Televisie-tijdschrift komt van zolderkamer Nieuw schakelcentrum voor radio en tv Radio- en televisieprogramma's Bak zelf écht Stokbrood met DCLLy VAN ARNHEM 'Link' naar Machiavelli gemakkelijk te vinden MANS DONDERDAG 4 DECEMBER 1975 BINNENLAND - RADIO EN TV TROUW/KWARTET door Riet Diemer HILVERSUM 'Je zou Machiavelli kunnen vergelijken met een goed internationaal tijdschrift, waarin onderwerpen voor Nederland worden verwerkt. Het mooie zou zijn als je tot een Europees en daarna een wereldmagazine zou komen, dat wordt geleid vanuit deze bescheiden zolderkamer. We zouden dan met andere televisiestations samen op belangrijke zaken diep kunnen gaan.' Roelof Kiers koppelt aan zijn uitleg over het driewekelijkse vijf kwar tier durende VPRO-televisiepro gramma 'Machiavelli: of hoe het in de wereld toeging' naast het hoe en waarom van het programma, niet zonder humor wat toekomstmuziek over een mondiaal vervolg. Zijn on derkomen en dat van een andere Ma- chiavelli-deskundige. Hans Keller, is genoemde zolderruimte in een van de VPRO-villa's. Met een schitterende documentaire over zijn persoon is in ieder geval voor de Nederlandse kijkers de Ita liaanse staatsman Machiavelli pos tuum in ere hersteld. De term Ma chiavellistisch wordt namelijk ver bonden aan alles wat smerig is in de politiek. Maar dankzij het filmend optreden van een VPRO-team is de waarheid aan het licht gekomen. Ma chiavelli schreef slechts op met welke trucs en manoeuvres macht wordt uitgevoerd. Hij was er niet de uitvinder van. Link Maar al leefde hij in de zestiende eeuw, Hans Keiler en Roelof Kiers willen in de onderwerpen van van daag die ze verzamelen, laten zien, dat ook nu de link naar Machiavelli niet zo moeilijk te vinden is. 'Hij beschreef een mechanisme van de macht, iets dat nog steeds op dit ni veau gebeurt. De menselijke orga nen zijn sinds die tijd ook niet ge wijzigd', zegt Hans Keiler. Roelof Kiers: 'Het zijn ogenschijn lijk gewone programma's, maar er gaat een zekere werking van uit. Er kan een typische Machiavellistische kijk worden ontwikkeld.' Vanavond is er het derde programma tussen 21.50 en 23.10 uur op Nederland L Een van de onderwerpen is een ex clusief interview met gemaskerde mannen van de Baskische bevrij dingsbeweging, ETA. 'Zeer onthul lend omdat er een man bij is, die de vorige premier in de lucht liet vlie gen. Hij vertelt waarom hij dat heeft gedaan. De vraag is: wat gaat de ETA doen: doorschieten of de wapens neerleggen. Het is gedeelte lijk een eigen reportage waarvoor Jochem van Dijk in Spanje filmde.' Amerika Ook van over de grenzen komt 'een uiterst interessante reportage' van Fords Amerika, over alles wat zich rond de president afspeelt, de pers, het partij systeem, zijn verplichte openbare handelingen. Uit eigen land komt "Waar is de VVD?', een reportage over gebrek aan kwaliteit bij de huidige opposi tie van Theo Uit den Bogaard, met interviews van WD-kopstukken. Verder is er een verslag over de ontwikkelingen in D'66, de betekenis van het laatste congres. Bekende journalisten, maar ook po litici bijvoorbeeld uit andere landen hebben toegezegd hun medewerking te verlenen. Dat zijn ondermeer de Amerikaan I. F. Stone, Uri Avneri uit Israël, hoofdredacteur van het Is raëlitische weekblad 'Onze Wereld', de Egyptenaar Heikal, de Russen Zu- kow en Beglow (de laatste is lei der van de politieke commentators) en Engeland ex-minister van buiten landse zaken, George Brown. Roelof Kiers: 'Het is aantrekkelijk om iemand te nemen, die van het onderwerp het meeste weet en niet een oordeel hoeft te geven, dat afge leid is. Ik vind Heikal interessanter om iets over het Midden-Oosten te weten, dan Neuman, al