'We hebben tijd, geld, ruimte en mensen nodig' IAV dichtbij lommentaar Vrouwenarchief bij veertigjarig bestaan: aatscommissie 1 atscommissie 2 apenhandel Subsidie geweigerd door het comité Jaar van de Vrouw Pi KRp^ Bf¥vi JAAR p3S! j|J pttf BBpgn pi/in a jpBSll Sï#."! mm Wat nachtvorst v/eërraoporten gasten aan de kerstmaaltijd 'drankzucht' kerstgroet wie ^ÉNSDAG 10 DECEMBER 1975 BINNENLAND TROUW/KWARTET 5 geruime tijd woj-dt er gediscussi- over de vraag of we met de lige ondernemingsraad wel op de Ie weg zijn. Op zichzelf is dat lijk al merkwaardig, want de wet Ie ondernemingsraden dateert eerst 1971. heeft dus nog maar een betrek- ijk korte ervaring met deze wet laan. Ongeveer drie jaar geleden it zelfs in bijna de helft van alle 'oor in aanmerking kome;nde be ren nog een ondernemingsraad len ingesteld. Maar volgens de jste gegevens wordt er nu in vrij tempo vordering gemaakt met de ing van deze wet. Nu mag niet len vergeten dat het vrij lang geduurd vóór de huidige wet 1971) tot stand kwam. En tegelij- ijd staat wel vast dat wijzigingen Ie huidige wet ook niet van van- op morgen kunnen worden gerea- :rd. hernieuwde discussie is dus op :elf niet zo'n groot bezwaar. Ze niet als daarmee wordt bereikt dat ïtuele wijzigingen in deze wet te- [jkertijd verbeteringen zijn. Maar lijkt het nog niet op. Minister ia had de Sociaal Economische (SER) een advies over de onder- lingsraden gevraagd. Het antwoord de SER was verre van unaniem, dat wekt geen verbazing wanneer weet dat de huidige wet ook al compromis was van nogal ver lopende standpunten. door Cisca Dresselhuys die discussie in de SER heeft :r anderen de heer Lanser erop rezen dat de ondernemingsraad een op zichzelf staand instituut bin- een onderneming is. Elk bedrijf een zekere omvang kent naast een lemingsraad ook een raad van lissarissen. Als men over de de taken en de bevoegdheden de ondernemingsraad praat kan het andere orgaan, de raad van imissarissen niet buiten beschou- laten. En het was verheugend te ^tateren dat Lanser daarin onder :ren bijval kreeg van de socialisti- SER-leden De Galan en Van den I. En in onze krant heeft met een deskundige als prof. Van tem zich indringend met het :uk van de ondernemingsraad [gehouden. probleem spitst zich nu toe op de fllg of bij een wijziging van de wet -yfle ondernemingsraden de bedrijfs- -jng uit deze raad moet worden Jeerd of niet. Terecht heeft de heer eer er gisteren in een rede te en (nogmaals) duidelijk op gewe- dat de onderneming een samen- tingsverband is en dat een ver- lling van de ondernemingsraad tot personeelsraad, waarin voor de ctie geen plaats meer zou zijn niet in het proces van de verdere ocratisering. In wezen worden bij instellen van een personeelsraad ctie en personeel tegenover elkaar aatst Waar juist samenwerking is oden. ser heeft verder als zijn mening te oen gegeven dat suggesties of tstellen van de zijde van het kabi- in die richting dan ook geen weging verdienen, r de voorzitter van het CNV t het daar gelukkig niet bij gela- Hij heeft er nog meer voor eit om zoals in bovenstaande is hetst de gehele beleidsbepalende ctuur van de onderneming op- v in studie te nemen, blijkt ons een verstandig advies het kabinet over een hoogstbelang- zaak. Het voorstel van Lanser ook goed aan bij een eerder ane suggestie van prof. Van Zu il die in onze krant voor de elling van een staatscommissie ft gepleit. dit verband is het ook goed te nneren aan de rede die prof. Albe- n de Eerste Kamer over deze zaak ft gehouden. Ook daarin klonk Iers grote ongerustheid door over verhaaste stappen op dit zo gevoe- terrein. kabinet kan zichzelf door deze [esties over te nemen (onnodige) tieke problemen besparen. ïcht heeft Kruisinga, de voorzitter de CH-Tweede Kamerfractie, het bleem aan de