pen Uyl en V an Agt iets ninder somber gestemd ver afloop gijzelingen Andere tijden, andere klokken. Philips precisieklokken... Beilen mist geen belangrijke paperassen 'empo prijsstijging zwakt af Eisen van Molukkers Bijstand 1 januari hoger J ilstand draagt niet bij tot moreel kapers jkbewaking gens verzakking Scherpenisse Philips precisieklokken al vanaf f39,50. PHILIPS Schade in raadhuis valt niet tegen, zegt gemeentebode Wel krassen en schroeiplekken Indonesische ambassadeur ziet oplossing Boersma: Bezuinigingen een uitdaging Neusverkouden? Rhinospray helpt 2NSDAG 10 DECEMBER 1975 IN HAAG Het tempo van de sstajgiipg is op zijn retour. Dat let uit'die indexcijfers voor de i van gezinsconsumpte. de derde achtereenvolgende and was dit najaar in novem- de prijsstijging, minder dan in vergelijkbare maand van 1974. november (precies: hail ototo- -half november) stegen de izen met 0,3 procent. Daarmee 3e totale stijging dit jaar, met j één maand voor de boeg, 'omen op 8,9 procent. lI Vonder volgt een vergelijking aVen de prijscijfers van de laat- n a.riip maanden vergeleken met \n: BINNENLAND TROUW/KWARTET 3 okt. nov. 1974 1.5% 1.4 0.7 1975 1.3% 0,8 0.8 Hieruit blijkt overigens ook dat ook vorig jaar de prijsstijging aan het eind van het jaar minder werd. Het minder worden gaat dit jaar echter harder. Het CBS vergelijkt bij het opma ken van de prijscijfers ook ge middelden van jaarperdodes. Zo vergeleek het CBS bijvoorbeeld het gemiddelde prijsniveau in de jaarperiode december '74-novem- ber '75 met het gemiddelde niveau in de periode december '73-no- vember '74. Hieruit blijkt dat in de half november afgelopen jaar periode de prijzen gemiddeld 10,4 procent hoger lagen dan in de eraan voorafgaande jaarperiode. Dit cijfer van 10,4 voor half no vember bereikte zijn hoogtepunt met 10,6 in augustus en septem ber. Daarvoor is het enkele jaren aan het stijgen geweest, sinds september is het nu aan het da len. Ook hieruit blijkt dat een keerpunt is bereikt in het tempo van de prijsstijging. In november werden de prijzen wat hoger voor aardappelen, groente, vlees, vleeswaren en siga retten. Wat omlaag gingen de prijzen voor onder meer alcohol houdende drank en kleding. ïl De heer Soeryadi verlaat hier het hoofdbureau van politie, op weg naar mr. Fonteyn van het ministerie van justitie onze Haagse redactie HAAG Premier Den Uyl en minister Van Agt (justitie) zijn in Wijster en Amsterdam, zo lieten zij gisteren in Den iets minder somber gestemd over weten. va Van Agt verklaardeTot t sekere hoogte is geen nieuws nieuws. Hoewel voorop dag langer een gruwel is de gijzelaars, kan de stilstand ^gelijk bijdragen tot het mo- van die kapers'. De minister •de enige niet ongunstige wankelingen in Amsterdam, ge- het vrijlaten van de kinderen d de zieke Indonesiër door de .better's van het consulaat. 'De callers trekken zich blijkbaar lot van hun gijzelaars in aan- ijtoe mate aan. Dat zie je wel bij dit soort acties, maar het ook anders gekund'. Den Uyl lichtte gdstermid- de fractieleiders in de Tweede voor de tweede keer iin over nd van zaken. Hij zegde de een verslag over beide gijze- taes na afloop toe. In het werd het regeringsbeleid bediscussieerd, dat zal pas aanleiding van het verslag luren. lier Den Uyl en minister Van konden niets zeggen over de (p van beide acties. 'Het lijkt dat directe bedreigingen thans ter aanwezig zijn, dan vorige aldus de premier. Mr. Van zei dat inzet van geweid nog is niet is uitgesloten, maar, zo idrukte hij: 'Wij zijn er niet op en toonden zich zeer onder de uk van het overlijden van de inesiër Z. Albedy, die bij het 4n van de actie in Amsterdam J iet raam sprong. 