:Veel veranderd bij Levski' Gemeente steunt RZ in Cu p-duels Scotta, 'n miskend idool in Argentinië Bomaanslag bij voetbalinterland Een merk om te onthouden. 'lorme run op kaartjes voor UEFA Cup-duel tegen Ajax JS: twee er verlies Opvolger van Arsenio Erico Rotterdamse haskethallers vrijwel kansloos in halve finale-poule is van Helden nnaar Domcup JSDAG 10 DECEMBER 1975 SPORT TROUW/KWARTET 11 Nieuw! Melamine Vrijetiidsservies Fraai decor. Ideaal voor gebruik in huis, tuin, camping, boot of caravan. Hoogwaardige kunststof, dus grote krasvastheid, smaak- en reukloos, praktisch onbreekbaar. v.a. f2,95. MetTefal lukt alles Campingset. Bestaat uit: Hapjespan, braadpan en koekepan. De 3 pannen passen op ingenieuse wijze in elkaar,dus ideaal voor op reis en vakantie. Natuurlijk met anti aanbaklaag. f52,90. I# Gasgrijj Door groot oppervlak maakt u in één keer flinke grillades voor 4 personen klaar. Een luchtkussen tussen grillplaat en bodemplaat zorgt voor gelijkmatige warmte- verdeling. De grillplaat is afneem baar en zó schoon dankzij de beroemde Tefal laag. Ook ideaal voor vakantie, f34,50. Elektrische koffiemolen Inhoud 50 gram. Maalt volgens het in Nederland meest gebezigde principe. De koffie is in een paar seconden fijn en kan niet kleven. Kunststof uitvoering. Extra veilig, want molen draait alleen bij druk op deksel. KEMA-keur f34,50. tussendoor - wasjes, en zuinig met energie. Ideaal voor kamerbewoners (hij past in een gootsteenkastje) maar ook als tweede machine bij gewone gezinnen.Gaat graag mee op vakantie naar weekendhuis of caravan. Leverbaar voor 1 en 17» kg droog wasgoed. Prijs vanaf f 169,-. imjonze speciale verslaggever A Een perspectief biedende 2-1 nederlaag van Levski tak in de eerste wedstrijd van de derde UEFA Cup-ronde tali Ajax heeft in Sofia een enorme run op de kaartjes ver lakt. Alleen al vanuit de provincies werden 300.000 entree- ;ten aangevraagd. Levski Spartak speelt dan ook niet in het j Girenna Levski-stadion, dat slechts 60.000 toeschouwers kan *ten, maar is uitgeweken naar het grote Vass: —ski-stadion, ieel kan deze arena 80.000 kijkers bevatten, maar vanmiddag n er 90.000 in worden samengeperst. van de offensief ingestelde Dyna mo-ploeg, dat hij zich meteen ten doel stelde om het offeiisiefe spel op zijn team over tebremgen. Panov daarover'Br is wel enige gelijkenis tussen Dynamo en Levski. Maar Dynamo is nog ajltijd een aanmer kelijk betere ploeg. De basis van ons type voetbal blijft de collectieve Inbreng, maar individueel is het beter geworden. Trouwens, het is niet' juist om te zeggen dat alleen Dynrno Kiev en Levski Spartak in Oost-Europa aanvallend spelen. Uj- pest Dosza is naar mijn mening zelfs een van de -beste clubs in Europa'. STOP Een probleem voor alle clubs uit de Oostblok-landen vormt elke keer de voetballoze periode dn de winter maanden. Vanaf 25 december tot en met 20 februari wordt er in Bulgarije geen competitievoetbai gespeeld vanwege de klimatologi sche omstandigheden. Panov even wel: 'Tijdens die periode trekken we in een trainingskamp. We blij ven bezig. Vanaf 1 februari spelen we bovendien vriendschappelijke wedstrijden in het buitenland'. De veertig voudige international Pa nov, die door zijn supporters met de bijnaam 'Patchata' is getooid hetgeen zoveel als de oersterke be tekent ziet het duel tegen Ajax met vertrouwen tegemoet. Ofschoon hij verder niets over de wedstrijd wil vertellen. 