Thuislozen gewend aan nieuw 'home' Méér rente Onrust en onvrede in Leids ambtenarenkorps Wijkcentrum voor broed ergemeente KORT 'Opbouwcentrum in Scheveningen open Wonen in Scheveningen, werken in centrum NUTSSPAARBANK LEIOSE SPAARBANK Ned. Chr. Bond van Overheidspersoneel Gebouw 'Uw Koninkrijk Kome' weer open Werkloosheid in ZuidHolland weer gestegen Nog tot vrijdag Willemsbrug kiezen Drie jaar celstraf wegens doodslag Meer nieuws uit de regio - pag. 12 Eeuw oude vuurtoren monument? VOENSDAG 10 DECEMBER 1975 REGIO DEN HAAG EN LEIDEN door Theun Lagas DEN HAAG Sinds begin november is de afdeling Thuislozenzorg van het Haagse Leger des Heils gevestigd aan de Nieboerweg in Scheveningen. In het aan de rand van de duinen gelegen tehuis kan het Leger maximaal vijftig om de één of andere reden onbehuisde mannen onderbren gen. Thuislozenzorg is zeventig jaar lang gevestigd geweest in de Nieuwe Schoolstraat. het maatschappelijk centrum van het Leger des Heils aan de 1>e verhuizing uit het centrum vain Den Haag naar Scheveningen was vooral voor een aantal oude ren die we regelmatig in huis hebben in het begin even moei lijk.', zegt majoor M. T. Cornelis- sen. de direkteur van het huis. 'Werd er in de Nieuwe School straat op slaapzalen geslapen, in dit voormalige tehuis voor onge huwde moeders hebben de man nen de beschikking over zo n 35 éénpersoonskamers en vijf drie- persoonskamer'. Majoor Cornelis sen vertelt een man in huls te hebben die nu voor het eerst van zijn leven alleen op een kamer slaapt. De vestiging aan de Nieuwe Schoolstraat wordt nu alleen ge bruikt voor het verwerken van opgehaald papier, sortering van kleding en opslag van meubelen. Werk dat wordt verricht door de mensen die op de Nieboerweg in de kost moeten. Alleen de oude ren hebben hele dagen vrijaf. Dat het werken en wonen nu geschei den Is vindt majoor Cornelissen één van de grootste voordelen van deze nieuwe behuizing. 'Ik heb op m'n vakantie in Frank rijk in slechtere hotelkamers ge zeten'. merkt de majoor op wan neer we een rondgang door de slaapgelegenheden maken. Verwaarloosd Toen het Leger des Heils dit uit drie lagen bestaande gebouw aan kocht was het nogal verwaarloosd. Nadat het pand niet meer als tehuis voor ongehuwde moeders gebruikt werd fungeerde het enige tijd als opvangcentrum voor drugsverslaafden. Het Leger des Heils maakte na de aankoop de kelder voor bewoning geschikt en bouwde een soort serre aan het gebouw die dienst doet als con versatieruimte. 'Kelder' is overi gens niet zo'n juiste benaming voor het verbouwde gedeelte, want door het schuin aflopen van het duinterrein tussen de Nie- Door de verhuizing blijkt er hier en dat wat verwarring te zijn over- de telefoonnummers van de ophaaldienst van het Leger des Heils en dat van het Maatschappelijk centrum op de Nie boerweg. Voor het weghalen van kle ding. meubelen, papier enz. kan men terecht via de nnmmers 463618 en 461239. Het thuislozencentrnm aan de Nieboerweg Is dag en nacht te bereiken onder nummer 501300. boerwog en de Tholensestraat ligt het gedeelte van het gebouw op het niveau van de laatst genoem de straait. Majoor Cornelissen zit nu zeven jaar in deze sector van het Leger des Heils. Daarvoor was hij lange tijd bezig met het evangelisatie werk van de organisatie waarvan ook zijn vrouw officier is. 