[aamloze aanval op eekreactor leidt 3t nuttig gesprek uzzel oorden boek f 17.50 W\^"^xtrnnen- 'Peil onderwijs niet verder aantasten' W en bijstand elk half Ekr bijstellen aan tnd van prijsstijging' ^Z11Hais.de'^"dmne Midwinter-feest bij CsA posium op Technische Hogeschool Delft hetnederlands puzzel-rijm-wedstrijd hoofdprijs f10.000,00 f 5.000,00 f 2.500,00 50 boekenbonnen van f 50,00 2e prijs 3e prijs Myp-suggestie in de Tweede Kamer: CIA mag niet meer meedoen aan moord op staatshoofden Hoger beroepsonderwijs tijdens actie: Bestrijding van de misdaad volgens velen meest urgent Aan wapens wordt 2,5 maal zoveel besteed als aan volksgezondheid 'KWAF 3 28 NOVEMBER 1975 TROUW/KWARTET 11 rmeg bij he erlijdi stituut ken ve [eifize redacteur wetenschappen Een 'niet ondertekend stuk dat sinds enkele weken door de Haagse ministeries zwerft', t onderwerp van een hakketakkerige discussie op het symposium Kernvragen over de snelle eactor, dat de technische hogeschool Delft gisteren en vandaag organiseert. Maar het kwam, ;rkte kring, toch nog tot een mooi resultaat. Val op het zwervende en itische stuk over de vei- van kweekreactoren, kwam if, dr. J. A. Goedkoop, direc- het Reactorcentrum Ne- (RCN). Hij had er de me- in aangetroffen dat de coëfficiënt' in de kern van actor of zwak negatief of ositief is, en was daar zeer ier geworden. opplecoëfficiënt (laten we aar DC noemen) geeft aan gebeurt wanneer de brand de kern van de reactor wordt. Is de DC positief, lat de reactor bij temp era- hoging harder wreken (en lus nog warmer). Is de DC f, dan wordt bij tempera hoging de reactie 'afgeremd, sr wenselijk is om technische ingen te voorkomen. 'e waarheid kweekreactor van het Kal- e is inderdaad enige zorg om de DC negatief te hou den. De boosheid van prof. Goed koop was gewekt dooTdat in het vorige maand, met alle bijzonder heden, in het tijdschrift Weten- aan het zwervende stuk: het kwam van hem. Hij had aan een paar vrienden, onder wie dr. E. T. Fer guson en ir. E. J. Tuininga (belan grijke namen achter de Bezinnings- nota's Kernenergie - red). Een no titie over de veiligheid van kweek reactoren gevraagd. Die was voor gelegd aan prof. D. G. H. Latzko (de Delftse reactorfysicus) die er wat aan bijschaafde, en toen aan minos ter Lufebers (economische za ken) gestuurd. Kennelijk had Lubbers het stuk zonder de aanbiedingsbrief, waar dit hele verhaal in stond, voor commentaar naar het RCN gestuur, en dat was jammer, maar er was niets geheimzinnigs aan. Het was (aiiNaivzAav) mti tijdelijke voordeelprijs na 31-12-1975 f27,50 4de herziene en uitgebreide editie 560 dichtbedrukte bladzijden in solide band ditmaal met grote voorraad van het boek beperkt dus deelname aan de wedstrijd beperkt! snel naar uw boekhandel iHAAG De KVP in de Tweede Kamer heeft de suggestie ge- de AOW, bijstand en andere sociale minimum-uitkeringen imeer elk half jaar op te trekken aan de hand van de gemid- 5 stijging van de CAO-lonen, maar aan de hand van de prijs ing. Minister Boersma (sociale zaken) toonde zich ontvan- k voor dit idee. De PvdA daarentegen noemde het onaantrek- kwestie was gisteren in de Ie Kamer aan de orde in een sie over de beperkingen in de van de sociale lasten. Volgens na is tussen nu en 1980 een eperktng nodig van zes mil- (ulden. In de afgelopen jaren gemiddelde CAO-loonstijging iroter geweest dan de gemid- prijsstijglng. Door koppeling e loonstijging zijn de sociale ingen 'welvaartsvast'. Door ling aan de prijsstijging blij de in elk geval 'waardevast', verstappen op koppeling aan ijsstijging zou de overheid en ciale fondsen in enkele jaren honderden miljoenen guldens ring opleveren. limumloon iclale uitkeringen zijn nu in aktijk gekoppeld aan het net- inimumloon. Dat