Begeleiding voor bondscoaches George Best gaat naar Los Angeles Aztecs Uit de weekbladen Schaatsbond stelt nieuwe trofee in ipelen Rijven in Montreal' Volleybalbond tracht via commissie 'topsport' uit impasse te raken Sectie stapt op Naturisten komen met oorspronkelijke Olympiade 'orto-spelers waar gestraft Eerste skizege voor Zwitserse Fraude Steenkamp Nixon Planbureau Blunders Loonpolitiek Gevangenen Overdaad H10NDERDAG 4 DECEMBER 1975 BINNENLAND SPORT TROUW/KWARTET 11. ln onze volleybalmedewerker """ilSTERDAM De Nederlandse Volleybalbond (NeVoBo) heeft jor de begeleiding van de nationale teams een commissie- 'top- Ert' ingesteld. Deze commissie heeft een voorlopig karakter. De pimissie bestaat uit bondsvoorzitter Piet de Bruin, vice-voor- wakter Huub Verstegen, penningmeester Jos Veeger en de voorzitter [jX de sectie technische zaken, Bern Zwarts. Dit besliutt is genomen, nadat het hoofdbestuur vergeefs bij de sectie technische zaken had aangedron gen, een beleidsplan op te stellen voor de begeleiding van de nationa le teams. De gebeurtenissen rond de vationale damesploeg. waarvan vijf speelsters bedankten, hebben de gang van zaken versneld. De sectie 'Technische Zaken' werd in deze kwesties verweten, niet alert genoeg gereageerd te hebben. De stemming tussen hoofdbestuur en de sectie werd nog slechter, toen zaterdag tijdens een bespreking slechts zes van de negen sectiele den aanwezig waren. Het ingrijpen van het hoofdbestuur zat er toen al in. Voorzitter De Bruin verklaarde toen: 'We hebben een patstelling bereikt. Wij hadden op een pan klaar recept gerekend, maar er kwam miieits uit de bus. Technisch beleid is zeer elastisch, maar het elastiek staat nu wel zeer gespan nen.' De moeilijkheden van de sectie 'technische zaken' bestaan allang. In de loop van de jaren heeft de NeVoBo na het bewind van Kees van Zweede, nu trainer van lands- USANNE MEXICO STAD jfjpi) Lord Killanin, voorzit- r van het Internationaal djrmpisch Comité (IOC) heeft c° teren opnieuw verklaard dat j geen sprake van is dat de at ympische Spelen van 1976 van roijntreal zullen worden afgeno- 71 n. In een verklaring die door 2t IOC-hoofdkwartier in Lau- in me werd uitgegeven, stelt !t<lianin dat hij nog steeds in '®uw contact staat met de or- ki nisatoren in de Canadese keid. 'Verplaatsing van de Spe- zal niet plaats vinden', aldus g® llanin. veiMarinig kwam nadat de sti xicaainse kranten de laatste da- i belichten en geruchten hadden spreid dat Mexico Stad goede insen zou maken de Spelen van gtmitreal over te nemen. Twee dag den in de Mexicaanse hoofdstad jdtechenen gisteren weer met grote t o's van het Olympisch Stadion Dg Montreal in aanbouw, als onder- eijfrl van een campagne om de Spe- irte verplaatsen, ei lalve de kleurenfoto op de voor in jniina had het dagblad El Sol de ieixico op een bdnnenpagona nog 'ie andere foto's als begeleiding bij bf i artikel waar de recente fdnan- erjle schandalen rond de Canadese eiandsatie nog eens werden be- hit. Hk het sportdagblad Esto had een JF te foto op de voorpagina. In een Ieikel stond dat op 25 november 51 lens een politieonderzoek 'een e de ergste voor-Olympische :e andalen' aan het licht was ge- L'e nen. Verder memoreerde Esto aantal geruchten, met daarbij buurltijjk prominent het verhaal 1UIL er sprake van zou zijn de tympische Spelen van 1976 alsnog rerplaalsen naar Mexico Stad. ar werden in 1968 ook de Olym- che Spelen gehouden. Het IOC echter ook niet vergeten zijn die Spelen werden gehouden jen de wil van grote bevolkings- Depen in. Terwijl aan de ene nt van de stad atleten het hoger, rder en sneller beoefenden, wer- n aan de andere kant bij demon aties tientallen mensen doodge- ïoten. Lausanne zei Lord Killanin nog os dat Mexico geen schijn van ns maakt. Binnen veertien dagen de Ierse lord Victor Gold- torn, de verantwoordelijke minis- voor de opbouw en de gemeen- ijke affaire in Quebec, een rap- rt ontvangen met daarin alle in t oorspronkelijke schema aange lichte wijzigingen, llanin deed een beroep op de au- riteiten om alles in het werk te Ellen zodat de Spelen zoals ge- and op 17 juli geopend zouden innen worden. 