'Geven voor leven blijft trouw aan opzet' Is vrijwilligersleger Even puzzelen wenselijk of niet? 1 Sotheby MakvanWaay B Radio- en televisieprogramma's VAN ARNHEM Staatscommissie houdt hoorzitting Zeer belangrijke veiling op maandag g a 8 december en volgende dagen. Spaanse pater in hongerstaking dinsdag 2 december 1975 binnenland - radio en tv KWF-voorzitter A. van Es weerlegt kritiek Van onze radio- en tv-redactie BUSSUM Tijdens de opname van de televisie-uitzending van morgenavond over de besteding van het geld van de actie 'Geven voor leven' is gebleken dat er nog steeds een verschil van mening is over deze besteding tussen het bestuur van het Koningin Wilhelmina Fonds en de drie kinderart sen, G. E. van Zanten, J. A. de Vries en P. A. Voute en actievoerders als Johan Bodegraven en Ben Essink daarover. KWF-voorzitter A. van Es ant woordt desgevraagd uitdrukkelijk dat al het geld ten goede komt aan de bestrijding van kanker bij jeug digen. Hij spreekt over misverstand bij Johan Bodegraven en de zijnen en legt het plan nader uit. 14 miljoen voor fundamenteel kankeronderzoek. Dit onderzoek dient ten goede te komen aan de bestrijding van kanker bij kinde ren. zowel als aan de kankerbestrij ding in het algemeen. 22 miljoen is voor wetenschap pelijk onderzoek, in eerste aanleg in een van de centra die zich meer speciaal met de behandeling van kanker bij jeugdigen bezighouden. 26 miljoen ls beschikbaar voor het stichten van centra voor speci alistische behandeling van kinder kanker in Rotterdam. Amsterdam en Groningen en eventueel in een plaats in Zuidoost Nederland waar bij gedacht kan worden aan Nijme gen of Tilburg. 1,5 miljoen wordt gereserveerd voor het centraal bureau van de stichting Nederlandse Werkgroep Leukemie bij kinderen. 1,5 miljoen is bestemd voor een landelijk samenwerkingsverband dat de ervaringen op het gebied In het radioprogramma Globaal', dat de NCRV donderdag tussen vier uur en vijf uur 's middags uitzendt, zal het publiek in de gelegenheid worden gesteld informatie te vragen over de verdeling van de gelden. De gesprekspartners tijdens de tv-uit- zcnding van morgenavond zullen in de studio aanwezig zijn om op de vragen te antwoorden. van bestrijding van kanker bij kin deren moet bundelen en ter be schikking van kinderen moet stel len. Voorts wordt geld in het voor uitzicht gesteld voor initiatieven ter verbetering van de begeleiding van jeugdige patiënten en hun ouders. er zal tevens een opleidingspro gramma worden ontwikkeld waar door de deskundigheid van dokto ren en specialisten op het gebied van de kankerbestrijding zal wor den bevorderd. Fiat Voorzitter Van Es noteert dat het KWF zich aan de eerste opzet heeft gehouden van de projectenlijst die bekend werd gemaakt bij het eerste nieuws over de actie Geven voor leven in het voorjaar van 1974. Van NCRV-zijde wordt daar echter tegenover gezet dat voor de actie van start ging het KWF zijn fiat had gegeven aan het plan van de drie doktoren om zich vooral te concentreren op uitbreiding van de centra in Rotterdam. Groningen en Amsterdam. Zij stonden dan ook model in de actie van de jubileren de NCRV op 30 november 1974 on der de titel' De droom van