Koningin Juliana bekrachtigde de onafhankelijkheid Is iet een vreemdeling bij feest in Suriname Feest in Suriname en in Nederland Kamerleden schenken klokkenspel NSDAG 26 NOVEMBER 1975 BINNENLAND TROUW/KWARTET 9 Bij het scheiden van de markt Aantekeningen uit Suriname door Jan Kuijk de minister van economische za ken. De laatste antwoordde, breed en ontspannen lachend, al die groeten. Na het hijsen van de nieuwe Suri naamse vlag bij de Surinaamse ambassade in Den Haag (vroeger het kabinet van de gevolmachtigd minister) omarmden minister Van Agt en minister Van Eer, die nu ambassadeur van Suriname in ons land is geworden, elkaar. Foto links. De officiële ondertekening van het verdrag, dat de onafhankelijk heid van Suriname regelt: minis ter-president Den Uyl en premier Arron tekenen de akten. Foto rechts onder. Onder luide toejuichingen van enkele duizenden Surinamers ging in de Bijlmermeer in Amsterdam de Surinaamse vlag in top. Foto rechts. Bitterkoud was het gisteren voor deze kleine Surinamers bij de feestelijkheden in de Bijlmermeer. Foto links onder. Ook feest in het aanloopcentrum in de Bijlmermeer, waar deze blond-gepruikte Surinamer in z'n eentje een dans uitvoerde. Foto rechts boven. BRAZILIË ejuich en omhelzingen bij vlaggen-ceremonie in stadion DEN HAAG Koningin Juliana heeft gistermiddag in het Haag se Paleis Huis Ten Bosch de akte ondertekend, die de onafhanke lijkheid van Suriname regelt. Zij zei dat een wens werkelijkheid wordt, nu Suriname zèlfstandig en onafhankelijk is geworden. Zij sprak de hoop uit dat de onafhankelijkheid tevens het begin is van een nieuwe vorm van de vriendschap tussen ons land en Suri name. 'Daar vertrouw ik vast op', aldus de vorstin. Eerder op de dag werd tijdens een officiële ceremonie de Surinaamse vlag gehesen aan de voorgevel van de Surinaamse ambassade dn Den Haag. Namens de Nederlandse rege ring sprak minister Van Agt daar enkele woorden tot de verzamelde Surinamers. Hij zei dat er ontroe ring en vreugde was over het onaf hankelijk worden van Suriname. 'Ontroering omdat er een ruim driehonderd jaar oude band met Suriname verloren gaat. Maar bo venal vreugde, omdat er een nieu we toekomst is begonnen voor een prachtig land en een prachtig volk'. Ambassadeur Van Eer sprak na mens de Surinaamse regering een dankwoord uit tot de ongeveer vierhonderd Surinamers, die voor de ambassade verzameld waren. Hij zei dankbaar te zijn dat de aanwe zige Surinamers hun verbondenheid hadden getoond imet hun familie en vrienden in het nu onafhankelijke Suriname. Hij feliciteerde vervol gens iedereen met deze dag. Later op de dag herhaalde mr. Van Agt wat hij tijdens de vroege och tenduren had gezegd. Hij vroeg daarbij het Nederlandse volk gast vrijheid te tonen aan de Surina mers die in Nederland zijn. Hij vroeg er begrip voor dat zij waren gekomen. Hij zei de handelwijze van de Surinamers wel te kunnen begrijpen omdat, hoewel de situatie in Nederland ook niet rooskleurig is. zij toch nog altijd nog stukken beter is dan in Suriname. Ook waarnemend kamervoorzitter Weijters stond gisteren bij het be gin van de vergadering van de Tweede Kamer nog even stil bij Suriname's onafhankelijkheid. Hij sprak namens de Tweede Kamer zijn gelukwensen uit aan het Suri naamse parlement, het Surinaamse volk, verblijvende in Suriname zelf en lm ons eigen land, en aan de Surinaamse regering. Klokken Weijters deelde aan de Kamer mee, dat een delegatie uit de Eerste en de Tweede Kamer gisteren in Para maribo aan statenvoorzitter Wijn- tuin een klokkenspel bestaande uit vijfentwintig klokken heeft aange boden. Deze aanbieding gebeurde symbolisch in de vorm van een maquette. 'Ik spreek de hoop uit dat het klankenfestijn dat te zijner tijd hierdoor in de straten van Paramaribo tot ver over de Surina- merivler zal worden gehoord, bij de Sulnamer de herinnering zal op roepen van een groet en een geluk wens van het Nederlandse parle ment op deze eerste dag van de nieuwe republiek Suriname', zei Weijters. Ambassadeur Van Eer hield giste ren een receptie in het Haagse congresgebouw, waar iedereen in de gelegenheid werd gesteld zijn gelu kwensen te komen uitbrengen. Men kon dit doen door Van Eer per soonlijk de hand te drukken, of door het felicitatiereglster te teke nen. Duizenden mensen utit het hele land, vaak met bussen aangevoerd, maakten van deze gelegenheid ge bruik. Al enkele minuten na aan vang van de receptie stond er een tientallen meters lange rij om Van Eer te feliciteren. Er heerste een feestelijke, haast uitgelaten stem ming. die nog werd verhoogd door een Surinaams orkestje, dat al gauw een grote groep Surinamers aan het dansen kreeg. land nog op bezoek was. Wij praatten wat. maar ik vond hein op een merkwaardige wijze afwe zig. 