orde gesteld van het enbezit in Nederland en terecht heeft hij de bescherming van de gheid van de burger daarbij als aÉangspunt genomen, n belangwekkend als het probleem e vraag: wat doe je er aan? Het •hit ons voor dat ook dit geval het bleem in de eerste plaats bij zijn 't prong moet worden bestreden en in zijn gevolgen. Het moet niet iinair gaan om het wapenbezit bij viduen net zomin als het bij de ^bestrijding, om een ander politiek 'fT bleem te noemen, moet gaan om bezit van drugs. De grootste aan- ■n ht moet zich richten op degenen, het mogelijk maken dat individuen :7I lens (of drugs) in hun bezit heb- er mensen, die zonder vergunning wapens (en de bereidheid die te j ruiken) rondlopen, is verontrus- P- Veel verontrustender nog is het dat het kennelijk voor mensen, die obscure redenen op het bezit van AMSTERDAM 'Wat we nodig hebben om van ons vrouwen- ledig archief te maken zijn tijd, archief een echt, goed en vol- geld, ruimte en mensen. Heel wat dus', zeggen Claire Rappan- ge en Sacha Vries, beiden werk zaam bij het Internationaal Ar chief voor de Vrouwenbeweging in Amsterdam, dat deze maand veertig jaar bestaat. Vrijdag wordt dit feit, gezien de financiële middelen, heel be scheiden gevierd met een 'open dag' en een kleine tentoonstel ling van wat het archief te bie den heeft aan boeken, tijdschrif ten, foto's, tekeningen en andere zaken op het gebied van de vrou wenbeweging. Het Vrouwenarchief, in deze vorm uniek in de wereld, wordt in ons land eigenlijk niet genoeg gewaardeerd door allerlei instanties, vinden de werkneemsters. Men beseft niet hoe apart het is, dat er ergens een in stelling is, waar alles te vinden is op het gebied van de vrouwenbeweging, zowel nationaal als internationaal. Die te kleine waardering blijkt vol gens hen uit het feit, dat het archief veel te weinig geld ter beschikking krijgt om boeken te kopen en abon nementen op tijdschriften en kranten te nemen. Onlangs nóg werd een ex tra subsidie, die men aan het Natio naal Comité voor het Jaar van de Vrouw had aangevraagd (vijfduizend gulden) geweigerd met de lakonieke mededeling, dat het doel, waarvoor dit geld gevraagd was (het ordenen van de archieven) 'geen belangrijke manifestatie was in het kader van het Jaar van de Vrouw'. Ook van de overheid, het ministerie van CRM en de gemeente Amsterdam komen niet zulke bedragen los, dat men de ruimte heeft om het archief echt goed op te zetten. 'Vorig jaar hadden we, schrik niet, een budget van vijftienhonderd gul den om boeken te kopen, kranten abonnementen te nemen. Dat slaat natuurlijk nergens op. Een boek is tegenwoordig al gauw 25 gulden en neem eens een paar abonnementen op kranten en tijdschriften: dan ben je al door je hele vijftienhonderd gulden heen. Dat betekent, dat wij voor een groot deel nog altijd zijn aangewezen op meelevende mensen, die ons kranteknipsel3, boeken of fo to's sturen. We hebben hier op het archief geen enkel abonnement op een dagblad. Dat is natuurlijk te gek om los te lopen, maar ja, als we daar ons geld aan besteden, kunnen we, zoals gezegd, geen boek meer kopen. Wij gebruiken ons privé-abon- nement dus om te knippen voor het archief, maar zodoende mis je na tuurlijk veel kranten, want wij le zen elk ook maar één krant. Geluk kig zijn er veel goedwillende men sen, die ons inderdaad interessante knipsels opsturen, maar je bent op deze manier toch eigenlijk weinig professioneel bezig,' vertelt biblio thecaris Claire Rappange. Hoger Dit jaar was het budget, om voor de drie medewerksters onverklaarbare redenen, opeens een stuk hoger. Men had nu ongeveer achtduizend gulden te besteden. 