ove,a,v:t!-— Geschiedenisonderwijs leek vaak op reis met een sneltrein dichtbij kri,gba»' voor moor 2.«? Commentaar Leraren bepleiten meer ruimte voor de maatschappijvakken •t énige maai ridbia ttpÜ »3. O""" Vnón"- to«s<«l 1 'ortugal 'rouw overleden a mishandeling oor haar man Laatste tijd verbreding en verdieping Van slag fyLost onurwbtui weerrapporten land waar het leven goed is neerslachtig eerste klas riik(s) opwekkend commandeurs iïmSSÏ -s* IJDAG 28 NOVEMBER 1975 BINNENLAND TROUW/KWARTET 5 (ADVERTENTIE) telefoon 030-*» zogeni ;r is Portugal ternauwernood ont- ipt aan de verschrikking van een 'apend treffen op grote schaal tus- de verschillende stromingen hin de strijdkrachten. Of de Portuge- na de grote spanningen van deze :k eindelijk de periode van rust je de["]Sen die ZÜ 20 broodnodig hebben, zeer de vraag. Er is in dit nog ir anderhalf jaar geleden bevrijde nog zoveel in beweging dat er lakkelijk opnieuw een crisis kan treken. gezag van de nu zittende regering voorlopig nog een wankele zaak, al heeft president Costa Gomes toch eens gedemonstreerd hande- te durven optreden tegen de ïhoorzame legereenheden, is te eenvoudig om de politieke in Portugal geheel toe te schrij- aan het doordrijven van die 'ultra s' elementen in het leger. Per slot rekening kan men hen niet verwij- dat zij ondanks de onderdrukking er het vorige regiem, voor de litieke scholing en organisatie heb- gezorgd, die hen na de val van itano zo'n grote voorsprong gaven, die voorsprong is veel te verkla- van de vasthoudendheid van de imunistisch georiënteerde militai- bij de huidige machtsstrijd in Zij hadden het grootste aan- tel in de staatsgreep van 1974, zij direct daarna in feite de :ht en bovendien meenden zij de ;te plannen te hebben voor Portu- 's toekomst. is het moeilijk om een stap terug doen als bij algemene verkiezingen jkt dat de overgrote meerderheid In het volk die kant niet uit wil. En e groepering moet deze verkie- mitslag respecteren zolang niet nieuw op duidelijke schaal het Por- »ese volk is geraadpleegd. Dat heb- n de communisten en een radicale nanticus als generaaf* Carvalho tot toe verzuimd en daarmee zijn zij 1 voor een groot déél verantwoor- lijk de chaos. >g niet alles is verloren in Portugal, is een hervormingsgezinde regering steunt op de grootste stromingen nnen het Portugese volk. Als die nu legenheid krijgt om een tijdlang te geren kan de politiek van Portugal de sfeer van voortdurende harde achtsstrijd en geruchten over staats- epen geraken. De communisten zijn die regering vertegenwoordigd en innen als zij dat willen laten zien zij in een democratisch land aard zijn op het bestuurlijke vlak. die manier kunnen de linkse achten binnen en buiten het leger, larop de leiders nauwelijks meer eep lijken te hebben, tot bedaren imen. De kansen op een reactie van chts zullen dan zienderogen slinken. DEN HAAG De vereniging van Leraren Ge schiedenis en staatsinrichting in Nederland (VGN) wil meer ruimte voor de maatschappijvak ken. Naast de exacte vakken en de talen komen de maatschappijvakken (geschiedenis, aardrijks kunde, economie, maatschappijleer) er te bekaaid af. Volgens de VGN zou bij de eindexamens van het voortgezet onderwijs de keus van tenmniste één van deze vakken verplicht moeten worden. De voorzitter van de VGN, de heer K. van Dijk, zei dit gisteren op een persconferentie ter aan kondiging van de brochure 'Afrekenen met 1600'. In deze brochure wordt een beeld gegeven van de ingrijpende vernieuwingen die het vak geschiede nis heeft ondergaan. Juist in deze vernieuwde vorm is geschiedenis en staatsinrichting een basis vak voor andere maatschappijvakken, aldus de VGN. 