't Was een gok, zegt uit trein ontsnapte soldaat dichtbij wntrfe Jitstel Commentaar Rikkert Zwieringa waagde sprong in het duister met twee (of vier?) nsterdam 'Ze schieten zó, en dan niet alleen als waarschuwing' Zachte Sint weerrapporten dienstplichtige wéér gegroeid verbetering driewieler gekleed hartelijk tempo LLSDERDAG 4 DECEMBER 1975 BINNENLAND TROUW/KWARTET 5 Amsterdamse politiek, zoals die in college van B. en W. en in de iteraad wordt gepresenteerd, ;eert sinds het optreden van een het zgn. 'progressief akkoord' steu- college van B. en W. bij herha- in een conflictsituatie, rel rondom de PPR-wethouder van Duyn, die met twee commu- b'sche wethouders de PvdA-ploeg in college flankeert, trekt op dit iblik, de meeste aandacht, maai 1 *ock n'et ^'enen a's illustratie van va essentiële moeilijkheden in het be- mi ar van Amsterdam, gt kern van het probleem schuilt in voortdurend verdeelde opstelling i de PvdA-fractie, waarvan een lati :1 telkens tegen het beleid van haar {houders stemt Dit is een doorn in 0Og van communisten, die zich gj( it aan het akkoord hebben gebon- p, maar er wel vrede mee hebben, t uit zich in felle aanvallen een ital beschouwingen in 'de Waar- (id' liegt er niet om op de ipletenheid in de grootste raadsfrac- Dat alles vormt natuurlijk kolen op t vuur voor de oppositie van WD 7 CDA, die niet nalaten het vuurtje iedere gelegenheid fors aan te ikkeren. :t uitschakelen van wethouder van ïyn op grond van een het college en W. onwelgevallige procedu- kwestie Van Duyn heeft een ;en nota over de zgn. Kalkarheffing lediend is echter niet aanvaard- ar. Zolang deze wethouder de PPR het college vertegenwoordigt, zijn al dan niet ernstige strubbelingen Het hele pakket van conflic- komt nu tot een uitbarsting naar nieiding van een incident, doordat ia Duyn Samkalden (beiden zijn rvente schakers) één zet voor ge- Eest is door zijn visie openbaar te aken. 5t wezenlijke probleem ligt in de leeldheid van de PvdA-fractie. De- maakt Amsterdam moeilijk regeer- Zo waren er in het verleden in PvdA-fractie tegenstemmers inzake metro, de koopavond en de voor- ïven. Wethouder Lammers een voor der van de aanleg van een voorha- IJmuiden, kon slechts met j ,riulp van de CPN (VVD en CDA I jjngen vanzelf mee) het standpunt van en W. veilig stellen tegenover het ovinciaal bestuur, dat niets voor een litenhaven voelt, ortom: een eventueel vertrek van an Duyn lost niets op (want hij dient m slechts om de onderlinge onlust- ivoelens binnen de PvdA-fractie zelf te reageren); fundamentele recon- tructie van het college van p. en W. èl. door Jan Sloothaak BEILEN 'Het was een gok. maar wel een moeilijke gok'. Rikkert J. Zwieringa (20), na een geslaagde ontsnappings poging veilig teruggekeerd in zijn woonplaats Stedum, maakt, de ochtend erna (nog een ge spannen indruk. Gistermorgen, enkele uren na de sprong die hij letterlijk in het donker waagde, wilde dienstplichtig soldaat Zwieringa niet al te veel kwijt: de politie had hem een zwijg plicht opgelegd. 'Ik mag geen commentaar geven', zegt hij. Rikkert rond gezicht, blond haar een dito snorretje wil die zwijg plicht niet doorbreken. 'De terroris ten honden de gijzelaars onder schot. Ze kunnen zo gaan schieten, en dan niet bij wijze van waar schuwing', aldus Wiieringa. Wél wil hij kwijt dat het inderdaad vijf reizigers zijn geweest die sa men hadden beslist een vluchtpo ging te wagen. Slechts 'drie hebben zich later bij de politie gemeld. Rikkert was er één van, de andere was de 24-jarige Evert G. Baaijer uit Adorp, de derde een 45-jarige man die onbekend wil blijven. Waar blijven de twee anderen die ook aan het ontvluchtingscomplot hadden deelgenomen? Volgens Rik kert is het waarschijnlijk dat ze uiteindelijk toch in detrein zijn gebleven. Zekerheid daarover is moeilijk te krijgen. Soldaat Zwieringa zelf was de twee de die