heeft Neu- man een heel goede functie voor het wereldgebeuren en het Nederlandse publiek. Maar er zijn in Nederland ook mensen die zo'n transformator niet nodig hebben en meer geïnte resseerd zijn in mensen uit het land zelf.' Beglow Een aardige ervaring was voor bei de heren die met de Russische com mentator Beglow. die via de NOS- telex werd bereikt en waarbij de persattaché van de Sowjet-ambassa- Hans Keler de in Den Haag behulpzaam was. De Moskouse staatstelevisie nam de commentariërende Rus op. Toen het pakje de volgende dag op Schiphol kwam bleek de hele film al ontwik keld te zijn in Moskou. 'Hechte sa menwerking met de Russische tele visie'. 'Nee, geen censuur', beweert Hans Keiler. 't Zou een hele goeie Ma chiavellistische gedachte zijn om, als het niet in goede aarde viel, niets op te zenden met de mededeling, dat de opnamen slecht waren.' Het wa ren antwoorden op kritische vragen, namelijk of de rol van de commu nistische partijen nog een leidende is in Spanje, Portugal en andere landen. Met ze praten... Roelof Kiers: 'Het bleek te kunnen tot nog toe, maar we hebben ons al lereerst afgevraagd: hoe is het mo gelijk dat zoiets nog niet eerder is gebeurd. Bij Russische kwesties is nog nooit een Russisch standpunt - A Roelof Kiers gevraagd. We geven miljarden uit om ze buiten de deur te houden, maar nu blijkt dat we iets kunnen vragen en met ze praten. Dat is een aardige ervaring. Beglow vertolkte het Sowjet standpunt en men wilde iets weten over het officiële Sowjet- standpunt. Ondanks actuele onderwerpen wil Machiavelli geen actualiteitenrubriek zijn. Alle mensen, die meewerken zijn dan ook over het algemeen do cumentaire-makers. In de rij achter Keiler en Kiers scharen zich televi siemakers als Ad 's Gravesande, Rob Klaasman en Cherry Duyns en vele anderen. Wel worden achtergronden verschaft. Maar voor actualiteiten bestaat al een hele organisatie van het NOS-journaal tot en met de ac tualiteitenrubrieken. Nee, Machia velli is een magazine. 'Zo'n rubriek, voornamelijk op inter nationaal gebied als de onze bestond er niet. Hij is er gekomen omdat we er zelf behoefte aan hadden. Ook binnen het VPRO-pakket was dat het geval', aldus beide VPRO-heren. (ADVERTENTIE) nieuw-KOOP Van onze radio- en tv-redactie HILVERSUM Woensdag 10 december zal het nieuwe scha kelcentrum dat de verbindingen ten behoeve van radio- en televi sie-uitzendingen verzorgt offici eel worden geopend. Dit audio-video-verbindingscentrum- (AWC) dat zich op een uitloper van het NOS-terrein Hilversum bevindt is gevestigd in de hoogste betonnen toren van ons land. Totale hoogte is 145 meter. Er zijn 25 verdiepingen. Totaal gewicht van de toren is 16 miljoen kilo. In het beeld van Hilversum is de to ren geen onbekende. Sinds 1972 is hij voor telefonie in bedrijf. De bouw kosten bedragen 3.600.000 gulden, in clusief installatie en lift komen de kosten op vijf miljoen. De officiële opening door drs. Ph. Leenman, directeur-generaal van de PTT en NOS-voorzitter, mr. E. C. M. Jurgens. is woensdag 10 december 's avonds acht uur, zodat zo actueel mogelijk direct een reportage kan worden opgenomen in het NOS-jour naal. 