Guyana aardig voor onafhankelijk Suriname Kardinaal vraa&r Spaanse koning[ liberalisering In dezeVolvo-stoel zit u niet alleen beter, in dezeVolvo-stoel rijdt u beter. Check zelf! voor weekend en vakantie Drente Overijsel Gelderland Diversen Als u dóórdenkt Zeer geïnteresseerd in samenwerking Schrijfster wint kort geding over Sinterklaasboek Stichting in berta tegen weigering r lerarenopleidingieep Iber-Bus N.V. Abonnees van Trouw (ook de nieuwe) kunnen een reis voor twee personen winnen. Trouw heeft ook altijd wat. VRIJDAG 28 NOVEMBER 1975 TROUW/KWARTE PARAMARIBO (ANP) De westelijke buur van Suriname, het voormalig Brits Guyana, is de onafhankelijke republiek met open armen tegemoet getreden. De Guyanese minister van buiten landse zaken Frank Wills, die in verband met de onafhankelijkheid in Suriname is, zei op een persconferentie in Paramaribo dat zijn land nu meer dan ooit geïnteresseerd is in economische en politieke samenwerking. JDA isn De toenadering tussen beide staten wordt bemoeilijkt door de grens problemen. Guyana en Suriname betwisten elkaar een stuk oerwoud aan de bovenloop van de CorantiJ- ne rivier, dat waarschijnlijk rijk is aan delfstoffen. Wills zei te hopen dat döit probleem spoedig op vreed zame wijze aai kunnen worden op gelost. Overigens ontkende hij dat. de grenskwestie ter sprake was ge komen In zijn ontmoeting met pre mier Ajrrom. Hoe serieus Guyana de betrekkin gen met Suriname neemt, blijkt wei uit het feit dat de regering in Georgetown als een van de eerste landen Suriname heeft erkend. Het consulaat van Guyana in Paramari bo Is op de dag van de zelfstandig- heöti verheven tot ambassade. Tot op heden komt de liefde echter wel van één kant. Dat Suriname er nog niet over denkt een vertegen woordiger naar de Guyanese hoofd stad te sturen, deerde minister Wills niet. Men kan dat van een land dat juist onafhankelijk is ge worden ook niet verwachten, aldus de minister. Wel wilde Willis noc wed even kwijt dat Suriname als deel van het koninkrijk wel verte genwoordigd was in Georgetown. Wills benadrukte de gemeenschap pelijke belangen van Suriname en Guyana op de werldmarkt in bauxiet. Wanneer het gaat om de -beheersing van de bauxietprijzen. kunnen we samenwerken zonder dat we ons bemoeien met eikaars binnenlands beleid met betrekking tot de verwerking van de grond stoffen, aldus de minister. Hiermee ging hij indirect in op de mogelijk heid van nationalisering van de bauxietindustrie in Suriname. De regering van premier Birnham !n Guyana heeft hiermee niet veel moeite gehad. Onlangs heeft ze het Amerikaanse bedrijf Reynolds en de vestiging in Guyana van een Canadees bauxietbedrijf genationa liseerd. Deze maatregelen passen ln de ldmikse koers van de regering in Georgetown. De regering in Suriname schijnt aan dergelijke maatregelen nog niet toe te zijn. Premier Arron sprak er over ln zijn onafhankelijk- heidstoespraaik. Hij vindt dat natio nalisering mogelijk moet zijn, maar hij laat daarbij in het midden wanneer dat zou moeten. De oppo sitie onder leiding van Lachmon is bang voor het teruglopen van de buitenlandse investeringen en heeft daarom geëist dat in de grondwet de bepaling wordt opgenomen, dat nationalisatie pas mag gebeuren nadat het parlement een speciale wet met tweederde meerderheid heeft aangenomen. De linkse koers van Guyana komt ook tot uitdrukking in de steun die het land verleent aan de verzetsbe weging in Frans Guyana. Guyana hoopt ook op dit terrein op de steun van Suriname - NEW DELHI (ARP, Reuter) Pre sident Aboe Sadat Mohammed Sayem van Bangladesj heeft de vorming van een nieuwe regering, (men spreekt over een 'comité van raadgevers') aangekondigd, zo heeft het Indiase persbureau PTI gisteren bekendgemaakt. Het comité telt ze ven leden. De president zelf be heert justitie, defensie, buitenland se