tapper Renault 20 al >poedig in showrooms Overhevelen van stuk welzijnswerk naar particulieren mislukt I ---AUTOBIOGRAFIE Geplukte eend: terug naar oude soberheid Theater Mickery met sluiting bedreigd iercilinder voorwielaandrijver \NWB-prijs voor de lord der Old-timers Groningse wethouder Wildeboer duidelijk teleurgesteld Driehonderd miljoen auto's in de wereld 'Music Workshop Warsaw' komt Sacha Distel geopereerd Wereldpremière van verloren gewaande opera ^jrÉRD/j ERDAG 6 DECEMBER 1975 BINNENLAND AUTO TROUW/KWARTET 19 (ADVERTENTIE) oor Sicco de Jong twee weken verschijnt in :ankrijk de Renault 20 in de owrooms. Bij deze introduktic gt de nadruk op de ruime vei- jbeidscarrosserie met de aero- jpamische vormgeving. Want jongste telg van het grootste ranse automerk heeft voor zijn asse een ongebruikelijk kleine |47 cc-motor met 90 DIN-pk Émogen en mist bovendien in todaarduitvoering de franje in de uiterlijk vrijwel identieke »nault 30 TS. nieuwe viercilinder voorwielaan- jjver met vijf deuren past uitste- nd in het programma van Renault, an dit programma, dat begint met i 4 L, is de Renault 20 de onbe- iste topper. 'De prestaties van de agen mogen matig zijn hoewel Idoende de voortreffelijke rij mschappen evenaren vrijwel die n de zescilinder 30 TS. Dit geldt rij comfort, het bedieningsgemak de ingebouwde veiligheid. Welis- lar is vergeleken bij de 30 TS een ntal luxe accessoires vervallen, lar bij de 20 L en TL is de kooi- nstructie dezelfde en bleef het aan- veiligheidspunten ongewijzigd. r> behoren achterruitverwarming, hteruitrijlampen en rembekrachti- ig tot de basisuitvoering. 20 L en 20 TL, die volgend voor ns ar in Nederland' zullen komen, mis- n echter de in Frankrijk wel aan- izige stuurbekrachtiging. Mede ardoor zal Renault Nederland de ijzen resp. oo ruim achttien en ne- ntien mille kunnen houden. Dat is is aanzienlijk minder dan de 30 TS, bijna 25 mille kost. Maar deze mrdere klassewagen heeft dan ook 1 pk vermogen en tal van luxes. Renault 20, met zijn door de fa- iek opgegeven maximum snelheid n 165 km per uur is echter ontwor- n voor al die automobilisten, die leen een auto zoeken, die voldoende imte biedt, en niet extra willen De Renault 20, waarmee het Franse merk ook in de hogere prijs klassen concurrerend wordt. betalen voor zaken, die zij van on dergeschikt belang achten', aldus Renault. Verscheidenheid Renault heeft zich steeds sterker ge- hoeften en smaken bij de Europese richt op de verscheidenheid in be- autorijders. Van het door het Franse merk zo gepousseerde uitgangspunt, dat elke auto een achterklep moet hebben, werd al met de komst van de Renault 12 afgeweken. Het cen trale thema 'ruimte binnenin' is met het ontwerp van de Renault 5 on dergeschikt gemaakt aan de compac te buitcpafmetingcn: dit werd geen vijf-, maar een driedeurs auto. Met de zescilinder Renault 30 TS richtte de fabriek zich eerder dit jaar voor het eerst tot de kopers in de top klasse. De Renaults 20 en 30 zijn overigens met een lengte van 4,52 meter maar goed één meter langer dan het Vijfje, nu de bestseller van het brede pro gramma. Beide topmodellen onder scheiden zich uiterlijk door recht hoekige koplampen voor de 20 en dubbele lampen voor de 30, terwijl de 20 minder chroomstrips heeft. Het verschil tussen de 20 L en 20 TL zal met name te vinden zijn in de toe- renteler, de rolgordels en de fraaiere stoelen van de laatste. Die stoelen zijn overigens afgestemd op de 'lichaamshoeken', waarin het fysio logisch laboratorium van Renault de grenzen uitdrukt voor beperking van vermoeidheid door het zitten, die van de Renault 16 TX, met een De motor van de nieuwe wagen is paar pk's minder. Doordat een vijfde versnelling bij de 20 ontbreekt en doordat het gewicht hoger is dan van de 16 TX moet wel op een verbruik rond 1 op 9 gerekend worden, wat dan gezien de prestaties toch niet tegenvalt. Maar daarvoor staat de vormgeving met een zo laag moge lijke