'De tijd is kort en is veel verloren gegaan, maar t een nieuwe bundeling van achten is het mogelijk om het todzakelijke werk en de techni- he faciliteiten op tijd gereed te ijgen'. llanin stelde dat alle prioriteit 'geven diende te worden aan de elnemers. In het Olympisch Sta an zullen atletiek en zwemmen oef end worden worden. Killanin: aa-rom zal zeer veel aandacht ge ven dienen te worden aan het idig afmaken van alle voor deze torten benodigde faciliteiten', middels heeft burgemeester Jean rapeau van Montreal gezegd dat nooit heeft beloofd dat alle stellaties van het door stakingen plaagde project ook op 17 juli reed zouden zijn. 'Ik kan nu zeg- n', aldus Drapeau, 'dat alles in der geval voldoende klaar zal zijn Jor de opening. Maar ik aarzel iet om te zeggen dat er nog hard werkt zal moeten worden'. AMSTERDAM Naar aanleiding van de stappen die het hoofdbe- De twee coaches die via de commissie 'Topsport' een klankbord kragen: rechts stuur van de NeVoBo gistermiddag van Doorn, links herencoach Ben Krysik. heeft genomen, heeft de sectie 'technische zaken' later op de dag besloten en bloc af te treden. Aan het hoofd van deze sectie stond Ber Zwarts, die sinds gister middag wel deel uitmaakt van de door de sectie 'technische zaken' gewraakte commissie 'Topsport.' damescoach Johan kampioen Corbulo, een lamge rij vam trainers afgewerkt. Achtereen volgens waren dait het duo Moer man-Leo van Haal (een intetrimpe- riode rond de jaren '60) Henk Hoogerwaard Henk Blok Hid- de van der Ploeg Jaap Korsloot Johan van der Haar en nu de Pool Ben Krysik. In vrijwel alle gevallen was het verdwijnen van de bondstrainer een gevolg van het gebrek aan begeleiding. Ook de huidige trainers hebben moeite met die beveiliging. Met name Ben Krysik die de heren traint, kan zich maar moeilijk aan passen aan de Nederlandse omstan digheden. Johan van Doom de hui dige trainer bij het damesteam daarover: Het zou enorm prettig zijn als je naast je nog iemand hebt. Je helbt dan vooral bij de wedstrijden een klankbord. Boven dien scheelt het je ook bij de voorbereiding.' Van Doom kan inmiddels op verde re steun rekenen. Van de huidige commissie 'Topsport ds penning meester Jos Veeger aangesteld ais tijdelijk manager. Dat is gebeurd om de voorbereidingen van het na tionale damesteam te vergemakke lijken. In januari 1976 moet dit team in het Westduiitse Heidelberg aantreden voor die kwalificatiewed strijden voor de Olympische Spe len. De nieuwe commissie wil dit team maximaal zien aantreden. Het ds logisch dat deze maatregel van het hoofdbestuur niet irnet en thousiasme door de sectie techni sche zaken ds ontvangen. Ad Pol man, directeur van het bomdsbu- reau: 'Toch as het beslist niet zo, dat wij de mensen willen wegjagen. Dat wordt iwel eens gesuggereerd maar, daar ligt de kern. Er moet een bruikbare werkwijze komen voor de nationale teams. Dat is ons uitgangspunt. Onder de huidige omstandigheden missen wij dat punt. Vandaar de instelling van deze commissie, die duidelijk een tijdelijk karakter heeft.' Voorzitter Piet de Bruin daarover: 'Op de laatste bondsraadvergade ring hebben wij beloofd de zaken rond de sectie technische zaken goed te onderzoeken. ■Wij hebben onszelf daarbij huis werk opgegeven. Die belofte moe ten wij nakomen.' De werkzaamheden van de commis sie topsport zullen zich echter niet tot het huiselijke beperken. In overleg met alle betrokkenen wil men de plannen verder uitwerken. In