'Ik betreur dit engewoon', zed de heer Den Uyl. meende echter dat dit ovarii j- weinlg aan de huidige situatie veranderen. Het doet niet veel (ADVERTENTIE) tMTVBlOfmjf VORJtmiMF^ i MDL Als Ellen komt, ziet ze er o uit. Daarom heeft ze zo ïiiang nodig, voordat ze be leden is.' toe of aan de ernst en de gecompli ceerdheid van deze gijzelingszaak', aldus de premier. De Nederlandse ambassadeur in In donesië mr. P. W. Jalink zal van daag de deelneming van de Neder landse regering met het overlijden van de heer Albedy overbrengen aan de Indonesische regering. Demonstratie Rond de Nederlandse ambassade in Djakarta demonstreerden gisteren een vijftigtal leden van het Indo nesische nationale jongerencomdté (een rijksorganisatie) tegen de gij zelingsacties in Nederland. Zij dreigden met bezetting van de am bassade indien de gijzeling in Am sterdam niet snel zou worden be ëindigd. Mr. Jalink zei dat zijn am bassade sands de overval in Amster dam. afdoende wordt bewaakt door de Indonesische politie. Hij ontving een delegatie van de demonstranten, die er bij hem op aandrongen dat de Nederlandse re gering alles zou doen om een shel einde aan de gijzeling in Amster dam te maken. De delegatie vond dat Nederland plaatsvervangers voor de Indonesische gijzelaars had moeten aanbieden. Mr. Jalink ver zekerde hen dat de regering alles doet om een oplossing te bereiken, zonder ook maar één politieke con cessie aan de Zuiid-Molukkers te doen. Minister Van der Stoel (buiten landse zaken) heeft zich gisteren door staatssecretaris Brinkhorst op de EEG-vergadering in Brussel la ten vervangen omdat hij op het crisiscentrum in Den Haag wilde blijven. Van onze Haagse redactie DEN HAAG De bijstandsuit keringen gaan per 1 januari om hoog. Een echtpaar krijgt een basisuitering van 894.40 per maand (was 847.80), een zelf standige wonende alleenstaande krijgt 586.90 (was 556.90). Verder worden de woonkosten en de zieeknfondspremie ver goed. De aftrek voor een onvolledig gezin is 102.50 (was 97). Voor gezinnen met kinderen gel den hogere bedragen. Oo de bedragen die bewoners van bejaardentehuizen of inrich tingen krijgen voor persoonlijke uitgaven gaan omboog. Deze worden voor een echtpaar 305.50 per maand (was 291) en voor een alleenstaande 177.50 (was 168.50). De vrij te laten pensioeninkom sten worden per maand ver hoogd tot 37 voor een echt paar (was 33) en tot 18.50 voor een alleenstaande (was 16.50). Voor de kosten van een tele foonabonnement en voor gerin ge dieetkosten zal geen extra bijstand meer worden gegeven. Er komt een aflopende over bruggingsuitkering voor degenen die nu nog die bijstand krijgen. Bejaarden in bejaardentehuizen die bijstand ontvangen om hun eigen broodmaaltijd te verzorgen krijgen per maand 110 (echt paren) en 55 (alleenstaan den). Voor bejaarden die nu voor deze regeling meer geld krijgen zal eveneens een aflo pende overbruggingsuitkering worden vastgesteld. bet Indonesische consulaat. Naast hem Vervolg van pagina 1 (ADVERTENTIE) een verslaggever ANN AL AND Omstreeks drie gistermiddag heeft een kanton- van het Thoolse waterschap de zeewering van Scherpenisse oeverval geconstateerd. Een cker onderzoek leerde dat er een '9!selinge verlaging van de dijk- üj i moet zijn ontstaan over een jsfcte van 40 tot 50 meter. Een inpag wees uit dat de teen van de 'was verlaagd met zes meter en verderop het water in zelfs tot neter was verdiept. Het water - ap Tholen heeft dijkbewaking steld. Neem de hoogfrekwente kwartsklokken van Philips. Tot op de sekonde