Er is maar een échte jonge wenneker: Goblet Kabinet staat voor een moeilijke beslissing dichtbij imentaar JONGE JENEVER... NET IETS ZACHTER! «a i Carlos (1) Carlos (2) ident :hmon (1) President Lachmon (2) Tsjechoslowakije Loonmatiging opleggen - en botsen met de vakbeweging? Regering zou zélf wel varen bij doorgaan matiging Vrijkoud weerrapporten een beautyfarm is geen luxe' fout topsong kerstkaarten ■li NOVEMBER 1975 BINNENLAND (Advertentie) TROUW/KWARTET 5. aarhe verstarring van een ongeveer taguigc dictatuur m Spanje is laten als <n Kom benei door de dood van Franco er natuurlijk een draaikolk nog niet is op te maken wat naar de oppervlakte zal ko zijn 1 °°r d*e draaikolk heeft de ver- de afgelopen jaren alleen es i de hand gewerkt. Zoals de oor de pi n iemand ervan af rie uden om naar de tandarts te iele analyse geeft in dit blad de nier Rudolf de Jong de pre- van Franco weer als die van jotvader, die het kind wil be tegen de risico's van het politieke leven. Daarin zit nu het historische kwaad van die jaar dictatuur: ofschoon de ische ontwikkeling is voort- heeft de politieke en sociale ;eling veertig jaar stilgestaan dat betreft moet het land hele- ïieuw beginnen. bedroevend grote kans dat die achterstand in politieke ;eling schoksgewijs zal inhalen, mist de traditie om in de van tegenstellingen via het debat een uitweg te vinden. :ft daarentegen wel een traditie litiek geweld, die al begon ver beruchte burgeroorlog. De lingen uit die burgeroorlog oit geslecht. Rechts heeft zich jaar lang met terreur weten te ven, terwijl er zich aan de mt ook tal van groepen bevin- het gebruik van wapens niet De kans dat het politieke in Spanje de komende maan- zal afglijden naar de sfeer isie en terreur is ijzingwek- >t. afhangen van de staatsman- het nieuwe staatshoofd Juan 1 Hij heeft de afgelopen weken zijn waarnemerschap getoond durven optreden, i houding tegenover Marokko westie over de Sahara vestigde indruk over persoonlijkheid en wil te beschikken. In vraag- cken heeft hij enkele malen I Spanje voorzichtig naar een I democratie te willen voeren. |ien heeft hij de moed om zich t termijn wat los te maken van Bige machthebbers in Madrid en |nden uit te steken naar de ratische krachten in Spanje, p m Spanje genoeg politici van jllende kleur, die niet uit zijn op Rekening met het oude regiem, Wel naar echte politieke vrijheid ten. Als Juan Carlos deze men gel bij het bestuur betrekt en metterdaad aantoont zijn on- als mondige burgers te be is er een kans dat Spanje inenkort tot de gewone wester- >cratieën kan rekenen. I overgangstijd kan zijn koning- rel degelijk nut hebben. Indien i echter net zo aan de macht mpt als zijn voorganger, ver hij ook dezelfde internationale Iferking die Franco ondervond, steuropese solidariteit moet het volk gelden, en niet zijn ïstemmigheid waarmee het Suri- e parlement de grondwet voor de staat heeft goedgekeurd, is een )1 teken voor de toekomst van nd. Er is in het Surinaamse ;e leven een hoop theater, een gebruik vol omslachtige en gro- baren waarbij men zich als bui- d1»nder elke keer weer mag afvra- nu de werkelijke inhoud is it er gezegd is. h, ondanks dat: er zijn bij de 'n|deling van de nieuwe Surinaam- >ndwet zoveel goede dingen ge- zoveel beloften over-en-wear ge- dat het onmogelijk lijkt dat zal blijken te zijn. Er zijn eden gezworen en de overgrote erheid van het Surinaamse volk is de indruk staat daar van achter. namen moeten genoemd wor- die van premier Arron en van lieleider Lachmón. De eerste bewezen hoe een man in een boven zichzelf kan uitstijgen; Ie heeft de grootsheid gehad te overwinnen en zo iemand het woord van de Bijbel, dan wie een stad inneemt, ion is wankelmoedig geweest en niet altijd evenwichtig; hij had oor zich eerder zo positief uit te heel wat angstige spanning en spin die i bee li saam h< nog e ha met vorig /en i, ook lien e boi erini ng t t ne n. ïn ei maai lij tg. 