Langs Haagse Bos bouw van 154 premiewoningen Betalingen KORT Commissie hekelt beleid van Nuij Bouw 250 woningen in Monster gestart Zijvleugels Kurhaus worden afgebroken Torenflat en vleugel6-12 verdiepingen VVD op de bres voor Haagse horeca Geen totaalvisie op Schilderswijk Staatssecretaris wil Inasopleiding gaan veranderen Uiteenlopend meningen over VAD VVD: 86 miljoen extra u>tgeven voor rijkswegen Nieuw lid Rijnmondraad In polder Zwartenhoek NUTSSPAARBANK LEIDSE SPAARBANK Delft wil Hofje van Pauw redden Circus Boltini wordt niet gesubsidieerd 'Babyion geen concurrentie middenstand' NABEZORGING VAN DE KRANT Haagse Oranjekerk bestaat 40 jaar Nog steeds geen zekerheid over toekomst Red Tax Feestlicht in donkere dagen Baldadigheid treft bomen in Naaldwijk DONDERDAG 4 DECEMBER 1975 REGIO DEN HAAG EN LEIDEN TROUW/KWARTET H6 Van een onzer verslaggevers DEN HAAG In opdracht van het Pensioenfonds voor de Grafische Bedrijven heeft het Haagse architectenbureau Verhave, Luijt en De Iongh in samenwerking met Bouwbedrijf Meijer BV een plan ontworpen voor de bouw van 154 premiewoningen en enkele kantoorruimten op een terrein op de hoek van de Bezuidenhoutseweg en de Boslaan. Om de bouw aan de zuid-oost kant van het Haagse Bos te kunnen realiseren zal het witte gebouw tus sen de autoshowroom van Van der Gun en het ministerie van econo mische zaken worden gesloopt. In dit pand zijn op dit moment nog een bankfiliaal en een koffieshop gevestigd, die mogelijk in de nieu we bebouwing zullen terugkeren. Er bestaat nog geen zekerheid over of Van der Gun door middel van nieuwbouw op de huidige plaats aan de Bezuidenhoutseweg ook tot sloop zal overgaan. Het nieuwbouwplan van het Pensi oenfonds voor de Grafische Bedrij ven, dat gisteren door de commissie stadsontwikkeling werd goedge keurd, betekent volgens wethouder Nuij een goede aansluiting op de hoge bebouwing in de onmiddelijke omgeving, zoals Boslust I en II. het ministerie van landbouw en visserij en de binnen afzienbare tijd te realiseren rijksgebouwen langs de le Van den Boschstraat (noordzijde Den Haag-Centraal). Het gebouw, dat deels een torenflat, van 12 verdiepingen en een aan sluitend vleugelachtig gedeelte van 6 lagen omvat krijgt 60 eenkamer woningen, 86 tweekamer- en 7 driekamerwoningen en één vierka merwoning. Aan de voorzijde van het gebouw (Bezuidenhoutseweg) komen op de begane grond kan toorruimten en showrooms te lig gen. De achterzijde van het com plex die op het Haagse Bos aansluit krijgt woningen vanaf de eerste verdieping. Woningen op de begane grond aan deze zijde konden, zo werd medegedeeld, niet worden ge- pro jekteerd uit veiligheidsoverwe gingen voor de toekomstige bewo ners. Het complex krijgt aan de zijde van de Bezuidenhoutseweg een lichte kleur, aan de kant van het Haagse Bos een exterieur van met selwerk, omdat dit beter zal aan sluiten op de natuurlijke omgeving. Staatsbosbeheer en de Rijksgebou wendienst hebben hun instemming met het plan betuigd. Parkeergarage In de bebouwing is ook een onder grondse parkeergarage voor 103 au to's en een bovengrondse parkeer voorziening voor 43 auto's opgeno men. Op vragen over de verwachte huurprijzen kon nog niets worden medegedeeld. Wethouder Nuij: 'Wel is het natuurlijk duidelijk dat men op zo'n riante plaats er wordt maar een lage premie verstrekt flink wat moet betalen'. Als enige in de commissie was de heer Verduyn Lunel (PPR) tegen het plan. Hoogbouw op dit markan te punt vond hij ongewenst. Haringkade De