[enato, de mosselman an de Nieuwe Zijds Eerste Spaanse auto AUTOBIOGRAFIE Seat 1200 Sport Simca 1307/08 Mazda 818 S Irazilliaan met Zeeuwse roem.... prg om werkgelegenheid trechtse metaalsector Spijkerbanden in België verboden natie doet onbehaaglijk aan' D'66 mag ook meedoen Vijf maanden en tbr voor bankoverval Auto's in Zweden gaan veertien jaar mee Lieveling van de soldaten TfcfOENSDAG 10 DECEMBER 1975 BINNENLAND AUTO TROUW/KWARTET PRH13 De Seat 1200 Sport volgens een tekening van het ontwerpcentrum te Martorell bij Barcelona. autootje met motor achterin ge stalte. Met de voor 1976 geplande Seat 1200 Sport is nu een nog eigener werkstuk op komst. De tweedeurs carrosserie van deze sportwagen be tekent een start voor Spaanse auto ontwerpers, die er volgens de eerste vrijgegeven afbeeldingen ook iets fraais van gemaakte hebben. De Seat 1200 krijgt een 1200 cc mo tor van 67 DIN-pk vermogen voorin en een onafhankelijke wielophanging. Het is niet onwaarschijnlijk, dat Leonard Lang b.v. te Amsterdam het nieuwe model in de loop van vol gend jaar ook in Nederland zal uit brengen. De Simca 1307/1308: een tamelijk aërodynamische carrosserie, die het benzineverbruik ten goede komt. de hogere vermogens noden, even min als een vereiste. De 1307 GLS heeft met 68 DIN-pk vermogen uit de 1300 cc-motor al trekkracht ge noeg, gezien het wagengewicht van 1015 kg. De fabriek geeft een top snelheid boven 150 km per uur op voor de GLS. Ook dat is mooi genoeg. De 1307 S en 1308 GT komen boven de 160 km per uur met resp. 82 en 85 DIN-pk vermogen, waartoe de motoren van dubbele carburateurs voorzien zijn bij resp. inhouden van 1300 en 1400 cc. Die wagens accele reren fel, maar dus hoorbaar. Chrysler France heeft de in Amerika reeds toegepaste transistor-ontste king, die bijdraagt tot schonere uit laatgassen, nu ook op de nieuwe Sim- ca's aangebracht. De start hiermee is in elk geval 'zeer vlot. De Simca's hebben overigens handchoke, wat in het benzineverbruik altijd iets meer zekerheid geeft (een automatische schoke wil nog wel eens blijven han- gen). Het benzineverbruik is bij de GLS eveneens iets aantrekkelijker: 1 op 10 a 1 op 11 tegen rond 1 op 10 voor de S en GT. De 1308 GT zou met name bij hogere snelheden in ver bruik iets gunstiger uitkomen dan de 1307 S. In rij-eigenschappen zijn de drie uitvoeringen natuurlijk gelijk. Bij parkeren mist men vooral stuurbe krachtiging, maar verder is het wel plezierig rijden met deze modellen. De remmen zijn wel bekrachtigd en functioneren perfect. Het dashboard is zeer overzichtelijk met vier inge drukte verlichte knoppen in het mid den. De vloerpook schakelt goed, al leen is soms de eerste versnelling wat moeilijk te pakken. De nieuwste Simca munt echter uit in ruimte en biedt als zodanig veel waar voor zijn geld. Het is een brede wagen van 4,25 meter lengte, waarin men vóór en achter goed kan zitten. De bagageruimte is fors en zeer goed toegankelijk via de grote achterklep. Overigens kan men van binnenuit niet in die bagageruimte komen, ten zij de hoedenplank is verwijderd. Men kan wel de achterbank neer klappen: zo wordt de 1307/1308 een ware royale 'combi'. Volgens de mo derne trend in de automarkt. Nederland is niet langer het enige Europese land, waar een verbod op gebruik van spijkerbanden geldt. Ook de Duitse bondsrepubliek heeft het gebruik van spijkers in banden verboden en de Belgisohe