'Zanzibar', nieuweling van Peter Hoeksema 'Westers model niet verantwoord voor hulp derde landen' fllsllislll Hoera,het'lelijke eendje'is mooi weer terug met de nieuwe 2cvSpéciaL Roland Topor in het Stedelijk Familieberichten Rapport CNVstructuurwijziging en mentaliteitsverandering nodig Al voor f6888,- rijdt u zéér speciaal 2cv metde2cv Spécial. WOENSDAG 10 DECEMBER 1975 TRUW/KWARTET - I S! door André Rutten DEN HAAG De Haagse Comedie speelt in het Hot een nieuw stuk van de Nederlandse acteur-schrijver Peter Hoeksema, getiteld 'De Zanzibar' naar het gelijknamige café, waarin de handeling zich vol trekt duur geworden krijgen zij bij hun laatste loon de mededeling dat zij kunnen gaan. Dit laatste wordt in het stuk uitgewerkt t.a.v. de schoon zoon, wiens werkgever hem in het café komt vertellen dat er geen werk is dat bij zijn kundigheden past. 'Geen opgewekt stuk', zei een oude re bezoeker na afloop. Het staat in derdaad in mineur, al heerst er bij vlagen een ietwat verschaalde ge zelligheid van mensen die er elkaar al jaren ontmoeten, en al treden twee straatvegers als een soort kri- tisch-komisch duo op en heeft ook de jonge glazenwasser wat zwarte humor. De mineurstemming, die al uit de situatie van de tanende om zet van de kroeg voortkomt en nog aangezet wordt door het beklag van de werkgever, is natuurlijk gerecht vaardigd. Het lijkt hoogstens té zwartgallig omdat zoveel ontslagen in zulk een kleine kring in zo'n be perkt tijdsverloop in een realistisch .gespeeld volksstuk ongeloofwaardig worden. Misschien had dat ongeloof waardige benadrukt moeten worden, zodat het als een absurde weergave kon gaan werken van wat toch een realiteit is. Er doet zich nog iets anders voor. Er zijn veel goede en goed gedane speelscènes in een variëteit van stemmingen. Toch blijft het geheel wat in de lucht hangen omdat de zaken die aan de orde komen onvol doende scherp gesteld worden. Het is daardoor een bij grote vlagen boeiende, zeker interessante voor stelling, die de moeite van het zien waard is, maar toch teleurstelt. Het café is vijftien jaar geleden be gonnen door een toen werkloos ge worden meubelmaker, en ligt in een (Haagse) buurt, die" aan het verkrot ten is en voor afbraak bestemd. Het stuk beslaat ongeveer 24 uur in dat café, een stukje nacht na sluitings tijd en een groot deel van de vol gende dag. Een rampzalige dag. De oude orgeldraaier raakt zijn vergun ning kwijt, de getrouwde dochter, in verwachting, haar baantje, haar man zijn betrekking, een jonge glazen wasser zegt kwaad zijn baan op. Hen overkomt wat de ouwer wordende kroegbaas zoveel jaren eerder over komen is: overbodig, of eigenlijk te Nederlandse werken voor wereldmuziekdagen AMSTERDAM Voor de wereld muziekdagen van de International Society for Contemporary Music die van 22 tot en 'met 29 oktober 1976 in Boston zullen worden gehouden is door een selectiecommissie de Ne derlandse inzending samengesteld. De inzending bestaat uit Midare van Ton de Leeuw, Canto General van Peter Schat, For moonlight Night van Otto Ketting, Sinfonia van Tristan Kauris. Sonata voor klarinet solo van Rudolf Escher en 11 Prin cipes van Louis Andriessen. Een in ternationale jury zal uit de inzen dingen van de deelnemende landen een definitieve keus maken van de werken die tijdens de muziekdagen tot uitvoering zullen komen. AMSTERDAM 'n Vreemde vo gel, een tegendraadse figuur expo seert in het prentenkabinet van het Stedelijk Museum, Amsterdam: een overzichtstentoonstelling van Roland Topor's tekeningen, die ontstonden tussen 1958 en 1975. Het oudere werk is meestal zwart wit, dat van later is ingekleurd met potlood of waterverf. Topor ook auteur tekent op wrang-humoris tische wijze vreselijke visioenen en droombeelden vol met wrede, absur de, kannibalistische en erotische de- In café T>e Zanzibar': orgelbaas, chef, kroegbaas en vrouw, schoonzoon, resp. Wim van den Heuvel, Wim van Rooij, Sacco van der Made, Emmy Lopes Dias, Guido Jonckers. tails. Zijn stijl wordt gekenmerkt door een overvloedig gebruik van ar ceringen, die zijn vreemde, lompe fi guren een plastisch volume geven. Echt surrealistisch kan men zijn werk niet noemen welk werk wèl? omdat hij zich afzet tegen het modieus elegante daarin, tegen het feit. dat veel kwasi-surrealisten gezamenlijk de zelfde bizarre dro men dromen. Hij gaat trouwens te gen alle stromingen van vandaag in. Je krijgt de indruk dat hij zelf een stroming veroorzaakte: hijheeft enorm veel invloed gehad op politie ke en publiciteitstekenaars. Over mode gesproken Topor's werk werd wijd verspreid bekend doordat hij meewerkt en werkte aan veel bekende Franse tijdschriften en ook de New York Times. Van zijn absurde romans werd 'Four roses for Lucienne' in het Neder lands vertaald. 