'Of dit opvang werk zwaarder is dan de evangelisatie vind ik moeilijk te zeggen. Bij het evangelisatiewerk sta je voor zo'n 250 mensen je christelijke gevoelens uit te spre ken. Ik zie dat als christendom vanaf het podiium. Het werk dat Eén van de conversatiezalen van Nieboerweg in Scheveningen. ik nu doe zie ik toch meer als een soort praktisch christendom. Hier zijn het de kleine dingen die het doen'. Kleine dingen zoals de ka potte kleurentelevisie, waarover hij tijdens het gesprek herhaalde lijk opbelt, omdat die voor de voetbalwedstrijd van woensdag gemaakt moet worden. Eigen verzoek Uit het Jaarverslag van het vorig Jaar blijkt dat het grootste ge deelte van de mannen op eigen verzoek ondergebracht wordt in het tehuis. Minder dan tien pro cent komt vla instanties als de Gemeentelijke Sociale Dienst, de Good willeen tra en de Hulp van Onbehulsden. Van de 109 gasten die vorig Jaar het huis verlieten hadden er 30 werk en kosthuis gevonden, vertrokken er 25 in alle stilte en moesten er slechts acht door de leiding verwijderd wor den. Majoor Cornelissen tekent daarbij aan dat niemand op straat wordt gezet zonder eerst een an dere bestemming voor hem ge vonden te hebben. Het gaat in dit soort gevallen vaak om mensen die niet lang in een groep kunnen leven, die zfch daarin opgesloten voelen. Ze moe ten het volgens de majoor wel erg bont maken voor ze uit het tehuis gezet wordien.. (ADVERTENTIE) Maak het u gemakkelijk: vooralle geldzaken naar één adres, ook voor spaarvormen die méér rente geven Van een onzer verslaggevers LEIDEN In een brief aan de gemeenteraad heeft de afdeling Leiden van de Nederlandse Christe lijke Bond van Overheidspersoneel (NCBO) zijn bezorgdheid geuit over recente ontwikkelingen bin nen het Leidse ambtenarenkorps. DEN HAAG Zaterdag neemt het Werkverband Opbouw Scheve ningen (WOS) haar nieuwe onderkomen in gebruik. In dit ge- houw, een voormalige autoshowroom aan de Wassenaarsestraat 129, wordt 's middags 'open huis' gehouden. Eveneens op zaterdag 13 december wordt het WOS een stichting. Daarmee 'promoveert' het tot een zgn. rechtspersoon en komt het in aanmerking voor subsidies. Lang niet alle stichtingen zijn democra tisch, maar het WOS wil een echt 'overleg-platform van de Scheven- ingse bevolking' worden. Ruim twintig Scheveningse organisaties (kerken, verenigingen, stichtingen) krijgen elk een vertegenwoordiger in het bestuur. Er zijn nog be stuurszetels over voor niet-georga niseerde Scheveningers. Het WOS bruist van energie. Dat blijkt bijvoorbeeld uit de belangrij ke rol. die het Werkverband heeft gespeeld bij de totstandkoming van langverwachte nieuwbouw (Keizer straat, Haringkade). Schevening-en-dorp Het WOS heeft zich ook sterk ge maakt voor een bestemmingsplan Schevenlngen-dorp. Het oude Sche veningen dreigt in de knel te ko men door de snelle ontwikkeling van de badplaats. 'Het dorp werd vergeten', aldus mevrouw Hanneke Gelderblom, voorzitter van het WOS. Voor de badplaats heeft de raad inmiddels een bestemmings plan vastgesteld, maar het dorp beschikt nog niet over zo'n plan. De Scheveningse bevolking moet via het WOS betrokken worden bij de vervaardiging van het plan. zo werd het gemeentebestuur voorge houden. 