regering zal deze maand een dergelijk ver bod uitvaardigen, omdat de 'spikes' de wegen doen slijten en op nor maal wegdek de wegligging van auto's doen verminderen. Wel zullen de Belgen nog een uit zonderingsclausule in hun gewijzig de wegenverkeersreglement opne men voor 'uitzonderlijk strenge win ters'. Luxemburg zal vermoedelijk de Belgische stap spoedig volgen. In Zwitserland mogen tot 31 maart 1976 radiaalbanden met spikes ge bruikt worden buiten autowegen en autosnelwegen (met uitzondering van Thusis-Mesocco)Daarbij moet dan altijd een maximum-snelheid van 80 km. per uur in acht genomen worden. ijl TERDAM Er zijn midda- lat de immer goed-gemutste ia'an Renato de Souza (26) 100 klanten bedient aan z'n Ikraam op de Nieuwe Zijds et Spui. Hij kookt of bakt yj in de openlucht de Zeeuwse g den en .fungeert er ook als 1 afhaal-Chinees', want heel T nensen komen er met een >tje om thuis de ovaal-ronde dieren te eten. Renato is nu achtereen de mossel- h- van de Nieuwe Zijds, hij het bereiden van de olijf - e tot blauwzwarte slibeters estaurant Dorrius geleerd, jjvas directeur M. Berkhout, p het idee kwam de roem Zeeland, van Yerseke, op het ^lir te brengen, i nato? Die wist niets van mos- antoen de Braziliaanse regering npaar de hogere hotelvakschool it t Zwitserse Lausanne zond, itjhij zich moest bekwamen in gtë and outs van de hotellerie. de bedoeling dat Renato isschoold naar z'n vaderland irugkeren. Maar dat deed hij ei lij vond de ontwikkelingen in ajboorteland niet van dien aard, wflj er wilde terugkeren. Het de- e tisch tolerante Nederland, met )i stvrije Amsterdam, lokte hem. n! s bedrijf leerden we Renato pAi intelligente, bekwame jonge- arkennen. We leerden hem met kflen omgaan en hij fungeert nu ju ie maanden als onze 'mossel- in ih eer', aldus Berkhout, die re tig hoeveelheden Zeeuwse laat aanvoeren. De Zeeuw- n m. Die gaan in de koelkast en n zorgvuldig doorgespoeld, it Renato de weekdieren tot ichikking krijgt. Isvoedsel :sel is van oudsher een volks- 1 geweest. Die traditie is voor- België blijven voortleven, j moet worden bedacht, dat 90 tot van de 'mytilus edulis', die Belgen consumeren van de fase gronden afkomstig is. Ant- 1 heeft mosselbanken, maaT niet toereikend voor de he vraag. De Zeeuwse mossel altijd oppermachtig. Er zijn ian 50 variëteiten, maar Re- lereikt vier soorten,' vier mos- hten op z'n twee butagas- lllen. En hij doet dat met zui- b zwier. 'Mosselen uit het vuist- j dragen er toe bij dat de mos- j gezond voedsel, weer de aan- T krijgt' merkt Berkhout op, die wijst dat de middagkraam al Wat vaste klanten jongeren deren heeft. Specialiteiten Er zijn vier 'trottoirspecialiteiten'. Renato bereidt porties Provengaalse mosselen, met uitjes, olijven en to maten, ook dit soort schaaldieren met kerry en uitjes. Populair is echter de combinatie mossel en knof look, de moules a l'Escargot. Dan is er nog de Duivelse mossel: bereid met tabasco, een roodachtig, op sam bal gelijkende essence. Wie mosselen koninklijk wil savou reren kan niet bij de kraam terecht, maar moet naar binnengaan: mos selsoep, mosselen met witte wijn of champagne, of de schaaldieren ge dompeld in ragoutsaus. Veel vijven en zessen 'In Brussel zijn er mosselrestau rants bij de vleet, waarom zou dit hier niet kunnen', dat was het uit gangspunt van Dorriusdirecteur Berkhout, die overigens heel wat zorgen heeft gehad alvorens