'Over technische en taktische zaken praat ik niet. Dat is de taak van de trainer'. Pavlov wil nog wel kwijt: 'De 2-1 stand is ook voor ons nog niet ongunstig. Het zal nu trouwens ook duidelijk zijn dat wij dat keer de aanvallende ploeg zullen zijn'. Dat elftal zal hoewel trainer Ivan Vazkov zich in geheimzinnigheid hulde in vergelijking met het team dat in Amsterdam speelde op twee plaatsen zijn gewijzigd. Pavlov en Voimov staan dn de 'basis opstel ling'. Pavlov is een verdediger (met aan vallende kwaliteiten), maar zal nu op het middenveld staan en Voinov is momenteel de oetbailemde cdiuib in Hongarije, in landstitels grossierende wordt momenteel duidelijk eugeid. CSKA, de club van iger, verloor van deze week de ïtdtlewadstrijd tegen Levski met 4-1. LevsM mag zich dan erheugem in een grote belang- ig gedurende de laatste moan- De club speelt aantrekkelijk lend voetbal en dat is voor men bepaald iets nieuws. Ken- ook voor Ajax-traumer Rimus is, die i4 dagen geleden dui- werd verrast door de kracht iet toch tamelijk onbekende L tDEEL ?eimaker van Levski Avel Pa- ;eelit toe dat het een voordeel lat zijn club dn intemationaaJ weinis aansprak. In het tje van het Garenna-stadion behangen met vaantjes en waarbij de portretten van de 171 verongelukte vedetten As- hkov en Kotkov ereplaatsen len, zegr, Panov: 'Wij hebben iüuropa-cup-toernoo'ien nog zoveel gepresteerd. Na de nederlagen tegen üjpest Dos ing jaar om de Europa Cup I, veel veranderd bij ons. Er is ader sjsteem ingevoerd, waar- e aanvallend meer mogelijkhe- lebben gekregen', coerswijzlging houdt verband de stage, die Levski's trainer Vuitzov bij de Russische ster- Dynamo Kiev heeft gelopen v raakte in de Oekraïne ken- dusdandg onder de indruk onze ijshockeymedewerker HAAG Tilburg Trappers is zeker van de eindzege in de etiitie oan de nationale beker, ijl de Tilburgers zelf in ht met 4-7 zegevierden, leed concurrent HIJS twee nie ren. in nijmegen gingen de naars met 3-2 ten onder en in erdam net 6-5. Het gat tussen rg Trappers en HIJS bedraagt oor nu plotseling zes punten, ging im Amsterdam vooral ten door toedoen van De Grauw, -coach van Amsterdam en niet zo lang geleden spelend HIJS. De Grauw was de inspi- de man van de Amsterdamse atie en scoorde ook nog twee HIJS keek bijna de gehele trijd tegen een achterstand (halverweg de eerste periode ïen de Hagenaars voor de end-, eer aan de leiding, toen Ci- ice, Russche en Randall de 2-0 irstand in 2-3 ombogen; de desta n d en waren overigens 4- 1, 1-1) en slaagde er niet ln et normale peil te reiken. LAGENLuik-Heerenveen 6-3, egen-HIJS 3-2, Groningen- Bosch 6-6, Utrecht-Tilburg pers 4-7, Amsterdam-HIJS 6-5. 16-28 Utrecht 14-16 16-22 Brussel 15-15 15-19 Den Bosch 15- 5 15-19 Groningen 17- 5 12-18 Heerenveen 14- 3 Beeld van de Ajax-training in Sofia. Reserve-doelman Heinz Stuy wordt door zyn ploeggenoten on der schot genomen. is stoere aanvaller. In Amsterdam scoorde hij als invaller het enige doelpunt. Die wijzigingen zijn ten koste gegaan van de verdedigers GodJdionsiki en Stoinov. Overigens zijn Pavlov en Graneorov in de wedstrijd tegen CSKA licht gebles seerd geraakt. Hun meespelen was gisteren nog enigszins discutabel. Opvallend is dat de aanvaller Spas- sav, die in de voorgaande beker wedstrijden tegen Ekisehirspor en MSV Duisburg enkele doelpunten scoorde er tegen Ajax voor de tweede keer niet bij zal zijn. De opstellingen van Levski Spartak Sofia is waarschijnlijk als volgt: Staikov; Graneorov, Ivkov, Ti- chanski, Aladjov; Pavlov, Voinov. Jordanov; Milanov. Panov, Borrls- MATTY VERKAMMAN BANGKOK Groepen studenten hebben gisteren in Bangkok voor chao tische taferelen gezorgd tijdens de voetbalwedstrijd ThailandMaleisië voor het Zuidoostaziatische voetbalkampioenschap. Elkaar bestrijdende groeperingen brachten in de 29e minuut van de wedstrijd zes plastic- bommen op de tribunes van het nationale stadion tot ontploffing. Hon derden toeschouwers, die bevreesd waren voor nieuwe explosies, vluchtten het speelveld op. Nadat de politie waarschuwingsschoten had gelost en 122 studenten had gearresteerd kon de wedstrijd worden voortgezet. Vier per sonen werden licht gewond. BUENOS AIRES Voetbahnin- nend Areentinië heeft een nieuw idool: Hector Horacio