Professor Verkuyl als vijfde en als eerste Vandaag Verontrusten doleren binnen kerkverband Een dolkomische advertentie Wereldzending en wereldkerk in een nieuwe tijd FAMILIEBERICHTEN NIEUW OPGELET Conferenties 'In alle landen is wel eens iets mis' Oost-Timor Groet en klacht van de paus VOORBIJGANGE1 WOENSDAG 10 DECEMBER 1975 KERK - BINNENLAND TROUW/KWARTET 2| door prof. dr. J. M. van der Linde Professor J. Verkuyl heeft een nieuw boek geschreven: Inleiding in de nieuwere zendingswetenschap. Het schrijven van zo'n werk is een onderneming. Men waagt zich aan een opname van de gang en stand van Gods beloften en plannen en van onze problemen in wereldkerk en wereldzending, en in prin cipe komt daarbij ongeveer alles ter sprake. Het schrijven van zo'n werk is een nederige zaak, want deze boeken hebben in de vaart der geschiedenis als leeftijd der sterken tot nu toe niet veel meer dan tien tot twintig jaar gehaald. Dat alles heeft professor Verkuyl niet verhinderd voor studenten, docen ten en een wijde kring van geïnteresseerden een samenvattend overzicht van de huidige stand der zen dingswetenschap in 571 bladzijden tekst plus registers op tafel te leggen. Binnen een eeuw had professor Ver kuyl in dit soort werk vier voorgan gers. De schrijvers mogen nog eens met ere genoemd worden, want hoe- velen maakten zich in hun tijd druk om zicht te krijgen op Gods oproep tot wereldapostolaat en de gang van het heil buiten de eigen kring? J. C. Neurdenburg, leider van de toenmalige zendingsschool in Rotter dam, stelde in Nederland als eerste in 1876 de term 'zendingswetenschap' voor, en vulde in 1879 zelf de leegte die bestond met een Proeve eener handleiding bij het bespreken der zendingswetenschap. Een titel kan niet bescheidener, de opzet is het ook. Neurdenburg moest zijn boek op eigen kosten uitgeven. Al eerder zei in Amsterdam een drukker tot een theoloog met verwante plannen: van zulke boeken kun je wel zalig, maar niet rijk worden. F. E Daubanton, hoogleraar in Utrecht. Caf in 1911 zijn Prolegomena van Protestantse zendingswetenschap. Een kloek boek. met vaart en geest geschreven. Neurdenburg was een praktis"h man, Daubanton een theo reticus. Hij was niet in zendings- dienst, maar wilde de a.s. predikan ten doen weten wat de theorie van de zending inhield. Dat was een wij de horizon voor diegenen die de 'agriek', de leer van Gods wereld akker, eventueel tot de eigen classis wilden inperken. J. H. Bavinck, hoogleraar in Kampen en in Amsterdam, liet in 1954 zijn In leiding in de zendingswetenschap het licht zien. Ruim tien jaar lang een veel gebruikt boek van een man met grote ervaring en kennis, doortrok ken van bijbelse drang en gang tot wereldzending. Het werd vertaald en wordt nog geciteerd. Maar ook zijn werk was gedateerd. Hij leefde in de laatste fase van het koloniaal tijd perk, ook in kerkelijk opzicht. Hij zag de veranderingen wel komen, en verwachtte zeker de eigen stem van Azië, Afrika en Latijns Amerika in de wereld- en kerkgeschiedenis. Hij kon dat uiteraard in 1954 nog niet in zijn boek onderbrengen. Alphors Mulders, hoogleraar in Nij megen, is de schrijver van Missiolo- gisch bestek. Inleiding tot de Katho lieke missiewetenschap. 