commissie gaf verder toestem ming voor de start van de bouw van 133 woningwetwoningen aan de Haringkade in opdracht van de Woningbouwvereniging "s Graven- hage. In de bebouwing die zeer gedifferentieerd is komen twaalf woontypen. Over de huurprijs kon Het nieuwbouwcomplex met de twaalf verdiepingen hoge woon toren gezien vanaf het kruispunt le Van den Boschstraat-Bezui- denlioutseweg. van 3 december). Tenslotte gang men akkoord met het reeds bekende bouwplan voor uitbreiding van de Staatsdrukkerij aan de Boomsluiterskade. Chr. Plantijnstraat en Willem Silvius- straat. DEN HAAG De fractie-voorzitter van de WD in Den Haag. drs. P. Ressenaar. heeft aan de wethouder van economische zaken. X van der Weide, een rapport aangeboden over de concurrentie-vervalsing in de horeca. In het rapport van de VVD wordt beschreven dat vele door de overheid gesubsidieerde in stellingen en instituten zich aan oneerlijke concurrentie schuldig maken. Hier worden namelijk con sumpties verkocht en diensten ver leend. zoals het beschikbaar stellen van de zaai voor een bruiloft, die duidelijk de typische doelstelling van dergelijke inrichtingen te bui ten gaan. De WD is van mening dat de situatie waarin de horeca zich momenteel bevindt zo schrij nend is. dat de gemeente nu stap pen zal moeten ondernemen. Als een van de oplossingen ziet de WD het verpachten van kantines van club- en buurthuizen, parochiehui zen. sportverenigingen etc. aan ho- reca-mensen. De heer Van der Wei de zei het rapport zeker niet in een of ander laatje te laten verdwijnen en hoopte zelfs dat Den Haag de bouwstenen zal aandragen naar de overheid die er voor zorgen dat er landelijk iets aan deze situatie ge daan kan worden. de wethouder nog geen mededelin gen doen. De commissieleden hadden even min bezwaren tegen het plan van Patrimonium voor Keizerstraat-Oost, waarvoor deze maand de eerste steen wordt gelegd (zie onze krant Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Wethouder W. H. A. Nuij heeft gisteren bij de be handeling van zijn notitie over de voortgang van de ontwikkelin gen in de Schilderswijk door de commissie stadsontwikkeling felle kritiek moeten incasseren. De commissie nam geen genoegen met de summiere inhoud van deze notitie, waarin onder meer wordt gesproken over drie bouwplaatsen in de Schilderswijk: omgeving Te- niersstraat. omgeving Koningstraat en omgeving Van Ostadewoningen. In deze gebieden zou op korte ter mijn nieuwbouw kunnen worden gerealiseerd. noemde de heer Lampe (CDA) een dezer dagen bekend geworden plan van de Bewonersorganisatie Oran jeplein-Schilderswijk (B.O.-S.) voor de bouw van 180 woningen voor grotere gezinnen aan de Jacob Catsstraat een 'uiting van wantrou wen van de buurt tegen de ge meente door zelf creativiteit te ontwikkelen'. De PvdA, CDA en PPR verlangden "Wethouder Nuij zegde naar aanlei- van no «'Amnimar oon Inliohnoiü van de wethouder een totaalvisie op de ontwikkelingen. 'Willen we er over kunnen praten en ons oordeel geven, dan is het onvoldoende om alleen over plannen op korte ter mijn ingelicht te worden', aldus de raadsleden. Mevrouw Otter te Kolsté (CDA) vond het hoog tijd voor een totaal plan. temeer daar de in november vorig jaar gemaakte Struktuur- schets Schilderswijk door de bevol king is 'gekraakt'. De heer Duivesteijn (PvdA) vond het laakbaar dat ambtenaren van de gemeente al met groepen in de ■^jjkpraten over plannen, waar de coTT?