3 vraagt Israël bij |bat Veiligheidsraad Militairen komen tussenbeide bij strijd in Beiroet Atunes: Portugese strijdkrachten niet uit politieke arena tegen 'schokkend' vonnis Frankrijk wil meer invloed uitoefenen in Midden-Oosten Pro-Indonesische troepen rukken verder op i Smith wijst zwart Jerderheidsbestuur af ■leming aan gesprek over Palestijnse kwestie 'nuttig' Op Oost-Timor al 500 doden Eigenmachtige beslissing van minister IJsland verscherpt visserijconflict 'Regeling met partijen versoepelen' dgheidschef "inesië1300 Nieuwe processen in Zuid-Afrika op komst ngenen vrij Breytenbach wil in beroep Giscard vijf dagen in Egypte AG 10 DECEMBER 1975 BUITENLAND TROUW/KWARTET 7 else ast [GTON/TEL AVIV (Reuter, UPI, AP) De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken ea issinger heeft Israël gevraagd zich niet langer te verzetten tegen deelname van de Palestijn- >o dingsorganisatie (PLO) aan het debat in de Veiligheidsraad over het Midden-Oosten. Dat jrdt volgende maand gehouden. al arsit betrouwbare ssomger heit verzoek ge in zijn Israëlische arnbbge- IbJe8 pal Alilon toen hdj in China pek few York Tiimes meldt dat tui i verzoek, dat vrijdagavond anj wangen, onmiddellijk van heeft gewezen. zou bij Israël hebben perAigien aan het debat deel te yvrj od-at het zich samen met er® ïiigde Staten tiLjidens het dai weer kan stellen. In de iesc p zou staan dat het voor omi dien nuittiig ds als Israël m debat deelneemt. De weige- Israël 'deel te nemen aan heeft velen op het Ame- mdndsteriie van buitenland - teleurgesteld, aldus de Kissinger. overleg over het debat In de Veilig heidsraad. Volgens het hèad Dava, het officiële orgaan van de rege rende Arbeiderspartij dm Israël, zou Ahorn er geen bezwaar tegen heb ben dat Israël aan het debat in de Veiligheidsraad deelneemt, maar zou het de zittingen veriaten zodra een vertegenwoordiger van de PLO het woord krijgt. Het debat dat de volgende maand In die Veiligheidsraad over de Pales tijnse kwestie wordt gehouden vloeit voort uit het debat van ruim een week geladen over verlenging van het mandaat voer die vredes macht van de Verenigde Naties in de hoogvlakte van Golan (tussen Israël en Syrië). Door Syrië werd aan verlenging van toet mandaat het debat over de Palestijnse kwes tie gekoppeld. Israël heeft het de Verenigde Staten hoogst kwalijk genomen dat zij voor de resoluties hebben 'gestemd. Met instemming daarentegen heeft Israël het veto begroet dat de Vere nigde Staten maandag in de Veilig heidsraad hebben uitgesproken over 'een resolutie waarin de Israëlische luchtaanvallen op Palestijnse doe len in Libanon werden veroordeeld. Li de resolutie werd geen meldiing gemaakt van geweldplegingen te gen Israël, reden voor het Ameri kaanse veto. De resolutie, ingediend door de 'niet-gebonden' leden dn de raad was goedgekeurd met dertien tegen één stem bij onthouding van Costa Rica. Hot veto dat VN- ambassadeur Patrick Moynihan uit bracht was het twaalfde van de Verenigde Staten lm de geschiede nis van de VN. raid ische eerste minister Yiltz- Zotfto heeft gisteren gezegd in ferenigde Staten en Israël nlij tan een gezamenlijke tak- het debat in de Veilig - Voor de Israëlische le- ei Rabin dat ieder ak- heit Midden-Oosten be- Majet worden door onderhan- dat aan de Veiligheids- obluties 242 en 338 (onder ig ver terugtrekking van Is- de bezette gebieden) niet mag worden en dat die guerrillabewegingen van rleg moeten worden uitge- sraël heeft geen vetorecht it heeft wel de kans te het zich van alle ver- Jen ontslagen acht als aan 11 e principes getornd wordt', Rabin dreigend. verder weten dat minls- bulitenlanidse zaken Allon gende maand naar de Ver baten zal reizen voor voor- JAKARTA/LISSABON (Reuter, UPI) Voorafgegaan door Indo nesische 'vrijwilligers' hebben de pro-Indonesische groeperingen hun greep op Oost-Timor verstevigd met de verovering van een brede kuststrook en de stad Maubere, zo meldt het Indonesische persbureau Antara. BEIROET (Reuter, AP, UPI) De toestand in Beiroet is hoogst explosief geworden door het tussenbeide komen van het leger in de strijd tussen linkse moslems en