht. Siervogels houden kunt u ook, door R. R. P. v. d. Mark uitg. Thieme, Zutphen. 264 blz - 36.50 Onze schepping stralend en schoon, door J. Herriot. Herinneringen van een dierenarts. Uitg. Zuidholland- Scherpenissepolder bestaat danken aan de aanwezigheid i een tweede waterkering, een I laagdijk'. Het tussen de dijken| liggende land is natuur? waarvan een deel als wordt gebruikt. De f inanciële" i sequenties van de oeverval koq voor rekening van het rijk, het waterschap Scherpenisse lijdend is, (wat in waterschap minologie 'calamieus' heet). sche Uitgeverij, Baarn. 28.50 Internationaal archief van Misd^ strafrecht en criminologie, Uitgave van Meulenhof, AmsterdL In dit boek o.a. Wie was Lancü blz - 13.50 Bij uitgeverij Ankh-Hermes te j venter verschenen: Visum voor|l< andere aarde, gedurfde Ideeën, dere dimensiesdoor J. Beif (191 blz - 25.-) en Mysteriën fi de Andes, de bibliotheek der I tiden ontdekt? door R. Chai (187 blz - 27.50) Brief aan generaal Franco, do* rabal. Socialistiese uitgeverij, sterdam (SUA). 55 blz - 5.25 In december is het altijd extra gezellig in huis. Vrienden komen op bezoek, en iedereen geniet van traditionele winterlekkernijen. En koffie natuurlijk. Heerlijke, geurige Roodmerk koffie van Douwe Egberts. Voor de gezelligheid.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 14