een S druk van op Israël Frans Guyana vooral bekend als strafkolonie ibanese crisis «og verergerd Nyerere maakt zich sterk voor isoleren van bewind Vorster Ford zou Russische streken verdoezelen 'Indonesië stuurt weer politieke gevangenen naar de Molukken' Portugese regering aangeklaagd tat snt Stembusslag in Australië begonnen Japan bedreigd door stakingen Frankrijk houdt bezit in Zuid-Amerika DE BUREN VAN SURINAME Socialisten in Spanje keuren rede koning af ARTE1- nderhandelingen met Syrië Het te Ad 25 NOVEMBER 1975 BUITENLAND TROUW-KWARTET 7 nig i L ZO Ledeni xt fn IVIV, DAMASCUS (Reuter, UPI, AP) De Verenigde Sta- iDben zich schriftelijk verplicht geen druk op Israël uit te n bij onderhandelingen met Syrië over de toekomst van de oerdi!den hoogvlakte van Golan, zo is gisteren in hoge regerings- 5idin{ 11 in Tel Av*v vernomen. s de zegslieden kwam deze k tot stand tijdens de on- in dit delingen tussen Israël en rdt de over het Simaï-akkoord af- >r en september, st vai .726 erikaanse belofte maakt het voor k dat Israël een harder eigt f int ten opzichte van Syrië oor R nemen en slechts zeer klei- een u itoriale concessies zal willen i de n. De zegslieden verklaarden Akki Israëlische leiders geloven Ie A belofte tot na de Ameri- en presidentsverkiezingen m het 1 standhouden, ugden Opv lijk i els hebben Israëlische bron- recita «gedeeld dat de regering de delige e voorstellen over de hero- alduel van de vredesonderhande- en i over de hoogvlakte van Go- juwee ie secretaris-generaal Kurt firn van de Verenigde Naties mascus meebracht, onaan- -™ff« 131 beeft genoemd. Wald- eeft gisteren een bijna vier Hp reml onderhoud gehad met iwf to ^bsche leiders. Na afloop zei obt er moeilijkheden waren ge- 'b z'in verzoek het mandaat Hp vredesmacht van de VN op in-hoogvlakten te verlengen. obleem is nog niet opgelost', t vai waldheim na een ontmoe- de Is aëlische premier Jit- PJf 00 bin. Hij zal vandaag naar nV.? cus vliegen om de Israëlische vf*1® rden op de Syrische voor- ewou met betrekking op verlen- °.p n het mandaat, aan de Syri- .onoit jgering voor te leggen. Dit t loopt zondag af en in che kringen werd vernomen lP"'" rië de verlenging van het ■M- 1 ut koppelt aan het Pales-tijn- »t va aanva| den se vraagstuk hetgeen in Israël on aanvaardbaar wordt geacht. Arafat Waldheim heeft gisteren ook an derhalf uur gepraat met de Israëli sche minister van buitenlandse za ken Jigal Allon. Deze verweet Waldheim gesproken te hebben met de leider van de overkoepelende Palestijnse verzetsorganisatie PLO, Jassir Arafat. Dit gesprek vond plaats twee dagen nadat Palestijnse guerilla's drie Israëli's hadden ge dood bij een nederzetteing op de Golanhoogten. Jassir Arafat is gisteren in Moskou aangekomen voor besprekingen over het Midden-Oosten met de leiders van de Sowjet-Unle. Vol gens Jordaanse bronnen zal ook de Syrische president Asad spoedig naar Moskou vertrekker-. Het Ame rikaanse weekblad Newsweek heeft al gemeld dat Syrië wel bereid is het mandaat van de veiligheids- macht van de VN met 60 dagen te verlengen, maar dat Asad dat pas bekend zal maken na een bezoek aan Moskou. De Israëlische pers heeft gisteren met grote koppen een bericht uit Washington gemeld, waarin wordt gezegd dat 'Israël zijn kernwapens klaar 'voor gebruik heeft'. De mede deling zou gedaan zijn door Willi am Colby, de directeur van de Amerikaanse inlichtingen dienst CIA tijdens een hoorzitting achter gesloten deuren voor de commissie van buitenlandse zaken van het Huis van Afgevaardigden. Colbv. die onlangs als directeur van de CIA werd ontslagen, maar voorlopig op zijn post blijft zou dit 12 no vember hebben gezegd. De twee weken geleden ontslagen Australische premier Gough Whit- lam is gisteren in Sydney voor zijn Labourpartij de campagne voor de verkiezingen van begin december begonnen. Whitlam sprak in de open lucht een onge veer 30.000 mensen tellende me nigte toe. Hij zei dat de parlementaire de mocratie gevaar loopt tenzij hij en zijn