Duizend dagen experiment Buitenlandse werknemers op weg naar eigen organisatie TO tot 50% korting! koop nu! voor weinig geld, een overvloed Nan aanbiedingen met mossel versteege Woningbouw bij r. k.- kerk in Den Hoorn Pictura- Dordrecht 200 jaar Gemeentecentrum van Oegstgeest uitgebreid Welzijnsstichtingen in de nadagen? In bestemming Zuydmade Te veel medicijnen in Derde Wereld Directielid van Schiedams ziekenhuis neemt ontslag Sociale academ legt lessen stil Sterrenburg 3 en Buitenoord 'goed en goedko"' extra Bovendien krijgt u DONDERDAG 27 NOVEMBER 1975 TROUW/KWAR' OEGSTGEEST Burgemeester Van Eysingen van Oegstgeest heeft gistermorgen het nieuwe gedeelte van het gemeentecentrum aan Óe Lijtweg geopend. Het feemeente centrum maakt deel uit van de Stichting Dienstverle ning Oegstgeest en de Nederlands Hervormde Kerk en werd op de eerste verdieping vanuit de be staande ruimte uitgebreid. Een aantal gebouwen werden bijge bouwd, o.a. een conversatdezaai, een kleine wasserette en verschillende kantoorruimtes voor het personeel. Verder werd er In het gebouw een lift aangebracht. Het dienstencentrum houdt zich bezig met het verzorgen en aktive- Van een onzer verslaggevers SCHIPLUIDEN De gemeente Schipluiden heeft een bouwplan in ontwikkeling van ongeveer 90 woningen voor bejaarden en al leenstaanden op een gebied dat wordt aangeduid met de naam Tanthof, gelegen in de kern van Den Hoorn achter de r.k.-kerk. Dit delen B en W de gemeenteraad mede in de nota van aanbieding bij de begroting voor 1976. Omdat Delft ook een plan Tanthof ontwik kelt heeft het college gemeend het bestemmingsplan in Den Hoorn de naam 'Zuydmade' te moeten ge ven. Deze naam, geadviseerd door de werkgroep Oud-Schipluiden slaat op het vroegere gelijknamige, doch op verschillende wijze gespel de belastinggebied van de voorma lige gemeente Hof van Delft. B en W streven ernaar om het ontwerp - bestemmimgsplan in januari a.s. ge reed te hebben. Het plan is ontwik keld in samenwerking tussen de rk Stichting Bejaardenzorg Delft en de plaatselijke Stichting Huisves ting Bejaarden Schipluiden. Hiertoe zullen nog gronden van de rk-kerk. de veiling en de gemeente verwor ven moeten worden. GENEVE (AFP) De internatio nale geneesmiddelenindustrie beant woordt op buitengewoon onbevredi gende wijze aan de werkelijke me dische behoeften. De markt voor verpakte geneesmiddelen ('speciali tés') is overwoekerd door produkten die of op zichzelf nutteloos zijn, of als twee druppels water op elkaar lijken. Een rapport van de UNCTAD, de VN-organisatie voor handel en ontwikkeling is tot deze conclusie gekomen. Het werd opge steld door dr. Sanjaja La 11 van de universiteit van Oxford in Enge land. Dr. Lall wijst onder meer op de si tuatie in India, waar een overheids commissie heeft uitgemaakt dat de medische basisbehoeften kunnen worden gedekt door een pakket van 116 verschillende geneesmiddelen. Er zijn er ln dat land 15.000 in de handel. In Brazilië liggen de ver houdingen ongeveer net zo. Zelfs bij zeer ruim geformuleerde criteria, schrijft dr. Lall, komt het aantal es sentiële geneesmiddelen niet boven de 200 tot 250: één procent van de ongeveer 25.000 produkten die bij voorbeeld in Spanje verkrijgbaar zijn. Hoogontwikkelde landen als Noor wegen en Zweden, schrijft dr. Lall, waar de staat de geneesmiddelenin dustrie aan zich heeft getrokken, bepalen zich tot ongeveer 2000 spe cialités. Volgens het rapport zouden de ontwikkelingslanden zich ge voeglijk kunnen beperken tot tien procent van de in Scandinavië ge hanteerde maxima. SCHIEDAM