Toeloop van jeugd stort bibliotheken in crisis dichtbij txk Sr.- mmentaar Gebrek aan personeel na invoering contributievrijdom eren en getuigen ról lachten Meinsma i/2» enegeerd door ïclamecommissie Huursubsidie voor alleenstaande nog drie jaar verlengd Onstabiel weerrapporten alleroudste joodse krant barones rennen gevaarlijk mevrouw 'ARTElfeRDAG 29 NOVEMBER 1975 BINNENLAND TROUW/KWARTET 5 o uvi uc iva: AGEN. istc edi iige mensen geven regelmatig van een zekere vrees dat het lands buitenlands beleid zich in beleren en getuigen. Vol- hen gaat de regering in Den al te gemakkelijk over tot een leling van andere landen en igen. De oorzaak van deze hou- zou gelegen zijn in de overheer- plaats die de moraal inneemt in luitenlands beleid. Deze morele zou de belangen van Neder- dat economisch zo zeer afhanke- van het buitenland, ernstig ïl voor den. Ja. ik een rede die de minister van eb |e Jj nlandsc zaken Max van der Stoel iet1 iaat °Pen woensc^ag hield voor het e gera' van Nederlandse Onderne- uit in f een (VNO) ging hij diepgaand in >- Smi je doelstellingen en de vooronder- de tïa: °Sen van zijn be,cid- VS; oerig besprak hij daarbij de rela- zij j ussen wat hij noemt de 'binnen- t en de 'buitenkant' verstaat id. Onder de buitenkant verstaat Ie objectieve internationale situatie !c relatief kleine plaats die Neder- daarin inneemt. De binnenkant is ubjectieve wijze waarop de Neder- _l ers in alle geledingen en groepe- WEMPfl n die internationale situatie zien 6 lf\) DE waarderen. AGEN.Jist er Van der Stoel lijkt te streven een evenwicht tussen het norma- oordeel en de feitelijke omstan- leden, waarbij de 'binnenkant' ge- erd wordt door een verstandelijke [se van de 'buitenkant', lelling van het buitenlands, beleid it behoud en de bevordering van en veiligheid. Vrede en veilig- zijn echter begrippen die door der Stoel 'dynamisch' gehanteerd :n. Hij bedoelt daarmee dat niet sifuatie van orde en rust als :ld van vrede en veiligheid kan Zwijgen is in zo'n situatie ilaatbaar, aldus de minister, morele betrokkenheid moet be- worden door de analyse van de lijke internationale situatie. Ook gewicht van de belangen die op spel staan dient mede het beleid te ilen, meent Van der Stoel, lijkt echter geen principiële tegen- ing te zien tussen deze morele ir en de belangenbehartiging. 1 zijn mening geeft het bestaan onrechtvaardige situaties niet al- reden tot protest. Immers het lan van onrechtvaardige situaties op den duur tot spanningen die kunnen ontladen op ons hoofd, rlijk stabiele situaties vormen op manier een potentiële bedreiging, voor onze vrede en veiligheid, nt dï minister. zijn evenwel van mening dat het lest tegen onrechtvaardige situaties lil gemotiveerd mag worden vanuit belang. Want er zijn immers juist situaties te bedenken waarin onze angen, met name op langere ter- n, meer gediend zijn met het laten irtbestaan van die wantoestanden, met het protest ertegen op dit ment. wanneer het protest tegen on- htvaardige situaties ons eigen vlees bloed aantast, mag het niet achter- je blijven. 