Opleving D' 66 na resolutie 'Visie onderwijsminister geen oplossing' Aantjes en het CDA 'Meningsverschil hoeft geen beletsel te zijn voor vorming één lijst' Toeloop Surinamers op Nederlandse paspoorten CDA houdt standpunt over grondpolitiek aan 'Voorbereiden op volgende verkiezingen' Afwijkende formulering ARP-bestuur: Helft Zeeuwse fruitteelt weg T^i/Muziek maken Drie gewonden bij massale vechtpartij Helft mannen in industrie 'lawaaidoof' Mislukte overval op Rabo-bank in Twello Velen naar Suriname om te feesten CADENA sigaren RITA Contourennota Van Kemenade aangevochten DE KUYPER EXPORT Jonge Jenever BAANDAG 1 DECEMBER 1975 BINNENLAND TROUW/KWARTET 3 Van onze parlementsredactie LEIDEN Tweehonderd leden van D'66 hebben zaterdag op een congres in Leiden besloten, zich voor te bereiden op herleving van de partij en deelneming aan de volgende kamerverkiezingen. Het congres kwam hiermee terug op zijn eerdere wens, de partij stil te leggen. Op voorstel van de vroegere staats secretaris mr, J. F. Glastra van Loon werd zaterdag het partijbe stuur opgedragen, het nodige te doen om de mogelijkheden van deelneming van D'66 aan de vol gende verkiezing open te houden. In de laatste drie maanden van volgend jaar zullen volgens een re solutie-Glastra van Loon definitie ve besluiten over de toekomst van de partij worden genomen. In de tus sentijd wordt de organisatie weer opgebouwd, zullen fundamentele maatschappelijke en politieke uit gangspunten worden geformuleerd en zullen tenslotte de hoofdlijnen voor een programma voor de vol gende regeerperiode worden opge steld. Volgens Glastra van Loon die tot vice-voorzitter werd geko zen zal de partij zich baseren op beginselen van democratie en soci ale rechtvaardigheid en zal zij uit gangspunten en mentaliteit van democraten tot uitdrukking moeten brengen. De partij zal onafhanke lijk zijn, zowel van pressiegroepen aLs van andere politieke partijen. Dat laatste houdt ook in dat D'66 voor de volgende verkiezingen geen regeerakkoord met de PvdA zal na- streven. De fractieleider in de Tweede Kamer, dr. J. C. Terlouw verklaarde dat D'66 zich op het nulpunt bevindt en van die positie uit niet kan onderhandelen. Ander zijds wilde Terlouw een nieuwe co alitie me tde PvdA niet uitsluiten mits zou zijn voldaan aan voor of na de verkiezingen te stellen voor waarden. Het is volgens Terlouw niet mogeliik met de WD 'geen ■moderne liberalen, maar een con servatieve partij' in een regering te gaan zitten. In een eventuele oppositie zou D'66 zich volstrekt, onafhankelijk moeten opstellen Gesprek met DAC Het bestuur van D'66 zal tijdens de Op het congres van D'66 waren ook staatssecretaris Zeevaiking (links) en ex-staatssecretaris Glastra van Loon aanwezig. Achter hen ex-voorzitter Ruby van der Scheer en voorzitter Ter Brink. wederopbouw van de partij een ge sprek voeren met het Democratisch Actiecentrum (DAC) dat onlangs door onder andere twee kamerleden van D'66, drs. E. Nypels en drs. G. Noofceboom, is opgericht om pro- gressief-liberale krachten te bunde len. Nypels zei in een toespraak tot het congres dat wanneer DAC en D'66 apart van elkaar zouden gaan werken, gelijkgerichte krachten zouden worden versnipperd. Tenslotte: aan het begin van het congres was de partijvoorzitter dr. J. ter Brink door een lid aangeval len wegens zijn verblijf in Spanje tijdens de laatste executies. Ter Brink verdedigde zich met de op merking dat hij 'geen bezit van de partij wil zijn' en dat hij zijn ge drag niet in alle omstandigheden door zijn voorzitterschap kan laten bepalen. Hij zei 'op een hoogst ongelukkig en ongewenst moment' in Spanje te zijn geweest voor het behartigen van omvangrijke per soonlijke financiële belangen die geen uitstel gedoogden. Ter Brink werd met 155 van de 198 stemmen herkozen. 