partij weer aan de macht komen. Hij riep op geen vertrou wen te hebben in de zaakwaarne- mende premier, de liberale Mal colm Fraser. Tijdens een bijeenkomst in Mel bourne zei de voormalige premier dat de liberale en agrarische par tijen voor een politiee scheuring zorgen en het regeren onmogelijk maken. Zaakwaarnemer Fraser, die vandaag in Melbourne zijn campagne begint heeft op de be schuldigingen van Whitlam gerea geerd met de opmerking dat deze zo overtuigd is van zijn eigen gelijk dat hij niet ziet hoeveel schade hij Australië heeft berok kend. rek over verzoening afgebroken Dnee" IET (Reuter, UPI, AP) >is in Libanon is gisteren inric rergerd, nadat de straat- een ten tussen rechtse falan- :e VJ en linkse islamieten in erc* 't weer in hevigheid toe- yethi en nadat een bijeen- van Libanese politici over lelszj rand ligheid werd afgebroken tuur dat men een stap nader [aar was gekomen. ikt/uii king van de 'nationale dia- imissie'. waaraan twintig ie leiders van alle religieuze togen deelnamen, werd al or 1 half uur afgebroken na en over de afwezigheid van ewez -is te lij ke minister van bin der jse Zaken. Camille Chamoen. l ha<(hitische premier Rashied Ka- icoxDje de vergadering bijeen had v(n verklaarde later dat 'alle kan belangrijk en onbelangrijk, 'n eten beseffen dat dit land dat de strijd niet voor kerstmis zal bedaren. Bij de strijd van gisteren is er een granaat ingeslagen in de tuin van de Franse ambassade waar oud premier Couve de Murville zich be vindt om te bemiddelen in het Libanese conflict. Een lid van de Franse delegatie raakte bij de ont ploffing gewond. TOKIO (DPA) In Japan dreigt een chaos nu de negen vakbonden die het overheidspersoneel vertegen woordigen stakingen hebben aan gekondigd die verscheidene secto ren van het openbare leven zullen treffen. De bonden hebben tot deze acties besloten nadat onderhandelingen met de regering over het verlenen vin stakingsrecht aan overheidsper soneel niet tot resultaten hadden geleid. Zwaartepunt van de acties is de woensdag beginnende staking bij de staatsspoorwegen die voor een pe riode van tien dagen al het rail ver voer zal verlammen. De hierdoor veroorzaakte verkeerschaos zal nog groter worden als later deze week ook het personeel van de gemeente lijke vervoersbedrijven het werk neerlegt. Deze actie zal tweeeneen- halve dag duren. Bij de posterijen zal dagelijks een vijfde van het personeel niet wer ken. Door 'grove Amerikaanse beleids fouten'. aldus het gewoonlijk welin gelichte weekblad in een commen taar. wordt 'gestaag een militair voordeel voor de Sowjet-Uniet op gebouwd dat niet meer terug te draaien valt.' Intussen heeft in het weekeinde ^ie kroongetuige op het terrein van deze al eerder gehoorde beschuldi- het ministerie van buitenlandse za ken met het bewijsmateriaal van die schendingen zou hebben ge knoeid. teer kan verdragen'. col er van de socialistische mos- voorfamal Joemblatt. deed na het n van de zitting een beroep lie indent Soeleiman Franjieh en Chamoen, af te treden zij niet bij machte zijn een ïmeije maken aan de gevechten', de Libanese leiders verga- nam de strijd tussen mos- ïiderfc christenen op slechts een stas onderd meter van het rege- dieifbouw in het centrum van in hevigheid toe. De politie oneij dat gisteren zes lijken wa- vonden, maar voegde eraan it het aantel slachtoffers yJhijnlijk veel hoger zou zijn. Nu Suriname onufhankelijk is geworden en zelf verantwoordelijk is voor haar buitenlands beleid, zal de regering in Paramaribo ook haar houding moeten bepalen tegenover de oostelijke buur. Die oostelijke buurman is Frankrijk hoe vreemd dat op het eerste gezicht mag klinken. oernng man ang SSïfr verb ile st Clfe oop van de mislukte verzoe- ;rgadering zei premier Kara- >e€ hij alles had geprobeerd om ün? tot stand te brengen en «echten te doen ophouden, t hii met één hand ook klappen', daarmee doelend afvezieheld van Chamoen. mier zei verder dat hij be las af te treden als daarmee utrai lf' ?ered kan worden. Karami .