Twaalfduizend leraren lieten hun tanden zien Vijftien straalkacheltjes diep onder Afrika's bodem chipiollijn |ia aider tracé |ten lopen Ik vraag: 'Waarom zou ik een rekening bij de ABN nemen?' SEKADF, OOüh CHU wil commissies de baan vrij laten maken voor één CDA-fraktie WEK UU EK Htï üKOEffm tCT"' fitffiW VAN BE mEHSCHOOk ;- HivrMr Diep wantrouwen jegens minister Van Kemenade Politie mocht niet doorrijden van soldaten in Beilen Socio-therapeut dreigt rijkelijk zijn zin te krijgen Oudste kernreactor: twee miljard jaar NSDAG 10 DECEI3ER 1975 BINNENLAND TROUW/KWARTET 9 ndrang' van vrschillende kanten in Kamer rd onze parlemetsredactie HAAG \n verschilende zijden uit de Tweede Kamer is geren aangedmgen alsnog de mogelijkheden te bezien om de 2j ipholspoorlijriangs een ander tracé te laten lopen dan onlangs minister wsterterp (verkeer en waterstaat) is vastgesteld! Schiphol zal de nieuwe 'fcfiijm via Leiwn langs de be tide venbindir naar Den Haag Tijdens d gisteren begon- behamdalingvan de begroting verkeer en aterstaat vroeg de ~er van Zeifcan minister Wes- rp op kort termijn de voor- ladelen en o ok de kosten te en van ea alternatief tracé, angs de niawe rijksweg tussen Haag en msterdam loopt en Amsterdamdiirect met Rotter - verbindt. ")ok vroeg hij te n of de lii, die volgens de ge pfl&nnenedndigt in Amster- zuid. kan nrden doorgetrok- naar het Gntraal Station. De diende nutsteun van D'66 een l, wann om een studie t gevraagl iaar hetzelfde alter- ve tracé. kswegi progressive partijen spraken uit oven (e aanleg van een al rijksveen. In een motie i »n zij de anleg van rijksweg oor midiiter Delfland uit te n, ondieame* omdat deze weg andechap éistig aantast. Ook fcben PvdA, PR en D'66 zich rijksweg 1 de zogenaamde scheiidingswe bij Den Haag. voor mmniisti Westertierp het inde jaar c werkzaamheden laten beginm. In een- motie t voorgestelpier miljoen gul die voor rij!weg 14 is uitge- cen. te gebruen voor een ver- aanleg vt de autosnelweg Amsterda en de Afsluit- Om financle redienen is de eg van he wegvlak tussen rwoude en Den Oe ver ver- ;d. Ook de GU'er Tolman ver- zich tegej deze vertraging, hij toondeiich wel voorstan- ran de aank van rijksweg 14. IVD en de adere oppositiepar tijen waren ook ongelukkig met de lagere uitgaven voor de aanileg van wegen. ARP-woordvoerder Schakel zei wel akkoord te kunnen gaan met het feit dat de regering zich heroriënteert over de noodzaak en het tempo van de aanleg van we gen. Tevens ging hij akkoord met bevordering van het openbaar ver voer. Hij vroeg zich echter af of niet al te drastisch wordt ingegre pen. Bus en fiets zijn geen tover woorden waarmee alles ineens kan worden opgelost, aldus de heer Schakel. De socialist Van der Doef zli dat het baledd met betrekking tot het openbaar vervoer weinig reden tot enthousiasme geeft. Er bestaat een tegenstelling tussen wat minister Westerterp zegt en het feitelijke beleid, waarin het openbaar vervoer niet wordt bevorderd en waarin slechts een negatief beeld ten aan zien van de auto wordt opgeroepen, aldus Van der Doef, die verder zei ernstig te twijfelen aan de geloof waardigheid van het beleid. Actiegroepen Voor de derde achtereenvolgende keer vroegen de PvdA, PPR en D'66 opnieuw aan de minister om finan ciële steun te verlenen aan actie groepen op het gebied van verkeer en vervoer. Minister Westerterp heeft dat steeds van de hand gewe zen, omdat de actiegroepen daar gen behoefte aan zouden hebben en zij van ambtelijke zijde vol doende geïnformeerd zouden wor den. Volgens de PPR is uit een onderzoek van de PvdA en de PPR gebleken dat er wel degelijk be hoefte aan steun, gebonden aan enkele voorwaarden, is. De KVP-er Van Zeil stelde voor subsidie te verlenen aan de actie groep 'stop de kindermoord' het gelid hiervoor zou verkregen kunnen worden uit de opbrengst van kinderpostzegels. Twaalfduizend leraren van liet voortgezet onderwijs hebben gisteren een demonstratie gehouden in de Brabant- hallen in Den Bosch. Een overzicht van de verzamelde demonstranten. Van onze onderwijsredactie DEN BOSCH Het Nederlands Genootschap van Leraren heeft gisteren zijn tanden laten zien. Op een massale demonstratie van twaalfduizend leraren van v.w.o.