De geneesheer-di recteur van het Schiedamse ge meenteziekenhuis. de heer J. H. Leusdmk (52), heeft woensdagmid dag het college van b. en w. ge vraagd hem per 1 december ontslag te verlenen. De raadscommissie voor het gemeenteziekenhuis, waar van burgemeester A. Lems voorzit ter ls. adviseert het gemeentebe stuur het ontslag op eervolle wijze te verlenen. Eerder deze week maakte burge meester Lems bekend dat de ge meenteraad zal worden voorgesteld de beleidsadviseur drs. J. H. de Koning uit Vlaardingen te benoe men tot algemeen directeur van het ziekenhuis. Het gemeentebe stuur hoopt dat het vertrek van de heer Leusink. die al maanden met zieteverlof ls, en de komst van drs. De Koning de sfeer in het ziekenhuis ten goede komen. Het heeft al Jaren lang gerommeld In het gemeenteziekenhuis, omdat de drie directieleden niet met elaar overweg konden. Dit resulteerde verleden jaar in het plotselinge vertrek van de verpleegkundig-ad junct-directeur Coppens naar Amersfoort. Zijn opvolgster, zuster Veenstra. vertrok al na twee maan den en aanvaardde een soortgelijke functie in het Rotterdamse Berg wegziekenhuis. Het college hoopt in de loop van volgend jaar ook te kunnen begin nen met de bouw van woningen ln het plan Rozemarijn. De eerste fase wordt gerealiseerd op de voormalige tuin van Van Etten. Volgens B en W mag verder niet onvermeld blij ven dat men bij de gemeente Delft zijn gedachten laat uitgaan naar woningbouw in Den Hoorn voor een periode na 1980. GRONINGEN Volgens provincia le staten van Groningen moet de bevolking van Noord-Drente zich uitspreken eventueel bij geheime stemming over het yoomemen dit gebied bij Groningen te voegen. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Met als titel 'Duizend dagen experiment' heeft de Ekklesia Den Haag een fraai uitgevoerd boekwerkje uit gegeven over de opzet van dit belangrijk stuk kerkewerk in de Haagse binnenstad en over de tot nu toe in de Kloosterkerk gehouden diensten. De Stuurgroep Ekklesia stelt in een inleiding dat het boekwerkje bedoeld is als een getuigenis van een experiment, een oefenplaats. 'Wij geloven dat wij sinds 10 maart 1974 (de eerste ekklesia- dienst) nog altijd met elkaar op weg zijn, aan het oefenen zijn. proberen om op oude grond nieuwe wegen te vinden', aldus de werkgroep. Getracht wordt een omschrijving te geven van wat de Ekklesia Den Haag wil zijn: 'een markt plein. een wandelruimte, een trefpunt waar men elkaar treft en getroffen wordt, een mensen huis waar leven geoefend wordt en toekomst wordt gedroomd en gemaakt'. De werkgroep zegt dat in die duizend dagen haar een aantal dingen dierbaar geworden is: bijv. de voortdurende samen spraak tussen die mensen die samen de Ekklesia vorm geven: samenspraak in de voorbereiding van de zondagse bijeenkomsten, in de werkplaatsen, in de kollek- te-projekten, de aktiemodellen en de open-team-vergaderingen. Volgens de medewerkers die achter de Ekklesia staan kan 'die voortdurende broedplaats' een bijdrage leveren ln het ge sprek van de verschillende ker ken. In het boekwerkje waarin de teksten van de meeste tot op heden gehouden diensten zijn afgedrukt en gedichten van o.a Maria de Groot zijn opgenomen wordt een overzicht gegeven van de Ekklesiadiensten die de ko mende zondagen om 12.00 uur in de Kloosterkerk worden gehou den. Aanstaande zondag spreekt Rob Kurvers over het thema: 'De wan in zijn hand'. Inlichtingen over doel en werk wijze van de Ekklesia Den Haag kan men inwinnen door te schrijven naar: Postbus 6673. Den Haag. rnjoi 'iti Het nieuw gebouwde gedeelte