^en nieuwe biieenkomst van loogcommtesie beleggen. Ier van de rechtse falange, Gemrye! heeft gisteren nog rf-haald dat hij ziln troepen al terugtrekken voordat de ie de veiligheid in Beiroet hersteld. De linkse leider att verklaarde te verwachten sucjha^ows vouw Nobelori.is in gaan ophalen NCE (Reuter) Yelena Sa- zal als dat nodig blijkt in its van haar man de Nobel- e bèoor de vrede 1975 in Oslo in idei igst nemen. Ze blijft echter org dat Andrej Sacharow, de an- De nkende Sowjet natuurkundi- h€ ti prijs zelf kan gaan halen, ko lenden zei mevrouw Sacha- 1 v lat. indien haar man geen ee visum van de Sowjet-autori- éènl zal krijgen, hij haar waar- nt«fljk zal vragen naar Oslo te De vrouw van de Nobelprijs- Dij éar is sinds augustus voor een Bratie in Italië. Aan de overzijde van de Marowijne ligt de laatste kolonie van Zuid- Amerika. Dit Frans-Guyana vormt een van de provincies van Frankrijk en wordt bestuurd door een prefect, Hervé Bourseiller. Het gebied, dat ruim twee maal zo groot is als ons land, telt slechts 50.000 inwoners, on geveer zoveel als de bevolking van een Nederlandse provinciestad. De eerste poging tot kolonisatie van dit gebied door de Fransen dateert van 1604. Een aantal kolonisten ves tigt zich dan op de plaats van de huidige hoofdstad Cayèhne. De autochtone Indianen weten de Euro peanen er echter weer uit te werken en in 1653 woont er geen Fransman meer. In 1663 wordt er echter een nieuwe poging ondernomen door de Franse Westindische Compagnie en deze heeft meer succes. In de periode daarna worden vele negers als slaven uit Afrika aange voerd om op de plantages te werken. De uitvoer van anatto (kleurstof voor boter en kaas), suiker, katoen, koffie, cacao en hout bezorgt de planters een behoorlijk welvarend bestaan. Ten tijde van de Franse revolutie wordt voor de eerste maal de slaver nij afgeschaft omdat men de vrijheid, gelijkheid en broederschap ook op de negers van toepassing verklaart. De uitvoering van dit beginsel laat te wensen over zodat in 1848 een nieuwe vrijlating wordt afgekondigd. De meeste negers trekken weg van de plantages en vestigen zich in kleine gemeenschappen als zelfstan dige boeren. In de tweede helft van de negentiende eeuw worden dan Chinezen en Hindoestanen aange voerd om op de plantages te werken. Evenals Suriname heeft Frans Gu yana daardoor een multi-radicale be volking. Kolonisten In de achttiende eeuw tracht men ook grote getalen Fransen over te halen zich als kolonist in Guyana te vestigen. Vooral veel inwoners van Elzas en Lotharingen melden zich dan aan als contractarbeiders. Door de geringe opvangsmogelijkheden. het slopende klimaat en tropische ziekten loopt deze kolonisatiepoging op niets uit. In 1765 zijn al 11.000 van de 14.000 emigranten omgekomen, 2000 keren naar huis terug, terwijl slechts enkele honderden achterblij ven. Na deze volledig mislukte emigratie beschouwt Frankrijk het gebied als volledig onbruikbaar en het wordt daarom tot verbanningsoord bestemd. In 1797 worden de eerste 16 gevan genen naar Guyana gedeporteerd, on der wie de ook in ons land bekende generaal Pichegru. In 1798 verblijven al zo'n 500 politie ke gevangenen in het gebied dat se dert die tijd ook wel de 'droge guil lotine' heet. In 1854 maakte keizer Napoleon III Cayenne officieel tot strafkolonie en jarenlang is verbannning naar Guya na de bedreiging by uitstek die aan verstokte misdadigers werd voorge houden. Op een van de eilanden voor de kust van Guyana, het Dui velseiland, heeft Dreyfus gevangen gezeten. Hij was een joods officier bij de Franse generale staf die ten on rechte van landverraad werd be schuldigd. Zijn veroordeling was een uiting van antisemitisme in Frank rijk. Twaalf jaar na zijn veroordeling, in 1906 weer vrijgelaten. Sedert 1938 zijn er geen gevangenen meer naar Guyana gestuurd en in 1949 keert de laatste groep gevan genen terug naar Frankrijk. Na de tweede wereldoorlog worden er herhaaldelijk pogingen onderno men