drie dokters'. Een speciale onafhankelijke com missie heeft onlangs een plan ter besteding van het geld op tafel gelegd bij het KWF. In deze onaf hankelijke commissie hebben zit ting Johan Bodegraven, de drie ge noemde kinderartsen, Ben Essink (die projectleider van de actie is), de heer G. A. Kieft, secretaris van de NCRV en de heer E. A. Schiittenhelm, voorzitter van de vereniging van het Koningin Wil helmina Fonds. dr. G. A. de Jonge, voorzitter van de Nederlandse vere niging voor kindergeneeskunde en dr. J. Allema. directeur van de GG en GD te Amsterdam. In dit plan dat heet 'Toekomst van de kinderonclogle in Nederland" zal staan dat voor de drie genoemde centra steeds 18 miljoen zal worden uitgetrokken. Een plan werd opge steld zodat naar de mens gesproken in 1995 het aantal genezingen van jeugdige patiënten van kanker op 96 procent zal komen in plaats van de 45 procent nu. Het KWF wil echter op dit moment 26 miljoen voor uitbreiding van genoemde centra ter beschikking stellen. Van onze Haagse redactie DEN HAAG De staatscommissie onder leiding van oud-staats secretaris van defensie Mommersteeg is gisteren begonnen aan een serie hoorzittingen over het vrijwilligersleger. De commissie is door minister Vre- deling ingesteld om advies .uit te brengen over de mogelijkheden en de wenselijkheid van een vrijwilli gersleger. Instelling van zo'n leger zou afschaffing van de dienstplicht betekenen. Het vrijwilligersleger zou echter niet alleen bestaan uit beroepsmilitairen met uitsluitend een militaire carrière, maar ook uit mensen die voor een beperkt aantal jaren een contract met. defensie tekenen. Demonstratie Bij het begin van de eerste- zitting Ln het gebouw van de Sociaal Eco nomische Raad ln Den Haag (de andere zittingen worden vandaag en donderdag gehouden) demon streerden een aantal groeperingen waaronder de PSP. de bond van dienstplichtigen en de vereniging van dienstweigeraars, tegen de in stelling van een vrijwilligersleger. In totaal zullen rond twintig orga nisaties gehoord worden, waarvan de meerderheid, zo blijkt uit de schriftelijke stukken tegen het vrij willigersleger is. De argumenten voor en tegen va riëren nogal. Voor de instelling van pen vrijwilligersleger pleit dat de krijgsmacht dan veel doelmatiger zou functioneren. De militairen zouden beter gemotiveerd zijn. be ter met het materieel omgaan. De afschaffing van de dienstplicht kan ook uit andere redenen worden be pleit. Steeds minder dienstplichti gen komen werkelijk in dienst en dat betekent dat er grote ongelijk heid ontstaat tussen de jongeren die wel en niet ln dienst moeten. Dat probleem zou met een vrijwilli gersleger verdwijnen. Tegen het vrijwilligersleger pleit het risico dat de krijgsmacht nog verder geïsoleerd zou raken van de burgermaatschappij dan nu al het geval is. Het gevaar van 'de staat in de staat', is voor vele tegenstan ders doorslaggevend. Twijfel Bij de militaire belangenverenigin gen bestaat grote twijfel of een vrijwilligersleger wel haalbaar is. Zullen er wel genoeg vrijwilligers komen, vragen zij zich af. Zij ver wijzen daarbij naar het teleurstel lende aantal technische specialisten dat de krijgsmacht ondanks uitge breide wervingscampagnes, tot nu toe heeft weten aan te trekken. Bij grote werkloosheid zullen er wellicht voldoende vrijwilligers te krijgen zijn. maar zo wordt gewaar schuwd. dat kan wel veranderen als de economie weer verbetert. Ook bestaat de vrees dat de kwaliteit van de vrijwilligers te wensen over zou la ten. Het landelijk actiecomité werklozen vindt- het levensgevaarlijk een vrij willigersleger te vormen. 