GrO Ahead springplank af' UITSLAG PRIJSVRAAG 7 NOVEMBER Geen nieuwe 'zaak Schranz' tijdens Spelen van Innsbruck Verder onderzoek naar fraude Aandrang op deelname van China aan Spelen Grotere zege van AC Milan iinclige schoonmaak maakt einde aan tegenstelling in ploeg van Leo Beenhakker taakt duel "dt voorlopig overgespeeld tve en Sosonko rten met remise Eerst nog wel duidelijkheid over woorden lord Killanin Schaatsters uit DDR vooraan Na verovering Aziatische basketbaltitel Onderstaand treft u aan de antwoorden op de quizvragen van Trouw's Na jaarspuzzel nr. 4. Tevens maken wij de prijswinnaars(ressen) bekend die in deze puzzel één van de vele prijzen hebben gewonnen. Antwoorden Quiz-vragen opgave nr. 4 ADVERTENTIEVRAGEN: A BARTHOLDI B CONSTABLE C LOTHARIUS De overige 25 antwoorden van quiz-vragen - die echter NIET hoefden te worden ingezonden - zijn. 1. DE DICHTER 2 SULAWESI 3 NAPELS 4 EPSTEIN 5 DALLAS 6 ANTONIE VAN LEEUWENHOEK 7 ANASTASIA 8 OETELDONK 9 STAUNTON 10 RIGOLETTO 11 GEJAARD DOOR DE WIND 12 ERIE MEER 13 XANTIPPE 14 OOIEVAARTJE 15 IDAHO 16 ROOTHAERT 17 GLASHARMONIKA 18 ULM 19 SAN MARINO 20 PROTEUS 21 RICHARD WAGNER 22 MADURODAM 23 GORKI 24 MONTEVIDEAO 25 BRUGGE. Prijswinnars(ressen) Ie prijs 1 reis voor 2 personen 7450.-- per persoon 7900.--. Beschikbaar gesteld door de Nederlandse Christelijke Reisvereniging Den Haag. Mevrouw K. Breur, Amsteldijk 105, Amstelveen. 2e prijs 1 filmcamera de Eumig Mini 3 a 7 445.--. Beschikbaar gesteld door Capi-Lux A. Swager, Elisabethgagrde 76, Bussum. 3e prijs 1 Gazelle Impala Sportfiéts a 7 400.--. (dames- of herenfiets) met remnaaf of knijpremmen. Beschikbaar gesteld door Gazelle - Dieren. J. Kuipers, Punterstraat 47, Elburg. 4e prijs 1 week volledig pension voor één persoon of een lang weekend voor 2 personen in Hotel Dreyeroord te Oosterbeek t.w.v. 7 250.--. T. van Kalsbeek. Dikninge 140, Amsterdam - Buitenveldert. 5e prijs 1 Agfamatic Pocket 7 156.--. Beschikbaar gesteld door Capi-Lux G. Werner. Naxosdreef 149. Utrecht. 6e prijs 1 Oosthoek Times Atlas 7 89.-. Beschikbaar gesteld door Uitgeverij Oosthoek - De Meern. P.M. van der Linden, Voorstraat 35, Brielle-3310. 7e prijs 1 soft skin badset 7 49.50. Beschikbaar gesteld door Pierre Robert Amersfoort. J Jeuring, Rembrandtstraat 21, Hardenberg (Ov.). 8e t/m 16e prijs 9 x 1 boekenbon t.w.v. 725.--. W. de Vries, Cordell Hullplaats333, Rotterdam-Ommoord. B. Judels, Heemskerkstraat 8, Delft. Mevrouw A. Tuinstra, Mijzijde 27, Kamerik. Mevrouw D.W. Bouma-Gnossen, Burchtstraat 5, Elburg. Mevrouw N. van der Kooij, Sparrenburg flat 612, Stationsweg, Ede. Mevrouw J.A. Heine, Anna Blamanhove 37. Zoetermeer. C. van der Hoeven, Springerstraat 222, Rotterdam-3014. P. Kolster, Rijneveld 118 Bos koop. W. Metselaar, Noord. Dwarsweg 47, Zevenhuizen (Z-H). Lotto Ook bij Go Ahead. Onder Fadrhonc klom de ploeg in vijf jaar van de twaalfde naar de derde plaats in de eredivisie. Het afgelopen jaar zakte men weer terug naar die twaalfde plaats. Ik vraag geen drie tot vijf jaar. Mar wél enige clementie en geduld. Met name voor de jonge spelers, die tijd nodig hebben om zover te komen. Dat neemt niet weg, dat lk wel optimale inzet eis. En geen speeltuinwerk en onver antwoorde dingen, die misschien wel leuk zijn, maar nu al teveel punten hebben gekost'. PETER ONVLEE AMSTERDAM De uitslag van de eerste wedstrijd tussen AC Milan (It.) en Spartak Moskou (Rusl.) heeft gisteren helaas foutief in de krant gestaan. AC Milan won na melijk niet met 3-2 maar met 4-0. Voor de Italianen maakten Calloni, Bdgon en Maldera de doelpunten. De Oostenrijkse skiër Karl Schrans die werd uitgesloten van de Spe len van Sapporo wegens overtre ding van de amateurbepalingen. meren dat hij het plan van de FIS veroordeelde om de skiërs toe te staan het geld dat zij verdien den via een fabriekscontract te 'bevriezen' totdat zij zich uit de actieve wedstrijdsport zouden te rugtrekken. 