1962. Een omvangrijk informatief boek, met oog voor de wisselwerking van missie en zending, en verder éven rooms als de drie andere protestant waren. Aangewezen man Professor Verkuyl is onder ons zeker de aangewezen man om als vijfde in de ry een hoognodige nieuwe hand leiding voor de zendingswetenschap te schrijven. Zijn voortvarendheid is alle mensen bekend. Hij gaf een reeks voorstudies uit en nu is er zijn boek. Hij is de vijfde. Ook in het schrijven van geschiedenis staan we in de generaties op eikaars schouders, en kunnen dan weer iets verder zien. Toch is Verkuyl ook ten eerste. Want nog niet eerder werd de wereldwijde horizon van heil en hoop in een boek over zendingswetenschap zo oecume nisch en apostolair en zonder polari satie beschreven. Het boek behandelt na een inleidend hoofdstuk elf terreinen van onder zoek. Daarin gaat het om bijbelse fun dering, kerk en Israël, motieven, doel, middelen en wegen in de we reldzending, de kerken in Azië, Afri ka en Latijns Amerika en hun theo- Prof. dr. J. Verkuyl logisch geheel eigen ontwikkeling. Verder komen zending in zes wereld delen, wederzijdse assistentie en de ontmoeting met mensen uit andere godsdiensten en ideologieën en de derde wereld ter sprake. kunnen van maandag tot en met vrijdag telefonisch tot 16.30 uur opgegeven worden op nummer 020-913456; en van 16.30-20.00 uur op nummer 020-220383. Dit laatste num mer geldt ook voor ZONDAG AVOND en dan van 18.00-20.00 uur. Onze adressen: AMSTERDAM: Direktle - commerciële afdelingen - administratie: Wibautstraat 131, tel. 020-913456. Postbus 859. Redaktle: Nieuwe Zijds Voorburg wal 280, Amsterdam. Tel. 020-220383. Postbus 859. ROTTERDAM/DORDRECHT: Westblaak 9, Rotterdam. Tel 010-115588. Postbus 948. DEN HAAG/LEIDEN: Parkstraat 22. Den Haag. Tel 070-469445. Postbus 101. ZWOLLE/GRONINGEN: Melkmarkt 56. Zwolle. Tel. 05200-17030. Postbus 3. Oecumenisch Oecumene is in het Nieuwe Testa ment geen modewoord of iets waar men voor of tegen kan zijn. In Mat- theus 24 vers 14 staat dat het Evan gelie van het Koninkrijk in de gehele oikoumene, oecumene, dat is de wer kelijke bewoonde wereld van volken, groepen en mensen, verkondigd zal worden. Verkuyls boek geeft zicht op deze bewoonde wereld, adres van Gods heil en van Christus' koning schap. Verkuyl, sterker dan Bavinck en anders dan de 3 eerder genoem de schrijvers, stelt de theologie van het Koninkrijk van God, dat gekomen is en komt, centraal. H|j veracht de kerk daarbij niet, maar weet dat zij ook tot een politieke wereldwijde be ïnvloeding geroepen is. Verkuyl geeft aan het eind van zijn boek stellingen over de 'missio politica oecumenica'. Dat is: de wereldwijde verantwoorde lijkheid die de zending der kerk heeft tot verandering van de ver houdingen onder volken en mensen. Oecumenisch is Verkuyls boek ook in de tweede, afgeleide zin: het beweegt zich met evangelische vanzelfspre kendheid binnen vrijwel alle sectoren en modaliteiten der wereldkerk en wereldzending, en binnen een zich ontwikkelende oecumenische theolo gie. Dat is anders dan bij de vier voorgangers. Verkuyl stelt een enorm aantal men sen uit de kerk, zending en missie in zes werelddelen (of Australië niet?) aan de lezer voor, en verjaagt her haaldelijk onbekendheid tussen ver ren en vreemden. Hy bericht over levens en werken, kerken en konti nenten. Die intentie is kostelijk. Bij na iedereen uit Nederland en velen van daarbuiten zijn binnen deze ark te vinden. Enkele sectoren zjjn op vallend stil of niet-present: de Oos- ters-orthodoxen, de geloofszendingen (evangelikalen zijn er wel), en zij die in toegepunte zin gereformeerde gezindte worden genoemd. Aan wie ligt dat? Op de beoefening van oecumenische