^|ie niet over is ingelicht. Het raadslid, dat 'geïrriteerd' zei te zijn door het gemis aan een plan matige aanpak bepleitte een zo snel mogelijk van de grond komen van een goede overlegstruktuur. De heer Ten Velden (PvdA) merkte op dat de gemeente schromelijk in gebreke is gebleken door te lang met de uitvoering van bouwplan nen te wachten. In dat verband Van onze onderwij sredactle DEN HAAG Staatssecretaris De Jong wil de Inas-opleiding hervor men. De opleiding zal vooral be doeld zijn voor Jongeren die willen werken in de gezondheidszorg of in de welzijnssector. Daarmee worden de toekomstmogelijkheden van af gestudeerden groter. De huidige Inas-opleiding duurt twee jaar. inclusief de stage. Staatssecretaris De Jong wil nu keuze bieden uit verschillende mo gelijkheden. De opleiding zal dan minimaal één. maximaal twee jaar duren. Na het theoretisch deel volgt maximaal een half Jaar praktijk. De Inas-opleiding zal toegankelijk zijn voor gediplomeerden van het lager huishóudonderwijs en van het lager beroepsonderwijs nieuwe stijl. Wel worden bepaalde eisen gesteld aan het examenpakket. Ook gedi plomeerden van de driejarige of vierjarige mavo kunnen worden toegelaten, evenals leerlingen die over zijn gegaan naar de vierde klas van havo of v.w.o.. De Inas-opleiding kan o.a. als tus senstation fungeren voor leerlingen die nog te Jong zijn om een interne opleiding in een instelling te vol gen Via de Inas-opleiding kunnen zij zich reeds in de gezondheids- en welzijnssector oriënteren. Van een verslaggever AMSTERDAM Blijkens een steekproef van het Nederlands in stituut voor de publieke opinie (NIPOi lopen de meningen over de vermogensaanwasdeling sterk uit een. Van de ondervraagden vond 28 pro cent de wet op de vermogensaan wasdeling een urgente zaak, du snel behandeld moet worden. 26 procent meent dat er geen haast bij is. voor 23 procent, hoeft het helemnal niet en 23 procent liet zijn mening in het midden. ding van deze storm van kritiek de commissie toe een totaalvisie op de wijk te -laten opstellen. DEN HAAG De Tweede Kamer fractie van de WD wil dat volgend jaar meer rijkswegen worden aan gelegd. De WD heeft daartoe voorgesteld de aanleg van een groot aantal weggedeelten niet te verlaten of alsnog op het uitvoe ringsprogramma van het rijkswe genfonds te plaatsen. De extra uit gaven die daarmee zijn gemoeid bedragen 86 miljoen gulden. Dit geld moet volgens de WD worden gevonden In het bedrag van 650 miljoen gulden, dat beschikbaar is gesteld voor de bestrijding van de werkloosheid in de bouw. ROTTERDAM Tot lid van de Rijnmondraad is benoemd de heer E. de Witte te Rotterdam. Hij is de opvolger van de heer A. J. Pieterse. Beiden rijn lid van de CPN. Van een onzer verslaggeefsters MONSTER Burgemeester G. A. Stolwijk van Monster heeft gistermiddag, door het slaan van de eerste paal, het startsein ge geven voor de bouw van 250 woningen in de polder Zwartenhoek. (ADVERTENTIE) Maak het u gemakkelijk: vooralle geldzaken naar één adres, ook voor uw betalingen, betaalcheques en spaargiro bij de In deze polder zullen 114 premie koopwoningen en 136 woningwet woningen verrijzen. De woningwet woningen worden gebouwd door de Monsterse woningbouwvereniging 'De Goede Woning'. Zij zijn van hetzelfde type als de premiekoop woningen. Beide soorten huizen krijgen 2-, 3-, 4-, 5- en 6-kamerwo- ningen. Voor de premie koopwoningen ko men alleen de Monsterse inwoners in aanmerking en diegenen, die een economische binding hebben met deze gemeente. Mochten de huizen echter niet allemaal ver kocht worden. Iets waar de ge- meerite