Twijfel over juistheid prognoses watergebruik In rust gerijpt is rijker. Raadslid vreest ergste van gaswinning Ameland Niemand neemt graag kwade kansen imet vreemde valuta. Maar ja... Politie beschuldigd van diefstal 15000 gulden Bij alle Kamerfracties Vrouw doet officiële aangifte Cigarros Autenticos. Waddeneiland over twintig jaar in zee verzwolgen? Algemene Bank Nederland Bodemdaling niet overdrijven, zegt men bij de NAM Pakketten voor Canada pas in '76 besteld INSDAG 2 DECEMBER 1975 BINNENLAND TROUW/KWARTET 9 Van onze parlementsredactie DEN HAAG Vrijwel alle Tweede Kamer-fracties plaatsen grote vraagtekens achter de prognoses over het waterverbruik in Nederland in het jaar 2.000. Aan de hand van.die prognoses zijn in het itructuurschema drink- en industriewatervoorziening 27 projecten opgenomen, die tot het eind van de eeuw zouden kunnen worden gerealiseerd om aan de waterbehoefte te voldoen. ADVERTENTIE Tijdens een gisteren gehouden openbare vergadering van de com missie milieuhygiëne werd het in reserve houden van gebieden voor projecten (zoals de omstreden aanleg van spaarbekkens in het IJsselmeer en Zuidoost-Friesland en infiltratie van water in de Velu- we en de duinen) als overmatig beschouwd. De discussie over deze gebieden werd echter voorlopig uit gesteld. Ook de raad van advies voor de ruimtelijke ordening heeft eerder kritiek geuit op de voorspel lingen (het waterverbruik wordt geschat op 4.000 miljoen kubieke Van een verslaggever STEENBERGEN Het is geen geringe beschuldiging die mevrouw M. IJzermans de rijkspolitie in.haar woonplaats in de schoenen schuift Zij heeft er namelijk officieel aangifte van gedaan dat deze tijdens haar afwezigheid haar woning in de Van Glymestraat is binnengedrongen en dat bij die gelegenheid 15.000 gulden is ver dwenen. Dit bedrag zou haar ex-echtgenoot jij haar hebben achtergelaten. Het ag im de lade van een nachtkastje. Volgens mevrouw IJzermans is de politie met behulp van een ladder via een openstaand slaapkamer raam haar woning binnengekomen heeft zij huiszoeking gedaan zonder in het bezit te zijn van een daartoe strekkend bevel, althans zonder dat haar zo'n docugient is getoond. Toen zij 's avonds thuis cwam merkte zij dater'mensen in huis waren geweest èh constateerde dat het geld, papieren en een radio waren verdwenen. De politie was haar woning binnen gegaan in de hoop daar haar ex-man'aan te treffen die gezocht wordt wegens handel in auto's met valse motor- chassiisnummers. 'Lachertje' Jongen zwaar gewond als zelfgemaakt vuurwerk ontploft Van een verslaggever ZEVENAAR Een vijftienjarige jongen is aan beide handen gewond toen zelfgemaakt vuurwerk ontplof te. Een cleel van zijn handen werd af ter u kt. "la een schoolfuifje in Arnhem begon hij buskruit, dat hij zelf gemaakt had, - met een hamer te slaan. Daarbij ex plodeerde de huls. De politie heeft twee uur lang tevergeefs gezocht naar de overblijfselen van de handen. De officier van justitie te Breda mr.P. van Benthem heeft doen weten dat de aangifte geen enkele ^grond heeft en dat hij op de hoogte was van de opsporingsactie. Een woordvoerder van de politie in- Steenbergen zei het een lachertje te vinden al voorzag hij dat zo'n beschuldiging bij sommige mensen altijd wel een bepaald effect heeft. Er is gelukkig niet één maar er zijn drie politiemannen in de wo ning van mevrouw IJzermans bin nen geweest, zo zei hij. Ze waren wel degelijk voorzien van een huis zoekingsbevel en verwachtten op goede gronden niet anders dan dat zij haar ex-echtgenoot naar wie allang wordt gezocht zouden kun nen arresteren. De meegenomen radio was een ont vanger waarmee de politiecommu- nicatie kon worden afgeluisterd. Mevrouw IJzermans zal moeten be wijzen dat de politie geen huiszoe king heeft gedaan maar een in braak heeft gepleegd. Haar getuige zal zich er wel voor wachten zich te melden en een door haar onderte kend en in het bezit van de man zijnd ontvangstbewijs je