Symposium: kweekreactor s niet speciaal gevaarlijk Detaal der natuur. 4 Hoe eerder hoe lager de premie Verzéker je leven. 'Nairobi' gleed nog langs de punten heen Echte etsen van Rembrandt onder stof in Dordrecht NKV verwacht niets van overleg met werkgevers Na negentig jaar gevonden kernenergie ja of nee blijft hoofdvraag Jury tegen Lynette Fromme bang voor represaille-daden ri type). Cigarros Autenticos. Hervormden werken mee aan school met bredere basis Bereiken centraal akkoord niet nodig Assemblee begint op gang te komen Kamerlid wil brief van Philips in openbaarheid Beroepingswerk /ARTE :RDAG 29 NOVEMBER 1975 TROUW/KWARTET 9 blioRDRERHT Het armlastige 1 j Bordtse tekengenootschap 'Pictu- iaer& dat vorig jaar 200 jaar bestond .Jn dit zeldzame jubileum nu met a a avi tentoonstelling gaat vieren P) 'fa eeft voor enige opwinding in de «partei unsthistorisclie wereld gezorgd. e pleit larisaU ferwijl he4 jarenlang aan het Zoals ,bben was de eindies aan elkaar g, bed1 tooP611 om zich zelf en zijn larden onumentale gebouw aan de gastaj oorstraat te Dordrecht in stand houden, lagen ergens in dat ebouw bijna 90 jaar 22 waarde- olle etsen van Rembrandt waar- enkele zeer zeldzame. Drs. .amerl PPR) itellen ijgen, ig gel de Groot, directeur van het igale I ordtse schilderijenmuseum vond i Am; 1 40611 in een stoffige ar- van liefkamer bezig was na te gaan op ge f er nog stukken waren interes- n op Beide boos ig (j itaris üssie over t niet ?t dal vezen ils luwd, andi bevri ider nzk het mt het mam soci ,-ai 1114 ?enoee om de jubileumexpo- loère tie mee op te sieren. De heer De Iroot trof een map aan met een embrandt-verzameling' van lornamelijk kopieën. Hij kon afges chter zijn ogen haast niet gelo- "Ten toen hij er etsen tussen vond ie vrijwel zeker echt waren. ng va )nderzoek ^een W 4rob er onmiddellijk i Zij het rijksprentenkabinet te Am sterdam dat na een nauwgezet onderzoek van papier en water merken tot de conclusie kwam dat het inderdaad authentieke Rembrandt-etsen waren, verschil lende van de zogenaamde 'eerste staat', de rest van de 'tweede staat'. De kwalificatie 'eerste staat' wil zeggen dat de etsen zeer waarschijnlijk door Rem brandt zelf zijn afgedrukt van de plaat zonder dat daarop veran deringen zijn aangebracht. Er bevinden zich onder meer bij: Christus in dispuut met de schriftgeleerden, waarvan alleen exemplaren in Leningrad, Cam bridge en enkele andere buiten landse musea aanwezig zijn, zelf portret met Saskia en de bidden de Hyronimus. Het museum wil geen uitspraak doen over de handelswaarde van de etsen, te meer niet omdat Pic- tura nog nauwelijks is bekomen van de verrassende vondst. Er zijn geen unica bij en ook geen landschapje, die vooral de laatste jaren nogal fors in prijs zijn ge stegen. Herkomst Maar de collectie is toch wel zo interessant dat van 'meerdere tientallen duizenden guldens' ge sproken kan worden. De economi sche waarde wordt overigens on belangrijk geacht. Van veel grote re betekenis is het dat het aantal bekende etsen van Rembrandt is uitgebreid. Achteraf kan de her komst van de verzameling gemak kelijk thuis worden gebracht. In 1884 legateerde namelijk de Dord- tenaar mr. Alexander Verhuel zijn 'Rembrandt-verzameling' aan Pic- tura. In die tijd verstond men met een gerust geweten ook ko pieën en dergelijke onder zo'n collectie. Daaraan is waarschijn lijk te wijten dat men er nooit zo veel aandacht aan heeft geschon ken. Volgens de inventarislijst ontbreekt er ook het een en ander aan. Gebleken is echter dat men in het verleden ook wel stukken uit het archief heeft verloot of zonder dat het terug kwam in bruikleen heeft gegeven. Wat na de tentoonstelling met de etsen gaat gebeuren staat nog niet vast. (ADVERTENTIE) ILFT Als we in de wereld op grote schaal kernenergie willen passen, hebben we daarvoor kweekreactoren nodig. Omgekeerd: we kweekreactoren invoeren, kiezen we daarmee voor toepas- chig van kernenergie op grote schaal. Kweekreactoren zijn overi- is op zichzelf niet gevaarlijker dan de nu gebruikelijke water- roeide kernreactoren. stander van kernenergie. En als we nu beginnen aan krachtige ontwik keling van alternatieve energie bronnen, kunnen we er ook op den duur zonder, -meent hij. tidi i iali deze conclusie van gesprekslei- prof. HJ3.G. Casimir waren de ideiset buii,tenla,n<ise deskundigen op TH-symposium Kernvragen V de snelle kweekreactor, het En dart, was best wonderlijk, in het feiit dart twee van hen flink stuk van hun leven ln rtoren hadden geïnves- terwijl de andere twee een erst kritische opstelling hadden, ch bleek op het symposium het tfdprotoleem de aanvaardbaar- l van kernenergie als zodanig, kweekreactor, ondanks alle la- lij oiaa erover, 'bleek nauwelijks een e ver onderlijke kwestie. ekbt V.V.G i var Ontberingen liliger rdami FR. Fanmer (twintig jaar vei- leidsonderzoek voor de Britse eekreactor)'We weten er nu zo veel over als tien jaar gele- over de waterreactor. En we Jden dat we nog tien jaar nodig inverpben voordat we echt genoeg we- om ze op grotere schaal in te ren. Op een aantal punten is nartrLumgekoelde kweekreactor >orn |nmerkeiijk veiliger dan een wa- aeactor, dat weten we al wel. ;t-Ba|fct werd hem niet afgestreden or dr. Amory B. Lovins een ten- re Amerikaan die met een ency- (peddsch geheugen vol onrustig Ikende feiten over kernenergie reactorbouwers van twee wereld- Sta ten achtervolgt. Een oordeel over ■nenergie is voor Lovins geen oens ^nisc^e zaak maar een maat- meni la,PPelij,ke en ethische vraag. 'Je pit niet bewijzen dat het fout zal Je kunt evenmin bewijzen géén ongelukken komen', een uitstekend gedocumen- ird geloof in de menselijke feil- ■trheid maakt Lovins tot tegen- De misbaarheid van kernenergie werd ook toegegeven door (kleine verrassing) prof. W. Hafele, de we tenschappelijke vader van de snelle kweekreactor in Kalkar. 'Maar dan zal de samenleving wel ontberingen moeten aanvaarden'. ('Een zekere materiële verarming', formuleerde Casimir later voorzichtiger). Maar in een redelijke toekomst zoals Hafele die ontwerpt, is kernenergie, inclu sief kweekreactoren wel onmisbaar. Het zou op den duur, als de olie opraakt, de betaalbaars te energie bron zijn. En kapitaal is de beperkende factor in de strategie die Hafele op het Internationaal instituut voor toege- SACRAMENTO (Reuter) De lury, acht mannen en vier vrou wen, die Lynette 'Squeaky' Fromme schuldig heeft verklaard aan een poging tot moord op president G» raid Ford, ds bang voor represailles enmijdt de publiciteit. Lynette Fromme is een aanhang ster van de 'magiër' Charles Man- son, die samen met zeven mede plichtigen levenslang uitzit wegen* moord op de actrice Sharon Tate en anderen. rdii ADVERTENTIE zei del n of ipj De Wilde Cigarillos van La Paz spreken de taal der natuurzonder - opsmuk, met flos, zuiver van melange, eerlijk van tabak. Zo'n treffend stukje natuur kost 25 cent (het Wilde Havana- type) of 27 cent (het aromatische Brazil- delde liggen. Dat de helft van het huidige Europese consumptieni veau, en lijkt dus geen overtrokken doelstelling. Prof W. von Ehrenstein uit Bre men, liet voorat zijn bezorgdheid blijken over de verantwoordelijk heid voor plutonium en het mis bruik dat daar door regeringen en groeperingen van kan worden ge maakt. Toepassing van kernenergie verspreidt op die manier de moge lijkheid om kernwapens te maken. (Alweer geen speciaal probleem van de kweekreactor). Jong (en gezond) heeft altijd z'n voordelen. Wie er vroeg bij fs met een levensverzekering heeft er het meeste plezier van. Nu en later. Lééft ook meer ontspannen met die ene grote zorg minder. De zorg voor als er wat gebeurt, 't Is niet anders. Verzeker je leven. Hoe eerder hoe lager de