om Franse gezinnen naar Guya na te laten emigreren om landbouw, visvangst en jacht te beoefenen. Veel succes hebben deze pogingen echter nooit gehad. Alleen de aan wezigheid van goud, eind vorige eeuw geconstateerd, was nog aanlei ding geweest tot enige belangstelling voor Guyana. Vooral goudzoekers uit Brits West-Indië vestigden zich toen in dit gebied. Des te opmerkelijker zijn de recente plannen van de Franse minister voor overzeese gebiedsdelen, de ambiti euze Olivier Stirn, om 30.000 Fransen uit het moederland en andere over zeese gebiedsdelen naar Guyana te laten gaan. De Franse regering heeft in eerste instantie al 35 miljoen gulden uitge trokken om deze plannen te realise ren. Men wil dit geld steken in de vestiging van industrieën en planta ges, zodat het land economisch onaf hankelijk kan worden. Toch hebben deze plannen een an dere achtergrond dan de cultivering van een stukje Franse pioniersgeest. Door deze emigratie wil Parijs zich de mogelijkheid scheppen het in de Guyanese bodem aanwezige bauxiet, goud en uranium in eigen beheer te exploiteren. Verder zou de houtpro- duetie van het land in 20 procent van de Franse behoefte kunnen voorzien. Protesten De nationalistische leiders in Cayen ne en de regeringen van Venezuela, Brazilië en een aantal Caraïbische eilanden hebben al protest aangete kend tegen de Franse plannen. Tot nu toe schijnen al zo'n 40.000 Fransen een aanvraag te hebben ingediend voor emigratie, maar Parijs wil daar uit met name die mensen hebben die beschikken over geld of vakbe kwaamheid. Overigens is de prefect van Guyana onlangs naar Parijs geweest om de regering duidelijk te maken dat het gebied zoveel immigranten niet kan opnemen. Ook de burgemeester van Cayenne heeft zijn twijfels over de plannen van minister Stirn. Een onopgelost probleem tussen Su riname en Frans Guyana is het be twiste gebied in het zuid-westen van het land. Czaar Peter van Rusland heeft indertijd als afscheidsrechter de grens tussen beide landen vastge steld. Die moest lopen van de zee af langs de Marowijne rivier. De moei lijkheid is dat deze rivier zich in tweeën splitst en dat men het er niet over eens is, welke van beide stro men nu de grens moet vormen. Af gezien van 't feit dat het afstaan van gebied een regering nooit populair maakt is het omstreden terrein ook aantrekkelijk vanwege de uranium- vondsten die er gedaan zijn. 'Investeren is meebetalen aan de apartheidspolitiek' Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De Tanzaniaanse president Julius Nyerere, praat rustig en overwogen. Hij speelt met zijn vingers en kijkt daar af en toe bedachtzaam naar. Nyerere was anderhalve dag in Neder land en had een kort gesprek met enkele journalisten. Op som mige vragen reageert hij echter heftig, bijvoorbeeld die over Zuid- Afrika. WASHINGTON (UPI) Volgens het Amerikaanse luchtvaartblad Aviation Week voeren president Ford en minister Kissinger van buitenlandse zaken een 'opzettelijk beleid van geheimhouding en misleiding' door Russische schendingen verborgen te houden van de SALT-overeenkomst tot beperking van de strategische bewape ning. Het gerucht was zo stevig dat de bijzondere commissie voor de in lichtingendiensten van het Huis van Afgevaardigden, minister iKs- singer al voodroeg voor vervolging wegens 'minachting van het Con gres' omdat hij onder andere deze brief van Schlesinger niet op tafel wilde leggen. De ontkenning van het bestaan 'Iedereen, die investeert in Zuid- Afrika betaalt mee aan de apar theidspolitiek. Iemand, die in Zuid- Af rika investeert doet dat niet om dat hij een filantroop, omdat hij zo'n goed mens is. Hij doet het om winst te maken, om dividend te- krijgen En om steeds hogere win sten te kunnen uitkeren, om steeds hogere dividenden te kunnen beta len zullen de niet-blanken in Zuid- Afrika steeds verder worden uitge buit. Daarom wordt iedereen, die investeert In Zuid-Afrika erdoor gecorrumpeerd'. 