'De oplos sing van de werkloosheid mag niet via het leger plaatsvinden, maar moet gezocht worden in het creë ren van zinvolle arbeidsplaatsen CCTO71 U7W71 WW71 H.'.ft'.'l CTTW7] H.'.a'.'J M.'.WVI H.'.n'.'l n.'.Wïl n.'.wvi 0 KUNSTVEILINGEN Managing director J. P. Glerum Rokin 102, Amsterdam, tel. 020-24 6215. g Tr houden in gebou» Nes 73-87, Amstcrdam-C. jijj Moderne schilderijen en tekeningen. H Onder de hamer komt een grote kollektie moderne schilderijen waarbij werken van A. C. Willink. H Dick Ket, Mellc, Jan Mankcs, W. Oepts. C. Permcke, Theo van Rhijsselberghen en Jan Sluyters. R Q Verder wordt een groot aantal werken verkocht uit de Cobra-groep. hb Hierbij bevinden zich schilderijen en litho's van o.a. Karei Appel. Constant. E. Brands, Corneille en pjl u Anton Roöskens. 0 Ej Haagsche en Romantische school. P3 Aansluitend worden vele werken uit de Haagsche en Romantische school gebild. P3 Verder een collectie polychroom en blauw gedécoreerd Chinees en Japans porselein en aardewerk. H B3 Delfts en Europees porselein cn aardewerk. Art Nouveau, glas. kristal, sculptures en bronzen. juwelen en varia. P3 H Kijkdagen: vrijdag 5. zaterdag 6 cn zondag 7 december telkens van 10.00 tot 16.00 uur in gebouw PH Nes 73-87 en Rokin 102 te Amsterdam. Ë3 P5 Een catalogus is ten kantore verkrijgbaar a f 10.- of wordt u toegezonden na overmaking van dit bedrag E3 M op Postgiro 400689. onder vermelding van cat. 255. Ed Ld International office: C. B"c Bentinck van Schoonheien, Rokin 98, A'dam, tel. 020 - 225491. *3 PTW71 H.'.ft'.'l H.'.W'.'i H.'.WÏl CTCWfl H.'.R'.'t H.'.W'.'I H.'.wvi n:,nvi m.-.wvi KARELTJE KNETTER Geestloos Horizontaal: 1. bamboestaketsel, 4. aanloop, 7. stoomturbine (afk.i, 8. strijdperk. 10. boom. 12. deel van eeri boom. 14. wig. 15. kleefstof, 16. ante meridium <afk.), 18. pers. voor- naamw., 19. soort appel, 22. plaats in N. Br.. 24. toernooi, 25. kort schrift, 26. plaats in Midden Java, 28. voegwoord fr.30. muzieknoot, 31. moerasvogel. 33. knaagdier, 35. buitendijks land. 37. water in N. Br.. 38. lengtemaat. 40. luitenant (afk.), 41. handegge, 42. lichte bedwelming. Verticaal: 1. bevel. 2. rondhout. 3. zwaardvis. 4. nauw. 5. muzieknoot. 6. nieuw. 7. strak, 9. water in Utrecht. 11. vlek. 13. getand muur werk. 15. liggende. 17. gemeente- weide. 18. uithangteken, 20. Euro peaan. 21. joneensnaam, 22. droog oven (Z.N.i. 23. groente, 25. meis jesnaam. 27. scheepslading. 29. schaakterm, 32. bloeiwijze. 33. lat werk. 34. voorzetsél. 36. priem, 38. pers. voornaamw. 