'sland sluit luchtruim ir Britse luchtmacht Guyana op linkse koers jdanek-proces in -lisseldorf begonnen an Carlos zou iel doodvonnissen -illen wijzigen Libanese oorlog verjaagt zakenlui J™ jerijconflict nadert hoogtepunt tiedecreet verwart Spanje Ford zal New York toch te hulp komen Portugal Mevrouw Sacharow zal Nobelprijs in ontvangst nemen Stakingen in Japan Beiroet verliest centrumfunctie Oeroude combo liet instrumenten liggen Tien jaar los van Groot-Bri ttannië DEBUREN VAN SURINAME Negen jaar cel voor Breytenbach IDAG 27 NOVEMBER 1975 BUITENLAND TROUW/KWARTET 7 (en kun e d< zijn' de e SDe :on o«r lie I /an] na' ooi 3620 tt '3, op li «ma) >7. en JAVIK, LONDEN (Reuter, UPI, AP) De 'kabeljauwoorlog' tusen Engeland en IJsland na- hoogtepunt nu Reykjavik op het Britse besluit marineschepen naar de omstreden wate- IJsland te sturen, heeft gereageerd met de sluiting van het luchtruim en vliegvelden voor ren van de Britse luchtmacht. de IJslandse havens dicht voor ondersteuningsschepen 'Britse treiilervloot, udtgezon- düe schepen die dn nood De IJslandse kustwacht gisteren dat zij de in- dat de Britse visserssche de kust van IJsland al geput uit de aan- het eerste Britse marl de Leopard, en dat zij zich verspreid over een strook 650 kilometer langs I- en oostkust. werd gisteren bekend dat nog twee kannoneer- de marine richting IJs- gestuurd om Britse te beschermen die in Uslands territoriaal water vis sen. IJsland, dat in hoge mate af hankelijk is van de visserij, heeft onlangs zijn visserijgrens tot 200 mijd uit de kust uitgebreid. De twee Britse marineschepen, de Falmouth en de Brighton zullen zaterdag op hun bestemming aan komen. Tot nu toe hebben IJsland se marineschepen de kabels van minstens zeven Britse vissersboten gekapt. De IJslandse minister van buiten landse zaken, Einard Agustsson liet gisteren in een interview doorsche meren dat hij de NAVO - vergade - ring van volgende maand in Brus sel zou kunnen boycotten. Zowel Engeland als IJsland zijn lid van i opvattingen van Reykjavik het NAVO-bondgenootschap. Verder kor oi. 'RF (DPA) In >rf is gisteren het pro .Jpnnen tegen 16 voorma- hiDl! 'ers' onder wie vijf vrou- Musl behoorden tot de staf Joet concentratiekamp Lu- Ofgaitajdanek. hlich ►ij d^ten zich verantwoorden we- irdeafioord op minstens 250.000, mdst foodse, gevangenen van 1941 Denk- Voornaamste beklaagde is arige vertegenwoordiger van uibelfirma, Hermann Hack- die in 1941 en 1942 als SS- urmführer de eerste corn- van het kamp Majdanek Amerikaanse rechtbank n0T selde hem ter dood, maar Tro erd zijn straf in levenslang •••Tt en in maart 1955 werd hij jevanenis ontslagen, ste van de terechtstaande i P< udt 'fl en V Drdt openi i is de nu 72-jarige Minna ri. Destijds was zij hoofd wasserijNa de oorlog werd Polen uitgeleverd en daar langdurige gevangenisstaf veroordeeld. Zij kwam in 1957 op vrije voeten. Opzichteres in Majdanek was de 56-jarige Hermine Ryan-Braunstei- ner. Deze uit Wenen geboortige be klaagde, emigreerde in 1958 naar Canada, trouwde in Halifax en volgde haar man naar de Verenigde Staten waar zij het Amerikaanse staatsburgerschap verwierf. Cerras- send stemde zij in 1972 in met opheffing daarvan en het jaar daarop werd zij aan de Duitse BMON'DS REPUBLIEK UITGELE VERD. Sedertdien zilt zij in voorar rest. Majdanek is de Poolse benaming voor de oostelijke wijk van Lublin Majdan Tatarski. Daar bouwde de SS in de nazomer van 1941 een concentratiekamp voor Russische krijgsgevangenen. De voorbereiding van het procés heeft jaren geduurd. Er zijn hon derden getuigen gehoord en de ac- ten omvatten 79 banden met in totaal meer dan 19.000 bladzijden. Naar verwazchting zal het proces anderhalf tot twee jaar duren. Op< te RID (Reuter, UPI, AP, AFP) De doodvonnissen, die in p je zijn uitgesproken voor de beëdiging afgelopen zaterdag vie toning Juan Carlos zijn ongedaan gemaakt. Dit wordt afge- Catw uit het