U|KWJ wil duidelijkheid over 'bespioneren van personeel' m h 'Jk Peek&Cloppenburg Elfen, ostorderbond boos ver PTT-tarieven rovinciale herindeling broodnodig, maar dan el in verbeterde vorm if. drs. Berg over regeringsplannen: Personalia Uitspraak gevraagd ondernemingsraad V en D hauffeurs ken Van end en Loos Aantjes: Optreden Den Uyl werkt vaak averechts Dg geen besluit over eigen bezorging RTETI IDAG 28 NOVEMBER 1975 TROUW/KWARTET 15 n onze Haagse redactie N HAAG 'Bestuurlijke reorganisatie is broodnodig, maar en- e essentiële verbeteringen in de regeringsplannen zijn noodza- Ijk, wil de burger er enig profijt van hebben.' Dit zei prof. drs. L. Berg (oud-voorzitter van de Vereniging van Nederlandse ge enten) gisteren op een bijeenkomst van de Nederlandse Maat- appij voor Nijverheid en Handel. »ue vertrouwen in plaats van op wan trouwen. Namens de Beyenkorf as er op gewezen dat men daar wel een controlesysteem heeft voor de kassa's om het personeel tegen zichzelf te beschermen, maar dat men er niet aan geheime rapporten doet. eerste verbetering die Berg wil "Ibrengen is een ferme decentra le van rijkstaken (is het over- elen van rijkstaken naar pro- of gemeente). De overheid dit volgens hem dwingend moe- voorschrijven, omdat hij bang lat de rijksdepartementen zich hand en tand zullen verzetten n de decentralisatie. De rege- heeft toegezegd dat hiernaar azoek zal worden verricht. 'Dat arzoek is heilloos, behalve voor werkloosheid van academici'. vindt namelijk dat centralisa- Df decentralisatie niet iets is dat dt bepaald door wetenschappe- i, objectief bepaalbare criteria. uze een bepaalde taak door rijk, incle of gemeente moet worden orgd is volgens Berg in veel Hen een keuze. 'Men kiest voor ioneel gekozen beleid en voor gelijke behandeling van alle dan is centralisatie gebo- of men kiest voor controle de burgers en dan is decentra- geboden'. tweede fout in de regerings- men is volgens Berg het aantal nieuwe provincies. Dat aan- is volgens, hem te groot. Zijn raren tegen een zo groot aantal lncaes zijn dat zij te klein wor- voor taken die nu wel pp Inciaal niveau uitgevoerd kun- worden en zij samen te weinig oed kunnen hebben op het rijksbeleid. Bovendien wordt het aantal gemeenten per provincie te klein, zodat gemeente en provincie elkaar per definitie voor de voeten lopen. 'Er zullen niet zoveel meer dan elf provincies nodig zijn. Een bijkomend voordeel van minder provincies zijn de lagere kosten: 16 in plaats van 26 provincies scheelt per jaar ai 360 miljoen gulden', aldus Berg. Eigen belastinggebied Om te kunnen garanderen dat het overheidsbeleid dicht bij de burger gevormd wordt, moeten de gemeen ten over een groot eigen belasting gebied beschikken (en niet het leeuwendeel van de onroerend-goed belasting naar de provincie) en moeten zij rechtstreeks van het rijk een groot bedrag aan eigen middelen krijgen. Volgens Berg is de kern van de bestuurlijke reorga nisatie dat het rijk ter voorkoming van volstrekte overbelasting vele taken decentraliseert en die daar mee beter bhjnen het bereik van de burger orengt. onze_ parlementsredactie HAAG De Onafhanke- chauffeurs vereniging west !VW) heeft gisteren een val gedaan op het semi- rheidsbedrijf Van Gend en en andere grote transport- rijven. De OCVW beschul- deze bedrijven van zogehe- 'zwartrijderij'. ins de OCVW zouden deze gro- edrijven in veel gevallen hun auto's ongebruikt laten staan iaarmee ook de chauffeurs zon- werk laten zitten, door gebruik laken van de diensteen van zeer ie bedrijfjes, die ver onder de i hun diensten aanbieden, de gisteren aan regering en ede Kamer aangeboden nota Depschauffeur, ook een vak' gt de OCVW de overheid zo dig mogelijk tot een officiële nning van het beroep chauffeur omen. De vereniging zou dit wil- bereiken door het instellen van beroepsopleiding met afsluitende nens. Tevens willen zij aan het lige vrachtwagenrijbewijs dat aald kan worden op een vracht entje van 3.5 ton de beper- stellen dat met een dergelijk éwijs slechts mag worden gere- in vrachtauto's tot 7.5 ton. Voor ere vrachtauto's zou dan de spe- je beroepsopleiding noodzakelijk iten zijn. tarief stijging komt voor de xver- ihuizen neer op een stijging hun totale kosten met 2 pro- Wat de Postorderbond vooral zit, is dat de tariefstijging J «ld september