0 Vervolg van pagina 1 echter op zijn minst constateren dat we politiek niet meer tot elkaar gekomen zijn. De politieke ver schillen worden gebagatelliseerd. Ik heb de discussie over het politieke beleid mede op ,gang willen bren gen omdat men mij verwijt het CDA van het verkeerde punt (de grondslag-red.) te laten afhangen, verklaarde Aantjes. De AR-leider uitte ook zwtre kri tiek op premier Den Uyi en de PvdA. 'Zij doen weinig om de sa menwerking in de toekomst moge lijk te maken. Het is gezond voor de democratie dat er (volgens een kiezersonderzoek van het weekblad De Tijd) een alternatief kabinet mogelijk is. Ik ben voor samenwer king met de PvdA. We moeten het alternatief van een kabinet met de VVD buiten de deur werken. Maar het is goed dat de PvdA dan weet dat we niet met huid en haar van die partij afhankelijk zijn. Beleids matige overeenstemming met de [PvdA kan niet ten koste van alles tot stand komen. De huidige sa menwerking heeft ons al genoeg gekost. Als het moet zoals het mo menteel gaat, ds het goed dat er een alternatief is', aldus Aantjes. Ook Arkos-voorzitter Fred Borgman sprak voorkeur voor samenwerking met de PvdA uit. De Arjos-raad was' over de toekomst van het CDA somber gestemd. De Arjos consta teerde dat er momenteel noch over het politieke beleid noch over de grondslag voldoende eenheid van visie 'bestaat om al over één lijst bij de verkiezingen te kunnen gis sen. D eCDA-afdelingen Brabant en Rotterdam daarentegen sloten zich dit weekend aan bij de vele oproe pen vanuit plaatselijke afdelingen alles te doen om toch één lijst bij de verkiezingen te bereiken. Op een CDA bijeenkomst in Arnhem werd een manifest getiteld 'Wij horen bij elkaar', rondgedeeld waarin staat dat de politieke meningsver schillen de toekomst van het CDA niet mogen blokkeren. FRANKFORT (DPA) Ruim dui zend mensen hebben zaterdag in het Duitse Herborn in de Westduit- se deelstaat Hessen gedemonstreerd tegen het beleid van het Neder landse Philipsconcern in twee ves tigingen in West-Duitsland. Het betreft de condensatorfabriek 'Val- vo' in Herborn en de lampenfabriek Koerting en Matthiesen in Lim burg, die met 600 plaatsen zullen worden ingekrompen. UTRECHT Het partijbestuur van de ARP heeft de partijraad die 13 december bijeenkomt, een ontwerpresolutie voorgelegd, waarin staat dat het meningsverschil binnen het CDA over de partijgrondslag geen beletsel hoeft te zijn voor de vorming van een gezamenlijke lijst bij de komende verkiezingen. (ADVERTENTIE) Het is een formulering die iets afwijkt van wat tijdens het beraad van de CDA-top in Berg en Dal was afgesproken over de gevolgen van de meningsverschillen voor het verki ezingsoptre denToen werd overigens tegen het advies van mr. W. Aantjes en met tegenstem van partijsecretaris D. Corporaal ge zegd dat het meningsverschil 'geen beletsel voor de ene lijst kan zijn'. Bij het opstellen van de ontwerp resolutie voor de partijraad, vrijdag avond in Utrecht, heeft onder an dere drs. R. Zijlstra, vice-voorzitter van het CDA, geprobeerd ervan te maken dat het 'geen beletesei is', Van een verslaggever GOES Binnen tien jaar zal de helft van de 377 gespecialiseerde Zeeuwse frudtteeltbedrdjven verdwe nen zijn. Dit als gevolg van het feit, dat de opbrengsten in de fruit teelt gemiddeld nog steeds onvol doende zijn. Deze voorspelling doet de heer A. van Oosten, economisch voorlichter voor de tuinbouw van de Zeeuws- Noordbrabantse Landbouwmaat- schappij in een structuurrapport. De onvoldoende geldopbrengsten worden naar zijn mening hoofdza kelijk