in zijn geheel niet bang voor is. dan kunnen ook in aan merking komen diegenen die een economische binding met het Westland hebben. De gemeente verwacht dat de koopprijs van de grootste premie- koopwonimgen nog net binnen de premie-regeling zal vallen. Dat houdt in een prijs beneden 110.000. De huren van de woning wetwoningen zullen op gemiddeld 350 per maand komen. De bouw van het plan zal ongeveer 230 DELFT De Stichting Hofje van Vrouwe Elisabeth Pauw heeft geen geld voor onderhouds- en repara tie werkzaamheden aan het gelijk namige hofje, gelegen aan de Paar denmarkt. De beherend regent van de acht hofjeswoningen heeft ook omdat hij het regentschap om persoonlijke redenen niet wil voortzetten de gemeente Delft gevraagd de huizen over te nemen. B. en W, hebben nu een voorstel tot overname aan de gemeenteraad aangeboden. Zij vinden het /an groot belang, dat het hofje irn stand gehouden wordt. werkdagen duren, zodat het gehele projekt in het voorjaar van 1977 opgeleverd wordt. Van een verslaggever DEN HAAG Circus Boltini zal geen rijkssubsidie krijgen. Staatsse cretaris Meijer (CRM) heeft dit aan de stichting Boltini meege deeld. Er is over deze zaak diepgaand interdepartementaal beraad ge weest, aldus CRM. Circussen zouden bij het subsidiebeleid op één lijn gesteld kunnen worden met musi cals en 'vrije toneelprodukties', maar als Boltini op die wijze ge- subsidlëerd zou worden zou dit het circus geen enkel soelaas bieden, aldus CRM. Gezien de zeer grote bedrijfstekorten van het circus zou het een bijzonder hoge subsidie no dig hebben. Dit zou volgens CRM een onevenredig beslag leggen op de beschikbare middelen. (ADVERTENTIE) DEN HAAG De middenstand uit de Haagse Theresdastraat en omge ving hoeft niet te vrezen voor con currentie door nieuwe winkels in het gebouw Babyion, dat nabij sta tion Den Haag Centraal in aan bouw is. Dit blijkt uit het gemeentelijk ant woord op vragen, die van uit het Bezuidenhout naar voren gekomen zijn, dit met het oog op het bezoek van de raadscommissie voor wijk- aangelegenheden aan deze wijk (9 december). Er komen in Babyion met name reisbureaus, banken* en zaken, die zgn. impuls-artikelen verkopen, zoals bloemen en souve nirs. Er zijn plannen in voorbereiding voor her-profilering van de Laan van Nieuw Oost Indië. zo blijkt uit de reeks antwoorden op vragen van Bezuidenhout-bewoners. Met de werkzaamheden zal niet voor de tweede helft van 1976 worden over gegaan, omdat gewacht wordt op de ingebruikname van de Utrechtse Baan. De hoeveelheid verkeer op de Laan van NOI zal verminderen door het gebruik van de Utrechtse Uw krant overhoopt' niet ontvangen? Als u voor 12 uur belt wordt de krant zo ,vlug mogelijk, maar in ieder geval dezelfde dag nog, bij u na bezorgd. In DEN HAAG, VOOR BURG en RIJSWIJK kunt u bellen nummer 469445. In DELFT nummer 132519 b.g.g. 070-469445. In LEIDEN nummer 070-469445. Buiten deze plaatsen kunt u zich in verbinding stellen met de agent. DEN HAAG Deze maand bestaat de Ned. Herv. Oranjekerk aan de Goeverneurlaan te Den Haag veer tig jaar. Op 13 december 1935 werd an aanwezigheid van koningin Wil- helmdna en prinses Juliana de kerk in gebruik genomen. De belangstel ling voor de ingebruikname was zo groot, dat de politie er aan te pas moest komen om de deuren van de overvolle kerk dicht te krijgen. Op zondag 14 december a.s. wordt in de dienst van 10.00 uur aandacht geschonken aan het jubileum. De nieuwe geluidsinstallatie, waarvoor onlangs een bazar werd gehouden, zai