innen de perken itbundig lachen Forum der Musik met Strawinsky neuen boeiende ■film (onk in Russisch ;etint programma «b o ondrasjin, een groot dirigent Muzikaliteit uit drie werelden atige opkomst Haagse publiek ledereen leest de krant altyd en overal FAMILIEBERICHTEN C. P. ENGEL iMDAG 1 DECEMBER 1975 TROUW/KWARTET 7 or André Rutten NHEM Het derde deel van de blijspel-trilogie van Alan ikbourn, die in de vertaling van Dolf Verspoor 'Zo zijn onze nieren' heet, is nu ook klaar en zaterdagavond vertoond onder titel 'Binnen de perken'. keer is te zien en te horen wat drie paren, die samen tot één llie behoren, in de tuin uitvoe- als zij niet zoals de vorige keren je eetkamer zijn of in de zitka- tijdens het weekeinde, dat zij of meer toevallig samen in het van hun zieke moeder door- ïgen. De toeschouwer ontmoet oude bekenden, met wie hij opnieuw kostelijk amuseert, de rs zijn volledig met hun rol rouwd geraakt en springen er noedig mee om, wat aan de ene erg grappig is, aan de andere de geloofwaardigheid wat ladt. Het schiet wel eens door dolle heen. En dat is jammer, lat de kracht van dit driedelige blijspel is dat het inderdaad de 'manieren' van gewone mensen van deze tijd tekent, grappig omdat het zo toegespitst raak gebeurt. Nu geeft de schrijver zelf alle aan leiding tot de hier optredende klucht-effecten. Je zou kunnen zeg gen, dat hij 'onze manieren' in dit derde deel tot in het absurde door trekt. Voor ieder der figuren Eric van der Donk, Willem Wag- ter, Trees van der Donck, Margreet Blanken, Willy van Heesveide. Sjoukje Hooymaayer, geregisseerd door de Schot Euan Smith binnen een mooi tuindecor van Hep van Delft. Zo te horen werd er nog uitbundiger gelachen dan de vorige keren. Sjoukje Hooymaayer en Willem Wagter in 'Binnen de perken', het laatste deel van Ayckbourns trilogie. STERDAM Het cultureel actieve Goethe Institut in sterdam heeft in de serie rum der neuen Musik' een gramma van experimentele ziekfilms samengesteld dat negen plaatsen in ons land dt vertoond. dagmiddag was het in de film van het Rijksmuseum Vincent Gogh in Amsterdam; vanavond dt het in het Kuiperspoortthea- in Middelburg vertoond en gaat naar Utrecht (2 december, itraal Museum), Den Haag (3, ïeentemuseum), Maastricht (4. umflex), Rotterdam (8, Goethe ituut), Eindhoven (9, Van Abbe- seum), Arnhem (10, Gemeente- ;eum) en Groningen (11, Ooster- rt). voorstellingen beginnen 20.15 behalve in Rotterdam waar om 19.45 uur aanwezig moet Om te kijken en te luisteren r o.m. een filmpje van vijf mi- door R. IM. Degens or Jac. Kort nuten waarin Norman McLaren met een zich in delen splitsend vierkant een esthetisch spel van beweging en geluid speelt. Een aar dige combinatie van abstracte beeldbeweging en abstract (elektro nisch) geluld. Pierre Hebert, die uit de school van McLaren komt, heeft liefst zestien minuten (een. hele tijd voor een abstract fnmpje) nodig om met een wat dilettantisch aandoende mon tage van psychedelische kleureffec ten en overeenkomstige geluiden, na te komen wat hij vooraf aan kondigt: o.a. een filmmaker tégen het oog en tégen het oor. Je wordt er inderdaad wel tureluurs van; wat enkele van de toch al weinige belangstellenden dan ook oo de vlucht joeg. Zij misten daardoor het aardige filmpje van McLaren zelf, dat erop volgde en waarin op een zeer sterk