luchtweerstand ook bij de zes cilinder die dan aan 1 op 8 zal komen zeker borg. De Citroën 2 CV Spécial, waarbij economie de boventoon voert: in elk opzicht. e jongste Citroën heet 2 CV pécial, maar dit speciale wil al en zeggen dat de nieuwe editie an de Eend een terugkeer be- ikent tot het oude thema van iberheid. De in oktober op de arijse salon uitgebrachte en nd november in Nederland ver- ihenen 'geplukte' Eend zal dan ik goedkoop zijn: 6.888 gulden iclusief BTW. is een tijd geweest, dat de goed- opste 2 CV van Citroën Nederland or minder dan vierduizend gulden eerbaar was. Maar sindsdien heb- n de aütoprljzén met de inflatie een hoge vlucht genomen en de 2 CV-4 kost nu 7.380 gulden. Toch is dat niet meer het 'lelijke eendje', dat zevenentwintig jaar geleden verscheen. Die eersteling haalde slechts 9 SAE-pk vermogen uit zijn tweecilinder motortje van 375 cc. In 1954 werd de motorinhoud vergroot tot de huidige 425 cc, wat toen nog 12,5 pk opbracht, maar nu ruim het dubbele vermogen levert: 26 SAE- pk. De 2 CV Spécial komt technisch met de gewone 2 CV-4 overeen, maar on derscheidt zich door de zo goedkoop mogelijk gehouden carrosseriebouw; gewone ronde koplampen, geen der de zijruit, geen enkele sierstrip meer en een eenvoudig interieur met ét National Motor Museum in het zuidengelse Beaulieu: zells on- erscheiden door het Royal Institute of British Architects. ord Montagu of Beaulieu, oprichter an een aantal Engelse automu- ■ums, heeft deze week de Edo ergsma ANWB Prijs ontvangen, imen met de auteur Simon Car- üggelt en de uitgeverij Elsevier oor hun toeristisch werk. 'e derde Lord Montagu, wiens va ar omstreeks 1900 reeds koning Ed ward VII enthousiast voor het auto- ijden maakte, ontving de prijs met ame voor het National Motor Mu- eum, dat hij totstand bracht. Dit 'ationale automuseum in het zuid- "gelse Beaulieu werd drie jaar ge leden door de Hertog van Kent ge opend. Het herbergt vijf permanen te exposities met honderden voer tuigen. De collectie varieert van En- geland's eerste benzine-auto, een Knight uit 1895, tot racewagens uit de jongste Grand Prix-wedstrijden. Het museum werd in Zuid-Engeland een toeristische trekpleister van de eerste orde. Het verkreeg reeds eer der een onderscheiding van de Brit se architecten voor de bouwstijl. De 'Old Timer Lord' heeft tevens in de Engelse badplaats Brighton een automuseum geopend. Citroën dealers o.a. te Amsterdam RINGDIJKGARAGE B.V. Simon StevinstrSat 2A-12A Tel. 020-932750 Amsterdam AUTOBEDRIJF J: A. OtTHOF B.V. Adm. de Ruyterweg 418-420. tel. 020-823520 Amsterdam AUTOBEDRIJF PLANTINGA Van der Madeweg 1-5 tel. 020-924755 banken. De 'Spécial' is maar in één kleur leverbaar: geel. Het idee van "weleer komt daarmee ook nu weer sprekend tot. zijn recht. De Eend moest in de jaren dertig, toen de eerste ontwerpen werden gemaakt, al qua ruimte een comple te gezinswagen zijn, die zo min mo gelijk mocht kosten. De vorm van het model, gebaseerd op een lage verkoopprijs, de zuinige motor en het comfortabel zachte veersysteem hebben ook in Nederland door de ja ren heen velen aangesproken. Met name degenen, die geen tweede hands auto wensten, maar toch voor een koopje wilden rijden. Het laat ste hoogtepunt van de Eend was het dieptepunt van de autoverkoop: be gin 1974 tijdens oliecrisis en ben zinedistributie kon Citroën er zo veel van verkopen, als het merk maar wilde. Daarna is het met de 2 CV snel bergafwaarts gegaan. Citroën vond dit jaar wel grote belangstelling voor de CX en GS, ondanks de forse prijsverhogingen, die de toekomstige moedermaatschappij Peugeot dic teert. Maar die prijsverhogingen de den de Eend veel kwaad: het model was als 2 CV-4 niet meer onder de zeven mille te houden. Vandaar nu de komst van de 2 CV Spécial, die in prijs op twee oude Fiat-modellen na (de laatst gebouw de 500 R's uit Italië en de Joegosla vische 600 als Zastava) de goed koopste auto in Nederland is. En de goedkoopste