39. radio omroep 'afk.). Oplossing van gisteren: 1. omen. 2. peer. 3. edel. 4. niet. 5. leem. 6. unie. 7. ceel. 8. haal. 9. tram. 10. teer. 11. hoon. 12. eden. 13. Amer. 14. toon. 15. ever, 16. roet. OPENLUCHTTHEATER Je moet voetballers niet vragen een toneelstukje op te voeren waarin zij zichzelf spelen, want dat wordt niks. Dit was maandagavond in het VARA- programma FC Avondrood te merken. De poging, topsporters een grappig voorval te laten vertellen, werd helemaal een fiasco. Deze 'humor in de sport' was nog geestlozer dan het als belangrijkste onderdeel gelanceerde interview met de Belgische wielrenner Eddy Merckx. Een beste jongen, maar hij fietst beter dan hij praat. Om hem dan ook nog op de massagetafel nerveus te laten demonstreren wat een schaamlap is en daarbij het te-, gendeel van een Belgenmop te be denken, dat was op zijn minst een gemenigheidje van de programma makers. De fietskeizer liet zich nog Inpakken ook. Als je moet afgaan op de reacties van het publiek bij de show rondom Johnny Kraaykamp, dan is het een aaneenschakeling van vermaak. Elk nummer oogst een daverend applaus. Wanneer Johnny een slappe taart binnenbrengt, golft de voorpret al door de studio, want natuurlijk gaat Rijk hem er straks mee bekogelen. En als het gebeurt, is het brullen geblazen: alsof ze het voor de eerste keer meemaken. We zitten vol met kritiek op de maatschappij-en-zo, maar in de sector amusement accepteren we zo ongeveer alles. Als je maar lol hebt. Kijkers met angstcomplexen zullen weinig baat hebben gevonden bij het medische programma van de NOS. Hoogstens zal het een kleine bemoediging zijn geweest te vernemen dat zij niet als enigen ruimte- of watervrees dan wel angst voor spinnen hebben. Misschien heeft het programma de voor de camera gehaalde gasten nog het meest geholpen omdat zij hun verhaal nu eens kwijt konden. Nuttig was het. dat er bij het ziekenfonds aan de bel werd getrokken, vanwege een manco in het 'pakket'. Want waarom wordt niet de bijstand van een psycholoog, maar wel de duurdere psychiatrische behandeling vergoed? Met de Vijftigers en hun taal, zoals ze verpakt waren in Beeldspraak heb ik niet voldoende contact kunnen krijgen. Hoewel de oudsten onder hen tot mijn generatie behoren verbaasde het mij dat zij zo weinig wisten te relativeren van hun activiteiten en Idealen uit de jaren vijftig. Bert Schierbeek suggereerde dat het woord op straat ligt. En volgens Koos Schuur keerden de Vijftigers het taalgebruik van de Nederlander. Maar. heb ik wezenlijk iets anders gehoord dan een retoriek waarin de doorsnee-mens weinig van zichzelf kon herkennen? Schierbeek zal dat wel aan het ongeschoold-zijn van de meute wijten en niet aan de onduidelijkheid van de dichters. Erg veel zicht op de theosofie heeft Zienswijze niet geboden. Voor een deel lag dit Zfaarschijnlijk aan de samenstelling van Jack van Belle's gesprekstrio. Als voornaamste oorzaak echter zie ik dat het onderwerp te ingewikkeld en de stromingen te wijd vertakt zijn om buitenstaanders binnen een uun een hanteerbaar overzicht te kunnen bieden. BARCELONA (AP) Pater Luis Maria Xirinachs, kandidaat voor de Nobelprijs voor de vrede, is in het dichtbij Barcelona gelegen Mont- serrat-fclioositer in hongerstaking gegaan ter ondersteuning van een actie voor de vrijlating van politie ke gevangenen. Pater Xirinachs. een 43-jarige priester, en enkele andere personen die zichzelf 'de bedelmonnikken van