1 Australië ontdekte dat bnderkoning echt bestaat Luchtaanvallen ran Israël in Veiligheidsraad Portugese regering wat steviger in het zadel Bonn wil rechten van gastarbeiders sterk beknotten oegeven Wilson Professioneel postkamer assortiment. De specialiteit vanVeenman Post. Meenman 'Gedwongen' vertrek wordt onvermijdelijk Voor het alternatieve adresseersysteem moet u bij Veenman Post zijn. Voor gemak besparing bij frankeren en sluiten: vraag Veenman Post. Meenman olitieke crisis dwong tot verrassende ingreep Washington helpt New York 'Mao heeft zaken nog wel in de hand' INDERDAG 4 DECEMBER 1975 BUITENLAND TROUW/KWARTET 7 LIRCVBEIROET, TEL AVIV (AP, UPI, Reuter) Egypte heelt iteren om een spoedzitting van de Veiligheidsraad van de Ver- igde Naties over de 'barbaarse luchtaanvallen' van Israël op lestijnse vluchtelingenkampen in Libanon gevraagd. Verwacht rd dat de Veiligheidsraad nog vannacht bijeen zou komen. is meegedeeld door de Egypti- ie minister van buitenlandse za- i Ismail Fahml. Ook Libanon rft via haar ambassadeur bij de renigde Naties om een bijeen- nst van de Veiligheidsraad ge- lagd. anten in de Libanese hoofdstad akten gisteren melding van er dan honderd doden (van wie helft vrouwen en kinderen zou- zijn) en minstens 140 gewon - i tengevolge van de Israëlische htaanvallen van afgelopen dins- Het Libanese leger waarschuw de Libanese bevolking 'voor als eügoed uitziende explosieven, die Israëlische vliegtuigen zijn jeworpen'. bevolking van Beiroet werd gis- en door het geluid van de lucht- rmsirenes opgeschrikt toen Is- lische vliegtuigen boven de Li- lese hoofdstad verschenen. Mili- e waarnemers in Beiroet zeiden de Israëli's de door hen veroor- fcte schade fotografeerden. eventief gens de Israëlische minister van ensie, Sjdmon Peres, ging het bij Israëlische actie om 'preventie- luchtaanvallen. Tegenover het lëlische dagblad Ma'ariv ver arde hij dat de doelen voor de ibardementsvluchten waren ge- an op basis van rapporten van Israëlische inlichtingendienst, uitwezen dat op deze Palestijn- bases aanslagen in Israël werden rbereid. woordvoerder van de Palestijnse rrijdingsbeweging (PLO) Aboe irrar beschuldigde gisteren de enigde Staten Israël tot de itaanvallen te hebben aange- JSSEL, LONDEN, BONN (Reu- UPI) De beslissing van de se premier Harold Wilson om verzet tegen de ene zetel van cpa op de komendie energiiecon- mtie op te geven heeft de ge- ïderen in de Europese hoofdste- opgelucht. mier Wilson heeft bij aankomst G-root-Brittannië verklaard te len te zijn met het in Rome aaide resultaat. De Britse olie- ngen zijn voldoende beschermd. üs de eerste minister. schuldigde gisteren Egypte Israël bommen en Amerikaans opgeleide vliegers vielen onze kampen aan met de aanmoediging van de Ame rikaanse regering', aldus Aboe Sharrar. De Syrische krant Al Baath, dat doorgaans als spreekbuis van de Syrische regering wordt gezien, be schuldigde gisteren Egypte Isral rechtstreeks te hebben aangemoe digd' om de aanvallen op de Pale stijnse vluchtelingenkampen uit te voeren. Gisteren kwam prins Fahd van Saoedd-Arabi in Egypte aan. Algemeen aangenomen wordt dat hij zal proberen in het conflict tussen Egypte en Syrië te bemidde len. Syrië beschuldigt Egypte ervan de Arabische zaak te hebben verra den door het ondertekenen van het Sinal'-akkoord met Israël. Onderhandelingen Terwijl de Palestijnse bevrijdings beweging gisteren verklaarde aan de debatten van de Veiligheidsraad over het Midden-Oosten te zullen deelnemen, herhaalde een woord voerder van de Israëlische regering de Israëlische