'B en W hebben ingestemd met de werkwijze, die wij voorge steld hebben. Het wachten ls nog op het bedrag van 50.000, dat we gevraagd hebben om goed beslagen ten Ijs te komen. Onze wens (geld voor twee vaste medewerkers, bege leiding door deskundigen, publici teit en vergaderingen) is er om t« zorgen dat het WOS als. vertegen woordiger van de bevqlking, gelijk waardig is aan gemeentelijke en andere deskundigen, die aan het bestemmingsplan werken'. Mevrouw Gelderblom is overigens nog steeds bang, dat ten aanzien van de bad plaats beslissingen genomen wor- Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De Centrale Kerkeraad van de Haagse hervormde gemeente heeft besloten het reeds geruime tijd leegstaande kerkgebouw 'Uw Koninkrijk Kome' op de hoek van de Koningin Emmakade en de Chasséstraat ter beschikking te stellen van de Evangelische Broedergemeente te Den Haag. Van een verslaggever DEN HAAG De werkloosheid in de provincie Zuid-Holland neemt sneller toe dan in de rest van Nederland. De stijging op landelijk niveau ligt op 4,5 pro cent. Voor Zuid-Holland is dit percentage 5,4. Tot voor enige maanden had de provincie Zuid-Holland een relatief gunstige positie vergeleken met de andere provincies. Dit heeft drs. J. L. Westhoff, hoofdiinspecteur-direc- iteur van de arbeidsvoorziening in Zuid-Hol land, dinsdag meegedeeld. In de maand november waren er in Zuid-Holland 38.250 werklozen (sei zoen gecorrigeerd) tegen 36.600 de maand daarvoor. De vraag naar personeel daarentegen is gedaald: van 16.700 tot 15.300. Landelijk ge zien heeft de bouwsector de meeste werklozen. In Zuid-Holland echter is de werkloosheid het grootst bij het handels- en kantoorpersoneel In deze sector zit 17,1 pet van het totaal aantal werklozen in Zuid- Holland. Redenen voor de slechte werkgele genheid in de handelssector noemt drs. Westhof f de algemene slapte in de economie, en het feit dat 'de witte boorden' oftewel het admini stratieve personeel het eerst op straat gezet wordt. Ook de opmars van de computer is nu duidelijk merkbaar: wij kennen bedrijven waar vroeger 70 man op de admini stratie zat en nu nog maar drie of vier, aldus de hoofdinspecteur-di recteur. Drs. Westhof f verwacht niet dat de ongunstige situatie in Zuid-Holland binnenkort in positieve zin om zal slaan. 'Wij hebben onze hoop ge vestigd op de buitengaatse activi teiten. Maar zelfs wanneer deze sector zich blijft ontwikkelen zoals we verwachten, dan nog blijft onze toekomstverwachting vrij somber'. ROTTERDAM Nog tot het eind van deze week kan men in het stadhuis een keuze doen uit de zes ontwerpen van Gemeentewerken voor de nieuwe Willemsbrug. De tentoonstelling 'Kom over de brug - meepraten' sluit vrijdag 12 de cember. In de voorhal van het stadhuis staan de maquettes van de verschillende brugtypen voor ieder een ter bezichtiging. Bezoekers kunnen zelf ook hun keuze kenbaar maken vla een 'stembiljet'. Tot nu toe maakten ruim 4.000 mensen van die gelegenheid gebruik. Het is de bedoeling een lijst met de na men van degenen die de brug kie- zén die uiteindelijk zal worden ge construeerd. bij de bouw van de Willemsbrug in te metselen in de voet. De expositie is tot en met donderdag van 9 tot 16 en vrijdag van 9 tot 21 uur geopend. DEN HAAG De rechtbank in Den Haag heeft dinsdag de 25- jarige Marokkaan M. B. uit Den Haag veroordeeld tot drie jaar ge vangenisstraf met aftrek van voor arrest wegens doodslag. De man heeft op 27 augustus van dit jaar een andere Hagenaar bij een ruzie zodanig verwond met een mes, dat het slachtoffer enkele uren later in een ziekenhuis is overleden. Tijdens de zitting ontkende verdachte op zettelijk te hebben gestoken. Bij de vechtpartij zouden de beide man nen gevallen zijn, waarbij het mes in het lichaam van het slachtoffer drong. Deze gemeente heeft ongeveer vijf tien jaar gastvrij onderdak gevon den in de kapel van de Diakonessen- inrichting Bronovo. Afgelopen zondag werd in deze ruimte de laatste dienst van de Broederge meente gehouden. Ds. J. J. Legéne. die sinds januari J.l. voorganger is van de Evangelische Broederge meente in Den Haag. zegt desge vraagd het gebaar van de hervorm de gemeente bijzonder te waarde ren. 