premie. Informeer bij je eigen verzekerings-vakman of bij Bureau Voorlichting Levensverzeke ring. Antwoordnummer 89, Den Haag. Consequenties Prof. H. B. G. Casimir: wonderlijke eensgezindheid paste systeemanalyse (IIASA) in Wenen ontwikkelt. Daarin zou het energieverbruik per hoofd van de wereldbevolking uiteindelijk op ruim tweemaal het huidige gemid- Die bezorgdheid deelde iedereen. Alleen de te trekken consequenties verschilden al naar de manier waarop men tegen de samenleving aankeek. Lovins had ook op dit punt weinig vertrouwen in de mensheidveiligheidsmaatregelen zullen de persoonlijke vrijheid aan tasten en nog niet goed genoeg zijn. Hafele von dat het moest kunnen. Casimir tenslotte: 'Het lijkt mij dat de wereld slecht is voorbereid om met deze bijzonder gevaarlijke za ken om te gaan'. Hij hield het bij 'een buitengewoon twijfelende op stelling' De bereidheid om bepaal de offers te brengen, nodig als we er zonder kernenergie willen ko men, zag hij namelijk ook niet zo. DEN HAAG De raad voor de zaken van kerk en school van de Nederlandse hervormde kerk dienst positief te staan tegenover initia tieven tot het stichten van een samenwerkingsschool als duidelijk blijkt, dat de ouders en leden van de keerkelijke gemeente deze vorm wensen. Dit houdt in, dat de raad adviseert en steunt bij de uitwer king van de plannen voor zo'n sa menwerkingsschool. Dit as de laatste aanbevling. die een commissie van de hervormde raad in een discussienota heeft ge daan. Bij het streven naar eensa menwerkingsschool speelt als het goed is een bepaald pedagogisch ideaal mee, dat nooit waardevrij of kleurloos is. Van onze sociaal-economische redactie UTRECHT 'De werknemers in Nederland hoeven voor fundamen tele verbeteringen van hun positie geen enkel heil te verwachten van een centraal overleg met de werkgevers. Voor de volgende ja ren kunnen pogingen om een centraal akkoord te bereiken dan ook beter achterwege blijven'. Tot deze conclusie komt het NKV in 'Pamflet'; het weekblad van de vak centrale. Met 'deze werkgevers' be doelt het NKV de werkgevers 'die hun voorrechten en privileges onaan getast willen laten en die ieders me- door Aldert Schipper NAIROBI Nu de grote toespraken,' die het begin van de assemblee van de wereldraad van kerken markeerden langzamerhand voorbij zijn, begint de grote vergadering langzaam op gang te komen. Er wordt steeds meer tijd ingeruimd voor de gesprekken in de kleine 'workshops' (werkwinkels) waar steeds zo'n vijftien mensen uit de meest verschillende landen met elkaar spreken over de diepste roerselen van hun ziel. Over hun angst, hun hoop en hun verwachting. Deze groepen zitten overal te praten in het reusachtige Kenyatta confe rentie-centrum en er buiten, tot in de ruimten van het nabijgelegen ge meentehuis van Nairobi toe. De or ganisatoren van de assemblee heb ben steeds gehoopt dat zij door mid del van deze gesprekken in kleine kring de ware oecumenische geest in de assemblee zouden kunnen bren gen. Het is nog iets te vroeg om nu reeds te kunnen vaststellen of de kleine groepen dit effect ook hebben, maar een feit is dat er in de assem blee al heel wat meer losheid heerst dan bij het stroeve begin. De assemblee glijdt tot dusver op een harmonieuze wijze langs de pun ten heen, die in vroeger jaren aan leiding waren tot soms verbitterde tegenstellingen. Een conflict dat even dreigde, tussen de Afrikaanse gede legeerden en de West-Duitsers inza ke de levering van een Duitse ura- niumverrijkingsfabriek aan Zuid- Afrika heeft zich niet verder ont wikkeld. Er is een gesprek ontstaan tussen de Nederlandse en Duitse de legaties over dit onderwerp en ook over de benadering door kerkelijke delegaties van bedrijven, die in Zuid- Afrika investeren. In Duitsland is dat gesprek op een enkele uitzonde ring na vastgelopen, en de Duitsers vragen de Nederlanders