Zuid Molukkers eisen vrijlating gevangenen Verhaal netNieuwe Haagse Courant enmetNieuwe Leidse Courant Poch toestemming roor lozen van nog leer zout in Rijn Breznjew doet aanval op Westen ■Ti Vierde slachtoffer bij twee gijzelingen Spoorwegen rouwden bij begrafenis slachtoffers Ander tracé Schiphollijn - pag 9 Familieb erichten ezorgdheid over West-Duitsland as poort van [VV-ers in panje terug «geregeldheden in uidmolukse wijk Demonstratie: groot aantal scholen dicht Geen vliegtuig komt boven de kaaptrein Wereldraad aanvaardt verklaring tegen Rusland Kissinger stelt SALT-overleg uit i Meest droog Vader gedood bij worsteling met overspannen zoon Je leest de gekste dingen. Allemaal in Trouw. Welkomstvoordeel. hoort bij u. 0 33e JAARGANG No. 9699 WOENSDAG 10 DECEMBER 1975 touw kunnen van maandag tot en met vrijdag tot 20 uur worden opgegeven (tel. 020-913456, na 16.30 uur 020-220383). Op zondag is daartoe van 18 tot 20 uur gelegenheid. frGAVE TROUW/KWARTET B.V. HOOFDREDACTEUR J. TAMMINGA DIRECTEUR ING. O. POSTMA POSTBUS 859 AMSTERDAM VOOR ONZE ADRESSEN EN TELEFOONNUMMERS ZIE PAGINA 2 BONNEMENT t 13,52 PER MAAND 40,55 PER KWARTAAL 160,00 PER JAAR POSTGIRO 91133 BANK 8M B REKENINGNUMMER 69.74.64.148 GEMEENTEGIRO X 260 LOSSE VERKOOPPRIJS 1 0,50 i onze Haagse redactie fN HAAG Er is in Nederland met bezorgdheid kennis ge- men van het feit dat de Duitse deelstaat-minister van Noord- ii-Westfalen, Diether Deneke, twee grote fabrieken toestemming l geven hun zoutlozing op de Rijn te vergroten. Ook in West- fitse regeringskringen heeft deze houding grote bevreemding ge- (Kt. oeverstaten in 1972 heeft besloten dat alle staten die aan de Rijn 'liggen de vereiste maatregelen zou den nemen om de vergroting van de zoutlozingen tegen te gaan. Bo vendien heeft Deneke nog in mei van diit jaar verklaard dat hij op grond van dat besluit geen toe stemming meer zou geven voor ver groting van zoutlozingen. Volgens een woordvoerder van het ministerie van verkeer en water staat zal deze kwestie ongetwijfeld aan de orde komen in de eerstvol gende vergadering van de ambte- narencommissie, die een nieuwe Rijnconferentie voorbereidt. Die conferentie is overigens al enkele malen uitgesteld, omdat de ambte- narendelegaties uit de verschillende betrokken landen het niet eens kunnen worden over de manier waarop de zoutlozing beperkt moet worden. Volgens de laatste berich ten zal de conferentie nu in janua ri worden gehouden. houding van de Duitse minister des te afkeurenswaardiger, omdat F ministerconferentie van Rijn- DRID De drie NVV-ers die in mje tijdens een demonstratie paspoort kwijtraakten, hebben >r tussenkomst van een mede- •ker van de Nederlandse ambas- e, dat document gisteren weer ïggekregen. ongerief, dat veel vertraging everde, trof zoals bekend de rzitter ven het NW, Wim Kok, voorzitter van de vervoersbond i het NVV, Siem Barendregt en secretaris buitenlandse werkne- rs, Linno Calle. Aan de drie nnen zijn geen verdere beper- gen opgelegd. delegatie van de Nederlandse bond (in totaal zes man) is termiddag verder gereisd naar 411a. De delegatie zal daar be- ekingen voeren met kamerleden de anti-fascistische vakbond T. Met verbazing hebben de le- van de delegatie intussen ken- genomen van het bericht van Spaanse persbureau Europa ;s, volgens welk bericht de Ne landers verdacht werden van schenking aan een 'illegale' lanse organiatie. Een onzinver- il, aldus Lino Calle. Van die be- ïuldiging was trouwens ook op de derlandse ambassade niets be nd. Kwaliteit water Nederland ondervindt de meeste last van de vervuiling van de Rijn, omdat ons land aan het eind ligt van deze rivier. Alle vervuilingen, zowel in Duitsland als in Frankrijk waar de kalimijnen voor de grootste hoeveelheid zout zorgen hebben effekt op de kwaliteit van het water dat via de Rijn ons land binnenkomt. Mocht de toestemming van de Duitse deelstaatminister toch door gaan, dan betekent