Aangrenzende Waddengebied landen moeten samen beheren' Vooral kinderbijslag staat op de tocht 7 NIJENRODE UITGEVERIJ T. WEVER B.V. POSTBUS 59 FRANEKER Langdurige demonstratie l voor Russische joden jskundigen na driedaagse conferentie op Schiermonnikoog: jchaa mbevelingen Schiphollijn niet tot Rotterdam Man zou tot kwart miljoen gulden hebben opgelicht J. C. Hamel SOLDATENDOMINEE C. van Heekeren e.a. HET PANNETJE VAN OLIEMANS Velzeggend zwijgen over bezuinigingen op sociale voorzieningen Kabinet Door de nood opgedrongen plan vindt instemming TNO-ers willen in Dakar informatie krijgen over Arends Gemeenteraadsleden in Utrecht willen boycot AMRO-bank nMETZLER- Onvoordelig om de DAF46 uit te sluilen Dus't is onvoordelig om geen proefrit te melken Dit is de mens Dit is haar leven Dit is waar het voor haar om gaat rtet ierdag 29 november 1975 binnenland trouw/kwartet 3 (ADVERTENTIE) IIERMONNIKOOG Het Waddengebied, zoals zich dit uitstrekt van Den Helder tot Tsbjerg, et worden beschouwd als één geheel en dient ook als zodanig door Nederland, West-Duitsland en ïemarken te worden bestuurd. ;hoot gehei d teget die ee liet pn g een van de conclusies die enschapsmensen uit drie aan de Idenzee grenzende landen heb- getrokken na een driedaagse ferentie, die gisteren op Schier- ïnikoog eindigde. De onafhan- Jbe deskundigen zijn bijeenge- ien op initiatief van staatsse- aris Meijer (CRM) die eind vo- jaar gesprekken in Kopenhagen Bonn heeft gevoerd met zijn jnse en Westduitse collega over Rijkheid van een gezamen- beheer van de Waddenzee. neip eetje z' aan6va fens de Deense- Westduitse en perla-ndse deskundigen is ner- in Europa en zelfs in de we- geen natuurgebied dat met de Idenzee vergelijkbaar is. Het ge- dat wordt gekenmerkt door grote rijkdom aan landschaps ets op jfcien en planten- en dierenle- eheim staat volgens hen aan vrijwel hien di elfde bedreigingen bloot. Het formul t hierbij met name om indus- eperg vestiging, havenontwikkeling, geheii eatie en inpoldering. 1 twintig deskundigen die in aitermonnikoog bijeen zijn ge- eijn mi h uUir!#""* onvei e Pred es doe hoe nie anisee s „uitli iet boe ldoen< ot en 1 tot orden in van mmer num* DAG* 20.00 weest, hebben gezamenlijk een aantal aanbevelingen opgesteld, die moeten leiden tot een beter op elkaar afgestemd beleid in de drie landen, dit om het behoud en een ecologisch verantwoord beheer van een geheel gebied te kunnen ga randeren. De belangrijkste van de ze aanbevelingen, die aan de Ne derlandse. Westduitse en Deense regeringen zullen worden gedaan, zijn: een betere beheersing van nega tieve invloeden van buitenaf op het Waddengebied, zoals de vervuiling door de Rijn, de Elbe en de Eems en de kustrecreatie het zoeken van andere plaatsen voor de vestiging van vervuilende industrie, en, indien dat niet moge lijk is, de vraag te stellen naar de noodzaak van nieuwe industrieves tigingen; het tegengaan van inpolderin gen; het tegengaan van recreatie die de draagkracht van het gebied te boven gaat en het weren van scha delijke recreatievormen, zoals het gebruik van hoovercrafts en speed boten; het beperken van de vliegbewe gingen, met name door sportvileg- tuigen. Gedacht wordt aan een ver bod op het vliegen gedurende een bepaalde periode en tijdens bepaal de tijden, met name om de vogels tijdens de broedperiode niet te sto ren. De deskundigen achten het voorts wenselijk dat er een internationaal wetenschappelijk adviesorgaan in het leven wordt geroepen. De drie regeringen zouden bij iedere beslis sing eerst advies moeten inwinnen bij dit orgaan. ADVERTENTIE Instituut voor Bedrijfskunde te Breukelen. 