'Zuid-Afrika is geen normaal lid van de Internationale gemeenschap. Het is het enige ik zeg: het enige land ter wereld waar ie mands ras bepalend is voor zijn toekomst. Daarom moet Zuid-Afri ka internationaal geïsoleerd wor den. we moeten er niets meer mee te maken willen hebben. Dat heb ik ook aan uw minister van buiten landse zaken, Van der Stoel, uitge legd, want je pleegt begrepen te worden door je vrienden'. Nederland behoort nog steeds tot uw vrienden, ondanks d e banden met Zuid-Afrika en de plannen re actorvaten voor kerncentrales aan dat land te leveren? 'Natuurlijk. Het blijven mijn vrienden. Soms doen wij weieens iets wat Neder land niet leuk vindt, soms doet Nederland weieens iets wat wij niet leuk vinden, maar dat is nog geen reden om vijanden te worden'. Angola Zuidafrikaanse troepen vechten op het ogenblik in Angola aan de kant van één der bevrijdingsbewegingen, terwijl andere landen de andere bewegingen militair steunen. Afrika is verdeeld over Angola: sommige Afrikaanse landen sympathiseren met de bevrijdingsbeweging MPLA, andere met de bewegingen FNLA en UNITA. Toch kan volgens Nye rere de Organisatie voor Afrikaanse eenheid (OAE) het eens worden over Angola. 'Ik verwacht een conferentie van de OAE, waar een gemeenschappe lijk standpunt kan worden bepaald. Alle Afrikaanse landen moeten kunnen overeenkomen dat ze vrede in Angola willen, en wat meer is, ze moeten alle landen oproepen de wapenleveranties aan de verschil lende bevrijdingsbewegingen in Angola te stoppen en niet verder in het conflict in Angola betrokken te raken. De veiligheidsraad zou een dergelijke oproep dan moeten over nemen; wij rekenen daarbij op de steun van Nederland. Arabieren Ontwikkelingslanden zonder olie hebben veel te lijden gehad van de olieprijsverhogingen door de Arabi sche landen. Toch steunen beide groepen landen elkaar nog steeds en blijven ze solidair. Wat voor solidariteit is dat? Nyerere begint te lachen, draalt met zijn ogen zodat het wit goed te zien is en zegt: 'De Arabische lan den verkochten de olie altijd veel te goedkoop; ze zijn tientallen ja ren uitgebuit. Gelukkig zijn ze du tot de ontdekking gekomen dat ze meer kunnen vragen voor hun olie. Dat is goed voor hen en slecht voor ons, ontwikkelingslanden. Als Nederland al te lijden heeft van de hoge olieprijzen, heeft Tan zania nog veel meer te lijden. Maar ik neem dat de Arabische landen niet kwalijk. Ik verwacht van hen niet dat ze de olieprijzen voor de ontwikkelingslanden zullen verla gen. Ik hoop wel dat ze een deel van hun oliegelden zullen gebrui ken om de meest getroffen ontwik kelingslanden te helpen. Maar ik kan u zeggen: 'Als Tanzania olie had, zou ik de prijs ook niet verla gen. Maar maak u geen zorgen, we hebben geen olie'. gingen, een van de belangrijkste van de brief, was overigens onge- 'feiten' ontkend. De ontslagen mi- veer de enige vriendelijkheid die nister van defensie James Schlesin ger zei in een interview voor de televisie dat hij noodt een brief naar het Witte Huis had 'geschre ven over de beweerde Russische schendingen. Volgens de geruchten die de ronde doen. zou Schlesinger in de brief hebben geklaagd dat Ford zou heni gevraagd hebben, Schlesinger over zijn voormalige werkkring te melden had. Hij ont hulde dat n<iet een verschil van opvatting met Kissinger, maar een direct meningsverschil met presi dent Ford de aanleiding voor zijn aftreden was voor het komende begrotingsjaar 1976-'77 rekening te houden met een bezuiniging van tien miljard dollar op het voorgestelde budget.