is de laatste log een stuk sterker gestegen iet gemiddelde CAO-loon. Oor- daarvan is het beleid van het et-Den Uyl, gericht op extra- tering van de laagste inko- Voor juli volgend jaar wil ter Boersma beslissen of de ling aan het netto-minimum- zal worden losgelaten. Door koppeling zijn veel sociale uit- gen de laatste jaren meer dan artsvast geweest. KVP-kamerlid Hermsen deed suggestie voor waardevastheid 'Verhogen' ir. J. Coehoom onthulde dat Latzko al weer gereageerd had op het krakende commentaar van RCN op de nota-Terlouw c.s. Latzko had dat commentaar op een aantal punten eenzijdig gevonden, maar wat betreft de dopplecoëfficiënt hadden ze wel gelijk gehad. 'Maar waar wij bezwaar tegen heb ben', zei Coehoorn, is dat zo'n tech nisch discussiestuk wordt stuurd aan de minister. Die discus sie hoort bij de deskundigen thuis. Wij vonden de opstellers overigens minder deskundig. Maar je moet de minister niet als brievenbus gebrui ken'. Na dit heen en weer praten dat de situatie wel duidelijker maar niet mooier maakte, drong dr. Gerfuson tot de kern van het incident door: 'Dit illustreert de tragische wijze waarop wij met elkaar omgaan. Je zou willen dat de technici bij el kaar om de tafel gingen ritten, de alternatieven voor de energievoor ziening naast elkaar legden en hun opvattingen ordelijk vergeleken. Dan zouden zowel ons stuk als de bestaande positieve adviezen niet geweest zijn zoals ze nu rijn. Er rijn nu groepjes die dit zeggen en groepjes die dat zeggen. En de mi nister blijft ritten met de vraag of ze ook dingen niet gezegd hebben'. Ontknoping? Er is in zoverre uitzicht op een gelukkige ontknoping dat er bin nenkort een gesprek komt tussen de groep-Gerfuson en de RCN- mensen, die een aantal onderline misverstanden overigens ai uit de wereld hebben geholpen. Voor de relatie van Nederland met de kweekreactor lijkt dat niet veel meer uit temaken. Kalkar wordt afgebouwd ook ai gaan we op ons hoofd staan. En met aan zekerheid grenzende waarschijnlijkheid zal Nederland aan 'Kalker-2' niet meer deelnemen. Maar omdat de ddscussde ook over kernenergie ln het algemeen gaat, heeft het nu tot stand gekomen contact ook een verder strekkende betekenis. WASHINGTON (Reuter, UPI) De Amerikaanse geheime diensten mo gen onder geen omstandigheden deelnemen aan plannen om buiten landse leiders te vermoorden. Dit heeft president Gerald Ford giste ren op een persconferentie meege deeld. Wel vond de president het noodzakelijk voor de veiligheid van de Verenigde Staten dat de spiona- ge-activiteiten van de Amerikaanse inlichtingen dienst CIA worden voortgezet. Ford reageerde hiermee op vragen over het rapport dat een commissie van de Senaat, die de activiteiten van de CIA heeft on derzocht, vorige week heeft gepu bliceerd. De commissie kwam tot de ontdekking dat de CIA in het ver leden heeft geprobeerd buitenland se staatshoofden als Fidel Castro en Patrice Loemoemba te vermoor den. in plaats van welvaartsvastheid gis teren in de Tweede Kamer. Het PvdA-Kamerlld Barendregt had hem uitgedaagd voorbeelden te noemen voor mogelijk bezuinigin gen in de sociale sector. De KVP durft haar nek niet uit te steken, zei mevrouw Barendregt. Zelf had zij eerder deze week ook enkele suggesties voor bezuiniging gedaan, zoals snelle afschaffing van de kin deraftrek en geleidelijke afschaf fing van de kinderbijslag, met eni ge compensatie voor de laagste in komens. Hermsen deed nog meer suggesties. Voor bepaalde groepen zou het in- komensdeel, waarover sociale pre mies moeten worden betaald, kun nen worden verhoogd. Voor de AO- W-AWW is deze grens thans 31.750 gulden jaarinkomen. Voor ziektewet, WAO en WW is de grens ruim 42.000 gulden. Verder dacht de KVP-er aan