kerkgeschiedenis legt Verkuyl terecht grote nadruk. De geschiedenis van Christus' kerk in Azië, Afrika, Latijns Amerika en Australië is niet minder belangwekkend dan die van Europa en Noord-Amerika. Apostolair stuk III. Wij spreken vaak bijna tech nisch over Kerk en Israël. Verkuyl spreekt van 'de communicatie van het Evangelie van het messiaanse Rijk in de relatie tussen de kerken en het Joodse volk'. Zeer uitvoerig behan delt hij deze fundamentele kwestie. De Romeinenbrief komt uiteraard aan de orde, de geschiedenis van Jo den en christenen, en het 'hoe en door wie' van de Evangelie-over dracht aan het Joodse volk. Maar ook het politieke en theologische Zionis me, de staat Israël, de problemen van de Palestijnen, en notities over de dienst der verzoening in het Midden- Oosten. Informatief In een dagblad kan men moeilijk meer dan een globale introductie ge ven op een Inleiding zoals professor Verkuyl ons schonk. Het boek is een wegwijzer op de elf terreinen die worden behandeld. Lange literatuurlijsten en veel ver meldingen van schrijvers, artikelen en boeken staan in het hele werk. Het boek geeft informatie en inspira tie aan de kerken, om in haar zen ding bijbels en actueel bezig te zijn met de vragen die God en de mensen haar stellen. Elk studieboek moet zijn waarde tonen in die tijd dat men er mee omgaat. Licht zal men iemand of iets missen, ook bij 600 bladzijden. De lezing en bestudering zal voor stu denten erbij winnen als de tekst bij een herdruk strakker wordt aange haald. Maar: juist bij het begin van een nieuw studiejaar is het boek een overvloedig geschenk, waarnaar is uitgezien. Goed om er terstond mee aan de slag te gaan! Prof. dr. J. M. van der Linde, hoog leraar in de missiologie aan de rijks universiteit te Utrecht, bespreekt: 'In leiding in de nieuwere zendingswe tenschappen' door prof. dr. J. Ver kuyl. Uitg. Kok, Kampen; prijs 69 gulden. AANGEBODEN: nieuwe geloofsramen LEVERBAAR: in alle maten MONTAGE: worden op losse schroeven gemonteerd Wenst u meer inlichtingen, dan kunt u bijgeplaatste bon invullen en opsturen naar de patenteur Genera le Synode ten name van de importeur prof. dr. H. M. Kuitert. Adres: De Blije Werelt, Lunteren (Gld.). Onderstaande vraagt vrijblijvend g gesprek om inlichtingen over nieu- we geloofsramen. Naam: j Adres: - J Woonplaats: Telefoonnummer:8 —mui door A. J. Klei Laatst werd ik opgebeld door een verontruste gereformeerde domi nee die mij een standje gaf om dat we om de haverklap een plaatje van professor Kuitert op deze pagina hebben staan. Ik ant woordde dat dit niet mijn schuld was, maar de zijne: tenslotte had ik nooit een bezwaarschrift te gen de heer Kuitert opgesteld en hij wel, en professor Kuitert komt, al dan niet met foto, in de krant vanwege tegen hem inge diende bezwaarschriften. Ik meld dit even omdat ik van daag weer over Kuitert schrijf, daartoe opnieuw geïnspireerd door de verontruste gereformeer den, en er alle kans is dat de op maker ter verlevendiging van mijn proza er weer een afbeel ding van de man bij zet. Maar terzake. In Waarheid en Eenheid, het blad van de verontrusten in de gereformeerde kerken, deelt de Rotterdamse emeritus-domi nee Masselink mee dat hij 'ver bijsterd en kapot' is van de be weringen van Kuitert (we hebben het geciteerd in de krant van af gelopen maandag, in de rubriek Uit de kerkbladen). Trouwens, rogelmatige lectuur van Waar heid en Eenheid dringt je het denkbeeld op dat ae