veroorzaakt door overproduk- tie in de Europese Gemeenschap. In Zeeland hebben zeshonderd mensen een volledige dagtaak in de fruitteelt. Enkele honderden wer ken een deel van hun tijd in het fruit en verder wordt er op ruime schaal gebruik gemaakt van seizoen arbeiders. De Zeeuwse fruitomzet bedraagt jaarlijks tussen de dertig en veertig miljoen gulden. De Zeeuwse fruitproduktie kan vol gens dc heer Van Oosten gelijk blijven, als er een samenvoeging van bedrijven komt. Maar de op brengst van dlie gelijkgebleven pro- duktle zal dan wel tot rond de 50 miljoen gulden moeten stijgen. maar een zodanig amendement werd met 18-16 stemmen verwor pen Vopr de K VP-'leiding is de AR- resolutie dan ook onvoldoende om dat zij nog onvoldoende duidelijkheid over de vorming van de gemeen schappelijke lijst zou verschaffen. In deze zin reageerde de KVP-frac- tieleider in de Tweede Kamer, mr. F. H. J. J. Andriessen. De AR-resolutie stelt voor het ove rige met voldoening vast dat tijdens het gesprek in Berg en Dal het karakter van het CDA duidelijker tot uitdrukking is gebracht, nu zoals is afgesproken van CDA-vertegen woordigers wordt verwacht dat zij in hun politieke optreden zo goed mogelijk tot uitdrukking brengen wat het CDA beweegt. De ontwerp resolutie betreurt het dat het ver schil van mening desondanks is gebleven en zegt 'dat dit verschil van mening geen beletsel behoeft te zijn voor de totstandkoming van één lijst'. Er wordt op gewezen dat het samengaan van de drie partijen moet worden gedragen door een heid van het politieke beleid. Het AR-bestuur zegt: 'Om bij de volgende verkiezingen op geloof waardige wijze met een gemeen schappelijke lijst uit te komen en een gemeenschappelijke verkie zingscampagne te voeren, dient reeds in deze kabinetsperiode in het. parlement overeenstemming op hoofdpunten van politiek beleid tot uiting te komen'. Tenslotte wordt in de ontwerp-resolutie nog eens het voorstel van de Tweede Kamer fractie tot integratie van de drie fracties aanbevolen. Een fascinerende hobby voor het hele gezin. Verfrissend en ontspannend. In „Zelf musiceren" vindt u alle gegevens: een full-colour uitgave boordevol informaties. Bel voor een gratis exemplaar. Morgen weet u méér! Uit de inhoud: Piano of orgel? Orgelgroepsles - unieke methode Hinderlijk voor de buren? Prijswijzer piano's Pr ijswijzer electr. orgels Huurkoop en financiering Huren van een nieuw instrument Ritmebox en leslie Electronische piano Synthesizers Alg. gegevens Een uitgave van Centrum voor muziekminnaars Amsterdam, Raadhuisstraat 46-50, Tel. 020-221404. Kruisinga 'ADVERTENTIE) Dr. Kruislnga, fractievoorzitter van de CHU in de Tweede Kamer, zegt in een commentaar op de ontwerp resolutie van de AR partijraad, dat het advies van het ARP bestuur afwijkt van hetgeen KVP, ARP en CHU 30 en 31 oktober waren over eengekomen. De formulering van het ARP-bestuur was in dat akkoord afgewezen en de CHU betreurt dat de ARP daar nu juist voor kiest. 'De afspraak was juist gemaakt de AR tegemoet te treden. Wij wilden geen beginseldiscussie 13 december definitief afsluiten. Er moet een keer een eind aan komen', aldus dr. Kruislnga. AMSTERDAM Drie gewonden, waarvan een ernstig, was het resul taat ivan een massale vechtpartij zondagochtend vroeg dn een bar atn de Zeedijk. De Titusbar gaat dagelijks om vijf uur open en wordt dan druk bezocht door late feestgangers die elders nergens meer terecht kunnen. De ruzie ont stond toen een van de Nederlandse bezoekers geld miste en de aanwe zige Marokkanen beschuldigde van zakkenrollerij. De Nederlanders grepen naar baseballk nuppels waarop de Marokkanen zich verde digden met barkrukken. Later gang men