ritmisch geprofileerd melodietje een overeenkomstige beweging van stippen, vlakken en banden op het doek wordt geprojecteerd. Met eerst eenvoudig gehouden maar steeds .ingewikkelder wordende parallellen tussen noog laag, hard zacht, langzaam snel in het auditieve en het visuele. Overigens lijkt er sinds de eer ste experimenten in de jaren twin tig op dit gebied weinig vordering te zijn gemaakt; ook al werkt men nu royaal met computers. Maar zelfs de kwaliteit van het beeld (en het geluid soms) is nog niet best. Een aardig voorbeeld van 'cinema direct' en het boeiendste onderdeel van het programma was de film (30 minuten) die Robert Leacock over Strawinsky maakte. O.a. van een gesprek van Stra winsky met Rolf Llebermann en van een paar orkestrepetities. De opnamen zijn uit 1967 en behalve dat het grootste deel bedorven wordt door een hinderlijke onge lijkheid tussen beeld en geluid, is de kop van de meester voortdurend close-up te zien en hoort men hem gestelde vragen voordehandllggend beantwoorden. Dat is interessant, niet alleen om wat hij zegt, maar vooral omdat, wel duidelijk wordt dat de 'Ge sprekken met Strawinsky' die bio graaf Robert Craft in enkele boe ken publiceerde, nooit rechtstreeks uit Strawinskvs mond opgetekend kunnen zijn. 11 Overigens doet de boeiende per soonlijkheid van Strawinsky in de ze film do onnozelheid van vragen en antwoorden vergeten. STERDAM De inwoners van hoofdstad hebben dit weekend 'maal de gelegenheid gehad, de 1 sische dirigent Kir ill Kondrasjin ig te zien als leider van het icertgebouworkest. Zowel vrijdag- ad als zondagmiddag voerde Valses Nobles et sentimentales Ravel en Ibéria van Debussy na de pauze gevolgd door Pro- ew's Derde Symphonie. rdagmiddag werd het laatste k voorafgegaan door De Vogels Piepenbroek en gevolgd door Tweede Symphonie van Brahms, ïdrasjin is ongetwijfeld een Dt dirigent, die het métier vol len beheerst, het orkest gewei- in de hand heeft en aan wiens idacht zelfs het geringste détail ontsnapt. Het Concertgebouw- est speelde dan ook zeldzaam en gedisciplineerd (bijna had - geschreven: gedrild), zodat er, dit betreft, aan de vertolkingen lens het eerste concert, dat ik woonde, niets mankeerde. Over emotionele kant van dit concert ik minder voldaan. Het heeft llie schijn van, dat Kondrasjin de ziek meer ambachtelijk dan van nenuit benadert, dat hem in het igeren meer het. aanvoeren van groot en gecompliceerd appa- ;t boeit, dan dat hij het beleeft als een zich samen met zijn men sen in dienst stellen van het kunst werk. Kort. gezegd: de emotionele kant, van de muziek staat bij Kon- drasjins aanpak in de schaduw van de technische volmaaktheid. Het minst stoorde dit in de sympho nie. die op al deze concerten cen traal stond: Prokofjew's Derde, een werk, dat dateert uit 1928 en dus bijna een halve eeuw nodig had om in Amsterdam door te dringen. Zonder bet op één lijn te plaatsen met Strawinsky's Perséphone, dat eerder deze maand ln de hoofdstad ten doop werd gehouden, geldt ook van deze symphonie, dat zij veel meer heeft te betekenen dan tien tallen werken. Die wel op de pro gramma's van het Concertgebouw orkest hebben gestaan. Het is, als zoveel muziek van Prokofjew, een virtuoos geschreven partituur, hybridisch van stijl en vorm, meer verbluffend dan boeiend. Men neemt er kennis van