Scotta. In de wedstrijd San Lorenzo tegen Boca Juniors, de populairste club in Argentinië scoorde de 26- jarige Scotta drie doelpunten en had daarmee een groot aandeel in de 5-3 triomf van zijn club. die door deze overwinning de halve finale bereikte van het nationale kampioenschap. Hij verbeterde echter ook een bijna legendarisch doelpuntenrecord met 48 treffers, waarmee hij de prestatie van Arsenio Erico van 38 jaar geleden met één doel punt overtrof. Arsenio Erico, die voor het befaamde Independien- te uit Buenos Aires speelde, was een Guarani-Indiaan afkomstig uit Paraguay en werd na het vertrek van Alfredo di Stefano naar Real Madrid beschouwd als de 'beste aanvaller van zijn land'. Arsenio Erico Is nu verdreven door Scota, die reeds in 1973 en 1974 topscorer werd, maar nog steeds geen uitnodiging heeft gehad voor de nationale ploeg. Zelfs in het laatst gehouden toernooi om het wereldkampi oenschap in 1974 in West-Duits- land had de recht-op-zijn-doel afgaande scherpschutter geen kans tegen de elegante Ayala, die de kleuren van Atletico Ma drid verdedigt. Scotta paste niet in het Argentijnse spel volgens trainer Ladislao Cap, die meende dat 'Scotta veel te snel was voor zijn medespelers'. Bovendien vond de nationale trainer dat de schoten uit alle posities 'weinig zinvol' waren. Het komt er op neer dat de snelle buitenspeler Cap niet kan behagen, omdat hij niet wil meedoen aan het zg. 'tango-ritmè' van het spel dat men in Argentinië zo graag speelt. Maar ook Scotta meent, dat zijn spel in zijn eigen land niet helemaal tot zijn recht komt. 'In Europa zou ik veel beter uit de voeten kunnen, om dat daar veel directer wordt ge voetbald', verklaarde hij. Intus sen heeft de dynamische goalget- ter de belangstelling opgewerkt van Spaanse clubs, hetgeen zijn marktwaarde weer aanzienlijk heeft opgeschroefd. Vroeg San Lorenzo een paar weken geleden voor Scotta, wiens specialiteit is doelpunten met het hoofd te scoren, aan Duitse clubs een be drag van rond de miljoen gul den. deze prijs is nu reeds ver dubbeld. Afgelast TEL AVIV Tot aan het einde van dit jaar zullen in de lagere divisies van het Israëlische voet bal geen competitiewedstrijden meer worden afgewerkt. De Is- ralische bond besloot hiertoe naar aanleiding van de gebeur tenissen, die het afgelopen week einde leidden tot de geweldda dige dood van Mordechad Kind tijdens de wedstrijd Rehovat- Kfar. Kin werd met messen in de rug gestoken. Ontsnapt MUNCHEN Sepp Maler en Uil Hoeness zijn het afgelopen week einde aan de dood ontsnapt, toen zij in de wagen van Maler met een snelheid van rond de 150 km per uur tegen de vang rails smakten, Belden spelers van Bayem München waren op weg naar Neurenberg. De wagen weid totaal vernield. Maler en Hoeness kwamen zonder noe menswaardige verwondingen met de schrik vrij. Vragen ZEIST Theo Boosten en Frans Derks. de twee internatio nale (Nederlandse) scheidsrech ters die direct na de executies van een vijftal Basken besloten geen wedstrijden meer van Spaanse teams te leiden, zijn voorlopig door de scheidsrech- terscommissie van de UEFA ter zijde geschoven. Beiden krijgen vooralsnog geen wedstrijden meer toegewezen, omdat de UE FA er van uit gaat, dat indien met niet in Spanje wil fluiten, men dan maar nergens fluiten moet. Sport en politiek zijn voor het hoogste voetbalcol'lege van Europa immers nog altijd een gescheiden zaak. Boosten en Derks, die beiden niet op de hoogte zijn gesteld van dit besluit, evenmin als de KNVB-leiders, hebben om ophel dering verzocht. 'Straffen zonder te worden gehoord', aldus Boos ten. 'kan in deze tijd toch niet meer'. ECHT (ANP) Hans van Del- uit Heerenveen heeft op de fctse kunstijsbaan de Domcup nnen. Hij won zowel de 500 r (41 5 sec end ep) als de 3000 r (4 31.6). Piet Kleine kwam e 500 meter ten val. De wed- len om de Domcup werden de eerste keer gehouden. Ook printers kwamen in actie. Op- nd was de snelle tijd van Jos Mijn op de 500 meter. Hij n rond in 39.7 seconden, het.