dat dat een fabriek bij Duisburg in plaats van de huidige 1460 ton afvalzouten per dag, 2048 ton per dag zal lozen op de Rijn en dat een fabriek bij Keulen haar afvalzoutproduktie van 412.5 ton tot 594.5 ton per dag zal verhogen. Volgens Duitse regerings kringen is een dergelijke yerhoging, temeer daar een groot aantal men sen van het Rijnwater afhankelijk is voor hun drinkwater, onaan vaardbaar. EG-regeling n onze correspondent SEN In de nacht van maandag dinsdag is het tot ongeregeldhe- 1 gekomen in de door Zuidmoluk- rs bewoonde wijk Oostermoer in sen Er werd met Molotow- iktails en brandende voowerpen ;ooid: een kleuterschooltje brand- gedeeltelijk uit. Bij een gisteren louden bespreking tussen de bur- neester van Assen en de Zuidmo- :se wijkraad heeft deze laatste in- titie alle medewerking toegezegd u maatregelen ofn herhaling van uitbarsting te voorkomen. De po le heeft haar surveillance in de ld verscherpt. IN DEZE KRANT Binnenland Bijstand hoger3 Prijsstijging minder 3 Voorstel van CHU voor CDA 9 Buitenland Ian Smith tegen zwart meerderheidsbestuur 7 Kerk Een dolkomische advertentie 2 Verontrusten doleren 2 Kunst 'De Zanzibar' van Peter Hoeksema 10 Brieven van lezers Radio cn TV Strips, feuilleton Commentaar Dichtbij en venier Weer Wetenschap en techniek Familieberichten BRUSSEL (ANP) Inmiddels heb ben de ministers voor milieu van de Europese Gemeenschap gister nacht in Brussel eer regeling goed gekeurd voor de beperking van de verontreiniging van rivier- en zee water in de gemeenschap. Op aan drang van vooral Nederland werden voor de hele gemeenschap en voor alle soorten water uniforme nor men opgesteld voor de lozing van de meest gevaarlijke stoffen. Deze stoffen zijn door de Europese Com missie in een zogeheten 'zwarte lijst' samengebracht. Groot-Brittannië is met moeite ak koord gegaan, nadat werd vastge steld dat elke lidstaat de Europese Commissie kan vragen om van de verplichte toepassing van de lo zingsnormen ontheven te worden. De commissie kan dit toestaan als het land in kwestie kan bewijzen dat de toegepaste milieucriteria tenminste even streng of strenger zijn dan de communautair bepaalde lozingscriteria. De commissie brengt elke vijf jaar verslag uit over de uitzonderingen die zij heeft toegestaan en de mi nisterraad besluit dan of deze uit zonderingen worden verlengd, ge wijzigd of ingetrokken, zo zei de Nederlandse staatssecretaris van buitenlandse zaken Brinkhorst. Wellicht staking Van onze onderwij sredactie DEN BOSCH Een groot deel van de scholen voor v.w.o.-havo-mavo was gisteren in de loop van de morgen gesloten vanwege de de monstratie van ongeveer twaalfdui zend leraren in Den Bcsch. In Den Haag demonstreeerden nog eens ruim tweduizend vertegenwoordi gers van het middelbaar beroepson derwijs. De leraren van avondscholen voor v.w.o.-havo-mavo hebben besloten de rest van de week geen les meer te geven. Ook op dagscholen voor v.w.o.-ha vo-mavo neemt de stakingsdreiging toe. Als de Tweede Kamer deze week de onderwijsbegroting niet ten goede wijzigt, zal het hoofdbe stuur van het NG.L. zich ernstig beraden op de mogelijkheid van staking. Op de massale demonstra tie in de veemarkthallen van Den Bosch werd daarop van veel kanten aangedrongen. Voor een uitvoerig verslag van de demonstraties van gisteren zie pag. 9. BEILEN Alle vliegverkeer in een straal van tien kilometer rond de trein met gijzelaars is verboden. Toen bekend werd dat de trein was overvallen gingen verschillende vliegtuigen die toen in de lucht waren in de richting van Wijster. Zij werden in opdracht van de Rijksluchtvaartdienst onmiddellijk teruggeroepen. In het begin zijn echter enkele luchtfotografen er toch naar toe gevlogen. Een oproep kon toen min of meer worden genegeerd onder het mom dat men dit niet had gehoord. Wie dat één van de volgende dagen toch zou proberen, was onherroepe lijk zijn brevet kwijtgeraakt. Ook militair