rechtse falangisten. De beslissingen om het leger in te zetten werd eigenmachtig geno men door minister van binnen- lamdisie zaken CaimaHe Chamoen, om 'hotels, banken en andere belang rijke commerciële objecten' te be schermen. Met de bezetting van hotel Phoenica verzwakte het leger het maandag begonnen offensief van de linkse moslems. Phoenicia ligt tussen hotel St. Georges dat in handen is vande moslems en de Holiday Inn, die een bolwerk is van falangiisten. Het inzetten van het leger op dit moment is koren op de molen van de moslems die steeds hebben beweerd dat de legerofficie ren aan de kant van de falangisten Afzijdig De Amerikaanse ambassadeur bij de Verenigde Naties Daniel Moynihan spreekt in de Veiligheidsraad zijn veto uit over de resolutie waarin Israëli sche luchtaanvallen op Palestijnse doelen in Libanon werden veroordeeld. De Libanese minister Rasj id K&ra- mi, diie een tegenstander was van het inzetten van militairen, hield zich gisteren afzijdig van politieke activiteit. Volgens hem kan dat tot nog meer bloedvergieten leiden. Als minister van defensie staat 't leger onder zijn gezag. Minister van bin- neralanddse zaken Camtlle Cha moen, die al lange tijd het leger te hulp wilde roepen heeft echter de beschikking over enkele legereen heden ter versterkiiing van de vei ligheidstroepen. Overigens wend gisteren niet alleen in het centrum van Beiroet gevoch ten maar ook in enkele buitenwij ken waaronder Asjrafdeh en Ras en Nabah. Het aantal doden dat dins dag viel, zou boven de vijftig lig gen. Het totaal aantal doden in de burgeroorlog is nu gestegen tot circa 4.700, terwijl er meer dan 1Q.000 gewonden zijn. LONDEN (Reuter, AFP) IJsland heeft zijn actie tegen Britse vissers, gisteren verscherpt. Voor het eerst sinds het conflict uitbrak over de eenzijdig afgekondigde visserljzone van 200 mijl rondom IJsland, pro beerden zeker drie IJslandse pa trouilleboten tegelijk de Britse trea- lers uit deze zone te verdrijven. Van een der vissersschepen werden de kabeis van de netten stukgeva ren. De gezagvoerder van een Brits fregat dat de Britse treilers pro beert bij te staan, gaf de vissers opdracht de netten op te halen gezien de overmacht van de IJslan- ders. Volgens Antara werd Rflsaufoere, aan de noordkust, reeds zondag ingeno men, enkele uren nadat de hoofd stad Dili door eenheden van de onafhankelijkheidsbeweging Freti lin zonder slag of stoot was ont ruimd. De pro-Indonesische krach- illende harde toespraak in parlement mg (Reuter, AP, UPI) De Rhodesische eerste minister ith heeft gisteren opnieuw een zwart meerderheidsbestuur rditjn iand afgewezen. In een opvallende harde toespraak in pen lement zei Smith verder dat als de guerrilla's bij duizen- land overstromen ze bij duizenden gedood zullen worden. )rak aan de vooravond van ►chijnlijk laatste besprekin- de gematigde zwarte leader i s Nkoanó. Deze gaat vooraf mogelijke conferentie over ld wet voor Rhodesië. >ipjjed dat de weg vrij is voor over een nieuwe grondwet, dus de premier, dat overleg t#rden gevoerd zouden voor don vooraf zijn dlrp steeds meer te bespeuren leiders de voorwaarde irekingen over een nieuwe t alleen maaar mogen lei een zwart meerderheiidsbe- lk vind het jammer dat te zeggen'. N|ei verder dat hij niet ver een grondwetgevende Mie snel tot resultaat leiidt. uwen veel tegengestelde belam- vaa die bij elkaar moeten wor- adraeht.' Joshua Nkomo ten hebben ook de 80 kilometer brede kuststrook tussen Dili en het Indonesische westen van het eiland bijna geheel in handen, aldus An tara. Dili wordt nu bestuurd door een coalitie van de vier groeperingen die ijveren voor aansluiting bij In donesië: de Timorese democrati sche unie (UDT), Apodetti, Triba- lista en Kota. Volgens waarnemers in Jakarta staat het vrijwel vast dat Oost-Timor de 27e provincie van Indonesië worden, hoewel de Indonesische overheid nog steeds zegt dat de bevolking van Oost-Timor zich met een plesbisciet (volksstemming; red.) zal mogen uitspreken over zijn politieke toe komst. In Lissabon verklaarde een verte genwoordiger van Fretilin, dat ruim een week geleden de onafhankelijk