- een evenaring betekende van in 1971 door de Westduitser rd Keiler gevestigde baanre- unders: algemeen klassement: an Helden 86.767, 2. Pasman 3, 3. Vriend 87.833, 4. Derksen 17. 5. Jan Heida 88.783. Van onze speciale verslaggever ROTTERDAM Wanneer RZ donderdagavond in de Rotter damse sporthal De Enk voor de eerste van een serie van in to taal tien wedstrijden uit de hal ve finalepoule van het toernooi om de Europese beker voor landskampioenen (basketbal) aantreedt, is dat tegelijk de of ficiële start van een even unieke als met vraagtekens omgeven vorm van gemeentelijke spon soring. RZ, graag optredend on der de naam van sponsor Tran- sol, zal van de gemeente Rotter dam een bedrag ontvangen dat gelijk is aan het tekort van dit Europa Cup-avontuur, een te kort dat na aftrek van de in komsten op zo'n zestigduizend gulden kan worden begroot. Toen de afgelopen zomermaanden de DeJftse landskampioen Punch door financiële problemen (nog geen nieuwe geldschieter na het vertrek van de sponsor Raak; in middels heeft Pioneer die rol over genomen) gedwongen afzag van in schrijving in het Europa Cup-toer nooi kreeg RZ, tweede in de com petitie. de mogelijkheid de vrijge komen plaats in te nemen. RZ, vorig jaar ook doorgedrongen tot de halve finale, zag wel wat in deze kans en kwam zo is nu gebleken met de gemeente Rotterdam overeen dat deze het tekort zou dragen. 'Een onbekende sponsor', werd voortdurend vanuit Rotterdam geroepen. Waarom? Wethouder Jo- han de Jong, belast met de sportza ken zegt dat de formele procedure op dat moment de bekendmaking nog niet toeliet. 'Het paste echter wel degelijk in onze plannen. Naast de gelden, die we als gemeente Rotterdam beschikbaar hebben voor de organisatie van evenemen ten in het Sportpaleis Ahoy' is er ook een tweede evenementen pot je. Daaruit is ongeveer 150.000 gulden te bestoden. Het ligt op de lijn van ons beleid zoveel mogelijk topsport evenementen in Rotterdam te krijgen. Dit. de wedstrijden van RZ in de halve finalepoule. is er één van De gemeente Rotterdam steunt met zijn subsidie direct een bedrijf (Transol), dat middels de sport re clame maakt. Gemeenschapsgelden derhalve voor een bedrijf, dat zelf wél de extra reclame-mogelijkhe den wil hebben in binnen- en bui tenland, maar daar geen extra gel den voor wilde besteden. Verhoging van het sponsorbedrag immers werd afgewezen. Wethouder De Jong: 'Vanuit deze kant hebben we het niet bekeken. Voor ons staat het brengen en halen van topeve- nementen in en naar Rotterdam voorop.' RZ kan dus door deze toch ongewo ne steun voor het tweede achter eenvolgende jaar aan de slag in de halve finales van het Europa Cup toernooi voor landskampioenen. Coach Jan Bruin is daar blij mee. Ondanks de ervaringen van het af gelopen jaar. Toen werd RZ niet alleen volgens verwachting uitgeschakeld, maar kostte het Eu ropese gebeuren ook zoveel kracht, dat in de competitie de titel aan Punch moest worden gelaten. Jan Bruin: 'Het was niet alleen die extra belasting die de ploeg van de titel hield. Het was een samenspel van factoren. Een daarvan ook was. gewoon het feit. dat Punch vorig seizoen over een geweldig sterke ploeg beschikte, die ook anders waarschijnlijk kampioen zou zijn gewonden.' Uit dat gebeuren toen heeft RZ echter wel leiding getrok ken. Jan Bruin: 'Vorig jaar speel den we de wedstrijden veelal op donderdag. Tussen de donderdag en de zaterdag, de dag waarop de com petitiewedstrijden worden afge werkt, lag te wednig tijd, zeker wanneer er een lange reis gemaakt moest worden. We hebben dit keer de wedstrijden op de woensdag avonden gepland en verder naar het competdtiieprogramma gekeken. Zo veel mogelijk trachten we een