verontrusten voortdurend kreunen van ellende als zij de genoemde hoogleraar in hun gezichtsveld krijgen. Dit valt echter bijzonder mee. Zeker, de verontrusten vinden de verhalen van professor Kuitert verkeerd, helemaal verkeerd, maar ze zijn er toch niet zó ver bijsterd en kapot van dat ze zich er niet kostelijk mee kunnen ver maken. Op de laatste vergader- week van de gereformeerde sy node hield professor Kuitert een betoog ter toelichting van zijn standpunt en daarin had hij het over het raam waarin je het ge loof uiteenzet. Dr. Kuitert stond bepaald geen grapjes te verkopen maar verontrusten hebben, al zou je 't misschien niet direct zeg gen, altijd oog voor het lollige van de zaak. Want in hetzelfde nummer van Waarheid en Een heid als waarin dr. Masselink over zijn verbijstering en kapot- zijn schrijft, staat een dolkomi sche nep-advertentie waarin nieu we geloofsramen worden aange boden. Haha! Is-t-ie goed of niet?Nieuwe geloofsramen hoe verzinnen ze het! Ho, wacht even, de mop is nog niet uit. Die geloofsramen zijn leverbaar in alle maten. Hart stikke mooi zeg, daar bedoelen ze natuurlijk mee dat je met die Kuitert alle kanten uit kan. Es kijkenwat staat er verder? Dat ze op losse schroeven worden gemonteerd. Nu moet ik werke lijk gieren van de lach: op losse schroeven... Precies! Het stelt bij Kuitert allemaal geen moer voor. Enfin, laat ik maar ophouden, 't is allemaal even geestig Kuitert als im porteur van die ramen, je moet er maar op komen! Weet je wat, ik druk die hele advertentie hier bij af, dan kan iedereen meege nieten. Haha! Als ik de gereformeerde synode was, zou ik er maar niet zo over inzitten wanneer de verontrusten beweren dat ze het in de gerefor meerde kerken niet langer kun nen uithouden. Zolang Waarheid en Eenheid met dergelijke lol broekerij voor de dag komt. loopt het wel los. hoor. Tjonge, tjonge, is dat lachen! Van een onzer verslaggevers VELP Het bestuur van 'Schrift en Getuigenis' (de organisatie van verontrusten in de gereformeerde kerken) heeft nieuwe richtlijnen gepubliceerd voor hen, die bezwaren hebben tegen de gang van zaken in hun kerk. Reeds twee maal eerder heeft 'Schrift en Getuigenis' dergelijke adviezen gepubliceerd. 'Thans menen wij ech ter, door de nood van onze kerken gedreven, nog duidelijker richtlijnen te moeten opstellen', aldus de ver klaring, die is ondertekend door ds. W. C. van den Brink en ds. H. J. Hegger, voorzitter en secretaris van de vereniging. De richtlijnen spre ken van een 'doleantie binnen het kerkverband'. Duidelijk Verkuyl is een gedrevene en hij schrijft niet voor toeschouwers of on geroerde examengangers. Zijn zeer veel omvattend boek over het we reldapostolaat is in opzet en vaart zelf apostolair. Ook apostolisch, in zo verre het rekent, niet alleen met wat de apostelen deden en wij hebben te doen, maar ook met apostolisch ge zag en normativiteit. Voorbeelden van de apostolaire aanspraak van dit boek zijn uit alle hoofdstukken te ha len. Ik wijs in het bijzonder op hoofd- Israël, land, volk en staat. Studie conferentie voor theologen, 5-20 ja nuari in Jeruzalem. Inl. ds. S. Gers- sen, Eykmanlaan 46, Utrecht. Cursus oecumenisch pastoraat. Be doeld voor iedereen, die pastoraal met oecumenische kwesties te ma ken krijgt, m.m.v. o.a. de hoog leraars H. A. M. Fiolet, F. Haarsma, H. van der Linde en J. Verkuyl, ds. J. Colijn en ds. P. A Elderenbosch. Van 12 januari tot 24 mei elke maan dag om de veertien dagen in