-havo-mavo in de veemarkthallen van Den Bosch bleek diep wantrouwen jegens de minister van onderwijs. (ADVERTENTIE) BLOEDIGE URGEROORLOG IN LIBANON De bezitsloa in Libanon (Libanezen en Palestijnen) moeten nu al maandemen offensief van extreem rechtse falangisten weer staan. DE DUIZNDEN GEWONDEN MOETEN GEHOL PEN WQDEN. Onze eersteending van 10.000 is verregaand onvoldoende. Voor meer hulp an Rode Halve Maan en Libanese Secours Populair: MEDISCI KOMITEE PALESTINA GIRO 3168300 UTRECHT Het NGL telt zestienduizend leden en vertegenwoordigt daarmee het merendeel van de leraren aan scholen voor havo en v.w.o. en een klein deel van de mavoleraren. Tienduizend NGL-leden waren gis teren in Den Bosch aanwezig, waardoor de meeste scholen plat gingen. Nog eens tweeduizend leden van de r.k. vereniging van mavo leraren had zich bij de demonstra tie van de NGL aangestoten. De kritiek van de demonstranten richtte zich zowel op de aantasting van de rechtspositie van de leraar als op de aangekonidigde bezuini gingen op het onderwijs. Ook het vernieuwingsbeleid van minister Van Kemenade werd fel aangeval len. Beroepstrots NGL-vo or zotter P. J. Roefs: 'De le raar moet zijn beroepstrots hervin den om zich te kunnen verzetten tegen de v er deel -en-heer s -politiek van de regering. De leraar heeft de samenleving iets te bieden en hij hoeft niet toe te staan dat de kwaliteit daarvan wordt aangetast. De minister speculeert erop dat het parlement alles zal slikken, omdat het van toeten noch blazen weet. We moeten het parlement duidelijk maken dat de leraren, de ouders en de leerlingen dit niet zullen toe staan'. De kritiek van Roefs en andere sprekers richtte zich met name op de volgende punten: TT- vergroting van de klassen in verschillende vormen van het on derwijs; mogelijke uitbreiding van de lestaak van de eerstegraadsleraar of een dienovereenkomstige salaris vermindering; achterstelling van mavo-scholen en mavo-leraren; afschaffing van de tien procent toeslag op avondlessen; vermindering van het aantal wekelijkse lessen im het middelbaar beroepsonderwijs mogelijke verkorting van de les uren tot 45 minuten. Uit de verschillende redevoeringen en de vele ovaties van de aanwezi gen bleek ook ergernis over de vernieuwingsstrategie van minister Van Kemenade. De experimenten krijgen steeds meer geld, en dat gaat ten koste van het bestaande onderwijs. Alsof er in het bestaan de onderwijs sinds 1968 niets ver nieuwd is. En alsof alles wat ons nu als nieuw wordt aangeprezen 'dus' goed is. 'We moeten alle weldenkende Ne derlanders mobiliseren tegen de hersenschimmige plannen van de minister', zei Roefs Hij wilde wel meewerken aan vernieuwing, maar niet als dat ging ten koste van het bestaande onderwijs. Als er bezui nigd moet worden dan ook op de nieuwe activiteiten. Jos en Jos Het onbehagen van de leraren werd duidelijk vertolkt door drs. Ed. Koster, oud-rector van het Pius X College in Amsterdam. 'De firma Jos en Jos (waarmee bedoeld wordt Jos van Kemenade en diens publi- citedtsman Jos Ahlers) wil ons via de televisie doen geloven dat het heil nabij is. Individualisering wordt beloofd, maar de klassen worden groter. De leerlingen zullen beter doorstromen, totdat ze op de studentenstop stuiten. De leer plicht wordt verlengd, maar de wekende jongeren zelf willen niet. Van onze parlementsredactie DEN HAAG De CH-fractie in de Tweede Kamer heeft gisteren aan KVP en ARP schriftelijk voorgesteld om de belangrijkste onderlinge meningsverschillen ovei; het kabinetsbeleid in apar te commissies te bespreken. In een