leze krant hezegd i 'Surinamers, kom terug' Noodtoestand in Portugal Hart Tfo l/Vy Nieuwe Haagse Courant en met Nieuwe Leidse Courant si rdA wil de ideraftrek schaffen Officier denkt 'brein' achter drukken valse duizendjes te hebben Verhouding kabinet - NVV niet best - pag. 3 Uw kleine advertentie bwolkt Premier Arron: 'Gij zijt nodig voor dit land' arbanken n samen Zak van Max vervangt voddenman Twee luchtmachtbases op "bezetters" heroverd Verpleger trekt bekentenis over doden mensen in Visserijoorlog op uitbreken Bromfietser gedood Typisch Trouw. Zakelijk maar mef gevoel. Welkomstvoordeel. hoort bij u» KWAI 33e JAARGANG No. 9687 WOENSDAG 26 NOVEMBER 1975 vandaag voor 11 uur opgegeven, wordt morgen geplaatst en kan diezelfde dag al resultaat hebben. rouw IfiVE TROUW/KWARTET B.V. HOOFDREDACTEUR J. TAMMINGA DIRECTEUR ING. O POSTMA POSTBUS 859 AMSTERDAM VOOR ONZE ADRESSEN EN TELEFOONNUMMERS ZIE PAGINA 2 SEMENT I 13.52 PER MAAND 40,55 PER KWARTAAL 160,00 PER JAAR POSTGIRO 91133 BANK N M B REKENINGNUMMER 69.74.64 148 GEMEENTEGIRO X 260 LOSSE VERKOOPPRIJS 0,50 inze sociaal-economische AAG De PvdA in de Kamer wil de kinderaftrek |loon- en inkomstenbelasting 1 tempo afschaffen. Voor de inkomens zou een of andere atie voor het dan optre- I inkomenstenverlies moeten gevonden. kinderbijslag komt volgens in aanmerking om gelei- verdwijnen. Op deze ma- |ordt een bijdrage geleverd noodzakelijke kostenbeper- j de sociale voorzieningen, rbijslag is goed', zei gisteren dA-Kamerlid Barendregt in |ner bij het begrotingsdebat ciale zaken. 'Maar als je goede zaken tegen elkaar Bwëgen, heeft de kinderbij- fiet onze hoogste prioriteit'. - Barendregt stelde dat ook I sector gezondheidszorg nog lat 'te halen valt' op het punt stem beheersing. snland !l binnenkort zeker gulden' 3 ischap vooral een elijke bezigheid 5 inland e wil veel jenen vrijlaten 7 raai en het middel2 jt aan en beroep sreldraad 2 i-coach geeft spelers imte 15 omie kerden de boot in 17 J van lezers 2 ■feuilleton I LtaarS li en verder 5 fchap en techniek 7 ■berichten 14 k niet ons kabinet. Arie Groenevelt voorzitter Industriebond NVV. 1 bewolking. Matige, in de tgebieden krachtige zuid- r telijke wind. Minimumtem- r laturen van 5 graden in het ten tot 1 graad in het oos- van het land. Maxima om- eks 7 graden. RGEN EN OVERMORGEN: selvallig weer met tempe en in het algemeen boven maal. Morgen zon op: 08.19 onder: 16.36 maan op: 01.03 onder: 13.32 De beëdiging van dr. Jolian Ferrier tot eerste president van Suriname. Van een verslaggever PARAMARIBO 'Surinamers in het buitenland. Suriname, uw land staat gereed u met liefdevolle armen, te ontvangen. Keer terug. Gij zijt nodig voor dit land'. Deze oproep aan de Surinamers in Nederland deed premier Henck Arron gisteren, toen hij direct na het ingaan van de onafhankelijk heid van zijn land via radio en televisie tot het Surinaamse volk richtte. Hij begon zijn rede met de woorden: Aan alle Surinamers in alle delen van de wereld. 'Veel Surinamers zijn helaas van daag van ons gescheiden. Vrees, gebrek aan zelfvertrouwen, maar vooral het gebrek aan geloof in eigen kunnen zijn oorzaken van deze scheiding'. Arron verklaarde ervan overtuigd te zijn, dat de Surinamers in het buitenland te- zijnertij d zullen terugkeren naar hun land. 