'Maar regel 26 zegt helemaal niets over bevroren geld', zegt Klaus Leistner namens de Oostenrijkse Skibond. 'Het is toegestaan noch verboden. We zullen bij het IOC >G 28 NOVEMBER 1975 SPORT 3 speciale verslaggever INTER Twee ongelukkige momenten van Go Aheads voor- er Johnny Oude Wesselink braken zondagmiddag in het duel Ajax (1-2) de plotseling weer zo nadrukkelijk aanwezige op- Ie lijn van de Deventenaren af. Na de 1-1 bij Telstar en de inst op FC Twente, leek de formatie van de jonge (en dus jeuze) trainer van Go Ahead, Leo Beenhakker, ook tegen weer op weg het ingetreden herstel in pure winstcijfers te •eren. De persoonlijke fouten van Oude Wesselink (eerst kon na een misgreep van zijn bewaker scoren; vervolgens werkte ventenaar een kopbal van diezelfde Geels achter zijn eigen an Spijkerman) maakten evenwel een (voorlopig) 'optisch' aan de even verrassende als opmerkelijke opleving van het eklasseerde Deventer team. 'Je doet er niets aan', zei Been- >r direct al na het duel. 'Dergelijke goals hebben niets met ik of training te maken'. /23 lat r—7 t< \26 iji e ë5Ö eenhakker wilde hoe onge- verlies die negende no- r ook kwam de nederlaag i het begin van wéér een serie matige verrichtingen [reag, een week later, in Rot- tegen Sparta, ook het ge- an zijn zijde. Go Ahead nam ad van de goede verrichtingen met een gelijkspel op. ifortuniljjke verlies tegen kop- Ajax was desondanks een te- g. Een incident, dat juist na- ploeg uit de puinhopen van ïpetitiestart vier punten uit duels omhoog was gekrab- n juist nadat het zo ver zoek- ite vertrouwen terug begon te ook averechts had kunnen ken. or Ajax dus slechts even on- iken opleving is in Deven- het resultaat geweest en grondige schoonmaak. Te- illingen binnen de groep wer- reggewerkt. Beenhakker: 'Vo- ar ai, voordat ik bij Go Ahead waren er tegenstellingen, er diverse groepjes ontstaan, st dat toen ik in Deventer Ik heb er in 't begin ook gesproken. Vrienden hoeft liet te zijn. geen vijanden. Ik en dat dacht eigenlijk ieder- it dat voldoende was. We toen in een goede periode, 'jn trainingskamp van acht goede sfeer, kortom een erg voorbereiding op de competi- merkte niets meer van het Maar achteraf weet je, althans nagaan, dat dat was. Er was geen echt span- eld in die periode. Dat ERDAM De op 2 november kte wedstrijd tussen SC ifoort en Willem II zal voorlo- liet worden overgespeeld. De heeft beslist dat de stand die -werd bereikt, als eind- zal worden gehandhaafd. Al- Ddien het resultaat voor een beide clubs van belang zou n zijn voor hun positie op de 1st, wordt de wedstrijd wel ERSUM In de AVRO-studio Iversum is gisteren de eerste tussen oud-wereldkampioen ssor dr Max Euwe en kandi- jrootmeester Genna Sosonko zetten in remise geëindigd, etreft een korte match van 2 en, die evenwel dodelijk ern- 'ordt genomen, vooral door de Wanten, die meer dan 6 uur leverden, waarbij Sosonko mg met de rug tegen de muur Reeds na 15 zetten had Euwe lijk voordeel gekregen en wist fraaie manoeuvres een gunstig *1 te verwerven. Dankzij zeer teurige verdediging bleef So- die landskampioen was in en een der sterkste Neder- professionals is, overeind. M. Euwe T: G. Sosonko 'f6; 2. c4 e6; 3. Pc3 Lb4: 4. e3 0-0; d5; 6. Pf3 c5; 7. 