tijdiens deze dienst officieel in gebruik genomen worden. Na afloop van de dienst is een kleine expostie over de geschiedenis van de kerk te bezichtigen in het wijkcentrum aan de Van Koetsveldstraat. DEN HAAG Br bestaat nog steeds geen zekerheid over het al dan niet opheffen 'van de Haagse taxi-onderneming Red Tax. Over het voortbestaan van het bedrijf wordt momenteel overleg gevoerd, zo hebben B en W van Den Haag laten weten, in antwoord op vragen van het raadslid Lammers (CDA). Zolang het overleg niet is afgerond willen B en W geen verdere mede delingen doen. 'Zowel uit een oog punt van werkgelegenheid als van dienstverlening zouden wij een op heffing van de NV Red Tax als zelfstandige taxi-onderneming be treuren', zeggen B en W. LEIDEN In deze donkere dagen zijn de fecstlichtjes weer ontstoken. Vooral op de regenachtige koopavonden, zoals hier in de Leidse Breestraat, weerspiegelen de vele lampen op het natte wegdek. Gezellig is het wel, vooral als de maan zich ook van zijn volle kant laat zien. DEN HAAG De twee zijvleu gels v^n het Kurhaus zullen moeten worden gesloopt, omdat restauratie van dit gedeelte van het kolossale pand niet mogelijk blijkt. Restauratie-architekt Bart van Kasteel uit Utrecht deelde dit gisteren de commissie voor stadsontwikkeling mede. De vleugels zullen in gekopieerde vorm worden opgebouwd. De constructie van de vleugels in de huidige staat is slecht en zeer brandgevaarlijk. Het centrumge deelte van het Kurhaus met de Kurzaal wordt volledig gerestau reerd. Van Kasteel: 'Hier moet je niet aankomen, het is een houten kapconstructie onder steund door ijzeren strippen'. De entree van de Kurzaal zal er chique uit gaan zien. Op de par terre komt een glasoverdekking, door Van Kasteel een Frans achtige glazen passerel genoemd. Vanaf de parterre leidt een rol trap de bezoekers en gasten naar boven. Aan beide zijden van de entreehal komen liftgroepen. De parterre van de vleugels wordt aangekleed met halfronde vormen van kunststof of glas. De architekt heeft verder ge nieend enkele Jugenstilpuien van het complex aan de zijde van de boulevard terug te laten komen. Van dit gedeelte be schikt men nog over de originele bouwtekeningen. Verwacht wordt dat zo spoedig mogelijk met de restauratie kan worden begonnen. Het centrum- gedeelte komt het eerst aan bod, daarna worden de vleugels ge sloopt en weer herbouwd. Speling In de week van 8-12 december I start Speling, de stichting voor kreativiteitsont wikkeling in de dramatische vakken, weer met een aantal cursussen, zoals jazz- ballet, tapdansen, ballet, yoga enz. De lessen worden gegeven op de Academie voor Po dium - vorming in de Raamstraat 28 in Den Haag. Verdere inlichtingen kunt u krijgen bijBert de Bruijn, Dr. N. Adrianistraat 41, Rijswijk, tel. 906390 of bij Jea- nette de Vink, Gen. Berenschot laan 71, Rijswijk, tel. 930443. Concert 1 Op uitnodiging van de Culturele n Raad concerteert dinsdagavond e 9 december om 8 uur het Resi- r dentie Bach Orkest met vier fa topsolisten dn de parochiekerk &i van Sint Jan de Doper aan de L Herenstraat in Wateringen. De ii solisten zijn: Ginan Lichtenberg, viool: Herrejan Stegenga, cello; Frank Minderaa, hobo en Jan p van der Meer, clavecimbel. Het p orkest staat onder leiding vanS Gerard Akkerhuis. Er is gekozen g voor een populair klassiek pro-r gramma, waarin werken van Bach, Tsjaakofski en Grieg zul len worden uitgevoerd. Dankzij subsidies van de gemeente Wa teringen en het provinciaal be stuur as het mogelijk