'Wanneer minister Van Kemenade via het onder wijs meer mensen monig wil maken, moet hij het vak geschiedenis een goede kans geven. Je kunt niet van mensen verwachten dat ze iets begrijpen van de maatschappij, als ze geen inzicht hebben in de geschiedenis. Geschiedenis leert de mensen op hun hoede te zijn voor ideologische verteke ning en helpt de leerling zijn plaats te bepalen in de wereld van nu.' De heer Van Dijk signaleerde dat de plaats die het vak geschiedenis in ons onderwijs heeft niet altijd in overeenstemming is met het belang van het vak. In theorie is elke leerling vrij om het vak in zijn examenpakket te kiezen. De eisen die vervolgopleidingen stellen laten de leerling in feite echter weinig ruimte. B-leerlingen van gym nasia en athnea bijvoorbeeld zien vaak geen kans dit vak erbij te nemen, al zouden zij dat willen. Een ander voorbeeld van verwaarlosing van het vak geschiedenis is de pedagogische academie. Hier is het vak geschiedenis alleen in de eerste twee jaar verplicht, en dan nog maar een uur per week. Studenten die het vak op de HAVO niet in hun paket hadden komen dan later met een mi nimale historische kennis voor de klas. door Piet Hageri DEN HAAG In het verleden heeft het geschiedenisonderwijs te veel het karakter gehad van een reis per sneltrein. In razende vaart wordt de leerling langs slagvelden, revoluties en andere gedenk waardige gebeurtenissen gevoerd. De jaartallen suizen aan zijn oog voorbij. Tijd om zelf in de geschiedenis te grasduinen en zich te ver diepen in de werkelijke betekenis van historische ontwikkelingen is er dan nauwelijks. tIJPSKERKE De 54-jarige vrouw A. M. P. B. uit Grijsperke, e tijdens een echtelijke ruzie zo man werd toegetakeld dat zij isteloos raakte, is in een zie nhuis in Middelburg overleden. ruzie ontstond over een voor- irp dat zoekgeraakt was. De man tfd daarover zo boos dat hij zijn ouw te lijf wilde gaan. De man. 46-jarige M.B., is aangehouden ingesloten. Dit beeld van het geschiedenisonder wijs is getekend door de Duitse his toricus Horst Rumpf en drs. T. M. Gilhuis, docent aan de Vrije Universi teit, herinnert ons eaan in zijn on langs verschenen boekje 'De wereld in een druppel' (Kok, Kampen). Gil huis is zelf een van de voorvechters van een radicale vernieuwing van het geschiedenisonderwijs. Samen met anderen bepleit hij een veel meer the matische aanpak van de geschiedenis, waarbij het thema dan zo gekozen wordt dat de leerling geintresseerd raakt in de historische verbanden die een bepaalde gebeurtenis betekenis geven. Op die manier kan de leerling makkelijker zelf op ontdekkingsreis gaan. De gisteren gepubliceerde brochure van dc Vereniging van leraren Ge schiedenis en staatsinrichting in Ne derland (VGN) wijst in dezelfde rich ting. De VGN probeert af te rekenen met het beeld dat nog bij veel mensen leeft: wie zich van zijn geschiedenis alleen herrindert dat de slag bij Nieuwpoort in het jaar 1600 plaats vond, heeft nooit echt geschiedenis gehad. Een van de belangrijkste veranderin gen van de laatste jaren is het los laten van de puur chronologische op zet. Natuurlijk kan de geschiednis niet zonder jaartallen, een globaal overzicht van de verschillende tijd perken is onmisbaar. Maar die tijdlijn is niet meer bepalend voor de inhoud van het vak, het is meer een kapstok waaraan het verhaal wordt opgehan gen. Op lagere scholen beginnen de derde, vierde klassers daarom niet meer bij de Batavieren om dan drie klassen la ter bij het heden uit te komen. Steeds meer scholen besteden in het begin de meeste aandacht aan de beleving van het verschil tussen vroeger en nu. Dat kan bijvoorbeeld aan de hand van bepaalde ontwikkelingen in het ver keer (van paardetram tot metro), in de mode, in het familieleven, enzo voorts. Daarbij staat de geschiedenis ook niet meer zo geisoleerd van an dere vakken. Op veel lagere scholen weidt geschiedenis gegeven als on derdeel van 'wereldoriëntatie'. In het lager beroepsonderwijs wordt geschiedenis doorgaans gecombineerd met aardrijkskunde, soms ook met an dere vakktn. In het algemeen voort gezet onderwijs' (MAVO - HAVO - VWO) wordt geschiedenis als afzon derlijk vak gegeven. Sinds 1968 is het hier alleen in de laagste klassen ver pik ht, daarna is het een keuzevak. Op het programma staat dan de ge schiedenis van de laatste vijftig jaar plus enkele bijzondere onderwerpen. Door deze nieuwe opzet waren de scholen gedwongen met vele vak op de helling