de vrijheid' noemen, zijn de hongerstaking gestart om een actie voor algehele amnestie gedurende het rooms-katholieke 'heilige jaar van de verzoening', dat op 31 de cember afloopt, te ondersteunen. Koning Juan Carlos kondigde vori ge week amnestie aan voor 15.000 gevangenen die of ln vrijheid ge steld zullen worden of strafvermin dering zullen krijgen. Pater Xirinachs. die eerder dit jaar door een groep Catalaanse aanhan gers was voorgedragen voor de No belprijs voor de vrede, kwam vorige maand vrij uit de Cardbanchel-ge- vangenis in Madrid. Daar had de pater twee jaar van een gevange nisstraf van drie jaar uitgezeten. De straf was hem opgelegd door een rechtbank wegens het maken van Illegale propaganda. 224 'En dat rare kleine jonk,' in formeerde Ruwe Reynout. 'Is die ook al zo slecht, dat hij in aanmer king komt voor een doodstraf je?' 'Zeker, zeker,' beaamde Humfrie. 'Hij misschien nog meer dan zijn baas. Hij is zo'n afschuwelijke slechtaard, dat het bijna niet te be grijpen is, dat zoveel slechtheid in zo'n klein lijfje huizen kan.' 'Ver dikkeme, ik begin er spijt van te krijgen, dat we jou ter dood veroor deeld hebben,' zei heer Everhart. 'Ik heb in mijn praktijk nog maar zel den zo'n meegaande getuige ont moet. Daar vertelt-ie zo maar weer wat dingen over dat nare, kleine jongetje. Bah, wat een doortrapt jongetje is dat. De schavuit zag de kans om ongezien langs de beste van mijn wachtposten te sluipen, onhoor baar als een sluipende fret of een bloeddorstige marter.' 'Of je ge lijk hebt, heer Everhart,' bulderbaste Reynout. 'Het slechte ventje kwam ijskoud terug uit jouw kamp en liet zich brutaal in mijn keuken zien. waar ik net onder handen was van mijn lieve vrouw. Ik had een pijl schot in mijn rug gehad, weet je. Nou, daar begon dat rakkertje al jouw plannen te verraden. Ik was nog zo stom er naar te luisteren ook.É Mijn vrouw waarschuwde nog enjr zei: 'Kijk maar uit voor die klein-1 tjes, want daar zul je meer last van' hebben dan van de groten. En zef heeft gelijk gehad óók, dat kan ikf je verzekerén!' I PELLI, PINGO EN HUN VRIENDEN FERDINAND Radio vandaag HILVERSUM I KRO- 7 00" Nws 7.02 Het lerende woord. 7.07 (S) Badinerle. (7.30 Nws 7.41 Akt.) 8 24 OrerwejUnst 8.30 Nws. 8.36 Speciaal vandaag De TROS draait de Disney-film Donald Duck als proefkonijn. Ned. 1/19.05 TV vandaag NEDERLAND I Schoolradio. 10.00 (Si Aubade. (10.30 Nws.) 11.15 Bejaardenprog. 11.55 Scheep spraat 12.00 (S Van twaalf tot twee. (12.26 Med. 12.30 Nws. 12.41 Akit.) 14.00 Huisbezoek. 14,15 Schoolradio. 14.25 schoolradio. 14.45 (S) Interlokaal op 17.10 (S) De huts geklutste kinderepelen. 17.30 Nws. 17.32 Akt. PP: 18.10 DS'70. 18.30 Nws. 18.41 Akt. 18 50 Prog.overz. 19 00 (S) KRO Muziek feest 1975. 19.20 (Si Zin muziek, muziek van amateurs 19 45 Instemmen met ve len. AVRO: 20.00 Vanavond met om 20.00 <S) De Skymasters 20.30 (S) De Derde Kamer 20 55 (S) Een piloot van niets, hoorspel 21.30 (S) Prom Ork. 22.00 'S) Koepe! cafe. 22 30 Nws. 22 40 Akt. 23.00 S) Kwintet Jossche Monitz 23 20 (S) Er flopt een vogel ln de wel. 23.55 Nws HILVERSUM II AVRO: 7.00 Nws. 7.11 Ochtendgymn. 7.20 (S) Dag met een gaatje met om 8.00 Nws, en om 8 l'l Radlojounn. 