januari moeten al die plannen klaar zijn. Het hoofdbestuur zal dan verantwoording afleggen aan het seniorenconvent. Dit college wordt gevormd door de voorzitters van de districten die bij elkaar de bondsraad vormen. Op die laatste bondsraad in oktober te Apeldoorn bestond er enige verwarring rond de zaken van het terugtrekken van de nationale herenploeg. Er werden in die bondsraad met name na de publicaties in TROUW nogal be schuldigende vingers uitgestoken. Jammer was, dat toen het hoofdbe stuur. dat de bron van die artikelen kende, die beschuldigingen als on juist bestempelde. Het leidde on danks felle tegenstand van enkele andere bondsraadsleden tot een motie waarin het vertrouwen in het hoofdbestuur werd uitgesproken en waarin werd verwacht dat dit hoofdbestuur ook orde op zaken ging stellen. Dit is nu inmiddels gebeurd in de voorbereidende fase. De commissie ad hoe gaat zich nu bexaden in welke vormen dat kan gebeuren. Met name zullen plannen gemaakt worden om vooral commu nicatie met de geselecteerden te verbeteren. Aan de ene kant de terugtrekking van de dames en aan de andere kant het niet bijtijds weten hoe de verhoudingen bij de heren die leidden tot het terug trekken van het nationale heren team voor de kwalificatiewedstrijden voor de Spelen waar de dames wel naar toe gaan zal grote aandacht krijgen. KOOS, HAMER DEN HAAG (ANP) De KNSB heeft er weer een nieuwe trofee bij. Na de jaarlijkse strijd om de IJsselcup en de Residentiecup zal met ingang van dit jaar ook worden gestreden om de Domcup. Deze wedstrijd zal jaarlijks op de Utrechtse kunstijsbaan worden gehouden. Maandag 8 december zal de Domcup zijn première beleven. Dan komen in Utrecht zowel de leden van de kernploeg als van Jong Oranje aan de start. Aanvankelijk zou de kernploeg op maandag naar Hainar vertrekken, maar in verband met deze wedstrijden en gezien het feit dat een en ander uitstekend past iu het trainingsschema van Leen Pfrommer, zal de ploeg nu op dinsdag vertrekken. De afstanden waarover voor de Domcup gereden zal worden zijn de 500 en 3000 meter voor de allrounders en de 500 en 1000 meter voor de sprinters. MOTORSPORT De TT V. om de Grote Prijs vam Nederland (motorsport), zad volgend Jaar op 26 Juni wonden gehouden. Assen ls de zesde plaats van de twaalf waar het volgend seizoen om de punten voor het wereldkampioenschap lm de diver se klassen zal worden gestreden. Het gramma voor 1976 ziet er als volgt uit: 15 Juli Frankrijk (Le Mans), 2 mei: Oostenrijk (Salzburg), 23 mei: Joegoslavië (Opatlja), 26 mei: Itailë (Murgello)5 tot 1)1 Juni: Engeland (eiland Mam). 26 juni: Nederland (Assen), 4 Juli: België (Spa). 24 Juli: Zweden (Anderetorp), 30 JiuM: Fin land (Imatra), 22 augustus: Tsjecho- slowaklje (Brno), 29 augustus: West- Duütsland (Ademau, Nürbmrgrlmg) en 10 september: Spanje (Barcelona) WIELRENNEN De Internationale wielerunae (UCÏ) Is ingegaan op een voorstel van de Italiaanse bond om de data voor de wereldkampioen schappen van 1076 te wijzigen. De kampioenschappen op de weg zullen nu op 4 en 5 september (was 3 en 4 sept. In Monteroni dl Lecce worden gehouden en de baamlkampioenechep- pen van 7 tot en met 10 september (was 30 aug. tot en met 2 sept. ANTWERPEN Voor het eerst sinds de anitleke oud heid zuMen voilgend jaar in de omgeving van het Westduitse Bingen atleten op internatio naal niveau elkaar bestrijden in de originele vijf kamp en wel geheel naaifct, zoals dat bij de oude 'Olympische Spe len' de gewoonte was. Dit sportgebeuren zal plaats heb ben in het kader van 'het vijftiende wereldcongres van naturisten van de INF (Inter nationale Naturisten Federa tie), dait van 31 juli tot 5 augustus 1976 nabij Bingen wordJt gehouden. Hoofdthema van dit congres, waar duizen den naturisten uit de gehele wereld elkaar