het theologisch instituut. Heyendaalse- weg 121a, Nijmegen (tevens adres voor inlichtingen). Religie en ideologie. Weekendcur sus Den Alerdinck (tel. 05290-541), 10-11 januari. Tegenover de 'praktisch Christus verloochenende koers van onze sy noden' adviseren zij de plaatselijke gemeenten zich 'openlijk en duide lijk metterdaad bijbelgetrouw op te stellen binnen ons kerkverband' door de volgende zes punten: 1. De afgevaardigden naar de meer dere vergaderingen zullen er zorg voor dragen, dat besluiten van de classis enz., die in strijd zijn met het metterdaad Bijbelgetrouwe karakter, dat de Gemeente van Christus eigen behoort te zijn, door hen met nadruk worden afgewezen en ze zullen steeds vergen, dat dit ook als zo danig in de notulen van de classis enz. wordt opgenomen, zodat de zusterkerken er via die notulen van kunnen kennis nemen; 2. Zij zullen geen financiële ver plichtingen meer aanvaarden tegen over het kerkverband, tenzij deze niet in strijd zijn met de roeping van de Gemeente van Christus; 3. Zij zullen eigen projecten bijv. voor zending, evangelisatie of dia- konale hulp kiezen; 4. Zij zullen uitsluitend die oplei dingen tot dienaren des Woords steu nen, die zijn naar Schrift en belijde nis (dus niet meer de Vrije Univer siteit en de theologische hogeschool van Kampen); 5. Zij zullen niet beroepen noch toelaten op de kansel predikanten, die niet te voren bereid zijn, schrif telijk hun instemming te betuigen met het oude ondertekeningsformu lier; 6. Zij zullen niet zonder meer be lijdende leden uit andere kerken toelaten, maar zelfstandig onderzoe ken of de werkelijkheid van hun belijden overeenstemt met de attes tatie. die zij overhandigen. Deze handelwijze betekent slechts het 'diep-bijbels en reformatorisch' beginsel in praktijk brengen van de zelfstandigheid en eigen verantwoor delijkheid van de plaatselijke ker ken, aldus de verklaring. Noodgemeenten In plaatsen, waar de kerkeraad deze koers niet wil volgen, worden de leden opgeroepen bijbelgetrouwe noodgemeenten of (waar dat niet mogelijk is) huisgemeenten te vor men. Geadviseerd wordt, dat deze nood- en huisgemeenten zich aan sluiten bij een 'metterdaad bijbel getrouwe plaatselijke kerk elders', zodat daaruit een streekgemeente ontstaat. Aan 'metterdaad bijbelge trouwe' gemeenten wordt verzocht ouderlingen te benoemen voor de pastorale arbeid onder de verstrooi den. Naar wij vernemen is in Leiden een dergelijke noodgemeente in oprich- i ting, die dan geadopteerd zou wor den door de kerk van Baambrugge (Utr.). In Rotterdam-Hoogvliet heeft n nvo»* zich eerder dit jaar een groep ge- CI C1U1 ttdU U V Cl reformeerden, die met de plaatse lijke gang van zaken niet akkoord konden gaan, aangesloten bij de ge- nabuurde kerk van Poortugaal met toestemming van de classis Schiedam. In Rotterdam-Ommoord is een groep, die toegelaten wil worden bij de genabuurde kerk van Alexanderstad. door Aldert Schipper Tijdelijk De verontrusten willen niet de kant van een 'gereformeerde bond binnen de gereformeerde kerken' op. Uit drukkelijk wordt namelijk in de verklaring gezegd, dat deze situatie slechts een tijdelijk karakter mag dragen. De 'doleantie binnen het kerkverband' kan en moet beëindigd (ADVERTENTIE) Lees nu het boek INDONESIË onze meest nabije naaste In Aziè van Prof.dr J.Verkuijl Een pleidooi voor begrip en kritische solidariteit. Met ó.a. een bespreking van de positie van deZuid-Molukkers en hun kinderen. 