heid van Oost-Timor uitriep, dat er bij de Indonesische aanval op Dili tenminste 500 slachtoffers zijn ge vallen, voornamelijk vrouwen en kinderen. De Fretilin-zegsman, Jose Ramos Horta, zei dat de meeste slachtoffers vielen bij de beschie ting van Diili door Indonesische marineschepen, kort voordat mari niers met landingsvaartuigen aan land gingen en zich schietend een weg baanden tot in de hoofdstad. NEW YORK (UPI) Secretaris generaal Waldhedm van de Verenig de Naties heeft gevraagd om ver lenging van de legering van VN- miiiitoiren op Cyprus met nog eens een half jaar. Hij zei dat de situa tie daar ondanks de betrekkelijke rust van nu, gespannen blijft. In een verslag aan de Veiligheids raad wees Waldheim er ook op dat het tekort op de begroting voor de instandhouding van het 3.069 man sterke vredeskorps op Cyprus, bijna 40 miljoen dollar bedraagt, 'en dientengevolge wel eens vleugellam zou kunnen worden gemaakt'. LISSABON (UPI, AFP) De Portugese minister van buitenland se zaken Melo Antunes heeft zich gisteren op het standpunt ge steld dat de Revolutionaire Raad het hoogste besluitvormend or gaan in het land moet blijven. Antunes is wel voorstander van een versoepeling van de regeling, waarbij de politieke partijen in het land zich ondergeschikt verklaren aan de Beweging van de strijd krachten MFA. 'De MFA moet .in het Portugese leven een fundamentele rol spelen via de Revolutionaire Raad, aldus Antunes. leider van de groep van negen gematigde officieren binnen de raad, op een persconferentie in Lissabon. 'Als wij aan de verleiding toegeven het land volgens de nor men van de formele democratie te laten regeren is het afgelopen met de revolutie.' De minister wil wel versoepeling van de regeling tussen MFA en de partijen, maar aan de essentiële onderdelen van dat ak koord mag niet worden getornd. Geen breuk Wat de eenheid binnen de Bewe ging van de strijdkrachten betreft zei Antunes dat er geen breuk is tussen de operationele militairen en hen, die zich met de politiek bezighouden. Die onderscheiding is aangebracht door degenen, die bin nen de MFA verdeeldheid willen zaaien, aldus de minister, die van mening was dat de beweging nog nooit zoveel kansen op eensgezind heid gehad', heeft. De militairen van de MFA brengen een levensvatbaar links plan, zo zei hij, en zijn bereid dat te verdedigen. Antunes meent dat de rebellie van de parachutisten van Tancos geen poging tot een staatsgreep is ge weest maar een actie van linkse militairen verbonden met extreem linkse politieke organisaties, die moest leiden tot een algemene op stand. Hoe scherp mijn kritiek ook machtsovername. Hij was'er niet vah 'overtuigd dat de leiding van de communistische partij direct betrokken is geweest bij de hoogtepunten van de op stand. 'Hoe scherpmijn kritie oo is geweest op haar gedrag in het revolutionaire proces, ik acht haar onmisbaar bij de opbouw van een democratisch en socialistisch Por tugal. aldus Antunes over de com munistische partij. Op het econo mische vlak acht hij buitenlandse hulp noodzakelijk, maar dan zonder dat die hulp de Portugese onafhan kelijkheid op het spel zet. Du TA Het hoofd van de Ofcische veiligheidsdienst m< mtib), admiraal Soedomo evestigd dat met ingang van nber 1309 politieke gevange- de categorie B zijn vrijge- effot de categorie B behoren i angenen die niet direct be o/B zijn geweest bij de coup n. '65 en tegen wie men na pti aging niet voldo ende belas- opteriaal heeft kunnen vin hen te berechten. De Indo- regering heeft deze men- steeds van verdacht onder activiteiten te beginnen zij vrijgelaten zouden wor- erder bereikten ons uit Ja- >erichten dat er in de Mina- Noord-Celebes 1100 mensen categorie C zijn vrijgelaten, dat dit veel moeilijkheden chide bij de herintegratie in de sische maatschappij. Gevan- van de categorie C zijn ook irect betrokken geweest bij lp maar Waren lid van een inistische organisatie of een rauie sympathiserende organisa- Van een onzer redacteuren AMSTERDAM De Zuidafrikaanse dichter Breyten Breytenbach wil in beroep gaan tegen het von nis, waarbij hij tot negen jaar gevangenisstraf