iteun gemeenten acties lerde wereld omstreden Spanje-reizen trekken aan, maar achterstand niet meer in te halen Toerisme Kamer aanvaardt motie voor ex-zelfstandigen ^warring door afwijkende beslissingen Gemeenten door houding rijk gefrustreerd MILIEBERICHTEN Zes miljoen opgehaald voor het Rode Kruis Aage M. exposeert in Leeuwarden Kampeerplaats wordt straks onbetaalbaar Olau Line zet groter schip in Ski-atlas vol informatie voor wintersporters ISDAG 26 NOVEMBER 1975 BINNENLAND - TOERISME TROUW/KWARTET RH13 br Kees de Leeuw kkelingssamenwerking is j geen nieuw begrip meer Nederlandse samenleving. Ivan actiegroepen vragen lacht voor de verschillen r bestaan tussen de westerse fld en de derde wereld. Vele flie groepen werken in hun omgeving waarbij vaak •roep wordt gedaan op het feentebestuur om hun acti- jen op de een of andere ma fte steunen'. Dit schrijft eunis in een voorwoord bij ^ïOVIB-uitgave 'Gemeente ontwikkelingssamenwer- een actiegroep bij de gemeen- i aan om subsidie, dan komen igen. Zoals: mag een gemeen- (belasting-) gelden waarover k beschikking heeft, gebruiken laken die zich afspelen ver bui- jaar grenzen; wanneer mag een intebestuur overgaan tot steun cties voor de derde wereld; wie H; dat alles tenslotte uit? toer zijn nogal wat menings- fcillen ontstaan, die in 1973 zo lopliepen, dat dit leidde tot een pellatie in de Kamer. De wet- r spreekt zich over die vragen uldëlijk uit. De gemeenteraad 'huishouding der gemeente' maar geen wet zegt, wat uishouding omvat. Dat moet in bel de raad zelf uitmaken, I de raad heeft ook te maken gedeputeerde staten, die de be- moeten goedkeuren, en het woord is aan de Kroon (in [de minister van binnenlandse ietbergen heeft in het boek- imeente en ontwikkelingssa- "king', bedoeld ais handrei- ior gemeenten en actiegroe- lidelijk de zaken op een rijtje want deze discussie is niet indaag of gisteren. En hoewel dige regering zich ruim op- ;zijn de grondregels nog steeds Het is daarom aardig eens in schiedenis te duiken en van it te kijken, hoe de standpun- u liggen en of vastomsch reven ijnen wel nodig zijn. scussie begon al in 1882, toeh meenteraad van Oldebroek vijf n ter beschikking stelde voor Noordpool-expeditie. Gedepu- staten vonden dat dit niet maar toen de raad in beroep j de Kroon, keurde deze de fe toch goed. De uitgave was door de wet verboden en dus de raad maar beslissen of nee een gemeentebelang werd nd. gevallen beslissing van de Kroon werd ngevallen. Onder meer door de eraar Oppenheim, die rond 1900 ïandboek over gemeenterecht ef, dat tientallen jaren, aldus Rietbergen, zowat het gezag de bijbel heeft gehad. Oppen- vond, dat GS en de Kroon wèl mochten beoordelen wat strekt lehartiging van het gemeente- g. In overeenstemming met opvattingen handhaafde de in 1920 en 1922 besluiten van colleges van GS, waarbij be zwaar werd gemaakt tegen het steu nen van de noodlijdende bevolking van Wenen met geld uit de kas van Nederlandse gemeenten. Ook een raad die het minder ver zocht, kreeg de kous op de kop. Toen in 1925 een Friese gemeente tien gulden uittrok om de slachtoffers van de stormramp InBorculo te steu nen, werd dit onmogelijk gemaakt op grond van de overweging, dat 'bij deze uitgaaf het belang der betrok ken gemeente noch direct, noch in direct is betrokken'. Een dertig jaar later leken de op vattingen wat milder te worden. Op 15 juli 1955 aanvaardde de Kroon een door GS van Noord-Holland afge