'Torens in beeld en geluid' is de titel van een mini-documentaire, die de NOS-televisie zondag 14 december van 20.30 tot 20.45 uur via Nederland 2 uitzendt. In de film, die in opdracht van de NOS-televisie en de PTT werd vervaardigd, wordt nader ingegaan op het internatio kabel- en straalver- bindingsnet waarvan radio en televi sie gebruik maken. Het programma, dat de NOS-radio op de avond van de officiële opening van 19.03 tot 24.00 uur op Hilversum 3 uitzendt, komt rechtstreeks uit het nieuwe PTT-verbindingscentrum. Aan de hand van reportages en ge- BBC verkocht voor 27 miljoen gulden over de grenzen HILVERSUM De BBC heeft het afgelopen boekjaar voor 27 miljoen gulden aan programma's aan het buitenland verkocht. Alleen al aan televisieprogramma's ging voor 21.6 miljoen over de Britse grens. Best-sellers waren de series The As- cent of man (De mens in wording) van Jacob Bronowski over de cultu rele evolutie van de mens, die aan 28 landen werd verkocht en de One- clin Line, die naar 26 landen stoom de. In ons land zond de NOS De mens in wording uit en dt Vara de Onedin Line. sprekken wordt een beeld gegeven van de functie die het nieuwe cen trum vervult bij de totstandkoming van radio- en televisie-uitzendingen. Even puzzelen Kruiswoord-puzzel Horizontaal: 1. pers. voornaamw., 2. houtworm, 7. rondhout, 9. ordenen, 12. waterplant, 13. Europeaan, 15. spinneweb, 17. meisjesnaam, 18. wit te suiker, 20. muzieknoot, 21. schat ten, 22. wreedaard, 23. titel (afk.), 24. top in de Berner Alpen, 26. schei kundig element, 27. lof, 28. bitter vocht, 29. keurig, 33. zangwijs, 37. rund, 38. ijverig, 39. koning van Ba- san. Verticaal: 1. voorzetsel, 2. snij- werktuig, 3. landbouwwerktuig, 4. zangvogel, 5. oude lengtemaat, 6. water doorlatend, 8. voertuig, 10. slank torentje bij een moskee, 11. gelijkenis, 12. slappe koffie, 13. soe pel, 14. naam of opschrift van een boek, 16. spaans paard, 18. honing drank, 19. mijnheer (eng.), 25. reuk houtboom, 30. kippenloop, 31. kern, 32. rivier in Italië, 34. legerorder (afk.), 35. titel (afk.), 36. Inspec teur Generaal (afk.). Oplossing van gisteren Horizontaal 1. lapmiddel 2. era-oer-rio 3. emier-Aare 4. Gera-sas-ev 5. leges-Aa-re 6. oker-ester 7. parade-eik 8. Edam-arena 9. redeneren Vertikaal 1. leegloper 2. armee-kade 3. pair-ge-rad 4. moe-aera-me 5. iers-Sedan 6. dra-aas-ere 7. dras-Ate-er 8. Eire-reine 9. loever-kan KARELTJE KNETTER Trieste zaak Het is niet voor te stellen, dat de heren Van Es en Meinsma van het Koningin Wilhekmna Fonds de meerderheid van de Nederlandse kijkers op hun hand hebben gekregen. Eerder vermoed ik, dat men de teleurstelling en twijfel van Johan Bodegraven in sterke mate deelt, na de onduidelijke verantwoording van de miljoenen guldens die met de actie 'Geven voor Leven' zijn opgebracht voor bestrijding van jeugdkanker. Een in-trieste zaak is het dat een jaar na de grandioze milddadigheid van het Nederlandse volk een dergelijke mistige toestand heerst. Allerminst tatotisch was het van KWF-voorzitter Van Es om aan het slot van een verwarrend gesprek, de grote stumulators van deze actie in de hoek te zetten als te ondeskundig om over de voorzieningen ten behoeve van de kankerbestrijding mee te praten. Er valt wel het één en ander recht te trekken, denk lk. Indien alle buitenlandse kindertjes in een zo harmonieus gezin terecht zijn gekomen als de Koreaanse zusjes bij de familie Verkerk, mag men een beetje meer vrede hebben met de adoptie. En meer hoop hebben, dat de vermenging van twee zeer uiteenlopende culturen geen ingrijpende schade behoeft te veroorzaken. Al heb ik met vertedering gekeken naar de IKOR- film over dat te complimenteren gezin, mijn twijfels over het vraagstuk in het algemeen genomen, zijn niet allemaal verdwenen Met het scenario op de knieën heb ik dinsdagavond de vierde aflevering van 'De Koeperen Tuin' gevolgd. Dat er af en toe tijdens de opnamen passagesworden weggelaten of achteraf in de film wordt geknipt om binnen de vastgestelde tijd te blijven, is gebruikelijk. Maar het is nu vaak zo weinig doordacht gebeurd, dat er abrupte overgangen zijn ontstaan. Met het gevolg dat scènes gingen rammelen en reacties van spelers minder geloofwaardig