vierdeurs auto ter we reld. Duizenden garages kopen bij bandenbedrijf De VACO, de vereniging van ban denspecialisten in Nederland, heeft in vervolg op een open brief aan alle auto- en garagebedrijven, die bij de BOVAG zijn aangesloten, de resul taten van een enquête gepubliceerd. Hieruit blijkt dat duizenden gara ges voor hun bandenservice te biecht gaan bij een gespecialiseerd bedrijf. Reeds 5.170 garagebedrijven beste den met een zekere regelmaat hun bandenservice uit, aldus de VACO. Wordt daar nog het aantal garages aan toegevoegd, dat incidenteel ban denspecialisten raadpleegt voor tech nische problemen, dan zijn het er zelfs ruim zevenduizend. De VACO zegt, dat deze tendens naar specialisatie ook al naar voren gekomen is in het structuuronder zoek naar de autobranche, dat met overheidssteun wordt uitgevoerd. Volgens de jaarlijkse World Motor Census, een telling uitgevoerd door het Amerikaanse blad Automobile International, waren op 1 januari 1974 rond drie miljard auto's in de wereld. Automobile International telde er voor het begin van vorig jaar 299.268.418. Dit betekent, dat er in 1973 bijna twintig miljoen perso nen- en bedrijfsauto's bij gekomen zijn. Het Amerikaanse wagenpark (VS en Canada) nam toe met 6,5 miljoen automobielen, het wagen park in West-Europa met 5,3 mil joen en dat in het Verre Oosten met 2,8 miljoen. Van elke honderd auto's rijden er volgens de World Motor Census 41 in de Verenigde Staten, acht in Ja pan, zes in de Duitse bondsrepu bliek, vijf a zes in Frankrijk, vijf in Engeland en Italië, drie in Cana da en rond twee in Australië, Brazi lië en de Sowj et-Unie. Nederland komt in Europa na de vier grote Euromarktlanden en Spanje als autoland op de zesde plaats met een aantal van 3,3 miljoen personen auto's en 363.000 bedrijfswagens. Wat de 'autodichtheid' betreft het aantal inwoners per auto voert niet Zweden, maar Luxemburg de Europese lijst aan, met Frankrijk op de derde plaats: vrachtwagens meegerekend resp. met 1 op 3,0, 1 op 3,1 en 1 op 3,2. Daarna volgen de Duitse bondsrepubliek, IJsland, Ita lië en Zwitserland. Verder komen België, Denemarken en Nederland op een gedeelde achtste plaats met 1 op 4,1. door Jan Sloothaak GRONINGEN 'De maatschappelijke werkers van de particuliere instellingen hikken tegen ons plan aan omdat zaken als doelmatigheid ter sprake kunnen komen. Ze willen hun werk en beroep niet ter discussie gesteld zien. Eigenlijk zijn ze bang voor controle, democratische controle. Als zij over demo cratie en inspraak praten en over de basis, denken ze aan zichzelf. Maar het gaat toch vooral óók om wat hun cliënten willen, de echte basis'. Wethouder Wim Wildeboer (PPR) van Groningen is duidelijk teleurgesteld over het (voorlopig?) mis lukken van een plannetje om een stuk welzijnswerk van de overheid naar het particuliere initiatief over te hevelen. 'Agamemnoon' voor het eerst bij Nederlands beroepstoneel DEN HAAG 'Agamemnoon' van Aeschylos, bijna 2500 jaar geleden in wereldpremière gegaan in Athe ne, wordt deze maand voor het eerst in Nederland door een beroepsgezel schap op de planken gezet: 19 de cember door Toneelgroep De Appel onder regie van Erik Vos in het eigen theater aan de Haven te Sche- verningen. De belangstelling van scholen uit het hele land is zo groot, dat alleen daarvoor al dertig voor stellingen zijn ingelast, die allen zijn uitverkocht. 