werd veroordeeld. Hij heeft daartoe een verzoek inge diend bij het gerechtshof. Het kan geruime tijd duren voordat daarover een beslissing wordt genomen zodat Breytenbach zeker niet voor volgend jaar zal horen of hij in beroep zal mogen gaan. ADVERTENTIE De dichter werd vorige maand na een geruchtmakend proces veroor deeld tot negen jaar gevangenis wegens deelneming aan 'terroristi sche activiteiten'. In zijn verzoek om toestemming voor appèl noemt de wereldbekende dichter die straf 'buitensporig zwaar' en 'schokkend'. De openbare aanklager had maar vijf jaar geëist nadat Breytenbach in de rechtzaal berouw had. getoond voor zijn daden tegen het Zuidafri kaanse minderhedtisragering. Vrij algemeen werd teen verwacht dat ook het hof zich aan deze vijf jaar (de minimumstraf*aat in de wet tegen het terroriswe) zou hou den. Na Breytembaohs optreden in de rechtzaal was de pubteeke opinie over hem drastisch veranderd. De bekende dichter, die geruime tijd in de Zuddafdkaanse pers als een ge vaarlijk samenzweerder was afge schilderd, werd nu ia eens de be rouwvolle, aardige, verloren zoon. Het vonnis mtoet daarna als een schok zijn aangekomen. Raymond Suttner Negen jaar voor Breytenbach is. ook erg lang in vergelijking met de zeven en een half jaar die de jurist Raymond Suttner ongeveer gelijk tijdig opgelegd kreeg. Deze 30-jari- ge docent van de universiteit van Natal werd begin november in Dur ban veroordeeld wagens 'terroristi sche activiteiten' en 'bevordering van het communisme'. Hij werd ervan beschuldigd lui Durban te hebben geprobeerd een cel op te zetten van de Afrikaanse bevrij dingsorganisatie, de ANC. De be schuldigingen tegen Suttner waren ernstiger en veel concreter dan die tegen Breytenbach. Bovendien toonde de lector geen enkel berouw in de rechtzaal. Aan het eind van het proces, legde hij uit hoe hij ails blanke intellec tueel overtuigd tegenstander van de apartheidspolitiek was geworden, filets dat ik leerde, naarmate ik ouder werd, bleek een rechtvaardi ging voor de situatie waarin de rechten van de mensen, de belem meringen die zij ondervinden, de plaats waar zij kunnen wonen, waar zij kunnen werken, wie zij mogen liefhebben, allemaal zijn be paald door de kleur van hun huid', aldus Suttner voor de rechtbank. Om iets wezenlijks te kunnen doen in Zuid-Afrika was hij contact gaan zoeken met de ANC en daarna de (eveneens verboden) Zuidafri kaanse communistische partij. 'Ik ontdekte dat zij niet van plan waren een tiranieke samenleving te stichten. Ik vond uit dat zij een eenvoudig doel hebben: een samen leving creëren die niet een paar mensen, maar iedereen ten goede komt'. Suttner legde verder uit dat de ANC en de communistische par tij volgens hem alleen geweld ge bruiken omdat zij daartoe door de Afrikaanse omstandigheden zijn ge dwongen. Hij verklaarde dat hij als rechtsge leerde heel goed had beseft dat hij de wetten van Zuid-Afrika had overtreden door zich in te zetten voor de ANC. 'Het ANC steunen was het beste wat ik kon doen. Ik kan geen wet gehoorzamen die uit drukkelijk gericht is op de onder drukking van deze democratische krachten. Ik ben niet de eerste, noch de laatste die de wet over treedt op morele gronden. Ik heb gehandeld in strijd met wetten,' die niet de meerderheid van de Zuidafrikanen dienen, wetten die uitgaan van vijandschap binnen ons volk en een belemmering zijn voor de verdraagzaamheid en sa menwerking, die nodig zijn voor een goede en vreedzame samenle ving. Biervoor zal ik naar de ge vangenis gaan. Maar ik kan nooit aanvaarden dat liet verkeerd is wat ik heb gedaan voor vrijheid en gelijkheid, voor het beëindigen van rassendiscriminatie en armoede', zo besloot Suttner zijn verklaring, die veel minder aandacht kreeg dan de bekering van Breytenbach. Hij had toen al vijf maanden een zame opsluiting achter de rug. Het staat vrijwel vast dat hij in die tijd is gemarteld. Er zijn hem daarbij elektrische schokken toegediend. De slotzitting van zijn proces werd bijgewoond door Afrikaanse vrou wen. onder wie Winnie Mandela, de echtgenote van de bekende vrij- geleid zongen zij een bekend