8.50 Mor genwijding. NOS: 9.OA Uitgebreide rep. 9 35 Waterstanden AVRO 9.40 Mogens EUega3rd. 1000 (S) Kleutertje luister. 10.10 Arbeidsv'.t. (11.00 Nws. 14 03 Radlo- joum 11 30 (S) Rondom twaalf met om 11.55 Beursplein 5. OVERHVOORL: 12.30 Uitz. voor de landbouw. AVRO: 12.40 (S) Kinderen maken muziek. 13.00 Nws. 13.11 Radlojourn. .13.25 (S Componerende vrouwen. 14.05 Ons onderwijs. 14.35 (S) Het ls altijd wat. 15.25 (S) Essay 16.00 Nws. 16.03 Radioloum. 16.05 (S) Gebak ken vensterbanken17.55 Med. 18 00 Nws. 18.11 Raddojoum-. 18.25 (S) De SheVlsdmgers. 18 45 Toppers van toen. 19 30 Per saldo. NOS: 19 50 Den Haag vandaag. 20.00 Nws. KRO: 2O.05 Overwe ging. 2015 (S) Orkest en koor. 21 45 Organisch lezen of Gedrag en Wangedrag ren de Babels. 23 00 (S) Klass. kamer- muz. 23.55 Nws. HILVERSUM III VARA: Van 6 02-18 00 <S) Akt. vla EMngen ren de Dag. 7.02 (S) Drie op Je boterham. 9.03 (S) Pep op drie. 11.03 (S) Drie draalt op verzoek van mensen uit de sportwereld. 12 03 (S) Drie tussen de middag 14.03 (SV Gesodemeurdere. 16 03 (S) De LP-top-20 en Tlp-lp. 17.03 (S) Alfred La garde. NOS: 18.03 De Vakaturebawk. 18 10 (Si Joost mag niet eten. VARA: 19.02 (S) Poorekonstru'ktde. 20.02 (SI Nashville. 21.02 (S) Jazz and Blue6. 22.02 (S) (P)opclonder. 23.02 (S) Wachten op mid dernacht. 0 02 (S) Nacht-Drie-Draal. 2.02. (S) Helo!. 4.02 (S) Truck KRO: 6 02 (S) Scheer je weg. Henk Elsink is te gast in TV- Privé. Ned. 1/21.50 Onderwerpen in Hier en Nu zijn: het Zionisme, het grondwater, het beroepsonderwijs en de scharrelkip- pen. Ned. 2/21.35 Kunst en kunstenaars staan cen traal in Het Heilig. Vuur. Ned. 1/22.30 10.45-11.10 Schooltelevisie 14.00-14.50 Schooltelevisie NEDERLAND I TELEAC 18.15 Les Gammas, les 15, herh. 18.45 TV-informatie voor Spanjaarden TROS 19.05 Walt Disney 19.55 The George Baker Selection 20.25 Derrick In de film De verdwenen rivier wordt de ondergrondse bedding van de Reka gevolgd. Deze rivier gaat 21.35 Journaal over in de Timavo, die uitmondt in de Adriatische Zee. Duitsl. 2/17.10 21.50 TV-prive 22.30 Het Heilig Vuur 23.00 Journaal Hilde Brietner is een tv-spel van NEDERLAND II Peter Stripp over een vrouw die pas sociaal bewust wordt wanneer NOS zij alleen komt te staan. Duitsl. 1/21.00 18.45 Brigadier Dog 18.55 Journaal 0 Jacques van Kollenburg praat met de harpiste Phia Berghout. Hilv. 1/16.00 0 Zin in Muziek bestaat uit opna men van het concours Amsterdam- Operastad. Hilv. 1/19.20 0 De Babels vervolgen het stimu- latiespel met Nederlandse litera tuur. Hilv. 2/21.45 19.05 Zij gingen de 19.30 Tweekamp 20.00 Journaal 20.25 De koperen tuin 21.35 Herkent u deze tijd? 22.30 Hier en Nu 23.10 Christelijk Meisjeskoor Com nu met sangh NOS - 23.15 Den Haag vandaag 23.30 Journaal 59 'Dus dat boek van Kropotkin kun je van mij lenen, afgesproken?' 'Graag oom.' 'Als je nog iets anders interesseert, zeg 't mij dan, dan kan ik 't nakij ken. Je leest over actuele onderwer pen, als ik 't goed heb?' 'Dat probeer ik hebt U spms iets over Rusland en Japan?' 'Interesseert je dan de Russisch-Ja panse oorlog?' "Ja. nogal oomziet Uik heb een tijdschrift, ik bedoel eigenlijk, dat ik de redactie van dat tijdschrift ben. daarin is altijd één hoofdartikel, elke maand, zo over alles wat er ge beurd is, en dan moet ik wel eens het een en ander er over lezen, be grijpt U?' 