'Agamemnoon' is het eerste deel van de trilogie 'Oresteia'. Voor deze voorstelling is, mede aan de hand van verschillende Nederlandse en Engelse vertalingen door Hent van der Horst en Erik Vos een nieuwe bewerking gemaakt, waarbij vooral is gestreefd naar handhaving van het muzikale ritme. Net als in het klassieke Griekse theater worden in de versie van De Appel alle rollen gespeeld door mannen en treden de solisten ook op als koorleden. Aan deze uitvoering werken mee Peter van der Linden, Niek Pancras, Johan Leysen, Robert Prager, Han Romer, Roelant Radier, Jaap Boon stra en Hubert Fermin. Trombonist Victor Milèr en slagwerker Pako Keul staan hen muzikaal bij. Theo Loevendie adviseerde voor het sa menstellen van de muziekpatronen en Niels Hamel ontwierp het toneel beeld. Van de 'Agamemnoon' zal De Appel een groot aantal voorstellingen ge ven in het Theater aan de Haven. Daarnaast worden series gegeven in Amsterdam en Haarlem. Het lijkt op het eerste gezicht op merkelijk wanneer de overheid een deel van haar in het verleden op particulieren 'bevochten' taak op het gebied van maatschappelijk werk en gezondheidszorg, weer naar die par ticulieren wil afstoten. Toch wil het uitgerekend linkse college van B. en W. in Groningen dat. De particuliere instellingen voelden zich er echter eerder door bedreigd dan gevleid en hebben afgehaakt. 'In werkêlijkheid probeert de gemeente greep te krijgen op het beleid van de particuliere instellingen,' zo luidt de verdenking van veel maatschap pelijk werkers. De gemeente wil namelijk het recht hebben om subsidievoorwaarden te stellen. Er moet voorrang gegeven worden aan projecten die door de gemeente worden gekoesterd, voor namelijk liggend op het gebied van stadsvernieuwing, onderwijs in oude stadswijken en dergelijke. 'Wij kun nen als gemeente toch niet zo maar zeggen: hier heb je een stuk van ons werk plus subsidie en zie maar wat je er mee doet? Je mag dan toch zeker een garantie vragen om je eigen bedoelingen veilig te stellen?', aldus Wildeboer. Na twee jaar discussie voelt hij er niet voor om nog verder te praten. 'Eén van de overblijvende mogelijk heden is dat de gemeente zelf een particuliere instelling creëert', zo heeft hij al gedreigd. Dat zou dan wel het paard achter de wagen span nen, want de gemeente zegt juist méér overzichtelijkheid te beogen. Het creëren van een extra-instelling werkt dan averechts. 'Maar mis schien,' houdt de wethouder nog een deur open, 'is er een alternatief denkbaar.' Overkoepeling Het plan van de gemeente was om een 'Integraal Overleg- en Samen werkingsorgaan' (IOS) met rechts persoonlijkheid te maken. Dit IOS moest dan een soort overkoepeling van de bestaande organisaties wor den, maar zou tegelijk ook zelf men sen in dienst kunnen nemen. De 'par ticuliere instellingen de Stima, de MDG en het JAC moesten dan eqn stuk werk overlaten aan dat IOS. Weliswaar op vrijwillige basis, maar in de praktijk toch onderworpen aan de prioriteitenstelling van de ge meente. Op zijn beurt zou de ge meente twaalf maatschappelijke wer kers die nu verbonden zijn aan de Gemeentelijke Sociale Dienst (GSD) afstoten. Zij zouden dan een dienst verband moeten aangaan met het IOS. 'Nadelig' Overigens zijn ook die gemeentelijke Wethouder Wim Wildeboer: sub sidievoorwaarden. maatschappelijke werkers gebelgd over het plan van hun 'bazen'. Hun overstappen naar de particuliere sec tor- is nadelig voor hun rechtspositie. Bovendien vinden ze dat er aan de GSD absoluut een stuk maatschap pelijk werk verbonden moet blijven. Onderdeel van het gemeentelijke plan was óók dat het IOS-werk zou wor den uitgesplitst naar wijkteams met ook andere vormen van welzijnswerk (zo mogelijk ook huisartsen). Groningen had het allemaal zo mooi voor elkaar. Het afstoten van het maatschappelijk werk paste goed in een voorgenomen reorganisatie van de gemeentelijke sociale diénst. Er werd bovendien zes en een half ton mee uitgespaard. Het ministerie van CRM had toegezegd de eenmaal naar de particuliere sector overgehevelde maatschappelijke werkers via het IOS te zullen subsidiëren. Ook wat dit betreft is een kink in de kabel overigens niet uitgesloten. Op een recente vergadering bleek dat CRM ervan was uitgegaan dat alle twaalf over te plaatsen maatschappelijke werkers algemeen maatschappelijk werk deden. De betrokkenen zelf zeggen echter dat maar vier van hen in feite echt algemeen werk doen. De CRM-vertegenwoordiger liet toen doorschemeren dat als dit zo is mogelijk alléén die vier zogenaamde 'formaplaatsen' voor subsidiëring in aanmerking zouden komen. 