keurde post van vijfhonderd gulden voor een door watersnood getroffen gebied in Oostenrijk. Argument van de Kroon: 'Bij de huidige ontwikke ling der nationale en internationale gemeentelijke solidariteit en hulp verlening, waarvan ook de Neder landse gemeenten de vruchten pluk ken moet het als een gemeentelijk belang worden gezien, dat in daar toe geëigende gevallen ook Neder landse gemeenten daaraan bijdragen'. Dick Rietbergen: 'De bedoelde vruchten bestonden uit hulp van Oos tenrijk aan Zeeuwse gemeenten na de watersnoodramp in 1953'. In 1960 besliste de Kroon echter weer, dat een uitgave van de vtoen) steenrijke gemeente Goirle tot het steunen van een stichting, die leden naar Afrika wilde uitzenden, ontoelaatbaar was. Het argument was weer, dat 'bij deze uitgaaf het belang der betrok ken gemeente noch direct, noch in direct is betrokken'. Ruimer In al deze gevallen ging het om de principiële vraag of de gemeente deze uitgave mocht doen. De vraag of ze het zich ook financieel kon veroorloven kwam niet aan bod. In de jaren zestig is men ruimer over deze zaken gaan denken. GS van de verschillende provincies keurden de meeste raadsbesluiten in die rich ting goed. Wel waren er onderlinge verschillen. Zo keurde de provincie Friesland niet alleen vrijwel iedere subsidie voor activiteiten goed, maar had ze ook een jaarlijkse post van 7500 gulden voor voorlichting over ontwikkelingssamenwerking op haar eigen begroting staan. Het provin ciaal bestuur van Gelderland schreef de gemeenten op 20 april 1970 dat 'het verlenen van overheidshulp een taak van het rijk is, dat daartoe een afzonderlijk ministerie heeft inge steld'. Gevraagd werd daarom geen geld voor ontwikkelingsprojecten beschikbaar te stellen. Het ging toen vooral om de hulp, die de ge meenten gaven voor de bevolking in Biafra, aldus Rietbergen. 'Het kan wel op de weg van de gemeente lig gen om door het verlenen van dien sten acties van de burgerij te onder steunen of door het verlenen ook van geldelijke bijdragen de voor lichting over ontwikkelingshulp te bevorderen', schreven de Gelderse gedeputeerden. Verwarring Nog datzelfde jaar en ook het jaar daarop werd de verwarring steeds groter. Het provinciaal bestuur van Brabant keurde een gift van de ge meente Geldrop voor een blinden- school in Kenya goed en GS van Overijssel keurden subsidietoewij zingen van Zwolle en Almelo af. Zwolle had tienduizend gulden uitge trokken als verdubbeling van de verwachte opbrengst voor een collec te van de NOVIB en Almelo had een subsidie van 550 gulden toegekend aan de Rietsuikergroep, het Kosmo- polis Komitee en de Actiegroep Vre- desweek. Gelderland reageerde eveneens negatief op raadsbesluiten van Zelhem en Rheden tot steun aan projecten. Zelhem had vijfduizend gulden uitgetrokken om daarmee de opbrengst van een collecte van werk groep 1969 te kunnen verdubbelen; de opbrengst was bestemd voor de opleiding van Nederlandse meisjes tot verpleegster in de tropen. Rhe den wilde met 25.000 gulden de op brengst van een collecte voor het ontwikkelingsproject Sidi Mahmed in Tunesië verdubbelen. Afgewezen De Kroon beschikte negatief op het beroep dat de vier gemeenten instel den. De overweging luidde 'dat bo vengenoemde groepen beogen lokaal werkzaam te zijn aan een mentali teitsverandering inzake ontwikke lingssamenwerking en andere onder werpen. De acties van deze groepen zijn niet gericht op de bevordering van de materiële