Natuurfunctie van 'stille' rivier wordt bedreigd Half miljoen ouderen hebben een 'pas 65' Milieu-organisaties tegen weg Amersfoort-Utrecht I Giraffen in het nauw mossel versteege SOLARIUm Vragen over straling bij kerncentrale Dodewaard Nieuwe Merwede geen barrière voor verbinding Stroper gewond collegekaarten Tot eind december 'Goed in het pak' iTir'.-'TaH 'Rijkswaterstaat hanteert technische normen star' 'Hoge' controle Dames en Herenconfectie met verschillende voordeelaanbiedingen woensdag 3 dec. Katwijk-Uniezaal Ouwehandstraat MAANDAG 1 DECEMBER 1975 BINNENLAND TROUW/KWARTET H8 door Barend Mensen DORDRECHT/MADE Staats secretaris W. Meijer van CRM be twijfelt of de Sliedrechtse, Dordtse en Brabantse Biesbosch een voldoende duidelijke een heid vormen om te worden aan gewezen als één 'nationaal park'. Achtergrond van die twijfel is de aanwezigheid van de ten zuid oosten van het Eiland van Dordt stromende Nieuwe Merwede, die de staatssecretaris als een barriè re tussen de verschillende delen van de Bieschbosch beschouwt. Dat is niet het geval, maar het wordt wél zo als het plan van Rijkswaterstaat om de vaargeul uit te diepen tot uitvoering wordt gebracht. Op het ogenblik is het juist zo dat de 'stille' rivier, die de Merwede met het Hollands Diep verbindt, een zeer belangrijke functie vervult in het uitgestrekte, Biesbosch geheten waterlandschap. Volgens de heer H. C. P. van Bokkum, secretaris van het recreatieschap De Merwelanden (of tewel de Sliedrechtse Biesbosch) hebben onderzoekingen aangetoond dat de Nieuwe Merwede met zijn groens oevers en zijn kalme water een enorme aantrekkingskracht uit oefent op het waterwild en wel zo danig dat het grootste deel van-het aantal watervogels in de Biesbosch zich langs deze rivier ophoudt. Die aantrekkingskracht blijkt vooral ook vlak voor de wintermaanden, als honderdduizenden watervogels op hun trektocht kortere of langere tijd de Nieuwe Merwede als verblijf plaats kiezen. Enorme aantaller vo gels overwinteren zelfs langs deze rivier. Bewezen is dat de vogelpopu latie ieder jaar toeneemt, wat wordt toegeschreven aan de toenemende drukte op de elders in de Randstad liggende rivieren. De heer Van Bokkum vindt dat de Nieuwe Merwede met zijn oevers van griend en riet de Dordtse en Sliedrechtse met ae Brabantse Bies bosch verbindt en als zodanig zélf een waardevol stuk Biesbosch is. Hij is het dan ook niet eens met de afwerende houding van de staatsse cretaris ten aanzien van het verzoek van de recreatieschappen Brabantse Biesbosch en Merwelanden en de ge meente Dordrecht, de drie delen te zamen aan te wijzen als één natio naal park. Weliswaar zegt de staats secretaris dat de toekomstige gren zen van het nationaal park De Bies bosch zullen worden vastgesteld na dat hiervoor de procedure van de planologische kernbeslissing is ge volgd, maar in feite laat hij nu al merken het met een geïntegreerd nationaal park niet eens te zijn. Landkaart Volgens de heer Van Bokkum gaat hij teveel af op wat op de landkaart staat en niet op wat de werkelijk heid is. Als hij het.bijvoorbeeld heeft over in de Merwelanden liggende landbouwgronden, die niet in een nationaal park thuis horen, ontgaat hem dat het weidegebied in kwestie door Staatsbosbeheer en andere overheidsinstanties wordt beheerd als natuurgebied. Het biedt broed plaats aan vele vogelsoorten en is overwinteringsgebied voor onder meer tienduizend ganzen. Ook wat betreft de flora is het van groot be lang. Op sommige plaatsen komen zelfs orchideeën voor. Los van de visie van staatssecreta ris Meijer maakt de heer Van Bok kum zich ernstige zorgen over de