te zetten. Zowel in de laag ste leerjaren (waar het vak nog voor ieder verplicht is) als in de hogere leerjaren (voor hen die het als exa menvak kiezen) was beperking van de stof nodig Behandeling van de hele geschiedenis (toch al een illusie) werd nu een onmogelijkheid. Nu kwam het erop aan in de diepte af te steken en de leerling iets te laten proeven van wat zich werkelijk in de geschiede nis afspeelt. Zo ontwikkelde zich on der meer de thematisch-exemplari- sche methode, waarvan Gilhuis een paar voorbeelden geeft. Een van zijn suggesties is dat je een klas de rede laat lezen die de En gelse premier Chamberlain op 17 maart iy39 hield en waarin hij ein delijk het gevaar van het nazidom onderkent. De klas kan dat lezen en herlezen, bespreken, vragen formule ren en dan aan het werk gaan. Met z'n allen of in groepjes kunnen de leerlingen graven in de geschiedenis. De rede van Chamberlain wordt zo het opstapje, de 'stijgbeugel' tot het onderwerp waarom het eigenlijk gaat: dé politieke situatie in Europa tussen de twee wereldoorlogen. Als het goed gebeurt verschaft deze werkwijze de leerling heel wat meer inzicht in de geschiedenis dan het geheugenwerk van jaartallen, staatshoofden en kabi netten. Andere verbeteringen Behalve deze fundamentele vernieu wing van het vak zijn er allerlei an dere verbeteringen, waarop de VGN- brochure de aandacht vestigt.- Zo werd in 1968 besloten om het vak staatsinrichting onder te brengen bij geschiedenis. Mede daardoor kwam er meer aandacht voor het verband tus sen historische ontwikkelingen en de maatschappelijke en politieke proble men van vandaag. In het algemeen kun je zeggen datyiet geschiedenison derwijs zich verbreed heeft. Vroeger bleef het vak nog wel eens te veel beperkt tot een militair-staatkundig feitenrelaas. Nu is er meer aandacht voor de cul turele en maatschappelijke kanten van de geschiedenis. Een voorbeeld daarvan is het vredesonderwijs, zo als dat nu beproefd wordt door een groep geschiedenisleraren samen met hun colega's voor het vak aardrijks kunde. Aan dit project van de werk groep Vredesonderwijs en het poleko- logisch instituut te Groningen be steedde Trouw in de laatste .vredes- week al uitvoerig aandacht. Belangstelling groeit Mede door de recenxte vernieuwin gen (ook op het terrein van de leer- midelen) is de belangstelling voor ge schiedenis de laatste tijd groeiende. Je zou dat onder meer kunnen aflezen aan de groei van het aantal studenten dat na het voortgezet onderwijs deze studierichting kiest. Maar ook vanuit andere vakgebieden, met name vanuit verwante maatschappelijke weten schappen, is de belangstelling voor de geschiedenis weer toegenomen. Het is een merkwaardig verschijnsel voortgezet onderwijs nog altijd zo'n dat de maatschappijvakken in het ondergeschikte plaats innemen. Aan de universiteiten hebben de gamma faculteiten (rechten, economie, psy chologie, sociologie, enz.) zich sinds de oorlog stormachtig ontwikkeld. Het wordt tijd dat ook het voortgezet onderwijs meer ruimte krijgt voor de maatschappijvakken. Wanneer de VGN daarvoor plein, zal men het haaïr niet kwalijk nemen dat zij hoopt dat ook het vak geschiede nis daar wel bij zal varen. (De V.G.N, brophure is te bestellen door storting van één gulden op post gironummer 128701, t.n.v. penning meester V.G.N., Den Haag). (ADVERTENTIE) nog kski moi ove 5C.hv eeft wel N< bep Is d d. atwl en hij sto ■uke •ukki bijb b NU IN EEN BAND 3 BOEIENDE ROMANS In deze omnibus vindt u 3 romans waarmee Jef Last bewezen heeft een talentvol prozaschrijver en een uitnemend verteller te zijn. „Elfstedentocht", „Zuiderzee" en „Het eerste schip op de Newa". Boeiende tekening van karakteristiek Nederlands volksleven, van mensen in hun vreugden en hun levensstrijd. 