zuilen ontmoe ten, is 'sport en naaktheid'. Met de naakte vijf kamp wil len de naturisten de zeer ou de traditie van de antieke Griekse spelen herstellen en dat Juist hi een periodie, dat vrijwel tegelijkertijd de mo derne spelen van de 21e Olympiade in Montreal wor den gehouden. In tegenstelling tot de mo derne Spelen zullen bij dat op historie gebaseerde sport evenementen de prestaties slechts een ondergeschikte rol spelen. Voorop worden gesteld de oude idealen van vreugde in het bedrijven van sport en de verbreiding van de broe derschapsgedachte. Dit vooral mede door het effect van het gemeenschappelijk naakt, zo als het INF stelt. ERN (Reuter) Het ontaarde oei tussen Hamburg SV en FC orto in de derde ronde van het ernooi om de UEFA Cup, heeft )or beide verenigingen ernstige volgen gekregen. Vier spelers van )rto en een speler van Hamburg Jn geschorst, terwijl de beide be- okken clubs ook boetes kregen Jgelegd door de straf commissi)*» in de UEFA. e schorsingen in het Vortugese am zijn: aanvoerder Oldveira An- >nio: vier wedstrijden wegens het Snoeien met de leiding en wegens angedrag tegenover arbiterr en rensrechtersMendes Gabriel fie wedstrijden, wegens het onder- it halen van de HSV-speler Vol- »rt: Mreireles Antinio; drie wed- ïtijden wegens wangedrag te gene er de Leiding: Dlnis Joaquim: twee wedstrijden wegens een waarschu wing voor hard spel, de tweede die lij dit seizoen opliep, lij HSV werd middenvelder Hans puffyEttmayer voor een wedstrijd pschorst. omdat ook hij zijn twee- Ie waarschuwing van het seizoen Hpliep. LOS ANGELES (UPI) net En gelse voetbal enfant terrible, Ge orge Best, zal komend seizoen in de Amerikaanse voetballeague uit komen. Volgens manager John Chaffetz van de Los Angeles Az tecs, is er volledige overeenstem ming met Best bereikt. Chaffetz was in Engeland geweest om Ge orge Best te zien spelen en daar na met hem te praten. Nadat hij twee jaar geleden bij Manchester United opstapte en vervolgens nauwelijks meer op trad, is Best onlangs weer gaan voetballen. Hij kwam uit voor de club Stockhport en deed mee in exhibitiewedstrijden. Verwacht wordt dat Best begin volgend jaar naar de VS vertrekt om met de training te beginnen. Chaffetz zei geen moeilijkheden met Best le verwachten. De Brit kwam behalve door zijn sportieve prestaties ook in het nieuws door misdragingen buiten het stadion en tijdens clubtrainingen. 'Maar', zei Chaffetz, 'hij wil nu alleen maar erg graag spelen.' Pèle. de Braziliaanse ster die voor de New York Cosmos speelt, zei over de komst van George Best: 'Ik verwelkom George aan de nieuwe grens van de voetbalsport. Hij zal de vooruitgang van het spel in Amerika kunnen versnel len.' KORTING Rangers International uit Enugu. voetbalkampioen van Nigeria zal vijfentwintig procent korting krijgen voor spelers en supporters als de club deze week nog naar Guinee vliegt voor een wedstrijd in het kader van de strijd om de Afrika Cup voor landskampioenen. De Nigeriaanse luchtvaartmaat schappij noemt het aanbod een bijdrage in de poging van Ran gers om de Cup te pakken te krijgen. De verwachting Is dat er twee vliegtuigen naar Conakry, de hoofdstad van Guinee zullen gaan. Rangers- speelt daar tegen Haifa in de eerste wedstrijd voor de finale. De return vindt op 20 de cember in Nigeria plaats. Rangers International is de eerste Nigeri aanse club die de Afrikaanse fina le bereikt. RtSTRUP De Duitse club Kickers Offenbach is erin geslaag de Deense voetbal ler Lars Bnstrop van IHF Arhus te con'rae'p'-en. Volgens de Duitse club heeft Bastrup, die in de Deense competitie dit jaar in 13 wedstrijden 21 doelpunten maak te, een contract voor tweeëneen half jaar getekend. Kickers Of fenbach weigert voorlopig de transfersom bekend te maken. Lars Bastrup zal zaterdag al zijn debuut