en gaat over tot de orde van de dag. De koelheid en zakelijkheid kwam veel sterteer tot uitdrukking in de vertolking van Ravels walsen en Debussy s Ibéria. Want technische gaafheid moge een voorwaarde zijn tot een ideale vertolkling van de muziek, zij is niet de enige. Zelfs niet de voornaamste door Piet Visser AMSTERDAM Wie zaterdaga vond in de Grote Zaal het pro gramma van het Ned. Kamerorkest inkeek, zei al meteen: 'wat bizar'; maar dan waren er alleen nog maar de componistennamen uitge sprongen: Plans Kox, Charles Ives en tweemaal Mozart. Kox presen teerde zijn 'Cyclofonie' nr. 8 •- en kreeg er persoonlijk een vriendelijk applaus voor de Amerikaan Ives kwam met een 'Set of pieces' voor theater- of kamerorkest. Van Mo zart was er het Pianoconcert in A (KV 414) en de Linzer Symfonie (KV 425). Mozart's concert werd op een gevoelige en grandioze manier voorgedragen door de in Roemenië geboren en in Moskou opgeleide Radu Lupu. Ons trof hier een gaaf en evenwichtig pianospel, dyna misch in een prachMge techniek met gevoelige nuances, een Mozart die tegen de romantiek aanhing, en toch nog helder en duidelijk boeide; bovendien om het vloeiende en naadloos overlopende samenspel van solo en orkest. Waarin dirigent David Zinman een groot aandeel had. Een voordracht waarvan een grote rust en tederheid uitging. Het stuk van Kox bracht een rijke klankverscheidenheid door een knappe instrumentatie, die vooral in het slotdeel zelfs een quasi-pro- grammatische, maar bovenal muzi kale werking had. Ives had zich geïnspireerd op de 19e-eeuwse the aterpraktijk; vandaar de verwissel baarheid van zijn orkestratie, die bij elke uitvoering anders kan zijn, afhankelijk van de beschikbare spe lers. Wie dan tóch een vriendelijk en muzikaal stuk kan laten horen moet een bekwaam componist zijn. Zoals Ives met dit stuk. ior Adr. Hager IN HAAG Symphonieconcerten op zondagavond blijken het lagse publiek niet goed te liggen. Dat althans kan men con- ideren uit de matige opkomst bij het derde C concert van het isidentie Orkest met werken van Ligeti, Prokovjev en Tsjai- wsky. derde Symphonie van Tsjai- wsky bleek een keuze van gastdi- ent Hans Vonk. Een muslkanitesk rk, meer een suite dan een mphonie zoals de voorafgaande mphonieën. Niets in deze mphonie verraadt de komst van 3 uzen op symphonies terrein, het een pennevrucht zonder wezen- te diepgang. Tajikowsky schreef n jaren later bewerkte eerste pi- oconcert een jaar voor de derde mphonie, het was in een tijd vol anning voor het wel of niet ac- pteren van zijn opera 'Wakoela'. 'winterdromen' een Russische mphonie schreef Tjaikowsky de lolse symphonie op Ruthenische elodieën. Een vijfdelig werk afge- bten door een vurige en f eestelij- f finale in polonaise-vorm. Vonk slooft in deze symphonie en hield in pleidooi een meer compositori- ihe genialiteit waardig. let concert opende in kamermu- lekstijl. Men kan zich afvragen of len het publiek dat naar een imphonieconcert komt, wezenlijk tn blaaskwintet moet voorzetten, ö'n Ligeti-kwintet wordt het pu- Itek op deze wijze opgedrongen, in e geest van: Als U niet naar onze lOT-concerten komt dan zorgen Ij wel dat U er toch niet aan ntkomt. Nu zijn er slechtere com- osities dan dit uit 1968 stammende fcrk en de vijf blazers maakten het aanhoren de moeite waard, maar toch: hot