plotseling uit de 'Mmi is komen vallen toen de cata- 40T al (ie deur uit waren en de koopprijzen dus voor meer dan half jaar vastlagen. Uitgaven i porti zijn voor de verzendhui- ïoven* eeil belangrijke onkostenpost, arom vond in andere jaren eds tijdig overleg plaats met de ««rijen over de op handen zijn- tarief saampassing. Overigens ft dit overleg ook in 1974 al tbroken. Kort daarna werd een riefsverhoging van 18 procent ngekondigd, wat betekent dat de ttikostcn over twee jaar meer 40 procent omhoog gingen, liens drs A. H. Geertman, be- lurslid van de Postorderbond, was niet nodig geweest als de PTT iar niet op zo'n antieke manier n investeringen moest financie- Dat moet helemaal gebeuren de lopende lnkoms-ten, een ncipe oat ln het bedrijfsleven al jaar geleden overboord is ge- rYfoid. Voor de kostenontwikkeling i het veel gunstiger zijn als de fT kon financieren met op de «9 pitaalmarkt geleend geld. Dat !dt des te meer omdat de inves- 1ngen een zeer groot percentage Verzending 1 Geen ontslag Van een onzer verslaggevers ZWOLLE De KWJ (beweging van werkende jongeren) heeft de centrale ondernemingsraad van Vroom en Dreesmann gisteren gevraagd zich duidelijk uit te spreken over de werkwijze van het controlebureau Lodge Service Holding Nederland BV te Amster dam binnen de vestigingen van dit concern. drachtgevers in vergelegenheid te brengen', aldus zou een functiona ris van Lodge hebben vertelaard. Onsmakelijk Onderscheiding Prof. dr. C.. den Hartog (70) is benoemd tot ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw. Staatssecretaris Hendriks heeft d e bijbehorende versierselen aan prof. Den Hartog uitgereikt tij dens een zitting van de voedings raad, waarin prof. Den Hartog als voorzitter aftrad in verband met het feit dat hij op 25 november 70 jaar is geworden. De onderschei ding is hem gegeven omdat hij nationaal en internationaa>l baan brekend werk heeft verricht op het gebied van de voeding. Hij is de opbouwer geweest van de voedings voorlichting en van het voedings- onderwijs op wetenschappelijk ni veau. Hij is een van de weinige all round voedingsdeskundigen in de wereld', aldus het ministerie van Volksgezondheid De zaak is enkele weken geleden door de KWJ-Zwolle aangezwegend toen er bij V en D in de Overijssel se hoofdstad enkele ontslagen wa ren gevallen (in één geval ging het om diefstal) nadat het controlebu reau Lodge rapportjes had uitge bracht. De grief van de KWJ (en het samenwerkingsverband voor het bij NKV. NW en CNV aange sloten winkelpersoneel. Decom, schaarde zich erachter) is dat Lod ge zich niet alleen bezig houdt met de controle op de kassa-behande ling maar ook in meer algemene zin personeelsbeoordelingen geeft. Andere bedrijven Behalve V en D maken, volgens de KWJ, in elk geval ook Hollenkamp Kreymborg, Jack en Jean en Hun- kermöller van de diensten van Lod ge gebruik. Deze diensten zouden bestaan uit het 'bespioneren' van het personeel. De KWJ wil graag een zo volledig mogelijk overzicht hebben van de zaken, die ermee samenwerken. Aan de raad voor grootwinkelbedrijven Js gisteren door de KWJ verzocht een inventa risatie te maken van de onderne mingen die met Lodge relaties heb ben. Ook andere werkgeversorgani saties in de detailhandel zullen be naderd worden. Het controlbureau werd 50 jaar ge leden in Engeland opgericht door John Lodge. Doel van het instituut was de detaillisten tegen hun eigen personeel te beschermen. Thans is het bureau actief in tal van Euro pese landen en ook daarbuiten, on der meer in Australië. Zeven jaar geleden vestigde het zich in Am sterdam. Men wil zoveel mogelijk buiten de publiciteit blijven. 'We zijn er niet op uit om onze op- Van de zijde van dt raad van bestuur van V en D-Nederland is meegedeeld dat dit concern jaar lijks 450.000 gulden aan Lodge uit geeft. Pierre Bruis, voorzitter van de Dienstenbond NKV zei dezer da gen: 'Het gaat ons niet in de eerste plaats om wat bij V en D gebeurt. Tal van ondernemingen werken met dit soort bureau's. Ik vind dat er in het winkelbedrijf geen plaats is voor instellingen, die zich van deze onsmakelijke methoden bedie nen. Het is onnodig spionnen in te schakelen bij personeelsbeoordelen. Dat behoort door de chef te gebeu ren, zoals in elke gewone zaak'. Een woordvoerder van De Gruyter verklaarde dat men daar nu