Wetenschap vooral een 'mannelijke' bezigheid dichtbij m\Ém intrusting lesië ïnm(r :ot Outspan aan op nning MPLA Amnesty wil gratie voor Marts jenko Atlantisch weer Beernink: één lijst voor CDA komt niet over spel uit abrahams vaderstad tom poes hergebruik grafsteen 0 AG 26 NOVEMBER 1975 BINNENLAND TROUW/KWARTET 5 mmentaar Vrouwen ver in de minderheid ond er studenten en onderzoekers CDA er zo slecht voorstaat IrVP die altijd de meest iste aanhanger is geweest riigekondigd, dat zij zich zelf- jzal gaan opstellen, wordt op telingsniveau van de drie be- partijen verontrust gerommel y. In Hoofddorp is een actie- jipgericht dat met een landelij- jlfestatie dreigt wanneer de partijformatie niet terstond komt en effectief wordt. ^^S|rd-Brabant, waar de KVP al- meer met 'KVP' aangespro- iki worden, maar CDA wil heten, in ezel et provinciaal bestuur aange- dat het CDA desnoods recht aan de basis af en met voor van de partijtoppen opgericht jen en spectei 'Juli te den e de val de e bestuur welijk di MM de vrije valt de verontrusting aan de KVP, ARP en CHU best te i. De afdelingen zijn jarenlang ingespoord, niet te schromen vormen van plaatselijke en verbanden omdat binnen af- tijd de fusie van de landelijke wel zou volgen. Dat is een oorbarige richtlijn gebleken, [gang van de landelijke sa- ing wordt aanmerkelijk ver- misschien zelfs gestuit door verschillen van principiële en aard. erop dat 'aan de basis' die rerschillen slechts ten dele begrepen en dat voor het het CDA zozeer een doel op geworden dat zelfs ver iggende standpunten er ,hoe met geweld binnengewrongen 'orden. Wanneer de partijlei- (verleiding niet zouden weer- :h in die stroom te voegen, het niet onwaarschijnlijk zijn en CDA ontstaat dat althans maal niveau een in zichzelf huis is. er daarom goed aan doen, e de plaatselijke en regionale banden te verzekeren dat hun aan geenszins op het spel ten tweede alsnog een ener- ging te wagen de meningsver uit te praten. Zeker voor wat eke geschillen betreft is daar noemenswaardigs aan ge sdag seni lop eei de san tu, n wr ze afg<:n rille ren ontf- ets. deng gl« n hteiÉVAG De stichting Boycot tl ze i heeft de ministerraad in de :n brief gevraagd spoedig erna gaan tot erkenning van de MPLA gevormde regering gola. Boycot Outspan dringt ir bij de ministerraad op aan economische betrekkingen ve it rascistische minderheids- da) in Zuid-Afrika te verbreken, is n and over is gegaan 'tot open- irlogshandeling' in zuidelijk Hing veroordeelt 'het binnen- van Zuidafrikaanse troepen' [lees grondgebied en beweert aan de grens van Namibië staan voor de invasie in An- door Piet Hagen i rtijbestuur van de nog wel doc bestaande KVP heeft dit laat- iö d™ al Pots'erlijke initiatief meteen Hum sl'jk gemaakt door het te eken onder de ideeën die bij verpen van de noodprocedure Hen worden bekeken. Tegen zal de commissie-noodproce- igetwijfeld opvallen wat de bestuurders blijkbaar is dnt- jk dat de initialen CDA vrije markt verkoopbaar van blank tegenover zwart i in veel koloniën bijna op de de onafhankelijkheid. Racis- vaak geen geestesgesteldheid, •igen belang. Dat geldt ook odesië. het laatste land waar zich nog kunnen koesteren in iniale sfeer. de leider van de blanke lidsregering, Ian Smith, nu iet vertegenwoordigers van de meerderheid over een rondwet. Dat dit gesprek mo- is de verdienste van Joshua de leider van de gematigde van de Afrikaanse Nationale nationalistische beweging in t daarmee de leiders van de vleugel en een aantal Afri- anden in een moeilijk parket Een gesprek over een nieu- dwet is wat de radicale leiders ebben gevraagd, maar door er deel te nemen zouden zij hot ap van de gematigde Nkomo erkennen. uurlanden, Botswana, Mozam- 'anzania en Zambia, zouden terugkomen op het standpunt Afrikaans meerderheidsbe- Rhodesië alleen nog door bereiken is. adicale vleugel in deze landen meer ziet in het gesprek, is te maar onverstandig. De deur op een kier en