2/2i ten .00-01 1/231 aflei 1(1 rie veri 1« in een verslaggever 2/21 menl die 1/21 Ispra e ta 2/22 acte drai olla' 1/21 r in te 2/10 rt n ii nd - ,b dig IL md v door Leo Kleyn 'Prentenboeken, sprookjesboeken, versjesboeken, verhalen, spannende boeken voor jongens en meisjes van elke leeftijd': blijkens het door de openbare bibliotheek in Groningen in omloop gebrachte vouw blad zijn ze allemaal te vinden in de jeugdbibliotheek. Een rondgang door de bibliotheek leert dat het merendeel van die prenten- en an dere boeken in werkelijkheid niet te vinden is. Mismoedig maakt Anke Roos, het hoofd van de jeugdbibiotheek, de bezoeker opmerk zaam op de goeddeels lege planken in de kasten. De openbare bibliotheken hebben de toevloed van jonge lezers niet kun nen verwerken, nadat met de invoe ring van de bibliotheekwet op 1 juli de contributievrijdom voor de jeugd tot 18 jaar een feit werd. Ze kam pen met een tekort aan boeken en vooral een gebrek aan personeelsle den. 'De bibliotheekwereld', laat het Nederlands bibliotheek- en lektuur- centrum (NBLC) in Den Haag we ten, 'begint radeloos te worden.' Het is die bibliotheekwereld zelf geweest die jarenlang heeft aange drongen op de nu bestaande wet op de openbare bibliotheken en harts tochtelijk heeft gepleit voor af schaffing van de verplichting tot be taling van contributie. Wie dan in een stencil van het NBLC leest dat de bibliotheken na de invoering van de wet 'in een nog grotere crisis situatie' terecht zijn gekomen, is geneigd te denken dat het voor die bibliotheekwereld ook nooit goed is. Dick Reumer, directeur van het NBLC, zet uiteen dat die gedachte onjuist is. Hij legt uit dat met de in voering van de bibliotheekwet het ministerie van CRM de bibliotheken ook meer geld ter beschikking had moeten stellen. Te voorzien was dat de contributie vrij dom voor de jeugd een verhoogde belangstelling voor de openbare bibliotheek tot gevolg zou hebben, en dat die toeloop conse- qenties zou hebben voor het boeken bezit en het personeelsbestand. Die consequenties zijn niet getrok ken. De bibliotheken moeten voor lopig blijven roeien met de riemen die ze hebben. De wet voorziet in een normering met betrekking tot onder andere de collecties en de per soneelsomvang. Dat betekent dat een bibliotheek in een bepaald ver zorgingsgebied een vastgesteld aan tal boeken en personeelsleden moet hebben. Maar geld om het boeken bezit te vergroten en het personeel uit te breiden, is niet beschikbaar gesteld. Op de begroting van CRM voor 1976 is ten behoeve van het bibliotheek werk 30 miljoen gulden meer uitge trokken dan voor 1975. In de biblio theekwereld wordt er ernstig aan getwijfeld of dat bedrag voldoende zal zijn om zelfs maar de wet uit te voeren. Uitbreiding en verdieping van het bibliotheekwerk lijken er helemaal niet in te zitten. Ledenstop Reumer, die eind vorig jaar, kort nadat de bibliotheekwet door de Tweede Kamer was aanvaard, nog onbekommerd sprak over nieuwe ta ken die de bibliotheken op zich zou den kunnen nemen, zegt nu ontgoo cheld dat daarover maar beter niet meer gepraat kan worden. 'Laten we gewoon maar eens proberen onze ba sisopdracht waar te maken. We moeten maar uitscheiden met die mooie verhalen over de ideale biblio theek, die fungeert als informatie centrum en een rol speelt bij de édu- catiori permanente.' De directeur van het NBLC speelt met de gedachte aan een ledenstop, bij wijze van noodoplossing. Het ge brek aan 'gekwalificeerd personeel', betoogt hij, leidt tot een 'onverant woorde exploitatie'. Somber voor spelt hij'Als het zo doorgaat, barst de bom'. In die situatie lijkt het raadzaam de algehele contributievrijdom, altijd door het NBLC bepleit, voorlopig maar te vergeten. 'Daar kijken we nu inderdaad wel anders tegen aan', zegt Reumer. 