de mogelijkheid voor een lager pla fond voor uitkeringen als WAO. WW. Ziektewet. Die uitering is nu meestal tachtig procent van het laatstverdiende loon. maar met een bepaald maximum (plafond). Ook wat kinderbijslag en inderaftrek betreft staat de KVP open voor wijzigingen zo deelde Hermsen des gevraagd nog mee. ZWOLLE 'De numerus fixus is al erg genoeg. Het gaat erom dat meer mensen onderwijs krijgen. Het lijkt er nu op, dat 1976 niet het laatste jaar van de bezuinigingen zal zijn. Er moet voor wor den gezorgd, dat het peil van het onderwijs niet verder wordt aan getast. De schade moet eerlijk worden verdeeld.' Dit zei drs. G. van Leljenhorst, Md groot aantal leraren, ook een ver- 'zwervende stuk' maar de halve schap en Samenleving gepubliceerd, waarheid stond. 'Wat er niet bij wordt gezegd os dat men op elke EenzÜdifif gewenste dag van een reactor kan vaststellen of de DC inderdaad, zo als dat moet, negatief is'. Deze aanpak bracht Tweede-Ka merlid J. C. Terlouw (D'66) over- Het derde bedrijf van de discussie speelde rich af in de deelzitting over techniek, voor een beperkter publiek. Goedkoop was ai weg, eind. Er was niets geheimzinnigs maar zijn specialist kweekreactoren Leerlingen van de Amsterdamse Rietveld-academie (ook een HBO- opleiding) voerden in hun protest-demonstratie een (nagemaak te) Nachtwacht met zich mee. van de Tweede Kamer-commissie voor onderwijs op één van de vele protestdemonstraties, die gisteren in ons land gehouden rijn door leraren en leerlingen van het Ho ger beroeps Onderwijs (HBO). De heer Van Leuenhorst sprak in Zwolle. Ook in andere plaatsen van Neder land waren duizenden HBO-ers op de been, die allerlei spandoeken met zich meedroegen, waarop tek sten tegen de voorgenomen bezui nigingen van minister Van Keme- nade in het Hoger Beroepsonder wijs stonden. Er werden op ongeveer tweehon- derdm an van de bijnad riehonderd HBO-scholen in ons land acties ge houden, die bestonden uit een dis cussie in de ochtenduren en een staking in de middag. Men vreest dat de bezuinigingen in het HBO, behalve werkloosheid voor een slechtering van het onderwijspeil met zich mee zullen brengen. UTRECHT Het verminderen van misdadigheid en het vergroten van de persoonlijke veiligheid worden door veel Nederlanders als de be langrijkste maatschappelijke onder werpen gezien. Pas na de misdaad bestrijding moet er volgens de meerderheid aandacht worden be steed aan de milieubescherming, ,aan het onderling begrip en sa menwerking, de inflatiebestrljding, de energie- en grondstof fenvoorrie- ning en de werkgelegenheid. PARIJS (DPA) Over de hele we reld wordt per uur ongeveer 62 miljoen gulden aan bewapening uitgegeven. Dat is per jaar onge veer 550 miljard gulden, waarvan tachtig procent door de NAVO en het Warschau-pact. Het is 'twee-en- een-half maal zoveel ais in de we re,d aan volksgezondheid wordt be steed. Bovendien werken in de we reld aan volksgezondheid wordt be- of indirect voor militaire doelen. Deze cijfers rijn gisteren genoemd in Parijs op het eerste 'wereldsym posium van oud-strijders over ont wapening'. Het symposium zal drie dagen duren. Deelnemers zijn het wereldverbond van oudstrijders en nog drie internationale overkoepe lende organisaties. Er nemen 250 afgevaardigden uit 23 Oost- en Westeurepese landen aan deel. die 34 miljoen leden vertegenwoordi gen. Jv Links: Avond-japon^ met 3 etages. Rood of zwart. Iedereen móet naar u kijken, 36-42 Midden: Erg sjiek, met omslagdoek en franje, inclusief slankmakend tffekt, 36-44. ^3; Rechts: Voor kaarslicht en bij rode wijn en 'n prachtig décolleté, rood of zwart, ^fonijn en.„raïen. V in t lang. C&SL li tixJiOxmideti^eS.! 1

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 11