'Ondanks alle verschillen zijn wij allen door één kenmerk verbon den en dat is het grondgebied Suriname, waaraan wij allen een sterke binding hebben. Wij moe ten niet blijven zoeken naar el- kaars gebreken en onvolkomenhe den, omie taak is primair te zoe ken naar hetgeen ons bindt. Het Surinaamse grondgebied is nu echt bezit van het volk en wij zullen niet meer toestaan dat de rijkdommen uit onze grond zullen dienen om anderen welvaart te brengen en ons arm achter te laten', aldus de premier. Lachman voor een week naar New York om Suriname op 4 december officieel aan te melden als 144-ste lid van de Verenigde Naties. Vol gens Arron is het noodzakelijk dat Suriname zich richt op vreedzame betrekkingen met alle landen 'zopder enige uitzondering' in de eigen omgeving. Met de woorden: 'Eben Haëzer, tot hiertoe heeft de Here ons geholpen. God zij met ons Suriname en moge zijn rijkste zegen op onze arbeid rusten', be sloot hij zijn rede. Suriname is inmiddels door nog meer landen erkend: Zweden, Brazilië, Venezuela. Mexico, West- Duitsland en de volksrepubliek China. Regenbui Buitenland Voor het eerst sprak de heer Ar ron over het buitenlands beleid, dat de Surinaamse regering nu zal gaan voeren. Hij is behalve pre mier ook minister van buiten landse zaken. Op 2 december ver trekt hij met oppositieleider De feestvreugde in Paramaribo, die enorm groot was gisteren, leed rond het middaguur wel door een hevige regenbui, die de straten schoonveegde. Maar toen de bui ophield en de zon weer begon te schijnen, verschenen de feestvier ders weer op straat. Juichende mensen reden in auto's door het centrum van de stad en muziek groepen, die op vrachtwagens rondreden, zorgden voor een pri ma stemming in Paramaribo. Er werd nog een receptie door de Surinaamse regering gegeven in de Palmentuin en de festiviteiten werden officieel besloten met een zogenaamd Staatsbal. Tijdens de feestelijkheden in het stadion, waar voor het eerst offi cieel de nieuwe Surinaamse vlag werd gehesen, was het zo druk, dat prinses Beatrix ontzet moest worden. Vanwege de drukte moes- Koningin Juliana tekent de akte van afstand in Den Haag, in aanwezigheid van o.a. minister Van der Stoel ten minister Pronk en zijn vrouw genoegen nemen met een plaatsje in de NOS-cabine. Ook na deze vlagwisseling was het nog enorm druk in het nachtelijke Paramari bo. zodat prinses Beatrix maar met de grootste moeite haar lo geeradres het Gouverneurspaleis kon bereiken. I Zie ook pag. 9 en 11. irbai Van een verslaggever MIDDENMEER Met de arrestatie van de 46-jarigë drukker Koos B. uit Zaanstad denkt de Alkmaarse officier van justitie, mr. H. A. van Brummen, het brein te hebben van een bende valse munters, die de afgelopen maanden het land overspoelde met val se biljetten van duizend gulden. De verdachte, die inmiddels heeft bekend, werd na een tip bij de Amsterdamse politie de afgelopen weken door de rijkspolitie gevolgd. Vorige week woensdagnacht werd hij op heterdaad betrapt, toen hij in het donker offsetplaten in de tuin van een woning in Midden- meer opgroef. De volgende dag bleek dat de platen al werden ge bruikt voor het drukken van valse duizendjes. Drukkerij ^tje bij botje bank Koos B. heeft tijdens verhoren verklaard dat de woning in Mid- denmeer als drukkerij dienst heeft gedaan. De apparatuur stond over diverse vertrekken verspreid opge steld. De drukkerij is in de maan den juni tot eind juli van dit jaar in bedrijf geweest, maar mr. Van Brummen kan nog geen schatting maken hoeveel bankbiljetten er ge drukt zijn. Naar verwachting gaat het om enkele honderdduizenden guldens. De politie stelt nog een onderzoek in naar enkele andere personen, die tijdens de verhoren genoemd zijn. Van Brummen verwacht dat binnenkort kan worden overgegaan tot arrestatie van nog vier verdach ten. Vast is komen te staan dat meer in hechtenis verblijvende per sonen met de valse munterij iets uitstaande hebben. Zij hebben ver moedelijk leveringen gedaan. Volgens de politie waren de In Middenmeer vervaardigde