104blz.,/10,75 verkrijgbaar In de boekhandel m KOK KAMPEN NAIROBI De assemblee van de wereldraad van kerken eindigt van daag. Morgen komt het nieuwe cen traal comité bijeen om het werk van VERSOBERING de wereldraad voort te zetten. Een van de eerste dingen zal zijn te trachten orde te stellen op de zor gelijke financiën van de oecumeni sche beweging. Vandaag wordt een aantal zaken af gehandeld, die de afgelopen dagen zijn blijven liggen. Zo moeten van daag de rapporten van de zes secties nog worden behandeld. Gisteravond is in de assemblee verder gesproken over de mensenrechten in de Sow- jet-Unie. Deze kwestie kwam maan dag onverwacht in de vergadering en veroorzaakte een ware paniek onder de Russische gedelegeerden, die om het hardst begonnen te wijzen op de broederlijke banden, die de ortho doxe kerken in de wereldraad on derhouden en op het feit dat de we reldraad echt niet nodig is om de orthodoxe kerk te helpen in leven te blijven temidden van een atheïsti sche wereld. Juvenali De Russische afgevaardigde Juvena li zei in een speciaal bijeengeroepen hearing dat de kerken in het westen eens wat beter op de orthodoxe kerk in de Sowjet-Unie moeten letten, omdat deze als eerste met succes het leven in een ongelovige omgeving heeft gewaagd. De Nederlandse afgevaardigde dr. Albert H. van den Heuvel, de scriba van de synode van de hervormde sy node, zei echter in de hoorzitting dat het nu lang genoeg geduurd heeft, dat in de oecumenische beweging over de toestand van de kerk in de Sowj et-Unie gezwegen wordt. De oecumene kan geen langdurige zo nes van stilte verdragen, zei de her vormde afgevaardigde. Geen hulp nodig De Russische baptist Stoyan bézwoer de talrijke belangstellenden even wel dat de Russische kerken geen hulp van deze soort uit het buiten land nodig hebben. In alle landen is wel eens iets mis, aldus Stoyan. die er op wees hoezeer met name zijn kerk tegen de verdrukking in groeit. Er ligt nu een aanzienlijk afge zwakt voorstel op tafel. Hierin staat dat de assemblee erkent dat christe nen onder verschillende maatschap pelijke systemen hebben te leven, doch dat dit hun saamhorigheid niet hoeft te schaden. 'Christenen mogen niet zwijgen, wanneer andere leden van het Lichaam van Christus ergens ter wereld moeilijkheden hebben. Maar wat er ooit gedaan of gezegd wordt, alles moet voorafgegaan worden door wederzijds beraad en moet ge schieden binnen de liefde van Chris tus. De verklaring van Helsinki be vat een nieuwe mogelijkheid om een oplossing te vinden, wanneer er pro blemen zijn, die te maken hebben met fundamentele vrijheden, met inbegrip van de vrijheid van gedach te. geweten, godsdienst of geloof'. Aldus de tekst van het voorstel. worden, wanneer de gereformeerde kerken als geheel metterdaad 'we derkeren tot de Trouw aan Schrift en belijdenis'. De andere mogelijk heid is het verbreken van het kerk verband, wanneer duidelijk gebleken is, dat van een dergelijke wederkeer geen sprake is. 