maken. Dat zal dan gebeu ren in het duel tegen Hannover '96, een club die net zoals Kickers Offenbach in de onderste regionen van de Bundesliga is komen te verkeren. Kickers Offenbach heeft van de zestien dit seizoen gespeelde wedstrijden er slechts drie kunnen winnen. SKRI LANKA Het vroegere Ceylon, Sri Lanka, heeft zich teruggetrokken van de voorronden van het toernooi om het wereldkampioenschap, waar van de eindronden in 1978 in Argentinië worden gehouden. De regering van Sri Lanka wei gert bet inschrijfgeld voor het wereldkampioenschap, 1000 Zwit serse francs (ongeveer 1000 gul den) te betalen. Sri Lanka, was samen met Hong Kong, Indonesië. Maleisië. Singapore en Thailand ingedeeld in groep 1 van de Azia tische zone. BERNADETTE ZURBRIGGEN zege in Val d'Isère VALD'ISERE De 18-jarige Zwit serse Bernadetto Zurgriggen heeft de afdaling gewonnend van het Cri terium van de eerste sneeuw, dat in Val d'Isere wordt- gehouden. Ze legde liet parkoers af In 1 min. 26.07 sec. De tweede plaats in deze eerste ski wedstrijd van het nieuwe seizoen was voor de even oude Westduitse Irene Epple in 1.26.67. Tweevoudig Olympische kampioene Marie Therese Nadig (Zwl) kwam met 1.26.86 niet verder dan de der de plaats. Vrij Nederland: 'De fraude met geneesmiddelen gaat nog steeds door' bericht Rudie van Meurs op de voorpagina van Vrij Nederland. 'De ergste schrik is na een half Jaar voorbij. De prak tijk wordt Inmiddels op de oude voet voortgezet. Zo bereist sinds 1 augustus een enigszins omstreden artsenbezoeker het land, die apo theek-houdende huisartsen een bo nus van gemiddeld tien mille in het vooruitzicht stelt, als zij hun geneesmiddelen bij hem kopen. De artsenbezoeker vertegenwoordigt de firma Pharmavite bv. in Bolnes. Een nieuwe naam voor een oud verhaal, want Pharmavite is een dochter van de BV. Medicalex een farmaceutische producent in Ridderkerk, die al eerder in op spraak is gekomen. Tessel Pollman staat uitvoerig stil bij de vragen, die het D'66 Kamer lid Sef Imkamp stelde aan de mi nisters Van Agt en Vorrink over de Haagse abortuskliniek Preterm, waar de arts Charles Schlebaum directeur van is. Pollman toont aan, dat de informatie van het Kamerlid grotendeels berust op borrelpraat en 'van horen zeggen'. Zij voorziet dan ook geen tweede 'Bloemenhove-rel, maar noemt de hele vragensteilerij wel weer 'een klap in het gezicht van Schlebaum'. Gerard van Westerloo Interviewde minister Michael Cambridge van opbouw in Suriname, die een vruchtbare samenwerking ziet tus sen overheid en vreemd kapitaal als de meest wenselijke vorm van economische ontwikkeling. Elseviers Magazine: Vooruitlopend op de vergadering van de ARP-partijraad op 13 de cember, waar het definitieve woord over het CDA moet vallen, gaat Elseviers Magazine in op de 'gees telijke vader' van het CDA, de KVP-er Piet Steenkamp. Geen In terview, want Steenkamp is pas 'na 13 december weer te spreken'. Pier re Huyskens sprak met politici en vrienden van de KVP'er, 'een aarts- christen van katholieken huize'. Steenkamp (als het CDA mislukt) als mogelijke lijsttrekker van een andere christendemocratische lijst: 'Hij is er de man niet naar om practische politiek te bedrijven. Maar onder bepaalde omstandighe den zou hij misschien toch zo'n offer willen brengen'. Elsevier vraagt zich af of de rege ring geen rekening heeft gehouden met de waarschuwingen van enkele Zuidmolukkers vorige week in dit weekblad. 'Er gaan weer klappen vallen' en 'De politie moet niet denken dat ze ze allemaal te pak ken heeft'. 