zal ook wel niet voldoende zijn om de besohul- diglng hard te maken. Anderzijds zal de in haar eer aangetaste poli tie het doen van een valse aangifte willen aantonen. meter in het jaar 2000) en advi seerde begin dit jaar de aanleg van nieuwe waterwingebieden te vertra gen. Mevrouw Epema-Brugman (PvdA) meende dat het verbruik te hoog is geschat, omdat is uitgegaan van een te hoge bevolkingsgroei en een te hoge groei van de economie. Zij vindt dat meer moet worden ge streefd naar een beperking van het waterverbruik. Mevrouw Groensmit- van der Kallen (KVP, mede namens ARP) zei dat te kritieloos een vermeende trend is gevolgd, die is gebaseerd op verouderde cijfers. Ook mevrouw Verder-Smit (VVD), Van Kuyen (PPR) en van 't Schip (CPN) plaatsen vraagtekens achter de prognoses. Minister Gruijters volkshuisvesting en ruimtelijke ordening) zei dat bij de reservering van gebieden reke ning is gehouden met een zekere overmaat, maar dat er in ruimtelij ke zin niet kan worden gesproken van teveel projecten, omdat de prognoese worden aangehouden. En momenteel kan niet worden aange toond dat die prognoses omlaag moeten. Minister Vorrink (volksge zondheid en milieuhygiëne) deed de toezegging dat mogelijk in 1977, wanneer het structuurschema wordt bijgesteld, de periode tot 2000 in twee stukken zal worden opgedeeld. Verder wees mevrouw Vorrink erop dat het rijksinstituut voor drink watervoorziening momenteel met het bureau milieuhygiëne van de werkgeversorganisaties een onder zoek instelt naar het Industrieel watergebruik. In 1977 zullen meer gegevens beschikbaar zijn, omdat dan 85 procent van de Industrie zal zijn geïnventariseerd. Nu zijn pas gegevens bekend van het waterver bruik van zestien procent van de Industrie. Daarnaast is in Utrecht bij vijfhonderd gezinnen een on derzoek gestart naar het verbruik van water in gezinnen, aldus me vrouw, Vorrink. Minder treinen Parijs UTRECHT Wegens een spoor wegstaking in Frankrijk die van daag de gehele dag zal duren, wordi een aantal treinen tussen Parijs en Amsterdam opgeheven. Het zijn de TEE '11e de France', de TEE 'Etoile du nord' en een D-trein. Voor deze drie treinen geldt, dat ze in beide richtingen niet zullen rijden. Voor andere treinen moet met ernstige vertraging rekening worden gehou den. De CK131, een Corona Grande van La Paz,; rijpt in alle rust tol volle aromarijkdom. Een eerlijk natuurprodukt met een gaaf Sumatra-dekblad zonder opsmuk. Een corona van formaat. Een dierbaar rookgenot voor 59 cent. ^01\go$ C/£J feci =^crrmici^T^/rc7Ticlc3 13/ =gjgF.E^'AQeOR.LOSyfcRDAD OS-AF' C1 ON AD OS De bodemdaling door gaswinning zou erg meeval len. Dit althans is de strekking van een rapport dat de Nederlandse Aardoliemaatschappij (NAM) waarschijnlijk nog dit jaar zal uitbrengen. De aanvankelijk verwachte bodemdaling tot een me ter in Groningen zou door de jongste ervaringen en nieuwe gegevens zijn achterhaald. Friesland en Groningen hebben al jaren lang aangedrongen op een rijksgarantie voor schade bij bodemdaling. Het rijk vindt de NAM echter verantwoordelijk. De zaak is nog steeds niet afgerond. Groningen zit nu al met de vraaê of men nieuwe waterstaatkundige werken niet alvast zwaarder en hoger moet maken wegens de te verwachten bodemdaling. Maar wie moet dat dan betalen? Ook op het eiland Ameland maakt men zich zor gen over de bodemdaling als daar met aardgas winning wordt begonnen. Recente uitspraken van Kamerleden hebben deze al jaren lang slepende Amelander zaak weer in het middelpunt van de belangstelling geplaatst. Daarover gaat bijgaand verhaal. door Jan Sloothaak AMELAND Zal een deel van Ameland over een twintigtal ja ren door de golven zijn verzwol gen? Het raadslid Cor Gransber- gen vreest het ergste. Als de Ne derlandse Aardolie Maatschap pij (NAM) gas onder het eiland wegzuigt, gaat de bodem dalen. Gransbergen denkt dat de PvdA-ka- merleden Ko Wierenga en mevrouw Epema zich in hun onthuld voor het karretje van de NAM hebben la ten spannen. Zij zorgden onlangs na melijk voor veel opschudding door te beweren dat er bij Ameland een tweede 'Slochteren-bel' (tweeduizei%d miljard kubieke meter gas) zou zijn aangeboord. 