'De ene gemeente zal daar vlugger aan toe zijn dan de andere. Een algemene regel is hier niet te geven.' De handtekeningenactie, die in de kring van 'Schrift en Getuigenis' is gevoerd, is per 1 december afgeslo ten. Aan het moderamen van de sy node is gevraagd, het resultaat aan te mogen bieden. In verband daar mee wilde men het aantal handteke ningen nu nog niet bekend maken. Vain onze speciale verslaggever NAIROBI De verklaring Inzake de schending van de mensenrech ten in de Sowjet-Unde is door de assemblee aanvaard. Ieder vreesde een lange discussie, maar reeds in het begin van de avond stelde iemand voor het debat te stoppen. De Noren en de Russen hadden daar bezwaar tegen, maar dat hielp niet meer. De assemblee aanvaardde de verklaring met grote meerderheid. De Oosteuropeanen onthielden zich van stemming. De Russische aartspriester Borovoy verklaarde de stemonthouding met een klacht over de slechte atmos feer. Hij zei de resolutie te be schouwen als een teken dat ook de assemblee van de wereldraad niet zonder zonden is. Maar hij beloofde voor de wereldraad te bidden en vroeg het gebed van de afgevaar digden voor zijn kerk. ROME Tijdens een korte toe spraak heeft paus Paulus de wereld raad van kerken, in Nairobi bij een .hartelijk gegroet en de hoop uitgesproken op 'ware eenheid'. De katholieken vermaande hij. dat zij eerst met de eenheid in hun eigen kerk een voorbeeld moeten geven. De paus beklaagde zich over de verdeeldheid en het wantrouwen binnen de r.k. kerk. Hij zei: 'Hoe kunnen de broeders die nog aan de deur staan, zich met haar vereni gen, wanneer in onze geliefde kerk tweedracht en bitterheid heersen?' Rome De assemblee heeft zich uitgespro ken voor voortzetting van de sa menwerking met Rome in de ge meenschappelijke werkgroep. Bij de wereldraad realiseert men zich dat het vaticaan niet binnen afzienbare tijd 't lidmaatschap van de wereld raad zal aanvragen. De samenwer king met het vaticaan heeft thans nog vooral plaatselijk en in regio nale en landelijke raden van ker ken plaats. Door deze samenwer king is een terugdraaien van de betrekkingen tussen Genève en Ro me niet meer mogelijk, zo meent de wereldraad. Angst De assemblee heeft een plan van zes punten aangenomen om de ge meenschap met aanhangers van andere geloven en ideologiën te versterken. Onder de zes punten zijn studie van de verhouding tus sen dialoog en evangelisatie, ver groting van de samenwerking met aanhangers van andere godsdien sten. verdieping in elkanders spiri tualiteit. De assemblee nam giste ren het rapport van de sectie aan die zich verdiept heeft over de dia loog met aanhangers van andere godsdiensten. Carmenita Karagdag uit Singapore noemde het stuk overigens een overdreven voorzich tig document waar de angst voor syncretisme van af straalt, die vooral heerst inde westerse landen, waar men geen contact heeft met aanhangers van verschillende gods diensten. (Advertentie) Lees nu het boek INDONESIË onze meest nabije naaste In Azfê van Prof.dr J.Verkuijl Een pleidooi voor begrip en kritische solidariteit. Met ó.a. een bespreking van de positie van deZuid-Molukkers en hun kinderen. 104 blz., 10,75 verkrijgbaar in de boekhandel m KOK KAMPEN Si; ■eM Iemand deponeerde op mijn ta: een knipsel uit een niet onvermaai de krant, vooral onder de betei standen, zoals dat vroeger heettL Het is een advertentie, waarvan d 4 tekst zo begint: 'Vier Kerst mef- Liesbeth List in Amsterdam nesta. Op 25 en 26 december in 17e eeuwse Ronde Lutherse Kei Geniet van een 5-gangen gourmet diner met optreden van Liesbet List en de Shaffies 85,- p.p.)'. 1 dan, waarschijnlijk met het oog c 'glaasje op'; 'Inclusief overnachtii met champagne op de kamer en om bijt op bed in het 5-sterren Sonest hotel 115,- p.p.)'