'vj 'eede ,1 K - onzekerheid bij zijn landgenoten kun nen wegnemen. Maar dat neemt niet weg dat in de politiek in de eerste, plaats het resultaat telt en dat was in dit geval een uiting van wijsheid en verantwoordelijkheidsbesef Het gebeuren van woensdagavond in het Surinaamse parlement zou nog één vervolg moeten krijgen, namelijk dat Lachmon straks gekozen zal wor den als (de eerste echt gekozen) pre sident van de republiek Suriname. Gou verneur Ferrier zal volgende week, op grond van de overgangsbepalingen van de grondwet als eerste president wor den beëdigd, maar hij heeft al laten doorschemeren dat hij niet al te lang beschikbaar zal zijn. Lachmon verdient het hem op te volgen. Terecht is Lachmon één van de 'founding fathers' van Suriname genoemd, de enige nog die in leven is. Hij zal waarschijnlijk voor geen rege ring een makkelijk president zijn en hij zal met zijn (overigens niet zo grote) bevoegdheden tot het uiterste gaan, maar hij heeft bewezen loyaal te zijn. De voornaamste taak van Suriname's president is straks toe te zien op het goed functioneren van het staatsbestel en in voorkomende gevallen als ef naar zijn mening iets fout gaat wetten ter toetsing voor te leggen aan een constitutioneel hof. Deze man met deze bevoegdheden op deze plaats dat zal niet alleen een terecht verdiende hoge onderscheiding van zijn eigen land zijn, een sluitstuk ook van de emancipatie van de Hin- dostaanse bevolkingsgroep (waaruit Lachmon is voortgekomen en waarvan hij de politieke leider is), maar vooral ook een signaal en symbool voor de Surinamers in eigen land en hier in Nederland, dat een goed gerichte wil de eerste voorwaarde is een volk te maken en op te bouwen. Onze minister van Buitenlandse Za ken, Van der Stoel, ontving deze week zijn collega Bohus Chnoupek, een van de onder Tsjechoslowaakse intellectue len meest gevreesde Tsjechoslowaakse politici. De Slowaak Chnoupek (geh. 1925) is van huisuit ingenieur maar ging al gauw in de journalistiek. Tus sen 1960 en 1965 was hij correspon dent van de Slowaakse Prawda in Moskou en sindsdien geldt hij als een van de betrouwbaarste steunpilaren van de Sowjetpolitiek. Zijn carrière verloopt dan ook zeer voorspoedig: sinds 1966 kandidaat-lid van het Cen trale Partijcomité en een jaar later al onderminister van Cultuur en Infor matie. In die functie doet Chnoupek alles om de liberalisering van het culturele klimaat tegen te gaan. Onder Doebtsjek moet hij prompt een stapje terug doen, maar sinds juni 1969 kan hij weer volop aan de slag, nu bij het zuiveren van de Tsjechoslowaakse ra dio waarvan hij dan directeur-generaal is. Honderden Doebtsjek-aanhangers en andere 'onbetrouwbare' figuren worden door zijn toedoen op straat gezet. Zijn trouw aan Moskou was trouwens al gebleken in augustus 1968 toen hij, zeer waarschijnlijk, zijn handtekening zette onder een petitie waarin het Kremlin gevraagd werd om militair ingrijpen in Tsjechoslowakije. Het is aardig om de gegevens te vermelden die partijsecretaris Bilak onlangs be kend heeft gemaakt over de omvang van de zuiveringen in zijn land sinds de val van Doebtsjek. Er blijken een half miljoen leden uit de communisti sche partij te zijn gestoten. Ongeveer 