van stukgeslagen glazen ge bruik maken. Op het slagveld ble ven drie gewonden achter. Een 23- janige Marokkaan as met ernstig schedelletsel bewusteloos in een ziekenhuis opgenomen. Een tweede Marokkaan heeft een gebroken neusbeen. Een van de Nederlanders liep een steekwond oqder zijn oksel op en raakte een paar tanden kwijt. In totaal zijn zes personen aangehouden, UTRECHT Bij de helft van de mannelijke Nederlandse beroepsbe volking in de industrie bestaat een vorm van lawaaidoofheid'. Dit staat in een brochure van de werk groep law a ai-in vloedenvan de TNO-commdssle voor arbeidsge- neeskundig onderzoek, die aan een groot aantal bedrijven is toegezon den. De TNO-werkgroep zet uiteen dat niet alleen de mensen die de hele dag werken in een omgeving waar het geluidsniveau ligt boven de grens waarbij sprake is van onveilig lawaai de schadelijke ge volgen ondervinden van industrieel lawaai. Bedrijfsleiders, onderhouds monteurs en directieleden, die maar korte tijd per dag worden blootgesteld aan fabriekslawaai, kunnen ook gehoor beschadiging oplopen. Een half uur per dag blootstaan aan een ontoelaatbaar geluidsniveau is al onveilig voor het gehoor. 'Steeds weer blijkt dat veel mensen gevaar lopen dan tot nu toe werd verondersteld', aldus de werkgroep. Men laat het niet bij het opsom men van de gevaren. In de brochu re pleit de werkgroep voor actieve en passieve preventie. De door het lawaai aangebrachte beschadigin gen aan de gehoororganen kunnen niet worden hersteld. Er zijn geen pillen of prikken voor. Ook een operatie helpt niet. Bij deze vorm van gehoorverlies kan een gehoor apparaat evenmin veel uitrichten, omdat het signaal ernstig vervormd aan de hersenen wordt doorgege ven. 'De enige mogelijkheid om iets tegen lawaaidoofheid te onderne men is de weg van de preventie', stelt de werkgroep. Geadviseerd wordt met name oorwatten, oor doppen of oorkappen te gebruiken, waarvan de laatste het geluid het best dempen. TWELLO Vier gewapende man nen, met nylonkousen gemaskerd, hebben zaterdagavond kort na twaalf uur een overval gedaan op de Rabo-bank in Twello. De man nen drongen het huis binnen dat wordt bewoond door het gezin van de vorig jaar overleden beheerder van de bank. dat naast het bankge bouw staat. De vier vrouwen en een man die daar aanwezig waren moesten op de grond gaan Liggen. De vrouw van de overleden beheerder werd met een vuurwapen bedreigd en gedwongen de plaats te noemen waar de bankkluis was te vinden. De rovers slaagden er niet in de kluis open te krijgen omdat daarop een tdjdslot zit. Van een verslaggever PARAMARIBO ,/UTRECHT Honderden Surinamers hebben de afgelopen dagen in de Nederlandse ambassade een Neder lands paspoort aangevraagd en ten dele ook gekregen. Het ambassadepersoneel probeert alle aanvragen zo snel mogelijk te behandelen, maar stuit regelmatig op problemen omdat vele gevallen niet passen in de tussen Nederland en Suriname overeengekomen nationaliteitenregeling. 'In die spoedgevallen waarbij de regeling geen soelaas biedt, be palen wijzelf wel wie wel en wie niet un aanmerking komt voor een Nederlands paspoort. De zeer moeilijke gevallen sturen wij door naar Den Haag, dan moeten ze het daar maar uitzoe ken', aldus mr. E. Bender. hoofd van de consulaire afdeling. Hij schat het aantal 'moeilijke ge vallen' op twintig procent. De helft van de aanvragen voor een Nederlands paspoort is af komstig van de 'feestgangers', meent de heer Bender en daar onder verstaat hij de in Neder land wonende Surinamers, die rond 2c november tijdelijk naar hun moederland terugkeerden ter bijwoning van de onafhan kelijkheidsfeesten. Velen van hen hebben sinds die tijd geen geldig