uitgangspunt deugt niet. De in België woonachtige Russische pianist Valery Afanassiev vertolkte het eerste pianoconcert van Pro kovjev. Hij won in 1972 de eerste prijs in het pianoconcours te Brus sel en studeerde daarna nog bij Emil Gilels. Prokovjev schreef zijn Opus 10 op 20-jarige leeftijd en het ls duidelijk, dat de pianist en de componist in Prokovjev om de voorrang strijden in deze virtuoze compositie. Afanassiev speelde met veel tech nisch en muzikaal vertoon, over rompelend van allure en met abso luut meesterschap. Een enthousiast publiek onderstreepte dat nadruk kelijk. Man in buik geschoten HAARLEM De 37-jarige J. Jansen uit Uithoorn is zaterdagochtend ernstig gewond toen een 30-jarige Amsterdammer hem in een café aan het Raamvest met een revolver in de buik schoot. De Amsterdammer is aangehouden. Een directe aanleiding voor het ge beuren heeft de politie niet kunnen vinden. De Amsterdammer heeft verklaard dat hij schoot omdat hij dacht dat J. een pistool trok. Kunnen telefonisch worden opgegeven van 9.00-16.30 uur 020-913456; van 16.30-20.00 uur 020-220383. Met grote dankbaarheid geven wij u kennis dat onze geliefde Ouders en Grootouders Jacob Broers Dirkje van Mond f rans op woensdag 17 december a.s. hun 50-jarig huwelijk hopen te herdenken. Fieke en Jan Marianne en Jan Dick Jaap en Henny Erna en Jaap Gerrie en Gerbrand Kees Jaap Dick Joost Amsterdam, Alblasstraat 62-1. Wij hopen dit feit in familiekring te herdenken. Enige kennisgeving Ik heb de vaste grond gevonden waarin mijn anker eeuwig hecht. God nam tot Zich onze lieve, zeer zorgzame Zuster, Schoonzuster en Tante Pieternella Helena Smits-Jansen weduwe van D. J. Smits in de ouderdom van 85 jaar. Amersfoort, 29 november 1975. Davidshof 1. 's-Gravenhage: N. A. van Hoorn-Jansen Bllthoven: N. J. Jansen E. G. Jansen-Ribbers Sijbekarspel: M. W. F. Proper-Jansen J. C. Proper Neven en nichten Zij heeft b !- irti ter beschikking gesteld van de bnp. Ingegaan tot het feest van zijn Heer Ds. B. Slingenberg die als predikant te Ede in de jaren 19481959 met grote trouw onze gemeente heeft gediend. Dankbaar herdenkt de kerkeraad algemene za ken zijn werk in die Jaren en de manier waar op hij, met grote liefde, het Woord onder ons heeft gebracht. Moge God zijn vrouw en kinderen nabij zijn in deze moeilijke dagen. Namens de kerkeraad algemene zaken: A. Maat, praeses, G. A. van Solinge, scriba. "Ede, 30 november 1975. De Kerkeraad van de Gereformeerde Kerk van Brielle geeft met droefheid kennis van het overlijden van zijn emeritus-predikant Ds. B. Slingenberg Met dankbaarheid denken wij terug aan de periode, waarin hij onze kerk met zijn erva ring en wijsheid uitnemend heeft gediend. Namens de kerkeraad: Ds. P. van Loo, praeses, J. Maat, scriba. Brielle, 29 november 1975. Door haar Heer tot Zich genomen, onze Zus ter en Schoonzuster Anna Suzanna Mulder weduwe van Cornells van der Tas op de leeftijd van 61 jaar. Namens de familie: I. J. Mulder Boskoop, 29 november 1975. Correspondentie-adres: I. J. Mulder, Dorps straat 1, Loenen aan de Vecht. Onze zuster is opgebaard in het Rouwcen- trum, Gouwestraat 18 te Boskoop. Er is daar woensdag van 19.0021.00 uur gelegenheid tot condoléance-bezoek. De teraardebestelling is D.V, bepaald op don derdag 4 december om 11.00'uur en zal plaats hebben op de nieuwe