'Die kamerleden spreken van gehei- ADVERTENTIE Vooreen importeur maareven- goed vooreen exporteur zitten aan contracten in vreemde valuta risico's vast. Vele wisselkoersen gedragen zich nu eenmaal grillig. En zelfs als u vóór de transactie de wisselkoers vastlegt, kan dat in uw nadeel uitpakken. Door te contracteren in guldens zou u weten waar u aan toe bent, maar gaat uw handelspartner daar mee akkoord'? Dan is er nog de mogelijkheid om in een redelijk stabiel geachte valuta te factureren maar dat is niet altijd even praktisch. Kortom, het vermijden van valutarisico's is géén eenvoudige zaak. De ABN zal u graag adviseren of een valutatermijntransactie of verzekering van uw valutarisico's de beste oplossing is. Werken met (vreemd) geld is tenslotte ons vak. Bovendien is de ABN de meest internationale bank van Nederland. Met 170 vestigingen over de hele wereld, die u via elk Nederlands ABN-kantoor ten dienste staan. Belt u eens met de directeur van het ABN-kantoor bij u in de buurt. Vergeet u dan niet hem te vragen om de brochure 'De ABN voor importeurs en exporteurs'. Zakendoen met de ABN geeft meer tiid voor eigen zaken. abn me bronnen. Maar u weet hoe dat gaat. Als een grote maatschappij iets kwijt wil, laat men dat uitlekken. De NAM wil gradg snel aan de slag en heeft de begeerte weten op te wekken door de regering een tweede Slochteren-bel voor te houden', zegt Gransbergen. De Amelander raad besloot indertijd met één stem meerderheid dat de NAM gas mag winnen. Dat ging wat merkwaardig. Volgens een rapport 'Mist' van de TH in Delft liet een nieuw raadslid zich door B. en W. omkopen met de belofte dat een voor hem onvoordelig fietspad niet zou worden aangelegd. Hoe het ook zij, de provincie Fries land wilde helemaal geen afzonder lijke Amelander gas-affaire en zag meer in een 'integraal bekijken' van het gehele gebied. Daartegen ging de NAM in beroep, evenals trouwens het Ministerie van Economische Zaken. Het ministerie vond dat Friesland te zwaar tilde aan de inbreuk op dé na tuur. Het wachten is nu op een be slissing van de Kroon. Gransbergen (raadslid voor Belan gen Combinatie Ameland) verwacht binnen een jaar een uitspraak. Ande ren betwijfelen of deze - regering de beslissing nog neemt. Ze wijzen op een uitspraak van minister Van Doorn (CRM) op een PPR-bijeen- komst in Utrecht, dat hij zou aftre den als het gas onder Ameland zou worden weggehaald. Tot voor kort sudderde de zaak een beetje voort. Totdat bekend werd dat het om een grotere bel ging dan vijf miljard kubieke meter. Want ook een gasvondst van tussen 33 en 57 mil jard 'kubieke meter (gegevens van de NAM) ook al is dat geen tweede Slochteren behoort toch wel tot de grotere vondsen op de aardbol Eenderde? Om zijn bewering hard te maken dat het oostelijke deel van het eiland (hij houdt het op eenderde van heel Ame land dreigt weg te zinken, gebruikt Gransbergen onder meer een rapport van de NAM zelf. Een vondstje op de westpunt zou zeven centimeter daling meebrengen, maar de eigen lijke grote vondst op de oostpunt zou daar ejjn daling van 28 centimeter veroorzaken. Daar komt een „natuur lijke" bodemdaling van twintig cen timeter per eeuw bovenop. 