3-jarige intensieve studie in de bedrijfskunde voor mannelijke en vrouwelijke abituriënten van het Voorbereidend Wetenschappelijk Onderwijs (V.W.O.): Gymnasium en Atheneum. Informatiedag op Nijenrode zaterdag 13 december 1975 aanvang 13.00 uur. Inlichtingen en documentatiemateriaal: Administratie Nijenrode te Breukelen; ook telefonisch; 03462 -1944. DEN HAAG Minister Westerterp voelt niets voor het doortrekken van de Schiphollijn naar Rotter dam, via de bestaande Hofplein- spoorlijn. Dit blijkt uit het ant woord, dat de bewindsman gisteren gegeven heeft op vragen uit de Tweede-Kamercommissie voor ver keer en waterstaat. De minister zei dat het traject Minervalaan (Am sterdam .«-Schiphol in een zo hoog mogelijk tempo worden uitgevoerd. De Schiphollijn zal m 1981 gereed zijn. De minister deelde mee dat het doortrekken van de Schiphollijn naar Rotterdam 522 miljoen extra zal vergen. Hij zei dat gisteravond in een nadere toelichting op de vragen van de Kamercommissie. In dit nadere antiwoord zei de be windsman dat de Schiphollijn ge bruikt zal worden voor treindien sten tussen Amsterdam-zuid Schiphol - Leiden - Den Haag CS, en tussen Amsterdam-zuid - Schip- hot - Leiden - Den Haag HS - Rotterdam - Dordrecht. De dien sten naar Rotterdam kunnen bij dragen aan een oplossing van de problemen rond het Rotterdamse vliegveld Zestienhovien. AMSTERDAM Met de arrestatie van de 39-jarige Amsterdamse koopman Van der M. heeft de poli tie een onderzoek afgesloten waarin sprake was van een lange reeks oplichtingen tot een totaal bedrag van minstens een kwart miljoen gulden. De man werd Het Waddengebied Noordwijk waar hij ondergedoken was. Hij heeft een volledige beken tenis afgelegd. Hij zou een lange reeks oplich tingspraktijken achter de rug heb ben, onder meer met het doorver kopen van foundations op markten in de kop van Noord Holland. Voor de partijen had hij de leveranciers niet betaald. De man heeft in Am sterdam een woning bemiddelings bureau gehad. Hij zou borgsommen in eigen zak hebben gestoken. Tn mei '75 begon hij in Ouderkerk aan de Amstel een luxueus ingericht bemiddelingsbureau. Hij bemiddel de bij de verkoopv an pleziervaar tuigen en caravans. Hijk reeg zelfs ln korte tijd een ruime klantenk ring. Hij verkocht enkele boten en caravans, maar droeg de opbrengst niet af aan de eigenaars. Toen er eind julik lachten kwamen, was hij al ondergedoken. Ook op zijn on derduikadres zou hij inmiddels, on der een valse naam, al diverse mensen hebben opgelicht. J.C. Hamel Soldatendominee Ervaringen van een legerpredikant in Japanse krijgsgevangenschap Met een woord vooraf van Dr. I. H. Enklaar Tweede, uitgebreide druk. Omvang 224 tekstpagina's, geïllustreerd met een aan tal foto's en kamptekeningen. In fraaie paperback-uitvoering (omslagontwerp: Charles Burki). Prijs 17,50. Ds. J. C. Hamel, destijds predikant van de Protestantse Kerk te Semarang, nam in 1941 op verzoek van de gouverneur-generaal Jhr. Tjaröa van Starkenborch Sta- chouwer als legerpredikant dienst bij het KNIL. Tijdens de Japanse bezetting werd hij samen met tienduizenden andere Nederlandse en geallieerde militairen geïn terneerd. Over de daaropvolgende kampperiode, die hij zelf als de vruchtbaarste van zijn le ven beschouwt (hij verbleef achtereenvolgens in tien verschillende kampen, o.rr. aan de beruchte Birma-Siam-spoorweg). vertelt Ds. Hamel in dit boek. Niet alleen voor de nabestaanden van de plm. 1400 gestorven kameraden die Ds. Hamel in hun laatste ogenblikken heeft bijgestaan, maar voor allen die belang stellen in de geschiedenis van de Pacific-oorlog is dit boek, dat in 1948 voor het eerst verscheen, ruim dertig jaar na het gebeurde nog steeds aangrijpende lektuur. Een menselijk dokument, dat zijn histo rische en morele betekenis ook voor komende generaties zal blijven behouden. 