werden. De voorbeelden liggen voor het grijpen. De sterfscène van Ma Relske had volgens net script van Yvonne Keuls indrukwekkend kunnen worden, maar werd ontkracht door de bekorting. En de ontmoeting tussen het uit het-lood geslagen Nol en zijn Trix werd een zielloze bedoening door het steriele tekstoplepelen door Ans Greidanus en de weinig emoties tonende Liesbet van Santvoord. Dit verwijt ik niet eens de twee jonge spelers, maar regisseur Bob Löwenstein In tekstbehandeling, rolopvatting en expressie was niets merkbaar van Iets dat op een visie- opleggende regie zou kunnen dulden. In de Sociëteit zakte de voorstelling helemaal naar het peil van de toneelclub, waar iedereen maar wat doet en ook nog denkt, dat het mooi en goed is. In 'TV-Privé' kwam interviewer Henk van der Meyden er nauwelijks aan te pas. Henk Elsink maakte de show zelf en babbelde de afgesproken tijd vol. Het was als met veel lange artikelen: het had wel wat korter gekund. Bovendien is het een statische vertoning om een beweeglijke figuur als Elsink zo langdurig te pinnen op een stoel. De camera's waggelden er weliswaar omheen, maar daar werd het niet levendiger door. In vergelijking met het voorgaande programma was 'Het Heilig Vuur' psychologisch een schuimtaart met een helboel verdiepingen. Allemaal het geestelijk eigendom van de negentigjarige architect H. Th. Wijdeveld. Je kunt tientallen etiketten voor hem bedenken en dan nog heb Je het gevoel, hem daar niet mee te kunnen benoemen. Per eeuw worden slechts enkele Hollanders geboren, die in comediantenstijl hun fantasie en levensgevoel zo aantrekkelijk de vrije teugel laten. Turken vragen meer zendtijd aan NOS UTRECHT De Turkse gemeen schap Ln Utrecht heeft de NOS schriftelijk gevraagd of zij meer zendtijd kunnen krijgen. De duur van het huidige speciale televisie programma op zondag ls vijf minu ten. Dit ls te kort om duidelijk Informatie te geven, aldus de Tur ken in hun brief, waaronder een groot aantal landgenoten een handtekening had gezet. Volgens een woordvoerder hebben de Turken met name in deze moei lijke economische tijden grote be hoefte aan meer Informatie. 226 'Hoe meer ik naar de verha len van heer Humfrie luister, hoe meer ik begin ln te zien, dat we hem verkeerd beoordeeld hebben', zei Everhart van Boecenroode peinzend. 'De schuld ligt eigenlijk bij die smidje Verholen en Kareltje. Bah ik moet niet aan die Verholen den ken! Bijna had hij mij de dood inge dreven!' 'Hoe zo?' vroeg Reynout opgewonden. 'Hij lokte me het bos in naar een plaats, waar ik goed zichtbaar was voor de vijand', ant woordde heer Everhart. 'Nauwelijks stond ik daar of een scherpe pijl floot vlak langs mijn hoofd en bleef trillend steken in een boom. Er zat een briefje aan óók 'Dat briefje had ik geschreven!' riep Humfrie snel uit, want op een of andere manier begon hij te mer ken, dat de edellieden van plan wa ren hem te ontzien 'En weet je wat er verder gebeurde?' hernam heer Everhart. 'Die schurk van een Verholen dreef mijn mannen ondi een schutdakje naar de muren va het slot. Daar werden ze eerst m i olie begoten en toen in brand g< schoten.' 'Door mij!' juichte Hun frie. 'Goeddoor jouvervolj de Everhart. 'En alsof dat nog nii genoeg was, werden ze even lati! door een horde wespen achtervolg Manje had die gezichten moete zien! Vól bulten!' 'Dat had ik mi vrouw Reynout opgestooktgit1 chelde Humfrie PELLI, PINGO EN HUN VRIENDEN FERDINAND r\ui r i r- Radio vandaag HILVERSUM I NCRV: 7.00 Nws. 7.02 Het levende woord 7.08 (S) Preludium. 7.30 Nws. 7.-31 (S) Akt. 7.55 (S) Aangestipt. 8.00 Te Deurn Laudamus. 8.24 Op de man af. 8.30 Nws. 8.36 Gym. voor de huisvrouw. 8.45 (S) Podium. 