„De ene diesel is de andere niet. Wij hebben ervaren, dat je meteen Mercedes Diesel 1 altijd goedkoper uit bent!' Actie in Haarlem voor politieke gevangenen de Bijenkorf 'Ga bekende oorzaken van kanker tegen' Polen wil toenadering 'kapitalistische landen De Bijenkorf opz'nKerstBest, een lust voor't oog. Nobelprijswinnaars in Stockholm: Agressieve honden in Eindhoven India en Bangladesj Spaanse regering voor Sahara in ballingschap Mercedes Diesel.Klasse als geen andet kunstkerst bomen, bomen van groot tot heel klein v.a. 5.50 t/m 150.- Kerstengeltjes van echte oesterschelpen wachten met smart op u v.a. 2.95 Appeltjes niet van oranje maar van de kerstman v.a. 2.50 Folie artikelen in allerlei kleuren v.a.1.50 Alles kleur bij kleur in /.ik er, goud. rood, groen en paars. DINSDAG 9 DECEMBER 1975 TROUW/KWARTET PS14 - Verlichting voor de boom. kinnen: met 35 miniatuur lampjes 16.85, met 50 miniatuur lampjes 21.85 Voor buiten: 16 lampjes,als prijswinner maar 49.95 kerstfiguren van gedroogd maisblad v.a. 2.50 Handbeschilderde houten poppetjes v.a. 0.95 WARSCHAU (UPI) De Poolse partijleider, Edward Gierek, heeft bij de opening van het zevende Congres van de Poolse communisti sche partij gezegd dat zijn land van plan is de contacten met de kapitalistische landen uit te brei den. Onder zijn gehoor bevonden zich meer dan vijftig andere partij leiders, onder wie Breznjew, de Oostduits er Erich Honecker ,en de Bulgaar Todor Zjikov. De Roemeen se partijleider. Ceaucescu. was niet aanwezig. Gierek zei dat de afgelopen vijf jaren de beste zijn geweest die Polen heeft gekend sinds het 30 jaar geleden communistisch werd. Voor de jaren tot 1980 voorziet hij een snelle groei in aantal en kwali teit van consumptiegoederen en een sterk verhoogde uitvoer. De samenwerking op alle gebied met de Sowjet-Umiie noemde hij van levensbelang. Met de Oos pese EG, de Comecon, zal samengewerkt maar 'wij zulk de mogelijkheden gebruiken uitbreiding van uitwisseling goederen en de industriële i schappelijke en technische sa werking met kapitalistische den'. De Poolse handel mei Westen is de afgelopen vijf aanmerkelijk gegroeid. Gierek erkende dat de vleesvent ning moeilijk is, maar hij zei aan gewerkt wordt. Hij Liet schemeren dat het bevriezenjjk de prijzen van de voornaams! vensmiddelen, vijf jaar gelede gevoerd na opstanden in ver#gf dene Poolse steden, niet veel 1 meer kan worden gehandhaaf n regering zal de prijsstructuur gend j aar analiseren en daa i passende conclusies uit trekka hii. STOCKHOLM (UPI) Het ragfijne theoretische onderzoek naar de rol van virussen bij kanker, waarvoor zij morgen een Nobel prijs krijgen uitgereikt, heeft het zicht van drie Amerikanen op de praktische kant van het probleem niet vertroebeld. 'Kanker bij mensen wordt in ruim de helft tot tachtig procent van de gevallen veroorzaakt door stoffen in de omgeving', zei Howard Temin gisteren na aankomst in Stock holm. 'De eerste zaak is. die stoffen te herkennen. En de tweede is. ze te verwijderen. Als dat gebeurde, zou ongeveer de helft van die ge zwellen voorkomen worden'. David Baltimore was dat volstrekt met hein eens. Maar hij betwijfelde of men naar deskundige raad op dit punt zou luisteren. 'Mensen roken nog steeds. Het aantal jonge men sen dat rookt, is verbijsterend'. Het roken van sigaretten is volgens de drie de meest op de voorgrond tre dende uitwendige oorzaak van kan ker. Daarna komen de chemicaliën die we gebruiken en het voedsel dat we eten. Intussen komen uit Amerika be richten dat ook het voorschrijven van medicijnen ln bepaalde geval len een rol kan spelen. In het laatste nummer van het New Eng land Journal of Medicine worden twee studies gepubliceerd die wij zen op een verband tussen estroge- nen en het risico op kanker van de baarmoeder. Estrogenen (of oestrogenen) zijn vrouwelijke geslachtshormonen die worden toegepast bij klachten rond de overgang (menopauze), vanneer de eigen produktie ervpn vrij snel terugloopt. Volgens r' opvatting van sommiee m—' i een voort gezette beha nuking tiar.rn* een aantal verorderinersverschiinselen gunstl beïnvloeden. Het is met na- r* 'e toepassing d'c de Ameri ka lïde-' .co ontraden. 