algemene begraafplaats aan de Roemer te Boskoop. Hij is verlost, God heeft hem welgedaan. Op 57-jarige leeftijd ontsliep onze lieve Broer en Zwager Roelof Tiddo Idema geliefde echtgenoot van Mies Lokker te Hamilton, Canada. Ede: J. G. Idema B. Idema-Haan Ede: M. G. Idema-Schilder Groningen: A. R. Ronda-Idema J. A. Ronda Assen: T. Idema-Grit Spijkenisse: A. M. Idema K. Idema-Brown Sao Paulo: S. M. Idema N. G. Idema-Tuin Ede, 27 november 1975. In Jezus ontslapen mijn innig geliefde Man en onze zo zorgzame Vader, Behuwd- en Grootvader Klaas Dekhuis 1 Hij werd 58 jaar. ZIJN genade was hem genoeg, dus hij leeft al is hij gestorven. Bennekom: J. Dijkhuis-Laernoes Ede: G. M. A. Dijkhuis P. A. Dijkhuis-Zekveld Anne Lies Anton Barneveld: E. J. Wagenaar-Dijkhuis P. J. Wagenaar Rob Marlies Nico Amsterdam M. Dijkhuis C. G. Dijkhuis Bennekom, 30 november 1975. Wilhelminalaan 25. De dienst van Woord en Taïel wordt D.V. ge houden donderdag 4 december a.s. in gebouw ,,'t Kerkheem" achter de Oude Hervormde Kerk te Bennekom, welke aanvangt om 10.45 uur, waarna om 11.30 uuf de teraardebestel ling zal plaatsvinden op de Oude Algemene Begraafplaats aldaar. Na afloop is er gelegenheid de familie te con doleren in gebouw ,,'t Kerkheem". Geen bezoek aan huis - Geen bloemen Plotseling nam God van ons weg onze gelief de Zoon, Broer, Zwager en Oom Klaas Dijkhuis Hij werd 58 jaar. In zijn leven gold Romeinen 14:7: „Want niemand onzer leeft voor zichzelf." Groningen: Mevr. E. Dijkhuis-Schenk Zeist: G. Dijkhuis L. G. Dijkhuis-Knol Wallaceburg (Can.)H. Dijkhuis N. Dijkhuis-Laemoes Zutphen: D. C. van Gullk-Dijkhuis W. van Gulik Neven en nichten Zutphen, 30 november 1975. Heden overleed plotseling in volle verzekerd heid des Geloofs onze geliefde Schoonzoon, Broer, Zwager en Oom Klaas Dijkhuis echtgenoot van Johanna Dijkhuis-Laernoes op de leeftijd van 58 jaar. Bennekom: G. M. A. Laernoes C. Laernoes- van der Graaf Utrecht: H. Laernoes W. K. Laernoes-Knol Wallaceburg (Can.): N. Dijkhuis-Laernoes H. Dijkhuis Uithoorn: P. G. Laernoes H. Laemoes-van Waveren Utrecht: W. C. Laernoes C. Laernoes T. Warlnga Neven en nichten Bonnekom, 30 november 1975. Jezus zelde: Ik ben de deur, die door Mij ingaat zal behouden worden. Joh. 10 9. En zij die gereed waren gingen ln tot de bruiloft. Mat. 25 10b. Het behaagde de Here, voor ons nog onver wacht, van ons weg te nemen onze lieve Moe der, Grootmoeder en Overgrootmoeder Jannetje Har tog weduwe van Jan Brouwer op de leeftijd van 74 jaar. Uithoorn: J. D. Brouwer M. Brouwer-Geradts Amsterdam: D. J. Brouwer J. Brouwer-Elmers Amsterdam: J. Brouwer Kleinkinderen en achterkleinkind Amsterdam, 28 november 1975. Huize „De Schutse", Hemsterhuisstraat 123. Correspondentie-adres J. D. Brouwer, Willem Klooslaan 7, Uithoorn. De rouwdienst zal worden gehouden dinsdag 2 december om 10 uur in Huize „De Schutse", waarna de teraardebestelling zal plaatsvinden om 11 uur op de begraafplaats „Vredenhof" aan de Haarlemmerweg te Amsterdam. Bedroefd omdat wij haar nu moeten missen, maar dankbaar voor alles wat ze tijdens haar leven voor ons betekend heeft, delen wij u mede dat heden, in vol vertrouwen in haar Heer en Heiland, rustig en kalm is ingeslapen onze dierbare Moeder, Groot- en Overgootmoeder Itsche Tuininga-Postma sinds 19 maart 1945 weduwe van Herre Tuininga in de gezegende ouderdom van 89 jaar. Haar lievelingslied was: Veilig in Jezus 'armen. Harderwijk: A. Eijk-Tuininga J. C. Eijk Amsterdam: E. P. v. d. Gulik-Tuinanga J. v. d. Gulik Purmerend: R. Eijk-Tuininga R. W. Eijk Bussum: J. Tuininga Klein- en achterkleinkinderen Purmerend, 29 november 1975. Corr.