nauwkeurig, dankzij het kwarts- kristal dat maar liefst 4.194.304 trillingen per sekonde levert. Maximale afwijking: 30 s'ekonden per jaar. Voedingsbron: 2 batterijtjes van 1,5 Volt, genoeg voor ruim een jaar. Verkrijgbaar in diverse uitvoeringen als A. wandklok (HR 5576) f119,-en als B. bureauklok (HR 5580) f 109,-. Neem de elektrische predsiewekkers van Philips. Robuuste precisie instrumenten met 12- of 24-uurs weksysteem. Zelfaanlopende synchroonmotor. Ontstoord voor radio en TV. De-batterijwekker loopt 1 jaar lang op 1 batterij van 1,5 Volt. U kunt kiezen uit verschillende uitvoeringen C. elektrische wekker opnetvoeding (HR 5283) f47,50. D. batterijwekker (HR 5371) f64,50. E. digitaalwekker op netvoeding (HR 5271)f 79,95. Verkrijgbaar bij de elektrotechnische vékhandel zijn deze eisen ter sprake gekomen. Over de inhoud van het gesprek, dat om half dire precies begon en achttien minuten duurde, kon poli tiewoordvoerder Jagerman niets meedelen. Jagerman wilde nog wel even kwijt, dot hij blij was dat men zo ver gekomen was in deze fase van oandierhandieiLen. 'Wij blij ven proberen openingen te vinden voor verdere onderhandelingen', al dus de woordvoerder van die poliiitie. Ds. Metiari en zijn schoonzoon Pes- sereron, die hem ook nu weer bege leidde, vertrokken om half vijf gis termiddag weer naar Assen. De heer Soerjadi keerde, na een korte verkenning van de omgeving rond het bezette consulaat, met zijn be geleider mr. A. J. Fontein van het ministerie van justitie, terug naar Den Haag. Schaars Het telefonisch contact met de ze ven Zuidmolukse bezetters was gis teren uiiitierst schaars. Rond kwart voor twaalf werd er vanuit het consulaat om voedsel gevraagd. Er werden daarna veertiig porties aaaxi- appöls, vlees en groenten naar de ingang van het consulaat gebracht. De gijzeling in de taein bij Wijster duurde gisteren voort zonder dat zich nieuwe ontwikkelingen voorde den. De kapers hebben alleen om voedsel gevraagd. Het beleidsteam in Beilen is niet van plan zelf contact op te nemen met de ka pers. Het stelt zich op het stand punt dat initiatieven voor een nieuw onderhoud van de overval lers zelf moeten uitgaan. Het voedsel waarom werd gevraagd, is gisteren voor het eerst gebracht op een lorry, die tot op vijftig meter afstand van detrein reed. Het is een van de zeven lorry's met brancards die gereed staan om eventuele gewonden meteen te kunnen afvoeren. De kapers haal den het voedsel van de lorry en gaven zakken afval en vuil mee terug. Tot gisteren hadden ze niet willen toestaan dat er een lorry werd gebruikt. Naar aanleiding van klachten van de middenstand, zal de militaire afgrendeling in de omgeving van het crisiscentrum in Beilen enigs zins worden ingekrompen. De mid- denstannjers vaat Beilen hadden ge klaagd dat hun klanten wegblijven door de strenge afzetting van het dorpscentrum. Besloten is nu het buitenste kordon terug te trekken en alleen een kordon bij ,het ge meentehuis te handhaven. Auto's kunnen nu ook weer tot vlak bij of in het centrum rijden. Ir. Manusama heeft de Veiligheids raad van de VN gisteren telegra- door Jan Sloothaak BEILEN Werkelijk belangrijke papieren zijn er in het gemeentehuis van Beilen niet zoekgeraakt tijdens de week, die de wereldpers daar in verband met de gijzeling in de trein heeft doorgebracht. 