weigering om 'met de terroristische organisaties die zich zelf PLO noemen te onderhande len.' Deze verklaring kwam nadat de Israëlische ambassadeur bij de Ver enigde Naties, Ohaim Herzog, spe culaties had gewekt dat Israël haar standpunt in deze zou verzachten. Tiidens een toespraak tot de Alge mene Vergadering van de Verenig de Naties zei Herzog: 'Wij zuilen alleen onderhandelen op basis van de erkenning van de soevereiniteit van de staat Israël.' Hij daagde de Palestijnen uit om de resoluties van de Veiligheidsraad te aanvaar den waarin Israëls recht om te be staan binnen veilige en erkende grenzen wordt gegarandeerd. De vertegenwoordiger van de PLO bij de Algemene Vergadering Amin Aql. maakte bekend dat bepaalde westelijke politieke kringen een be roep op de Palestijnse guerrilla strijders hebben gedaan om con cessies aan Israël te doen. In zijn toespraak tot de Algemene Verga dering zei Amin Aql verder: 'Tenzi.1 Israël er toe gebracht wordt ons zelfbeschikkingsrecht in ons vader land te erkennen' te begrijpen en te respecteren, zullen wij onze ge wapende strijd met de steun van alle anti-zionistische, anti-racisti sche, anti-apartheids en vrijheids lievende volken voortzetten'. (ADVERTENTIE) 3 Rotterdam Postbus 130? Telex 23402 (010)134980 Amsterdam (020) 248565 Eindhoven (040)445875 Zwolle (05200)37833 k. S Mn Buhrmjnn-lcii«u.!» m Van een onzer redacteuren De gastarbeiders in West-Duitsland die vijf jaar of langer in dat land wonen en werken, lopen nu ook gevaar dat zij gedwongen worden naar hun land van afkomst terug te keren, als zij hun werkverliezen. De regering in Bonn (een coalitie van sociaal-democraten en libera len) is van plan medewerking van de deelstaten te vragen om de re geling tot indamming van het aan tal buitenlandse werknemers in de Bondsrepubliek in 'overbelaste ge bieden' ook toe te passen voor gast arbeiders, die tot dusver buiten schot waren gebleven. Het nieuwe beleid is onderdeel van 'n ontwerp regeling, die in de afgelopen maanden opgesteld is door 'n inter departementale commissie onder leiding van het Bureau van de bondskanselier, Helmut Schmidt. Br zijn al talrijke bezwaren tegen het ontwerp ingebracht, met name door het ministerie van buitenland se zaken, aldus meldt de Frankfur- waren gebracht om de rebellie van de linkse militairen te onderdrukken, zijn begonnen zich naar"de Jjen wordln'Tereachf meTdlPtan- provincies terug te trekken. Deze mededeling uit militaire kringen in de Portugese hoofdstad wijst den, waar de gastarbeiders vandaan -O""--!""' ~44"jjj| 13 1komen. Het ontwerp zegt ten doel te hebben 'de tewerkstelling van buitenlanders op een sociaal ver antwoorde manier te consolideren'. President Ford van de Verenigde Staten heeft gisteren in Peking, tussen de besprekingen door. een show in de grote sportzaal bijgewoond. Hij zat op de voorste rij, terwijl voorzitter Mao hem vanaf de wand, op grote hoogte, in de rug keek. Op de eerste rij zaten ook mevrouw Ford en minister van buitenlandse zaken Henry Kissinger. De man naast de president is China's vice-premier Teng Hsiao-Ping. LISSABON (Reuter, UPI, DPA, AFP) De troepen die vorige week naar de hoofdstad van Portugal erop dat de regering de situatie weer in de hand heeft. (ADVERTENTIE) Otterdam Postbus 1302 Tele* 23402 (010)134980 'Amsterdam (020)248565 •Eindhoven (040>445875 iwolle (05200)37833 Op het hoogtepunt van de rebellie van de linkse militairen gedurende de vorige week en enige uren nadat president Costa Gomes de staat van beleg dn de hoofdstad had afgekon digd. werden regeringsgetrouwe ■troepen