simon dat scheelt guldens 4,00 SOI op simon kun je rekenen de weekbladen Ceramiek: dingen maken uit klei rv/ ile ster Bruma Onderzoek nq ïl ill ran Thijn van Duyn Nog steeds nieuwe mogelijkheden Slogan Afluisterstations iU Suriname Bestaan Forum hangt nu af van minister Radio informeerde het snelst over dood van Franco Brand legt gedeelte opslagplaats in as Grafische sector weinig hoopvol Drs. Von Meyenfeldt voorzitter van CDA in stad Groningen tófohak!'.^14.98 k otva^ I 14 t aal otoi [aagse Post legt John Jan- Galen uit, dat niet Anon, maar Eddy Bruma 't0T{ cbmo 31f PNR) zijn zin kreeg. Hij iet portret van een nationa- na dertig Jaar hard werken, en manoeuvreren als be - onafhankelijkheid yrerke- aag worden. bij C het een, en. geleit1 )AQ 27 NOVEMBER 1975 TROUW/KWARTET 15 Post: De Tijd: :ot ei Jy R. L eim alleen niet lukte: buiten de o ing blijven. Het liefst was ivoorzitter geworden om Lachmon onder het vorige ault icbter de schermen de poli- behal ers aan te geven. Zijn fort in. Bi lachtsspel, met het bestuur. fet was Arron te gevaarlijk. iortw t ook, djat de Creoolse ge- ip, nog steeds onzeker van lenzM maar één Inspirerende lei- Ht s, t: Eddy Bruma, de Meester. 353 Jksman sprak met socioloog it Veenhoven, die 'het hu- net een padvindersmes' naar 'er valt aan het buwe- te ontkomen'. Het omslag van de HP gaat uitvoerig follanders in de burgeroor- J5-1939' oftewel 'Groeten uit Martin Schouten en Nor- kerink noteerden de verha- ^negen overlevenden, onder i Laros en Co Dankaart, een cisten van het eerste uur- dit i ijerland: ieY.® jarenlang als de schild- idelij an oen uyl beschouwd'. Een k, die Bibeb in Vrij Neder- ïde uit de mond van ieleider Ed van Thijn. Den Uyl achterna, werd 't Is blijkbaar moeilijk ie dat je als iemands mede- een eigen identiteit kunt Nee, hoor, dat doet me wil Invloed hebben, geen wil meebeslissen, maar ik groot plezier iemand advi- dat ik zelf de zegsman [zijn'. van Amerongen belastte 'de ontmanteling van een [leugen' en is van mening, voor de volgende ver- teneinde het Gezonde leien andermaal te beha- ander issue zal moeten want het percentage van de sociale wetten ts voor'. voorpagina van VN doet van Westerloo de 'rozerode lering van Creool en Hin- uit de doeken. Die ver lig was 'geen wonder, maar harde politiek die Hindo- n Creool wenend in eikaars bracht. Keiharde politiek ai wel zeggen, want terwijl hartstochtelijk toegejuichte hun bokspartij uitvochten. het publiek naar de uit- ele tienduizenden toeschou- -ebben het einde liever niet üe fwochten'. Of om de heer J. te citeren: 'Mijn bedoe- 111 mt aileen aan het eind tot ting, en dat is Juist de kunst' haieijnd Nederland: •ermc gensi anta. pk-ijnd Nederland publiceert een met PPR-wethouder Roel lopekyn van Amsterdam, die de als een perfect georgani- aut Kabouterbeweging. 'Ik weet, daiftmige mensen de naam Ka- belachelijk vinden, maar ik scha et een prima symbool'. En op to lijn uitgangspunt is, dat het r bei e mens niet baat als hij zijn liest. De enige die kan zeg je ziel verliest ben je zelf. Je wordt dus steeds worpen op de beleving van ziel. De enige kans je ziel •liezen is je er steeds van ;n of hij niet aangetast door de corruptie van de chzelf niet redt, heeft dat hzelf te wijten' staat er bo- artikel van Bas de Gaay a, dat handelt over het drei- bankroet van New York. R. belicht de gijzeling in het van de menselijkheid en de conclusie, dat 'soms de oor gegijzelden te hoog is', in HN aandacht voor de ers, die een beroep doen op aiigde Naties en de KGB die iep om vrijheid in de kiem te smoren. mte in do var Rob Vermaas gaat in DE TIJD uit voerig in op een door het weekblad ingesteld onderzoek naar de politie ke verhoudingen in ons land. In Trouw van 26 november stond al welke opzienbarende cijfers dit on derzoek naar voren heeft gebracht (onder meer de verdeeldheid onder de aanhang van KVP, ARP en CHU over de regeringspartners). Ver maas concludeert ondermeer dat een uitsluitend 'rood' kabinet nog ver buiten bereik ligt en dat de afstand tussen wat Aantjes en An- driessen met het huidige kabinet willen en datgene wat hun kiezers van plan zijn groter is geworden. In een Vrijmoedig Commentaar noemt De Tijd het ingrijpen van de regering in de lonen juist. Verwij ten echter aan het adres van de werkgevers, die het op alle punten hebben laten afweten. 