communiqué, dat is uitgegeven in verband met de eltelijke gratie' door de koning. In Spanje zijn momenteel 1gevangenen tegen wie de doodstraf is uitgesproken. ask* g niet duidelijk of de gratie- ting ook geldt voor de nog ver oordeelde verdachten van tord op premier Carrero Blan- .V 1974. Het decreet, waarin de ruJ2 Hng werd afgekondigd, ver- dat alle gevangenisstraffen verminderd, met uitzonde- van die gevallen, waarin men tieeld is wegens terroristische **-°c teiten of het lid zijn van een q unistische. anarchistische of stische beweging. Ongeveer rirk. tensen, die gevangen zitten op van <je jn augustus door ge- a R< Franco afgekondigde wetten n het terrorisme, zijn eveneens 1sta le gratiëring uitgesloten. ;n 'a ns rechtskundigen uit het van de oppositie Is het niet EpfÜjk, op wiie de gratieregeling repassing is en wie voor vrij- in aanmerking komen. Als afiecreet strikt wordt uitgelegd oncjolgens hen minder dan vijf '""^t van de geschatte tweedui- politieke gevangen vrij ko- leve oun. orgs heet tavond dei meeiWecreet werd bekendgemaakt e vooravond van de festivitei- met als belangrijkste een hoogmis met Te Deum. ter gelegen heid van Juan Carlos' troonbestij ging. Kort nadat de gratiëring be kend werd verzamelden zich buiten Madrids Carabanchel-gevangenis groepen familieleden van gevange nen. Functionarissen van de gevan genas deelden hen mee dat het zeker enkele dagen zou duren voor de eerste gevangenen vrij komen. Doodvonnissen zullen volgens het decreet worden teruggebracht tot dertig jaar gevangenisstraf, de maximum-celstraf in Spanje. Alle straffen, met uitzondering van die voor terrorisme en vervalsing, zul len met tenminste drie Jaar worden verminderd. Straffen van zes tot twaalf jaar worden een kwart ver minderd, die van 12 tot 20 jaar een vijfde en die van meer dan 30 jaar .een zesde. De katholieke lekenorganisatie Jus- titia et Pax heeft bij monde van de christendemocratische leider Joa quin Ruiz Gimenez koning Juan Carlos gevraagd alle politieke ge vangenen in vrijheid te stellen. Dat zou volgens de organisatie 'een no bel teken van verzoening en een dracht' zijn dat vooral indruk zo" maken bij het aflopen van het Heilig Jaar. verklaarde de IJslandse premier Geir Hallgrimson dat Reykjavik wel eens zijn ambassadeur ln Lon den zou kunnen terugroepen of zelfs de diplomatieke betrekkingen met Londen geheel verbreken. De Britse staatssecretaris van de fensie, Willam Rodgers zei gisteren te hopen dat het nieuwe conflict met IJsland geen schade zou berok kenen aan de NAVO. Hij herhaalde dat Groot-Brittannië een oplossing aan de onderhandelingstafel wil. Inmiddels heeft de Noorse minister Jens Evensen het optreden van IJsland 'een mogelijk voorbeeld ter navolging' genoemd als Noorwegen een 200-mijlszone zou moeten in stellen zonder dat het buitenland daarmee instemt. De Noor stelde een termijn van een jaar waar binnen dit voornemen uitgevoerd zou moeten zijn. Stuit Noorwegen daarbij op 'een muur van onbegrip', dan zou het het voorbeeld van IJs land kunnen volgen. De interim-regering van Australië Met gisteren weten dat zij, als zij de komende verkiezingen in december wint. het voorstel zal steunen de Australische visserijgrens van 12 tot 200 mijl udt te breiden. Het IJslands-Duitse visserij-akkoord is gisteren besproken in de Althing, het IJslandse parlement. De oppo sitie leverde felle kritiek, maar de verwachting is dat het akkoord door het parlement zal worden goedgekeurd. Het akkoord staat 40 West-Duitse treilers toe per jaar 60.000 ton vis te vangen binnen de 200-mijlsgrens van IJsland. De ka beljauwvangst moet echter tot 5000 ton beperkt blijven. WASHINGTON (Reuter, UPI) President Gerald Ford van de Vere nigde Staten heeft besloten de in grote financiële moeilijkheden ver kerende stad New York toch met federale hulp tegemoet te komen. Dit hebben regeringskringen giste ren meegedeeld. Volgens deze krin gen zal Ford, die