naar de hoofdstad overge vlogen. Inmiddels is de staat van beleg weer opgeheven en hebben de gematigde krachten in het leger de toüwtjes in handen. Gisteren is de militaire raad bij eengekomen om te spreken over de vraag of de militairen het land moeten blijven regeren of dat zij het bestuur moeten overdragen aan de politici. De militaire raad die voor het eerst bijeen is gekomen sedert die revolte van vorige week. staat onder zware druk van de nieuwe sterke mannen in het leger en van de politieke partijen om naar de barakken terug te keren. De commandant van het noordelij ke district, brigade-generaal Anto nio Pires Veloso, die een belangrij ke rol speelde bij de redding van de regering vorige week. heeft de militairen opgeroepen naar de ka zernes terug te keren, maar tegelij kertijd een oog op de situatie te houden om te zorgen dat de belan gen van het Portugese volk geres pecteerd worden. k. Maanman Naar rechts Deze voorstellen worden hevig be streden door de officieren die op de lijn van de minister van buiten landse zaken majoor Melo Antennes zitten. Zij vrezen dat Portugal naar rechts zal afglijden waarneer politi ci het heft in handen gaan nemen. Dat de greep van de regering op de situatie in het land sterker is ge worden blijkt ook wel uit de voor genomen herstructurering van ra dio en televisie. De regering wil daarmee een 'ideologisch pluralis me' verzekeren, hetgeen betekent dat ze vast besloten is een eind te maken aan de linkse overheersing in de uitzendingen van de massa media. In de gisteren door de rege ring uitgegeven verklaring wordt gezegd, dat alleen Radio Renascen- sa niet genationaliseerd wordt, vaniwege de verplichtingen die voortkomen uit het concordaat van 1940 tussen Portugal en het Vati- caan. Dezé mededeling wijst erop dat de autoriteiten van plan zijn deze zen der in Lissabon, die sedert mei door linkse arbeiders is bezet, aan de eigenaars, de r.-k. bisschoppen van Portugal, terug te geven. De studi o's van Renascensa werd vorige maand het zwijgen opgelegd toen de revolutionaire raad troepen zond om de zender op te blazen. Inmiddels zijn al 75 linkse mede werkers van de nationale omroep ontslagen. Voor de negende achter eenvolgende dag zijn de kranten die regeringseigendom zijn maar beheerst worden door linkse krach ten, ruiet verschenen. Diplomatieke kringen in de Portu gese hoofdstad deelden gisteren mee berichten te hebben ontvan gen dat er zo'n 15 buitenlanders worden vastgehouden op een land- bouwcommune buiten Lissabon. De politie van het 80 noorden van Lissabon gelegen San tarem verklaarde negen vreemde lingen te hebben opgepakt van een landgoed dat bekend staat als een bolwerk van linkse elementen. Het is bekend dat grote aantallen revo lutionaire jongeren uit Europa en Zuid-Amerika sedert de coup van vorig jaar aj>rii naar Portugal geko men zijn om de linker zijde in de strijd te steunen. Minder rechten 'Omdat de Westduitse economie binnen afzienbare tijd het niet zonder buitenlandse arbeidskrach- k'ilometer^ten ten kan stellen', overweegt de rege- rr«.,nr,Qv, lj| ring geen dwangmaatregelen om het aantal gastarbeiders te vermin deren. Wel is besloten dat de West duitse bureaus in het buitenland voor de werving van werkkrachten gesloten zullen worden. De gastar beiders die vijf jaar of langer in de Bondsrepubliek werken zullen vol gens het ontwerp het recht op een werkloosheidsuitkering verliezen,' als zij langdurig zonder werk blij- ADVERTENTIE) Rotterdam Postbus 1 302 Telex 23402 (010)134980 - Amsterdam (020) 248565 Eindhoven' (040)445875 Zwolle (05200)37833 k. i- kifizineren. Witlam weieero volle gang en de strijd tussen beide politici in Australië, waar de poli tiek toch al op het scherp van de sne de bedreven wordt, is harder dan ooit. Dreigementen jor Johan ten Hove I II m de secretaris van de Australische gouverneur-generaal (zeg maar onderkoning) Sir John Kerr op sdag 11 november de proclamatie voorlas waarbij de sociaal-democjratische regering van premier n^gh Whitlam naar huis gestuurd werd, besloot hij deze met de woorden: 'God zij met de koningin'. sta de konigin bij, zeg dat wel, want nietts en niemand zal de gouverneur-generaal nu nog inen redden'. 1 woede-uitbarsting van de ge- tgde Labour-leider was wel te rijpen. Nog nooit in de 75 jaar het bestaan van de Australische enfederatie had een gouverneur eraal het parlement ontbonden en regering naar huis gestuurd. itlam zelf zei dat een dergelijk uit in de laatste 200 jaar Britse êmentaire geschiedenis niet ir was genomen en voegde er in toorn aan toe dat het besluit van John in strijd met de grondwet i en dat het de parlementaire de- ïratie in Australië aantastte. itlams woede valt nog beter te rijpen als in aanmerking wordt omen dat hij een meerderheid 1 in het Australische Huis van Af- laardigden (tweede kamer) en hij aan de dijk werd gezet door tan die bekend staat als iemand Labour een warm hart toedraagt die door Whitlam zelf nota bene i de Britse vorstin was voorgedra- voor het gouverneursschap. 'duit pijnlijk voor Whitlam was feit dat zijn aartsrivaal, de libe- oppositieleider Malcolm Fra- door Sir John als waarnemend mier werd aangewezen totdat op december algemene verkiezingen 'en worden gehouden, verkiezingscampagnes zijn nu in De eei'ste tekenen van de huidige po litieke crisis in Australië kwamen al in mei 1974 aan het licht, kort nadat de Labour-partij een krappe verkiezingsoverwinning had behaald. Toen al dreigden de liberalen, die tot 1972 gedurende 23 jaar in Australië de dienst hadden uitgemaakt met het blokkeren van de overheidsfond- sen. Nadat de ambitieuze Fraser in maart van dit jaar de leiding van de Liberale Partij overnam van Billy Snedden, begon hij direct de leden van de oppositie in de Senaat (de Liberale en de Nationale Platte landspartij) de mogelijkheid voor ogen te houden om zelfs de kredie ten voor de lopende kosten van de regering te blokkeren. Met de be doeling de regerende Labour-partij naar de stembus te dwingen. Dit werd mogelijk omdat twee vrijge komen Labour-zetels in de Senaat door conservatieven werden ingeno men, en niet zoals gebruikelijk was, door nieuwe Labour-aanhangers. De oppositie verkreeg hiermee de meerderheid in de Senaat. De oppositie begon daadwerkelijk met de uitvoering van haar dreige ment half oktober toen Whitlam zijn minister van mineralen en energie Rex Conner ontsloeg omdat deze het parlement had misleid. Het was be kend dat de Australische regering plannen had om grote bedragen tè gaan lenen van Arabische oliesjeiks. Maar Conner had, zonder hiertoe door het kabinet gemachtigd te zijn, contacten met een tussenpersoon in Londen, om via hem ongeveer 8 mil jard dollar los te krijgen uit Arabi sche landen. Fraser greep dit voor val aan om de regering te beschuldi gen van vergaande onbekwaamheid, ondoelmatigheid en naïviteit. Hij gaf zijn medestanders in de Senaat opdracht de begrotingen, die al door het Huis van Afgevaardigden (waar Labour immers de meerderheid had) waren aangenomen, tegen te houden. Grondwettelijk is dit niet verboden, maar in de 75 jaar dat Australië als federale staat bestaat was dit nog nooit