bankbil jetten redelijk vakwerk. Waar de offsetapparatuur. waarop de bank biljetten gedrukt werden, gebleven is, is nog een raadsel. Het onder zoek wordt voortgezet. Van een verslaggever DEN HAAG —Veel handela ren in lompen en oude textiel zouden door het bijna geheel wegvallen van de klassieke 'lorreboer' op de fles gaan als er geen liefdadigheidsacties als 'Geef Max de zak' waren. Dat heeft de heer Aalbers, secretaris van de "Nederlandse vereniging van groothandela ren in textielafval, gisteren gezegd. De handelaren in ou de textiel zijn blij met de actie 'Geef Max de zak'. Door dit soort acties komt een stroom oude kleren los en die kleding zou anders in de kas ten blijven hangen. Momenteel voert de actie 'Be ter met Max' (die werd opge richt door Max Tailleur) een actie in Den Haag. De Hage naars kunnen onder het mot to .Geef Max de zak' oude kieren in een plastic zak de poneren en laten ophalen door medewerkers van de stichting. De opbrengst is be stemd voor het lichamelijk en geestelijk gehandicapte kind. LISSABON (Reuter. UPI. AFP, AP) Regeringsgetrouwe com mando-troepen in Portugal hebben gisteravond twee van de vier luchtmachtbases 'heroverd' die eerder op de dag waren bezet door rebellerende troepen. De 'herovering' kwam enkele uren nadat president Costa Gomes de noodtoestand had afgekondigd. De commando's voerden een actie uit op het door de opstandelingen bezette luchtmachthoofdkwartier Monsanto van het district Lissabon en bevrijden de districtcomman dant die door de rebellen in gijze ling werd gehouden. De opstandige parachutisten gaven zich over toen de commando's hun hoofdkwartier met pantserwagens hadden omsin geld. Kort na de actie vond er een schietpartij plaats waardoor hon derden burgers die zich bij het hoofdkwartier hadden verzameld, wegvluchtten. Volgens ziekenhuis kringen werden drie mensen ge wond, onder wie één ernstig. Op de luchtmachtbasis Monte Real, even ten noorden van de kustplaats Leitia, gaven de rebellen zich gis teravond eveneens over aan de re geringsgetrouwe troepen. Hier wa ren geen berichten over schoten wisselingen. In totaal zouden meer dan 200 rebellen zijn gearresteerd. Carvalho Het persbureau UPI zei gisteren uit regeringskringen vernomen te heb ben dat generaal Otela Saraiva de Carvalho is gearresteerd tijdens een zitting van de revolutionaire raad. Hij zou worden vastgehouden in het presidentiële Belem-paleis, om dat hij verdacht zou worden van het aanstichten van de rebellie. Ook het door revolutionaire troepen bezette televisiestation in Lissabon werd weer door regeringsgetrouwe troepen overgenomen. Midden in een verklaring van etn van de lei ders van de rebellen. Clemente, werd de uitzending afgebroken en even later voortgezet met het pro gramma van de aan de regering Azevedo trouwe zender Ln Oporto. Clemente had tevoren gewaar schuwd dat commando-troepen zich voorbereiden op een actie om de zender onklaar te maken. Na de afkondiging van de noodtoe stand heeft de grondwetgevende vergadering haar werkzaamheden opgeschort. Vanwege de politieke en militaire onrust. Portugal zit nu met een regering en een vertegen woordigende vergadering die beide niet meer functionern omdat de situatie dat vrijwel onmogelijk maakt. In de straten van de hoofd stad is alles nog rustig, al vormden zich tegen het eind van de middag wel lange rijen voor de levensmid delen-winkels. Het militair opper bevel had opdracht gegeven het communiqué over de noodtoestand met tussenpozen om te roepen over radio en televisie. De noodtoestand houdt in dat de massamedia zijn onderworpen aan censuur, dat beperkingen zijn opge legd aan het recht van vergadering