'Principieel zijn we er nog steeds voor, maar we zouden er niet aan willen beginnen als er geen garanties zijn dat er dan ook meer geld komt. Wij hebben altijd gezegd, en dat zeggen we nog, dat contributieheffing een drempel vormt. Bij de invoering van de con tributievrijdom voor de jeugd is wel gebleken dat we gelijk hebben.' Niks Volgens Reumer heeft de biblio theekwereld de bui wel zien aanko men. 'Naarmate de datum van 1 juli naderde, werd iedereen steeds ang stiger', zegt hij. De directeur van de openbare bibliotheek in Gronin gen, de heer J. Nuiver, vertelt dat hij, nadat de wet van kracht was ge worden, nog zeven dagen heeft ge wacht met de invoering van de con tributievrijdom, maar dat verder uit stel niet mogelijk was. (ADVERTENTIE) Je ns werd erkelijkheid dJti ers hebben gevraagd of het rrzon gelijk is de letterlijke tekst van azz toespraak die Koningin Juliana èld na tekening van de akte 1/22n erkenning van Suriname in ziipe krant af te drukken, ernst i voldoen uiteraard graag aan verzoek nu deze tekst beschik- ar is. Redactie oingin Juliana sprak dinsdag ten 6 T0,St: pdaag is Suriname overgegaan i zelfstandigheid op onafhan- Ijkheid. Onafhankelijkheid, iets arop ieder volk recht heeft. Als ie overgang een laatste vaarwel ekent van Suriname en Neder- id aan elkaar, dan is dit mo lt ook het begin van een nieu- vorm van onze vriendschap, ar vertrouw ik vast op. Ij hier hebben een warm gevoel or onze zuster-natie. Op deze g waarop Suriname zijn plaats leemt in de rij der souvereine iten, weet ik uit naam van het iderlandse volk te spreken, als het bevriende Surinaamse volk harte alle geluk toewens voor en in de toekomst, at mij er ook aan toevoegen, als al zo vele malen vandaag zegd is, maar van ganser harte, zij met U. Suriname'. Als u65+bent, wordt 'n museumbezoek nog aantrekkelijkec Met: PAS 65. U hebt er nu de tijd voor en vaak kost 't u ook minder. Met PAS 65. Geldig vanaf 1 december. Uw gemeente laat u weten hoe u'm kunt krijgen. De prijs? Niet meer dan f 6,50.Wilt u meer informatie? Vraag't bij uw gemeente. Pas voor uw pleziec NBLC-directeur Dick Reumer Van de zijde van de Groningse bi bliotheek is het ministerie van CRM meermalen opmerkzaam gemaakt op de dreigende noodsituatie. Het mocht niet baten. Volgens Nuiver is er zelfs geen antwoord gekomen op de brieven die zijn geschreven. Nuiver wijst erop dat de ontwikke ling die met de invoering van de contributievrijdom voor de jeugd werd beoogd, wel eens in zijn tegen deel zou kunnen verkeren. 'Wat de kinderen voor niks kunnen krijgen, wordt dan ook inderdaad niks, om dat er geen boeken zijn en geen bi bliotheekmensen die de kinderen wegwijs kunnen maken en kunnen helpen een bibliotheek te gebruiken.' Bibliothecaresse Anke Roos voegt eraan toe: 'Er is een duidelijke ge ïrriteerdheid bij de mensen die hier werken. Ik wil niet zeggen dat iedereen overspannen wegloopt, maar het maakt wrevelig dat je niet kunt doen wat je wilt. Er staan soms hele rijen kinderen, die vaak vanuit het onderwijs worden gestuurd. Die komen dan voor een boekje over vlinders, maar daar zijn maar vier exemplaren van. Je hebt dan geen tijd om een ander boek aan te prij zen. De begeleiding komt onvoldoen de tot zijn recht. Aanvragen voor rondleidingen bijvoorbeeld, daar kun nen wij nauwelijks meer op ingaan'. In Groningen, maar ook elders in het land, is duidelijk gebleken dat de contributie vrij dom vooral het be zoek aan bibliotheken en filialen in de zogeheten sociaal zwakkere buur ten heeft gestimuleerd. Het is tra gisch dat juist de 'kansarme' kinde ren uit deze buurten niet de kans krijgen blijvend bij het gebruik van boeken en bibliotheken betrokken te worden. Volgens Nuiver zal er bij een blijvend gebrek aan mankracht weinig anders op zitten dan filialen te sluiten of openingsuren drastisch te beperken. Gaten De directeur van de Groningse bi bliotheek is er vooralsnog met van overtuigd dat het rijk werkelijk niet meer geld voor 'het bibliotheekwerk kon uittrekken. 