vertoond. Patstelling Fraser eiste ontbin.i lement en het uit. kiezingen. Witlam weigerde en was alleen bereid op 13 december verkiezingen voor de helft van de Senaat te houden, in de hoop dat de oppositie daar de meerderheid zou verliezen. Fraser kon Whitlam het regeren onmogelijk maken door het tegenhouden van de begrotingen in de Senaat. Maar hij kon de regering niet naar huis sturen omdat hij daar voor in het Huis onvoldoende steun kreeg. De patstelling was volkomen en Australië holde een bestuurlijke chaos tegemoet. En deze patstelling werd verbroken door het ingrijpen van gouverneur- generaal Sir John Kerr, die binnen .het Gemenebest het Australische staatshoofd, koningin Elizabeth II van Groot-Britannië, vertegenwoor digt. Hij stuurde op 11 november de rege ring Whitlam naar huis en gaf Fra ser opdracht een nieuwe te vormen en verkiezingen uit te schrijven: De Senaat nam de begrotingen aan, zo dat het bestuursapparaat weer op gang kon komen. Oud-premier Whit lam diende binnen een half uur een motie van wantrouwen tegen de re- gering-Fraser in die in het Huis met 64 tegen 54 stemmen werd aan genomen. In deze motie werd tevens aan Sir John gevraagd om Whitlam opdracht te geven tot de vorming van een nieuwe regering, nu de im passe voorbij was en de Senaat im mers de begrotingen had goedge keurd. Maar Sir John liet premier Fraser het oarlement ontbinden en nieuwe verkiezingen voor zowel het Huis van Afgevaardigden als de Se naat uitschrijven. y,acJ zyn zin geregen en "•'-i'iom was/furieus. Hij beschul- To Vin ervan met Fraser on- i hopdje te hebben gespeeld Gouverneur-generaal Sir John Ken en verklaarde de gouverneur-gene raal min of meer de oorlog. Vernieuwing Er ging een storm van verontwaar diging door Australië. Sir John had een door het volk gekozen regering met een meerderheid in het Huis van Afgevaardigden (door Whitlam vaak het Huis van het volk genoemd) ver vangen door een niet-gekozen rege ring met een minderheid in het Huis, hetgeen door Whitlam terecht ondemocratisch werd genoemd. Over zijn woedende uitspraak dat Sir John ook tegen de grondwet in ge handeld had bogen zich meteen de kenners van de Australische consti tutie, die over het geheel genomen tot de slotsom kwamen dat Sir Johns besluiten niet in strijd met de grond wet waren. Al was het een novum in de Australische geschiedenis. Wel had Sir John volgens deze kenners eerst nog andere wegen kunnen be wandelen. Maar Sir John zelf zei dat er gezien de harde opstelling van de rivalen geen andere mogelijkheid was en dat hij de beslissing nu overliet aan het Australische volk. Wel is het veel Australiërs duidelijk Oud-premier Gough Whitlam geworden dat hun constitutie toe is aan vernieuwing. Niet alleen moet duidelijk gemaakt worden wie nu eigenlijk de begrotingen kan beheer sen, maar ook de positie van de gou verneur-generaal en de band met het Britse vorstenhuis verdient wel enige opheldering. Volgens de Australische grondwet, die in dit opzicht nogal vaag is mag de gouverneur-generaal 'het parle ment sluiten en het Huis van Afge vaardigden ontbinden'. Hij mag mi nisters aanwijzen, 'en deze handha ven zolang het de gouverneur-gene raal behaagt'. Verder moet hij de grondwet bewaken en het Australi sche staatshoofd (de Britse vorstin) op de hoogte houden van wat er in Australië gebeurt. Sir John heeft dan ook gebeld met Buckingham Palace, waar de koningin echter al naar bed was. Haar secx-etaris vond het niet nodig haar voor de politie ke crisis in Australië wakker te ma ken en heeft haar het nieuws de vol gende ochtend bij