tot nu toe steeds geweigerd heeft New York te hulp te komen, het Congres vragen om 2500 miljoen dollar aan de stad beschikbaar te stellen als korte- termijn leningen of daarvoor ga ranties te verlenen. De president heeft de autoriteiten in New York er meermalen van beschuldigd financieel een wanbe leid te voeren. Vorige week echter Met hij doorschemeren dat federale hulp mogelijk zou zijn als de auto riteiten van de staat en de stad New York met goede plannen ter leniging van de nood zouden ko men. Deze week kwamen de autori teiten met nieuwe voorstellen ter verhoging van de belasting, die vol gens de regeringskringen voor Ford voldoende waren tóch om federale hulp te vragen bij het Congres. 0 Vervolg van pagina 1 Volgens een in de middaguren door het opperbevel uitgegeven commu niqué hebben ook de rebellen op de basis Montijo. op de linkeroever van de Taag, zich zonder tegen stand te bieden overgegeven aan loyale eenheden. Ook het regime.de lichte artillerie, de 'raM's'. hebben zich volgens dit communiqué weer onder het bevel van de president gesteld. Dit regiment, met de parajs van Tancos de ruggegraat van de links-radicale militairen, steunde dinsdag de bezetters van het viertal vlieg bases door de weg van Lissa bon naar het noorden af te grende len met tanks en stukken geschut. Radio en televisie mochten gisteren vanwege de noodtoestand slechts gecensureerde berichten geven en er verschenen geen kranten. De banken zijn op last van het opper bevel voorlopig gesloten en bij de supermarkten en pompstations vormden zien lange rijen wachten den, die wilden hamsteren. Krach tens de noodtoestand gold voor Lis sabon tussen middernacht en 0500 uur 's ochtends een uitgaansverbod. Gisteravond werd het verbod op massale samenscholingen openlijk getrotseerd door ongeveer tweedui zend mensen die bij de kazerne van de 'rali's', in Lissabon hun steun betuigden aan dit 'rode regi ment'. De communistische partij .heeft zich gisteren te elfder ure van de rebellerende soldaten gedistantieerd FLORENCE, MOSKOU (Reuter, UPI, A(P) Mevrouw Jelena Sa charow, de echtgenote van de dissi dent en voorvechter der mensen rechten in de Sowjet-Unie, dr. An- drej Sacharow, heeft gisteren in Florence meegedeeld dat zij op 9 december naar Oslo zal vertrekken om daar de aan haar man toege kende Nobelprijs voor de vrede in ontvangst te nemen. Mevrouw Sacharow verblijft sinds augustus in Italië waar zij een oog operatie heeft ondergaan. Zij maakte haar plannen voor de reis bekend nadat haar man haar eer der op de dag gemachtigd had de prijs in ontvangst te nemen. Sa charow zelf maakte dit gisteren in Moskou op epn persconferentie met westelijke correspondenten bekend. De Russische autoriteiten hebben Sacharow zelf verboden om naar Oslo te gaan omdat hij in het bezit zou zijn van 'militaire staatsgehei men'. Op zijn persconferentie zei de atoomgeleerde dat hij de officiële Sowjef-motivering voor de weige ring van een uitreis-visum als een uitvlucht beschouwt. Mocht Moskou alsnog zijn besluit herzien dan zou Sacharow zelf naar Oslo gaan. De Noorse Nobel-commissie heeft gisteren meegedeeld dat de Russi sche ambassadeur in Noorwegen de uitnodiging om bij de overhandi ging van de vredesprijs aanwezig te zijn, heeft teruggestuurd.. Honderden Japanners staan in Tokio te wachten bij de in gang van de particuliere sta tions, nadat de werknemers bij de staatsspoorwegen in sta king zijn gegaan. De staking is uitgeroepen door de 'Koro- kyo', een unie van negen vak bonden die ambtenaren ver tegenwoordigen. De actie zal tien dagen duren tenzij de Ja panse regering en de vakbon den alsnog tot een overeen komst kunnen komen over het al of niet toekennen van sta kingsrechten aan ambtena ren. Van één onzer redacteuren Ondanks alle bemiddelingspogingen en wapenstilstanden lijkt het niet mogelijk om de rust in de Libanese hoofdstad te herstellen. Dat be tekent waarschijnlijk het einde van Beiroet als financiëel enjiandels- centrum van het Midden-Oosten. MOSKOU (Reuter) Russische oudheidkundigen hebben het eerste bewijs gevonden dat de holenmens ■muziek maakte. Zes muziekinstru menten die twintigduizend jaar oud zijn, werden in het noorden van de Oekraïne gevonden bij de plaats Tsjernigow. Ze waren gemaakt van mammoetbeenderendie met rode oker waren gekleurd. Er was een grote trom gemaakt van de schedel van de mammoet, pau ken van schouderblad en heupbeen, en xylofoons van twee onderkaken, aldus het dagblad Sowjetskaja Ros- sija. 