nu hoe zij het kunstje klaarspelen serieus met de top van de bedrijven te spreken en in gesprek te blijven. Midden-Oosten Een ander mogelijk punt van tegen stellingen is uiteraard het Midden- Oosten. Bij de bespreking in de as semblee van het rapport van secre taris-generaal Philip Potter stond een van de gedelegeerden uit het Midden-Oosten op om de wereldraad te verwijten dat hy te snel klaar stond met een veroordeling van de resolutie die de Verenigde Naties hebben aangenomen en waarin het zionisme werd vereenzelvigd met racisme. De wereldraad had, zo was hem door een van de top-stafleden van de wereldraad verzekerd, zijn integreerd in het geheel van de ver gadering. Baantjes Marja van der Veen- Schenkeveld verklaring al klaarliggen, toen in de VN de resolutie aangenomen werd. By de gedelegeerden uit het Midden- Oosten bestaat het vermoeden dat de wereldraad de discussie over het Midden-Oosten wilde vermijden. De Palestijnen zijn echter met een groep van vijf en twintig man hier aan wezig om in de wandelgangen de deelnemers aan de assemblee te be- OfltmOGtinQ naderen en hun problematiek uiteen te zetten. Het touwtrekken om de baantjes heeft zich ook onopvallend afge speeld. De Nederlanders zijn er niet zo best afgekomen. Een van de 'ge lukkigen' die een baantje ten deel gevallen is, de remonstrantse afge vaardigde dr. H. M. de Lange, zei dat het nu wel eens goed is dat de Nederlanders in de oecumenische beweging niet meer zo oververte genwoordigd zijn als vroeger. Niet temin is een van de belangrijkste baantjes, het voorzitterschap van de commissie die straks de boodschap moet opstellen, waaraan in de bijna tachtig werkgroepen wordt gesleu teld, ten deel gevallen aan de her vormde synodescriba dr. A. H. van den Heuvel. De gereformeerde predi kante mevrouw ds. Marja van der Veen-Schenkeveld zit in het niet- onbelangrijke comité dat zich gaat verdiepen in de richtlijnen voor het programma van de wereldraad na deze assemblee. De oud-katholieke notaris Govaart Kok zit in de finan ciële commissie en de hervormde af gevaardigde Helena Laseur heeft het weten te brengen tot secretaris van het comité dat een reactie moet voor bereiden op het verslag van de secre taris-generaal en moet nadenken over de nieuw voorgestelde consti tutie van de wereldraad. Lobby-en wordt ook druk gedaan door de vrouwen. De Zuidafrikaanse mevrouw Brigalia Bam die de por tefeuille voor sexisme in Genève be heerd, gaat rond en doet haar best om zoveel mogelijk vrouwen in het nieuwe centrale comité te krijgen. De activiteiten van de dames spelen zich tot dusver echter uitsluitend achter de schermen af. Ook van de jeugd (er zijn meer vrouwen en jeugdigen dan ooit 'tevoren in een assemblee) wordt weinig vernomen. Men heeft de indruk dat de jongeren rustiger geworden zijn en meer ge- De serene rust van de assemblee werd gisteren verder geaccentueerd door de lieve ontmoeting tussen de Boliviaanse methodist bisschop Mor timer Arias, en een van de belang rijkste evangelicals, de Engelse do minee John Stott. Mortimer Arias en Stott spraken over evangelisatie. Arias zei dat de oecumenische be weging zo driftig naar eenheid zoekt omdat de verdeeldheid de evangelie verkondiging belemmert. De verkon diging van het evangelie is essentieel voor de kerk, het is haar eerste taak, aldus Arias. Maar de verkondiging van het evangelie moet gericht zijn op de hele persoon. Niet alleen op Brigalia Bam zijn ziel en ook niet uitsluitend op zijn materiële bekommernissen. Deze twee kun je niet uit elkaar halen zonder daarbij het evangelie, zelf on geloofwaardig te maken. 