'Wij krijgen nu een wijkgebouw met 200-250 plaatsen, waar ook an dere actlvltehen voor onze uit Suri name afkomstige gemeenteleden kunnen worden gehouden, zoals Jongerenclubs. volwassenwerk en bejaairdenclubs', zegt ds. Legêne. De predikant ls van mening dat bij deze nieuwe activiteiten grote aan dacht moet worden besteed aan de integratie van de Surinaamse leden van de Broedergemeente met de wijk. Daarom is hij er voorstander van 'Uw Koninkrijk Kome' ook voor kinderen uit de buurt open te stellen, die er bijv. de zondags school kunnen bezoeken. Gezien het groeiend aantal Surina- mers in Den Haag en daardoor ook het toenemend aantal gemeentele den werd het noodzakelijk dat de Voorzitter G. Steenge van de NCBO zegt naar aanleiding van uitlatin gen van personeel in dienst van de gemeente tot de conclusie te zijn gekomen, dat ais gevolg van een aantal recente gebeurtenissen bij een belangrijk deel van dit perso neel onrust en onvrede heersen. De NCBO doelt in de brief op de volgende gebeurtenissen: het besluit de dagelijkse leiding van de Sociale Dienst in handen te leggen van die heer C. M. Boot. terwijl de meerderheid van de me dewerkers bij deze dienst hier te gen is. het niet benoemen van de heer Mojet tot geneesheer-directeur van het psychiatrisch ziekenhuis Ende geest, terwijl hij de enig overgeble ven en door het personeel geac cepteerde kandidaat is voor deze functie. het In de openbaarheid brengen van mededelingen en/of het geven Christian Ferras ROTTERDAM De Franse vlolist Christian Ferras, die donderdag en vrijdag als solist in het Rotterdams Philharmonisch Orkest zou optre den heeft tengevolge van een auto ongeluk al zijn concerten voorlopig moeten afzeggen. Zijn taak bij het RFh.O. wordt nu overgenomen door de jonge Neder landse violiste Vera Beths. Het pro gramma blijft ongewijzigd. den. die ten koste van het dorp gaan. Werkgroepen Iedereen kan zaterdag in het nieu we centrum, waar ook opbouwwer ker P. W. Wester zetelt, kennisne men van de activiteiten van het WOS en de WOS-werkeroepen, die om. de bouw van een zwembad annex sporthal en van een wijk en dienstencentrum bestuderen. Van 12.30-16 uur wordt open huis gehouden. De opening van het cen trum (11.45 uur) zal waarschijnlijk worden bijgewoond door de vier wethouders, die samen de Stuur groep Scheveningen vormen. Broedergemeente over een eigen onderkomen ging beschikken om naast de zondagsactiviteiten meer te kunnen doen. De kapel van het ziekenhuis Bronovo was te klein en bovendien op doordeweekse dagen niet voor het werk van de gemeen te beschikbaar. Op dit moment ls bij de Centrale Kerkeraad van de Haagse hervorm de gemeente een voorstel in studie om het gebouw 'Uw Koninkrijk Ko me' weer open te stellen voor her vormde diensten. Het ligt ln de bedoeling om zoveel mogelijk geza menlijke kerkelijke activiteiten met de hervormde wiikgemeente op te van medewerking daarbij, welke krachtens hun aard als zeer ver trouwelijk of geheim dienen te worden beschouwd. Bedoeld worden mededelingen, die door gemeente- personeel ten behoeve van de on derzoekcommissie inzake het func tioneren van directeur T. C. Daey Ou-wens van de Groenoordhal wer den verstrekt, (zie ook Trouw