de trein uitging, zijn beide maten die zich ook bij de politie hebben gemeld, waren de eerste en de derde. De beide anderen hadden als vierde en vijfde moeten volgen. Er is tijdens de ontvluchting niet geschoten. De beide anderen heb ben het waarschijnlijk toch niet 'et nieuws uit Moskou dat partijlei- er Leonid Breznjew de belangrijkste de zal uitspreken op het congres van e comunistische partij van de Sowjet- Inie in februari, heeft naar alle waar- ïhijnlijkheid minder te maken met ijn gezondheidstoestand dan met het ntbreken van een opvolger. Blijkbaar men het er in het Kremlin over ens geworden, dat de opvolging van reznjew pas na het partijcongres aan e orde zal worden gesteld. )e Sowjet-leiders hebben zichzelf ech- er niet alleen wat meer armslag gege- en om te zoeken naar een opvolger oor Breznjew. Zij hebben tevens een ind gemaakt aan de dwangpositie, waarin de partijleider zich bevond wat ietreft de nog steeds niet definitief [eregelde topconferentie van Europese ommunistische partijen en het even- nin verwezenlijkte nieuwe SALT-ak- ;oord met de Verenigde Staten (be- reffende beperking van strategische apens). Df de euwe situatie Breznjews inte- esse voor een Europese communisti sche top en een tweede SALT-ak- coord (te ondertekenen tijdens een 'ezoek van de partijchef aan Wash ington) minder groot zal maken, valt te betwijfelen. Mogelijk blijft hij er 'eel belang aan hechten, zijn carrière iet een zo groot mogelijk succes af te iluiten. Vooral nu hij daarvoor wat |meer tijd lijkt te krijgen. 'èl kan de manier waarop Breznjew Izich nu blijkbaar kan handhaven |ondanks zijn gezondheidstoestand er toe leiden dat minder nadrukkelijk zal worden gestreefd naar resultaat op genoemde gebieden vóór de partijcon ferentie in februari. Het. is zelfs moge lijk dat beide problemen op de lange baan worden geschoven al ligt dat niet voor de hand. Wat dit laatste betreft zal alles afhan gen van het antwoord op de vraag, wanneer Breznjew wèl zal worden vervangen en wie zijn opvolger zal zijn. Slagen de voorstanders van meer toenadering tot het Westen om welke redenen dan ook er in een kandidaat te doen verkiezen, die de lijn van Breznjews politiek kan door- ïj trekken, dan zal er in de Oost-West- t relatie niet veel veranderen. Met name als hij tct een jongere generatie be hoort, kunnen wijzigingen tot dc poli tieke stijl beperkt blijven. Lukt het de voorstanders van een harde (of hardere) lijn echter de weg te banen voor hun kandidaat, dan moet gerekend worden met een te rugslag in de Oost-West-verhoudingen. Deze kan zich niet alleen in Angola en Portugal, maar ook in andere delen van de wereld manifesteren. Wat deze laatste mogelijkheid aan- 'Misschien waren ook de anderen in de coupé bang geworden en zijn ze daarom maar niet gegaan', op pert moeder Zwieringa. Haar zoon veronderstelt niet dat ze toch zijn gevlucht en mogelijk nog ergens rondzwerven of gewond lig gen. Rikkert Zwieringa was dinsdagmor gen gewoon in de trein gestapt. Zoals vaker, wanneer hij op weg ging om zich weer bij zijn in Duitsland gelegerde onderdeel te melden. Deze keer kwam hij slechts halverwege, tot het inmiddels alom bekende baanvak van het spoor bij het terrein van de vuilafvoermaat schappij (VAM). Daar sloegen de terroristen toe. doodden de machi nist en later nog een ander. Soldaat Zwieringa was een van de weinigen die wisten te ontsnappen. Hij blijft nu in ieder geval deze week vrij van militaire dienst. Zijn mlitaire bazen hebben hem toege zegd dat hij niet hoeft te komen zolang de kaping aan de gang is. Legertje journalisten In Beilen had het legertje journa listen zich gdsteren inmiddels vast- genesteld in heit als beleidscentrum ingericht egemeentehuis. De amb tenaren kunnen er niet meer wer ken en hadden vrij. De voorlichters van justitie moesten elk nieuwtje dat vrijkwam in drie