zwa re udtwedstrijd te laten volgen door een op papier althans wat eenvou diger competitiedueL We willen de Nederlandse competitie beslist niet ondergeschikt maken aan het Euro pese gebeuren, al blijf je natuurlijk wel met het feit zitten, dat je spelers toch altijd tegen zo'n Cup duel aankijken. Dat hangt gewoon dat iedere speler heeft. Voor je ploeg en voor het gehele basketbal trouwens heb Je dit soort wedstrij den en interlands ook nodig. Het is juist dat beetje extra, dat iets spe ciaals aan het geheel toevoegt. Je kunt zeker op den duur niet alleen met je nationale competitie vol staan; je loopt dan de kans uitge keken te raken.' RZ is ook dit keer met tegenstan ders ais Maccabi Tel Aviv, UBSC RZ 'Europees' actief. Weemhoff (8) scoort voor de Rotterdam mers in de strjjd tegen Crystal Palace terwijl Jan Dekker toe kijkt. Sefra Wenen, Birra Forst Cantu. Real Madrid en Sp. Federale Luga no vrijwel kansloos om het finale- toernooi (van 4) te bereiken. Jan Bruin reëel: 'Je zal of van Cantu of van Real moeten winnen aanne mende dat je tegen Wenen en Lu gano een kans maakt. Om van Tel Aviv niet te spreken. Vorig jaar wonnen wij wel in Israël, maar de ploeg heeft waarschijnlijk lering uit, die nederlaag getrokken en kent nu vier nieuwe, sterke spelers. Van Re- al is voorts de kracht bkend, we verloren vorig seizoen, Wenen is verreweg de beste ploeg van Oos tenrijk en Cantu is op het ogenblik ook veel sterker dan Ignis Varese. voor Nederlandse begrippen al een geweldige Italiaanse ploeg. Op pa pier hebben we het met de loting slecht getroffen. De andere poule lijkt wat zwakker, hoewel daar ook twee sterfte teams zijn geplaatst.' RZ is in de Nederlandse competitie na een matige start de löatste tijd wat beter gaan draaien. De komst van de nieuwe Amerikaan Mor- ningstar naar Rotterdam is alom als belangrijkste reden aangegeven. Jan Bruin: "Een andere zaak is het, dat we aan het begin van het seizoen met zeven nieuwe mensne in de groep van twaalf moesten beginnen, dat betekent praktisch een geheel nieuwe ploeg. Reken daarbij dat de Amerikanen eerst een week voor het bgin van de competitie aankwamen en Je kunt dan moeilijk stellen, dat RZ de competitie met een ingedraaide ploeg begon. Daar lagen dan ook de grootste problemen. We waren trouwens niet de enige die daarmee zaten. Ook Flamingo's en Amstel veen hadden in het begin duidelijk moeilijkheden.' RZ gaat vanaf morgenavond tot eind februari praktisch iedere week twee wedstrijden spelen. Is, zo vraag Je Je dan af, basketbal een volwassen sport geworden? Jan Bruin: 'Ik hoop het dat de spelers het aankunnen. Aan de andere kant: helemaal volwassen is de sport natuurlijk ook nog niet. Structureel moet er nog veel veran deren. De verhouding tussen kosten en inkomsten ligt geheel scheef. Wil je redelijk meedraaien dan ben Je inderdaad een bedrag van tegen de twee ton per jaar kwijt. De entreegelden blijven daar ver bij achter. Het 111'kt dat men ln Donar op de goede weg is. Twee weken achtereen kwamen er meer dan 3000 mensen naar competitiewed strijden. Donar heeft het district Groningen goed bewerkt, men heeft de scholen aangepakt, programma's voor de Jeugd gedraaid, de ploeg is Ingeschakeld en het blijkt dat dit positief heeft gewerkt. Alleen op zo'n manier kun Je ook in de toe komst basketbal op niveau blijven spelen.' RZ zal zelfs voor zijn Europa Cup duels ver van de 3000 toeschouwers afblijven. De Enk, waar vier wed strijden worden gespeeld, kan lang zoveel toeschouwers niet bergen en alleen in de wedstrijd tegen Real Madrid, op 4 fbruari, is het Sport paleis Ahoy' het strijdtomeeL Bruin: 'In Ahoy' hebben we eens 5000 mensen getrokken. Voor de compe titiewedstrijd tegen Flamingo's, be slissend voor de competitie. Dat was een eenmalige zaak.'

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 11