9.45 (S) Onder de hoogte- zon. 10.30 Nws. 10.33 (S) CWkestpalet. 12.00 (S) Bel Carato, 12.26 Meded. voor land- en tuint». 12 30 Nws. 12.41 (S) Akt. 12.55 Middagpauze dienst. 13.16 (S Lich te koorzang 13 30 (S) Globaal. (16 30- 15.32 Nws.) 17.30 Nws. 17.32 (S) Abt. 16.00 (S) Tijd vrij voor muziek ln vrije tijd 18.30 Nws. 18.41 Wereldpanorama 16.53 Zojuist verschenen. 19.00 (S) Leger des Heilskwarbier 19.15 (S) De wereld zingt Gods lof. 19 55 Overdenking. 20.00 (Si Muziek, muziek, muziek. 21.50 BIJ de tijd. 22.10 De kerk vandaag. 22.30 Nws. 22.40 (S) Akt. 23.00 Einde of nieuw begin, 23.20 (S) Album. 23.55-24.00 Nws. 7.20 (S) Dag met een plaatje. (800 Nws. 8.11-8.25 Rad'iojourn.) 8.50 Morgenwij ding. NOS: 9.00 Spiegel van Belgie. 9.35 Wateret. AVRO: 9.40 Schoolradio 10.00 (S) Kleutertje luister. 10.10 Arbeidsvita minen. <14-00 Nws. 11.03-11,05 Radlo journ.) 11,30 (S) Rondom twaalf, met om 11.55 Beursplein 5. 12.30 (8) Sportre- vue. 12 54 Land en tuinb. 13.00 Nws. 13 11 Radlojourn. 1325 (S) Alert. 13 55 <S> Klasfe. pianomuz 14.10 In de weten schap dat.. 14.30 (S) Met muziek op stop. 15.10 (S) Aspecten. 16.00 Nws. 16.03 Radlojourn. 16.05 (S) Gebakken venster banken en andere smoezen. 17.00 (S) Mobiel. 17.55 Meded. •UIte. PPR. IKOR: 18.30 Kleur. AVRO: 10.00 (S) Dichter bij de muziek. 10.30 Spectrum buitenland NOS: 10.50 [Den haag vandaag. 20.00 Nws AVRO: 20.05 Radlojourn. 20.10 Inleiding tot het 0.16 (S) Het levend avondprogramma. 20.15 (S) Het levend verleden, 21.15 (S) Jazzspectrum Live. 23 05 (S) Vanavond Laat Cultureel. 23.50 Radlojourn. 23.55-24.00 Nws. tussen de middag. 14.03 (S) Pop-Kon- takt. 16.03 (SI De Hltmeestera. NOS: 18.03 De Vakaturebamk. 16.10 (S) Joost mag ndet eten. TROS: 19.02 (S) Poster. 20.02 (S) Soul Top-10. 24.02 (S) Sesjun. 22.02 De Hugo van Gelderenshow. 23.02 (S) Jazz-Slr. 0.02 (S) De Hugo van Gelderenehow: 1.02 (S) De Nachtwacht. EO: 5.02 (S) Old Time Religion. 5.30-7.00 (S) Mattinata. Speciaal vandaag Achter het Nieuws besteedt in een eigen reportage aandacht aan An gola. Ned. 2/20.25 en 22.25 Onderwerpen in Nader Bekeken zijn: De assemblee van de wereld raad van kerken en ouderparticipa tie in het onderwijs. Ned. 1/2L00 Na De Pallisers volgt de consu mentenvoorlichting in Koning Klant. Ned. 2/21.35 In de Machiavelli-serie wordt de eerste aflevering getoond van eejra vierdelige reportage over de wereld van de Amerikaanse president. Ned. 1/21.50 Duitslandkijkers kunnen een docu mentaire volgen over leven en werk van de dichter-schrijver Rainer Ma ria Rilke, die honderd jaar geleden in Praag werd geboren. Duitsl. 1/22.15 Globaal van de NCRV vraagt aan dacht voor: Geven voor leven, va kantiebesteding van jongeren en een reisverhaal uit India. Hilv. 1/13.30 Het sociale beleid ten aanzien van oudere werknemers komt aan de or de in Bij de tijd. Hilv. 1/21.50 Na de tiende aflevering van het luisterspel Joseph Fouché (21.30) presenteren Paul van Schaik en Tim Braaksma Jazzspectrum-live. Hilv. 2/22.15 TV vandaag NEDERLAND I NOS-NOT 10.45-12.00 Schooltelevisie 14.00-14.50 Schooltelevisie 15.00 Het Meiine huis op de praMe TELEAC 18.15 Chemie, les 11 NOS 18.45 Toeristische tips 18.55 Journaal EO 19.05 EO Kinderkrant 19.20 Windkracht 16. De Logos in Europa 19.30 Waar water is... is leven 19.55 DeWaltons 20.45 The burning candles, film 21.00 Nader bekeken 21.35 Journaal VPRO 21.50 Macchiavelli 23.10 Journaal NEDERLAND II NOS 18.45 Brigadier Dog 18.55 Journaal VARA 19.05 Guijana, waterland 19.30 Oorlogswinter 20.00 Journaal 20.25 Achter het nieuws 20.40 De Pallisers 21.35 Koning Klant 22.00 Man over de vloer 22.25 Achter het nieuws 23.00 Gedicht 23.01 De Vrije Gedachte: Sinterklaas als sexidool NOS 23.16 Den Haag vandaag 23.30 Journaal 61 Hij knikte, zei niets en ging onge stoord verder met het ziften van de zaden. Ze vroeg, of ze boeken van hem mocht lenen. Hij ging er grif op in, ze wandelden samen naar het huis en Roeleman wees haar de in deling van zijn grote bibliotheek. Kropotkin leende hij haar niet, dat boek loopt niet weg, zei hij met een olijke ogenknipper. 