ver- President Sadat (tweede van links) en zijn echtgenote (rechts) bij het begin van him bezoek afgelopen januari aan Frankrijk. Het Egyptische presidentiële paar wordt op het Parijse vliegveld Orly verwelkomd door de Franse president Giscard d'Estaing (tweede van rechts) en diens echtgenote (links). PARIJS (Reuter) Meer invloed voor Frankrijk in het Midden- Oosten. Dit is de voornaamste reden voor het staatsbezoek dat de Franse president Valery Giscard d'Estaing vandaag aan Egypte be gint. Het is het eerste officiële bezoek van een Frans staatshoofd aan Egypte. Raymond Sorrell Suttner uitzitben. Toen Suttner werd weg- gelegd zongen zij een bekend vetr- Nieuwe proeessen Inmiddels zijn er weer nieuwe pro cessen in voorbereiding. In totaal zitten zeker zeventig mensen vast op grond van de anti-terrorisben- wet. In november zijn er verschil lende vrijgelaten, onder meer men sen die voor de staat hadden ge tuigd bij de processen tegen Brey tenbach en Suttner. Sindsdien zijn er echter zeker al weer dertien nieuwé arrestaties vrericht. De be kendste blanke onder hen is de 29- jarige Karei Tip, oud-voorzitter van de nationale studentenraad. In het door Zuid-Afrika bezette Na mibië zullen binnenkort zes leden van de lutherse kerk terecht staan. Er zijn tegen hen aanklachten ge formuleerd op grond van de wetten tegen het communisme en het ter rorisme. Alle zes zitten al geruime tijd vast. Drie van hen zijn jonge verpleegsters. Hun proces is voorlo pig vastgesteld op 16 februari. Giscard wil het bruggehoofd verste vigen dat hij eerder dit jaar had gelegd met zijn bezoeken aan Alge rije, Marokko en Tunesië. Boven dien wil hij de traditionele banden met Cario versterken. Deze zijn korte tijd aangetast geweest door de Brits-Franse invasie in, de Suez- kanaalzone van 1956. Giscard blijft vijf dagen in Egypte on zal enkele gesprekken voeren met president Sadat over de jong ste stappen tot regeling van het Arabisch-Israëllsche conflict en de burgeroorlog in Libanon, dat in 1941 onafhankelijk van Frankrijk is geworden. Ook zullen zij spreken over de grondstoffenconferentie die volgen de week lm Parijs begint, over de plaranen tot bouw van kernreacto ren in Egypte en een serie andere grote projecten met Franse techni sche bijstand. Van Giscard wordt het een tegen bezoek; president Sadat is januari dit jaar in Frankrijk geweest. Frankrijk heeft beloofd Egypte te zullen helpen bij het herstel van zijn door de oorlog geteisterde eco nomie. Begin dit jaar zijn bespre kingen begonnen over het bouwen van een wapen- en vliegtuigindus trie in Egypte, om de Arabische wereld minder afhankelijk te ma ken van de Verenigde Staten en de Sow jet-Unie. Wapenindustrie Fr ararijk ondervindt scherpe con currentie van de Britse wapenin dustrie, die een project heeft van acht miljard dollar gesteund door Saoedl-Arabië, Gatar en de Arabi sche emiraten. Egypte heeft al Franse Mlrage-gevechtsvliegtulgen en hefschroefvliegtulgen vla Saoe- di-Arabië en andere olierijke Arabi sche landen ontvangen. De Egypti sche president heeft ook plannen aangekondigd voor de aanschaf van die jongste Mirage-F-1 vliegtuigen, die uitgerust zijn met de nieuwe, sterke M-53-motor. De Franse regering heeft Egypte al de eerste leningen verstrekt van een totaal van 550 miljoen frank voor de bouw van een conventione le elektrische centrale te Aboekir bij Alexandrië, een allumlnlumfa- briek bij Cairo en een nieuw tele communicatiesysteem in de zone van het Suezkanaal. Er worden besprekingen gevoerd over de bouw van een chemische fabriek bij Suez en van assembla gefabrieken van Franse auto's en vrachtwagens in Egypte. Er zijn nog meer ontwikkelingsprojecten, zoals twee petrochemische fabrie ken, in Cairo en Alexandrië. Franse bankiers en industriëlen zijn van plan grote investeringen in Egypte te doen, omdat zij nu sterke aanwijzingen voor vrede ln het Midden-Oosten zien. In een vraaggesprek voor de Franse televi sie heeft president Sadat gezegd te verwachten dat Frankrijk een gro tere rol gaat spelen in het zoeken naar vrede in het gebied.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 7