Renato de Souza op de Nieuwe Zijds kon worden geïnstalleerd. Marktwezen, Publieke Werken, Verkeerspolitie, de Schoonheidscommissie, zelfs de brandweer, wie al niet moesten er worden ingeschakeld alvorens het zover was dat er een Amsterdamse mosselkraam in de binnenstad kon worden geplaatst. Gebakken of gekookte mosselen, het De Seat-fabriek in Barcelona heeft in haar nieuwe 'centro de investigación' een geheel origi nele carrosserie ontworpen. Dit wordt het model voor een bin nenkort te verwachten Seat 1200 Sport, de eerste puur-Spaanse of zo men wil puur-Catalaanse auto. Tot nu toe heeft Seat uitsluitend Fiatmodellen en varianten daarop in licentie gebouwd. De wijzigingen aan de Italiaanse ontwerpen zijn begon nen met vierdeurs uitvoeringen van de Turijnse Fiats. Maar anderhalf jaar geleden verscheen reeds de Seat 133. Hoewel dit model qua numme ring past in de Fiat-reeks, die met de 124 begonnen is en nu in Italië tot 132 doorloopt, was er iets unieks voor Seat aan. De fabriek te Barce lona gaf met de 133 namelijk op ba sis van de koets voor de voorwiel- aandrijver Fiat 127 een korter publiek geeft in het algemeen de voorkeur aan gekookte mosselen. Voor nieuwe passagiers in de trams 1 en 2 die vlak voor de kraam een halte heeft, is die een bezienswaar digheid. Maar ze is ook een trek pleister voor buitenlanders. Het horecabedrijf waaraan de Bra ziliaan verbonden is, specialiseert zich op oud-Hollandse gerechten en wie zou willen ontkennen dat daar toe niet de Zeeuwse mossel behoort? Kaat Mossel De handkar met de ventende mossel verkopers en verkopers met hun langgerekte roep 'Zeeuwse mosse len' is al lang uit het stadsbeeld ver dwenen, evenals de vrouwen, die de 'mooie en witte radijs' luidkeels aan prezen. Het zegt Renato niets, dat hij een beroemde voorgangster heeft gehad in de persoon van Kaat Mos sel (Caatje Mulder), die in Rotter dam heeft geleefd van 1723 tot 1798. Een aanknopingspunt met haar al lerminst rimpelloze leven zouden po litieke verwikkelingen kunnen zijn, waarin deze volksvrouw betrokken is geweest. Ze belandde onder meer zonder mosselen in de Haagse ge vangenpoort. Maar dat is een ander hoofdstuk. De mossel leeft onder meer voort in onze folklore. Misschien is er iemand te vinden, die Renato tijdens z'n kokkerellen leert zingen: 'Zeg, ken jij de mosselman 'Ook in Brazilië kennen we mosse len, de marisco's, die zijn groter dan de Zeeuwse mosselen. Ik heb als jong steward op schepen gevaren en kon al mosselmaaltijden bereiden, Zeeuwse mosselen vergen wel een speciale kennis en hand', aldus de vriendelijke Renato, die het heerlijk vindt in Amsterdam, een vrije stad, waar hij volop met z'n Engels, Duits en soms ook Portugees terecht kan. En bovendien spreekt hij rede lijk goed Nederlands. (Advertentie) Simca dealers o.a. te: AMSTERDAM Garage Smit Lumeystraat 2-12 tel. 020-182524 AMSTERDAM Autobedrijf Vondelpark B.V. Overtoom 389 tel. 020-124343 UITHOORN Automobielbedrijf H. v. Poelgeest Zn. B.V. Zijdelweg 49-53 tel. 02975-63044 een verslaggever ECHT De situatie van de werkgelegenheid in de metaalsec- ii de provincie Utrecht is zorgelijk. Dat blijkt uit de cijfers over fgelopen maand. vember waren er zevenhonderd ilarbeiders werkloos, waarbij ïame de werkgelegenheid in de al in en om de stad Uti-echt in ieve zin opvalt. 