1 C. van Zeekeren e. a. mg:--* Vijfhonderd krijsgevangenen onder de Japanners 500 krijgsgevangenen onder de Japanners Zuid-Atjeh, 1944 Tweede, uitgebreide druk. Omvang 224 tekstpagina's, geïllustreerd met een aan tal foto's en kamptekeningen. In fraaie paperback-uitvoering. Prijs 17,50. Dit boek geeft een even curieus als boeiend verslag van de onvoorstelbare ellen de, maar ook van de onvergetelijke kameraadschap die 500 Nederlandse, Britse* en Australische krijgsgevangenen, tijdens de bezetting in Zuid-Atjeh geïnter neerd. hebben ervaren. Een van die gevangenen. A. H. Oliemans. had bij wijze van tijdpassering de namen van zijn 500 kampgenoten aan de buitenkant in zijn etens blikje gegrift. Aan dit „pannetje van Oliemans" en aan de heer Van Heekeren, voormalig Indisch bestuursambtenaar en zelf een oud-lid van de zgn. „Atjeh-party", heeft dit boek zijn naam en ontstaan te danken. Van Heekeren stelde het samen nadat hij hon derd van de vijfhonderd personen wier namen in het pannetje gegraveerd staan, had opgespoord en bereid gevonden hun kampervaringen op papier te zetten. Daardoor is een uniek dokument ontstaan, dat een evenwichtig en toch bijzonder levendig beeld geeft van wat zich tijdens de Pacific-oorlog in deze uithoek van de Indische Archipel heeft afgespeeld. Enkele recensies: „Een van de belangrijkste menselijke dokumenten die ons land bezit" (De Nieuwe Linie) - „Dit zo nuch tere en tevens zo aangrijpende relaas kan nauwelijks overtroffen worden" (Clara Egginkin het Leidsch Dagblad)-„Voor dit ene boek kan men alle monumenten van mij cadeau krijgen" (Rudy Kousbroek in het Algemeen Handelsblad). Beide boeken zijn inmiddels verschenen en in elke goede boekhandel verkrijgbaar, n DEN HAAG Het soüdariteitsco- mité joden in de Sowjet-Unie houdt vanaf vandaag tot en met volgende week donderdag (in de Chanou ka -weekeen aantal de monstratieve bijeenkomsten voor de Russische ambassade in Den Haag. De demonstraties beginnen vana vond om half zeven met het ont steken van een Chanouka-kande- laar voor het ambassadegebouw. Vervolgens wordt een petitie aan geboden waarin vrijlating wordt geëist van de in de Sowjet-Unie ge vangen zittende joden. Morgen, maandag, dinsdag en woensdag zal de kandelaar telkens om half vier worden ontstoken. De bijeenkomst duurt dan tot half vijf. Donderda gavond tenslotte begint de demon stratie om acht uur. loor Bert de Jong HT: EN HAAG Tijdens het debat over de begroting van sociale zaken deze week is et zwijgen belangrijker geweest dan het spreken. Want dat zwijgen kan opgevat orden als instemming. Deze instemming betrof het door de nood opgedrongen gi- antische plan op de sociale voorzieningen en sociale verzekeringen te bezuinigen, folgend jaar moeten de beslissingen worden genomen', merkte Roolvink (ARP) onderdag op. 'De kosten blijven maar stijgen. We kunnen geen maand meer mis- in: IJ rbij de varen? Chris- en. 1977 moeten de bezuini- ngsmaatregelen al effect ebben. De eerste opgave is irect een bedrag van zeven onder d miljoen gulden te Inden. Op den duur zal, zo lidt de opgave, zes miljard ïlden worden bespaard op sociale verzekeringen en de jaren tot 1980 zal 9 tot miljard gulden in de totale ollectieve sector (overheids- itgaven en sociale voorzie- ilngen). Iet rijtje van sociale verze- eringen nagaand, kwam me- rouw Nel Barendregt van de •v.d.A. terecht bij het 'af touwen' (daarmee wordt het Verdwijnen' bedoeld) van de inderaftrek voor de inkom- tenbelasting en een drasti- :he inkrimping van de kin derbijslag. aarom e den- ciezen. s beter ter di u zich >p het (stud. Opmerkelijk was, dat niet de est van de Kamer barstte Van verontwaardiging over >or alltHeze aansiag van de socialis- en op ons sociale stelsel. Het berustend stilzwijgen kon als je nof nstemmend worden opgevat, heb-^elfs de KVP reageerde niet P dit punt. n de sfeer van de kinderbij slag en kinderaftrek is juist een belangrijke bezuiniging mogelijk. Nel Barendregt leg de mij uit, dat de P.v.d.A. met deze suggesties duidelijk haar goede wil heeft willen tonnen om mee te werken aan de noodzakelijke bezuinigin gen. Het aantrekkelijke voor de P.v.d.A. van het 'afbou wen' van de kinderaftrek is, dat de genieters van de hoge re inkomens voortaan niet meer extra zullen profiteren van deze belastingfaciliteit. De PvdA denkt verder aan het afschaffen van de kinderbij slag met uitzondering voor de gezinnen met de lagere inko mens. ARP-kamerlid Roolvink wil de donderdag na het debat over sociale zaken wel rea geren met de opmerking, dat de kinderbijslag nooit het vu rigst is verdedigd door de so cialisten. Niettemin spreekt hem deze bezuinigingsmoge- lijkheid wel aan. 