'De bibliotheken1; zegt hij, 'voldoen heel duidelijk aan een nog steeds groeiende behoefte aan informatie. Dat moet dan maat gehonoreerd worden. Ik vind dat je gewoon prioriteiten moet stellen. Er is altijd te weinig geld geweest voor het bibliotheekwerk.' Van de ledenstop, die Reumer over weegt, wil Nuiver niets weten. Naar zijn overtuiging moet het initiatief daartoe in elk geval niet door biblio theken worden genomen. Als er tot een ledenstop wordt besloten, vindt hij, moet de minister daarvoor de verantwoordelijkheid dragen. Reumer kondigt aan dat binnenkort uitgebreid gerapporteerd zal wor den over de gevolgen van de contri butievrijdom in alle openbare biblio theken. Het desbetreffende rapport zal zeker ook op de ministeriële bu reaus belanden. Reumer hoopt maar, dat er dan op de begroting toch nog een paar gaten gevonden zullen wor den. Van onze Haagse redactie DEN HAAG Alleenstaandenon der de dertig die het ogenlik in een woning zitten met een huur boven de driehonderd gulden per maand en die nu een indivuduele huursubsidie krijgen zullen die sub sidie nog drie jaar kunnen houden. Binnen die drie jaar moeten zij wel uitzien naar een goedkope, woning. Met deze regeling is staatssecretaris van Dam tegemoetgekomen aan de bezwaren die verscheidene actie groepen (met name in Groningen) hadden geuit. Aanvankelijk was het de bedoeling dat de individuele huursubsidie aan deze alleenstaan den volgend jaar april al zou worden stopgezet. Staatssecretqrls Van Dam wil namelijk, evenals voor gezin nen en samenwonende alleenstaan den. ook voor de alleenstaanden een maximum stellen aan de huur prijzen binnen welke huursibsudie wordt verstrekt. Voor gezinnen geldt daarbij een maximum van 5400 per jaar, voor alleenstaanden ƒ3600 per jaar. HSTERDAM Dr. L. Meinsma «ft met zijn klachten tegen ad- rtenties van Niemeyer voor teer- nicotine-arme sigaretten geen aan de grond gekregen bij de de-commissie voor het reclamewe- n. Volgens dr. Meinsma speelden advertenties in op angstgevoelens roken en gezondheid, waren ze ig met het algemeen belang, en vêndien misleidend. De commissie van niet. beschuldiging van misleiding ondde dr. Meinsma op de mening it nog nergens is bewezen dat teer- nicotine-arme sigaretten minder ico's opleveren. De raadsman van ^Semeyer voerde een rapport hier- er van de Wereldgezondheidsorga- satie aan. Van onze weerkundige medewerker Na een tijdelijke weers ver betering met opklaringen begon het gisteren in de namiddag alweer te regenen. Daarvoor was niet verantwoordelijk de stormdepressie van donderdag, maar een nieuwe depressie die zich in het zeegebied ten zuidwesten van Ierland ontwikkeld had en zich vervolgens naar Het Kanaal had verplaatst. Vrijdagmiddag om 1 uur tapten de Scilly-eilanden al 21 mm neerslag af, welke hoeveelheid gis teravond om 7 uur was aangegroeid tot 26 mm. Het vliegveld Exeter en het vliegveld Mountbatten bij Plymouth in zuidwest-Engeland meldden om 1 uur 's middags onaf gebroken zware regen. Gisteravond meldden