talen vertei len. Eerst in het Nederlands en dan nog eens in het Duits. Frans en Engels aan journalisten die uit alle Twee uit de trein ontsnapten. Links Evert G. HaaJjer uit Adorp, rechts Rikkert J. Zwieringa, met wie een onzer verslaggevers sprak. over. De andere eisen werden vrij snel Ingewilligd. De overvallers kre gen megafoons en er werd gewerkt aan het aanleggen van veldtele foons. De povere communicatie kan daar door misschien wat beter op gang komen. Ook de eis om voeding, drinken en medicijnen werd inge willigd. Het ging vooral om kalme ringsmiddelen en medicijnen om de ademhaling te verlachten, ook met een kalmerende werking. Ver der was er even sprake van medi cijnen voor een epilepticus en een suikerpatiënt. De gegevens die vrijkwamen waren niet alleen schaars, maar ook vaak onzeker. Onzekerheid was er ook over de aantallen reizigers. De ver- schallende tellingen klopten niet. Een vraag was ook of er in het achterste treinstel nu ook nog mensen zitten en hoeveel. In de ochtenduren namen de activiteiten rond de trein toe. Er werd heen en weer gelopen, 's Middags deed zich een nieuwe ontwikkeling voor. De zaak werd toch nog in de poli tieke sfeer getrokken door de komst van ir. Manoesama, die zich president van de RMS noemt. Ach ter het gemeentehuis verzamelde zich een menigte toen bekend weid dat de Ambonezenleider daar per helicopter zou landen. Jonge automonteurs zien de toekomst somber in Van een verslaggevers DEN HAAG Ruim 4.700 jongelui, leerlingen van scholen met oplei dingen voor motorvoertuigtechniek, zien hun toekomst somber in. 'Als de Tweede Kamer de anti-auto plannen van de regering goedkeurt, vrezen wij dat zeer velen van ons zich direct na hun opleiding kun nen aansluiten bij de tienduizen den jeugdige werklozen, die Neder land heeft', aldus de petitie, die de jongelui aangeboden hebben aan Tweede-Kamervoorzitter Vondeling. mogelijke laaiden zijn samenge stroomd. Voor het gemeentehuis is het een voortdurende oploop van nieuws gierigen. Sommigen lijden heen en weer tussen plaatsen, die zo dicht mogelijk bij de trein liggen en het beleidscentrum. Iemand had met een kijker vanaf een spoorwegover gang gezien hoe op twee kilometer afstand twee politiemensen in sport tenue een mand met voedsel, medi camenten en waarschijnlijk nog wat andere zaken brachten. Daarmee werd een van de eisen van de terro risten ingewilligd. Een aaider weet te vertellen hoe je via een camping tót op achthon derd meter van de trein kan ko men. 'Ik heb de overvallers gasteren duidelijk uit de raampjes zien han gen. Of je er nu nog zo dicht bij kunt komen weet ik niet.' Ordedienst Voor het gemeentehuis gaf ook de Ambonees M. N. Tauran uit Roden een uiteenzetting. Hij is coördina tor van de ordedienst van de Zuid molukse republiek RMS en heeft op verzoek van mr. Droesen, advocaat van de RMS (die de Zuidmolukkers in het gijzelingscomplot rond ko ningin Juliana verdedigde) zijn diensten aangeboden om te bemid delen. De politie heeft hem echter geweigerd. Zij wil liever geen bemid delaars die connectie hebben met een van de Zuidmolukse groeperin gen. De politie deed geheimzinnag als gevraagd werd wae er dan wel een bemiddelingspoging heeft gedaan. Achteraf werd gezegd dat dit de Zuidmolukse opbouwwerker Mantau is geweest, die als getuige-deskun- dtge is opgetreden in de gijzelings affaire rond koningin Juliana. Naar hotel Het informatiecentrum voor men sen die verwanten en kennissen in de trein hebben is niet meer tegen over het gemeentehuis van Beilen. Het is van het baaikgebouw ver huisd naar hotel Prakken, een eindje verderop. Het aantal mensen dat hier om informatie kwam was kleiner dan men zou verwachten. Sommigen zaten wat te praten, te breien of 'te lezen, anderen keken wat voor zich uit. De spoorwegen gaven om het uur een verklariaag uit. Psychiaters en psychologen van de psychiatrische inrichting Beiler- oord en ook van de spoorwegen begeleidden het wat stille en terneer geslagen gezelschap in het hotel. Ook een dominee van Beileroord en maatschappelijke werkers praatten met de mensen. Een vrouwelijke officier van het leger des heals opperde of ze niet naar de trein zou kunnen gaan. 