zaken, en parlementaire zaken en houdt daarnaast de toepassing van de wet op de noodtoestand in het oog. Trots toont het Surinaamse leger de nieuwe uniformen tijdens een défilé voor het paleis van president Ferrier in Paramaribo. UTRECHT De kinderboeken schrijfster Margreet Bruyn uit La ren heeft van de president van de Utrechtse rechtbank, mr. V. J. A. van Dijk, gelijk gekregen in het kort geding dat zij had aangespan nen tegen de uitgeverij "De Fon tein' in Utrecht in verband met de uitgave van haar laatste boek 'Sin terklaas en de hulpzwartepieten.' Margreet Bruyn vond de uitgave en vooral de door een Duitse tekenaar vervaardigde illustraties in strijd met haar bedoelingen en vooral met de Nederlandse Sinterklaas sfeer. Zij eiste dat haar boek eo snel mogelijk uit de handel genomen zou worden, maar dat vond mr. Van Dijk zo vlak voor Sinterklaas niet uitvoerbaar. De vierduizend boeken die ln de handel zijn, mo gen worden verkocht maar her drukken mag 'De Fontein' niet in de huidige vorm omdat Tiet werk op essentiële punten zodanig af wijkt van wat die auteur voor ogen stond, dat sprake is van een ver minking, althans van een aantas ting van haar werk'. Juist bij een kinderboeken moeten illustraties en tekst op elkaar afgestemd zijn, al dus mr. Van Dijk. Mag reet Bruyn mag op kosten van de uitgever de essentie van het vonnis bekend maken via een advertentie in het vakblad van de boekhandelaren. De kardinaal hield dit pleidooi ln de preek tijdens de plechtige mis ter ere van de Heilige Geest met een daarop volgend Te Deum, die werd gecelebreerd ter gelegenheid van de troonsbestrijding van ko ning Juan Oarlos. Kardinaal Enri que, die als één van de concele branten de politiek liberale aarts bisschop van Barcelona Jubany had, drong er bijd e koning op aan het door hem overgenomen autori- tairer egiem te Liberaliseren. De kardinaal vroeg om gebed opdat de koning een bewind van recht vaardigheid zonder discriminatie zou kunnen voeren. Hij zei dat de kerk geen voorrechten wenst en riep op tot voorzichtigheid en sa menwerking teneinde vrede, vrij heid en harmonie in het nieuwe tijdperk te verzekeren. De mis werd opgedragen in de oude San Geronimo et Realkerk in Ma drid en werd bijgewoond door vele binnen- en buitenlandse hoogwaar digheidsbekleders. Koning Juan Carlos droeg het uniform van kapi tein-generaal van het leger met d versierselen van de orde van Karei IH en om de hals het embleem van het Gulden Vlies. Koningin Sophia droeg boven een groene japon de traditionele hoofdtooi de mantilla. De mis begon niet zoals de traditie wil met een dankend Te Deum maar met het om wijsheid en God delijke raad wagend Vend Creator Spiritus. Er waren gisterenn iet alleenm en- ndea l .32 senmassa's, die in de strat nHei Madrid het koninklijk ge; j juichten. Er werd ook gi streerd, voornamelijk bij d banchelgevangenis, waar vt tieke gevangenen zitten. De c leense politie brakd e demcfn. C voor algehele gratie, die do< k' veer tweeduizend mensen k orge houden, met waterkanomp- j traangas. Ook in San sloeg de politie een demc| f voor gratie uiteen. ZWOLLE Het bestuur stichting protestants-chi opleiding van leraren te gaat in beroep tegen de n beslissing van de minister derwijs op het verzoek tot ting van een tweede chi lemrenopleadiing. Uit het onlangs verschenei lenplan 1976-78 blijkt dat nister de aanvraag uit Zwt niet heeft gehonoreerd. Vol wet moet een dergelijke n beslissing met redenen word kleed. Het bestuur van de s in Zwolle heeft echter gee: mentatie van de minister De griffier der arrondissementsrechtbank te Dordrecht maakt bekend, datdoor Comelis Pieter Kooymans, wonende te Zuid Beijerland, ean wieop 18 juni door deze rechtbank definitief surséance van be taling werd verleend voor de tijd van 6 maanden, ingaande 7 mei 1975, op welke dag de surséance