'De metaalsec- altijd een stuwende kracht ge- in de vraag naar arbeidsplaat- De situatie doet nu echter een e onbehaaglijk aan', aldus direc- C. Pot van het gewestelijk ar- bureau in de domstad. de cijfers blijkt ondermeer dat iantal werkloze metaalarbeiders om een baan te zoeken, aldus de heer Pot. Een dependance van de vacature bank is vorige week geopend in het winkelcentrum Hoog Catharijne, een tweede dependance komt binnenkort in een pand aan de Oude Gracht in de binnenstad. Samen zullen in de drie vacaturebanken in de Domstad ongeveer vijfduizend vacatures ge rangschikt zijn. Ook in het winkelcen trum in Amersfoort is inmiddels een vacaturebank geopend. Aan ruimte geen gebrek, altijd vijf deuren en verder een zeer complete uitrusting: daarmee ty peren we de sterkste punten van de nieuwe Simca-serie 1307-1308. Verder is dit nieuwe model een voorwielaandrijver met een per fecte wegligging en een uitste kend veercomfort. Het zitcomfort blijkt, met name bij de stoelen, met standaard geleverde kunststofbekleding, opperbest. Bij de duurdere 1307 S en 1308 GT is er het nadeel van motorlawaai, terwijl de wagen (in alle uitvoeringen) maar mede afhankelijk van de banden knap zwaar stuurt. Wij hebben in de drie uitvoeringen gereden om eens te vergelijken en daarbij valt onze keuze zonder meer op de 1307 GLS van 13.395,—. Niet alleen omdat de 1307 S in prijs 1.300 gulden hoger uitkomt en de 1308 GT 2.600 gulden meer kost dan die 1307 GLS, maar ook omdat weover die basisuïtvóering al zo goed te spreken zijn. Het is meteen een auto met alles erop en eraan, de motorpresta ties zijn alleszins redelijk en het mo torgeruis valt in vergelijking met de twee fellere uitvoeringen matiger uit. Ten eerste die compleetheid in toe behoren. De GLS is voorzien van achterruitverwarming, achteruitrij- lampen, mistachterlicht, radiaalban den en rolgordels. Verder polyester bumpers voor en achter, die bestand zijn tegen kleine parkeerbotsinkjes, en een bekleed stuurwiel. De 1307 S heeft ten opzichte van deze GLS als extra's een toerenteller, bij mist te prefereren jodiuih-kop- larapen (alle Simca's hebben overi gens geel licht), een klokje en een bergplaatsje middenvoor op de vloer. De 1308 GT heeft weer extra's ver geleken bij die 1307 S: getint glas, waarbij de voorruit van gelaagd glas is, hoofdsteunen, koplampwissers, elektrische zijruitbediening en een aantal voorzieningen voor een auto radio, die overigens bij andere mo dellen tegen meerprijs leverbaar zijn. Deze extra's zijn wel aangenaam, maar duidelijk geen 'must'. Ten tweede zien we bij deze utili taire auto (naar het voorbeeld van de Simca 1100 en zeker ook de Re- naults) de sportieve rijstijl, waartoe Jan Roelfs door Sicco de Jong t gewest Utrecht met ongeveer •rocent ten opzichte van novem- van het vorig jaar is gestegen ember '74: 139; oktober '75: 240 lovember '75: 308) terwijl het od van arbeidsplaatsen met on er zestig procent daalde (van laar 214). Overigens ziet het er naar uit dat aan deze ontwikke- op korte termijn iets ten goede eranderen, aldus de heer Pot. arbeidsreserve in de~ provincie cht- bij de mannelijke beroeps- lking steeg ten opzichte van de lemaand van 5050 naar 5431, ter- de vraag daalde'van 2434 naar Voor het seizoen gecorrigeerd de arbeidsreserve met honderd to daalde de vraag met tweehon- stiger dan in de metaalsector dkkelde zich de arbeidsmarkt in bouwsector. Dat geldt dan met rvoor het gewest Utrecht waar fbeidsreserve en de