'Ze zullen toch niet op een vrouw schieten', vroeg ze. Er werd niet op in gegaan. Men luisterde naar het nieuws dat schaars binnen druppelde over de Chinees (een van de zeven Chine zen in de trein) die 's morgens was vrijgelaten met nieuwe eisen. De moeilijkste eis was die om een an dere machinist in de plaats van zijn doodgeschoten collega naar de trein te sturen. De overvallers wil den kennelijk wegrijden. Waarom? Om elders in de eveneens door hen geëiste .en geheel leeggesloopi-e bus te stappen? Bekend werd dat zich een Zuidimo- luksé machinist heeft gemeld. De autoriteiten deden er geheimzinnig Van onze weerkundige medewerker Hoewel die depressies weer meespe len, zit er voor St. Ndeolaas toch een voordeeltje aan vast. Er is de kans, dat het in de komende nach ten tijdens de dakmarathon niet zo koud meer zal zijn. De temperatuur zal vooral tussen zonsondergang en zonsopgang hoger zijn dan daarvóór. Het minimum dat de winter uitbant, trekt van IJsland naar midden-Scandinavië. Het komt dus niet zelf bij ons op be zoek. Wel zullen froaituitlopers ge heel of gedeeltelijk over Nederland trekken, wat dan van tijd tot tijd kans op regen betekent, veelal bij wind uit richtiaigen tussen zuidwest en noordwest. Mooi weea- is er dus bepaald niet te verwachten. De fronten gaan in zuidoostelijke ■richting over Schotland en de Farör. Dat de nieuwe IJsland-de pressie zoveel .speelruimte krijgt, komt door het zich afzijdig houden van een berensterk hogedrukgebied midden op de oceaan: 1.040 milli bar. In plaats van de schaatslief hebbers te gerieven door naar Schotland en vervolgens Scandina vië op te trekken, handhaaft het zijn lauwe houding en drijft zelfs iets af naar het oost-zuidoosten. Gisteren overdag vielen er enkele polaire buien, waarbij ondermeer in Hoogeveen wat sneeuw omlaag dwarrelde. Dankzij vlot werk van onze mede werkers kunnen wij ver vóór de officiële publikaties nu al een vrij gedetailleerd overzicht geven van gaat, die al geruime tijd niet uitgeslo ten wordt geacht, heeft het aanblijven vun Breznjew tot na de partijconferen tie in februari slechts uitstel gebracht. Of het ook tot afstel zal leiden, zal in sterke mate afhangen van de ontwik kelingen, die de wereld in de komende maanden te zien zal geven. Weerrapporten van gisteravond 19 uur: maximumtemperaturen en neerslag van 7-19 uur: Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Luchth. R'da Den Helder Twente Vlissingen Zd.-Llmburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbrück Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca Miinchen Nice Oslo Parijs Rome Spilt Stockholm Wenen Zürlch Casablanca Tunis onbewolkt 9 0.3 onbewolkt 9 0 onbewolkt 9 0 zwaar bewolkt 0.5 onbewolkt 9 0 onbewolkt 9 0.2 licht bewolkt 9 0.5 onbewolkt 7 0 licht bewolkt 9 0.2 onbewolkt 8 0 geheel bewolkt 7 0 zwaar bewolkt 15 7 regen 12 0.1 half bewolkt 8 0.1 zwaar bewolkt 9 0 half bewolkt 8 0 geheel bewolkt 7 4 regen 7 16 motregen 4 6 onbewolkt 5 0 zwaar bewolkt 6 0 onbewolkt 12 0 regen 5 1 licht bewolkt 6 0 onbewolkt 7 0.2 geheel bewolkt 10 0 half bewolkt 15 1 licht bewolkt 17 0 half bewolkt 8 0 regen 10 9 onbewolkt 3 0 zwaar bewolkt 8 0 onbewolkt 17 0 onbewolkt 16 0 geheel bewolkt 6 0.4 motregen 4 0.2 regen 8 0.1 regen 15 10 onbewolkt 18 0 de herfstneerslag in Nederland. Tus sen 1 september en 1 december viel lm Alkmaar 270 mm. Andijk 261 mm. Sant-poort 258 mm. Schevenin- gen 257 mm (dichtbij de Noordzee) tegenover Maastricht (ver landin waarts) slechts 124 mm. Deventer 146 mm. Hoogeveen 143 mm. Ede 162 mm neerslag. Almkerk bij Gor- kum meldde zich met 166 mm. Nij megen 169 mm. Arnhem en Bussum 174 mm, Fijnaart en Hoogkeppel 167 mm. Apeldoorn 181 mm. Mus- selkanaal 183 mm. Nunspeet 184 mm, Marken 186 mm, Ten Post en Oud-Beijerland 193 mm. Hoog-Soe- ren 196 mm. Vlissingen 203 mm. Uithuizermeeden 227 mm. Kr.mpen a. d. IJssel 229 mm en Rotterdam- Spangen 239 mm. Normaal is circa 216 mm. Ten Post meldde mist op 1, 4, 5, 6. 