'Joko viert zijn ver jaardag', een tot toneelstuk bewerkt kort verhaal werd hier eveneens ge speeld. De tentoonstelling is tot 19 januari te ai en. De vrede Gods, die alle verstid te boven gaat, zal uw harten en uw geèhten behoeden in Christus Jezus. Fil. 4 1 De Here heeft uit ziekte enljden verlost en opgenomen in Zijn heerlijleid mijn lieve Man, onze Vader en Grootvad Freerk Boels op de leeftijd van 70 jaar. Onstwedde, 8 december 1975 Boslaan 16 E. Boels-t Boer Haren: E. Huitin©oels D. Huitim Ellen Bart Leimuiden: D. F. Boels M. F. Boel#an Beek Erik De begrafenis is bepaald op zateüg 13 decem ber a.s. v.m. 14.00 uur op de algefene begraaf plaats te Onstwedde. Zij die begrafenis willen bijwonen worden om :.00 uur ii „Brinkhof" naast de Geref. Kerk; Onstweddi verwacht, waar de rouwdienst invangt on 13.30 uur. Enige kennisgeving Helemaal verslagen ontvingen wi uit Port land (V.S.) het ontstellende bericl dat op december jl. onze lieve Man, Va*r, Zooi Schoonzoon, Broer en Zwager Jan van Ejjsden op 39-jarige leeftijd is overleden. Wij weten hem geborgen in Godroneindigi barmhartigheid. C. P. van EiJscn-Prenger Ian R. van EijJen A. G. van Ei j sen J. van Eijsder-SchaafsmLj] J. A. Prenger J. Prenger-Pijing en verdere fanile De crematie heeft inmiddels in Portfed plaats-1 gevonden. Corr.-adres: Joh. van Eijsden, Ermgr. d. Lek- str. 7, Naaldwijk. Groningen: Rijswijk (Z.-H.): Groningen: Van een verslaggever UTRECHT De arme landen in de wereld kunnen niet op even wichtige wijze tot ontwikkeling worden gebracht door het huidige westerse ontwikkelingsmodel. Ondersteuning van dit model is daar om niet zonder meer verantwoord. De ontwikkelingssamenwerking moet worden gericht op het op gang brengen van een sociaal-econo mische ontwikkeling door het betrekken van de gehele bevolking bij het proces. Dit Is een van de conclusies uit het rapport over ontwikkelingshulp en Internationale arbeidsverdeling, dat het CNV heeft gep .bliceerd. Het rapport komt onder meer ook tot de conclusie dat de financie- rings-maatschapplj voor ontwikke lingslanden F.M.O., (opgericht door minister Pronk) drastisch moet worden hevormd. 'Zolang dit nog niet het geval is. kunnen de FMO- gelden niet als ontwikkelingshulp worden aangemerkt', aldus het CNV. Ontwikkelingshulp zoals die de af gelopen jaren is geboden, heeft niet het gewenste resultaat gehad, aldüs het CNV. 'De verschillen tus sen arme en rijke landen blijven toenemen en de werkloosheid in de arme landen wordt steeds hoger'. Om te bereiken dat er toch op een evenwichtige manier hulp wordt ge boden. pleit het CNV voor struc tuurwijziging en mentaliteitsveran dering. Structuurwijziging is nodig mede aan de hand van de verlan gens van de ontwikkelingslanden. Die zullen steeds opnieuw moeten worden vastgesteld', aldus het rap port. Volgens het CNV-rapport heeft de problematiek in de arme landen zeker te maken met het ingepast zijn van de arme landen in het Westerse produktiesysteem. Een frontale bestrijding van het kapita lisme in de vorm van een wijziging in de eigendomsverhoudingen leidt volgens het rapport niet automa tisch tot oplossing voor het pro bleem. 