van het dienstverleningscen trum werd gisteren in gebruik genomen. ren van de zelfstandig wonende bejaarden in de wijk, een groep die in de omgeving van de Lijtweg in betekenis toeneemt. De Stichting Dienstverlening probeert door mid del van deze hulp de zelfstandig heid van de bejaarden zo long mo- genlijk te handhaven. Van de 2200 op zich zelf wonende ouderen, be zoeken zo'n 1450 regelmatig het ge meentecentrum. De verbouwing van het centrum ging in februari van dit jaar van start en heeft rond de 500.000 gul den gekost. door Barend Mensen DORDRECHT Van de zeven tien stichtingen, die zich bezig houden met de welzijnszorg voor buitenlandse wrknemers, zijn er maar betrekkelijk weinig, die doelbewust streven naar demo cratisering. Veel stichtingen zien de buitenlanders nog altijd als 'cliënten'. Zij bieren hulp en steun en werken als zodanig goed, maar onthouden de mensen de moge lijkheid bij het bepalen van hun positie ook zelf een duit in het zakje te doen. Met andere woorden: er wordt wei nig aan gedaan de buitënlanders tot zelfstandigheid te brengen. Sinds jaar en dag voeren de stichtingen de woorden 'verzelfstandiging' en bewustwording' wel in hun vaandel, maar er werden en worden nog al tijd excuses gevonden om het hard maken van deze begrippen achter wege te laten. Bij voorkeur werd en wordt ter rechtvaardiging daarvan aangevoerd dat de buitenlanders er nog niet capabel voor zijn mede het beleid te bepalen. Inspraak Het ministerie van CRM, dat de welzijnsstichtingen subsidieert maar zich tot dusver ook niet moe heeft gemaakt met het uitstippelen van beleidslijnen in de richting van de mocratisering, heeft nu een circu laire doen uitgaan, waarin het aan dringt op bevordering van de in spraak van de buitenlanders in de stichtingen. Zij moeten worden op genomen in de besturen. Het ligt in de rede dat CRM daar een subsidie voorwaarde van gaat maken. Voor sommige stichtingen is dat geen enkel probleem. Zij hebben al buitenlanders in hun beleidsorganen opgenomen. De staven van andere stichtingen zullen een dwingend voorschrift van harte toejuichen, maar hun besturen zullen het er moeilijk mee hebben. Tenslotte zijn er ook stichtingen, die het maar wil len laten zoals het is. Zij verkijken zich echter op de zich veranderende mentaliteit van de bovenlaag van de buitenlanders zelf. 'Perifeer' een informatieblad van acht samenwerkende welzijnsstich tingen dat een themanummer heeft gewijd aan de problematiek rond de zelforganisatie van de bui tenlandse werknemers, constateert, dat de buitenlanders zich van hun positie hier bewust gaan worden en hun mond open gaan doen. Bewustwording 'Ze komen met eisen naar voren en willen niet louter als arbeidsprodu- cent worden gezien, maar hun ver blijf in Nederland zin geven. Veel buitenlanders, gaan al langere tijd htm eigen weg en verenigden zich in eigen organisaties Die zelforganisatie zien velen in de kring van de stichtingen juist als eerste stap van de buitenlander naar een zich bewust worden van zijn si tuatie hier en later in zijn vader land. Maar het is dat blijkt wel uit de artikelen er over in het blad een probleem vol haken en ogen. Tonen de 'officiële instanties', di,e met de zorg voor de buitenlanders te maken hebben, begrip voor de wen sen van de gastarbeiders voorname lijk omdat zij bevreesd zijn dat de (buitenlandse) zaak uit de hand gaat lopen, zoals in Terifeer' wordt gesuggereerd? Willen zij de nieuwe ontwikkelingen gaan beheersen en weer gaan kanaliseren binnen con troleerbare organen? Wat is de rol van de