toekomstige functie van de Nieuwe Merwede. Deze rivier wordt betrek kelijk weinig gebruikt door de be roepsvaart. Die concentreert zich tot op heden op Merwede, Oude Maas en Dordtse kil. Rijkswaterstaat heeft echter plannen in een ver ge vorderd stadium van voorbereiding om de vaargeul uit te diepen. Dat kan betekenen dat de beroepsvaart op de in de route Antwerpen - Roer gebied zeer gunstig gelegen Nieu we Merwede aanmerkelijk gaat toenemen en dat daardoor op flora en fauna een dodelijke aanslag zal worden gepleegd. De hoge golfslag, die met name de duwvaart zal ver oorzaken, zal niet alleen schade toe brengen aan de grienden en de riet velden langs de oevers, doch ook een enorme verstoring van de rust ver oorzaken. De heer Van Bokkum: 'Als men zich Kreek in de veelal Merwelanden genoemde Sliedrechtse Biesbosch, hetzelfde boeiende waterlandschap als in de Brabantse Biesbosch. De Nieuwe Merwede is dan ook ontstaan door doorgraving van een aantal Biesbosch-killen. realiseert dat op en langs deze rivier vaak meer dan honderdduizend wa tervogels tegelijkertijd worden waargenomen, dient toch wel ern stig te worden gevreesd voor de consequenties van een wijziging van het karakter van de Nieuwe Merwede. Deskundigen van onder meer Staatsbosbeheer delen deze vrees. De beslissing over de toe komst van de rivier zal worden ge nomen aan de hand van de door Rijkswaterstaat uit te brengen vaar wegennota. Maar de voorbereidingen gaan wel door en zonder dat er van veel weerstand sprake is. Onbekend heid met het plan zal wel de verkla-t ring zijn voor het feit dat natuur beschermingsorganisaties en de ac tiegroepen, die zich bezig houden met de bescherming van het milieu in de Biesbosch, nauwelijks reageren op deze ingrijpende functieverande ring van de Nieuwe Merwede Van een verslaggever UTRECHT In een brief aan de Tweede Kamer hebben enkele milieu-organisaties fel geprotesteerd tegen de plannen van minister Westerterp om tussen Utrecht en Amersfoort een nieuwe snelweg aan te leggen, de rijksweg 28. De stichting Natuur en Milieu, de Stichtse Milieufederatie en de verenigde werkgroepen RW 28, schrijven dat de aanleg van de weg zou betekenen dat het natuur- en landschaps- schoon van de Utrechtse heuvelrug ernstig zal worden aangetast. De weg bedreigt eveneens de land goederen Oud- en Nieuw-Amelisweerd. De organisaties zijn ervan overtuigd, dat het mogelijk is andere oplossin gen te vinden, mits men daartoe be reid is. In het overleg met rijkswater staat is de organisaties echter geble ken dat een te geringe flexibiliteit een dergelijke beleidsombuiging in de weg staat. Men wijst elke verande ring van de plannen van de hand op OIRSCHOT De 27-jarige B. S. uit Oirschot is door een jachtopzie ner door zijn rechterbil geschoten. Dat gebeurde toen de jachtopziener hem wilde aanhouden. De verdachte was samen met zijn 28-jarige neef M. S. in Oirschot aan het strepen. Bij de aanhouding richtte B. S. zijn geweer op de jachtopziener. Deze reageerde daarop onmiddellijk en vuurde eenmaal terug. Het tweetal bleek in het bezit te zijn van een jachtgeweer en een licht bak. Tijdens huiszoekingen bij de verdachten werd nog een geweer en een aantal patronen gevonden. B. S. is opgenomen in een ziekerthuis in Tilburg. Zijn neef is ingesloten. Het tweetal zal poging tot doodslag ten laste worden gelegd. grond van een star hanteren van technische normen, aldus de organi saties. Volgens het huidige tracé dat al van 1963 dateert zal de weg 160 tot 180 hectare bos, heide en park landschap verloren doen gaan, terwijl ongeveer vijftien hectare hun rustig karakter zullen verliezen, aldus