'Die papieren lagen in de kluis', zegt gemeentebode en concierge R. Oosting. Wel zijn er uit bureauladen allerlei paperassen zoekge raakt en ook uit in het begin nog niet afgesloten kaar tenbakkenJournalisten hebben aantekeningen ge maakt op aanvragen voor bouwvergunningen, op ver zoeken om financiële bij stand en op belastingpapie- ren. Hoe vaak dat gebeurd is was gisteren nog niet bij benadering te zeggen, De heer Oosting hoopt dat het allemaal nog wat zal mee vallen. Er is wel enige schade aan gericht. Het vloerkleed ver toont verschillende schroei plekken en enkele grote be schadigingen door uitgetrap te peukjes en dergelijke. Ook zijn enkele bureaus licht beschadigd. Zodra men in de gaten kreeg dat er gemeentepapieren werden gebruikt, is er nog zoveel mogelijk gered. 'Maar we hebben de laden nooit op slot. Als iemand hier wil stelen doet hij dat toch, en dan wordt er nog meer be schadigd als de zaak op slot zit en ze proberen de boel te forceren'. Incidenten De klachten die de heer Oosting heeft over het op treden van journalisten be perken zich tot enkele Inci denten. In het begin zei hij er iets van, toen aanteke ningen werden gemaakt op gemeentelijke stukken. 'De Duitsers zeiden toen: 'Daar heb je de Gemeindemeister, en ze lachten me uit. Toen heb ik alleen maar wat ge- schokschouderd', zegt die heer Oosting. Een Nederlandse journalist maakte ruzie met de heer Oosting, toen deze weigerde hem in de hal te laten, waarin ir. Manusama net arriveerde. 'Later heeft hij zijn excuses aangeboden. Dat vond ik toch wel erg reëel', aldus de heer Oosting. Al met al vindt de heer Oosting dat de journalisten wel wat zorgvuldiger hadden kunnen zijn met de ge meente-eigendommen, maar hij vindt het achteraf toch niet tegenvallen. Wel heb ben de ambtenaren van Bei len wat vreemd aangekeken tegen de chaotische toe stand die op bureaus van krantenredacties gewoon is maar vreemd afsteekt tegen de doorgaans nette bureaus van ambtenaren. Werk stil Het werk van de gemeente heeft de afgelopen week zo goed" als stilgestaan. Alleen de uitkeringen van de sociale diensten zijn gewoon door gegaan; de gemeente-ont vanger had zich speciaal geïnstalleerd bij een achter deur van het gemeentehuis. De 36 ambtenaren gaan morgen pas weer volop aan de slag. Gisteren heeft het gemeentehuis een grote schoonmaakbeurt gekregen en vandaag hebben de meeste ambtenaren vrijaf. Er moet nog wat orde op zaken gesteld worden. Soep en koffie Gemeentebode Oosting en ook andere ambtenaren hebben de pers overigens geweldig bijgestaan, waarvoor hij algemeen geprezen wordt. Er is in het raadhuis niet minder dan 1250 li/ter soep uitgeschon ken; het aantal liters koffie moet een veelvoud daarvan zijn. Verder zijn er 290 lunchpaketten verstrekt en ruim 2400 dubbele boter hammen. Voor het beleidscentrum dat op de bovenverdieping ge vestigd was zijn er boven dien ook nog 260 diners en zeventig Chinese maaltijden verstrekt. Een Journalist van de Wereldomroep mocht zijn jonge Sint Bennard-hond onderbrengen in een hon denhok bij het gemeente huis waar normaal een blin- degeleidehond ven een amb- zlit. Dure telefoon De telefoonrekening moet gigantisch zijn. De gesprek ken komen In principe voor rekening van de ontvanger (in dit geval dus: kranten of radio- en tv-statJons In het buitenland), maar in veel gevallen is ntet te ach terhalen wie de gesprekken gevoerd hebben. Zo is er vrijdag vrijwel de hele mid dag gesproken met Amerika, maar wie dit gesprek ge voerd heeft en mét wie er gesproken is, leek gisteren niet meer na te gaan. De PTT had acht speciale telefoonlijnen aangelegd. In het begin waren die lijnen er echter nog niet en toen moet er voor kapitalen via de gemeentelijke telefoon getelefoneerd zijn. Bekend is ook dat een journailste van het persbureau Reuter een avond, lang voortdurend met zeven verschillende lan den gebeld heeft. Later, toen de speciale lijnen er waren, werden soms uren lang lij nen opengehouden naar de drie Scandinavische landen, vele andere Europese lan den, New York, Canada en nog andere landen. 