'Argwaan' Volgens drs. P. Statema, directeur van de Ds. Th. Dellemanstichting en secretaris van de Stima, heeft de procedure die de gemeente heeft ge volgd, geen goed aan de zaak gedaan. 'Die procedure heeft argwaan ge wekt. Dat de gemeente zekere ga ranties wil, is begrijpelijk. De maat schappelijke werkers waren echter liever begonnen met eerst gestalte te geven aan het werk van de wijk teams in plaats van met het opleggen van een nieuwe organisatie,' aldus drs. Statema. Omdat het IOS rechts persoonlijkheid was toebedacht, be stond zo meende men ook het gevaar dat dit orgaan in de praktijk een eigen leven kon gaan leiden. Er zou dan een extra instelling bij zijn gekomen. En daarmee werd het be oogde doel voorbijgeschoten. De par ticulieren hadden vooralsnog liever een orgaan gezien met alléén maar een overlegkarakter. De situatie werd er ook al niet doorzichtiger op doordat er geen duidelijkheid be stond over de positie van de (tegen hun zin) over te hevelen gemeente lijke mensen. Als de gemeente voorzichtiger te werk was gegaan, was er naar de mening van de heer Satema meer bereikt. Men had er begrip voor moe ten hebben dat de Stima en de MDG zelf pas in 1972 vorm kregen als gevolg van een fusie tussen kerke lijke en andere instellingen. Toen al kwam er niet één groot orgaan van de grond. De Stima wilde zich alleen bezig houden met maatschappelijk werk, de MDG tevens met gezond heidszorg. Bovendien werd weinig gevoeld voor één grote mammoet organisatie. De huidige onderhande lingen werden extra bemoeilijkt doordat dit proces zich nog niet ge heel heeft geconsolideerd. Een pluspunt van de nu gevoerde onderhandelingen is dat Stima en MDG thans wel bereid zijn met elkaar over samenwerking te gaan praten. Zinvol Als de sfeer met de gemeente ver betert, sluit de heer Statema niet uit dat er nog iets zinvols uit de bus kan komen. 'De gemeente zou er ech ter onwijs aan doen om zoals Wil deboer suggereert zelf een nieuwe particuliere instelling in het leven te roepen. Dat zou de sfeer bepaald niet ten goede komen'. Het gemeentebestuur is volgens hem trouwens wel erg vooruitgelopen op van 6,5 ton, die men dacht uit te de gebeurtenissen door alvast de post sparen, niet meer op de begroting te zetten. In één ding valt Statema wethouder Wildeboer overigens bij. In tegenstelling tot henzelf, vindt drs. Statema, dat de maatschappelijke werkers wel voldoende inspraak heb ben gekregen. AMSTERDAM 'De Stichting Mickery, Workshop wordt thans direct in haar bestaan bedreigd.' Zo begint het adres dat deze stich ting op 4 december aan de Amsterdamse gemeenteraad richtte. BILTHOVEN Volgende week zal de "Music Workshop Warsaw' uit Po len een kleine toemee door ons land maken. Het is een groep van jonge musici rond de Poolse componist Zygmunt Krauze, die uitsluitend he dendaagse muziek speelt. Vele be kende avant-garde componisten heb ben werken voor deze groep gecom poneerd. 'Music Workshop Warsaw', bestaan de uit Zygmunt Krauze, piano; Ed ward Borowiak, trombone; Witold Galarka, cello en Czeslaw Palkows- ki, klarinet, heeft een aantal jaren geleden ook al met veel succes con certen in Nederland gegeven en is daarna in vrijwel alle belangrijke steden in Europa en Amerika opge treden. De concerten vinden plaats op don derdag 11 december in Museum Princessehof, Leeuwarden, 20.15 uur; vrijdag 12 december Geertekerk, Utrecht, 20.30 uur; zaterdag 13 de cember Stedelijk Museum, Amster dam, 15.00 uur; zaterdag 13 decem ber De Lantaren, Rotterdam, 21.00 uur en zondag 14 december in het HOT-theater, Den Haag om 20.30 uur. Op het programma werken van Krauze, Vinko Globokar, Tilo Mül- ler-Medek, Louis Andriessen en Mor ton Feldman. Mikery geeft niet alleen voorstel lingen in Amsterdam (jaarlijks ongeveer 250) maar ook ongeveer 100 voorstellingen elders in Neder land. Jaarlijks komen gemiddeld