van betaling voorlopig werd ver leend, ter griffie is nederge- legd een ontwerp-akkoord. Bepaald, dat de schuldvorderingen in deze surséance van betaling bij de bewindvoerder moeten worden ingediend piterlijk op 6 december 1975. Bepaalt voorts, dat over het aangeboden akkoord in raadkamer zal worden ge raadpleegd en beslist op woensdag 17 december 1975 te 12.00 uur. De griffier der arrondisse mentsrechtbank te Dor drecht, Mr. R.M. Weste rink. JUWELEN, GOUD en ZILVER IN-EN VERKOOP H.W.DAMES Kruisstraat 19. Tel. 023-320431 Haarlem (bi) de RIDDER STRAAT). BEKENDMAKING De burgemeester der ge meente Lopik maakt be kend dat vanaf 1 december tot en met 15 december 1975 voor een ieder ter ge- meentesekretarie, afdeling Algemene Zaken, ter inzage ligt het verzoek van de heer J.D. Kers, met bijbehoren de bouw- en situatieteke ning om vergunning voor het bouwen van een auto-, stalling op -het perceel, kadastraal bekend gemeen? te Jaarsveld, sektie A. nr.' 2114, plaatselijk bekend Graafdijk 22 te Lopik. Het perceel is gelegen in een. gebied ten aanzien waarvan dè gemeenteraad op 23 september 1975 heeft verklaard dat een herziening van het vigerende bestem mingsplan in voorbereiding is. Het bouwplan wijkt af van het Uitbreidingsplan Lopik in hoofdzaak en on derdelen. In verband hiermede is het noodzakelijk, voor het ver lenen van de vereiste ver gunning toepassing te ge ven aan het bepaalde in artikel 19 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening, junk- to artikel 50, lid 8 van de Woningwet. Alvorens ech ter hiertoe over te gaan wordt een ieder in de gele genheid gesteld gedurende bovengenoemde termijn schriftelijk zijn bezwaren bij het kollege van burge meester en wethouders in te dienen. Lopik, 28 november 1975. De burgemeester van Lopik (Mr. W. Blanken) Nieuw Balinge, hartie Drente, gezell. inger. lux. bung.'s, c v., dpuche, kpelk., kerst, nieuwjaar nog enkele vrij. Inl. Fold. M. de Goede, tel. 05282-231 v.m. 238 n.m. Den Ham bij Ommen met de kerst zomerhuisjes te huur en alle week ends. G. J. Blekkenhorst. Nienenhoek 8. tel. 05495-1559. Harderwijk, tk. houten sta-caravans en chalets van de beste kwaliteit, ind. naar eigen keus. Speciale winterprijzen, met grote staanplaatsen, rustig terrein, bosr. omg.; nieuw van opzet, plm 3 km. v. strand en vis water. Bungalowpark "t Hogenveld, J. O. H. v.d. Kamp, Haspel 17, Har derwijk. tel. 03410-13625. HOOG-KEPPEL Pas gereedgek. VAKANTIEHUIS te huur met c.v., gr. plm. 55 m2. Gehele jaar door. Tel. 08348-1313. PUTTEN OP DE VELUWE Kampeerboederij DE SCHUIT. Unieke gelegenheid voor reünies en weekends. Kamers en appartementen m. eigen kookgelegenh. en alle comfort o.a. gezellige kantine, rijpony's en fietsen in bosrijke omg. Gervenseweg 23. Tel. 03419-266. met IBER-BUS elke vrijdag naar: TARRAGONA enkel 130 retour 240 BARCELONA enkel 120 retour 220 VALENCIA enkel 145 retour 260 BENIDORM enkel 155 retour 330 MALAGA enkel 185 retour 330 EXTRA OIENST kerstvak. Amstel 155 hs. tel. 249815 - 225095 OPENBARE KENNISGEVING De commissaris der Konin gin in de provincie Utrecht maakt bekend, dat provin ciale staten in vergadering bijeen zullen komen op donderdag 4, dinsdag 9, woensdag 10 en eventueel donderdag 11 december 1975, aanvang telkens 14.00 uur in de statenzaal van het provinciehuis. Achter St. Pieter 20 te Utrecht. De commissaris der Konin gin in de provincie Utrecht, PJ. Verdam. Burgemeester en wethou ders der gemeente Ede ma ken bekend, dat van de 4%% obligatielening 1952, oorspronkelijk groot 1.000.000.--, bij de op 14 oktober 1975 gehouden uit loting zijn aangewezen om op 1 december 1974 pari te worden afgelost de obli gaties nummers: 25, 30, 72. 112, 116, 120, 160, 193, 244, 248, 282, 283, 295, 296, 303, 307, 317. 347, 373, 391, 418, 422, 445, 459, 462, 476, 479, 493, 504, 505, 517, 551. 