stations in zuidoost-Enge- land dit verschijnsel. Het vliegveld Manston in het uiterste zuidoosten tapte toen 14 mm af bij een baro meterstand van 987 millibar. Het KNMI had de uitwerking van deze zich activerende storing op het weer in ons land volkomen onder schat. Men was eerst uitgegaan van een oost-zuidoostwaartse verplaat sing van het minimum en had voornamelijk de zuidelijke provin cies regen toegedacht. Het pakte echter totaal anders uit. Al in de vooravond bereikte de neerslagzone Friesland en Groningen. Uit de weerrapporten van vrijdagmiddag 1 uur kon worden afgeleid, dat de depressie niet voor een constante oost-zuidoostelijke koers voelde, maar zich In noordoostelijke rich ting naar de Noordzee ging ver plaatsen. Dit kon toen worden af geleid uit belangrijke luchtdrukda lingen in zuid-Wales. Door die koersverandering kreeg Nederland veel meer met de storing te maken dan aanvankelijk gedacht was en zo zullen wij bijvoorbeeld vandaag ook ,de zuidwesten wind flink zien aan wakkeren tot hard en vooral aan de west- en noordkust stormachtig. Weerrapporten van gisteravond 19.00 uur: weer, maximumtemperaturen en neerslag van 7-19 uur: Amsterdam regen- 9 3 De Bilt regen 9 5 Eindhoven regen 9 6 Den Helder regen 9 0.6 Twente regen 8 2 Vlissingen regen 10 14 Berlijn half bewolkt 6 0 Brussel regen 11 3 Helsinki sneeuw -1 1 Kopenhagen licht bewolkt 6 1 Lissabon geheel bewolkt 16 0 Luxemburg regen 8 3 Madrid half bewolkt 14 0 Oslo zwaar bewolkt 3 4 Parijs geheel bewolkt 13 1 Rome licht bewolkt 13 1 Stockholm regen 5 2 Wenen onbewolkt 2 0.1 Casablanca zwaar bewolkt 3 2 Tunis half bewolkt 14 2 Het weekeinde als geheel blijft on stabiel, want aan de achterzijde van de depressie stroomt lucht op ons toe (met westelijke winden) die buien toelaat. Deze lucht is ook wat kouder. De temperatuur zal dan ook zondag en maandag op een wat lager plan komen, maar daar staat tegenover dat er opklaringen zullen zijn. De oude depressie tussen Faröer en IJsland liet het ook nog lang niet zitten en diepte gisteren uit tot 965 mb. Op het noordelijk deel van de Britse eilanden is het al flink afge koeld en zo meldde het station Eekdalemuir in zuidwest-Schotland gisteravond een sneeuwbui bij slechts 1 graad Celsius boven nul. Op het vliegveld Prestwick werd onweer waargenomen. Zondagmorgen zal de laatste regen- aftapplng van deze maand zijn en dan zal vermoedelijk blijken, dat november toch nog naar de natte kant is uitgevallen. Het heeft er lange tijd op geleken, dat de maand te droog zou zijn. maar door de grote depressie-activiteit in de laatste week zijn de vooruitzichten totaal veranderd. HOOG WATER 30-11-015 Vlissingen 11.30Haringvlictsluizen 0.32-13.02. Rotterdam 1.48-13.58. Schevenin- gen 0.03-12.32. IJmulden 0.42-13.09 Den Hel der 437-17.33. Harlingen 6.47-19.51. Delfzijl 8.53-21.45. HOOG WATER l-12-'75 Vlissingen 0.04-12.24. Haringvlietslulzen 1.29-13.58. Rotterdam 2.39-14.57. Schevcnin- gen 1.04-13.29. IJmuiden 1.41-14.04. Den Hel der 5.56-18.37. Harlingen 8.03-20.49. Delfzijl 9.59-22.41. cd-S r W' OPKLARINGEN MIST SNEEUW BEWOLKING 10 MAX.TEM*. tO MIN. TE MP. WINDRICHTING onder redactie van loessmil Een paar maanden geleden al weer, in september, gaf het Nieuw Israëlitisch Weekblad een bijzon der nummer uit, dat van a tot z gewijd was aan de 'Gazeta de Amsterdam' van 7 januari 1675 en de uitgever daarvan David de Castro Tartas. De oudste nog be staande joodse krant ter xoereld, dachten ze bij