'Het zou re delijk zijn als zij eens dachten aan het belang van de vermogensaan- wasdeling in plaats van botweg te verklaren dat zoiets niet mogelijk is'. Als tegengif aan de radiozenders van socialisten, liberalen en protes tanten werd in 1925 de KRO opge richt. Ook in deze tijd wil de KRO tegengif geven, nu echter aan de 'haast onstuitbare vertrossing in onze maatschappij'. Corine Spoor vraagt zich af of de KRO kans krijgt om haar streven naar meer openheid in maatschappij en kerk kracht bij te zetten. Verder rascisme-bestrijding door de Wereldraad van Kerken en een be schouwing van het rapport 'Graven naar macht'. Accent: door G. Kruis BOXTEL Er wordt de laatste jaren bijna niet meer gesproken van pottenbakkers en van potterie, 't werd ceramisten en cera- natie-centrum in de strijd tegen de miek. Volgens het woordenboek betekent dat hetzelfde. Maar ik a tv aut a **,«4=+^. "ïïnm rfia- geioof toch niet dat die overschakeling te maken heeft met onze typische voorkeur voor vreemde woorden. 'Accent is meer dan het ooit ge weest is. Daar zal De Telegraaf wel weer achter zitten'. Dat is de slo gan, waarmee dit blad de laatste tijd wordt aangeprezen, maar veel meer dan een slogan is het niet, als je zo door de inhoud heengaat. 'De bal is rond en guldens rollen: Ma- riska Veres kan het wel alleen af: Wat verdienen onze linkse leiders? en Oude kerelsgroene tieners'. Daarmee moeten de lezers van dit blad het deze week dan weer doen. Het valt niet mee om hieruit toch nog iets acceptabels te citeren of het zou ds Toornvliet moeten zijn, die de 'preekstoel een schavot noemt'. Deze 'Piratendominee, die door tegenslagen is achtervolgd', vertrouwde Accent toe: 'Ik ben een instrument en God is mijn bespe ler' en 'Honderden mensen leefden op mijn radioboodschap'. De Nieuwe Linie Hoewel militaire steun aan Zuid- Afrika door de VN is verboden, beweert Rudie Kagie in DE NIEU WE LINIE dat onder meer Ne derland deze afspraak niet altijd nakomt. Volgens hem zouden Ne derlandse bedrijven geholpen heb ben bij het tot stand komen van het project Zilvermijn, een vlakbij de marinebasis Simonsstad gelegen immens afluisterstation. Dit station zou onder meer dienen als coördi Angolese MPLA. Minister Van der Stoel zei onlangs dat één Neder lands bedrijf 'een handvol stekkers en pluggen' had geleverd. Het voor malige WD-Kamerlid J. Koudijs verklaarde tegenover Kagie echter na een bezoek aan Zuid-Afrika, dat hij daar 'nogal wat Nederlandse technici en arbeiders had gespro ken, die daar de boel van de grond hielpen komen'. Hanneke Wijgh geeft een overzicht van vijftig jaar KRO, levert hier en daar wat kritiek en heeft het over de K van Katholiek. Er bestaat steeds meer animo om na onder meer heel wat KVP-kritiek. ('De KRO is anti-godsdlenstdg, altijd te gen de Paus en tegen wat uit Rome komt'), de KRO weer katholiek te maken. Fons Burger loopt vooruit op de 1, 2 en 4 december te houden openba re hoorzittingen over de wenselijk heid van een vrijwilligersleger in Nederland. De kaarten zijn volgens Burger al geschud: 'Nederland krijgt ondanks de gevaren een le ger van vrijwilligers'. Verder de zesde aflevering van de serie Socialisme en fascisme in Spanje ('Weg met het verstand, leve de dood') en een gesprek met de schrijver Adriaan van der Veen. Elseviers Magazine: Op het omslag van Elseviers Maga zine prijkt het gezicht van een Surinamer met daaronder de woor den: 'Vrijheid, Blijheid?' Cees La beur laat vanuit Suriname weten, dat dit vrije land 150.000 burgers mist en concludeert, dat het op dit moment helaas nog een open vraag is of er iets wezenlijks zal verande ren in de structuur van Suriname. 