of geestelijke be langen van de ingezetenen der ge meente, maar strekken veeleer tot het geven van groter bekendheid aan de noodzaak tot en de verschillende vormen van ontwikkelingssamen werking'. Verder stelde de Kroon dat 'naast particuliere activiteiten zowel de zorg voor de ontwikke lingssamenwerking zelf als die voor de voorlichting terzake tot de rijks zorg behoort; dat hierom de uitgave niet strekt tot behartiging van enig gemeentelijk belang. En elke ge meente kreeg daarbij nog toege voegd 'dat wegens het ontbreken van een band van enige betekenis tussen de gemeente (Zwolle, Almelo en Zel hem; bij Rheden stond: 'een duur zame band tussenen de ont wikkelingssamenwerking in het al gemeen de uitgave niet direct of in direct strekt tot behartiging van enig gemeentelijk belang'. Rietbergen: Het vreemde hieraan is in ieder geval al, dat in de eerste plaats de ontwikkelingssamenwer king tot de exclusieve taak van het rijk werd verklaard.. En of dat ar gument nog niet voldoende was, werd de desbetreffende gemeenten ook nog eens aangewreven, dat er geen band van betekenis laat staan een duurzame band bestond. Gefrustreerd Vele gemeentebesturen voelden zich gefrustreerd door deze houding van de Kroon. Nadat de 25-ste Algemene Vergadering van de Verenigde Na ties het Tweede Ontwikkelingsde cennium had uitgeroepen voor de pe riode 1971-1980, wilden ze iets doen. Temeer daar de VN een ontwikke lingsstrategie had opgesteld, waar van activering van de openbare me ningsvorming een belangrijk onder deel uitmaakte. Zo schreven B. en W. van Voorburg op 8 februari 1972 aan de raad: 'Wij hebben ons afgevraagd of het geen tijd wordt, dat de gemeente on danks de in dit opzicht bestaande ne gatieve jurisprudentie zich gaat beraden over de mogelijkheid ten aanzien van dergelijke verzoeken een ruimer standpunt in te nemen. Hiermee bedoelen wij, dat de in de jurisprudentie gehanteerde traditio nele argumenten voor een zekere mate van terughoudendheid van de gemeenten meer en meer hun waar de gaan verliezen en beslist geen weerspiegeling vormen van het steeds toenemend besef, dat de ver antwoordelijkheid voor de medemens niet gebonden is aan het eigen terri toir'. Uit dit alles blijkt, dat de dis cussie zich toespitste op de vraag in hoeverre de gemeenteraad zelf mag bepalen wat er in het belang van de gemeente is en op de vraag waar voor de gemeente de grenzen liggen van de internationale solidariteit. In een tweede artikel meer hierover. Een derde wereld-winkel (in Amsterdam) „Jezus alleen". lang, geduldig wachten heeft God op Zijn I thuis gehaald Zijn kind. onze geliefde Bder, Grootmoeder en Overgrootmoeder Adriana Eügenraam-Lugtigheid weduwe van Frans Eijgenraam (ie leeftijd van bijna 98 jaar. Psalm 71:13 Blijf mij in mijne grijsheid sterken, Verkwik mijn ouderdom, Bewaak mij van rondom. Zo meld' ik dit geslacht uw werken, Zo zal 'k Uw grootheid zingen. Voor hun nakomelingen. Leiderdorp :T. J. van der Beek-Eijgenraam Delft: A C. Goudappel-Eijgenraam Eerbeek: J. A. Eijgenraam Delft: C. F. Jansen-Eljgenraam J. H. Jansen Gravenzande: A. F. Roos-Eijgenraam W. Roos Mayland st Australië)J. Eijgenraam J. W. Eijgenraam-van Buijsen Lekkerkerk: F. Eijgenraam J. Eijgenraam-den Boon Zwolle: G. J. Eijgenraam-Bosch Pijnacker: A. H. Eijgenraam A. J. Eijgenraam-Schut kleinkinderen en achterkleinkinderen, lft, 24 november 1975. chting ..Verpleeghuis Delft", ükenlaan 2. rrespondentie-adres: Palamedesstraat 37. overledene is opgebaard in één der rouw- Ders van het Rouwcentrum. Oostsingel 146 Delft, alwaar gelegenheid is tot condoleren ■Tensdag van 3-4 en van 7-8 uur namiddag, i rouwdienst, welke zal worden geleid door ^eerwaarde heer Ds. A. C. Hofland, Kat gehouden in „Het Hart van Delft", Vla- •rigstraat 44 te Delft, donderdag 27 november H12 uur. waama de bijzetting in het faml- tl? Plaatshebben op de algemene be- ^afplaats „Jaffa" te Delft om circa 1 uur. Liever geen bezoek aan huls. Van onze sociaal-economische redactie DEN HAAG De Tweede Kamer heeft gisteren met bijna algeme ne stemmen een motie aangenomen om zelfstandigen in handel, nijverheid en de dienstverlening, die hun bedrijf aan de kant doe e ouder zijn dan 57 jaar, tot hun 65ste een vaste uitkering te ge ven. De motie was ingediend door de regeringspartijen (PvdA, PPR, KVP, ARP, D'66). Alleen de Boeren Partij stemde er tegen. Minister Lubbers van economische zaken had verklaard dat de rege ring de wens van de Kamer voor de oudere ex-middenstanders deelt. Maar het geld 28 miljoen gulden per jaar is er nog niet voor. De Kamer stoorde zich hier evenwel niet aan. Gewezen werd op het feit dat oudere werklozen binnenkort tot hun 65e kunnen rekenen op een uitkering van tenminste 75 procent van het laatst verdiende loon. Voor zelfstandigen zou minstens iets soortgelijks moeten komen, vindt „Zalig zijn de doden, die in den Here sterven, van nu aan. Ja, zegt de Geest, dat zij rusten van hun moeiten, want hun werken volgen hen na. Joh. 14 13. Heden bereikte ons het bericht dat God na een langdurige ziekte tot Zich genomen heeft, Mevrouw Lena den Haan-Wijsman Wij gedenken haar grote trouw en liefde voor ons koor, waarvan zij gedurende haar ruim 50-jarig lidmaatschap ondanks haar ziekte en lijden steeds blijk heeft gegeven. Dat zij nu mag zingen in de hemelse koren, moge haar man, kinderen en kleinkinderen tot troost zijn. Chr. Gem. Koor Asaf J. Terlaak. voorz.; J. Vermeer, secr. De begrafenis vindt plaats vrijdag 28 nov. om 13.00 uur, Nw. Elk en Duinen. Kamperfoelie straat. de Kamer. De Tweede Kamer nam verder een PPR-motie aan die vraagt om een wet die het bedrijven verplicht op hun verpakkingen van consumptie artikelen een aantal standaardge- gevens te vermelden. Een vrijwilli ge regeling van het bedrijfsleven voor een dergelijke informatieve etikettering is niet van de grond gekomen. Minister Lubbers had al zal worden gewerkt. Maar hij wilde niet beloven dat die wet er al binnen twee jaar komt, zoals in de motie wordt verlangd. Tegen de motie stemden KVP, ARP, CHU en Boeren Partij. DEN HAAG Het Nederlandse Ro de Kruis heeft met de landelijke inzamelingscampagne van dit jaar zes miljoen gulden opgehaald, 25 procent meer dan in 1974 toen de vijf miljoen werd bereikt. Onder het motto 'Het Rode Kruis komt een stukje tekort' werd in de laat ste week van mei en de eerste week van juni een beroep op de Neder landers gedaan om ruim een mil joen gulden meer dan vorig jaar bij te dragen. Naar verhouding tot het aantal inwoners zijn uit Zeeland de hoogste bedragen binnengekomen. Als de kunstenaar in de mens gelegenheid krijgt zich te ontplooien, dan zijn er geen barrières meer, zelfs in ge vangenissen kunnen de dromen van andere, vrijere we relden een uitweg vinden. Ze krijgen dan gestalte, op die manier een brok levensblijheid scheppend voor de mens, die in ruimtegebondenheid opeens nieuwe vrijheid