brief aan de fracties van KVP en ARP, schrijft het fractiebe stuur van de CHU dat over een aantal actuele onderwerpen die be trekking hebben op het beleid van het kabinet 'zo spoedig mogelijk een zo goed mogelijk nader overleg tot stand zou moeten worden ge bracht'. Dit met ais doel, een zo groot mogelijke eenheid van opvat ting te bereiken. De CH fractie noemt als voorbeelden de volgende onderwerpende collectieve lasten en overheidsuitgaven, het beleid ten aanzien van de ondernemingen (Ondernemingsraden, vermogens- Van een onzer verslaggevers BEILEN Vier politiemensen in uniformen en in een surveillance wagen zijn door een militaire wachtpost tegengehouden. Ze mochten niet doorrijden omdat ze geen pasje hadden. Na veel heen en weer gepraat en gesprekken over de mobilofoon konden ze tenslotte hun opdracht toch uitvoeren. Dit incident illustreert de rivaliteit tus sen militairen en politiemensen, die hier bij het gijzelingsdrama soms ook minder opvallend zicht- Zo werd bijvoorbeeld een perskaart van de verslaggever van Trouw op een gegeven moment 'verdacht' be vonden door een politieman. Deze vroeg toen aan een soldaat of hij als geleide mee wilde gaan om de aanwezigheid van de betrokken journalist op zijn juistheid te laten toetsen. Gaat u zelf maar even, vond de soldaat. Zo geschiedde. saanwasdeling, Jnvesteringebesffli- singen), het zelf sta ndigenibeledd (midden- en kleinbedrijf en land en tuinbouw), onderwijs, Inkomens politiek en bezitsvorming, volks huisvesting en 'onderwierpen van meer specifieke aard, aoaüs die grondpohtiefc en het mediabeleia9. De CH fractie stelt de volgend» procedure voor: er zou per onder werp een commissie moeten wor den benoemd bestaande uit één IM per fractie. Deze commissies zouden op zo kort mogelijke termijn moeten proberen gemeenschappelijke standpunten te formuleren. De» conclusies zouden daarna eerst aan de afzonderlijke fractie en tenslotte aan een gemeenschappelijke frac tievergadering moeten wtortien voorgelegd. De fractieledldera van KVP en ARP dn de Tweede Kamer mr. F. H. J. J. Andriessen en mr. W. Aantjes heb ben gistermiddag positief op dit voorstel gereageerd. Aantjes ver wees daarbij naar zijn eigen voor stel tot integratie van de Werk zaamheden van de drie fracties dat hij op de AR-partijraad van 24 mei had gedaan, Andriessen noemde het CH voorstel 'een pittige stap voor waarts naar één lijst en één frac tie.' Van een verslaggever MAASTRICHT Als de officier van justitie zijn zin krijgt., zal d» socio-therapeut J. C. uit Nijmegen, die zo graag de gevangenis Inging, rijkelijk zijn zin krijgen. De 32-jarige C. zat zo in de moei lijkheden dat hij de gevangenis ta- wilde om daar de hulp te krijgen die hij niet op een andere manier kreeg. Om zijn doel te bereiken gooide de man een steen door de etlageruit van een juwelier, stal een portemonnale en meldde zich direct bij de politie. De officier van justitie eiste giste ren tien maanden tegen de socio- therapeut. De rechtbank doet 23 december uitspraak. Er worden experimenten opgezet, maar niemand maakt zich druk over de kosten'. Jo Lauvenberg, leerling van het Bernardtauscollege in Heerlen; 'Wij hebben recht op een goede, brede opleiding. In dit beeld passen geen grotere klassen, vermindering en verkorting van lessen, overbelaste leraren en studentenstops'. Op een persconferentie na afloop van de demonstratie deelde het be stuur van het NGL mee, dat het de actie van leraren in Venray die salarisverlaging voorstéllen om de bezuinigingen op het onderwijs te voorkomen afkeurt. Als er iets aan de salarissen gedaan moet worden, dan niet bij één groep, maar voor alle vergelijkbare groepen tegelijk. Op de demonstratie van het mid delbaar technisch onderwijs in Den Haag zei pater Leopold Verhogen, bestuurder van een m.t.s. in Eind hoven, dat de bezuinigingen op het m.t.o. het onmogelijk maken een leerling de vereiste