'Burgemeester A. A. Becke- ringen van Rhljn zei giste ren dat de toestand waarin hij het gemeentehuis aan trof hem 'geweldig meevalt'. 'Na het intensieve gebruik dat ervan gemaakt is ziet het er bijzonder goed uit', aldus de burgemeester. DEN HAAG De Indonesische ambassadeur Sutopo Juwono ziet mogelijkheden om een einde te maken aan de gijzeling In het con sulaat. 'Met uitsluiting van politie ke concessies heeft de ambassade mogelijkheden iets te doen om de gijzelaars te bevrijden. De heer Soerjadi bespreekt die eventuele, oplossing met ds. Metiari'. Wat hij daarmee precies bedoelde wilde hij niet zeggen. De ambassa deur ziet in het vrijlaten van de kinderen uit het consulaat aanwij zingen dat een 'bevredigende oplos sing' dichterbij komt. Van onze sociaal-economische redactie DEN HAAG Minister Boers ma van sociale zaken vindt dat we 'minder conservatief' zullen moeten worden bij het 'her ijken' van de bestaande sociale voorzieningen. De 'onvermijde lijke' bezuiniging en ombuiging in de lastengroei zal echter be paald 'niet het einde van het sociale paradijs' zijn. Wel is het 'een grote uitdaging'. Drs. Boersma zei dit gistermiddag in de Eerste Kamer. Over afschaf fing van de kinderbijslag zei de minister: 'Dat is nogal wat voor de lagere inkomens. Hoe moet voor hen de inkomensveriaging worden opgevangen?' Boersma zag mogelij ke oplossingen in het trekken van een inkomensgrens waar beneden de kinderbijslag zou 'blijven be staan, of een geleidelijke afschaf fing door 'bevriezing' van de bij- slagbedragén, zoals dat nu al drie jaar het geval is met de bijslag voor het eerste kind. Boersma zag niet zitten dat het kabinet al half februari komt met een rapport over de komende om buigingen bij overheidsuitgaven en sociale lasten. In de Tweede Kamer is door KVP en ARP hiervoor in een aangenomen motie februari ge noemd als uiterste datum. Boers ma: 'we zullen niet komen met onvoldragen vruchten. Daaa-om ge loof ik niet in die 15-de februari die is genoemd. Maar dat betekent niet dat we wachten tot St-Jutle- ADVERTENTIE <f~ rv fisch verzocht zich te beraden over de vraag hoe er een eind kan worden gemaakt 'aan de Indonesische bezet ting van en de terreur in de Zuid- Molukken en West-Papua'. Hij deed dat onder verwijzing naar het Por tugese verzoek aan de raad 'een eind te maken aan de Indonesische agres sie in Oost-Timor'. Hilariteit De Vrije Zuidmolukse jongeren zeg gen in een gisteren in Den Haag uitgegeven verklaring 'onder grote hilariteit' te hebben kennis genomen van de 'hypocriete uitlating' van de Indonesische minister Adam Malik dat 'terreur tot terreur kan uitnodi gen'. De verklaring besluit met de woorden: 'Wij nodigen hem uit zijn bedreiging tén uitvoer te brengen, waarna wij hem graag onze reke ning presenteren'. Ver. Naties De Zuidmolukse leider Tamaele heeft er bij de Verenigde Naties op aan gedrongen het uit 1950 daterende debat over de annexatie van de Zuid- Molukken door Indonesië te herope nen. In New York verklaarde hij tegenover verslaggevers dat een VN- debat over deze kwestie zou kunnen bijdragen tot een spoedige en vreed zame oplossing van de gijzelingen in Amsterdam en bij Beilen. Tamaela zei dat de terreuracties zijn onderno men door 'een kleine onverantwoor delijke groep die slechts een zeer ge ring gedeelte van ons volk in Ne derland vertegenwoordigt'. (Advertentie)

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 3