150.000 partijleden zijn op grond van hun politieke overtuiging op straat gezet. Men kan zeggen dat dat allemaal oude koek is en dat Europa na Hel sinki vóóruit, en niet achterom moet kijken. Maar er zijn ook in het huidige Tsjechoslowakije nog heel wat schrijnende gevallen die volstrekt in strijd zijn met de geest van Helsinki. Niet voor niets drongen 35 oud- Doebtsjekisten vorige maand, naar aanleiding van de gebeurtenissen in Spanje, aan op vrijlating van de poli tieke gevangenen in eigen land. Dui zenden Tsjechoslowaakse gezinnen on dervinden nog dagelijks wat 'normali sering' betekent. Dat betekent het niet zo nauw nemen met je overtuiging en Husak steunen, of géén, en in ieder geval niet je eigen beroep uitoefenen, materiële moeilijkheden en geen stu diemogelijkheden voor je kinderen. Het is te hopen dat minister Van der Stoel collega Chnoupek duidelijk heeft gemaakt dat vele Nederlanders onder normalisering iets anders ver staan. door Johan van Workum Het kabinet-Den Uyl staat vandaag voor een zware beslissing. Het vindt dat omwille van de werk gelegenheid en het economisch herstel een forse matiging van de loonstijging in 1976 nodig is. Maar het matigingsplan dat het kabinet had uitgewerkt, lijkt voor de vakbeweging onverteerbaar. Het kabinet kan zijn plan aan de vakbeweging opleggen. De vraag is of het kabinet het risico van een botsing met de vakcentrales aandurft. In gesprekken met de drie vakcen trales en met de werkgeversverbon den heeft het kabinet deze week zijn stellingname uiteengezet. De prijscompensatie op 31 december aanstaande - 4.5 procent loonsver betering - zou met één procent moeten worden verlaagd. Ook de prijscompensatie in de loop van 1976 - rond 3,5 procent, voor de meeste CAO-loontrekkers per 30 ju ni - zou een procent minder moe ten zijn. Daarbij zou maximaal 250 gulden per procent prijsstijging moeten worden uitbetaald. De prijscompensaties voor lonen boven het gemiddelde zou dan wor den afgetopt: zij krijgen nog wel prijscompensatie, maar in centen bruto niet meer dan de man met een jaarloon van 25.000 gulden bruto. Ook de automatische verho ging van het minimumloon - rond zeven procent op 1 januari, en nog eens enkele procenten halverwege het jaar - zou met een e twee procent moeten worden gekort wiekt. In latere jaren zou deze laatste kortwieking echter moeten worden teruggedraaid. Het eigen matigingsplan is voor het kabinet erg gunstig. Door de ge deeltelijke ingehouden verhoging van het minimumloon lopen ook de sociale uitkeringen minder hard omhoog. Deze uitkeringen worden vooral uit sociale premies, maar voor een groot deel ook uit de schatkist betaald. Door de rigoreuze aftopping van de prijscompensatie gaat bovendien de loonontwikke ling van de rond één miljoen amb tenaren niinder kosten. De gemid delde ambtenaar verdient namelijk meer dan 25.000 gulden, meer dus dan de gemiddelde werknemer. Net als bedrij ven en industrieën met veel hoge rpersoneel profiteert dus ook de overheid van de aftopping. Dubbel voordeel Door dit dubbel voordeel van het matigingsplan heeft het kabinet een verdere lastenverlichting voor 1976 voorzichtig in het vooruitzicht durven stellen tegenover de werk gevers. Als de matiging echt slaagt, zou bovendien het begrotingstekort volgens sommige financiële des kundigen nog iets mogen uitlopen. Hierop speculeerde onder meer KVP-leider Andriessen, toen hij zijn plan voor flinke loonmatiging combineerde met zijn wens de BTW-verhoging van juli volgend jaar achterwege te laten. Het matigingsplan van het kabinet hebben de vakcentrales niet voor hun rekening willen nemen. Vooral de beknotting van de prijscompen satie van 31 december aanstaande aohten zij in strijd met het rechts gevoel. Die compensatie ligt name lijk ai vast in de CAO's van 1975, en 'contract Is contract'. Als je daar aan komt, kan met recht ge sproken worden over 'inpikken' van loon van de werknemer, redeneren de vakcentrales. 