vraag on- het seizoen ongeveer gelijk i aan de cijfers van oktober ber 490 en november 533), ?ij het goede weer van de afge- i tijd. caturebanken icaturebank in het gewestelijk dsbureau wordt per week door veer tweeduizend tot 2500 werk enden bezocht. De indruk is dat Wanten? over het algemeen tevre- zijn over het functioneren van de k en dat zij zeer gemotiveerd zijn AMSTERDAM De afdeling D'66 in Amsterdam heeft zich bij PvdA en PPR erover beklaagd dat haar vertegenwoordiger in de raad bui ten het beraad en die verklaringen is gehouden, die deze partijen in verband met de polübieke crisis in Amsterdam houden en uitgeven. Van die kant is D'66 nu uitgeno digd om bij verdere besprekingen aanwezig te zijn. 'Wij voelden ons zeer gepasseerd', aldus is van de zijde van D'66, niet zonder irritatie, verklaard. D'66 is deelgenote van het progressief raadsakkoord in Amsterdam. Van een verslaggever ZWOLLE De rechtbank heeft de 42-jarige G. F. van der S. uit Zwolle veroordeeld tot vijf maanden gevan genisstraf met aftrek en terbeschik kingstelling van de regering. Hij deed in augustus een mislukte po ging de Amrobank in Zwolle te overvallen. De officier van justitie had zes maanden en TBR geëist. De man zei tér zitting in hoger beroep te zullen gaan. De Japanse fabriek Toyo Kogyo te Hiroshima heeft de Mazda 818 ingrijpend veranderd. Na deze vormverande ring, die vooral aan de voorkant van de wagen opvalt, heet het model voortaan Mazda 818 S. Een geheel nieuwe grille, een nieuw type bumper en ronde koplampen, die de ovale lampen vervangen, ken merken het gewijzigde front. De carrosserie is bovendien tien centimeter langer geyvorden. Verder vallen aan het uiterlijk de veranderde wieldoppen op, die alleen „de coupé regds had. De Mazda 818 S vierdeurs Sedan kost nu 10.899 gulden, de tweedeurs coupé komt 600 gulden duurder uit, en de stationwagen 1.100 gulden. Bij de prijs is tevens remr bekrachtiging inbegrepen. In het interieur is nu een nieuw type stuurwiel te vinden, alsmede een stoelbekle- ding die bestaat uit een combinatie van kunstof en kunstleer. Saskia, de 14 weken oude St. Bernhardthond van wereldomroep verslaggever Theo Mineur, is de lieveling van de soldaten die be last zijn met de bewaking van het beleidscentrum in Beilen. Auto's gaan in Zweden thans veer tien jaar mee: vier jaar langer dan in 1965. In de afgelopen tien jaar zijn aan de auto's steeds minder ge breken geconstateerd. Dit blijkt uit een rapport van de Zweedse auto- keuringsintantie Svensk Bilprov- ning AB. Bijzonder interessant in.het rapport, dat een zonneklaar pleidooi inhoudt voor periodieke autokeuring (die in Nederland om politieke redenen dit jaar geen doorgang vond), is het verschil in levensduur tussen de merken onderling. Vijftien merken worden in een overzicht vergeleken, waarbij na Volvo vooral Duitse mer ken hoog genoteerd staan. Engelse auto's sluiten de rij, die er als volgt uitziet: jaar 1. Volvo (Zweden) 16,6 2. Mercedes-Benz (Duitsland) 14,7 3. Volkswagen (Duitsland) 14,3 4. BMW (Duitsland) 5. Peugeot (Frankrijk) 5. Opel (Duitsland) 7. Ford (Duitsland) 8. Renault (Frankrijk) Citroën (Frankrijk) 10. Saab (Zweden^ Vauxhall (Engeland) 12. Fiat (Italië) 13. Simca (Frankrijk) DKW-Audi (Duitsland) 15. Austin-Morris (Engeland) 13.5 13,2 13,0 12,7 12,4 12,4 12,2 12,2 11.9 11,7 11,7 11.6

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 13