11. 15. 16, 17, 26, 29 en 30 novem ber; totaal op edf dagen en sneeuw op 13 en 21 november. Ameland rapporteerde storm op 21, 22 en 27 november en tenslotte kon Ten Post 63 zonuren waarnemen dat was duidelijk meer dan normaal, te weten 46 uren. HOOG WATER 5-12-'75 Vlissingen 3.02-15.24. Haringvlietsluizen 4.49- 17.03. Rotterdam 5.4818.16. Scheveningen 4.23-16 39. IJmuiden 4.57-17.13. Den Helder 907-2132 Harlingen 11.17-23.37. Delfzijl 0.59- 13.27. toenemende onder redactie van loessmil Vorig jaar lieten zich 324 Duitsers, 293 Britten, 88 Amerikanen, 598 Indonesiërs, 79 Hongaren, 155 Ita lianen, 133 Portugezen en nog veel meer buitenlanders tot Nederlan der naturaliseren. Buiten deze nieuwe Nederlanders stonden vo rig jaar nog eens 296.800 vreem delingen in ons land geregistreerd, van wie verreweg de grootste groep (53.500) uit Turken bestond. Er is in dat jaar heel wat minder deodorant verkocht dan in 1973, maar aan lekkere luchtjes in di verse andere verschijningsvormen ging er voor miljoenen meer over de toonbanken, net als aan mond- verzorgingsartikelen voor het grootste deel overigens tandpasta. Al die wijsheid putten we uit het juist verschenen 'statistisch zak boek 1975', dat elk jaar door het Centraal Bureau voor de Statis tiek wordt samengesteld en dan uitgegeven wordt door de Staats uitgeverij. Een boek vol cijfers over we citeren lukraak uit de inhoud 'aangegeven gevallen van besmettelijke ziekten', 'gecre- meerden naar geslacht en kerke lijke gezindte', 'burgemeesters naar hun politieke overtuiging', 'bezoek aan vermakelijkheidsinstellingen', 'veestapels''verkeersongevallen op de openbare weg', 'nationale besparingen', 'aantal werknemers met minimumloon', 'van misdrijf verdachte personen' en 'bejaarden oorden naar houder'. Uit al die cijfers kun je dan bij voorbeeld lezen, dat het aantal antiekwinkeltjes in tien jaar meer dan verdubbeld is, dat het aantal hoedenwinkels tot minder dan de helft gereduceerd is, dat er heel wat groenten- en fruit-, schoen-, fietsen-, piano-, melk- en kruide nierswinkels minder zijn, maar de laatste tijd aanzienlijk meer die ren-, drank-, bloemen-, boeken-, juweliers- en fotozaken, en dat ook de sport- en vuurwapenwin kels zoveel verkopen dat er de laatste jaren zo'n 350 bij kwamen. Met vakantie ging vorig jaar 51 procent van de bevolking en voor wie naar het buitenland trok, was West-Duitsland blijkbaar het aan trekkelijkst, gevolgd door Frank rijk en Spanje. Per 1 januari van dit jaar kon je in ons land desgewenst over alle ruim 86.000 kilometer straten en (verharde) wegen rijden, waarvan Noord-Brabant het grootste stuk van alle provincies bezit. Met de trein gingen trouwens een kleine twee miljoen mensen méér dan in 1973, dat wil zeggen: zoveel meer keren stapte er iemand in een trein, want in totaal vervoerden de spoorwegen 183 miljoen passa giers, van wie velen natuurlijk dagelijks dezelfden waren. 