het is de vaard om te proberen of als- overleg een oplossing bereikt den; die dan wel alleen mag uit een Afrikaans meerder- jur in Rhodesië. De laatste vast te grijpen is te verkie- nieuwe strijd in Afrika, hoe aardigd deze ook zou zijn. AMSTERDAM Ons wereld beeld wordt voor een belangrijk deel bepaald door de wetenschap. Aangezien die wetenschap eèn vooral door mannen bedreven bezigheid is, schuilt er een zeke re eenzijdigheid in het door de wetenschap opgeroepen beeld van de werkelijkheid. Het is na melijk een 'mannelijke' kijk op de werkelijkheid, alle mooie ver halen over de 'objectiviteit' van de wetenschap ten spijt. Het is begrijpelijk dat deze manne lijke subjectiviteit in de wetenschaps beoefening tot nog toe weinig aan dacht heeft gekregen. Er is lang voor gevochten om mannelijke geleerden zover te krijgen dat zij vrouwen aan universiteiten toelieten. Het is nog geen honderd jaar geleden dat in Ne derland voor het eerst een acade mische graad verleend werd aan een vrouw. De strijd heeft zich daarom geconcentreerd op vergroting van het vrouwelijke aandeel in de studenten bevolking. Dat streven heeft nog altijd onvol doende resultaat gehad. Vorig jaar becjjferde het C.B.S. het aandeel vrouwelijke studenten op 23 procent van het totaal. Ten opzichte van drie jaar daarvoor wel een verbetering van twee procent, maar toch altijd een scheve verhouding; één meisjes student op drie jongehs. Nog erger wordt het als we kijken naar studieresultaten van de meisjes die tegen alle maatschappelijke voor oordelen in de universiteit bereikt hebben. Terwijl van de mannelijke studenten zestig procent het docto raal examen haalt, is dat bij de meis jes slechts veertig procent. Dat bete kent uat er op elke zeven afgestu deerden zes mannen en slechts één vrouw zijn. Om de eenzijdigheid van de weten schapsbeoefening te achterhalen moeten we echter nog een stapje ver der gaan. Want zelfstandige weten schapsbeoefening is iets waar je pas na het doctoraal examen echt aan toe komt. Het is het voorrecht van de wetenschappelijke staf. Welnu, daar is het nog droeviger gesteld met de inbreng van vrouwen. Slechts een op de twintig proefschriften wordt ge schreven door een vrouw. Anders gezegd: vijfennegentig procent van de dissertaties draagt bij tot bevestiging van het mannelijke wereldbeeld. In dat wereldbeeld past ook de ver melding van de echtgenote van de promovendus in het voorwoord. Zon der haar aansporingen, geduld en toe wijding zou dit werkje nooit geschre ven zijn, zegt de jonge doctor daarin dankbaar. Het zou van eerlijkheid getuigen als hij openlijk erkende dat hij deze wetenschappelijke eretitel alleen had kunnen bereiken doordat zijn echtgenote halverwege haar stu dententijd haar studie had afgebro ken, later op de kinderen paste en het huis schoonmaakte. Maar daar gaat dit verhaal niet over. Het gaat ons om de mannelijke voor- De vooroordelen liggen erg diep oordelen die in de wetenschappelijke literatuur zelf zijn terug te vinden. 'Afwijkend' Tekening op de omslag van de Engelse uitgave van 'De sociologie van het huishouden' van Ann Oakley pelijke arbeiders en het verbond van wetenschappelijke onderzoekers 5,80 op giro 22321. V.W.O., Maar- sen) wordt een poging gedaan duide lijk te maken waarom het deze vrou wen gaat. Zij keren zich tegen het 'sexisme' in de wetenschap. Daarmee wordt bedoeld: de verwaarlozing van de vrouw en de eenzijdige ge richtheid op de man. Eerst hebben we niet zo zwaar aan dat sexisme getild, schrijven Anja Meulenbelt en Joyce Oudshoorn. Als gestudeerde vrouw moest je niet zeuren: was toch al bevoorrecht bo ven zoveel vrouwen die nog nooit een universiteit van binnen gezien had den. Maar de laatste jaren durven vrouwen meer uit te komen voor hun onvrede met hun tweederangspositie aan de universiteit. Dat het waarlijk niet meevalt wordt duidelijk uit een artikel van Marie Louise den Brandt, die zelf de situa tie onderzocht aan