'De strijd voor een on afhankelijke republiek der. Zuid- Molukken is ontaard in een niets en niemand ontziend banditisme'. In het commentaar wordt daar nog aan toegevoegd dat de BVD een reorganisatie nódig heeft om poli tieke terreur te kunnen tegengaan. Accent: Hoofdredacteur Hans Knoop en ex- president Nixon van Amerika staan samen op de voorplaat van Accent. Het geheel wordt aangekondigd als een 'wereldprimeur'. Knoop zelf kon persoonlijk constateren, dat Nixon een goed gastheer Is, Neder land en Luns bewondert, zich ge willig liet fotograferen door Anton Veldkamp en dat zijn zwarte kuif nu grijs is geworden. In een vol gend nummer meer over dit bezoek van het Accent-team bij Nixon thuis. Opa Harry (80) uit Den Haag ziet alles. De voormalige banketbakker legt Harry Vermegen uit, hoe zijn filosofie an elkaar zit en dat hij bezig is aan zijn zoveelste leven. Den Uyl moet dit jaar aftreden en Beatrix zal geen koningin worden. Hij kan verder zieken genezen en vindt zichzelf de beste helderziende van Nederland. Guus Moerman zocht Henk Terlln- gen op, die van plan is de NOS te verlaten om Veronica op te stuwen in de vaart der volkeren. TV-ken- ners beschouwen Terlingen als het grootste presentatietalent, maar zelf wil hij daar niets van weten. 'Dat is onjuist. Ik koop mijn groen ten en fruit bij een groenteman, die lk erg goed vind. Maar ik zal het niet in mijn hoofd halen om tegen die man te zeggen: ik vind u de beste groenteman, die er is. Dat kan lk gewoon niet zeggen, omdat ik een aantal groentemannen niet ken. Die man zou ook erg raar kijken, als ik het zou zeggen'. De Groene: De Groene Amsterdammer besteedt weer volop aandacht aan de gang van zaken in de beide roerige lan den Spanje en Portugal. In beide landen bieden vooral de gebeurte nissen binnen het leger de gesprek stof. Veel linkse eenheden in Por tugal voelen zich verraden, nu de COPCON is opgeheven en haar commandant Carvalho is gedegra deerd tot majoor. In Spanje begin nen de kopstukken in het leger te beseffen welke troeven ze eigenlijk in de hand hebben. 'Het Spaanse leger ln de overgangsmaanden'. Pier Van Gorkum (PPR) weet nu al welke beslissing de regering deze week gaat nemen over de medezeg genschap van de arbeiders in de bedrijven. 'Er komt een personeels- raad zonder zeggenschap*. Op de middenpagina's is Amout Wceda op zoek naar het brein ach ter de loonmatiging. Hij vindt dan het Centraal Planbureau. 'Een be scheiden instelling, die maar wei nig op de voorgrond treedt, maar waar iedereen mee te maken heeft'. Weeda laat onder meer Tinbergen en Van den Beid aan het woord, respectievelijk de eerste en de hui dige directeur van het CPB. Tin bergen en Van den Beid conclude ren dat de problemen 'misschien wel effectiever kunnen worden be streden als we nieuwe Instrumen ten van economische politiek gaan hanteren'. De Tijd: Volgens DE TIJD is de tweeslach tigheid van minister-president Den Uyl er de orzaak van dat het allemaal niet zo goed botert met ons kabinet. Den Uyl maakt psychologische blunders, zegt Rob Vermaas. 'Men kan geen coalitieka binet leiden en dan doen alsof men een exclusief socialistisch beleid voert. De eigen achterban kijkt er doorheen en de achterban van de co alitiepartners gaat zich ergeren.' Een situatie, aldus De Tijd, waarin het logisch is dat men niet meer praat over 'het uitzitten van de rit', maar over de punten, waarop het kabinet kan vallen. Drs. J. van den Driest van Enka Glanzstoff en Jan de Jong van de Industriebond NW gaan middels Hans Amesz met elkaar ln debat over de bedrijfsinkrlmping, die nu toch wordt doorgevoerd. Van den Driest voelt zich geen winnaar. Wel is hij teleurgesteld over de negatie ve reacties van met name het NW. Jan de Jong voelt zich geen verlie zer, want 'Enka heeft slechts een ogenschijnlijke winst geboekt'. Verder aandacht voor het boek van Hitiers machtigste minister. Speer, die twintig jaar gevangen zat; de balans van twaalf jaar liturgievie ring en een interview met Aart Staartjes, die in feite 'keihard' is. Haagse Post: De Haagse Post