'Te ver gegaan' Er is nog een reden waarom de vakcentrales passen voor het mati- gdngsplan van het kaibimet. Bij ver schillende vakbonden - niet alleen die van het NW - kregen de 'bon zen' de afgelopen maanden te ho ren dat ze al veel te ver waren gegaan. Ze hadden de werkgevers niet zomaar de nul-lijn (uitsluitend prijscompensatie, geen verdere loonsverhoging) in de schoot mo gen werpen, zo luidde het verwijt. Verhalen van de 'bonzen' dat de economische toestand toch echt heel ernstig was, werden in twijfels aangehoord. Niet alleen veel ondernemers, ook de vakcentrales staan met de rug tegen de muur. De Kokken, Groe- nevelts, Spits en Lansers willen hun vrienden in het kabinet graag een handje helpen. Maar lang niet al hun leden is veel gelegen aan succes voor Den UyL Als de vak centrales nog verder meegaan in de matigingsplannen, zijn wilde acties van onderaf niet uitgesloten. Somberder Ook de derde partner in het loono- verleg, het kabinet, voelt zich met de rug tegen de muur gezet. De economische vooruitzichten blijven alleen maar somberder worden. Gisteren nog vertelde minister Lubbers in de Tweede Kamer, dat niet alleen het economisch herstel zich nog maar nauwelijks aandient. Ook de inflatie op de wereldmarkt blijft tegenvallen. Dat betekent voor Nederland hogere importprij- zen, terwijl ons land juist veel moet invoeren. Vooral tegenover onze grootste handelspartner. Duitsland, is dat weer een stuije concurrentiever- zwakking erbij. Het kabinet is trou wens toch zwaar onder de indruk van de lage loons- en prijsstij- gingscijfers die de Duitse regering verwacht waar te maken. Die lig gen meerdere procenten onder de ruiim acht procent die het kabinet roet zijn matigiingsplan nu na streeft. Zelfs als dit plan slaagt, zullen de Nederlandse bedrijven op de Duitse markt er verder uitge drukt worden. Het- valt dus te be grijpen waarom het kabinet met zijn matigingsplan zo hard van sta pel loopt. Het kabinet tem besluiten zijn ma tigiingsplan dwingend op te leggen. Dat kan deels door de loonwet te hanteren deels door enige wetswij zigingen. De Tweede Kamer zal daar wel voor te vinden zijn. KVP- leider Andriessen heeft zich al be reid verklaard, en PvdA-leider Van Thdjn sprak deze week ook instem mend over de kabinetsplannen, mits de prijzen goed in bedwang worden gehouden en de hogere in komens - vooral ook die in de vrije beroepen - extra matigen. De vraag is wat dan de vakcentra les gaan doen. Zien zij zwijgend toe hoe Den Uyl het land in gaat om in bloed, zweet en tranen, en stellig menigmaal uitgejoeld de achterban voor zijn beleid te win nen? Of gaan de vakcentrales actie voeren tegen de opgelegde mati ging, uit vrees voor anders opbloei ende wilde acties? Geschrokken Vanavond vergaderen de verbonds raden van de drie vakcentrales, als zij de uitslag van de kabinetsverga dering van vandaag hebben verno men. Daarvan kan veel afhangen. Misschien ook neemt het kabinet wat gas terug. Ingewijden hadden namelijk verwacht dat het kabinet woensdag al rijn voorlopige plan bekend zou maken. Dat dit niet is gebeurd, heeft aanleiding gegeven tot de speculatie dat het kabinet zelf al wat is teruggeschrokken van de afwijzende