'Haringachtige' vis dus niet al- Op de 'discussienota contouren van een toekomstig onderwijsbe stel' 'eenvoudiger ook wel de contourennota van minister Van Kemenade genoemd is een vervolg gekomen: een 'nota van verbeteringen', die vier kantjes van een uitstekende kwaliteit pa pier beslaat. Heeft de minister zich vergist? Heeft hij al spijt van de bezui nigingen op het onderwijs? Niets van dat alles. Zo'n verbetering is bijvoorbeeld dit: 'ten slotte' te lezen als 'tenslotte'; 'bij voor beeld' te lezen als 'bijvoorbeeld'. Er komen verbeteringen in voor, waarbij je met een loep moet zoeken waar de 'fout' nou in zat: 'blz. 16, onder 6., 93 regel: 'diag nostische toetsing' te lezen als 'diagnostische toetsing'. Pas als je drie keer héél goed gekeken hebt, blijkt er een leestekentje te ontbreken. Zouden al'die mensen, die de 'nota van verbeteringen' onder ogen krijgen, er zo'n moeite mee hebben 'dit' te lezen als 'Dit' of 'ministerraadbesluit' als 'minis terraadsbesluit'? Zouden ze er zelf al niet achter gekomen zijn, dat in 'vesterkt' een lettertje r ontbreekt en dat "Montesori' met twee s-sen geschreven had moe ten worden? Natuurlijk zijn er wel een paar woordjes of zinnetjes die wat verwarrend overgekomen kun nen zijn doordat er bijvoorbeeld 'afhankelijk' stond in plaats van 'onafhankelijk'. Maar je krijgt sterk de indruk dat het geheel tot minstens de helft terugge bracht had kunnen worden. Als er nou toch bezuinigd moet wor den, is dit al een makkelijke methode. Of kunnen we een der de nota verwachten omdat er wellicht in deze nota een leeste kentje te weinig staat? leen haring is er in 1974 min der aangevoerd dan in het jaar daarvoor. In 1974 was dat 51.1 mil joen kilo, maar runderen waren er des te meer het vorige jaar, om van de kippen (twee miljoen meer) maar helemaal te zwijgen. Dienstplichtige militairen worden met het jaar groter en zwaarder: dit jaar is de gemiddelde lengte 1.80 meter (er zijn er ruim 7000 onder dienst van 1.90 meter of lan ger) en hun gewicht is gemiddeld 69J kilo: 560 jongens wegen hon derd kilo of zelfs meer. Wie popelt om ook meer over de veestapel, de besmettelijke ziek ten. de burgemeesters en al die andere onderwerpen te weten te komen, kan het statistisch zakboek voor elf gulden in of via de boek handel kopen. Als we de Amerikanen mogen geloven, gaat dit driewielig voer en vaartuigje een grote toe komst tegemoet. De ontwerpers hebben het vervoermiddel 'Poly- wog' genoemd. Het is van fiber- glas gemaakt, is tweeëneenhalve meter lang, weegt ruim twee honderd kilo en kan een klein gezinnetje met zo'n tachtig kilo meter per uur over land en met acht kilometer over water ver voeren. Het amfibie-driewieler- tje hoeft volgens de ontwerpers niet meer dan zesduizend gulden te gaan kosten. 'Mevrouw zelf, de uitkeringsge rechtigde, was geheel in het zwart. Haar poes was helemaal in het rood'. Weer es een andere manier om in dit geval in het maandblad Open Kaart van het gemeen schappelijk administratiekantoor iemands uiterlijk te beschrij ven. De GAK-man zat er overi gens wel een beetje over in, hoe hij de aanwezigheid van lange rode haren op zijn eigen kleding aan zijn vrouw moest verklaren. 'Bleekpost' signaleert een staaltje van warme collegialiteit. In het blad het personeelsorgaan van de Koninklijke Textiel Verede lingsindustrie KTV wordt ver teld hoe een werker in de ploe gendienst voor de zoveelste maal nogal lang heeft moeten wachten op de collega die hem moet af lossen. Niettemin begroet de man de laatkomer hartelijk: 'Gefelici teerd kerel, zo vroeg ben je nog nooit te laat gekomen I' Geen grapje, maar een waar ge beurd, omslachtig voorval in Leeuwarder ambtenarenkringen, althans als- waar genoteerd door de Leeuwarder Courant, is het volgende. Het verhaal begon er mee dat een ambtenaar een collega van Jiet kadaster in de Friese hoofd stad belde om even het nummer te weten te komen, waaronder een bepaald pand in het kadas ter stond ingeschreven. Na een tijdje, waarin blijkbaar druk ge zocht is, belde die kadasteramb tenaar zijn collega terug: 'We kunnen het alleen maar vinden, als u even het nummer opgeeft'. Allemaal verspilde tijd dus, en een voorval dat al heel makke lijk aanleiding geeft tot grapjes over het werktempo van ambte naren. 'Simpkins, je bent ontslagen.'

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 5