de organisaties. Het overleg met rijks waterstaat waartoe Westerwerp zelf op verzoek van een aantal ka merleden het initiatief nam is volgens de organisaties geëindigd zonder dat er enige overeenstemming is bereikt. Alle voorstellen die van de kant van de milieugroepen zijn gedaan, werden door rijkswaterstaat op technische gronden verworpen. Volgens de milieu-organisaties zijn de gehanteerde vormen in een aantal gevallen aanvechtbaar. Volgens de organisaties moet eerst het bestaande wegennet benut worden. Ze dringen aan op een proef met een andere be wegwijzering, die het doorgaand ver keer van Utrecht naar het verkeers plein Hoevelaken omleidt over rijks weg 27 en rijksweg 1. Mocht toch blijken dat een nieuwe rijksweg er moet komen, dan bepleiten de mili eugroepen een ander tracé, dat dicht by en gedeeltelijk ten noorden van de bestaande rijksstraatweg loopt en (ADVERTENTIE) IÏV vleugels*piano's*orgels 5jc vraag katalogus met L.P./7,90, giro 56631, Den Haag aansluit op de Stichtse rotonde (bij het begin van de snelweg naar Zwol le). Daardoor zouden de natuur- en milieuverliezen aanzienlijk worden beperkt. Met name de natuurgebie den Leusderhei en de Treek en het uita de dertiende eeuw daterend cul tuurmonument Oud-Leusden zouden door een dergelijk tracé kunnen wor den gespaard, aldus de organisaties. Rijkswaterstaat heeft dit tracé afge wezen omdat het technisch niet uit voerbaar zou zijn. Dat zou met name gelden voor de aansluiting bij de Stichtse rotonde. Deskundigen van de milieugroepen stellen echter dat de moeilijke aansluiting bij de rotonde wel degelijk aan te leggen is, als men maar bereid is tot enig passen en meten en niet vasthoudt aan de door rijkswaterstaat gehanteerde normen. 'De milieugroepen zijn met hun ar gumenten volledig doodgelopen op een onwrikbaar hanteren van tech nische normen', aldus de organisaties. Nu zoeken de giraffen in het nationale park van Nairob i nog vredig naar voedsel, 'maar deze idyllische taferelen zullen binnenkort misschien tot het verleden behoren. Het park dreigt namelijk ten onder te gaan aan het mee dogenloos optreden van stropers. Maar ook de rigoureuze ontbossing door mensen, die worden aantrokken door de grote winsten op houtskool dreigt Kenia binnen niet al te lange tijd in een woestijn te veranderen, als er niet wordt ingegrepen. ROTTERDAM Studenten van de Erasmus-universiteit in Rotterdam stonden enigszins verbaasd te kij ken, toen bleek dat zij bij de ingang van de collegezaal de collegekaart moesten tonen aan de voorzitter van het college van bestuur, mr. H. C. G. L. Polak en de economisch direc teur, drs. K. T. Liem. Beide heren onderzochten of de colleges bezocht werden door niet geregistreerde stu denten. Polak en Liem wilden niet het 'lager personeel' voor deze on dankbare taak laten opdraaien, om dat al eerder gebleken was, dat zij liet bij dit karwei zwaar te verduren kregen. Het bestüur van de univer siteit besloot tot deze maatregel om te onderzoeken of het collegegeld wel betaald was. Bij de laatste con trole door de 'hoge' heren bleek dat eenderde van de studenten de colle gekaart niet op zak had. TILBURG Wegens de grote be langstelling voor de tentoonstelling 'Goed in 't pak' in het Nederlands Textielmuseum, zal deze worden ver lengd tot en met 28 december. De tentoonstelling, die oorspronkelijk tot en met 30 november gehouden zou worden, trok tot nu toe 6000 bezoe kers. Openingstijden maandag tot en met vrijdag 10.00 tot 17.00 uur, za terdag en zondag 14.00 tot 17.00 uur, maandagavond 19.00 tot 22.00 uur. Vanaf maandag korting op sociaal-culturele voorzieningen, plaatselijk en streekvervoer Van een verslaggever V-- Verwenu dagelijks mjst 'n "zonnebad" en laai u heerlijk bruinen Ho 70N wanln ilTMPCC COI AOIliu qJIIIICSX De ZON van n FITNESS SOLARIUM r I t/*\l I HflPY- houd,u gezond en hi en verhoogt uw >ULHkIUI I I weerstand Weg .spierpijn! Weg nare «O Ack 7A«| flfl VjllflC Wi.t U dal aan FITNESS SOLARIUM IMJCZlUllilI llllld MAAR koar. of 39 per maand BI W oi;sVtteèiTi.