kennis bij te brengen. Dan krijg je gespeciali seerde robotten, waarschuwde hij. De voorzitter van het actiecomité, ir. P. van Rijn, overhandigde daar na een petitie aan de voorzitter van de vaste kamercommissie van onderwijs, de heer Masman. (ADVERTENTIE) Masja Gevers heeft twee kinderen op de lagere school en een part-time baan. Voor haar salaris heeft ze een eigen bankrekening bij de ABN. Dat is fiskaal overzichtelijker en bovendien is het haar geld, nietwaar? Waarom bankiert ze bij de ABN? Masja Gevers: 'Ik had het eens met een collega over de keus van een bank. En die was erg tevreden over de ABN. Ze nemen de tijd voor je. En als je met een financieel probleempje zit, komen ze met een nuttig advies. Wel, dat trok me aan, want een groot financieel genie ben ik niet. En steeds bij m'n man aankloppen met vragen wil ik ook niet.' Algemene ttank Nederland 'Maar als het nu zomaar aan de boom groeit, dan kan er toch nooit veel kwaads achter steken?' Het moet zo ongeveer het oudste argument ter wereld zijn. Dat wil niet noodzakelijk zeggen dat het ook het beste argument zou zijn, maar het heeft door de eeuwen heen een zekere charme behouden. Reden dus voor extra oplettendheid wanneer dat argument hier en daar opduikt om het bestaan van kern reactoren een vertrouwenwekkende achtergrond te verschaffen. cies weten waar het spul blijft. Herkomst Het werd in Pierrelatte al gauw dui delijk dat er niemand geknoeid of geblunderd had, en er moest dus iets heel merkwaardigs aan de hand zijn. De herkomst van het afwijkende monster werd teruggespeurd naar de uraniummijn van Oklo in Gabon. Daar werden in de lopende produk- tie nog veel lagere gehalten aan U-235 gevonden, tot 0,62 procent. En na gericht zoeken was er nog wel 0,30 procent te vinden ook. Het 'ontbrekende' U-235 was een kleine twee miljard jaar geleden 'opgestookt' als brandstof in kleine natuurlijke kernreactoren, onder bij na dezelfde omstandigheden als het nu in Dodewaard en Borsele gebeurt, om maar eens dicht bij huis te blij ven. Het natuurlijke percentage U- 235 bedroeg toen nog ongeveer drie, net als in onze reactorkernen, nadat wij de verarming van twee miljard jaar door verrijking weer hebben teruggeschroefd. En als je dan genoeg uranium bij elkaar brengt en er zitten rijke ertslagen in Oklo en er is genoeg water in de buurt, dan begint er een kettingreactie. Het U-235 wordt ge spleten, en er komt warmte vrij. On geveer een miljoen jaar lang, de warmte van gemiddeld zo'n vijftien straalkacheltjes (40 kW), schat men na vrij ingewikkelde berekeningen. Weliswaar groeien kernreactoren niet aan een boom, maar zo'n 1800 miljoen jaar geleden zijn er in Afri ka, diep onder 'de bodem van wat nu Gabon heet, wel een stuk of wat door een toevallige samenloop van omstandigheden ontstaan. En zie: daar ging alles goed, dus wat zeuren we nu nog over risico's? Zo simpel heeft, bij mijn weten, nie mand het ooit voorgesteld, maar dat neemt niet weg dat de ontdekking van het 'Oklo-fenomeen' hier en daar enige blijmoedigheid over de gevolgen van toepassing van kern energie heeft teweeggebracht. Daar om alleen al was het passend en nut tig dat prof. dr. J. A. Goedkoop, we tenschappelijk directeur van het Re actorcentrum Nederland, deze week in een vergadering van het Konink lijk instituut van ingenieurs (sectie kerntechniek) en het Atoomforum (de industriële club op dit terrein) helder op een rijtje zette wat er wel en niet aan de hand was. Het was bovendien een buitenge meen boeiend verhaal. Dat begon in 1972 bij een analist van de Franse fabriek voor uraniumverrijking in Pierrelatte! die het gehalte aan ura- nium-235 in de aangevoerde grond stof bepaalde. Dat is gewoonlijk on dankbaar werk, want dat gehalte be draagt 0,720 procent en dat is dat. Voor de preciezen is het aardig te weten dat het percentage nog wel schommelt tussen 0,7196 en 0,7208, maar