'We weten niet of dit een eenmalige toekenning was, mis schien vanwege het Jaar van de Vrouw, of dat we in de toekomst helemaal wat beter zullen zitten. Overigens: het is ons stichtingsbe stuur, dat alle financiële zaken met Het propvolle archief met links bibliothecaris Claire Rappange en rechts Sacha Vries. de officiële instanties afhandelt, daar weten wij niet erg veel van', aldus Claire Rappange. 'Dank zij het feit, dat wij alledrie werkelijk enorm fanatiek zijn en naar alle mogelijke manifestaties sjouwen (zoals bijvoorbeeld de Emancipade) waar we wat we maar gratis krijgen kunnen, meepikken, krijgen we wel het een en ander bin nen. Laatst zijn we naar een paar Belgische vrouwendagen geweest. We lopen daar dan echt met grote boodschappentassen rond om maar mee te kunnen nemen, wat we kun nen krijgen. Verder zijn we vaak dagen bezig met links en rechts brie ven te schrijven naar uitgeverijen, kranten en dergelijke met het vrien delijke verzoek, om gratis -ecensie- exemplaren van boeken (we bespre ken ze natuurlijk nooit) of gratis kranteknipsels. Allemaal best leuk en aardig, maar het slokt een enor me hoop van onze tijd op. Want we krijgen hier dagelijks ook nog zo'n tien of twintig bezoekers, die we moeten helpen met allemaal nazoe kingen. En één van ons is maar vol ledig in dienst, de twee anderen heb ben geen volle baan', aldus Sacha Vries. 'Ik denk trouwens niet da': an dere bibliothecarissen met bood schappentassen lopen rond te schui men op manifestaties om spullen bij elkaar te krijgen. Ruimte Dat geld, mensen en tijd dus nodig zijn, is wel duidelijk. Als vierde broodnodige punt noemden Claire en Sacha 'ruimte' en wanneer je in het archief, dat uit één flinke kamer be staat, rondkijkt, is het overduidelijk, dat er inderdaad meer ruimte moet komen. Op alle stoelen, in de gangen vrouwenbeweging' A r\ WMijm 1 BAANBREKEND WERK VOOR DE VROUW BIBLIOTHEEK STUDIECENTRUM ARCHIEF 1935-1975 herengr.262 amsterdam I Het nieuwe affiche van het V reu wenar chief en op de vloer liggen stapels tijd schriften, die nodig opgeborgen zou den moeten worden, maar waarvoor de plaats ontbreekt. 'Komend jaar krijgen we er weer een paar hele archieven bij, bijvoor beeld dat van het Nationaal Comité van het Jaar voor de Vrouw. Leuk hoor, maar het beslaat in het totaal zo'n zestien meter en die hebben we gewoon niet. We hopen er volgend jaar een stukje ruimte'bij te krij gen, hier in ditzelfde gebouw. Dat zou zeer welkom zijn', vertelt Claire Rappange. Het vrouwenarchief is in 1935 opge richt, onder meer door Rosa Manus, de vriendin van Aletta Jacobs, die na diens dood haar bibliotheek be heerd heeft. Het vrouwenarchief is dan ook begonnen met een groot aantal boeken, die van Aletta Jacobs waren geweest. Ook kreeg men de correspondentie van deze strijdster voor vrouwenrechten. Gesloten In de oorlog werd het archief al heel snel door de Duitsers gesloten, niet in het minst omdat Rosa Manus een jodin was en bovendien vanwege de anti-fascistische houding van alle mensen, die piet het érchief te ma ken hadden. Een groot deel van de boeken en tijdschriften zijn toen weggesleept naar het Duitse Rijk. Gelukkig lag de hele corresponden tie van Aletta Jacobs in een bank kluis, waar hij ongedeerd is geble ven. Na de oorlog moest men alles weer van de grond af aan opbouwen om dat van het vroegere bezit maar on geveer tien procent is teruggeko men. Af en toe kwam er eens een boek terug uit Polen, Tsjecho-Slo- wakije of Duitsland, maar dat ble ven uitzonderingen. Hetitierendeel is nooit meer teruggekomen. Hoewel het Vrouwenarchief op het ogenblik nog met allerlei moeilijk heden te kampen heeft, maakt het nu toch wel een van de beste tijden in zijn geschiedenis door. 