-q^airj p Bezoek onze showroom ARNHEM/DODEWAARD Is de maximaal toegestane stralings belasting voor de mensen in de omgeving van de kerncentrale Dode waard overschreden en zo ja, is er dan een schatting te maken van het aantal personen, dat aan een te hoge dosis straling is bloot gesteld? Dit is één van de vragen, die de Gel derse Statenleden dr. A. F. J. Goe- ting en ir. P. P. Dessens (beiden PPR) aan het provinciaal bestuur hebben gesteld naar aanleiding van de berichten dat op het terrein van de kerncentrale Dodewaard al enke le jaren een forse hoeveelheid radio actief afval is opgeslagen. De Statenleden willen ook weten of de lange opslagtijd van vijftig vaten hoogactief afval een misstap is, die zich niet zal herhalen, of dat men hier te maken heeft met een chro nisch afvalverwerkingsprobleem vao de kerncentrales in het algemeen. 'Wat gebeurt er van overheidswege indien aan het ultimatum van de kernfysische dienst van het ministe rie van sociale zaken, inhoudende Jat het radio-actieve afval vóór 1 decem ber a.s. volledig van het terrein der kerncentrale in Dodewaard moet zijn verwijderd, geen gevolg wordt gege ven' Aldus Goeting en Dessens, die verder willen weten wat de maxi maal toegestane stralingsbelasting op de meest kritieke plaatsen van het li chaam is, zowel volgens de huidige nonnen gis volgens het recente ad vies van de Commissie Reactorveilig- heid. Zij informeren ook hoeveel hui zen tenminste moeten verdwijnen volgens de nieuw geadviseerde norm wanneer het voorval zich mocht her halen. Gevraagd wordt verder of de kern centrale Dodewaard genoeg capaci teit heeft om de vijftig vaten, die volgens de berichten zó gevaarlijk zijn dat ze niet kunnen worden 'ver werkt', zonder gevaar voor de om geving op te leveren. Ook wordt ge- informeerd of 'verwerken' in dit ver band misschien een eufemisme is voor dumpen in zee. Oefening? Ténslotte werpen de Statenleden de vraag op of het wenselijk is het ram- schatten' door middel van een realis- penplan voor Dodewaard eens 'af te tische oefening. Vragen, die hier vol gens hen rijzen, zijn: Wat is het ef fect op de bevolking van het rond gaan met een luidsprekerwagen? En van het openen van de ramen, wat gevaarlijk kan zijn bij dreigende fall out? Hoe worden de pamfletten met instructies rondgebracht? En moeten er mensen hun huis verlaten voor een wandeling naar de groene buiten brievenbus om er kennis van te ne men? DEN HAAG Ongeveer de helft van wie er voor in aanmerking komt heeft nu een 'pas 65', het nationale document voor ouderen, dat maandag geldig wordt. Ongeveer een half miljoen Nederlan ders zullen nu met 'pas 65' gemakkelijker deel kunnen nemen aan allerlei sociaal-culturele en re creatieve voorzieningen en activiteiten. Ook wordt korting gegeven op de tarieven voor plaatselijke en streekvervoer. De genoemde cijfers zijn schattin gen van het ministerie van CRM op grond van peilingen bij een aantal gemeenten. Het ministerie twijfelt er niet aan, dat 'pas 65' nog veel meer afnemers zal vin den als hij maar eenmaal in wer king is. Met de uitreiking van 'pas 65' werd op 1 september begonnen. De ge meenten reiken hem uit. Ze reke nen er gewoonlijk 6,50 voor, soms ook minder. De gemeenten kunnen het aantal tegemoetkomingen voor houders van zo'n pas binnen hun eigen gebied verder uitbreiden. 