'De kinder bijslag zal zeker niet onge moeid blijven', zegt hij. 'De rijkere mensen hebben de kinderbijslag eigenlijk niet nodig. De bijslag kan er best af. Het invullen van het for mulier voor de kinderbijslag heb ik nooit zo leuk gevon den'. Ook Roolvink denkt aan het handhaven van een aparte kinderbijslag voor inkomens tot bijvoorbeeld een twintig duizend gulden. Gedacht kan ook worden aan een bijslag voor kinderen, die het voort gezet onderwijs volgen. Geen progressie De VVD-er Van Aardenne wil wat de kinderbijslag be treft minder ver gaan dan waaraan P.v.d.A. en ARP voorlopig denken. Zijn sug gestie was de progressie naar het aantal kinderen eruit te B. Roolvink: Uitstekend stel sel, maar we moeten ervoor willen en kunnen betalen. halen. Je zou dan voor elk kind uitkomen op het reeds een tijd lang 'bevroren' be drag van 164,58 per drie maanden. Om de gedachten te bepalen: 'het bedrag voor het achtste kind is nu 439,92'. De VVD denkt verder als be zuinigingsmogelijkheid aan de werkloosheidswet, de ge zondheidszorg, de WAO, de ziektewet en de automatische koppeling van het minimum loon en de sociale uitkerin gen. Roolvink ziet het hand haven van deze koppelingen evenmin zitten. Van Aarden ne wilde evenals minister Boersma had gedaan, in be ginsel geen enkele sociale re geling van de bezuinigingen uitsluiten. Hier tekende zich de eerste tegenstelling af in de gTote slag om de sociale verzeke ringen en voorzieningen, die volgend jaar zal worden ge leverd. Nel Barendregt ziet namelijk bij bezuinigingen op de voorzieningen buiten de kinderaftrek en kinderbijslag meer de rechten van de groep met de lagere inkomens in gevaar komen. Een ontkop peling van minimumloon en sociale uitkeringen zal de P.v.d.A. niet gauw goedkeu ren. De KVP'er Hermsen noemde als bezuinigingsmogelijkheid de uitkeringen slechts waar devast te maken in plaats van welvaartsvast. Een ambtelijke commissie (de commissie-Lamens) be studeert nog de mogelijk heden tot bezuinigingen. Roolvink gelooft niet, dat deze commissie eruit komt. Daarom stelde hij minister Boersma voor een commissie van een aantal onafhankelij ke deskundigen te benoemen, die hem beleidsadviezen moe ten geven. Dan kunnen kno pen worden doorgehakt. Minister Boersma liet de pro blemen niet helemaal onbe sproken. Hij liet twijfel door schemeren over de tijdige in voering van een nieuwe so ciale verzekering, die al lang is beloofd: de AAW, de uit breiding van de wet arbeids ongeschiktheid tot de zelf standigen. En weer was het Nel Barendregt: met sugges tie goede wil willen tonen. stilzwijgen van de Kamer veelzeggend. Het hele Nederlandse verze keringsstelsel staat op de tocht, leerde het debat over sociale zaken deze week. De kinderbijslag is voor een deel een achterhaalde voorziening en voorziet niet altijd in de behoeften. Vraag aan Rool vink: is het stelsel dan toch verouderd? Antwoord: Ons stelsel is uitstekend. Maar we moeten er voor willen en kunnen betalen. Die bereidheid en mogelijk heid zijn er niet meer. De protesten tegen de herziening van het sociale stelsel bleven immers uit. Vervolg van pagina 1. De heer Den Uyl zal de Nederland se wens volgende week maandag en dinsdag op tafel leggen bij de EG- topconferentie in Rome. Den Uyl was gisteravond slecht te spreken over een bijeenkomst van enkele weken geleden in Brussel, waar or ganisaties van ondernemers en vakbeweging met de Europese auto riteiten beraadslaagden over