van 3 december JJL). Vertrouwen De NCBO stelt dat de integriteit van de Nederlandse ambtenaar weliswaar iswaar verankerd is in zijn menta- verankerd is in zijn mentaliteit, maar dat men daarbij wel dient te bedenken, dat daaraan onlosma kelijk het vertrouwen van de amb- zetten. Staat bijv. de ene zondag een voorganger van de Evangeli sche Broedergemeente op de kansel, de andere zondag kan dan een hervormd predikant ln de dienst voorgaan. Ds. Legéne vindt het bijzonder be langrijk dat dit wijkgebouw een zinvolle rol bij de Integratie van zijn gemeenteleden met de overige wijkbewoners kan vervullen. Steun Een probleem is nog dat na 1 september volgend jaar huur wordt berekend voor het wijkgebouw. 'Als wij echter financiële steun krijgen van al onze uit Suriname afkomsti ge leden (2.000-3.000 ln Den Haag en omgeving) zie ik het niet zo tenaar op de overheid is verbonden. Volgens de Bond rekent de ambte naar er op, dat de ambtelijke rap porten, de informatie, de know how door de bestuurders op een even integere wijze worden aange wend als hij zijn (politieke) bazen naar beste kennen en kunnen heeft geadviseerd. Ook rekent hij er op dat zijn rechtsbescherming opti maal zal zijn op het gebied van rechtspositie, ambtelijke verhoudin gen etc. De NCBO zegt zich af te vragen of de bestuurders van de gemeente Leiden, zich dit vandaag aan de dag voldoende bewust zijn. 'Bedacht dient te worden, dat inte griteit geen eeuwig rekkend elastiek is', zo besluit de afdelingsvoorzitter in de brief aan de raad. somber in', aldus ds. Legêne. Als voorzitter van de Evangelische Broedergemeenten in ons land voert hij op dit moment besprekin gen met de SMRA in Delft over één centrale administratie van alle gegevens van de gemeenten. De eerste dienst van de Evangeli sche Broeder Gemeente Den Haag wordt 'zondag 21 december om tien uur in 'Uw Kininkrijk Kome' ge houden. Medewerking wordt ver leend door de zanggroep 'The Tes tifiers'. Eén wens heeft ds. Legêne: dat is een behoorlijk orgel. Het oude harmonium dat er nu staat kan nauwelijks worden gebruikt als begeleidend Instrument bij de ge meentezang. Voor informatie is ds. Legêne bereikbaar op tel. 070- 980001. SCHEVENINGEN B en W van Den Haag hebben de Rijkscom missie voor de Monumentenzorg verzocht te bevorderen dat de karakteristieke Scheveningse vuurtoren met twee bijbehoren de woningen op de lijst van beschermde monumenten wordt geplaatst. Het bestuur van de Stichting Werkverband Scheve ningen in oprichting had hiertoe een verzoek ingediend. De gietij zeren vuurtoren en de woninkjes zijn in 1875 gebouwd. Dit jaar bestaat de vuurtoren precies een eeuw. Een aantal andere vuurto rens staat reeds op de monu mentenlijst. De Scheveningse vuurtoren, die twaalfkantig is en een hoogte van dertig meter heeft is destijds gebouwd naar een ontwerp van Quirinus Har der (1801-1880), bouwkundige bij het Loodswezen, de kunst- en oeververlichting. TROUW/KWARTET Sempre Crescendo Het Studenitemmuziekgezelsc 'Sempre Crescendo' concert vanavond om acht uur in Marekerk be Leiden. Het gramma voor dit burgeriji eert' vermeldt werken van Debussy, Mozart, Leo van 1 en Dvorak. Diiriigenit is Basta Blomhert. Koorrepeitditor is 7 van Wijngaarden. Het g schap telt 48 orkestleden enUss koorleden. Kaarten zijn, voo lil ver voorradig, aan de zaai krijgbaar. Rijswijkseweg B en W van Den Haag hel tal besloten op de mdiddengele tei van de Rijswijkseweg tui WaMonpstraait en Goudmiaaml een hek te plaatsen, waar het