0-0 cd4: 8. ed4: Lc4: b6; 10. Lg5 Lb7; 11. Pe5 l De2 Pc6; 13. Tadl Pa5; 14. La6; 6: Dc8: 16. De2 Db7; 17. Td3 Tad8; ,Pc6; 19. Df3 Tc8; 20. b5 Pa5; 21. 'b7: 22. Pc6 Te8; 23. Pa7: Tc4; 24. M; 25. LfG: Tc3; 26. Tc3: Lc3; 27. 8; 28. Tel Ta2; 29. h3 Ta3; 30. d5 1. Tdl Ta232. De6: Fe6: 33. Pd4 N. Pf3 Pe4; 35 Ld4 La5; 36. Tel 7. Pe5 Lb438. Tdl h6; 39. Pc4 Pb6: Pc3: 41. Lc3: Lc3:. Md luidt: WIT: Kgl. Tdl. Pb6. n b5, f2. g2. h3. Zwart: Kg8. Ta2 onnen e6. g7. h6. (de onder couvert afgegeven zet) b6 La5, 44. Td6 Lel. 45. Kfl Lf2; Lg3. 47. Tb6 Tf2 48. Kgl Tb2. 1 Lb8. 50. Pb6 Tc7, 51. Pa4 Tc4. i op voorstel van wit. (ADVERTENTIE) pas toen de competitie begon. De teleurstellingen, die vóór de compe titie ontbreken, kwamen nu wél. En met die teleurstellingen de vrij grote tegenstellingen. En met die tegenstellingen bleven ook weer de resultaten uit. Een soort vicieuze cirkel. Je kunt niet met een ploeg, waarvan de spelers zich voor elkaar niet willen inzetten, resultaten be halen. Dat ls onmogelijk. Het ls toch typerend, dat we elke week wel vrij goed voetbal speelden, maar niet aan succes toe kwamen, de ene week duurde het tachtig minuten, de volgende keer zestig minuten. Zolang het goed ging was er niets aan de hand, speelde de zaak zelfs enorm collectief. Maar zodra het even minder liep. was er van die collectiviteit niets meer te merken. Men ging op elkaar lopen letten, de zaak raakte geïrriteerd, de discipline en de organisatie in het veld werden minder en dat koste dan weer punten. Een 3-1 voorsprong tegen NEC ging in ze ven minuten verloren. Tegen Eind hoven stonden we met l->0 voor. we speelden soeverein. Maar in het laatste half uur gaat alles kapot en verlies je met 4-2. Aan die proble men hebben we het hoofd moeten bieden'. GESPREK Wat bij topclub Feyenoord al lang niet meer helpt, een verhelderend gesprek, bracht in Deventer wél uitkomst. Beenhakker: 'Het is goed uitgesproken. De sfeer is opge klaard. Er is veel en keihard gespro ken. Door de jongens. Het was daarbij niet de bedoeling elkaar te kwetsen, maar wel om via een, goed stukje waarheid de juiste verhou dingen in de groep te laten zien. Dat gesprek heeft voor iedereen positief gewerkt. Iedereen weet nu zijn plaats, iedereen wéét wat er moet gebeuren. Ikzelf trouwens ook. Mijn aandeel in dat gesprek was vooral het in juiste banen lei den eryan. Maar los daarvan ben ik voormezelf ook met de waarheid geconfronteerd, dat ook lk het an ders zou moeten gaan doen. Dat ik meer aandacht zou moeten schen ken aan deze kant van het vak, de coach ing. Ik verwachtte bij eredivi siespelers van dit niveau qua aanleg behoort Go Ahead Immers zeker tot de goede middenmoters als vanzelfsprekend een zekere ma te van betrokkenheid bij het voet- ba-lgebeuren, noem het instelling. Méér in ieder geval dan vah de spelers van een eerste divisieclub. Die jongens zijn wat voetbalcapaci teiten betreft over het algemeen wat beperkter én hebben daarnaast een volledige dagtaak. In de eredi visie ligt dat anders. Maar ik heb me vergist. Ik weet dat nu. Ik ben strakker gaan werken. Defensief is dat terug te vinden. Teveel doel punten hebben we onnodig tegen gekregen. Dat gebeurt niet meer. Althans niet zonder gevolgen'. Leo Beenhakker hanteert andere principes. Zoals trouwens alle bin nen de voetbalmaatschappij gebrui kelijke principes totaail versch lillend Inleiding tot de nederlaag tegen Ajax. Barry Hulshoff die later geblesseerd raakte, kopt de bal tussen de machteloze Rettkowski en doelman Spijkerman in de richting van Geels (niet zichtbaar) die zal scoren. Leo Beenhakker zijn van die Dinnen de 'normale' maatschappij. 