-adres: Ged. Singelgracht 10. De dienst van Woord en Gebed zal worden ge houden dinsdag 2 december om 13.00 uur in de Geref. Singelgrachtkerk. Deze wordt geleid door de weleerw. heer ds. P. N. Brouwer. Hierna vindt de teraardebestelling plaats op de Alg. begraafplaats te Purmerend om plm. 14.00 uur. Na afloop is er gelegenheid tot condoleantie in de aula van de begraafplaats. Na een langdurige ziekte is, toch nog onver wacht, van ons heengegaan onze oudste Zus ster, Schoonzuster en Tante Elizabeth van der Leer op de leeftijd van 74 jaar. Namens de familie: J. van der Leer Rotterdam, 28 november 1975. Huize „Borgsate". Meidoornsingel 181. Correspondentie-adres: Mevr. J. van der Leer, Rozenlaan 51b. Bezoek en gelegenheid tot condoleren ln de rouwkamer van Huize „Borgsate", ingang Mei doornsingel 183, maandag van 19.0019.30 u. De rouwdienst zal worden gehouden dinsdag a.s. in bovengenoemde rouwkamer om 10.45 u., waarna de begrafenis zal plaatsvinden op de Algemene Begraafplaats „Crooswijk", Kerkhof laan 1 om 11.50 u. Heden heeft de Heer tot Zich genomen, onze lieve Zuster, Tante en Oudtante Sophia Christina Boot op de leeftijd van 74 jaar. Bodegraven: C. Hogervorst-Boot Zeist: I. Boot Middleton: G. Boot Zeist: J. Bos-Boot Eindhoven: N. I. S. Trarbach-Bos J. A. Trarbach Haastrecht: S. van der Po Is-Harris R. van der Pols en kinderen Haarlem: G. A. Bos H. Bos-Tuin en kinderen Neven en nichten Zeist, 27 november 1975. Wilhelminaparkflat 22. Liever geen bloemen De overledene is opgebaard in de rouwkamer aan de Prins Hendriklaan 23 te Zeist. Con- doleantiebezoek aldaar zaterdag 29 november a.s. van 16.00 tot 17.00 uur. Er zal een rouwdienst worden gehouden in de aula van de Algemene Begraafplaats aan de Woudenbergseweg te Zeist, maandag 1 decem ber a.s. aanvang 12.00 uur, waarna de ter aardebestelling op de eerder genoemde be graafplaats zal plaatsvinden. Vertrek vanaf de rouwkamer om 11.40 uur. Op 30 november 1975 ben ik overgegaan in een nieuwe wijze van bestaan voor het aangezicht van Hem die mij geschapen heeft. Ik heb mijn lichaam ter beschikking gesteld voor het geneeskundig onderwijs van de uni versiteit, waar ik studeerde. Ik heb de goede strijd (niet goed) gestreden. Maar het geloof behouden. Voorts is mij weg gelegd de kroon der rechtvaardigheid, welke de Here de rechtvaardige Rechter mij geven zal. En niet alleen mij, maar ook allen die Zijn verschijning hebben liefgehad. (2 Timotheüs 4 vers 7 en 8). destijds huisarts te Veenendaal Zij die hem gekend hebben beseffen wat wij in hem verliezen. Amerongen: Mej. G. J. Baars Apeldoorn: B. Vlasveld-Engel Veenendaal: L. Ph. Engel-Olivier Woerden: C. J. P. Engel J. P. Engel-Meijer Neven en nichten Amerongen, Aspergelaan 13. De dienst van Woord en Gebed op zaterdag 6 december 1975 om 11.30 uur v.m. in de Gere formeerde Kerk („De Ark") Imminkstraat te Amerongen. Geen toespraken Geen bezoek aan */uls Gelegenheid voor condoléane» 'nop van de dienst.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 7