paspoort meer omdat vol gens de nationaliteitenregeling alle voor 25 november in Suri name uitgegeven of verlengde Nederlandse paspoorten automa tisch zijn vervallen. De 'feest gangers' kunnen terug naar Ne derland, mits zij op de ambassa de kunnen aantonen dat zij reeds voor de onafhankelijkheid van Suriname in Nederland woonden. Zij krijgen in dat geval een voorlopig bewijs van Neder landerschap waarmee zij in Ne derland uiterlijk 31 december een nieuw Nederlands paspoort kunnen afhalen. Met het registreren van de Ne derlanders in Suriname heeft de ambassade het ook druk. Voor de onafhankelijkheid is dat nooit gebeurd. Die Nederlanders heb ben overigens tot 1980 de tijd om te kiezen of zij de Neder landse nationaliteit willen be houden of de Surinaamse aan nemen. Steeds meer landen kno pen diplomatieke betrekkingen aan met Suriname. Het afgelo pen weekend deden Noord-Viet- nam en Roemenië dit. Manifestatie Minister Van Doorn heeft giste ren in Utrecht tijdens een lan delijke manifestatie van onge veer tweeduizend hun onafhan kelijkheid vierende Surinamers gezegd dat in Nederland voor alle Surinamers de weg open ligt hier een toekomst op te bouwen, maar 'ook om als het Suriname sociaal en economisch beter gaat terug te keren naar het land van herkomst'. De minister voegde er aan toe: 'Ik zeg met nadruk dat Nederland u welkom heeft gehe ten. en u blijft hier welkom'. Minister Van Doorn kondigde aan dat de Nederlandse regering zal nagaan hoe een verantwoor de remigratie kan worden verge makkelijkt voor degenen die hun verblijf in Nederland als tijdelijk beschouwen. Van onze parlementsredactie ARNHEM KVP, ARP en CHU blijven vasthouden aan hun standpunt, dat bij onteigening van grond niet de gebruikswaarde moet worden betaald zoals de progressieven dat willen maar de werkelijke waarde. Het kabinet komt binnenkort met een wets voorstel over de grondpolitiek. Premier Den Uyl heeft over dit wets ontwerp al aangekondigd dat het uitgaat van gebruikswaarde met correcties voor onbillijkheden. Tij dens de algemene politieke be schouwingen in de Tweede Kamer, wees hij de kritiek op dit punt van KVP-fractievoorzitter Andriessen van de hand door te benadrukken dat deze formule bij de kabinets formatie dn 1973 is overeengeko men. Tijdens de studiedag over de grondpolitiek van het CDA in Arn hem bleek, dat men het eerder ingenomen standpunt van werkelij ke waarde niet wil verlaten. Het door progressieven ingenomen standpunt vindt men onredelijk. Bij landbouwers in de buurt van steden of dorpen is het vaak zo dat zij al jaren voor de onteigening niet kunnen of mogen uitbreiden. Daardoor vermindert voor hen de waarde van de grond, waardoor de onteigeningswaarde ook zakt. Het CDA vindt dat de grondeige naar de werkelijke waarde moet krijgen bij onteigening, dat wil zeggen de prijs die een redelijke koper met het oog op de toekomsti ge bestemming van de grond wil betalen. De waardeverhogende in vloeden van overheidsinvesteringen en speculaties, moeten daarbij ech ter worden uitgeschakeld. Over het tweede belangrijke punt in de grondpolitiek zijn de progres sieve partijen en het CDA het in (ADVERTENTIE) Elke Fleurop bestelling is 'gegarandeerd' goed. Niemand woont te ver om 'n bloemetje te sturen. Uw Fleur op- bloemist zorgt ervoor! grote lijnen wel eens. Belde vinden dat bij verkoop van de grond door particuliere eigenaren de overheid en dat is in de meeste gevallen de gemeente het zogenaamde voorkeursrecht moet krijgen. Dat wil zeggen dat deze grond eerst aan de overheid moet worden aangebo den, voordat zij aan een ander mag worden verkocht. ADVERTENTIE cadena 't edele vakwerk 'Onzin. In bed kan ik nooit vuil