'Ware evangelieverkondiging is ge ïncarneerd, vleesgeworden. Het is een verkondiging in een concrete situatie. Evangelisatie is iets van mens tot mens. Je kunt dat niet doen door middel van lange radio-uitzen dingen of door pamfletten te ver spreiden. Echte evangelieverkondi ging is iets dat moeiten kost. Je moet je kwetsbaar maken. Je kunt niet van een ivoren torentje de blijde boodschap verkondigen. Het evan gelie moet je delen, je moet elkaar deelgenoot maken, zodat er gemeen schap ontstaat. De basis voor de evangelieverkondiging is de lokale gemeente. Daar moet de overdracht plaatshebben door het gemeenschap pelijke leven van de gemeente, door haar viering en haar maatschappe lijke betrokkenheid', aldus de Boli viaan. Pleidooi Stott van zyn kant ging een heel eind mee met Arias. Hij ontkende niet dat het heil gericht is op de hele persoon, maar hij vroeg zich bij de strijd om bevrijding toch af of er iets humaniserender bestaat dan het evangelie. Niemand is vol ledig mens eer hij God heeft leren kennen in het zoeklicht van Jezus Christus, zei Stott. 'Ik wil de wereldraad van kerken niet vragen, op te houden met zijn maatschappelijke betrokkenheid, ook wil ik geen nieuwe dosis opium aan de onderdrukten opdringen, teneinde hen tot rust te brengen en daarmee de status quo te handhaven'. De Britse evangelical besloot zijn reac tie met te pleiten dat de wereldraad zich wijdt aan de totale eisen van gerechtigheid en liefde en met de volheid van vrijheid en humanisering. Dan is de noodzaak van evangelisa tie volledig herontdekt. dewerking vragen om het lek in hun zinkende schip te dichten'. Er is ech ter maar één ding wat de werkgevers interesseert: de winsten moeten om hoog, zo concludeert het NKV naar aanleiding van het overleg van vorige week tussen de regering en de Stich ting van de Arbeid. Volgens 'Pamflet' zal de vakbeweging zichzelf op grond van overheids- plannen en de economische situatie moeten beraden op de zaken die zy wil verwezenlijken. 'Die wensen zul len verwezenlijkt moeten worden door middel van onderhandelingen in de bedrijfstakken en ondernemingen. Dan wordt er ook onderhandeld waar onderhandelingen van nature thuis horen', zo stelt het NKV vast. Wat betreft de verhouding met de overheid zegt de vakcentrale dat haar sympathie voor het kabinet nog steeds op het spel staat, ook nu de plannen om in te grypen in de lopen de cao's weer zijn ingetrokken. Alles zal aldus Pamflet afhangen van de plannen die de regering volgende week naar de Tweede Kamer stuurt. 'Harde voorwaarden zyn een strin gent prijsbeleid, strikte matigingsaf spraken met beoefenaars van vrye beroepen, invloed op investeringen en een rechtvaardiger verdeling van de^vermogensgroei (VAD)', aldus het DEN HAAG Het Tweede Kamer lid Bakker (CPN) heeft minister Duisenberg van financiën schrifte lijk gevraagd of hij bereid is de in houd te publiceren van een brief, die hij enkele maanden geleden kreeg van de president van de raad van bestuur van Philips. In deze brief zou, aldus de vragen namens de directie waardering zijn uitgesproken voor een aantal acti viteiten van het kabinet-Den Uyl Is !2PB,r' 20 vraa8t het kamerlid, aat bij de waardering vooral de na druk werd gelegd op de moeite, die de PvdA-minister zich heeft ge troost om Philips een Indonesische order voor electroniscbe apparatuur te bezorgen, waarmee een half mil jard gulden gemoeid was? Bij Philips kon men het bestaan van deze brief noch bevestigen noch ont kennen. NED. HERV. KERK Beroepen te Rotterdam-Delfshaven: G. J. Tijsseling te Sliedrecht; te Op- heusden: A. Vlietstra te Doornspijk; te Bennekom: J. den Hoed te Slie drecht: te Voorburg (toez.): A. T. Rothfusz, pred. bijz. werkz. (geest, verz. Veldwijk) te Ermelo. GEREF. KERKF.N Beroepen te Oude en Nieuwe Bilt- dijk: G. Bilker, kand. te St. Anna Parochie, die dit beroep heeft aan genomen. Beroepbaar gesteld: G. Bilker, Schu- ringaweg 18 te St. Anna Parochie. GEREF. KERKEN (VRIJG.) Beroepen te Diever-Smilde en te Marknesse-Nagele: H. Veldman, kand. te Zwolle.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 9