Nederlandse uni versiteiten. Over de Verenigde Staten schrijft ze: „Telkens komt naar voren dat de universiteiten ondanks hun progres sieve image in dit opzicht bolwerken van traditionalisme en discriminatie zijn". Bij het vijftigjarig bestaan van de .katholieke universiteit te Nijmegen heeft prof. dr. C. I. Dessaur daarvan een paar duidelijke staaltjes ge noemd. Zo zijn er medische handboe ken die vermelden dat de hartslag bij vrouwen (52 procent van de mens heid) 'afwijkend' is. Afwijkend van de man. In de sociale wetenschappen krijg je de indruk dat de wereld één grote kazerne is. Haar conclusie is dan ook dat de wetenschap gebruikt wordt ter handhaving van de man- nenheerschappij. Mevrouw Dessaur ziet dat niet gauw verbeteren. Vol gens haar zou het maar beter zijn een eigen vrouwen-universiteit op te richten om daar een soort tegen-we tenschap le ontwikkelen. Dat idee van een vrouwen-universi teit is gelukkig nooit aangeslagen. Zelfs de gedachte aan aparte leer stoelen voor emancipatie-vraagstuk ken heeft weinig weerklank gevon den. De meeste vrouwengroepen aan uni versiteiten houden vast aan een ver der reikend ideaal: de emancipatie van de hele universiteit en van de hele wetenschap. In het geheel door vrouwen geredi geerde nummer 'Vrouwen en Weten schap' van de bond voor wetenschap- Sociale wetenschappen Hoe diep de mannelijke vooroordelen zitten blijkt vooral als je kijkt naar de sociale wetenschappen. De sociologie en de antropologie zijn wetenschap pen die bestuderen hoe mens en sa menleving reilen en zeilen. Maar aan gezien het bijna allemaal mannen zijn wordt vooral het gedrag van mannen bestudeerd. Eerlijkheidshalve moet je erbij zeggen dat die in een mannen maatschappij ook de meeste aandacht trekken. Iemand als Margaret Mead is eigen lijk een uitzondering in de manne lijke wereld van onderzoekers. Maar zelfs zij heeft aanvankelijk haar theo rieën enigzins moeten aanpassen aan het mannelijke wereldbeeld. Pas de laatste jaren lijkt zij weer meer open lijk voor haar vrouwelijke kijk op de dingen uit te durven komen. Ideaal zou het natuurlijk zijn, wan neer de wetenschap zo objectief was, dat mannen en vrouwen samen streefden naar een min of meer com pleet beeld van de werkelijkheid. Zo lang dat nog niet zo is kan het nodig zijn bepaalde vergeten hoofdstukken wat extra (vrouwelijke) aandacht te geven. Een goed voorbeeld daarvan is de bundel over feminisme van Te Elfder Ure 12,50). Een van de te lang verwaarloosde onderwerpen die daarin ter sprake komen is de economie van de huis houdelijke arbeid. Een andere maat- schapelijke bezigheid die (in verge lijking met de productieve arbeid in het bedrijfsleven) zwaar onderbe deeld is, werd bestuderd door Ann Oakly in haar boek 'De sociologie van het huishouden' (Engelse editie: 15,40). De sociologische gids (Boom, Meppel) stelde een speciaal nummer samen onder de titel 'Naar een socio logie van de vrouw'. Het zijn nog maar kleine beginnetjes. Maar dat was de verschijning van de eerste vrouwelijke student in een met mannen gevulde collegezaal ook. AMSTERDAM Amnesty Inter national heeft een gratieverzoek tot het presidium van de Opperste Sow- jet van de Sowjet Unie gericht ten behoeve van Anatly Martsjènko. Dit gratieverzoek werd gedaan in het kader van de onlangs gestarte actie van Amnesty International ten gunste van de politieke gevangenen in de Sowjet-Unie. Martsjènko werd in maart van dit jaar tot vier jaar ballingschap ver oordeeld wegens overtreding van de wet tot aanwijzing van de verblijfs plaats. Martsjènko woonde toen in Taroussa, niet ver van Moskou, en ging naar de Sowjet-hoofdstad of schoon hij hiertoe geen 'recht' had. Eerder heeft de 39-jarige Mar tsjènko al negen jaar in de gevange nis doorgebracht, eerst omdat hij probeerde naar Iran te vluchten en daarna omdat hij zijn gevangenis herinneringen in het Westen had ge publiceerd. In haar gratieverzoek doet Amnesty International