'Niet te vergelijken', zegt Beenhakker. Tedere vergelij king die je maakt gaat mank. Or ganisatorisch en structureel. Alles is binnen die voetbalwereld toege spitst op die wedstrijd, op die ne gentig minuten van zondag. Je werkt daar keihard voor, alles wordt daar in gestopt.' Blijkt dan .echter zoals in die eerste wedstrij den, dat er mensen zijn, die die negentig minuten niet eens kunnen opbrengen, dan zit het goed fout'. Desondanks: Leo Beenhakker rekent weer op betere tijden. De duels met Telstar, FC Twente, Sparta en on danks alles ook Ajax wijzen op 't ge lijk in zijn richting. 'Het is als trai ner nooit prettig slecht te starten. Zeker niet als je zoals ik bij een ploeg zo hi de eredivisie debuteert. Er wordt dan ook direct tegen je aangepraat. Dat is met mij zo, dat zal ook met Jan Rah zo zijn en met wie niet? Maar jé moet in die situatie met van jc geloof stappen. Je moet doorgaan waarmee je bezig bent. Ik kan dat opbrengen, on danks de druk. Op wat langere termijn moet Go Ahead ook zeker beter voor de dag komen. Ik geloof niet in de situatie, dat Go Ahead een uitzonderingspositie inneemt. Met uitzondering van misschien twee of drie clubs zit iedereen met delzefde financiële problemen en de daarmee samenhangende ver koop van kwaliteit. Het beleid dat Go Ahead de afgelopen Jaren heeft gevoerd Is stom geweest. Er zijn te snel teveel goede namen verkocht. In dit elftal nu hebben we zeker een stel spelers van sub-top-niveau. Ze missen alleen nog routine. Maar Arnitz en Van Deinzen zijn met hun 22 jaar potentiële toppers. Het is belangrijk hen voor de club vdst te houden. We zullen er van onze kant ook alles aan doen Go Ahead moet niet langer die springplank zijn, die het jaren voor andere clubs is geweest. Er zijn, iik ben ervan overtuigd, duidelijk mogelijk heden. Organisatorisch is Go Ahead als eèn sub-topper. Dat moet nu nog verlegd worden op het veld. Ik heb daarvoor tijd gekregen ('kre diet' van twee jaar, red.), maar het is ten opzichte van het publiek misschien niet juist tijd, geduld te vragen. Men heeft dat trouwens nu ook niet meer zoveel. Het publiek heeft geen boodschap aan bijvoor beeld het gezeur van Beenhakker, wanneer die zegt: het elftal is ge middeld 24 jaar. we hebben proble men met blessures enz Dat publiek betaalt veel geld en heeft recht daarvoor behoorlijke waar (een goed aantrekkelijk duel) terug te verlangen. En daar zit je dan piet de moeilijkheid. Maai ioch, ook bij PSV en AZ heeft het jaren geduurd. WENEN Met de Olympische Winterspelen in Innsbruck in zicht (de opening is op 4 februari a.s.) laaien de discussies in de internationale skiwereld weer hoog op over de altijd weer ge voelige scheidslijnen tussen het professionalisme en het amateu risme. Oostenrijkse ski-officials hebben er echter alle vertrouwen in dat de belangrijkste 'azen' aan de Spelen zullen deelnemen. 