'Ja zeker, dat begrijp ik goed.' Roe- leman stopt zijn pijp en steekt haar aan. 'Een tijdschrift zeg je dus, hoe heet het, als ik vragen mag?' 'Het Maandblad.' 'Een plezierige naam, dan weten de abonné's, waar ze aan toe zijn en het is een naam zonder pretentie.' De i.ellner brengt op een blad twee knopen koffie, hij zet het op het m- oren tafelblad. 'N u je een of twee klontjes, drie g ook?' M 11> door Henriette L.T. de Beaufort 'Graag twee oom.' Roeleman schenkt de room in. Wat doet hij dat alles lief, denkt Dolly, terwijl ze naar zijn zorgzame bewegingen kijkt. 'Heb je eigenlijk veel abonné's voor je Maandblad?' "Nee, niet veel, eigenlijk heel wei nig. twee of drie. maar ziet U, ik moet zelf alles schrijven, dat is een erg gepen, ik zou er niet gemakke lijk meer kunnen hebben.' Wie zouden wel de bevoorrechten zijn, die deze particuliere pers te le zen krijgen, overlegt Roeleman, maar hij is te fijn van gevoel om dit maar zo plompweg aan de redactie te vragen. Dolly kijkt in zijn vrien delijke en luisterende ogen, onge vraagd vervolgt ze: 'En de ahonné's van het Maandblad lezen de courant eigenlijk niet of haast niet. Jan en Antje zijn abon né's, ik leg het tenminste altijd bij ze in de keuken, 't is eigenlijk voor ze begonnen, want ze wilden zo graag meer over Engeland horen, omdat Sjos zoveel over Engeland schrijft. Toen heb ik eerst wat over generaal Louis Botha geschreven, nou en toentoen is dat een cou rant geworden. De andere abonné is Coba, U kent haar wel, onze kame nier.' 'Hoe kom je zo aan Coba? Ik heb al allerlei soorten mensen in mijn leven ontmoet, maar eigenlijk nog maar zelden een geletterde kame nier.' 'Dat is zo van zelf gegaan, oom. Ze helpt mij bij het uit- en aankleden, dan lees ik er haar uit voor, en dan mag ze het nummer houden.' Als je er Coba uit voorleest, dan kent ze het nummer al, geef mij dan een volgende keer eens dat exemplaar, zou dat kunnen?' Dolly aarzelt even met haar ant woord. 'De tantes en. vader weten er niets vanaf, ziet U.' 'Natuurlijk, dat begrijp ik maar al te goed. Iedereen heeft zo zijn par ticuliere liefhebberijen, ik heb die ook.' Dankbaar kijkt Dolly hem aan. Oom Roeleman begrijpt altijd alles en hij] heeft zulk een vertrouwelijke ma-] nier van luisteren, de gekste dingen] vindt hij gewoon. Ze blijven nog wat keuvelen over ditjes en datjes. Dol ly heeft het gevoel, dat ze een reis doet door een ver en nieuw land, dat ze de hele tijd nieuwe en ongekende dingen ziet, toch zit ze maar heel stil aan een tafeltje in café Centraal, Na een tijdje hervat Roeleman het onderwerp van Het Maandblad. 'Waarover lopen de hoofdartikelen iril het Maandblad?' Opzettelijk ver^j mijdt hij om te zeggen: jouw hoofdJ artikelen, het gesprek moet onper:j soonlijk blijven. 1 'O, dat weet ik al haast niet meer,] soms zijn het maar reisbeschrijvin gen, het laatste was over het recht van staken.' 'Sakkerloot nichtje, dat is niet eenJ voudig. Heeft de redactie daar eed opinie over, als ik vragen mag?'

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 4