Nieuw ultimatum kapers loopt om tien uur af Wiesenthal laat klacht tegen kanselier vallen Europa (2) n Rechts zet Spaanse koning voet dwars P Tfio metNieuwe Haagse Courant enmetNieuwe Leidsc Courant Katja Minimumloon omhoog - pag. 9 Nog wat vakantie te goed? 'Doel van de kapers was Amsterdam, Visdetector Zogezegd Weer achttien mensen uit trein ontsnapt Namen van de ontsnapten Ook mensen gegijzeld in bank te Parijs En dat lees je in Trouw. Wclko m st voo rdee I hoort bij u. 33e JAARGANG No. 9694 DONDERDAG 4 DECEMBER 1975 In de krant van morgen vindt u in onze advertentierubrieken weer volop mogelijkheid om uw keuze te bepalen. UITGAVE TROUW/KWARTET BV. HOOFDREDACTEUR J. ABONNEMENT 1 13.52 PER MAAND '40,55 PER KWARTAAL TAMMINGA - DIRECTEUR ING. O POSTMA POSTBUS 859 AMSTERDAM VOOR ONZE ADRESSEN EN TELEFOONNUMMERS ZIE PAGINA 2 - 160,00 PER JAAR - POSTGIRO 91133 - BANK N M B REKENINGNUMMER 6974 64 148 - GEMEENTEGIRO X 260 - LOSSE VERKOOPPRIJS t 0,50 Ir. Manusama arriveert in het beleidscentrum na zijn onder handelingen met de kapers. Een bejaarde man, die gisteravond uit de trein kon ontvluchten, wordt hier bjj aankomst bij de hulpposten ondersteund. het verblijf de deur van de cabine van de machinist, doch die kwam niet tevoorschijn. Toen de conduc teur erbij kwam, ontstond er een vechtpartij, en er klonken drie schoten. De machinist kwam toen toch uit zijn cabine tevoorschijn en kreeg de opdracht naar Amsterdam te rijden. Toen hij weigerde werd hij doodgeschoten. In het achterste gedeelte van de trein zaten achttien Nederlanders en drie chinezen. Zij konden (voor een deel reeds op de eerste dag. maar niet allen durfden toen) ont snappen doordat de deuren van dat treingedeelte niet (zoals in het voorste deel) automatisch gesloten waren en dus met de hand geopend konden worden. Kapers zijn vol gens deze zegsman in het geheel niet in het achterste deel van de trein geweest- BEILEN De Zuidmolukse trein- tapers hadden de trein niet willen loen stoppen bij Wijster maar door willen rijden naar Amsterdam, waar zij via Schiphol naar het bui tenland wilden. Dit blijkt uit wat een van de uit de trein ontsnapten, de 24-jarige Chinees Tan Yun Wun ons gisteravond vertelde. Volgens hem zijn'er vijf kapers, die bij het vertrek van de trein uit Assen allen voorin zaten. Op een gegeven moment bonkten zij op MADRID (UPI, AP) Het rechtse blok binnen de Spaanse rege ring maakt het koning Juan Carlos voorlopig onmogelijk om plan nen voor hervormingen door te voeren. Een poging van de koning om een meer gematigde premier te benoemen is begin deze week door rechts getorpedeerd. Dit is gisteren in hoge politieke kringen in Madrid vernomen. Volgens deze bronnen ondervindt de koning vooral krachtige tegen- Bewolking Van het noordwesten uit toe nemende bewolking, later ge volgd door regen. Tot krach tig of hard aanwakkerende wind uit noordwest tot west. Maximumtemperaturen van ongeveer 7 graden. MORGEN EN OVERMORGEN: Plaatselijk wat regen en voor al 's nachts hogere tempera turen. Van onze verslaggever BEILEN Als vanochtend voor tien uur de bus, die de kapers van de trein bij het Drentse dorpje Wijster hebben geëist om hen met een aantal gijzelaars naar Schiphol te rijden, niet is gearriveerd, zal weer een gijze laar worden doodgeschoten. Dit ultimatum hebben de Zuid- molukkers vannacht laat ge steld. Achttien inzittenden van de trein zijn er gisteravond in geslaagd te ontsnappen. Tot hen behoort con ducteur Brinkers uit Zwolle, die jn het zwaar bewaakte voorste treinstel zat. Dit nieuws kwam nadat eerder een poging van ir. A. J. Manusama, pre sident in ballingschap van de Zuid molukse republiek, de overallers te bewegen hun gijzelingsactie te be ëindigen, zonder resultaat was ge bleven. Er zaten vanmorgen vroeg naar werd aangenomen nog 36 gijzelaars in de trein. Zeven kinderen van wie eerst werd aangenomen dat ze tor. de reizigers behoorden blijken nooit met de trein te zijn meegegaan. Dit misverstand is een gevolg van een verwarde opgave door mensen die de spoorwegen om inlichtingen hebben gevraagd. Toen de NS hen gisteren terugbelden bleek dat de betrokken kinderen toch thuis waren of op school hadden gezeten. In het achterste treinstel zit nu nie mand meer. Dit treinstel is losge koppeld, nadat alle zeventien inzit tenden er vandoor waren gegaan. II stand van de Kroonraad, die in meerderheid