'Met de nieuwe emancipatiegolf uit de jaren zestig, zijn wij ook weer meer in de belangstelling komen te liggen. We werken, ondanks alles, toch echt prettig nu. We laten ons ook niet tegenhouden door enig gebrek aan ruimte om dingen aan te nemen of te kopen. Als het hier is, zien we wel weer verder. We streven er naar dat dit archief een instelling wordt waarin alles te vinden is, wat in Ne derland gepubliceerd wordt over de positie van de vrouw'. wapens gesteld zijn, zo gemakkelijk is aan die wens te voldoen. Uit het Arnhemse proces over het plan de Koningin te gijzelen, is geble ken dat. toen de wens naar wapenen en het geld daarvoor aanwezig was, bintien de kortste keren aan deze wens kon worden voldaan. Voor wie het geld (en de duidelijke wil) heeft, schijnen moderne wapenen zoiets te zijn als een pak suiker of zout voor normale stervelingen. Natuurlijk móet de overheid zich te weer stellen tegen het boze verlangen naar het bezit van wapenen. Beter echter is het kwaad nog één fase eerder aan te pakken, door de verdor ven mentaliteit te bestrijden van men sen, die bereid zijn aan dat verlangen tegemoet te komen door het produce ren en verhandelen van wapens (met geen ander doel dan daar goed geld aan te verdienen). Een dergelijke be strijding is niet alleen op principiële gronden beter te rechtvaardigen; zij is waarschijnlijk op het praktische vlak nog effektiever ook. Van onze weerkundige medewerker Een echte donkere dag voor kerst mis. Zo was het gistermiddag nadat wolkenvelden van de Noordzee over ons heen waren geschoven. Ze hin gen samen met een zwak front uit Schotland, dat weinig of geen re gen of motregen meer produceerde. Tegen dde bewolking tekenden zich van tijd tot tijd in V-formatie vlie gende ganzen af. Het waren kleine verspreide groepjes zo in de trant van de eerste Engelse vliegtuigen. diie zomer 1941 's avonds over ons land naar Duitsland trokken. (Iets nieuws toen). Grotere aantallen ganzen zijn in andere streken in dit naseizoen al wel gesignaleerd. Zo moeten er bij Sneek zo'n dui zend zijn aangekomen of voorbijge vlogen. Die ganzen zijn wintergas- ten uit het noordoosten, waar schijnlijk uit Lapland. In noord- Zweden, noord-Finland en noord west-Rusland vriest het dan ook matig tot streng en er is de afgelo pen dagen veel sneeuw gevallen. In de hogere niveau's staat een zeer krachtige koude noordelijke stro ming. In Zuid-Scandinavië is het zaohter. Denemarken voorziet ook voor de komende dagen aanhou dend milde westenwinden. De komst van trekganzen uit het noordoosten wil dan ook niet zeg gen dat Nederland nu binnenkort wordt ondergedompeld in winterse transportkou. Het is louter een ver huizing van de vogels van die kou de noordelijke gebieden naar meer zuidelijke en zuidwestelijk gelegen streken waar de temperatuur hoger is. Hoe zouden die ganzen ook het toekomstige circulatiepatroon voor West-Europa in hun kop kunnen hebben? Op dit moment blijven de vooruit zichten op wind uit richtingen tus sen noordwest en zuidwest, maar die wind is wel veel zwakker ge worden nu de van IJsland naar Scandinavië bewegende depressies minder actief geworden zijn. Bij de zuidpunt van Groenland lag gister avond ook nog weer een storing van 1005 millibar dde in oostelijke richting bewoog. Belangrijk is voor ons dat. het Ierse hogedrukgebied (1030 millibar) zich naar midden Europa uitbreidde wat stabiliserend werkte. Het gaf een sterke nachte lijke afkoeling door uitstraling. Soesterberg meldde dinsdagmorgen ai -2 en in Engeland (Sussex) werd toen al -3 tot - 5 graden gemeten op normale waarnemingshoogte van 1% meter. Ook in de komende nachten moet Nederland blijven re kenen op plaatselijk lichte vorst, voornamelijk dunkt ons in het zuieben en midden van het land, het daehtst gelegen bij de as van hoge- dnik. Weerrapporten van gisteravond 19 uur, maximum temperaturen en neerslag. Amsterdam geheel bew. 7 0 De Bilt zwaar bew. 7 0 Deelen mist 6 0 Eelde zwaar bew. 6 0 Eindhoven