het NIW, en niet zonder reden: op een congres van joodse journalisten dat in februari van dit jaar in Jerusalem werd gehouden, werd augustus 1975 uit geroepen tot 'maand van de joodse jers' ter herinnering aan de 'Ga zeta', die driehonderd jaar geleden als eerste joodse krant in Amster dam verscheen. Het oudste exem plaar dat van alle joodse kranten bewaard is gebleven naar voor beeld waarvan het NIW een facsi mile-uitgave maakte is in het bezit van Bibliotheca Rosénthalia- na in Amsterdam dacht men óok. Maar dat bleek een vergis sing. Die 'Gazeta' van januari 1675 ligt wel in die bibliotheek maar amatexir-historicus en verzamelaar Jan Anderson (38) heeft op zijn ■zolder in Vlaardingen een 'Gaz- zetta d'Amsterdam' liggen, ook een uitgave van De Castro Tartas, maar dan in het Italiaans. En deze 'Gazzetta' is van 30 maart 1673, bijna twee jaar ouder dus dan die Spaanse 'Gazeta'. De voorpagina's van beide kran ten heeft het NIW nu verkleind in het nummer van 28 novem ber afgedrukt en ook is iets uit de inhoud vertaald. Want 1673 was voor ons land het jaar na het rampjaar 1672, waarin het volk redeloos, de regering radeloos en het land. reddeloos was. In 1673 wordt er behoorlijk orde op zaken gesteld: de kleinere steden krijgen versterking van goed uitgeruste compagnieën om zich bij even tueel nieuwe vijandige aanvallen goed te kunnen verdedigen. De Prins van Oranje voert geheime besprekingen met Spanje en de keurvorst van Brandenburg en er is een topconferentie op komst: 'Daar de heren ambassadeurs van Zweden aan de Staten hebben medegedeeld, dat de Koningen van Frankrijk en Engeland er ten slotte in hebben toegestemd vre desonderhandelingen te voeren in één van de acht neutrale steden die hun waren voorgesteld, en voor dit doel de stad Keulen heb ben aangewezen, hebben onze Het heeft niet mogen baten: ko ningin Juliana heeft de smeek bede om hulp voor het Belgische stadje Waasten naast zich neer moeten leggen. Waasten, dat dicht bij de Franse grens ligt en maar 3800 inwoners telt, dreigt met vier naburige plaats jes tot één gemeente samenge voegd te worden. Bevolking en gemeentebestuur willen dat niet en in een wanhopige poging om de grote historische waarde van de stad als overtuigend argument tegen samenvoeging aan te voe ren. dook burgemeester Jean Ka- pelle zelf in de archieven. Vol gens de Belgische correspondent van de Leeuwarder Courant ont dekte hij daarbij dat Waasten een echte beschermvrouwe heeft: de Nederlandse koningin, die o.m. 'Barones van de Heerlijkheid Waasten' blijkt te zijn. De voort varende burgemeester zag de. redding van zijn stad al opdoe men: de beschermvrouwe zou de samenvoeging kunnen verhinde ren en in die trant vroeg hij haar dat ook. Maar koningin Juliana heeft het moeten laten afweten. Als buitenlands staatshoofd mag zij zich niet in puur binnenland se aangelegenheden van een an der land mengen. soevereine vorsten een afgevaar digde uitgekozen om hen te be danken'. Een belangwekkend stukje ge schiedenis en dus een belangwek kende vondst, deze 'Gazzetta', en de meeste deskundigen op het ter rein van de joodse geschiedenis, door het NIW naar hun mening gevraagd, zijn dan ook erg en thousiast. Sommigen spreken zelfs van een wereldontdekking, maar dr. L. Fuks, oud-conservator van de Bibliotheca Rosenthaliana, is van mening dat de Italiaanse 'gazzzetta' daarom nog niet ouder hoeft te zijn dan de Spaanse 'Ga zeta'; hoogstwaarschijnlijk werd ook die Spaanse