'En wie zegt dat het daarbij blijft?' aldus Gransbergen. Hij vreest bovendien ook voor de Engelsmanplaat (een eiland in wording?) en de Bosplaat en mogelijk ook delen van de aan grenzende eilanden Terschelling en Schiermonnikoog. Rijkswaterstaat liet de gemeente in 1973 al per brief we ten, geen prognoses te kunnen doen. Mogelijk zou zandopspuiting de bo demdaling min of meer kunnen com penseren. Behalve de bodemdaling zal de NAM ook activiteiten op het eiland ontwik kelen. Er is onder meer een gasbe- handelingsstation op een terrein van drie hectare nodig. Een boorinstallatie op Ameland. Koehandeltje? Burgemeester drs. P. Zevenbergen, op de man af gevraagd of hij vóór of tegen de gaswinning is, geeft geen rechtstreeks antwoord. Het belang voor Ameland is gering, zo geeft hij wel toe. Er is wél geprobeerd er een Amelander belang van te móken. De Gasunie stelde het eiland in 1972 na melijk per brief een koehandeltje voor. Ameland zou, als laatste van de waddeneilanden, zelf ook op het gas net worden aangesloten. •De Gasunie was bereid tot een be langrijke 'vóórinvestering'. Een pijp leiding die later toch naar de wal moest worden aangelegd om het te winnen gas af te voeren, zou al bij voorbaat worden gerealiseerd. Ame- l nd zou via die pijpleiding direct al gas kunnen krijgen door het een tijdlang in omgekeerde richting te laten stromen. Sommige Amelanders spreken nu nog van 'chantage-poli- tiek'. Burgemeester Zevenbergen vindt dat de zaak nu wordt uitgevochten op een niveau waar het hoort. 'Zowel het gas als het natuurbehoud zijn in dit geval beide nationale belangen,' meent hij. 'Ook speelt het afwegen tegen de noodzaak anders méér kern centrales te moeten bouwen een rol.' In zee? Gransbergen loopt de laatste tijd met de gedachte rond. dat de zaak wel eens anders kan worden aangepakt. 'Het kan best zijn,' veronderstelt hij, 'dat het gas straks gewoon in zee wordt gewonnen en dan via de al bestaande Noordzeegasleiding naar het behandelingsstation in Uithuizer- meeden wordt afgevoerd'. Bij de NAM gaf men óns desge vraagd toe dat wel eens met die ge dachte is 'gespeeld'. Volgens Grans bergen zou de NAM dan geen activi teiten op het eiland zelf hoeven te ontwikelen. 'Maar,' zegt hij, 'het pro bleem van de bodemdaling, en dat is het ergste wat op het ogenblik dreigt, blijft ook dan bestaan. Het gas wordt dan gewoon vanuit zee onder ons weggeperst'. Dit laatste nu is zei ons althans een woordvoerder van de NAM des gevraagd niet juist. Bij winning op een booreiland zal men rond vijf miljard kubieke meter gas onder Ameland moeten laten zitten en dat is economisch gezien niet aantrek kelijk. Een stad als Amsterdam zot» er vijftig jaar lang mee kunnen wor den bediend. (Heel Nederland ge bruikt 45 miljard kubieke meter per jaar). Dit is overigens niet de enige reden waarom de NAM er niet aan wil. Winning in zee werkt ook kos tenverhogend en bovendien wordt er dan capaciteit aan de Noordzeeleiding onttrokken. Bij de NAM wordt ook gezegd dat de bloemdaling niet moet worden overdreven. In Groningen zou het ook meevallen. Aanvankelijk werd daar uitgegaan van een daling in het centrum tot één meter. De ervaring tot nu toe en nieuwe berekeningen zouden echter hebben aangetoond dat het allemaal best meevalt. Tegen eind dit jaar is er een NAM-rapport met nieuwe gegevens te verwachten. Vaneen onzer verslaggevers DEN HAAG Hoewel de Canadese poststaking na veertig dagen lijkt te zijn beëindigd, ziet de PTT-directie in Den Haag geen enkele mogelijkheid om kerstpaketten voor Nederlandse emigranten in Canada nog vóór 1976 op hun bestemming te krijgen. Zater dag werd een 'voorzichtig akkoord' bereikt tussen de Canadese posterijen en de bond van postbeambten. De Ne derlandse PTT-directie kon dit ak koord overigens nog niet bevestigen. Anderhalve maand lang heeft de PTT geen pakjes voor Canada geaccep teerd, maar door de grote hoeveelheid brieven Udie wél in de brieven bus kwamenis de voorraad sterk opgelopen. De PTT wil eerst deze achterstand wegwerken. 'Maar voor dat de Canadezen hun eigen achter stand hebben weggewerkt en weer post uit andere landen aanvoorden, zijn we weken verder', aldus de PTT- directie. Ook over de verzending van luchtpostpaketten moet men zich geen illusies maken, omdat de Cana dese PTT zelf met bijzonder grote voorraden zit. De Nederlandse PTT kan ook nog niet zeggen, wanneer Canada weer post (brieven zowel als pakjes) zal accepteren.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 9