vliegverkeer wordt op het ogenblik niet toegelaten. De heli kopters die tussen het beleidscen trum in Beilen en de vliegvelden Ypenburg en Eelde vliegen moeten het gebied ook mijden. Van onze verslaggevers AMSTERDAM/BEILEN De zeven Zuidmolukse bezetters van het Indonesische consulaat in Amsterdam hebben in een verklaring, die gisteravond in het beleidscentrum werd vrijge geven, van de Indonesische re gering geëist dat deze alle Zuid molukse politieke gevangenen op de Zuidmolukse eilanden en in Indonesië vrijlaat. Dit zou moeten gebeuren onder toezicht van Amnesty International. De gijzelingszaak in Amsterdam heeft gisteren ook zijn eerste slacht offer geëist. In een ziekenhuis be zweek in de vroege ochtend de 52- jarige Indonesiër E. Abedy aan de verwondingen, die hij opliep toen hij donderdag uit een raam op de tweede verdieping van het consu laat sprong. Op het lichaam zal sectie worden verricht. De bezetters lieten verder de 62- jarige J. P. Pardede kort na drie uur gistermiddag vrij. De man, ambtenaar aan het consulaat, is hartpatiënt. De vrijlating geschied de kort nadat de bezetters hun eisenpakket hadden overhandigd aan ds. Metiari. Vrijheid Twee andere eisen van de Zuidmo- lukkers aan het adres van de Indo nesische regering zijn vrijheid van spreken 'voor het Zuidmolukse volk in het vaderland' en het tot stand brengen van gesprekken tussen Manusama en Suharto. Deze ge sprekken zouden in Genève moeten worden gevoerd. De bezetters eisen verder van de Nederlandse rege ring, het parlement, het Nederland se volk en de christelijke kerken in Nederland, dat dezen zich 'stand vastig achter deze eisen stellen'. Het eisenpakket van de bezetters werd door dominee Metiari rond half twee van het consulaat opge haald. De publikatie van de eisen was een voorwaarde voor de vrijla tingen van de kinderen. Onderhoud Tijdens het toegezegde onderiioud, dat dominee Metiari gistermiddag in het beleidscentrum had met de Indonesische diplomaat Soerjadi O Zie verder pagina 3, zesde kolom UTRECHT De Nederlandse Spoorwegen hebben gisteren, op de dag waarop de slachtoffers van de treinkaping bij Beilen, begraven of gecremeerd zijn, rouw in acht.genomen. Van alle vestigingen van de NS in het land was de vlag halfstok gehesen. 0 Foto boven: Spoorwegmensen dragen de baar van de gedode col lega Hans Braam. Foto hiernaast: De begrafenis van de 22-jarige soldaat Leo Bulter. NAIROBI De assemblee van de wereldraad van kerken heeft dins dagavond op voorstel van de Au straliër John Brown de Indonesi sche regering opgeroepen haar troepen terug te trekken uit Oost- Tim or. De Indonesische voorzitter van de raad van kerken, ex-gene raal Simatupang, reageerde nijdig op het aanvaarden van de oproep. Hij verweet de Australiër s gebrek aan solidariteit en zei dat uit hun gedrag vijandschap jegens Indone sië bleek. Zie ook pag. 2. IONINGEN De Nederlandse kstof maatschappij wil bij de mshaven twee fabrieken gaan uwen. Zij zullen in de toekomst n 300 man werk bieden. Bij het ivenschap Delfzijl is optie ge- aagd op een 65 ha groot terrein, ri van de bedrijven zal een eumfabriek zijn. WARSCHAU, WASHINGTON (Reuter, UPI) Sowjetleider Leonid Breznjew heeft gisteren een scherpe aanval gedaan op het Westen en haar ervan beschuldigd de internationale atmosfeer met opzet te vergiftigen. Breznjew sprak als belangrijkste gast op het congres van de Poolse communistische partij. Op de meeste plaatsen droog iveer met wolkenvelden en plaatselijk mist. Overwegend matige wind uit westelijke richtingen. Maximumtempera turen omstreeks 5 graden. MORGEN EN OVERMORGEN: j overwegend droog. In de nacht en ochtend plaatselijk lichte j vorst. Morgen zon op: 08.37 onder: 16.29 maan op: 12.54 onder: 00.55 Hij verraste de Westelijke waarne mers door met geen woord te rep pen over de Russisch-Amerlkaanse besprekingen over de beperking van strategische kernwapens, het zogenaamde SALT-overleg. De