'We verwachten niet dat er zich weer een geval-Schranz zal voor doen', meent Kurt Schlick, voor zitter van de Oostenrijkse Ski- Federatie. Karl Schranz werd in 1972 enkele dagen voor het begin van de Spelen in Sapporo van deeln eming uitgesloten nadat Avery Brundage toen voorzitter van het IOC hem tot prof had bestempeld. Het IOC herzag eerder dit jaar de amateurregel (artikel 26), maar de interpretatie is nog altijd een gesprekspunt in het overleg tus sen het IOC en de Internationale Ski-Federatie (FIS). Volgens Schlick zullen er zich in Inns bruck geen problemen voordoen. 'Er is geen enkele aanwijzing dat we met een soortgelijke ontwik keling te maken zullen krijgen als in Sapporo'. De verklaring van Schlick ver scheen enkele dagen nadat de huidige IOC-voorzitter lord Killa nin alle Internationale sportfeder aties en nationale Olympische co- mite's nog eens had gewaar schuwd dat de amateurregel strikt zou worden gehanteerd tijdens de Winterspelen in Innsbruck en de Zomerspelen in Montreal. Lord Killanin had ook laten doorsche- na laten gaan of lord Killanin slechts zijn persoonlijke mening heeft geventileerd of dat het ge hele IOC er achter staat'. Leistner wil de zaak niet zozeer ten bate van de Oostenrijkse skiërs uitzoeken als wel voor de organi satie van de Spelen. 'Er is geen bevroren geld voor skiërs in Oos tenrijk', zegt Leistner. 'De waar schuwing van lord Killanin heeft betrekking op alle deelnemende landen. We willen alles voor de Spelen beginnen graag op een rijtje hebben staan'. De nieuwe versie van de amateur regel is realistischer dan de voor gaande definitie. Nu is het een sportbeoefenaar toegestaan loon derving te ontvangen voor de tijd, die hij tijdens werkuren moet be steden aan trainingen. Er is voorts geen tijdslimiet voor deze trainingen vastgelegd. 'Alle ski landen houden zich daaraan', al dus Leistner. 'Onze skiërs krijgen loonderving uitgekeerd via de na tionale skipool en niet op een bevroren bankrekening. Dit is net zo legaal als een beurs op een Amerikaanse universiteit, die soms per atleet kan oplopen tot 30.000 dollar'. In Italië hebben onlangs twee skiërs, Stefano Anzi en Guliano Besson, gedreigd naar de rechter te stappen en aan te tonen dat de gehele Italiaanse skiselectie als beroeps moet worden aangemerkt. De Italiaanse Skibond heeft zich uiteraard gehaast te verklaren dat dit niet het geval is en legde de betrokken skiërs een schorsing op. Het duo was overigens buiten de selectie gezet wegens de matige resultaten in het vorige seizoen. TROUW/KWARTET PS17-RH13 ADVERTENTIE HEERENVEEN Tijdens internati onale wedstrijden op de Thial kun- 'stijsbaan in Heerenveen hebben de Oostduitse schaatsenrij dsters op de eerste dag de toon aan gegeven. Marion Dlttman, een Oostduitse a- jundore won de 500 meter In 45,89 seconden. Zij was daarmee twee honderdste seconde sneller dan haar landgenote Karin Kessow. At- je Keulen-Deelstra werd in 46,11 vierde. Op de 1000 meter was de zege voor de Oostduitse Monlka Zernicek In 1.32,99. Annie Borckiink werd in 1.33,14 tweede. Atje Keulen kwam in 1.34,73 op de zevende plaats. Bij de heren ging de zege op de 500 meter naar Piet de Boer in 40,77 Jtirgen Warnlcke (DDR) was in 42,35 tweede. Op de 1500 meter won de Oostdultser Manfred Winter. Zijn tijd was 2.14,52, op de 500 meter had hij 42,71 gereden. Op de 1500 meter was Cees Ripperda met een vierde plaats in 2.15,91 de beste Nederlander. BANGKOK (Reuter) Nu het Internationaal Olympisch Co mité nog niet definitief heeft besloten over de toelating van China als lid, ziet het er naar uit