de prijzen voor dit concert zeer laag te houden, namelijk 5 voor vol wassenen, 2,50 voor houders van bejaarden- en culturele jeugdpaspoorten en ƒ1 voor schoolkinderen. Mobielschool De Christelijke Nijverheidsschool voor meisjes 'Boshuizen' aan de Toussadntkade in Leiiden heeft een tekort aan lokaalruimte. Op een stuk grond, gelegen achter de school, zal nu een 'Mobiel- school' van vier lokalen worden geplaatst. Polikliniek Het aantal patiënten, dat in de loop van dit jaar poliklinische hulp in het Oude en Nieuwe Gasthuis in Delft heeft ontvan gen, is ten opzichte van 1974 weer gestegen. Gedurende de eerste negen maanden van 1975 zijn namelijk 40.097 bezoeken aan de polikliniek gebracht (1974: 39.987). Ook het aantal nieuwe aanmeldingen van poli klinische patiënten heeft gedu rende de eerste negen maanden van dit jaar een sterke stijging vertoond. Werden in dezelfde periode van 1974 niet minder dan 5.192 nieuwe patiënten ge registreerd, voor 1975 is dit cij fer 5.324. Tevens is gedurende de eerste negen maanden van dit jaar aan 3.926 patiënten klini sche hulp geboden (1974: 3.945). Gospelgroep Voor de tweede keer in een half i jaar bezoekt de bekende gospel groep The Challengers Den Haag. Deze vocale groep wordt ondersteund door een aantal musici en brengt gospels in ver schillende stijlen, die vooral de jeugd, maar ook de ouderen sterk aanspreken. De groep treedt aanstaande zondag om vijf uur op in een speciale dienst in de Paaskerk aan de Harmelenstraat 108 in Den Haag. Deze dienst staat onder auspiciën van Interkerkelijk Evangellsatieteam 'Zuiderpark' Toegang vrij. Lyceumavond Het Huygens Lyceum aan de Ca- rel Vosmaerstraat 1 in Voorburg houdt op maandag 8 december om 20 uur weer een lyceum avond. Op deze avond zal dr. F. J. Meijer, voorzitter van de Stich ting ter bevordering van het on derwater archeologisch onder zoek. praten over de onderwater- archeologie. Hierover was tot het midden van deze eeuw nog niel veel bekend. Voor die tijd was men aangewezen op toevallig< vondsten van vissers en spon- zenduikers. De uitvinding van het dudkapparaat heeft systema tisch archeologisch onderzoek onder de waterspiegel mogelijk gemaakt. De heer Meijer zal het een en ander toelichten met di a's. De avond wordt gehouden in de aula van het Huygenslyceum. En dan nog- dit De Christelijke Jongerenso- ciëteit 'Cryptos' in Den Haai bestaat deze maand 5 jaar. He lustrum wordt gevierd met eei receptie, een feestavond en een fototentoonstellingOp 5 de cember zullen alle gemeentelijke diensten en bedrijven in Delft om 16.00 uur gesloten zijn.# Ir het recreatiegebouw van he ABP aan de Stadhoudersring 39! in Zoetermeer worden op maan' dag 8 en dinsdag 9 december om acht uur informatiebijeenkom sten gehouden over de planner om van de Dunantstraat in d< Driemanspolder een 'woonstraa te maken.# De repetities var het Primsenstad Mannenkoor ii Delft zijn verplaatst naar 'He Open Hof, Ruys de Beeren broukstraat, ingang Iibourel laan. NAALDWIJK De gemeentt Naaldwijk maakt zich ongerust ove toenemende baldadigheid, die ziel richt op bomen. In voorgaande ja ren sneuvelde er maandelijks éér boom. maar de afgelopen drit maanden zijn er maar liefst vijftl( bomen vernield. 'Dat mag zo nie doorgaan, zegt het gemeentelijl informatiebulletin. 'Hoewel de fi nanciële schade niet te verwaarlo zen is (circa 5000) is de schadi aan het aanzien van het dorp - nog niet in geld uit te drukken veel groter'.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 6