'Centraal bureau' Er is bij het ministerie een 'cen traal bureau pas 65' gevormd. Dat bureau gaat werken aan de uit bouw van de algemene faciliteiten en het gaat ook de voorlichting over de pas verzorgen. Daartoe komt er een officieel periodiek bul letin, dat opgezet en uitgegeven wordt samen met de Nederlandse Federatie voor Bejaardenbeleid. Niet alleen nieuwtjes komen er in, maar ook achtergrondinformatie en onder meer een klachtenrubriek. De houders van 'pas 65' staan bij het bureau evenwel niet geregis treerd. Het bulletin wordt daarom verspreid via de gemeenten, be jaardenorganisaties, bibliotheken en de VVV's. Met een 'pas 65' kan een oudere voor één gulden per jaar gebruik maken van alle openbare bibliothe ken. Alle rijksmusea, en dat zijn er 24, en de meeste van de vierhon derd andere musea geven belang rijke korting op toegangsprijzen. Korting wordt ook bij de bioscopen gegeven, evenals voor lessen in stijldansen en volksdansen. In het betaald voetbal wordt gewerkt aan reductie op toegangsprijzen voor wedstrijden. Met volksuniversitei ten en volkshogescholen wordt nog overlegd om iets voor elkaar te krijgen voor houders van een 'pas 65'. Legitimatie Postkantoren en banken en ook an dere instellingen, hebben de 'pas 65' geaccepteerd als legitimatie, behalve voor die zaken waarvoor een giropas, betaalpas of euro- chèquekaart is vereist. Openbaar kunstbezit geeft reductie in de abonnementsprijs. Bij het plaatse lijk en streekvervoer wordt met ingang van maandag overal kor ting gegeven. In doorsnee komt het er op neer, dat de houders van 'pas 65' overal voor half geld met tram, bus of metro kunnen reizen. Dl poging om in het pasje ook re ductie op te nemen op het reizen per spoor is mislukt. De oorzaak hiervan is dat de NS-kaart waarop bejaarden-echtparen voor half geld en soms voor niks reizen, per jaar 75 gulden kost. "Dat geld moet uit de lengte of uit de breedte komen en de prijs van de 'pas 65' moest binnen redelijke grenzen blijven', aldus het ministerie. Problemen zijn er ook al; zo wil men de leeftijdsgrens om een pas te kunnen krijgen wat lager ge steld zien, speciaal voor een jongere man of vrouw die met een 65 plus ser getrouwd is. Die grens ligt nu bij zestig jaar. Ook willen gehan dicapten en mensen die arbeidson geschikt zijn in het 'pas 65'-systeem worden opgenomen. 'Dat kan allemaal niet, want dan wordt het een financiële zaak. Pas 65 is een zaak, die uit een andere gedachtengang is voortgekomen de wetenschap dat vooral de be jaarden een sociaal-culturele ach terstand hebben. De pas is echt niet bedoeld als een soort aanvul ling op een laag, misschien wel te laag inkomen', aldus de 'vader van deze pas', mr. P. J. Blommestijn van het ministerie van CRM. Niet ontevreden Hij is overigens niet ontevreden. Nederland is het eerste land in de hele wereld, waar officieel op na tionaal niveau zo'n pas bestaat. Uit andere landen, onder andere Duits land, Frankrijk en Canada, is al geïnformeerd hoe dat voor elkaar kon worden gekregen. Mr. Blom mestijn weet het: 'De keuze voor een serieuze, doorwrochte aanpak door rijk en gemeenten samen is een juiste geweest. De pas is qua opzet en inhoud geen flodderding, geen flauwekul geworden', stelt hij vast. i, «1MB0MÏEGÏÏÏ SPEKSNIJDER tSLTSHaftBnfcw:!"™»"«'in NEEM DEZE KOLLEKTIE IN OGENSCHOUW OP: De openingstijden van de zalen van 9.30-16.30 uur. Herfst - Winter mode in zwart en gedekte kleuren EEN UITROEPTEKEN WAARD

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 8