. Om te beginne lijkt het me al een onsmakelijk vertoning om voor dergelijke com merciële aangelegenheden te coquet teren met 'de 17e eeuwse Rond Lutherse Kerk'. Is de Lutherse Ker van Amsterdam daar gelukkig mee Vooral nu de kerken zich voor vei sobering hebben uitgesproken? Laa die versobering niet het panacée zij om deze wereld om te bouwen i een rechtvaardige samenleving, he is een poging. Maar met plompe voe ten loopt deze advertentie er dooi heen. Ik weet wel dat 't allemaa nog veel duurder kan. Wat niet al lemaal kan in de onrechtvaardig it wereld, daar zal het eind wel va zoek zijn, maar dit is al te bot. Wi s mij kan vertellen wat dit nog t maken heeft met Hem die in armoe de onder ons kwam mag het zeggen in Hopelijk zullen de artiesten ziel niet vergrijpen aan teksten waarin zijn naam voorkomt. Om niet no meer te bederven. Maar misschi» dat christenen hierdoor nog eens w dieper gaan nadenken over de mo gelijkheid om met hun viering d»c carnavalsdagen van eind decembi it te ontgaan. Beroepingswerk NED. HERV. KERK Bedankt voor Nieuw Buinen (toez.)| drs A. v. d. Lingen kand. te Usquer GEREF. KERKEN Bedankt voor Putten: drs H. Eike boom te Brussel. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Boskoop: D. Biesma Veenendaal. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Clifton (VS)drs Vergunst te Veen; te Almelo: J. 1 Kleppe te Woerden. Bedankt voor Hellevoetsluis-Oosl voorne: N. W. Schreuder te Goes. Rainer Kessler De communistische dominee Raine Kessler in Worms (West-Duitsland1 heeft zijn ambt neergelegd en uit de kerk getreden. In een ge' meentevergadëring zei hij ter toe lichting, dat de kerk belang heeft b het voortbestaan van de klassemaat schappij. Van haar predikanten ver langt zij, dat zij naast de 'rechtei van het volk' ook de 'rechten van d bourgeoisie' erkennen. Ex-domine Kessler: 'Voortaan zal ik niet mee als predikant vóór het volk hande len, maar aan de zijde van het vol strijden tegen de gemeenschappelij ke vijand: de burgerlijke klassi haar staat en haar ideologische in stellingen, zoals de kerk.' Ds. M. W. J. C. de Kluis Op 75-jarige leeftijd is overleden c gereformeerde emeritus-predikau M. W. J. C. de Kluis te IJmuidei Ds. De Kluis diende de gereformeei de kerken van Diemen en van Se rooskerke, was vervolgens legerprf dikant in Engeland en in het mili tair hospitaal Oog in Al in Utreci en stond tenslotte van 1950 tot v" emeritaat in 1967 in Santpoort. Rabbijn Rosenzweig Rabbijn Pesach Rosenzweig, sine 1970 studentenrabbijn van het Ne derlands Israelietisch kerkgenoot schap, heeft bedankt voor de b( noeming tot opvolger van opperrab bijn Eliezer Berlingen van Utrecl (samen met rabbijn Baren Drukarch van het Portugees Israe lietisch kerkgenootschap). Hij wil i Nederland een instituut Chachai Tswi stichten, een instelling voor ho ger joods onderwijs. Rabbijn Rosenzweig is per 1 maai 1976 ontslagen als studentenrabbiji omdat het Nederlands Israëlietisc kerkgenootschap moet bezuinigei Hij miste ook de contacten met joo< se studenten sinds de Nederland zionistische studentenorganisatie feite niet meer bestaat. De geest» lijke verzorging van de drieduizen joden in het opperrabbinaat Utrecl (geheel Nederland met uitzonderin van Amsterdam, Rotterdam en Dei Haag) zal nu neerkomen op rabbijl Drukarch, die hiervoor maar et deel van de week beschikbaar is. Harold Dekker Professor Harold Dekker, hoogk raar zendingswetenschappen en te vens dekaan van het Calvin-semina ry in Grand Rapids van de Christiai Reformed Church, heeft zich kandi daat gesteld voor het burgemeester schap van deze stad.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 2