krijgt. Zaterdag a.s. wordt in Leeuwarden en tentoonstelling geopend waar men kunstwerken, vervaardigd door ge detineerden kan bewonderen. Uit het gehele land zijn inzendingen voor deze expositie binnengekomen. Op de foto adjunct-directeu A. van den Broek van de Leeuwar der gevangenis, die hier een werk bekijkt van Aage RL Na enkele maanden zo goed als stilgelegen te hebben, lijkt de-verkoop van Spanje-reizen weer wat op gang te komen. De meeste kerstreizen zijn zelfs al helemaal uitverkocht. Dat neemt niet weg, dat tour operators nog steeds tegen een for se achterstand aankijken als zij het aantal boekingen van dit jaar ver gelijken met dat van vorig jaar om deze tijd. De schattingen lopen uit een van dertig tot vijftig procent; een teruggang, die nauwelijks meer lijkt in te halen. De klap blijkt vooral hard te zijn aangekomen in de sector van de >e negenhonderd bij de Re- cron aangesloten recreatie-on dernemers (vooral camping-ex ploitanten) gaan binnenkort praten met de consumentenor ganisaties om steun te vragen voor hun acties tegen de 'pan uitvliegende' overheidslasten. Door die lasten dreigen, zeggen de ondernemers, de kampeertarieven zo hoog te worden, dat Nederland zich op het gebied van de verblijfs- recreatie uit de markt gaat prijzen. 'Als deze stroom van aanslagen door overheids-, milieu- en nuts- organisaties blijft aanhouden, wordt een staanplaats voor een tent, ca ravan of huisje, straks onbetaal baar', zeggen zij. Volgens de Recron maken over heidslasten en milieuheffingen nu al een derde deel uit van de kam peertarieven. En dat aandeel, ver wacht de organisatie, zal nog groter worden. Ter staving daarvan worden enkele voorbeelden genoemd: zuivering en afvoer van afvalwater wordt ruim honderd procent duurder, er wor den piekbelastingen ingevoerd voor de levering van water en elektrici teit, de stortrechten voor afval wor den duurder en bovendien komen er hogere tarieven voor erfpacht canons. Behalve met de consumentenorga nisaties gaat de Recron hier ook met staatssecretaris Hazekamp van economische zaken praten. overwinteringsreizen. Al begin ok tober annuleerden vooral veel oude ren hun reis van een of twee maan den, omdat zij de toestand in Span je te onzeker vonden om er lang te blijven (en daarvoor te betalen). Annuleringen van kortere reizen waren er aanzienlijk minder. Vliegen of verliezen Over de vraag of die achterstand nog kan worden goedgemaakt zijn de meeste touroperators vrij pes simistisch. Wat je eenmaal kwijt bent, krijg je meestal niet meer te rug, weten zij uit ervaring. Ook al blijft de markt aantrekken, dan nóg zal dit winterseizoen voor wat de Spanjereizen betreft weinig roos kleurige resultaten te zien geven, al verwachten insiders niet, dat er deze winter al slachtoffers zullen vallen. Het aandeel van de Spanje- vakanties in de winterpakketten is beperkt en waar de rest (vooral de wintersportreizen en korte steden- arrangementen) het beter blijkt te doen dan vorig jaar zullen de meesten de balans nog wel in even wicht kunnen houden. Veel meer zorgen maakt men zich voor het komend zomerseizoen, waarvoor al maanden geleden werd ingekocht en betaald. Wanneer de jongeren het voorbeeld van de ouderen volgen en Spanje blijven mijden, zal dat zeker de zwakkeren onder de reisorganisatoren wel eens aan het wankelen kunnen brengen. Een van de touroperators drukt het zo uit: 'We zullen volgend jaar moeten vliegen of verliezen. Een