erg rechts is. Deze raad (het belangrijkste adviesor gaan in Spanje) zou Juans kandi daat voor het premierschap hebben afgewezen. Verwacht wordt dat de huidige premier Carlos Arias Na varro nog geruime tijd zal aanblij ven. PremierArias had zijn ontslag ai aangeboden en dat was ook al aanvaard door de koning. In Spaanse politieke kringen wordt vermoed dat Arias wel wil aanblij ven. maar dan wel de vrijheid wil hebben bij het samenstellen van een kabinet. Onder Franco had hij die vrijheid niet. Premier Arias is een trouwe aan hanger van het oude Spaanse re giem. Kort na zijn benoeming tot premier (begin 1974) verraste hij eens met een toespraak waarin hij wat meer politieke vrijheden voor de Spanjaarden beloofde. Hij pleit te daarna sterk voor de wet. die onder zeer strenge bepalingen het oprichten van politieke verenigin gen weer mogelijk maakte. Er werd toen ook van ultra-rechts druk uitgeoefend op Franco om Arias te vervangen. Later, bij de afkondiging van de draconische anti-terreurwet en de daarop vol gende executies, leek Arias echter volledig in de pas te lopen met de harde kern van de Franco-aanhan gers Gisteren heeft Juan Carlos zijn vroegere leermeester Torcuato Fer nandez Miranda beëedlgd als voor zitter van de Cortes, het Spaanse surrogaat-parlement. De 60-jarige oud-minister Fernandez Miranda staat bekend als één van de con- servat.ie lijn. Q Zie verder pagina 9 Uitputtingsslag Minister Van Agt van Justtiie heeft gezegd dat het gebruik van geweld pas in laatste instantie zal worden toegepast, omdat men er doorlopend van is doordrongen dat het gebrui ken van geweld het leven van de gegijzelden extra in gevaar brengt. 'We houden er reekning mee dat het een uitputtingsslag kan worden,' al dus de heer Van Agt. Een uitgewerkt plan voor het Inzet ten van mariniers is tot nu toe niet uitgevoerd omdat men heeft bere kend dat zo'n actie zeker een kwart van de militairen het leven zal kos ten. Ds. Metiari heeft gisteravond op ver zoek van minister Van Agt twee ver geefse pogingen gedaan de Zuidmo- lukkers er van te overtuigen dat voortzetten van de gijzelingsactie niet tot resultaten kan leiden. De ontsnapte gijzelaars zijn in eer ste instantie opgevangen in vier posten in de omgeving. Voer zover ze verhoord konden worden zouden Een ambulance-auto op de voor grond, van waaruit drie Zuid- molukkers verschillende keren voedsel en medicijnen naar de trein (op de achtergrond) brachten. Ze stoppen terwijl de man rechts een brancard draagt na een vergeefse poging het stoffelijk overschot van de om gekomen passagier te vervoeren. ze met bussen naar het politiebu reau iin Beilen worden gebracht. Degenen die er slecht aan toe wa ren en niet ondervraagd konden worden, werden naar café Warn- ders in Beilen gebracht, waar een medisch centrum ingericht was. Eerst kwam er een meisje alleen de trein uit. Zij zette het op een hol len. Even later volgden er nog zes en toen nog eens een groep van acht. Daarna zijn er nog twee ont snapt. 9 Zie verder pagina 3 De heer A. S. A. Brennlnkmeijer (64), apotheker uit Groningen; de Chinees Tan Jung Wan (woonplaats onbekend): mevrouw M. van der Veen (67) uit het verzorgingstehuis 'Noordwijk' in Paterswolde; A. Sla- ten (61) uit Groningen; D. Jaiterson uit Groningen; de heer M. Kalter (80) uit Glimmen: de heer R. Kung- singha (20) uit Delfzijl; Gerda Staal (16) uit Beilen; mevrouw G. Neef- Meyer (23) (woonplaats onbekend): mejuffrouw C van de Berg uit Hen gelo; mevrouw C. Wterenga-Leostes (22); de heer en mevrouw G. ten Wolde-Hulst uit Groningen, mejuf frouw Van Hoorn uit Zuidlaren, me vrouw Llevens uit Groningen, de heer Kampen uit Uithuizen en de conducteur van de trein, de heer Brink uit Zwolle. IN DEZE KRANT Kerk 't Gaat over iets anders dan geld 2 Voorbijgangers 2 Binnenland Politieke hoofd van Roel van Duyn geëist 3 Commentaar 5 Dichtbij en verder 5 H'eer 5 Familieberichten 9 Buitenland Australië kwam er vorige maand nogal onverwacht achter dat het ook nog een gouverneur-generaal heeft en dat deze volgens de vrij vage grondwet vergaande bevoegd heden heeft. Johan ten Hove beschrijft op pagina 7 hoe gouverneur Sir John Kerr ingreep fn de patstel ling die bet Australische be stuursapparaat dreigde lam te leggen. Sport Begeleiding voor volley- balcoaches 11 Van een onzer redacteuren AMSTERDAM De directeur van het Joods documentatie centrum, Simon