een beroep op de huma niteit van de Opperste Sowjet om Martsjènko vrij te laten gezien het feit dat hij in een zeer slechte ge zondheidstoestand verkeert. Verder wijst Amnesty op het feit dat Mar tsjènko herhaaldelijk in het verleden zich bereid verklaard heeft om de Sowjet-Unie te verlaten en dat hem een uitnodiging naar de Verenigde Staten is verstrekt door de Ameri kaanse vakbondsleider Albert Schan- ker. up Van onze weerkundige medewerker Het is nu dan toch werkelijk afge lopen met de winter. Uit zuid tot zuidwest wordt zachtere oceaan- lucht aangevoerd en het kwik kan hierin tot zeven a acht graden op lopen. De 'Azoren' hebben overwon nen kunnen we dus zeggen in sa menwerking met 'IJsland', waar langs een actieve depressie trok. De Atlantische fronten bij en boven de Britse eilanden hadden enkele op- drukkers nodig om over het dode punt heen te komen. De regen, ver bonden aan de operatie 'Atlantic' zal niet van dien aard zijn om de meters royaal te vullen. November was tot nu toe dan ook een vrij droge maand met op ver schillende plaatsen nog maar de helft tot driekwart van de normale maandhoeveelheid aan neerslag. Achter het front komen er vandaag later op de dag weer enkele opkla ringen, maar het weertype als ge heel blijft verder wisselvallig, eerst kans op een bui en later in de week een nieuwe regenzone. Het continentale hogedrukgebied. dat de door een Russische storm- depressie uitgelokte kou-inval zo goed heeft uitgediept, trok verder naar het oosten en nam steeds meer in betekenis af. Het hoogtepunt van de vroege sneeuwwinter in Midden- Europa was daarmee bereikt en eigenlijk voorbij. Men kan eigenlijk beter van een dieptepunt spreken. Kijk maar naar de cijfers van gis termorgen: Jelenia Gorca (370 m. hoog in het Reuzengebergte in Z.W.- Polen) meldde min 21 gr. en vlak boven de 20 cm. dikke sneeuwlaag min 26 gr. Een bergstation in het uiterste zuiden van Polen bereikte min 28 gr. Cliac in Tsjechoslowakije meldde min. 21, boven de sneeuw min. 25 en verder vroor het 20 tot 25 gr. in de bergen van Oostenrijk. Ondanks die diepvriestemperaturen in Midden- en O-Europa kunnen we bepaald niet zeggen dat de perspec tieven voor een echte koude of strenge winter in West-Europa tot nu toe overdreven gunstig zijn. Op de eerste plaats zakken, evenals in de laatste voorafgaande jaren, Russi sche hogedrukgebieden snel weg naar het zuiden. Bovendien blijft OPKLARINGEN - MIST REGEN V.^yr édtSk BEWOLKING IB BAKTEN». tO MIN.TENP. WINDRICHTING de luchtdruk in Groenland te wissel vallig en laag en staat de barometer bij de Azoren veel te hoog (gister avond 1040 mb.). Pas wanneer de luchtdruk algemeen en blijvend daalt van de Azoren via Spanje of Frankrijk tot over de Mid dellandse Zee en hoog wordt boven Scandinavië zal het tijd zijn om aan schaatsen te denken. Overigens zij hier nog wel even ge zegd dat er op de Grote Wielen bij Leeuwarden gistermorgen voor het eerst in dit seizoen door enkele per sonen geschaatst is, HOOG WATER voor donderdag 27 nov. Vlissingen 7.57-20.30. Haringvlietsluizen 9.23- 21.59. Rotterdam 10.19-23.18. Schevenlngen 8.51-21.28. IJmuiden 9.40-22.17. Den Helder 029-13.28. Harlingen 2.47-15.58. Delfzijl 508- 18.06. SIBCULO De ARP en KVP ener zijds en de CHU anderzijds stellen zich in de Tweede Kamer verschil lend op. Dit maakt het voor het CDA onmogelijk met één lijst uit te komen bij de volgende verkie zingen. De kiezers zouden dit niet begrijpen. Oud-minister Beernink (CHU) heeft dit gisteren gezegd op een bijeenkomst in Slbculo (Ov). Wie zich beroept op het feit dat in ruim 300 van de 800 gemeenten en staten een CDA-fractie bestaat, verliest volgens Beernink uit het oog. dat bij de plaatselijke politiek heel andere zaken een rol spelen dan bij de landelijke. De houding van de KVP (het overwegen de noodprocedure op gang te zetten) en van de ARP (de discussie over de grondslag van het CDA) ver slechtert de verhoudingen