'Dit is ueer >ohuldig geneesmiddel r' i.i peper en zout gebruikt kan worden', tekende de New York Ti mes op uit de mond van dr. Harry Ziel uit Los Angeles. Geslachtshormonen De samenhang met het optreden van baarmoederkanker is niet dra matisch dan zou het wel eerder zijn opgevallen maar wel duide lijk. Per duizend vrouwen na de menopauze werd in de staat Was hington ongeveer één ziektegeval per jaar gezien voor zover zij geen estrogenen gebruikten, en vier tot acht voor zover ze dat wel deden. De grootte van het risico blijkt samen te hangen met de duur van het gebruik. De onderzoekers zelf zien bepaald geen redenen voor ingrijpende Van een verslag g ver EINDHOVEN De Eindhovense politie constateert een toenemend aantal klachten over bijtende hon den. Dat heeft een woordvoerder van de gemeentepolitie gisteravond gezegd. In alle bekande gevallen betreft* het loslopende honden die zich agressief gedragen tegen han den die aan de lijm lopen en tegen passanten. Een aantal mensen, an der wie een zwangere vtouw, heeft zich de afgelopen weken onder doktersbehandeling moeten stellen. De pas gewijzigde politieverorde ning van Eindhoven maakt het mo gelijk dat de politie optreedt tegen de eigenaaa-s van loslopende hon den. maatregelen. 'Dit is een uiterst waardevol geneesmiddel', aldus dr. Donald Smith uit Seattle, 'en ik hoop dat ze het niet uit de markt nemen. Maar we zullen het voor zichtiger moeten gaan gebruiken'. In een commentaar in het New England Journal of Medicine ver gelijkt dr. Kenneth Ryan het risico van de estrogeenbehandeling met dat van het roken van een pakje sigaretten per dag. NIEUW DELHI (AFP) India en Bangladesj hebben in een gemeen schappelijk communiqué verklaard de vriendschap en samenwerking tussen beide landen te willen blij ven ontwikkelen en daar een gun stig klimaat voor te zullen schep pen. Het communiqué gaar daar niet nader op in. Het is uitgegeven na twee dagen van besprekingen tussen regerdings- af ge vaardigden Beiden zeggen dat vrede, stab 1.leii en samenwerk1 den onm::ida v.or- u't: ng en weivaart van de voikP- xem in hei gebied. Abdoel SMtar. leider van de delega tie van F ?.3esj, gaf de verzeke ring da 7:jn regering zal waken over de burgerrechten, ongeacht geloofsovertuiging af kaste. India zed dat het met zijn buurland een 'vrredzaam front' wil varmen voor 'ccn stabiel, siterk en welva rend Bangladesj". ALGIERS (UPI) Met Algerijns goedkeuren zijn 41 leden van het parlement van de Spaanse Sahara naar Algiers verhuisd, waar zij een regering in ballingschap hebben gevormd om te strijden tegen de verdeling van de Sahara tussen Mauretanië en Marokko. De rege ring. de voorlopige nationale Saha- raanse raad. steunt het 'Frerite Po- lisario'. dat een guerrillastrijd voert tegen Marokkaanse sodaten voor de onafhankaelijkh^'d vand e Spaanse Sahara. De Saharaanse raad heeft beken- geemaakt boodschappen te hebben gezonden naar de Verenigde Naties, de Organisatie van Afrikaanse Een heid. de Arabische Liga en andere internationale organisaties, waarin steun wordt gevraagd 'om een eind te maken aan de invasie van de Sahara De Algerijnse president. Houarl Boumedienne. ministers en partij leiders htbben met de Saharaanse regering ir, ballingschap gesproken. Algerije verzet zich ook tegen de overeenkomst van Madrid, welke de fosfaatrijke Sahara opdeelt tussen Marokko en Mauretanië. onder til- delljk Spaans toezicht Man onder locomotief ROTTERDAM De 35-jarige be dieningsman J. Almeide Soare6 uit Portugal is gistermorgen op het terrein van de Shell raffinaderij onder een locomotief gelopen en om het leven gekomen. Van een onzer verslaggevers HAARLEM Haarlem staat deze maand in het teken van de actie 'Mening als misdaad', die wordt gevoerd door Amnesty International. In december wordt een groot aan tal activiteiten gehouden om de aandacht te vestigen op 't half miljoen mensen dat in meer dan zeventig landen vanwege poli tieke of godsdienstige overtuiging gevangen wordt gehouden. In zeker veeertig van die landen worden