editie al in 1673 uitgegeven, al zijn er geen bewijs- exemplaren meer van te vindien. Maar ook hij noemt de vondst van Anderson 'wetenschappelijk enorm belangrijk' en het NIW zelf spreekt van een unieke vondst. Wel wat riskant om een woord als iniek te gebruiken. Wie weet komt er vandaag of morgen iemand met een nog ouder exem plaar op de proppen. Wie altijd nog eens in Londen de aflossing van de wacht met eigen ogen wil zien, moet hard lopen. Robert Brown, de britse staats secretaris voor legerzaken, heeft in het Lagerhuis gezegd, dat van af 1 januari de wacht voor het koninklijk paleis niet meer elke dag afgelost zal worden. De ce remonie slokt veel te veel geld op en zal daarom zo veel moge lijk worden beperkt. Wel wordt geprobeerd om de traditie ter- wille van de vakantiegangers ten minste in het toeristisch hoogsel- soen in stand te houden. Een rijbewijs is voor mannen be neden de 26 jaar uit den boze, vinden twee Deense meisjesstu denten in de sociologie. Ze zijn tot die slotsom gekomen na be studering van 38 verkeersonge lukken op Jutland, die voor voet gangers een dodelijke afloop hadden. In 22 gevallen bleek de automobilist een man onder de 26 jaar geweest te zijn, van wiens auto in tachtig procent de remmen niet deugden. De studen ten hebben ook nagegaan hoe het met dronken autobestuurders zat, die op het eiland bij een dodelijk ongeluk betrokken waren: 75 procent van hen was zelfs jonger dan 23 jaar. Conclusie van de dames: Jonge mannen rijden gevaarlijk en han delen voor hun zesentwintigste nog te agressief om ze achter het stuur van een auto te laten zitten. Voor vrouwen gaat dit al lemaal niet op. Die zijn op hun 18e wél rijp voor een rijbewijs. Nog maar nauwelijks kon ze zich 'mevrouw' noemen, of de 23-jari- ge Isabel Escorcia was alweer weduwe. Op de receptie na de voltrekking van haar huwelijk in Managua, de hoofdstad van de Zuidamerikaanse republiek Nica ragua, danste de stralende bruid met een kennis, want haar nieuw bakken echtgenoot zat al een he le tijd aan de bar te drinken. Plotseling wankelde haar Julian dronken de dansvloer op, rukte zijn vrouw uit de armen van haar danspartner en sloeg haar temid den van de feestvreugde een paar keer hard in het gezicht. Isabels vader stormde woedend naar vo ren, hij en zijn schoonzoon trok ken tegelijk hun pistolen en schoten elkaar tegelijk dood. Isa bel werd, In baar trouwjapon, met een gewonde schouder naar het ziekenhuis gebracht. (ADVERTENTIE) Eert 6utisMxL -tfjdoi uifc Öojccan. c&/u<5&&&-Tvafamaa£ wMteukuemjs e (\<)o6-tg6<j) Van het zo geliefde blad „De Spiegel", dat van 1906-1969 wekelijks het nieuws uit binrfen- en buitenland in tal van-gezinnen bracht, is nu een facsimile-uitgave verschenen. Uit de.in totaal niet minder dan 3068 nummers die van de pers kwamen, heeft oud-Spiegelredacteur Piet Terlouw een karakteristieke keuze gemaakt. „Dit was De Spiegel" is een boeiend kijk- en snuffelhoek geworden van maar liefst 160 pagina's, met illustraties op alle bladzijden. Zo komt u foto's tegen van Abraham Kuyper, Colijn, de leden van het koninklijk huis door de jaren heen, zien we de gevolgen van da watersnoodramp in '53 en zijn we te gast bij Anne de Vries „Dit was De Spiegel": een kostelijk document. Met een woord vooraf van Ben van Kaam. Verkrijgbaar in de boekhandel voor f 19,90. Tijdelijk, tot 1 jan. '76 echter slechts f 15,90. ZOMER KEUNING BOEKEN - WAGENINGEN

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 5