de economische problemen, Deze bij eenkomst was ook een uitdrukkelij ke Nederlandse wens. Er is echter alleen maar gepraat, niets besloten. Volgens Den Uyl kwam dat doordat de Europese autoriteiten de confe rentie 'niet al te best hadden voor bereid'. Volgens Den Uyl is er sterke be hoefte aan overleg per bedrijfstak op Europees niveau, vooral in be drijfstakken waar men kampt met overcapaciteit. DEN HAAG De voorzitter en de directeur van de dienst grondwa- terverkennang van TNO, de heren L. B. J. Stuyt en F. Walter zijn donderdag naar Dakar vertrokken om zich daar op de hoogte te stel len van de omstandigheden rond de verdwijning van de TNO-medewer- ker Nico Arends. Dit heeft het TNO gisteren meegedeeld. Het dagelijks bestuur van TNO vond een vertegenwoordiging ter plaatse belangrijk vanwege de ge brekkige mogelijkheden tot com municatie en de daaruit voortvloei ende onzekerheden over de wijze waarop de ontvoering in zijn werk is gegaan. Het ds bovendien nog niet duidelijk waarom Arends wordt vastgehouden en waarom hij is ontvoerd. UTRECHT Vijf gemeenteraads leden in Utrecht hebben B. en W. gevraagd mee t edoen aan de boycot tegen banken die leningen verstrek ken aan Zuid-Afrika. De assemblée van de wereldraad van kerken in Nairobi had deze boycot afgekon digd. De gemeenteraadsleden, die behoren tot de PvdA, PPR, D'66, PSP en CPN, vragen of' de gemeen te één of meer rekeningen heeft bij de AMRO-bank (een van de zes ban ken). Als dat het geval is willen ze dat de gemeente in het kader van de in ternationale solidariteit deze reke ningen en kredieten opheft en ver der ook geen bankhandelingen laat verrichten via de AMRO-bank. De vijf raadsleden geven er de voorkeur aan dat de gemeente geldleningen voortaan laat lopen via de post, chèque en girodienst. (ADVERTENTIE) bril: ieders oogmerk! (ADVERTENTIE) U wilt zuinigheid. Economisch in energieverbruik en onderhoud. U wilt veiligheid, ln deze tijd hoort een auto allereerst veilig te2ija U wilt comfort Makkelijk te besturen en aangenaam om in te rijden. Behoorlijk wat ruimte. Terecht verwacht u heel wat van uw auto. Er is een DAF dealer bij u in de buurt (ADVERTENTIE) Marie Gabriel Zuster Marie Gabriel begon als onderwijzeres op de lagere school, al snel volgde toen de Mulo. Na een opleiding in Engeland ging zij naar Zambia om daar een middelbare school op te richten en te leiden. Na 10 vruchtbare jaren in Zambia ging ze weer studeren, in Zwitserland. Nu werkt zuster Gabriel in Hyderabad in India aan het Vormingscentrum voor Indiase religieuzen waar de Indiase zusters geholpen en bevestigd worden in hun streven naar een religieus leven als christin in hun eigen cultuur en leefpatroon. Kijk vanavond naar haar film om half acht op KRO-tv Ned. II. Het is belangrijk, dat er nog mensen zijn (missionarissen), die ons lastig blijven vallen over het geluk en het recht van de mensen ginds. Daarom brengt de KRO in de filmserie "Mensen zonder grenzen" zes (van onze 7000) missionarissen op de tv. Niet als "helden", maar als mensen van vandaag. Die vanuit hun religieuze inspiratie tiun medemensen helpen. Op weg naar een hoopvol samenleven waar men niet leeft van brood alleen, maar waar dat "brood" toch wel erg belangrijk is. De serie "Mensen zonder grenzen" werd samen met de hieronder genoemde organisaties voor bereid. Dat Nederland zich mede-verantwoordelijk weet voor zijn misè(onarissen, blijkt uit de belangstelling en de - onmisbare - steun die deze organisaties krijgen. Ook van KRO radio en televisie. Ook bij deze jubileum-aktie. Deze aktie is een Iniliatiet van de KRO samen met de Memisa. Mensen in NoodCaritas. Mtva. Pauseii|ke Missie- werken. Vastenaklie en Week Nederlandse M MENSEN ZONDER GRENZEN giro 1566 Hilversum 'We spelen ganzebord en Tommy's broertje moet wachten tot htf uit de put gehaald wordt.'

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 3