mist 4 O Den Helder zwaar bew. 7 O Luchth. Rtd. zwaar bew. 7 O Twente zwaar bew. 4 0 Vilssingen half bew. 7 O Zd. Limburg mist 5 O Aberdeen zwaar bew, 1 0 HOOG WATER voor donderdag 11 december Viissingen 7.38-20.20. Haringvlietsluizen 3.00-21.40. Rotterdam 10.04-22.57. Scheve- ningen 8.41-21.12. ÏJmuiden 9.30-22.01. Den Helder 0.13-12.09. Harlingen 2.41-14.55. Delf zijl 4.54-17.45. onder redactie van loessmil Gasten aan de kerstmaaltijd 'Ik zou wel eens een kerstdiner wilïen hebben met de Ierse domi nee Paisley, de Zuidafrikaanse premier Vorster en paus Paulus als disgenoten. Dan zou ik van ds. Paisley wel eens willen weten wat het kerstfeest voor hem betekent. Ik zou van hem willen horen hoe hij zijn ophitse- rijen en aanmoedingen van dat brute geweld tussen protestanten en rooms-katholieken kan rijmen met die boodschap van de timmer manszoon uit Nazareth. En Vorster zou ik vragen of hij via zijn geweten met die apartheidspolitiek van hem wel eens bij Jezus van Nazareth te biecht is gegaan. Hij zou er toch ook nog eens aan herinnerd moeten worden, dat bij de drie wijzen uit het oosten zich ook een zwarte koning bcVQnd. En de paus, die zich opstelt als Christus' vertegenwoordiger op deze aarde, zou ik zeggen niet te twijfelen aan zijn goede bedoelingen en aan zijn oprechtheid. Maar ik zou er aan toevoegen het afschuwelijk te vinden hoe hij in en op bepaalde situaties reageert'. Aan het woord is Herman Em- mink in het kerstnummer van de Strijdkreet, waarin namens het Leger des Heils aan een aantal bekende Nederlanders gevraagd wordt welke drie gasten ze het liefst voor hun kerstdiner zouden uitnodigen. Harriet Freezer kiest Annie M. G. Schmit, Oliver Hardy en Sint Nicolaas; Jan Brusse vindt Jezus, Marx en Freud een 'mo dieuze keus', zou liever zijn over leden ouders en grootvader kie zen, maar ziet op tegen een twee de afscheid en kiest daarom voor Picasso, Rabelais en Diane de Poi tiers. Car el Heinsius zou jazz- trömpettist Chet Baker, Israels premier Rabin en het zendelin genechtpaar Amcorenburg uitno digen en ook Frits Behrendt no digt Rabin uit, maar don samen met Sadat en Kissinger, „omdat ik geloof dat slechts door direct en persoonlijk contact die menselijke relatie kan ontstaan, waaruit dan weer beter begrip en wederzijdse waardering kan groeien als voor waarde voor een duurzame vrede in het nog steeds zo explosieve nabije oosten". Dr. A. H. van den Heuvel wil Martin Luther King, Mahatma Ghandi en Camillo Torez vragen, „alle drie gestorven in hun dienst De Engelsen zijn nogal geschrok ken van een verklaring van hun minister voor energiezaken. Tony Benn voluit Anthony Wedge- wood Benn die voor de BBC- microfoon vertelde elke dag ze ker een liter of acht thee naar binnen te werken. Artsen hebben zich al bezorgd over deze mede deling uitgelaten, niet zozeer om dat Benn zoveel vocht binnen krijgt, maar wel omdat de kans er in zit dat hij aan caffeïne-ver- slaving lijdt of zal gaan lijden. Volgens The Guardian had ook de Jockey Club commentaar: 'Als Benn een paard was', zou het be stuur gezegd hebben, 'zouden we hem beslist niet laten draven'. En hun doping-deskundige heeft er aan toegevoegd dat caffeine nooit als dopemiddel in de draverij ge bruikt mag worden, omdat men geen enkele zekerheid heeft over de uitwerking. 