dat Azie tijdens het Olympisch basket- baltoernooi niet vertegenwoordigd zal zijn. Vanuit de Internatio nale Amateur Basketbal Federatie (FIBA) is aan IOC-president lord Killanin verzocht de kwestie China op korte termijn alsnog te regelen. China heeft in Bangkok het toer nooi om de Aziatische titel gewon nen. De winnaar van dat toernooi zou automatisch mogen deelnemen aan de Olympische Spelen. China versloeg in de eindstrijd Japan. De FIBA heeft voorgesteld, indien Chi na niet mag deelnemen, om dan Japan aan te wijzen. Maar Pakistan en Sri Lanka (het oude Ceylon) zijn tegen zo een maatregel. Deze twee landen vinden dat als China niet mee mag doen, Azië beter maar helemaal niet vertegenwoor digd kan zijn. Pakistan en Sri Lanka hebben erop aangedrongen om een speciale ver gadering van de ABC, de Aziatische Basketbal Confederatie, bijeen te roepen. Daar zou dan de zaak be sproken dienen te worden en een definitieve beslissing moeten wor den genomen. Een meerderheid van de dertien landen die hebben deelgenomen aan de strijd om de Aziatische bas ketbaltitel. is van mening dat Chi na aan de Spelen moet kunnen deelnemen. Voor de opening van het kampioenschap was al beslist dat China als lid van de ABC werd geaccepteerd en Taiwan werd uit gestoten. Gisteren zijn er besprekingen ge weest tussen FIBA-secretaris gene raal William Jones en de leider van de Chinese delegatie in Bangkok, Chang Chang Lu. De laatste ver klaarde na afloop van dat gesprek dat hij hoopte dat de FIBA en de ABC zouden willen vechten voor de deelname van China tijdens de Spelen van Montreal. De toto vain afgelopen week. nummer 47. heeft geen winnaar van de eerste prljB opgeleverd.. Twee-derde deel van de pot voor de eerste prijs gaat naar de win naars van tweede- en derde prijs, de rest (43.931 gulden) ls voor de Jackpot van toto 48. De cijfers van toto 47 zijn: 242.519 deelnemers zorgden voor een In leg van 693 653 gulden, voor de prijzen ls beschikbaar 329.483 gulden. Eerste prijs: geen winnaars. Tweede prijs: 45 win naars. die elk bruto 2806 ontvangen. Derde prijs: 689 winnaars, die elk per kolom 231 ontvangen. In de lotto waren twee winnaars van de eerste prijs, die ieder bijna 366.000 gun den ontvangen. De winnaars van de vier de- en de vijfde prijs zullen een gelijk bedrag ontvangen. Lotto 47: Aantal deelnemers 934.593. die voor een Inleg van 3 669.922 gulden zorg den, voor de prijzen ls beschikbaar 1.864.793. Eerste prijs: twee winnaars, die elk bruto 7 365.852 ontvangen. Twee de prijs: drie winnaars, die elk bruto 68.107 ontvangen. Derde prijs: 175 win naars. die lek bruto 1494 ontvangen. Vierde prijs: 14.190 winnaars, vijfde prijs 10.757 winnaars, die elk per winnende kolom /31 krijgen uitgekeerd. De politie in Montreal heeft ook woensdag op diverse plaatsen gezocht naar gegevens over de financiering van het Olympisch dorp, zoals dat daar gebouwd is( zie foto). Volgens eerder verschenen berichten heeft de bouw van de twee driehoekige woontorens ongeveer 90 miljoen dollar gekost. Daarvan zou 30 miljoen dollar 'overdreven, ver keerd berekend en overberekend' zijn. Volgens een voorlichter van de politie zijn er niet voor de afsluiting van het onderzoek naar de mogelijke fraude, arrestaties te verwachten. Wel zullen de üonderd bij het onderzoek betrok ken politiemannen in de komende dagen opnieuw bij betrokkenen in de documenten gaan zoeken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 13