het ontbijt ver teld. Dit is het eerste van twee artikelen over de politieke verwikkelingen in Australië. ven. Een beperking is ook de bepaling dat de tijd, waarin een werkloos heidsuitkering wordt ontvangen, niet meetelt voor de periode van vijf jaar, die voor het verkrijgen van een werkvergunning wordt ver eist. De bepalingen ten aanzien van hereniging van gezinnen van gast arbeiders veranderen niet. In het ontwerp wordt gezegd dat de be staande wachttijd van een jaar en de voorwaarde dat een geschikte woongelegenheid kan worden aan getoond, voldoende garanties bie den. Hoewel streng de hand zal worden gehouden aan het verbod tot werving van buitenlandse werk krachten, zullen uitzonderingen nog worden toegestaan, die echter niet voor gehele bedrijfstakken gelden. De mogelijkheid Is niet uitgesloten dat ondernemingen, die buiten landse werknemers in dienst heb ben, een bijdrage moeten leveren om de terugkeer van deze mensen naar hun land van afkomst moge lijk te maken of om andere maat regelen, zoals de bouw van huizen en scholen voor gastarbeiders en hun gezinsleden te kunnen treffen. Er zullen geen premies worden uit gekeerd aan buitenlandse werkne mers, die naar hun eigen land te rugkeren. Een tegemoetkoming lijkt, dat het in de toekomst 'niet uitgesloten moet worden geacht', dat in. de sfeer van de sociale verzekering voor vertrekkende gast arbeider-s een overgangsregeling wordt getroffen. Voorrang Duitsers Hoewel men in Bonn niet aan dwangmaatregelen denkt, kan de regeling wel degelijk tot gedwongen vertrek leiden. Als een buitenlandse werknemer zijn baantje kwijtraakt, zal hij heel moeilijk werk krijgen omdat Westduitse werklozen die 1 werk zoeken, voorrang hebben. Zij verliezen hun werkvergunning, ver volgens hun recht op een werkloos heidsuitkering, terwijl bij de nieuwe regeling ook nog de periode, waarin dit recht bestaat, zal worden ver kort. Het zal vooral van de econo mische ontwikkelingen in West- Duitsland afhangen, hoeveel gast arbeiders het slachtoffer van deze regeling zullen worden. Want als er geen verbetering optreedt zal de ontwerp-regeling zeker van kracht worden. WASHINGTON (Reuter) Het Amerikaanse huis van afgevaardig den heeft een wetsontwerp aanv aard tot machtiging van het ver strekken van federale leningen om de stad New York van een finan ciële ondergang te redden. Het ontwerp dat imet 213 tegen 203 stemmen werd aanvaard, gaat nu naar de senaat waar een stemming vermoedelijk enkele dagen ver traagd zal worden door obstructie vla het houden van lange redevoe ringen. Het wetsontwerp was vorige week voorgesteld door president Ford. Het staat New York toe in de komende drie jaar 2,3 miljard dol lar per jaar te lenen. De leningen moeten worden terugbetaald met rente tegen de dan geldende rente voet plus een procent alvorens nieuwe leningen kunnen worden aangegtan. PEKING Bij het gesprek dat de 82-jarige Chinese lei der Mao Tse-Toeng deze week had met president Ford van de Verenigde Staten, is geble ken dat hij de touwtjes nog altijd in handen heeft. Dit klaarde woensdag George Bush, hoofd van de Ameri kaanse missie in Peking die de ontvangst bijwoonde. 'Hij wist waar hij het over had. Daar kan geen twijfel over bestaan. Hij gedroeg zich de hele audiëntie lang als de leider. Hij was goed op de hoogte', zei Bush. Bush zei dat de laatste tijd het gerucht de ronde ging dat Mao Tse- Toeng niet meer tot een di plomatiek gesprek in staat was. 'Dat is absoluut niet waar. Hij nam actief aan het gesprek deel', zei hij.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 7