een beleid heeft dat uitgaat van de eerlijkheid van het personeel. Bij Albert Heyn werd gezegd dat het personeelsbeleid gebaseerd is op In tegenstelling tot de directeur van het gewestelijk bureau te Zwol le heeft zijn collega ln Nijmegen geen toestemming tot ontslag ver leend voor een cassière van V en D die verzuimd had sigaretten aan te slaan. V en D bracht de zaak voor de kantonrechter. Ook deze weiger de het ontslag op grond van een Lodge-rapport toe te kennen. Wel gaat zij niet weer bij .V én D werken 'wegens verstoorde arbeids verhoudingen', maar ze moet zeven maanden loon ontvangen, iwaarna zij in de WW komt. Mr. W. M. J. Hoppers die namens het NKV als advocaat optrad zei: 'Ik vind de werkwijze van V en D en Lodge laakbaar. Vanwege de ge brekkige rapporten worden de werknemers in een erg kwaad dag- Licht gesteld'. De KWJ heeft gisteren bij onder meer de vestigingen van Vroom en Dreesmann an Overijssel, Drente, Groningen en Friesland een pam flet aan het personeel uitgereikt. Zij zegt dat zij naar eerdere publa- katies van winkelpersoneel uit alle delen van het land tal van reacties heeft ontvangen met betrekking tot het optreden van het bureau Lodge. Van onze parlementsredactie DE LIER De a.r.-fractieleider in de Tweede Kamer, mr. W. Aantjes heeft gisteravond op een bijeenkomst van zijn partij in De Lier kritiek geleverd op minister-president Den Uyl. Aantjes zei dat het kabinet wel iswaar een redelijk en gematigd be leid voert, maar dat Den Uyl door zijn optreden herhaaldelijk een an-, dere indruk vestigt. 'Dit werkt averechts, zoals uit de en quête van het weekblad De Tijd blijkt. Het Nederlandse volk wil niet de indruk krijgen extreem geregeerd te worden.' aldus mr. Aantjes. Hij zei ook dat een redelijk beleid niet voldoende is om een vertrou wensbasis te scheppen wanneer een van de coalitie-partners de andere steeds als remmer afschildert en schuldig verklaart aan het feit dat het eigen programma niet kan wor den uitgevoerd. 'In een samenwer king past niet dat de .ene partij zien- zelf als norm stelt.' aldus" mr. Aan tjes. Hij zei dat, als het kabinet met steun van de PvdA de moed opbrengt de maatregelen te nemen die in het be lang van het land nodig zijn, dit van grote betekenis zal zijn voor de toe komstige samenwerkingsmogelijk heden. 'Mijn voorkeur is bekend.' De toekomstige mogelijkheden hangen echter vooral af van het beleid en de presentatie van het kabinet en van de houding van de PvdA.' aldus mr. Aantjes. PERSONALIA Unicef-voorzitter Dr. C. Boer- bien, commissaris van de koningin in Zeeland, is in Den Bosch geïn stalleerd als voorzitter van de Stichting Nederlands Comité Uni cef. De heer Boertien is de opvolger van mr. Ph. C. M. van Campen. onze economische redactie [STERDAM De Nederlandse postorderbond, heeft bij minister bbers van economische zaken en bij de Tweede Kamer geprotes- Td tegen de verhoging van de posttarieven. Het tarief waar de itorderbedrijven mee te maken hebben voor verzending van ca- ogi en pakketten stijgt per 1 januari met 22,5 procent. (ruim 20) van de omzet uitmaken tegen bij een bedrijf als Philips maar 6 procent. Het is nog niet duidelijk of de postorderbedrijven uit de duurdere portikosten de conclusie zullen trekken de verzending voortaan zelf te verzorgen, al wordt de kans daarop wel groter. Ter Meulen in Rotterdam bezorgt trouwens al bij na alles zelf en Wehkamp in Zwolle (veruit het grootste bedrijf in de branche) voor een deel. Aan zelf rondbrengen kleeft hel bezwaar dat men niet goed de verzendpiek, kort na het verschijnen van de catalo gus, kan opvangen. De totale Nederlandse postorderom- zet wordt voor 1975 geschat op 700 miljoen of 1,2 procent van de Nederlandse detailhandelsverkopen. De postorderbedrijven realiseerden in 1974 een omzetgroei van 20 pro cent tegen de warenhuizen 10 pro cent en de overige winkels 12.5 pet. In 1975 waren de verschillen met andere vormen van detailhandel minder, hoewel het derde kwartaal er met 15.6 pet weer uitspringt (rest detailhandel 8 a 9 pet). De aanwijzingen voor het huidige na jaarseizoen zijn gunstig, aldus de voorzitter Fluitsma van de Postor derbond. I De beste keus van Sint Deze modebon kan bij elk P&C-filiaal ingewisseld worden voor mode naar eigen smaak.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 15