die gevangenen, volgens overtuigende bewijzen van Amnesty Internatio nal bovendien gemarteld. Eén vap de belangrijkste onderde len van de actie is een tentoonstel len Mening als misdaad die wordt gehouden m de Vishal op de Grote Markt in Haarlem Er hangen wer ken van de schilder-dichter Brey- ten Bi-eytenbach, die onlangs in Zuid-Afrika tot negen jaar werd veroordeeld en een speciale collec tie werken uit Frankrijk, die be trekking hebben op de studenten opstand van 1968. De tentoonstelling werd geopend door de publicist Nico Scheepma ker, die zich heeft toegelegd op de situatie in Oost-Europa, en zich voor de tentoonstelling vooral had verdiept in de beeldende kunst daar. Scheepmaker noemde de offi ciële kunst in de Sowjet-Unie nietszeggend en weinig geïnspi reerd. 'Ik krijg bij het zien het beklemmende gevoel dat over alles een grauwsluier ligt. Het initiatief voor de tentoonstelling in de Vishal werd genomen door Haarlemse kunstenaars, iets wat én door de gemeente én door Amnesty Inter national op hoge prijs is gesteld. Behalve de genoemde expositie zijn er enkele andere tentoonstellingen waarbij vaak aandacht wordt gege ven aan de toestand in één land, literaire bijeenkomsten ter gelegen heid waarvan een dichtbundel Me ning als misdaad is uitgegeven, een discussieavond over actievoeren, een kunstveiling door het Farce Majeure team ten behoeve van het werk van Amnesty en filmvoorstel lingen. Inlichtingen zijn te krijgen op 023-313354. De verkoopstaf van Aviko uit Hoog Keppel heeft z'n werk terrein in heel Europa. Voor de vertegenwoordigers betekent dat elke dag opnieuw vele honderden kilometers rijden. „Daarom zochten we vanzelf sprekend een erg goede en komfortabele auto, die ekono- misch in het gebruik is", zegt verkoopleider T. Stroomer. „Die vonden we in de Mercedes Diesel. We hebben er nu vier en iedereen is er buitengewoon tevreden over". Aviko is de grootste fabrikant van voorgebakken aardappel- produkten in West-Europa, met een verwerkingskapaciteit van meer dan 120.000 ton aardappelen per jaar. Met een modern, elek tronisch gestuurd machinepark, gedegen vakmanschap en jaren lange ervaring staan zij garant voor konstant goede kwaliteit. Een Mercedes biedt volop ruimte ook al ben je 1.89 m lang. Ervaring. Ook met diverse merken diesel auto's heeft het bedrijf een jaren lange ervaring. „Die ervaring heeft ons geleerd", zegt de heer Stroomer, „dat een Mercedes Diesel, dank zij z'n lange en absoluut probleemloze levensduur, een uitzonderlijk ekonomische auto is.Tel daarbij nog eens z'n hoge inruilwaarde. Dan blijkt aan het eind van de rit, dat je met een Mercedes Diesel altijd goedkoper uit bent! Safe zitten en komfortabel rijden. Daarnaast vinden we veiligheid erg belangrijk. Dat vinden ze bij Bij Aviko rijden ze met elke Mercedes Diesel zo'n 300.000 kilo meter in 3 a 4 jaar. Tegen een Importeur AG AM B.Y, Reactorweg 2 j, Utrecht. Telefoon 030-451911. j Mercedes-Benz blijkbaar óók. Dat merk je aan de wegligging. Die is bijzonder stabiel. En hij remt perfekt, onder alle omstandigheden. In een Mercedes voel je je werkelijk safe. Zo'n Mercedes Diesel is bovendien lekker komfortabel. Je zit prima in die stoelen. Je hebt flink veel beenruimte, óók als je wat langer bent, zoals ik. En doordat je zo ontspannen rijdt, stap je altijd weer fris en fit uit je auto. Zelfs na een lange rit. Verkoopleider T. Stroomer: „De Mercedes Diesel blijkt de meest ekonomische dieselauto t ongelofelijk lage kilojneterprijs. En nu we het toch over ekonomisch rijden hebbenal bij 26.000 kilometer per jaar rijdt een Mercedes 200 D goedkoper dan een benzine auto van rond f 16.000,-. En voor elke nieuwe Mercedes geldt een vol jaar garantie, ongeacht het aantal gereden kilometers. Keuze uit 4 typen. Wat die relatief lage kilometerprijs r aangaat, komen alle Mercedes r Diesels overeen. En wat uw speci-fe fïeke wensen betreftu kunt kiezen? uitvier typende 200 D,de 220 Di de 240 D en de 240 D 3.0. Eén ertff voldoet exact aan uw eisen. Dat is u uw Mercedes Diesel op maat. f

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 16