'Bloedige rassenconflicten zijn on waarschijnlijk, maar dat wil niet Eerder as het zo, dat het begrip ceramiek voor je gevoel niet meer zo direct vertoonden is met alléén maar kruiken, vazen, potten, kan nen schotels of schalen. Als je de tentoonstelling van hedendaagse ceramiek bezoekt, die tot 5 januari in de Galerie de Ark te Boxtel gehouden wordt, zie je dan ook, dat naast de bruikbare potterie, het ex periment in klei een overheersende plaats inneemt. Ik heb zo voor mezelf wel eens het gevoel dat het een bijna onmogelij ke opgave moet zijn om na duizen den jaren beoefening van cerami- sche procédé's toch nog steeds weer zeggen, dat hier na de grote poli tieke verzoening een grote familie zal ontstaan. Dat zal nog generaties duren, als het al lukt'. In EM ook een gesprek met Jo Franssen en Anton Hubben van de Unie (van Beambten, Leidingge vend en Hoger Personeel) BLHP. De eerste voorziet, dat het binnen vijf jaar is afgelopen met het NKV en 'Je kunt pas over verdeling pra ten, al# er iets te verdelen is. Ik ben er vlak voor, dat we samen de koek verdelen, maar laten we eerst samen die koek maken'. En Hubben voegt daaraan toe: 'Ik wens alles behalve op één hoop te worden gegooid met de werkgevers. Als BLHP verteken we pertinent niet hun standpunt. Wij zien een rede lijk overleg tussen werkgevers- en werknemersorganisaties wel als een uitdrukkelijke opdracht'. Verder in dit blad: 'Wereldraad blijmoedig bijeen'. 'Zes maanden voor koning Carlos' en 'Caro van Eijck in de ban van de ring'. met iets nieuws te komen. Maar de mens zoekt steeds naar het nieuwe, vraagt naar het andere. Dus ook de ceramist blijft experimenteren met allerlei technieken, met nieuwe glazuren, met steeds weer andere samenstellingen, met altijd weer andere vormen. En de variatiemo gelijkheden blijken eindeloos. Daar komt ook nog, laat ik maar zegen, 'gewone' ceramiek uit voort,, vazen en potten met boeiende kleurrijke decoraties, dingen die het op een expositie eigenlijk nooit helemaal goed doén, omdat je ze in de hand zou moeten kunnen ne men, ze aan alle kanten moest kunnen bekijken. Die fijn zijn om te zien en die je kunt gebruiken. Maar dan gaan we even terug naar de afkomst van het woord ceramiek: het oude giiekse 'kera- mieke technikè', de kunst om din gen te maken uit klei. En dat kan op vele manieren en dat is als je het over een vijftigtal ceramisten hebt moeilijk te rubriceren: er zijn abstracte composities, er zijn din gen, die getoond zouden kunnen worden op exposities van objecten en beeldhouwkunst, kortom er zijn overal inspiratiebronnen en zo als ook nu weer te zien in Boxtel de mogelijkheden zijn legio. .DEN HAAG De Nederlandse am bassadeur in Senegal E. E. S. de Jongh, heeft in Nouakchott, de hoofdstad van Mauretaoië, verno men dat de verdwenen TNO-geofy- sicus Nico Ar ends an goede wel stand verkeert en mogelijk wordt vastgehouden door leden van het Frente Polisario. het bevrijdings front van de Spaanse Sahara en Rio Oro. Van een onzer verslaggevers GRONINGEN Het voortbestaan van het in Enschede gevestigde Noordoostelijke operagezelschap 'Forum' is thans geheel afhankelijk geworden van minister Van Doorn (ORM). Het gaat daarbij ook om de werkgelegenheid van honderdveer tig artiesten en andere medewer kers. Net als de stad Groningen heeft gisteren ook de gelijknamige provincie definitief besloten geen subsidie meer te geven, tenzij aan een aantal kwaliteits- en bestuur lijke eisen wordt voldaan. De situa tie is vergelijkbaar met die van het omstreden toneelgezelschap 'Pro loog'. dat ook door de minister uit de moeilijkheden moest worden ge haald. Provincie en stad Groningen (twee van de twaalf regionale subsidian- ten) geven samen bijna een half miljoen gulden De minister heeft tot nu toe geen enkele andere toe zegging willen doen dan dat hij een werkgroep zal instellen. Er is geopperd dat Forum een dépendan ce zou kunnen worden van de Ne derlandse Operastichting, die vij fentachtig procent rijkssubsidie krijgt. HILVERSUM-DEN HAAG De ra dio heeft de Nederlanders het snelst op de hoogte gebracht van de dood van Franco. Van de bevol king bleek 58 procent het bericht van de radio gehoord te hebben, 29 procent had