560 blz. f 27,50. In de boekhandel L.J. VEEN - WAGENINGEN Van onze weerkundige medewerker De depressie die kort geleden New Foundland achter zich liet, trac- teert West Europa nu op een flinke najaarsstorm. Hun minimum is naar Schotland doorgegaan met luchtdrukdalinigen tot 975 millibar en vergezeld van fronten, die de wind in onze omgeving opzweepten tot kracht 8 9 en boven de Noord zee plaatselijk 10. De westelijke circulatie is dus in vol bedrijf en wanneer eenmaal de zaak goed swingt, blijft de wisselvalligheid nog wel een tijdje. Heel gemakke lijk komen er in het voetspoor van de depressie, meestal iets zuidelij ker, namelijk jonge loten tot ont wikkeling. Van daar ook dat wij voor het komende weekeinde ook maar het beste kunnen rekenen op aanhoudend wisselvallig weer met temperaturen naar de hogere kant. Een maximum boven de Azoren van 1035 mbar completeert het beeld: de westelijke circulatie is er voor een belangrijk deel zo prach tig door geworden. Verder geven hoge drukgebieden van 1036 mbar boven Labrador en 1028 mbar bo ven noord oost Groenland alle ge legenheid aan koude poollucht naar het zuiden af te stromen. In het ontmoetingsgebied van warme en koude lucht zijn de condities gun stig voor nieuwe depressies. De regen begon in ons land in de namiddag en vooravond. Daardoor was er gisteravond om 7 uur nog niet meer dan 4-6 mm gevallen en lang niet overal. In Schotland, waar het veel eerder begon te rege nen, was de meter meer gevuld: Aberdeen gisteravond 17 mm. Lon den meldde 7 en Bournemouth aan de zuidkust 8 mm water. De baro meter 3t3eg in Scho; land en Enge land gisteravond flink achter het front en de lucht was er op veel ANP/KNMI 27-11-75 13 uur Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Luctath. R'dam Twente Vllssingen Zuid Limburg regen regen sneeuw regen regen regen regen regen regen regen Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbrück Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Sollt Stockholm Wenen Zürlch Las Palmas Tel Avlv Tunis Istanboel regen licht bewolkt onbewolkt licht bewolkt regen regen half bewolkt licht bewolkt geheel bewolkt licht bewolkt regen half bewolkt mist half bewolkt regen zwaar bewolkt licht bewolkt licht bewolkt zwaar bewolkt regen regenbul regen onweer geheel bewolkt regen zwaar bewolkt half bewolkt licht bewolkt zwaar bewolkt licht bewolkt mist plaatsen opgeklaard. Wel met hier en daar een bui. We mogen aanme- men dat ditzelfde weertype in de loop van vandaag ook bij ons door zal komen. Dat wil dus zeggen op klaringen geflankeerd door hier en daar een bui. In midden Europa wordt het gebied met sneeuw en vorst steeds meer aangetast. Toch werd het gister middag in Dresden niet warmer dan minus 1, Linz -3 en Praag -4 graden Celsius Op IJsland is het weer dik winter geworden. Akureyri in het noorden had gisteren geen hogere temperaturen dan -5 graden Celsius. Elders vroor het gistera vond 2 tot 4 graden en hier en daar viel sneeuw. Een merkwaardi ge waarneming gaf Vestmannaeyjar aan de zuidkust door. nl. matige regen bij een temperatuur van -4 graden Celsius in een harde noor den wind. M OPKLARINGEN 10 «ALTEN». MIN, TEN». WINDRICHTING onder redactie van loessmil 'De gemeente Borsele, gelegen in het geografische midden van de wonderschone provincie waar men de ruimte nog kan genie ten, is een jonge gemeente, die drie jaar geleden gvormd is uit vijftien kerkdorpen, welke elk een eigen karakter hebben'. 'Zoals zovele andere gemeenten doen, zouden wij nu verder kun nen gaan, en u een heleboel dingen opnoemen, die wij zelf in deze gemeente aantrekkelijk vinden. Wij zien daar vanaf. Veel liever hebben wij dat u zelf eens komt kijken'. 'Al deze dorpen verweven zich in een landschap met een niet af latend decor van wuivende bo men, dijken en wegjes, weilan den met heggen, boomgaarden, dozijnen oude boerderijen, het leven in de natuur. Zit eens in de berm van de dijk bij een der vele weeltfes, wat plassen zijn, ontstaan door dijkbreuken in vroegere eeuwen. Wandel eens over de dijk langs de Wester- schelde, waar wijdse vergezich ten tot aan de horizon u zullen boeien. En overal zullen de to rens met hun kernen u een ba- ken zijn in dit landschap'. Met deze poëtische beschrijving (en nog meer) van het land schap prijst de Zeeuwse gemeen te Borsele de nieuwe koop- en huurhuizen aan in