'Ach dat is het erge. natuurlijk ben ik wel blij. maar ik weet zeker dat het woensdag weer pre cies zo ooor zal gaan als het altijd is gegaan. Voor de mensen is dip 25e november een vrije dag een feestdag. Maar wat wc nodig hebben, is dat er werkelijk wat met onszelf verandert en daar heb ik een hard hoofd in'. Ik moest hem troosten met te zeggen dat juist daarvoor die on afhankelijkheid noodzakelijk is' Het zal wel waar zijn. Ik geloof het ook wel. Weet je alleen, dat het zo verrotte lang zal duren en dat maakt mij wat weemoedig e eerste morgen in de nieuwe onafhankelijke staat. Het is rustig op straat, want het feest is innacht al begonnen en al hebben de Surinamers een Zuidamerikaans temperament, zij missen >ch het vermogen van Brazilianen om in carnavalstijd 24 uur achtereen te dansen met alleen en korte onderbreking om wat te drinken. Tegen zonsopgang zijn de feestvierders naar bed egaan en als het weer donker is en iedereen inNederland slaapt, zal het wel weer beginnen, wa t ook de woensdag is nog.een vrije dag hier. Een historisch ogenblik: de Surinaamse vlag in top temidden van een enorm vuurwerk. loop rond als een vreemdeling, it ik nu formeel ook ben, al is natuurlijk niets veranderd. Er ippert een andere vlag, maar et zoveel als ik zou verwachten, e markt is officieel dicht, maar inmorgen toen ik langs de Wa- ïrkant kwam, zaten er toch een lar armelijke Javaanse vrouwen, s ware het om de continuïteit w alle dingen aan te duiden, et hun armelijke koopwaar, uit- espreid op een zeiltje, te wachten. ben een vreemdeling hier en at voelde ik vooral hijq het hijsen in de Surinaamse vlag in het adion, in de nacht van maandag dinsdag, toen al die Surina- ers rondom mij juichten, gilden elkaai hartstochtelijk omarm en. Ik stond er neutraal bij, niet izeer uit onverschilligheid als el door de feiten gedwongen. Ik ilde best de joden een jood. de rieken een Griek en de Surina- ters een Surinamer zijn en waar- w zou ik dan verre zijn van nhelzen? Maar ik zat in een eurig vak op de eretribune tus- en Nederlandse en buitenlandse illega's en diplomatieke verte-- mwoordigers van andere landen. - 'at moet je met zulke mensen in ergelijke omstandigheden begin- ftn? Fas later, toen ik bij het erlaten van het. stadion door een i een smetteloos witte smoking istoken George Hindorie werd narmd. voelde ik een beetje aan 'at er hier gebeuerd was. eorge Hindorie was ook" een van e weinige officiële gasten, die üd weid toegejuicht, toen hij iet zijn vrouw het stadion bin- enkwam en naar de ere-tribune ep. De andere toejuichingen gol- ffi Emile Wijntuin. de staten - oorzitxer met zijn kersverse rld- erkruis van de Nederlandse £euw opgesteld, en Eddy Bruma, gehesen onder het indrukwekkend tromgeroffel van alle bevolkings groepen hier in dit land, ieder in zijn eigen ritme. Een wonderlijk en meeslepend geluid. De mensen op de tribune juichten en zwaai den met kleine papieren vlagge tjes. Jammer genoeg was er geen zuchtje wiind, zodat de vlag slap en doods bleef hangen. Helaas ook had het die avond een beetje geregend, zodat de grote sierstuk- ken van het vuurwerk niet in hun geheel tot ontbranding kwamen en er geen geweldige rookontwik keling was. Ook het vuurwerk werd ondersteund door het mono tone tromgeroffel van de India nen. Het gejuich voor deze drie over trof dal voor prinses Beatrix en prins Ciaus. De nieuwe verhou dingen zijn ook op dit punt be gonnen. Wilhelmus Als ik nog eens een feestdag voor dit land zou mogen kiezen dan zou het niet de 25e, maar de negentiende november zijn. maar wat zouden ze nog raad aanne men van een buitenlander? Heb ben wij er oms al niet lang ge noeg mee bemoeid. De Nederlandse en de oudste Suri naamse vlag met de vijf sterren werden gestreken terwijl de poli- tiekapel het Wilhelmus speelde. Daarna werd dé Surinaamse vlag En als ik terughoudend ben in mijn gevoelens dan voel ik me gesteund door de Surinamers. bij wie ik maandag, zes uur voor de onafhankelijkheid van zijn Maar toch hoe feestelijk uitbundig de vlaggen-ceremonie in het Suriname-stadion ook was hoe indrukwekkend de veel plech tiger officiële proclamatie van Su riname's souvereiniteit door pre- dent F errier en de erkenning daarvan namens de Nederlandse regering door premier Den Uyl. het meest wezenlijke van wat ik hier in de afgelopen dagen heb meegemaakt is in mijn ervaring de unanieme aanvaarding van de grondwet, één week eerder door het Surinaamse parlement. Feestdag

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 9