Wiesenthal, heeft gisteren zijn klacht we gens smaad tegen de Oosten rijkse kanselier, Bruno Kreisky, ingetrokken. Dit werd door Kreisky zelf medegedeeld. Wiesenthal had Kreisky aange klaagd omdat deze hem had be schuldigd van het gebruiken van 'maffia-methodes' en het belasteren van Oostenrijk in het buitenland. Bovendien had Kreisky beweerd dat Wiesenthal tijdens de oorlog met de Nationaal-socialisten had gecol laboreerd. Volgens de heer Simon Spyer, se cretaris van het Wiesenthal-fonds in Nederland, heeft Wiesenthal zijn (Advertentie) Wat zou die knul voor aas gebrui ken? We waren heel wat gewend maar dit hield ik niet voor mogelijk Minister Van Agt Lekkere drop van Langenberg (16 variëteiten!) aanklacht onder druk ingetrokken. De parlementsfractie van de Socia listische partij, waarvan Kreisky voorzitter is. had-namelijk besloten om Kreisky's parlementaire on schendbaarheid voor het proces niet op te heffen. In plaats van een proces werd besloten een parle mentaire commissie te benoemen, die de werkzaamheden van het joods documentatiecentrum van Wiesenthal moet gaan 'onderzoeken. Juist dit kan Wiesenthal zich niet veroorloven.. Een parlementaire on derzoek zou betekenen dat Wiesen thal opening van zaken zou moeten geven in een land waar veel ex- nazi's hoge functies bekleden. Bo vendien zou Wiesenthal geen gele genheid krijgen, aldus Spyer, om zich te verdedigen. In de parleme- natire commissie zullen namelijk vertegenwoordigers van de drie Oostenrijkse partijen zitting hebben die Wiesenthal liever kwijt dan rijk zijn. Volgens Speyer kan er to Oos tenrijk van een gedegen onderzoek geen sprake zijn. Door zijn aan klacht tegen Kreisky in te trekken heeft Wiesenthal ten minste de waarborg dat hij zijn werk kan voortzetten Wiesenthal heeft met. de intrekking van zijn aanklacht de hopeloosheid van de situatie en de enorme hindernissen to zijn strijd om oorlogsmisdadigers op te sporen willen aantonen. Toch «al deze zaak zoals Kreisky tegenover verslaggevers gisteren deed voorkomen, hiermee niet ten einde zijn. Vandaag begint het pro ces van de leider van de Oosten rijkse liberalen, Frlederlch Peter, tegen Wiesenthal. Wiesenthal had op negen oktober bekend gemaakt dat Peter Als SS-luitenant dienst heeft gedaan in een eenheid die Joden en andere burgers in Rus land vermoordde. Peter heeft Wie senthal wegens smaad aangeklaagd. Peter beweert namelijk slechts 'eenvoudig soldaat' te zijn geweest en niets te maken te hebben gehad met de moorden. Het is vrijwel onvoorstelbaar dat het geschil tus sen Kreisky en Wiesenthal in dit proces niet ter sprake zal komen. Kreisky vatte namelijk de aanval op Peter als een aanval op zich zelf op. omdat Wiesenthal zijn onthul lingen deed tijdens de Oostenrijkse verkiezingscampagne toen er sprake was van een coalitie tussen de par tij van Kreisky en de partij van Peter. PARIJS (UPI, Reuter) Vermoe delijk twee gewapende mannen houden in een bank in het centrum van Parijs ongeveer 30 mensen to gijzeling. Voor hun vrijlating eisen deze mannen 4 miljoen frank los geld en een vrije aftocht. De overvallers maakten hun eisen bekend na een kort vuurgevecht met veiligheidsmensen, die hen verrasten toen ze op het punt ston den de bank te overvallen. Naar men aanneemt zijn drie mensen bij de schietpartij gewond geraakt. Niet alleen heeft het Engeland van premier Wilson zich in het Europese gareel geschikt. De heer Wilson verklaart ook nog dat hij zeer tevreden over de be sprekingen is. En de heer Schmidt ontkent dat het er ruig toeging. Politiek is soms adembenemend merk waardig. Nieuwe abonnee:. Straat: Plaats: _Giro: Betaalt per kwartaal Opgegeven door: Naam: Adres: Plaats: Ik ontvang graag: O 1 fraaie zwart-kunstlederen onderzetter met zilver bedrukte ouderwetse locomotiefmodellen. Werkelijk een sieraad op uw tafel. O Praktische, kleurrijke eeuwigdurende riemkalender. Modern',, origineel. Voor de kinderkamer, de keuken of waar dan ook. L O Tekening IJ 10 Tekening IJ 2 O Tekening IJ 3 O Tekening IJ 4* De nieuwe abonnee krijgt een welkomst-voordeel. Hij betaalt (na twee weken gratis ter kennismaking de krant te hebben ontvangen) zes gulden minder voor de eerste termijn. Schrijf op de envelop: Trouw Kwartet, antwoordnummer 2792, Amsterdam Een postzegel is niet nodig. Die betalen wij. ^nt r,r

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 1