'Maar wat ik je leen, dat kun je be grijpen en moet je ook begrijpen, daarom stel ik je voor, dat we tel kens, als je een van deze boeken uit hebt, samen gaan wandelen en er wat over praten, voel je daar iets voor?' Dolly nam het aanbod grif aan. door Henriettc L.T. de Beaufort r11l*0Polrt» lliiMvmmU. N.V, De herfst komt vroeg dit jaar. De arbeiders in de tuin en in het bos hebben nog wel geen jekker aan, maar ze knopen het vest toe en ze hebben de handen diep in de broek zakken gestoken. Als Jans van het Huis 's avonds effen overloopt naar de koetsierswoning om nog wat ge zellig te kletsen er is altijd wel iets te vertellen, wat binnen gebeurd is, of er is een of ander nieuwtje dat Jan en Antje weten en dat Jans nog niet ter ore is gekomen dan heeft Jans een doek om, die ze tot de hoogte van de neus houdt, zo koud is al de avondlucht. De tuinbaas heeft de laatste perziken niet meer op de fruitschalen kunnen zetten, ze waren hard als knikkers en ook niet veel groter. Hij heeft ze doorgesneden, de pit er uit genomen en de rest in de varkenston gesmeten. Willem Hendrik, in een lange, zware duffel, loopt naar de stal, Dolly komt in omgekeerde richting er vandaan. 'Ga je met mij mee? Ik mot met de sandschneider nog helemaal naar Oosterbeek, samen is gezelliger dan alleen.' Dolly is niet op de fiets thuisgekomen, ze heeft een tas met boeken onder de arm. Eerlijk ge zegd heeft ze niet al .te veel lust, maar de gelegenheid om naar Oos terbeek te komen, kan ze gebrui ken. 'Wacht U dan effen, dan breng ik de boeken naar huis en haal mijn dikke jas.' 'Altijd die boekenwaar zijn die nu weer vandaan?' 'Ouit de gemeente-bibliotheek in Arnhem.' "Lieve help, ben je daar aan het le zen?' 'Ja vader, daar ga ik ook altijd naar toe om de tijdschriften te lezen.' Willem Hendrik schudt zijn hoofd, maar zegt niets. Tegen Dolly's lees- woede is niet op te tornen, wil hij met zijn dochter op vertrouwlijke voet blijven, dan moet hij haar die liefhebberij wel gunnen, dat weet hij. Het hindert hem ook niet zo zeer, maar hij vraagt zich alleen telkens af, waarom en waartoe al dat lezen? Ze plaagt haar hoofd maar, het leidt tot niks, ze bederft nog de ogen, erz zijn heel wat nuttiger liefhebberijen, alhoewel Jacoba altijd zei, dat ieder een recht heeft op het kiezen van zijn eigen stokkepaard. In de stal staat het span klaar, Jan is net bezig de hoeven glimmend te smeren. 'Wie zal rijden, vader, U of ik?' 'Nou toe dan maar.' Willem Hendrik klimt op de linkervoorplaats en laat Dolly op de rijzijde, dus de rech terkant. Hij houdt er eigenlijk niet van, dat zijn kinderen rijden, als hij op de bok zit, alhoewel hij toch graag wil, dat zij het behoorlijk kunnen. Liever laat hij het aan Jarï over om het ze bij te brengen. Dat er een ogenblik komt, dat ze de kunst verstaan, kan hij nooit goed toegeven, links te zitten en te moe ten toekijken naar een eventuele foutieve manoeuvre, maakt .hem onj geduldig. Dolly kan hij nu eenmaal moeilijk iets weigeren en dikwijls, tegen zijn eigen zin, geeft hij haar toe. Dit span ligt eigenlijk wat zwaar in de hand, na een uur krijgt' Dolly dan ook danig kramp in de on derarmen. Ze zet de kaken hard op elkaar, knarst nu en dan met de tan den, maar kikt er niet over.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 4