'Het wijzigen van de struc tuur en de mentaliteit moet gelijk tijdig worden ondernomen met als richtsnoer het belang van de arme landen'. Het kapitalisme wordt daarbij wel als een mogelijk be moeilijkende factor gezien. Een studie wordt bepleit van alternatie ve samenlevingsmodellen, zowel voor de ontwikkelingslanden als voor de ontwikkelde landen. Alternatieve modellen Volgens het rapport behoort leder mens economische structuur verantwoordelijk te kunnen zijn voor de gang van zaken in zijn bedrijf en zijn omgeving, onder meer om zo de belangen van de arbeiders in de derde wereld te kunnen ondersteunen. Het kunnen realiseren van deze verantwoorde lijkheid vereist een (mede)-beslis singsrecht van werknemers. Het CNV denkt hierbij aan uitbreiding van de bevoegdheden van de on dernemingsraden en aan meer in vloed in de raden van commissaris sen via een gemeenschappelijk on- dernem ingsbestuur. De vakbeweging dient er bij de regering op aan te dringen dat een groter deel van het nationaal pro- dukt wordt bestemd voor ontwikke lingshulp nieuwe stijl, aldus het CNV, dat zelf een bedrag noemt van twee procent van het bruto nationaal produkt. Ook een deel van de middelen, die door werkne mers zelf bijeengebracht worden, zou volgens het rapport moeten worden bestemd voor ontwikke lingssamenwerking. 'Gedacht kan worden aan de opslag op de premie kinderbijslag wet loontrekkenden, de VAD-regelingen, de winstde- lingsregelingen en dergelijke'. Vakbondsfunctionarissen uit de ontwikkelingslanden zouden vol gens het CNV in de gelegenheid moeten zijn om tijdens een stage periode inzicht te krijgen in de organisatie en de werkwijze van de vakbeweging in Nederland. Ook de vakbondsleden in ons land moeten geïnformeerd worden over de ont wikkelingsproblematiek in de derde wereld. Taak voor bonden Bij de vakcentrales aangesloten bonden hebben volgens het rapport een aantal specifieke taken te ver vullen. Zo moet de aandacht van de ondernemingsraadsleden worden gericht op de relatie van hun be drijf met het proces van de ontwik kelingssamenwerking, bijvoorbeeld met het oog op de herstructurering van bedrijfstakken in het kader van de internationale arbeidsverde ling of iii verband met vestiging in ontwikkelingslanden. Bij multi-nationale ondernemingen met een centrale ondernemingsraad kan volgens het CNV de eis worden gesteld dat hierin als adviseur(s) ook één of meer werknemers uit de ontwikkelingslanden zitting heb ben. Deze werknemers dienen dan te worden afgevaardigd door een vakorganisatie die het vertrouwen geniet van de Nederlandse vakbe weging. Hetzelfde kan worden ge steld met betrekking tot de raden van commissarissen, aldus het rap port. PAULA GOMES. Sudah, laat maar. Amsterdam, Querido, 1975. 108 blz. 15.90 'Sudah, laat maar* is een verzuchting aan het slot van deze sympathieke roman. Een vrouw die haar jeugd in Nederlands-Indië heeft doorgebracht, keert na jaren als toeriste terug naar haar geboorteland en bij de aanschouwing van land en volk komt het verleden met alle kracht naar voren. Het is met name de overgangstijd na de verschrikke lijke Japanse bezetting als de In donesische onafhankelijkheidsstrijd uitbreekt, waar dit verhaal zich op toespitst. Een tweede terreur, maar nu van Indonesische zijde, met be trekking tot Hollanders vindt dan plaats en in afgemeten, gedoseerd emotionele anekdoten vertelt Paula Gomes daarover. In deze confronta tie met het verleden schuilt een im mense liefde voor haar geboorteland. Uit wrok- of haatgevoelens is dit boek dan ook allerminst geschreven, al geven veel gebeurtenissen eruit weinig reden tot berusting. Maar bij al die oprakeling speelt ook het be sef mee van: 'sudah, laat maar. De goden hadden het zo gewild. Ik moest weer vertrekken. Indonesië was onafhankelijk geworden en ik had mijn huis in Holland'. Dit zon der »eel omslag zuiver vertelde ver haal belicht een verwarrende en in menig opzicht gruwelijke periode uit het leven van Nederlanders in Indonesië. Het speciale van déze 2cv zit 'm in z'n ronde koplampen, z'n comfortabele voorbank,, maar vooral in zijn vriendelijke prijs van 6888 gulden. En daarmee is de nieuwe2cv Spécial de goedkoopste4-deurs „limousine". Voor die f6888,- brengt hij u in zijn onnavolgbare stijl altijd veilig en zuinig en ook nog comfortabel van net naar der en weer terug. Dit alles maakt de nieuwe 2cv Spécial tot de aardigste en voordeligste auto*. Metalle raffinement en virtuositeit de 2cv's eigen. Vraagt u bij uwCitroën-agenteven naar het lelijke eendje als u de in alle opzichten fraaie 2cv Spécial bedoelt... "Oók bij leasing. Gtroën geeft u graag een volledige leasing-informatie over ölle typen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 10