willekeurig oversteken mogelijk wordt. Reeds tijd geledien is daar om gevra xfc door de actiegroep 'Het Verg Ég Dorp'. Het college vindt veiligheidseisen zijn aan die van de schoonljde De Welstandscommissie dat een hek op deze plaats aanvaardbaar is. Secundaire weg 17 3p Gedeputeerde Staten voor een gedieeflite van de danre weg 17, gelegen J. L. van Rijweg en de Vad brug aan de gemeente Zoqp1 meer over te dragen. Dit in band met de verwezenlijk1 van het bestemmingsplan tenwegh de Leyens. Voor de sluiting van deze woonwijü het noodzakelijk, dat aan wegvafc drie wi jkonitsluiitiii &t worden aangestoten. GS iwl Zoctenmeer het eigendom opu dragen met een uitkering 100.000 wegens achterst onderhoud. Mooi Voorburg De resultaten van de tuint kt strijd van de Stichting 1 m Voorburg, welke dat jaar ink nieuwbouwwijk Essesteyn gehouden, wordien maandag ,t december om acht uur in wijkgebouw Komikoimmaer de Delflandlaan bekend maakt. Op deze avond zuilen de resultaten te zien zijn een door de Stichting georg seerde creatiiviteitswedstrijd scholieren in het kader van Monumenten jaar 1975. CBTB-praatavond i De Kring Westland van CBTB - W est- Nederland hl donderdag om 19.45 uur inL bouw 'De Wingerd' aan de Kjk laan in Wateringen een prap* vond. Op deze vergadering staat volop gelegenheid vanJU dachten te wisselen over vrijt stukken betreffende de landr tuinbouw. De discussie word#1 lead door de heer C. BreugenTlc Operakoor Het Zuid-Hollands Operak geeft dinsdagavond 16 decentc om kwart over acht in het SjN veningse Circustheater een j i leumconcert ter gelegenheid!^ haar 25-jarig bestaan. Diiripi is Harry Holtman. Medeweit0' verlenen Hanneke van Borkfd praan: Anten de Radder tePr Hubert Waber, bas-bariton' het Haags Kinderkoor (dirk Marius Borstlap) met aa#r vleugel Thea Roos. (Pi Gang show it De Stichting Gang Show land geeft zondag 14 deceit om 14.30 en 20.00 uur inkt Nederlands Congresgebouwen Den Haag de première vaal eerste 'Gang Show' naar idU van de Engelsman Ralph T" der. De show van zang, dar#" muziek wordt gebracht door l pen, verkenners, voortrekH leidsters en leiders. Informj Mgr. van Steelaan 228, Voorlir tel. 070-868585. Rijnlands lyceum Het Rijnlands Lyceum in Op geest viert van 12 tot en mk december het twintigjarig je\ staan. De school begon 20 f' geleden in enkele houten aan de M. H. Tromplaan uitgegroeid tot een grote lengemeensohap voor havo/» neum aan de Apollolaan. 06 hoogtepunt belooft het optr van het Residentie Orkest december om 15.00 uur aula van de school te wd 's Avonds geeft de Hans Dul formatie om acht uur een concert. Op 16 december!^ acht uur komen dichters fa het 'Rijnlands' om uit werk voor te lezen. Het feed 1 gramma vermeldt verder f1 steprace van Oegstgeest Katwijk en een docenten. Lepeldozen In het Haags Gemeentemus ls van 12 december tot en i februari de tentoonstelling derlandse lepeldozen 1803-fa te zien. De meeste dozen particulier bezit afkomstig., museum heeft een aantal van opgespoord door het sen van advertenties. De gemaakt van hout, schildips paarlemoer, bevatten 6, 12 zilveren lepeltjes, een theesn je, een suikerschep je, een kertang en een theezeefje opzet van de expostitie wa te gaan, welke soorten lep zen er in de 19e eeuw in or zijn geweest, en aan de van de zilvermerken na te wie de makerser van waren 24 januari van 14-16 uur ku mensen die zelf een lepe bezitten, daarover in het meentemuseum informatie gen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 6