'Het- is moeilijk, ons nu de omstandigheden voor te stellen die deze oeroude jazzband noopten om zijn uitvoering te onderbreken', schrijft archeoloog A. Belogorskl. 'Het kan een onverwachte aanval van vijanden zijn geweest, een na tuurramp, binnendringende wilde dieren'. De vraag is natuurlijk of die rol van 'Zwitserland van het Midden-Oosten' de meerderheid van de Libanese be volking ten goede kwam. Volgens de Libanese econoom Jozef Chader had in 1975 45 procent van de gezinnen in Libanon een inkomen van minder dan 500 Libanese ponden (zeg maar 500 gulden) per maand. Vijftien pro cent van de gezinnen verdiende maandelijks 3000 pond, wat in het dure Libanon het minimum is om behoorlijk te kunnen leven. Het vertrek van vele internationale bedrijven uit Libanon, dat nu op gang komt, betekent dat de Libanese economie aanzienlijke verschuivin gen zal moeten ondergaan. Onder tussen hebben 'de ratten die het zin kende schip verlaten' het niet ge makkelijk een andere vestigingsplaats te vinden. Beiroet zelf gaat in ieder geval niet meer. 'Zelfs al kun je hier fysiek overleven, dan is het nog onmogelijk om enige activiteit in de regio te ontplooien. Dat is de algemene klacht van zakenmensen in de Liba nese hoofdstad. De binnenlandse ver bindingen zijn na acht maanden bur geroorlog volledig ingestort. De pos terijen zitten met meer dan twintig door Herman Amelink De westelijke buur van de republiek Suriname is het tegenbeeld van de oostelijke. Terwijl Frans Guyana nog steeds een kolonie is, heeft het voormalig Brits Guyana zich in de tien jaar van haar zelfstandig bestaan ontwikkeld tot een progressieve volksdemocratie. Er zijn in de ontwikkeling van de drie Guyana's (Suriname werd ook wel Nederlands Guyana genoemd) geven. Evenals in Suriname en in sterke historische parallellen aan te Frans Guyana bestaat het grootste deel van de bevolking van de repu bliek Guyana uit nakomelingen van immigranten. Na de ontdekking van Guyana door de Spanjaarden omstreeks 1500 kwam het gebied aanvankelijk in Neder landse handen. In 1627 werd door de Vlissingse koopman Abraham van Pere de kolonie Berbice gesticht. De eerste plantage in Demerara werd in 1746 aangelegd door een zekere An- dries Pieterse. In de Napoleontische tijd kwamen alle koloniën van Ne derland in het Caraïbisch gebied on der Engels bestuur te staan. Bij de vrede van 1815 werd Suriname weer aan Nederland overgedragen, maar Demerara, Essequebo en Berbice, nu in Guyana gelegen, kwamen met in stemming van de daar wonende ko lonisten onder Engelse heerschappij. In 1812 was de hoofdstad van De merara ter ere van de koning van Engeland al omgedoopt in George town en na 1815 zette de verengel sing steeds verder door. In de zeventiende, achttiende en ne gentiende eeuw zijn vele duizenden slaven uit Afrika naar Guyana ge transporteerd om op de plantages te werken. In het begin van de vorige eeuw is er onder de negers een ver zetsbeweging ontstaan die er, met steun van de zendingsorganisatie 'London Missionary Society', in slaag de oo 1 augustus 1838 een volledige vrijlating van alle slaven te bewerk stelligen. De Britse regering bood de eigenaars van de plantages 20 mil joen pond schadevergoeding. Het is te begrijpen dat de vrijgelaten sla ven weinig waardering voor dit ge baar hadden en niet erg geneigd wa ren het werk op de plantages