tussen de drie partijen, aldus Beernink. Vol gens hem zou er beter gedacht kunnen worden aan verbinding van lijsten, waarbij de federatie tussen de partijen behouden blijft. Force ren is gevaarlijk. Zeevalking (justitie): 'Geen regeling voor hongerende illegalen in Utrecht mogelijk' DEN HAAG Staatssecretaris Zee valking (justitie) ziet geen moge lijkheden om voor de illegale Ma rokkanen die in Utrecht in honger staking zijn, alsnog een regeling te treffen. Dit is gebleken na een gesprek tussen het Marokkaans cul tureel centrum en het steuncomité Generaal Pardon Utrecht enerzijds en de staatssecretaris anderzijds. De beide organisaties verweten Zeevalking dat hij de regeling die bij de Amsterdamse hongerstakers is toegepast, niet wil toepassen op de Utrechtse Marokkanen. Volgens het ministerie van justitie ligt dit aan het feit dat de Amsterdammers zich nog voor de officiële sluitings datum (15 november) hadden ge meld. zodat zij nog tot 1 december met de benodigde bewljspapieren kunnen komen. De 'Utrechters' hadden dit niet gedaan en komen dus niet in aanmerking voor de regulariseringsregeling. onder redactie van loessmit De tijd dat het hele gezin 's avonds rondom de grote tafel onder de pendellamp geschaard zat om een spelletje ganzebord, mens-erger- je-niet of monopoly te doen, ligt ver achter ons. Maar spelletjes winnen de laatste jaren weer ter rein; getuige de steeds grotere winkelvoorraden makkelijke oude, en ook nieuwe, ingewikkelde spel len, moeten er tegenwoordig heel wat mensen zijn die 's avonds lie ver een spelletje doen dan t.v. zitten kijken. En de mensen die denken dat spelletjes alleen voor kinderen zijn, hebben beslist on gelijk. Veel spellen van nu zijn veel te moeilijk voor kinderen en kunstenaars hebben trouwens door de eeuwen heen vastgelegd, hoe volwassenen altijd al spelle tjes gedaan hebben. Als je op een (anoniem) Italiaans doek uit 1590 twee rijke Veneiianen verdiept ziet in een schaakpartij, op een reliëf uit 475 vóór onze jaartel ling Griekse atleten een soort hockey ziet spelen of in de pyra- mide van Cheops en in de tempels van Luxor en Karnak speelbor den voor de doden ziet uitgehakt van hetzelfde soort als waarop de Egyptenaren al duizenden jaren warispeeldendan is wel dui delijk dat spelletjes altijd een be langrijke vrijetijdsbesteding ge weest zijn. Mogelijk hoort u tot de mensen die alle spelletjes bij voorbaat flauw of afgezaagd vinden. Dan is misschien een bordspel met py- ramidevormige dobbelstenen iets voor u, dat het 'koningsspel van Ur' heet en met tweemaal zeven figuren op een bord gespeeld wordt. Het is niet uitgesloten dat 'follPTl verre familie van aartsvader WilCll Abraham zich al met dit spel ver maakt heeft; het oudst bekende exemplaar van het bord dat bij het koningsspel gebruikt werd dat is nu in het British Museum in Londen te zien moet zo'n 4500 jaar geleden voor het laatst in de Sumerische stad Ur de zelfde plaats als het bijbelse Ur der Chaldeeën gebruikt zijn. En ook daarvóór kan het spel in die streken natuurlijk al heel lang in trek geweest zijn. Dit spel van Abrahams geboorte grond staat beschreven in een lij vig, nieuw boekwerk dat nét bij Kosmos in Amsterdam is versche nen en dat 'spelletjes uit de hele wereld' heet waarmee, zoals al duidelijk moet zijn, echt niet te veel gezegd is. Meer dan honderd- twintig verschillende staan er in, die de zes samenstellers (inclusief illustrator en vormgever) in zes tig landen, verdeeld over alle windstreken, hebben opgediept. Heel onbekende soms, sommige ook nogal moeilijk, maar ook mak kelijke, spannende, voor binnen en buitenshuis, voor één of meer spelers, kortom: iedereen heeft er iets aan. Het bijzonder aardige van dit instructieve, uitstekend geïllustreerde boek is, dat je de meeste spelletjes (ook dat van Abraham) zonder al teveel moei te zelf kunt maken. Symbolen bij elk spel geven precies aan waar het gespeeld moet worden, door hoeveel