Amerikaanse minister Kissinger (buitenlandse zaken) heeft gisteren laten weten dat hij zijn reis naar Moskou, waar de SALT het. belang rijkste agendapunt zal zijn, zeker tot na nieuwjaar uitstelt, om de Verenigde Staten de gelegenheid te geven zich beter voor te bereiden. Breznjew zei in Warschau dat na de bijeenkomst van Helsinki, in vloedrijke Westerse kringen be doeld werden de Verenigde Staten, Frankrijk en West-Duitsland be gonnen zijn met een misleidingsac tie vol laster, tegen de socialistische landen, met allerlei speldeprikken, die bedoeld zijn om de internatio nale atmosfeer te vergiftigen. Dit is niet in overeenstemming met de geest van Helsinki, aldus Breznjew. Waarnemers verwachten dat de uit spraken van de Sow jetleiders de kansen op een topoverleg met de Amerikaanse president Ford hebben verkleind. Kissinger zei gisteren op een pers conferentie, waar hij in alle toon aarden ontkende dat hij president Ford informatie over het SALT- overleg had onthouden, dat zowel de VS als de Sow jet-Unie hun posi tie bij een nieuw SALT-overleg beter moeten voorbereiden. Leonid Breznjew Bij de begrafenis van machinist Hans Braam in Barchem zei de president-directeur van de NS, mr. M. H. de Bruin, te hopen dat veel Zuid Molukkers de terreuracties af wijzen en dat het Nederlandse volk zich niet zal verlagen tot haat je gens de Zuid Molukkers. De begrafenis werd voorafgegaan door een rouwdienst in de Neder landse hervormde kerk van Bar chem, die werd geleid door ds. Th. Barnard en werd bijgewoond door ongeveer 200 belangstellenden. Anderen, onder wie zeer veel NS- personeel, volgden de dienst in de zalen van twee plaatselijke hotels, waar een gesloten tv-circuit was ingericht. De begrafenis van de een week eerder doodgeschoten machinist werd bijgewoond door minister Gruijters en de loco-burgemeester van Amersfoort, de heer W. Husla- ge, die naast het medeleven van het gemeentebestuur de deelneming van koningin Juliana en prins Bernhard overbracht. Eveneens zeer grote belangstelling bestond er voor de begrafenis van de 22-jarige militair Leo Bulter in Lonneker (gemeente Enschede). Hierbij aanwezig waren staatssecre taris Stemerdink en de burgemees ter van Enschede, mr. A. J. Vleer. Het derde slachtoffer, de heer E. J. Bierling (31) uit Sappemeer, werd gisteren in alle stilte in Groningen gecremeerd. KATWIJK De 57-jarige C. W. uit Sassenheim is gistermorgen bij een worsteling met zijn 25-jarige zoon om het leven gekomen. Dat gebeur de op het strand van Katwijk, waar beiden een strandwandeling maak ten. Volgens de Katwijkse politie moet de jongeman zijn vader aan gevallen hebben in een vlaag van verstandsverbijstering. De zoon was overspannen. Hij liep met zijn va der over het strand om te praten over de moeilijkheden. Het ging slecht met zijn zaak. De jongeman heeft zich na het gebeurde bij da Katwijkse politie gemeld (F Er zou eens een ministersconferentie worden gehou den over de vervuiling van de Rijn en wat daaraan zou kunnen gebeuren. Die werd uitgesteld. En toen weer uitgesteld. En toen besloot Duitsland om een extra schep zout in de Rijn te doen. Nieuwe abonnee:. Straat: Plaats: _Giro:l Betaalt per kwartaal Opgegeven door: Naam: Adres: Plaats: Ik ontvang graag: O 1 fraaie zwart-kunstlederen onderzetter met zilver bedrukte ouderwetse locomotiefmodellen. Werkelijk een sieraad op uw tafel. O Praktische, kleurrijke eeuwigdurende riemkalender. Modern, origineel. Voor de kinderkamer, de keuken of waar dan ook. O Tekening IJ 10 Tekening LI 2 O Tekening LJ 3 O Tekening IJ 4^ De nieuwe abonnee krijgt een welkomst-voordeel. Hij betaalt (na twee weken gratis ter kennismaking de krant te hebben /*>fl ontvangen) zes gulden minder voor de eerste termijn. {y Schrijf op de envelop: Trouw Kwartet, antwoordnummer 2792, Amsterdam Een postzegel is niet nodig. Die betalen wij. X e/if fiv.,.vn Jl

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 1