vrij willig voort te zetten. Na de 'emancipatie' van de slaven heeft men ook in Brits Guyana Chi nezen en Hindoestanen aangetrokken om op de plantages te werken. In de periode 1838 tot 1917 zijn er on- geveer 239.000 Hindoestanen naar Guyana overgebracht. Onafhankelijk tij van Jagan niet meer de meerder heid in het parlement zou behalen, ondanks het feit dat de Hindoestanen wel de meerderheid van de bevolking uitmaken. Toch is premier Burnham in de loop der jaren een radicalere koers gaan varen in de binnenlandse en de bui tenlandse politiek. Zo heeft de staat in de loop der tijd steeds meer par ticuliere ondernemingen overgeno men en het is de bedoeling dat deze bedrijven op den duur overgedragen worden aan arbeiderscoöperaties. Al le import en export loopt via rege ringsbureaus en de kranten en de radiozenders zijn eigendom van de regering. Het onderwijssysteem wordt ingrijpend veranderd en zal meer praktisch gericht worden. Zo zullen er schoolboerderijen komen, naar het voorbeeld van Cuba. In de beleids nota, die Burnham publiceerde ter gelegenheid van het feit dat hij tien jaar aan de macht is, zijn ook plan nen opgenomen om de grondwet van het land in socialistische zin te her schrijven. Ook in het buitenlands beleid komt de linkse koers van het bewind tot uiting. Het land onderhoudt goede betrekkingen met de landen van Oost-Europa, met name met de DDR en de Sowjet-Unie. Verder begint de handel met communistisch China op gang te komen. In het sedert 1906 onafhankelijke Guyana is nu het merendeel van de bevolking van Indische afkomst. Deze mensen zijn verenigd in de progressieve volkspartij (PPP) van Cheddi Jagan. Jagan staat bekend als een zeer links politicus en dat was de reden dat zowel de Engelsen als de Amerikanen bij de onafhan kelijkheid zich er voor ingezet heb ben dat zijn politieke tegenstander Forbes Burnham aan het bewind kwam. Burnham, die nu tien jaar aan de macht is, is de leider van het Nationale Volkscongres (PNC), de partij waarin de negers georganiseerd zijn. Twee jaar voor de onafhanke lijkheid zijn de regels van het kies stelsel zodanig gewijzigd dat de par- I Oppositie Van de rechterzijde is in wat se dert 1970 de 'Cooperative Republic of Guyana' heet niet veel tegenstand te verwachten. De enige oppositie partij die iets betekent is de Volks partij van Jagan. Ideologisch bestaan er tussen deze party en de PNC van Burnham weinig verschillen. Het on derscheid is vooral van taktische en, niet te vergeten, ethnische aard. De steun die Jagan van de Indische zijde ontvangt is niet zozeer ideologisch maar meer door het ras bepaald. De laatste tijd schijnen de tegenstel lingen tussen premier Burnham en onroritieleider Jagan aan scherpte. ;e verliezen. Jagan heeft zich bereid verklaard tot een kritische steun aan Burnham om de regering op een consequent radicale koers te zetten. Veel van de maatregelen die tot nu toe genomen zijn vindt Jagan nog te halfbakken. Sedert de verkiezingen van 1973 boycot de 14 man tellende fractie van Jagan de vergaderingen van het parlement (dat 53 leden telt), van wege vermeende verkiezingsfraude door Burnham. Alleen wanneer de premier het parlementaire spel eer lijk wil spelen is Jagan weer bereid aan het parlementaire werk te gaan deelnemen. Steun Een beslechting van de ideologische en persoonlijke ruzie tussen de pre mier en de oppositieleider, waartoe het onlangs gehouden gesprek een eerste aanzet was, zou van grote be tekenis kunnen zijn voor de 750.000 inwoners van Guyana. Jagan heeft van oudsher de steun van Moskou gehad, terwijl- Burnham door de Amerikanen als de beste van twee kwaden gezien wordt en hulp van China ontvangt. HoewelVenezuela de territoriale aanspraken op grote delen van Guya na momenteel wat onder tafel houdt en de samenwerking op het terrein van de bauxietverwerking redelijk is, leeft er in Guyana wel een onder huidse vrees voor deze en de andere