personen, wat voor soort spel het is (behendigheids-, ge- luks- of denkspel), hoe lang één 'potje' ongeveer duurt en hoeveel tijd het kost om het zelf te maken. Dat staat ook nog eens allemaal overzichtelijk in de inhoudsopga ve. Het boek kost f47,50, en wie aan de hand van de werkbeschrij vingen zelf spellen namaakt, heeft z'n geld er natuurlijk zó weer uit. Een boek voor heel veel lange winteravonden. fe' h Als 't goed is lazen we in de oor log De Telegraaf niet. Op die ma nier hebben we ons een paar Tom Poes-verhalen ontzegd, maar dankzij de niet aflatende zorg van uitgeverij De Bezige Bij in Amsterdam voor de pro ducten van de geest en de pen van Marten Toonder kunnen we nu de scha inhalen. Voor drie rijksdaalders zijn weer twee Avonturen van Tom Poes te krij gen: 'De rare uitvinding*, dat da teert uit 1941-1942 en Tiet land van de blikken mannen', dat in 1942 'liep'. Opmerkelijk is dat 'De rare uitvinding' nog in de oude spelling geschreven werd en dat daarna de heer Toonder op de nieuwe spelling is overge gaan. Waarom, kunnen we niet melden, maar de afnemers van deze reeks weten nu dus, dat 'Het land van de blikken mannen' niet achteraf gemoderniseerd is (iets waar ze terecht een hekel aan hebben). Ook Finnen doen aan 'recycling', het opnieuw gebruiken van weg- werpgoederen. en president Kek konen en de Zweedse koning Karl Gustaaf doen daar driftig aan mee. Alleen: de 'goederen' die zij voor hergebruik hebben uitgekozen, hebben niets met wegwerpartikelen te maken. De afgelopen week zijn de hoge he ren twee dagen aan het jagen geweest in Finland, bij gelegen heid waarvan ze met assistentie van anderen niet minder dan 1340 fazanten schoten. De beide staatshoofden hebben hun vangst verkocht aan een aantal restau rants in Finland, die het gevo gelte met kerst op hun menu's zullen zetten. De opbrengst en hier komt het verschijnsel 're cycling' om de hoek kijken hebben de heren Karei Gustaaf en Kekkonen besteed aan de fa- zantenkweek. Op die manier zor gen de gedode fazanten toch nog voor een sport nageslacht, dat vermoedelijk ook weer voor de jacht grootgebracht wordt. Wat er met de twee konijnen en de ene ekster is gebeurd, die en passant ook aan de jachtlust van het gezelschap ten offer vielen, is niet bekend. Fijnproevers zul len er in de Finse restaurants wel achter komen. Al eeuwenlang wordt er overal ter wereld gespeeld met tollen in alle mogelijke vormen en uitvoe ringen. Zo kennen ze in Japan de 'kraamvrouw-tol', waaruit tij dens het ronddraaien een stuk of wat kleine tolletjes tevoorschijn komen. Ook in Japan wordt met tollen gespeeld die op een touw tje balanceren en dit Mexicaanse jongetje heeft weer een andere, ook lang niet makkelijke metho de gekozen: hij houdt een lepel in zijn mond, waarop hij een tol in evenwicht moet zien te hou den (een illustratie uit 'spelletjes uit de hele wereld'). Het gebeurt wel vaker dat bij restauraties en grote verbouwin gen grafstenen of hele graven te voorschijn komen. Meestal weet men zoiets wel thuis te brengen, maar met de grafsteen die in 's Hertogenbosch bij de verplaat sing van het beeld van Johannes op het Burgemeester Loeffplein gevonden is, weet men nog niet waar men het zoeken moet. Ze ker is dat op deze plaats waar het standbeeld tijdelijk wegge haald moest worden in verband met de bouw van een parkeerga rage nooit een graf geweest is en dus moet de steen ergens an ders vandaan gekomen zijn. Tot dusverre hebben deskundigen een tekst kunnen ontcijferen die Tiier leet begraven Christine Wouts, dochter van Poppel die sterft in 1535' luidt, maar het zou ook 1585 kunnen zijn, want er zit aar dig wat aarde en rommel op de steen. De grafsteen wordt nu zo goed mogelijk gereinigd en zo hoopt men er meer op te kunnen lezen en er achter te kunnen ko men waar de steen oorspronkelijk neeft gelegen. 'Simpkins, we hebben hem bijna om...'

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 5