- Amnesty International: AMSTERDAM Op verscheidene plaatsen op Java worden de laatste voorbereidingen getroffen voor de deportatie van ruim 10.000 politieke gevangenen naar arbeiderskampen op het eiland Boeroe in de Molukken. komst, waarbij Nederland d evoor- zitter levert, op om de aanstaande deportaties naar de Molukken te betrekken bij het beoordelen van de lopende en de toekomstige hulp aan Indonesië. LISSABON (Reuter. UPI) Een groep linkse intellectuelen heeft gisteren een strafvervolging ge vraagd van de regering-Azevedo in verband met haar weigering te re geren. Als het tot een vervolging komt kunnen de ministers voor vijf jaren hun politieke rechten kwij traken. Terwijl de Revolutionaire Raad op nieuw vergaderde over de politieke crisis hebben linkse arbeiders in Lissabon en omgeving twee uur ge staakt tegen de 'chantage door de regering'. De raad buigt zich op nieuw over wijzigingen in de leger leiding. Tot de steking was opge roepen door de communistische partij en de Intersyndicale. de overkopelende vakcentrale. In de 'rode gordel' rond Lissabon is aan de oproep jKel-gevolg gegeven, maar lii.de sted zelf viel er weinig van te merken. In de vergadering van de Revoluti onaire Raad is opnieuw de positie van generaal Carvalho centraal, de militair bevelhebber van het dis trict Lissabon en het hoofd van de veiligheidstroepen COPCON. Vorige week besloot de raad dat Carvalho als bevelhebber voo r Lissabon zou worden opgevolgd door kapitein Vasco Lourenco. maar die trok zich terug onder druk van uiterst-links. De linkse COPCON-troepen hebben zich herhaaldelijk onttrokken aan het beschermen van de regering- Azevedo. In het noordelijke stadje Chavea hebben onbekenden een zender van de nationale radio-omroep en een aardewerkfabriek die door commu nisten werd bestuurd, opgeblazen. In Lissabon hebben elf eenheden een 'revolutionaire paraatheid' af gekondigd om te verhinderen dat de militairen concessies doen aan de regering. Elf andere eenheden in de hoofdstad hebben zich uitge sproken ten gunste van de regering of geweigerd partij te kiezen. De bevelhebbers van het noordelijke en het centrale district hebben ge waarschuwd dat geweld zal worden gebruikt als pogingen worden on dernomen om de regering ten val te brengen. Deze week wordt in Amsterdam weer een bijeenkomst gehouden in het kader van de internationale hulpverlening aan de nationale op bouw van Indonesië. Amnesty roept de deelnemers aan deze bijeen- Hiernaast heeft de organisatie be richten ontvangen dat de lichtere gevallen die nog gevangen zitten in versneld tempo zullen worden vrij gelaten en dat deze in hun demo cratische rechten, onder andere het kiesrecht, zullen worden hersteld. Dit heeft Amnesty International, de organisatie die zich inzet voor poli tieke gevangenen overal ter wereld, gisteren uit betrouwbare bronnen in Indonesië vernomen. De bij de deze deportatie betrokken gevangenen zijn niet gerechtelijk veroordeeld en worden slechts ver dacht van indirecte betrokkenheid bij de in 1965 uitgevoerde poging tot een staatsgreep of de verden king van linkse sympathieën voor 1965. De gevangenen allen mannen, zullen gescheiden van hun familie zware dwangarbeid moeten verrich ten, aldus Amnesty. MADRID (AFP, Reuter. DPA) Het bestuur van de Spaanse socia listische partij en het algemeen vakverbond hebben de boodschap van koning Juan Carlos veroor deeld. De koning, aldus de socialis tische partij, heeft een rede van continuïteit zonder concrete poli tieke inhoud uitgesproken. Hij heeft 'vastberadenheid en voorzich tigheid' beloofd, terwijl het Spaan se volk vrijheid en democratie no dig heeft. Juan Carlos heeft de belofte vervuld die hij aan het Franco-regime heeft gedaan, aldus de partij. Het algemeen vakver bond. dat met de socialistische par tij verbonden is. zegt: *Uit de rede blijkt de wil het oude bewind voort te zetten'. De burgemeester van het Spaanse stadje Oyarzun in de Baskische provincie Guipuzcoa is gisteren door een onbekende man vermoord. De politie meent dat de aanslag het werk is van de Baskische onafhan kelijkheidsbeweging ETA. Een zegs man van de politie vertelde dat burgemeester Antonio Echeverria Albisu werd neergeschoten met een pistool. De dader belde aan en schoot Echeverria in het hoofd. De burgemeester werd nog naar het ziekenhuis in San Sebastian, vijf tien kilometer ten oosten van Oy arzun. vervoerd maar bleek bij aankomst overleden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 7