stichtingen? Zelforganisatie kan leiden tot het leggen van een bom onder die orga nisaties. Zij kan ook leiden tot een verhoogde vorm van samenwerking, maar dan onder heel andere verhou dingen. In Utrecht bestond grote on tevredenheid over de aldaar werk zame stichting. Dat was voor Grie ken. Turken, Spanjaarden en Ma rokkanen aanleiding zich aaneen te sluiten onder het motto: we gaan het zelf doen en beter. Andere stich- tingeii willen juist naar die zelf werkzaamheid toewerken. Amster dam en Dordrecht worden genoemd als de stichtingen, die het verst de democratisering, waaruit zelfor ganisatie moet voortspruiten, zijn gevorderd. Van de grote en grotere steden staat Amsterdam wat zelf organisatie betreft aan de top, maar er verblijven daar dan ook bijvoor beeld 6000 Marokkanen met vanzelf sprekend genoeg capabele figuren, die een eigen organisatie op poten konden zetten. Dat ligt uiteraard anders in een plaats met een klein aantal buitenlanders, waar zonder begeleiding zelforganisatie niet van de grond kan komen. Die begeleiding echter levert weer een ander probleem op. 'Perifeer' zegt althans dat sommige stichtin gen de bewustwordingsprocessen be geleiden en de financiële middelen er voor aanreiken, maar dat daar mee tegelijkertijd de zelfwerkzaam heid van de buitenlanders ongewild toch weer afhankelijk wordt ge maakt van die stichtingen. Kunnen begeleiding en assistentie echter wel achterwege blijven? Moeten de stichtingen het doen of moeten an deren zich er mee bezig gaan hou den? De rol van de stichtingen kan volgens 'Perifeer' in het laatste ge val geen andere zijn dan zich te la ten plukken als een kip. Daar komen dan nog de culturele en politieke kant van de zaak bij. In een der artikelen in 'Perifeer' wordt wat het laatste betreft ge steld: "De ontkenning van de poli tieke dimensie van deze problema tiek maakt dat we direct meewer ken aan het instandhouden van de huidige status quo in de landen van herkomst'. Het desbetreffende artikel begint dan ook met: 'De vraagstelling of buitenlandse arbeiders aangezet moeten worden tot het komen van een eigen organisatie is in wezen een politieke vraag'. En: 'Aangezien de buitenlanders na terugkeer in eigen land vaak beho ren tot potentiële machthebbers en 'rijken' is het van essentieel belang om het stimuleren van zelforganisa tie te verbinden aan de Ideologie van bevrijding. Wordt dit losgekoppeld dan is het gevaar groot dat de or ganisatie van buitenlandse arbeiders een machtsmiddel wordt om de be staande status quo te beves te verscherpen'. i 'Perifeer' constateert met he dit alles dat de stichtingen buitenlandse werknemers in; dige vorm in de nadagen i 'Bepaalde taken moeten in <r komen van huidige taken. D wikkeling is te verklarei stichting werkt altijd aan i sering van haar doelstelling, eindelijk aan de opheffing zelf'. En dat mag dan een viltoe den genoemd, die vooralsi me: zal worden onderschreve e j stichtingen, die op de au v toer werken en zelfs van intf li mocratisering nog geen w t ben. |ng( P< it i le ROTTERDAM Op de E Academie in Rotterdam 11g daag de hele dag het nornjv derwijsprogramma stil. Wq de leerlingen discussiëren gevolgen van de door het rie van onderwijs aangefi bezuinigingen. Na ln een academievergaderimg een bepaald te hebben, zal n men aan de algemene vandaag door het hoger derwijs ln Rotterdam voerd tegen de bezuinigtngf ter ROTTERDAM De minis js" Volkshuisvesting en Rui Ordening heeft het preaika en goedkoop' toegekend aa complexen te bouwen wonii Barendrecht gaat het om Patrimonium te bouwen Buitenoord II