en demonstraties op de openbare weg en dat de troepen in staat van paraatheid worden gebracht. In het communique van de generale staf - die onder leiding staat van de pre sident - werd de opstand geken schetst als een 'poging tot staats greep'. Inperking van de burgerlij ke vrijheden is noodzakelijk gewor den 'door de krankzinnige acties van de rebellerende parachutisten van de basis Tancos. die zich mees ter hadden gemaakt van een bevels- post en van drie luchtmachtbases'. Gemanipuleerd Volgens het communiqué werden de rebellen gemanipuleerd door of ficieren en onderofficieren, die hen meeslepen in provocaties die een burgeroorlog kunnen uitlokken. MAASTRICHT Frans H, de hoofdverpleger van de Kerkraadse Lückerheidekliniek heeft zijn be kentenis ingetrokken dat hij vijftien patiënten met insuline heeft inge spoten om hen te doden. Volgens zijn raadsman mr. J. Hermans kende hij de werking van insuline niet en had hij niet de bedoeling de patiënten te doden. In alle gevallen ging het om mensen die al van de sacramen ten der stervenden waren voorzien en die in hun laatste levensfase ver keerden. Medicamenten kregen ze niet meer. Om deze mensen in de laatste uren van hun leven tot rust te brengen en hun pijnen te stillen had hij op eigen gezag insuline-injecties van 2 cc toegediend en valium van 10 mg gegeven. De raadsman van verdachte zei een professor in de geneesmiddelen in Amsterdam te hebben geraadpleegd. Deze zei dat injecties met 2 cc insu line nooit dodelijk kunnen zijn, ook niet bij oude mensen. LONDEN, REYKJAVIK (Reuter. UPI) IJsland en Groot-Brittan- nië staam aan de rand van een nieuwe visserijoorlog. IJsland heeft verklaard zich uit alle macht te zulleij verzetten tegen aantasting van de 200-kilometergrens. 'zelfs tegen de Britse zeemacht'. De rege ring in Londen besloot gistermid dag drie fregatten naar de visgron den te sturen om daar de Britse vissers te beschermen. De Britse marine komt in actie nadat de vissers een ultimatum hadden gesteld dat zij de visgron den zouden verlaten tenzij er be scherming komt. Het fregat Leo pard zou vannacht al in het gebied moeten aankomen. Daar zal het bevel voeren over de ongewapende Britse trawlers, die door de IJs landse kustwacht worden gehin derd. De afgelopen dagen hebben kanonneerboten de netten van zes schepen 'stukgevaren. ENSCHEDE De 17-jarige Aldrik Dost uit Hengelo is gistermiddag in een ziekenhuis in Enschede overle den. Hij was 's ochtends zwaar gewond geraakt toen hij op een met knipperlichten beveiligde over weg tussen Enschede en Hengelo met zijn bromfiets tegen de stop trein Enschede-Wierden botste. Ons hart klopt warm voor Portugal. En vandaag klopt het ons in de keel. Zelfs rebellerende stukken krijgs macht blijkt men daar nog zonder geweld weer in het gareel te krijgen. Maar blijven ze het mooi houden? We zullen zien. I Nieuwe abonnee: Straat: Plaats: _Giro: Betaalt per kwartaal Opgegeven door: Naam: Adres: jj Plaats: i Ik ontvang graag jj O 1 fraaie zwart-kunst lederen onderzetter met zilver bedrukte ouderwetse locomotiefmodellen. Werkelijk een sieraad op uw tafel. Praktische, kleurrijke eeuwigdurende riemkalender. Modern, origineel. Voor de kinderkamer, de keuken of waar dan ook. 1 3O Tekening IJ 1 O Tekening IJ 2 O Tekening IJ 3 O Tekening IJ A De nieuwe abonnee krijgt een welkomst-voordeel. Hij betaalt (na twee weken gratis ter kennismaking de krant te hebben ontvangen) zes gulden minder voor de eerste termijn. Schrijf op de envelop: Trouw Kwartet, antwoordnummer 2792, Amsterdam Een postzegel is niet nodig. Die betalen wij. m-t y X vpr», \'n

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 1