andere mogelijkheid is er niet'. Andere oorzaken Overigens verklaart men de terug gang van dit najaar zeker niet al leen uit een politieke terughou dendheid bij het publiek. Ook de warme zomer kan een rol hebben gespeeld: na veel zon is de behoef te aan een zonreis in najaar of win ter altijd al kleiner. Bovendien heeft en dat weet men uit erva ring angst voor verwikkelingen in vakantielanden een belangrijke invloed op de reislust. Men wijst daarbij op voorbeelden als Grie kenland en Portugal. Hoewel dic tatoriale regimes het veld moesten ruimen, ging daarvan geen enkele stimulans uit op het toerisme. In beide landen bleef zelfs juist het aantal Nederlandse toeristen ver onder het verwachte peil. Of Spanje komend zomerseizoen voor touroperators een strop dan wel de kurk zal worden, hangt dan ook in belangrijke mate af van de vraag hoe rustig het er zal zijn. Een vakantieganger wil geen kans lopen bij interne strubbelingen be trokken te raken. Het feit, dat in deze tijd een opmerkelijk groot aantal last-minute-boekers wordt genoteerd, lijkt dat te illustreren. door Dick Ringlever De Deense rederij Olau-line, die sinds begin dit Jaar met twee sché pen een nieuwe ferrydienst onder houdt tussen Vlissingen en het En gelse Sheerness aan de Thames- monding (25 gulden enkele reis), heeft de Olau East vervangen door de grotere Olau Dana. Het schip biedt plaats aan 860 passagiers, 150 auto's en 25 vrachtwagens. Volgens de rederij loopt de nieuwe dienst boven verwachting goed. Tot nu toe zijn er dit jaar 185.000 pas sagiers vervoerd en voor heel 1975 zal dit aantal op zeker 200.000 ko men te liggen. De dienst wordt tweemaal per dag gevaren: om elf uur 's mor gens en om elf uur 's avonds. Nog dit jaar wordt in Vlissingen een 'terminal' gebouwd voor passa- ers en de afhandeling van douane formaliteiten. In Sheerness is dezer dagen al een teiminal geopend. Skigymnastiek: ook daaraan wordt aandacht besteed. Voor veel wintersporters blijkt het elk jaar opnieuw weer een pro bleem een keuze te maken uit de tientallen arrangementen. Hoewel de reisbrochures de laatste jaren meer informatie geven over accom modatie en sportmogelijkheden, zijn die beschrijvingen voor de ech te skiër toch vaak nog te summier. De Duitse ski-bond heeft dat pro bleem trachten op te lossen door het samenstellen van een (door Mairs Geographlscher Verlag uit gegeven) Ski-atlas, waarii. 140 ski gebieden in de Alpen worden be schreven. Voor die informatie zijn 262 van de totaal 536 bladzijden ingeruimd. Daarop vindt men kaarten van de naaste en wat verder gelegen om geving van het skigebied, panora- makaarten, waarop kabelbanen, lif ten, pistes en Langlauf-trajecten zijn aangegeven, een korte be schrijving van het gebied met ver melding van het sportgebeuren en de uitgaansmogelijkheden en infor matie over alle belangrijke adres sen en telefoonnummers. Daarnaast wordt in deze, door Meulenhoff-Bruna op de Neder landse markt gebrachte, atlas aan dacht geschonken aan voor de skiër belangrijke gegevens (gedrag op de piste, hoe te reageren bij ongeluk ken, instructies voor ski-gymnas- tiek), terwijl tevens 5000* moge lijkheden voor overnachting zijn samengevat. De prijs 36,50) is niet gering, maar wat daarvoor geboden wordt evenmin: zeker de enthousiaste skiër zal er veel in vinden, wat hij anders meestal niet dan met veel moeite weet te vergaren.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 13