het van een ander gehoord, vier procent wist het van de fav en zeven procent uit de kranten. Dit bleek uit een onder zoek van de NOS. In de r.k. Jacobuskerk te Den Haag is gisteren een mis opgedragen voor de zielenrust van Franco. De mis werd opgedragen door pastoor L. Wüst, namens de Koningin was aanwezig jhr. mr. G. Beelaerts van Blokland, kamerheer dn buitenge wone dienst, namens de regering dr. J. P. Bergsma, chef protocol van het ministerie van buitenlandse za ken. In Den Haag is een bericht uit Madrid bevestigd dat koningin Juli ana een telegram naar de Spaanse koning Juan Carlos heeft gestuurd, waarin zij de hoop uitspreekt dat de koning welvaart en welzijn zal brengen aan het Spaanse volk. WAALWIJK Een felle brand heeft in de nacht van dinsdag op woensdag een gedeelte van Van Leeuwen Lederhandel in Waalwijk in de as gelegd. Het houten gedeel te van het bedrijf is volledig uitge brand, het stenen gedeelte bleef be houden. In het uitgebrande gedeelte werd leer opgeslagen. De Waalwijkse politie acht brand stichting niet uitgesloten. Al twee maal eerder is de laatste tijd in Waalwijk brand gesticht. Veertien dagen geleden in een lagere school en twee weken daarvoor in een kleu terschool. De dader van beide brand stichtingen heeft de politie nog niet gevonden. Over de schade van de jongste brand kon nog niets worden meegedeeld. AMSTERDAM De gang van za ken in de grafische industrie is on gunstig. De produktie van de druk kerijen (hoeveelheden) bleven in de eerste maanden van dit jaar 9 pro cent achter bij die in dezelfde maan den van 1974. De werkgelegenheid bleef verder afnemen, terwijl de loon- en prijsontwikkeling zorgelijk blijft. Dit staat in het jaarverslag over 1974 van het Kon. Nederlands Ver bond van Drukkerijen. Na een gun stige start in de eerste helft van 1974 liep de produktie in de tweede helft terug, waardoor de produktie- stijging minder dan een procent be droeg. Aan de dalende tendens van het per soneelsbestand van de grafische in dustrie is ook in 1974 geen einde ge komen: vorig jaar bedroeg de daling iets meer dan 2 procent. GRONINGEN Drs. F. H. von Meyenfeldt is tot voorzitter geko zen van het CDA in de stad Gronin gen, als opvolger van de heer J. Ploeger. De verkiezing betekent een terugkeer van de heer Von Meyen- feld in de stedelijke politiek. Hij was een van de wethouders die en kele jaren geleden aftraden omdat zij een verdere samenwerking met de PvdA-wethouder drs. Max van den Berg onmogelijk achtten. Sindsdien zijn het CDA noch de WD verte genwoordigd geweest in het college van b en w van Groningen. 7 58,'ene: 3281 sufije :hts maakt zich op als executeeur-testamentair' De Groene op de voorpagina, ultra's zijn nog volop verte- Didigd in de top van het ipparaat en zijn in de eerste vinden in de Movimiento. tie Beweging, waarin de en de traditionele katho- beweging door Franco zijn jevoegd'. 'Een werkelijke li- itie is alleen te verwachten nog immer illegaal opere- oppositie. Ook al moet die vooralsnog de instemming heren Nelson Rockefeller en Pinochet ontberen'. |Wak bericht over het 'verzet «alen. dat langzaam op nt'. 'Nu met de rug tegen beginnen deze uitgebuite derde paria's zich eindelijk en gezamenlijk te verzet- t gaat daarbij om veel meer leen maar een verblijfsver- Het kan het begin worden beweging, waarvan nie- omvang en kracht kan t Burchett sprak met presi- H Sung van Noord-Kore- {blijft geloven in een vreedza- reniging van de beide lands- tnaar 'de aanwezigheid van rikaanse troepen is de be- Bkste bedreiging voor de vre- Korea'. f\rtVVovT,\spns' Golden Delicious, draagtas 2'/2 kilo... Zuurkool, 500 gram S-pils, 0,3 liter Amstel pils, 0,3 liter Tartaar,' A QO 500 gram4*uO ♦Kabeljauw graatarm,| QO 400 graml^uO Loots cola, tonic, VQ drink, sinas, literi«f Druivensap, QQ f 0,7 liter«Jcl Jus d'orange, 1 |C - 0,99 literl9ltP Limonadesiroop, "I IQ 0,6 literl,Kf Zolang de voorraad strekt. Groenten, vieesaanbiedingert, alleen in Simon filialen met vers vlees, groenten en truit.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 15