twee van de Volgens de wereldgezondheidsor ganisatie (WHO) in Geneve lij den wel honderd miljoen mensen aan depressieve stoornissen. De WHO noemt drie omstandigheden die deze ziekten in de hand wer ken: 1. Het leven wordt steeds langer en wie erg oud wordt, neigt gemakkelijk tot ontmoediging en een gevoel van hopeloosheid: 2. de omgeving verandert in psy- cisch en sociaal opzicht snel, de arbeidsprestatie moet groter, en de daardoor ontstane spanningen leiden tot uitputting en neer slachtigheid; 3. toenemende hart en gewrichtsziekten gaan, even als neurotische stoornisen, voor ongeveer twintig procent met de- piessieve verschijnselen gepaard. Tegen dit soort ziekten is geluk kig meestal wel een kruid gewas sen. De meeste patiënten, zegt de WHO, kunnen met de bestaande geneesmiddelen beter worden of althans een heel eind in die rich ting komen. vijftien dorpen binnen de ge meentegrenzen. Een gebied voor fijnproevers, roept het klanten- wervende boekje, 'mensen, voor wie ook de natuur zijn waarde heeft'. Niks voor een gewoon mens blijkbaar en misschien ook niks voor de man en vrouw die wel eens iets heel anders over Borsele gelezen menen te hebben. Want behalve de ro mantische foto's van het land waar het leven goed is en de ontroerende volzinnen waarmee wuivende bomen, weeltjes, weg jes en weidse vergezichten be schreven worden, is er ook iets- in dit land, dat volgens velen, niet goed is: de kerncentrale en misschien in d e toekomst nog wel een tweede er bij. Het boekje zegt wel iets over de plaatselijke industrie'Helemaal zonder industrie kan het in onze moderne maatschappij nu een maal niet. Laat ons er echter op mogen wijzen dat deze industrie jong is. en op de mo dernste technieken is gebouwd, wat inhoudt dat het merkbaar zijn in de directe omgeving tot een uiterst minimum is terugge bracht". Geen woord over eep. kerncentrale dus. Misschien vindt het gemeentebestuur in tegenstelling tot een hele reeks Borselaren die centrale(s) echt niet erg, maar eerlijkheids halve moeten ze zo'n omstreden industrie natuurlijk wel vermel den. Het kan best allemaal waar zijn wat in dat boekje staat, maar wat er niet in staat, degra deert liet tot de halve waarheid. Belgische vrouwen die zes maan den of langer in verwachting zijn, mogen van 1 januari af in de trei nen in hun land bij voorrang eer ste klas reizen zonder dat ze een eerste klas-kaartje hoeven kopen als de Belgische spoor vegam en minister Chabert van verkeer het er tenminste mee eens zijn. De regeling wordt speciaal ge troffen voor de spitsuren; op die tijdstippen heersen er 'mens onwaardige reistoestanden', had de christen-democratische sena tor mevrouw Paula d'Hondt-Van- opdenbosch op de lijn Kortrijk- Zottegem-Brussel ontdekt. Het voorstel is dan ook varr haar af komstig. Aanstaande moeders die van de regeling gebruik willen maken, moeten wel een bewijs van de dokter overleggen, waar uit blijkt dat ze minstens een half jaar ver zijn. 'Een rijk(s)genoot is meestal niet rijk en soms niet genood'. Een stelling bij het proefschrift van W. G. M. v. d. Broek, die op dat proefschrift donderdag in Nijmegen is gepromoveerd. Juist als het grauw en regenach tig weer is, moet een mens zo vrolijk mogelijk voor de dag ko men, vonden ze in Zwitserland en daarom maakten ze een voor ge bruiker en toeschouwer opwek kend soort paraplu: in felle kleuren, met poppetjes, beestjes of andere vrolijke voorstellingen er op. Dit exemplaar is versierd met nijlpaardachtige neushoorns die het logge lijf in een jolig jurkje gestoken hebben. Burgemeester P. J. Commandeur van het Noordhollandse Wognum is na 31 maart geen burgemees ter meer. Op zijn verzoek is hem eervol ontslag verleend en daar mee komt een eind aan de reeks Commandeurs, die allemaal bur gemeester in diezelfde plaats waren. De nu nog zittende bur gemeester Is de vijfde en laatste Commandeur die tevens eerste burger van Wognum is. //79 ©PIB s mwwucm - —=4. S=- BP z~~ I 'Ik heb nog nooit eerder zo'n drukke dag gehad.'

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 5