'Zeker is dat paar den er niet harder door gaan lo pen. Soms blijven ze gewoon stokstijf staan met het schuim op de lippen'. Dat zal minister Benn vermoedelijk niet zo gauw over komen, maar The Guardian heeft wel gauw uitgerekend dat de mi nister de laatste veertig jaar bij elkaar al een dikke 125.000 liter thee achter de kiezen moet heb ben. Hoewel de Engelsen gemiddeld niet meer dan een kopje of vier per dag drinken, is het nationale thee-instituut niet onder de in druk van Benn's 'drankzucht'. Daar weten ze zich nog levendig te herinneren, dat Brigitte Bar dot, voor filmopnamen in Enge land, per se zo'n tachtig kopjes thee per dag wilde, maar die liet ze dan wel zo koud worden dat ze meer dan de helft weggooide en vervolgens een nieuw kopje liet aanrukken. Dat is dus niet zo'n goed voorbeeld van iemand die de heer Benn nog overtreft, maar het thee-instituut heeft nog wel een sterker staaltje bij de hand: in het noorden van Enge land woont volgens de heren van het instituut een man, die dage lijks ruim twintig liter drinkt. Ook allemaal thee. aan de mensheid; ze zijn alle drie harde, maar prachtige kerstverha len". Dr. F. Boerwinkel zou Wil lem van Oranje willen spreken ('een mens die ondanks alles trouw bleef aan de roepstem die hij eens gehoord had"), verder dr. Mar ga Klompé om haar trouw aan haar kerk en 'haar grote openheid voor het echt nieuwe' en de historicus Arnold Toynbee. Conny Vink wil aan tafel met 'mensen waar ik respect voor heb' (Churcill, John Kennedy, ds. King, de koningin en prins Bem- liardHelen Shepherd kiest voor haar vader, Eva den Hartog en Jezus, maar dr. J. Verkuyl durft zover niet te gaan: 'Ik vind de vraagstelling zo beschamend en verootmoedigend datik liever op zo'n vraag zou zwijgen en naden ken in mijn persoonlijke leven. Ik denk, dat ik het ant- word moet geven in de praktijk zoals het Leger des Heils dat doet'. Er staat natuurlijk meer in dit kleurige kerstnummer; over het hoe, waar en waarom van het Le ger, over Kerststallen, met veel afbeeldingen van kerstgroepen van overal, natuurlijk ook kerst verhalen en nog veel meer. Het nummer is voor 1,10 bij alle af delingen van het Leger des Heils te krijgen. Voor 2,40 (storten op postgiro 420.000 t.n.v. de Strijd kreet, Amsterdam, met vermel ding 'kerstnummer') wordt het per post thuisgestuurd. Al voor de tiende achtereenvol gende keer brengt de KLM zo omstreeks kerst de groeten van Nederland over aan New York. Groefcjés eigenlijk, want het stuk je Nederland dat achter de enor me ramen van het KLM-kantoor op Fifth Avenue voor de nieuws gierige blikken van duizenden kleine en grote New Yorkers is uitgestald, is maar klein. Sterker nog: het is een stukje Maduro- dam, waarin de Bossche kathe draal Sint Jan, pas sinds dit jaar in het miniatuurstadje, het mid delpunt vormt. De New Yorkers kunnen de kathedraal en zijn his torische Madurodamse omgeving tot en met nieuwjaarsdag zien. 'Wie van de drie?' is een van de deelnemers noodlottig geworden. Het t.v.-spelletje wordt onder de titel 'zeg de waarheid' ook in Amerika regelmatig gespeeld en daarbij is een van de deelnemers die er als niet-echte oplichter bij zat, door een kijker ontmaskerd als óók een echte oplichter. De drie mannen gingen allen door voor een tot Amerikaan genatu raliseerde Russische taxichauf feur, die een boek heeft geschre ven over zijn vroegere activitei ten als zwarthandelaar en flesse- trekker in Moskou. De echte ex- oplicliter was ene Juri Brosjin, eén van de beide anderen de 50- jarige Igor Mestsjerski, die be weert een Russische grootvorst te zijn. De 'grootvorst' bleek aan het eind van het spelletje een van de twee 'valse oplichters' te zijn, maar agent Harold Bedell, die naar het programma zat te kij ken, liet zich niet foppen. Hij her kende Mestsjerski als de man die onlangs na een auto-ongeluk in zijn district zijn wagen liet re pareren en de garagehouder be taalde met een ongedekte cheque van zo'n achttienduizend gulden. Bedell waarschuwde zijn New- yorkse collega's dat er nóg een echte oplichter in de t.v.-studio zat en zo kon de 'grootvorst' nog diezelfde avond worden gearres teerd. 'Misschien kunen we een slangenbezweerder inschakelen.'

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 5