neemt afscheid van de vrije loonpolitiek en noemt de voorzichtige aanzet tot een geleide inkomenspolitiek, waarvoor HP nu al drie Jaar pleit 'één klein licht puntje'. Boersma blijft ng geloven in overleg, maar na de persconfe rentie van afgelopen maandagmor gen gaf hij onomwonden toe: Tn tijden van depressie en ecnomi- sche neergang is een geleide inko menspolitiek inderdaad nodig.' In vette jaren ook, aldus Nypels en Tamboer, als die ooit nog eens komen. Al was het alleen maar om een betere inkomensverdeling tot 6tand te brengen. Economische te genvallers zijn toch nog ergens goed voor'. Hetzelfde duo zorgt ook voor een uitvoerig en gedegen omslagartikel, handelend over 'Het naderend ein de van ons sociaal paradijs' en waarin ook wordt ingegaan op de vraag 'waar Den Uyl zijn tien mil jard vandaan haalt?' In HP verder aandacht voor Portugal en de op stand van de para's, het wonder van D'66, superstar Bruce Spring steen en een gesprek, dat Ischa Meijer had met de 'onbekende Vijf tiger' Jan G. Elburg, die deze bewe ging typeert als 'een uitbarsting van MULO-scholieren, mensen die geen deel hadden aan een cultuur, die wist wat Kunst was, wat een Gedicht was'. De Nieuwe Linie: De Nieuwe Linie ,opent met een VN-onderzoek naar de positie van buitenlandse gevangenen. Uit dat onderzoek blijkt, dat een kwart van de betrokkenen niet wist. dat de plaatselijke wet hun daden straf baar stelde. Het onderzoek werd ingesteld ten behoeve van het ko mende VN-congres, dat gaat over misdaadpreventie en bejegening Van delinquenten. *De uitzendbureaus zijn niet meer dan legale koppelbazen. Door ge bruik te maken van uitzendkrach ten kunnen de bedrijven ongelimi teerd schuiven met het aantal ar beidsplaatsen. zonder last te heb ben van vakbonden, afvloeiingsre gelingen, ontslagvergunningen etc*., aldus Wim Rensen van de actie- groep Uitzendbureaus. DNL publiceert verder een gesprek met Winnie Mandela, de vrouw van de naar Robbeneiland verbannen leidér Nelson Mandela. *Wie pleit om in Zuld-Afrika te Investeren, Is een Instrument van Pretoria', zegt zij. En ook: 'Ik ben me bewust, dat als de wereld ons werkelijk zou bijstaan in onze strijd tegen racis me, brutaliteit en onderdrukking, ons lot heel anders zou zijn. Dan zouden we ook ons pleidooi om niet te investeren in dit land, niet hoe ven te herhalen' Hervormd Nederland: Hevormd Nederland biedt naast veel informatie over de Wereldraad ln Nairobi ook een gesprek, dat Ce es Veltman had met Anthony van Kampen. Wij leven helemaal verkeerd', laat deze weten. 'We moeten terug naar moeder Aarde. Dat leven van ons met treinen, auto's, vliegtuigen, schrijfmachines en mixers, klopt ergens niet. De aarde is zo mooi en goed, maar wij zijn er helemaal van vervreemd. En verderop: 'Dat gevoel van overdaad heb ik zelf ook, als ik na zo'n reds door de oerwouden weer thuiskom. Dan gaan mijn vrouw en ik naar de supermarkt. Dat vind ik dan ongehoord: dat Je zomaar een ge bouw binnen kunt stappen, waar al het eten kant en klaar ligt. Je hoeft het alleen maar te pakken'. Koos Koster schrijft over Chili, waar 'Pinochet de kerk de duim schroeven aandraait en niet zal rusten voordat hij de kerk gelijk heeft geschakeld en alle oppositie tegen zijn beleid tot zwijgen heeft gebracht. HN vroeg ook een aantal Nederlanders naar 'Sinterklaas en de Nieuwe Levensstijl'. Een huis schilder (30) te Nijkerk: *Nieuwe levensstijl? Nooit van gehoord. Sorry. Ik denk trouwens nooit aan de derde wereld, als ik inkopen doe. Dat vergeet je gewoon. Wij kopen nooit dure cadeaus voor Sinter klaas. Dit Jaar hebben we, net als vorig jaar, gezegd: niet meer dan 8,50 per persoon. Het ls alleen maar een aardigheidje. Moet Je daar dan nog op bezuinigen? Dat kan bijna niet'.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 11