worden Van onze onderwijsredactie DEN HAAG Zowel de heer L. Emmery, medewerker van de internationale ar beidsorganisatie in Genève, als de heer F. Roefs, voorzitter van het genootschap van leraren, hebben zaterdag de Contourennota van minister Van Kemenade principieel aangevochten. Emmery: 'Van Kemenades visie op het onderwijs in de komende 25 jaar ademt teveel de geest van het verleden en het heden, biedt te weinig een oplossing voor de werkelijke problemen van de toekomst'. Emmery tekende de wetma tigheid waarmee het onder wijs zowel in de industrie landen als in de derde we reld zich uitbreidt. De leer plicht schuift steeds verder op. Het minimum-aantal ja ren dat mensen onderwijs krijgen varieert van twee, drie jaar in laagontwikkelde landen tot twaalf jaar of langer in landen als Ameri ka en Zweden. Overal wordt de uitbreiding van de leer plicht mede gemotiveerd met het ideaal van gelijke kansen. Dat lees je ook in de Contourennota van Van Kemenade, waarin verlen ging van de leerplicht tot het achttiende jaar bepleit wordt. Basiskennis Volgens Emmery heeft ie dereen recht op een zekere basiskennis. In onze, vrij ingewikkelde maatschappij, betekent dat onderwijs tot ongeveer het zestiende jaar. Daarna moet je ophouden met de leerplicht. Er moet dan een systeem van 'we der-kerend' onderwijs ko men, wat inhoudt dat ieder een op het moment dat hij daaraan behoefte heeft weer voor korte tijd in het onder wijs kan terug keren. Vol gens Emmery is dat het eni ge alternatief voor het pro bleem van de ongemotiveer de leerling, dde nu tegen zijn zin op school blijft hangen, omdat hij weet dat hij na een paar jaar werken nooit meer in het systeem terug kan komen. Het idee van weder-kerend onderwijs biedt ook een oplossing voor het probleem van de steeds verder opschuivende sociale vraag naar onderwijs. Buitenlandse ervaringen hebben volgens Emmery ge leerd dat de kansen van so ciaal minder bedeelde groe pen niet beter worden als de kinderen uit dit milieu tot een hoger niveau van on derwijs doordringen. Dan zie je steeds weer dat de kinde ren uit de hogere milieus toch weer naar (nog) betere vervolgopleidingen doorstro men en tenslotte toch weer de beste inkomens en baantjes krijgen. In Ameri ka is dat heel duidelijk: sinds jaar en dag wordt daar het gelijkheidsideaal gepredikt, maar aan de top van het onderwijssysteem ontstaan dan top-undversi- teiten, waar alleen de bes ten komen. Tegen de tijd dat iedereen mag studeren gaan de beste studenten door met 'post-dqctorale' studies. Spiraal Van Keménade ziet volgens Emmery geen kans deze spi raal te doorbreken. Hij ziet dit probleem wel, maar hij wuift het weg door de hoop uit te spreken dat in de toekomst opleidingsniveau en salaris minder nauw aan elkaar gekoppeld zullen zijn. Maar dat is een illusie, aldus Emmery. De heer Roefs, voorzitter van het Nederlands genoot schap van leraren, viel 'het geloof' achter de contouren nota aan. Van Kemenade en ook Den Uyl verwachten dat je de machtsverhoudingen kunt veranderen door het onderwijs te democratiseren. Sprekend voor zichzelf zei de heer Roefs, dat hij 'als een trouw partijlid en soci aal-democraat sinds jaar en dag' toch moeite had met dit geloof. 'Wij vragen niet dat de beker van de ver nieuwing aan ons voorbij gaat, maar wij geloven niet in verandering terwille van de verandering. Wij vinden het een teken van armoede wanneer de vernieuwing haar glans moet krijgen door het bestaande onder wijs stelselmatig te benade len, of wanneer de weg naar de vernieuwing slechts per monorail begaanbaar zou zijn'. 'n lekkere borrel, van bijzondere klasse...

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 3