buurman, Brazilië. Het aan Guyana grenzende deel van Brazilië wordt de laatste jaren tot ontwikkeling ge bracht en de Brazilianen zouden via Guyana graag een directe verbinding met het Caraïbisch gebied willen hebben. Zeker voor de 35.000 india nen die in de binnenlanden van Guyana wonen is dit Braziliaans expansionisme een weinig aantrek kelijk vooruitzicht miljoen stukken, die nog jverwerkt moeten worden. Veel bedr^jfs kan to ren zyn geplunderd. De Libanese luchtvaartmaatschappij heeft haar dienstregeling tot het minimum terug gebracht. Alternatieven De directies die omkijken, naar een alternatief voor Beiroet als vesti gingsplaats vinden slechts steden die maar gedeeltelijk aan hun. eisen vol doen. Vooral de vroeger uitstekende communicatiesystemen van Beiroet en de wijdverbreide talenkennis van de Libanese bevolking is> in andere steden niet terug te vinden. Cairo, dat op het eerste gezicht in aanmer king komt, wordt gemeden wegens het enorme labyrinth van de Egyp tische bureaucratie. De hoofdstad van Jordanië, Amman, lijkt het beste alternatief in de Ara bische wereld te zijn als permanente vestigingsplaats voor het internatio nale bedrijfsleven. Alhoewel slechts twee Amerikaanse bedrijven defini tief naar Amman verhuisd zijn, ope nen banken en bedrijven aan de lo pende band bijkantoren daar. Een aantal Amerikaanse bedrijven heeft hun staf in ieder geval tijdeUjk naar de Jordaanse hoofdstad overgebracht. Tenslotte ligt Amman vrij centraal en ziet men koning Hoessein als een heerser die de touwtjes goed in de hand heeft. Vanuit het gezichtspunt van geboden luxe en comfort scoort Athene de hoogste punten. Maar Amerikaanse bankiers hebben laten weten dat er waarschijnlijk geen grote Arabische prestige-opdrachten aai* bedrijven die niet in de Arabische wereld geves tigd zijn, zulen worden gegeven. Zo doende komen ook hoofdsteden als Teheran en Istanboel niet in aan merking als belangrijk concurrent voor de Libanese hoofdstad. Men zou eigenlijk verwachten dat buitenlandse bedrijven en banken vrijwel automatisch naar een vesti gingsplaats in één van de Arabische Golfstaten zouden omkijken. Maar dat is helemaal niet het geval. De levens omstandigheden in de Golfstaten zijn uitermate hard. Door de afwezigheid van een Arabische middenklasse in deze landen vreest het bedrijfsleven moeilijkheden bij het aantrekken van personeel: nog afgezien van het feit dat het sociale leven in de Golfsta ten weinife attracties biedt voor de aan luxe gewende Westerse zakenlui. Zo bekeken is het geen wonder dat nog geen enkel bedrijf op Koeweit, Bahrein of Oman is neergedaald. Hoe moeilijk het bedrijfsleven het ook heeft met het zoeken van een nieuwe standplaats, naar Beiroet zul len velen waarschijnlijk niet meer terugkeren. Deze ontwikkeling, ge koppeld aan het besef in Libanon dat de oude politieke formule van kunst matig evenwicht overleefd is, kan mogelijkheden openen voor een even wichtiger en rechtvaardiger machts verdeling in dat land. Duidelijk is in ieder geval dat het verdelen van de buit tot nu toe slechts in het belang was van de huidige Libanese machts hebbers. en dat grote groepen van de Libanese bevolking dat niet meer zonder meer zullen aanvaarden. PRETORIA (Reuter. AFP. AP) De Zuidafrikaanse dichter en te genstander van de apartheidspoli tiek Breyten Breytenbach, is giste ren door het hooggerechtshof in Pretoria tot negen jaar gevangenis straf veroordeeld. Hij was dinsdag schuldig bevonden aan een samen zwering tegen het blanke minder heidsbewind in Zuid-Afrika. Breytenbach had bekend zich schuldig te hebben gemaakt aan overtreding van de wet tegen het terrorisme, waarop een minimum straf van vijf Jaar staat. De open bare aanklager en de verdediging hadden om deze minimumstraf ge vraagd, maar de rechter. Piet Cillie. zei dat de ernst der overtredingen dit niet mogelijk maakte.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 7