waar 42 huiz gezet zullen worden. In Dordrecht betreft het Hingen in Sterrenburg Hl kening van de woningtoou ging Ons Hiuls. DORDRECHT Op 1 oktober 1974 was het200 jaar geleden dat het Dordtse 'Teekengenootschap Pictura', het oudste nog bestaande tekenge nootschap in ons land, werd opge richt. Ter gelegenheid van dit jubi leum dat door omstandigheden pas nu kan worden gevierd vorig jaar was er een kleine expositie wordt binnenkort een boek uitgegeven over de geschiedenis van Pictura en er komt ook een historische tentoonstel ling in Dordrechts Museum. De culturele rol die het Pictura van vroeger vervulde en die vooral ge stalte kreeg in de vorm van model- tekenavonden, kunstbeschouwingen, ordonnantieavonden, prijs tekenen en exposities, kortom die specifieke acti viteiten die kenmerkend waren voor een dergelijk genootschap, is voor een deel overgenomen door andere instanties. Modeltekenavonden en ex posities worden overigens nog steeds gehouden. Kunstenaars waaraan het genoot schap zijn meer dan plaatselijke be kendheid ontleende waren Abraham van Strij, mede-oprichter en grote inspirator, Frans Lebret, de schapen schilder, Jan de Greef, die later stads architect van Amsterdam werd, J. C. Schotel (van de zeegezichten, de schrijver-schilder Jan Veth en vele anderen. Veel dingen, die nauw met Pictura, zijn leden en activiteiten ver bonden waren, zijn bewaard geble ven. Zilveren prijspenningen, prijsteke- ningen, portretten en andere archiva lia en een selectie van schilderijen, tekeningen, grafiek en beelden van Picturianen zullen vanaf 13 decem ber in Dordrechts Museum te zien tegen prijzen die nooit meer terugkomen. ieder Instrument (uitgezonderd de 'knutselorgels') wordt helemaal gratis geleverd: Deze cursus bestaat uit 4 delen en leert u spelen d.m.v. een zeer inventief uitgedacht systeem. tw.v. 61, ter gelegenheid van de komende feestdagen gratis een boek vol sinterklaas en kerstliedjes uit de serie Orgelmuziek voor iedereen tw.v. 25.— Dus extra voordeel van 176,60yJ En natuurlijk de bekende M V^garanlie (uilgë/onderÖ- op de rgn knutselorgels 10 tot 15°/o op vele nieuwe orgels w,o» Mark 1000 met ritme waarde 2295.— nu 2095.- Mark 2000 waarde 4295.— nu 3795.- Mark 1600 met trio waarde 3645.— nu 2590.- Yamaha D3(wit) waarde 7050.— nu 6295.- Honderden lesorgels tot 20% o.a. RIHA Largo met ritme waarde 4645.— nu 3750.- Mark 1600 waarde 2490.— nu 1995.- RIHA Andante waarde 2990.— nu 2490.- Honderden occassions tot 30% b.v. Eminent 40 waarde 1150.— nu 750.- Solina waarde 895.— nu 625.- RIHA Festivo (wit) waarde 2050.— nu 1595.- Eminent 510 waarde 5795.— nu 4175.- Yamaha B4 waarde 2100.— nu 1495.- Solina T waarde 1995.— nu 1595.- Phillcorda waarde 995.— nu 695.- Winkeldochters tot 50% Ahlborn C 20 waarde 16900.— nu 8500.- Wurlitzer Sprite waarde 4975.— nu 2995.- Wurlitzer 4041 S waarde 3700.— nu 1895.- Knutselorgels, verkoop uitsluitend in Den Haag Instrumenten, die door een handige doe het zeiver moeten worden opgeknapt. Deze orgels worden uiteraard zonder enige garantie verkocht Lowrey, Eminent, Farfisa, Boston, Kawai, Elka, Gawina van f. 100.tot 500. (op deze aanbiedingen worden ook geen gratis aanbiedingen gegeven). Rijswijk Wlnkelc.In de Bogaard, p 15. ad Steenvoordelaan tel. 070 - 933689. Leldschendam Winkelc. Leidsenhage Weigelia 14»te!.070»27^ Den Haag Zoutmanstraat 53d. tel. 070 - 333970 (met ingang van nader te bepalen datum 469612) k Delft Choorstraat 7. tel 015 - 125377 Zoetermeer Dorpsstraat 202. tel. 079 - 169064.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 16