dertig internationale theatergroe pen bij Mickery die evenzoveel premières geven. Mickery heeft gebied van het experimentele thea- baanbrekend werk verricht op het ter, en heeft daarmee ook interna tionaal een grote erputatie ver worven. De financiële moeilijkehden zijn zo langzamerhand echter onover komelijk groot geworden. In het adres constateert Mickery 'Het is triest te moeten constateren dat deze financiële moeilijkheden voortvloeien uit het feit, dat de gemeente Amsterdam volstrekt onvoldoende fondsen ter subsidië ring van het werk van Mickery in de hoofdstad ter beschikking st^lt. De financiële steun die Mickery van de zijde van Amsterdam ont ving, staat in schrille tegenstelling tot de unieke en opvallende plaats die het zich in zijn 10-jarig bestaan heeft verworven en tot het sterke Amsterdamse karakter dat Micke ry sinds haar vestiging in 1972 in Amsterdam heeft gekregen. Het rijk draagt driemaal zoveel in de exploitatiekosten bij als Amster dam (600.000 tegen 200.000 gul den). Subsidies Ondanks het door de wethouder voor kunstzaken van Amsterdam getoonde begrip voor de omstan digheden dat Mickery tot liquida tie zal moeten overgaan door het niet toekennen van de benodigde subsidie door de gemeente Amster dam, bleek uit een recent gesprek dat hem geen mogelijkheid voor ogen stond de subsidies van vorig seizoen en van het lopende sei zoen tot de gevraagde bedragen te verhogen. In het tiende seizoen van zijn be staan, met een stijging van het be zoekersaantal van ongeveer 30% en met een zaalbezetting van ge middeld 75% ziet Mickery zich ge plaatst voor een onvermijdelijk lij kende liquidatie. Het adres besluit met het vertrouwen uit te spreken dat de gemeenteraad van Amster- dam zal trachten wegen aan te geven ter voorkoming van de slui ting van Mickery. PARIJS De Franse zanger er ac teur Sacha Distel heeft woensdag in Parijs een strottehoofdoperatie on dergaan. De chirurgen verwijderden een poliep van de stembanden. Distel heeft de operatie goed door staan, maar hij mag voorlopig niet meer zingen. AMSTERDAM De Nederlandse Operastichting zal 16 december in Centrum Bellevue in Amsterdam de wereldpremière geven van de opera- éénacter „Der Kaiser von Atlantis". Deze opera is in 1944 ontstaan tijdens de gevangenschap van de Tsjechische componist Viktor Ullman (1898-1944, leerling van Schönberg) en van zijn landgenoot Peter Kien, een jonge dichter-schilder. Het werk (50 mi nuten speelduur) is in de tweede wereldoorlog in het concentratie kamp Theresienstadt gerepeteerd voor een openbare uitvoering, maar die is er nooit van gekomen. Partituur en tekst waren na de dood van Ullmann lange tijd onvindbaar. Vorig jaar zijn ze toevallig in Lon den ontdekt. De Nederlandse Opera stichting geeft er nu de première van met o.a. Mainard Kraak, Tom Hae- nen, Lodewijk Meeuwsen, Rudolf Ruivenkamp, Inge Fröhlich, Roberta Alexander en Adriaan van Limpt. Dirigent is Kerry Woodward, Rhoda Levine regisseert en de aankleding is van Robert Israel. Voorstellingen worden na de première gegeven in Amsterdam op 17, 19, 20, 21, 23 en 30 december en in Den Haag op 28 en 29 december, in het HOT. Meer dan een miljoen voor Toulouse-Lautrec LONDEN Op een kunstveiling bij Sotheby in Londen is woensdag 230.000 (ongeveer 1,2 miljoen), betaald voor een schilderij van Hen ri de Toulouse-Lautrec. Verkoper en koper zijn anoniem gebleven. De Toulouse-Lautrec schilderde dit doek, 'La fille l'accroche-coeur' in 1889. Het is een halfportret van een danseres in de Moulin de la Galette, een populaire amusementsgelegen heid in Parijs in De Toulouse Lau- trec's tijd. De vorige bij Sotheby geveilde Lau- trec bracht in april 1974 205.000 op. Op de veiling van woensdag werd Renoir's 'Jeune fille au bouquet de tulipes' verhandeld voor 202.000. Het was aangeboden door een Pa- rijse schoenfabrikant en is aange kocht door een Londense galerij.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 19