daar is het mee bekeken ook. Verval Daar zijn goede historische redenen voor. Wat er bij de vorming van het zonnestelsel, zo'n zes miljard jaar geleden, aan uranium in de buurt was, bestond voor ongeveer de helft uit U-235 en voor de^andere helft uit U-238, dat iets zwaarder is maar er verder meer dan sprekend op lijkt, wat betekent dat elk atoom ooit een Beide atoomsoorten zijn radioactief. keer een deeltje uitstoot ('straling', noemen we dat wat slordig) en 'ver valt' tot een heel ander metaal met heel andere eigenschappen. Het geval wil dat U-235 nogal wat sneller vervalt dan U-238, hoewel beide processen zelfs voor biologi sche begrippen erg langzaam gaan. De vervalsnelheden liggen binnen zo nauwe grenzen vast dat er in ura- inum dat we nu bij elkaar schrapen nog 0,720 procent U-235 over is. Niet meer en niet minder. Daarom moet het die Franse analist een niet ge ringe moed hebben gekost, te rap porteren dat hij in zijn laatste mon ster 0,717 procent had gevonden. En dat er ook echt niet meer in zat. Dit verwekte grote opschudding. Men is in de kerntechniek namelijk gevoelig voor percentages U-235. Ten eerste lévert nu juist die magere 0,7 procent de feitelijke brandstof voor kernenergiecentrales, nadat het in peperdure verrijkingsinstallaties moeizaam tot bij de drie procent is opgekrikt. Er is dus een economisch belang. Ten tweede is U-235 ook de grond stof voor puike atoombommen, mits het gehalte tot boven 90 procent is opgeschroefd. Dat is 1 de diepere re den waarom die percentages tot in vier cijfers achter de komma wor den bepaald: men wil graag erg pre- Regeling De voor de hand liggende vraag is, waarom dat niet uit de hand liep. Door de zelfde natuurlijke veilig- heidsfatcoren, zei prof. Goedkoop, die meehelpen om te zorgen dat Do dewaard en Borsele niet uit de hand lopen. Bij temperatuurstijging wordt de reactie vanzelf afgeremd. En als het op een gegeven moment zo warm wordt dat het water gaat koken, werkt dat als een tweede rem, want zonder genoeg water loopt de zaak helemaal niet meer. Aardig om de beginselen der reactor kunde ook in de natuur te zien wer ken, maar de schaalverschillen zijn van dien aard dat het ons weinig leert over de problemen van onze eigen kerncentrales. Borsele, om de gedachten te bepalen, is goed voor honderdvijftigduizend straalkachel tjes. Iets dichter bij de realiteit staat mis schien de les van Oklo voor de men sen die moeten bedenken wat we met radioactief afval aanmoeten. Twee miljard jaar geleden was er niemand om zich daarover zorgen te maken, en radioactieve produkten kwamen ter plekke in de grond terecht waar ze ontstaan waren. Hun lot is des te boeiender omdat die grond twee miljard geleden klets nat moet zijn geweest anders had de reactor niet gewerkt. Die grond is nu nog kletsnat er siepelt water uit omhoog. En geologisch is aan nemelijk dat de zaak in de tussentijd ook kletsnat moet zijn geweest. Sommige splijtingsprodukten blijken inderdaad in die twee miljard jaar volledig te zijn weggespoeld, andere zitten er nog steeds. Dank zij die laatste kon de gang van zaken juist gereconstrueerd worden. Plutonium Maar de grootste belangstelling ging uit naar het lot van het gevormde plutonium, het gevaarlijkste bijpro- dukt van de kernenergie. Het is er zelfs niet meer: elke 24.000 jaar ver valt de helft tot onschuldiger produk ten. Maar uit de reconstructie blijkt dat het tot het eind netjes op zijn plaats is blijven zitten. Prof. Goedkoop was niet verwonderd. Plutonium is in water uiterst onop losbaar. In kleiachtige aardlagen als in Oklo wordt het bovendien sterk aan de grond gebonden. Bekeken za ken. Alleen nog eens bevestigd. Niet te veel conclusies willen trekken: in een zandlaag was het misschien wèl gaan zwerven. Het Oklo-fenomeen bewijst niets nieuws. Maar het was een boeiend experiment.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 9