570, 575, 607, 618, 628. 683, 707, 751, 800, 825, 834, 837, 892, 932, 968,978, 984 en 985. Vrijdag 19 december a.s. komt ons traditionele Kerstnummer. Op groot formaat. Met talrijke gevarieerde artikelen. En voor het hele gezin een speciale grote puzzelpagina. Er zijn geweldige prijzen te verdienen. Zoals een ncrv-reis voor twee personen, een Gazelle fiets, een filmcamera van Capi-lux en nog veel meer. Nieuwe abonnees mogen ook meedoen. Vul snel de bon op de voorpagina in en verdien alvast een presentje. De nieuwe abonnee ontvangt dan keurig op tijd het prachtige Kerstnummer. En Trouw zelf natuurlijk. Als u autostoelen vergelijkt; reikt die vergelijking meestal niet veel verder, dan een korte impressie. Terwijl de werkelijke kwaliteit van een autostoel pas na een lange rit voelbaar wordt Die eerste indruk van comfort; blijkt vaak op de lange duur een pijnlijke indruk te zijn. De anatomische les De meeste autostoelen worden ontworpen op menselijke maten, die wij geen van allen bezitten. Namelijk de gemiddelde. Daarom begonnen Volvo-ontwerpers met een anatomische les. Want Volvo realiseert zich het belang van een autostoel, die geschikt is voor ieders individuele maten. En onder alle rij- en rustomstandigheden. Aan wat voor krachten worden de ruggegraat en de rugspieren blootgesteld tijdens het rijden? Na een uitgebreid researcfv-programma kwam vastte staan, dat een stevige Jendensteun vermoeidheid en dus pijn in de rug veelal voorkomt Hoe groot moet de hoek van de rugleuning zijn om nodeloze inspanning van de bestuurder te voorkomen? De beste positie- weliswaar individueel verschillend - ligt tussen de 110 en 130 graden. Deze rugleuning is traploos instelbaar van 90° tot bijna horizontaal. De autostoel op maat Deze Volvo-stoel is volledig aan te passen aan uw postuur, waardoor u perfecte controle hebt over de wagen. Zijn uw benen korter dan men gemiddeld noemt? Dan zet u de zitting lager. Uw armen zijn wat langer? U verstelt de rugsteun en voor zover de lengte van uw benen het toelaat verschuift u de stoel. Voelt u tijdens een lange rit vermoeidheid in uw rug? Door de lendensteun te verstellen, geeft de rugleuning u meer steun. Raken uw benen vermoeid? Stel de voorkant van de zitting wat hoger, zodat uw boven benen meer steun krijgen. Of u 2et de stoel wat verder naar achteren om uw benen te strekken. Vergelijk een Volvo uit de 240-série met de wagen, die u rijdt of wilt rijden. Gebrxnk daarbij Volvo's Checklist. Deze Checklist ligt voor u klaar bij iedere Volvo-dealer. En in ieder geval zendt Volvo u op aanvraagde Checklist toe. Een briefkaart aan DAF-VOIVO Personenauto Nederland BA', j postbus 16, Beèsd. is voldoende. Beter zicht, dank zij de stoel Doordat u de stoel precies kunt aanpassen, bereikt u uw ideale rijpositie en daardoor een optimaal zicht op de weg. En zelfs naar achteren houdt u open zicht, ondanks en dank zij de vaste, maar open hoofdsteun. Natuurlijk zijn ook de bekleding en vulling van de stoelen onderwerp van studie geweest. Lagen van natuurlijke vezels, rubber en kunststof vormen de stevige vulling, die overtrokken is met bekleding die een brandpreventieve behandeling heeft ondergaan. In de GL-modellen is de bestuurdersstoel zelfs uitgerust met een ingebouwde verwarming. Deze begint automatisch te werken als de temperatuur beneden de 14°C daalt en schakelt uit bij +26°C. Minder belangrijk, maar toch plezierig is de mogelijkheid de rugleuningen van de stoelen achterover te klappen in de rustpositie. Het zal u duidelijk zijn, dat er heel wat denkwerk is geïnvesteerd in uw zitplaats in een Volvo 240 of 260 type. En niet alleen in de zitplaats, dat zult u snel genoeg ervaren in een Volvo 240 of 260. VOLVO DAF-VOLVO Personenauto Nederland B.V., Postbus 16, Beesd '52 -Pi 84'^

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 18