houding van de vak centrales. Voor één partij breken hoe dan ook gouden tijden aan: de CPN, vooral als het kabinet gaat ingrijpen in de contracture le prijscompensatie van 31 december. Marcus Bakker kan zijn felle redes al vast gaan schrij ven: 'Den Uyl neemt u uw loon af, om het te geven aan de Shell, Philips en Unilever. De PvdA ver raadt de arbeiders. Om aan de macht t-e blijven is de PvdA bereid zich volledig over te geven aan de KVP, Lubbers en de multinational s'. Ook Wiegel riet het at zitten. Trou wens, de VVD-leider gaf deze week al een verklaring uit: De werkne mers moeten het gelag betalen. Heel velen van hen stemden tot op heden op de PvdA. Het beleid van het kabinet-Den Uyl moet voor hen een bittere pil zijn. De regering zelf moet d ebroekriem aanhalen en de uitgaven beperken'. Van onze weerkundige medewerker Achter een actieve depressie boven Zuid-Zweden joegen gisteren ha gelbuien ons land binnen. Tijdens die buiten haalde de noordwesten wind stormkracht. Dat was in de eerste plaats zo op de Noordzee vooral in de nabijheid van een randstoring. Om 1 uur 's middags rapporteerde een booreiland ten noord-westen van Texel een ge middelde wind van 94 kilometer per uur uit het noorden (10 Beau fort). Ook op enige afstand landin waarts gebeurde wel wat: Gorredijk omstreeks half zeven een uitschie ter van 76 km per uur (9 Beaufort) tijdens een zware bui. Voor een deel waren ook sterke luchtdrukst.ijgingen achter de de pressie debt aan de hoge wind snelheden. Liep het weerglas woens dagavond aan de Schotse oostkust al 5 tot 6 miOAibaar in drie uur vooruit, gisteren stonden Lista in Zuid-Noorwegen, Kalmar in Zuid- Zweden en Skrydstrup in Zuid-Jut land vooraan op de lijst met stij gingen tussen 6 en 7.5 mb in drie uur. De stijgingen wijzen erop dat een hogedrukzone in opbouw verkeert. Deze vormt een verbinding tussen een maximum ten westen van Por tugal (1030 mb) en één boven de Noordelijke IJszee (1035 mb). Wan neer de hoeedrukzone een door trekker is, kan er later bij IJsland een volgende depressie arriveren. De luchtdruk steeg gisteravond op het noordoostelijke gedeelte van het eiland, te weten 1 tot 2 mb. maar er waren dalingen van circa een halve mb in drie uur In het westen en zuidwesten. IJsland had minder koud weer dan woensdag toen het er de hele dag gevroren had. Gisteren kwam het kwiik er 2 tot 4 graden boven nul. Ons land kwam nog een flink stuk hoger met Vlls&ingcn bovenaan (11 graden), gevolgd door Rotterdam, Maastricht en Den Helder met 10 graden, elders 7 tot 9 graden Celsl us. De tómperatuur in Noord-Fin land daalde gisteravond wel- weer flink maar toch niet zoveel als een etmaal eerder: Sodankyla minus 16 graden na een maximum van mi nus 14. Dat wij het tot dusver in ons land miet kouder kregen, komt door de verwarmende werking van het Noordzeewater dat een tempe ratuur van 10 tot 12 graden heeft. Wel neemt, naarmate de hogedruk zone dichterbij komt, de kans op nachtvorst toe met name tijdens het weekend. In 'COL', het schriftuur van de Engelse weeramateurs, las ik dat de verdeling van de zee watertempera tuur eind oktober van dit jaar vol strekt niet leek op die in de okto- bers van de jaren zeventig, maar wel op die in laat oktober 1968. Het zeewater is uitgesproken te koud ten zuidoosten van New Foundland en wellicht nog belangrijker is de uitbreiding van dit kille water tot halverwege New Foundland en de Azoren. Het ijs van Oost-Groenland heeft nagenoeg dezelfde omvang als in de afgelopen twee jaar in deze tijd met uitbreiding ten oosten van de 0-graden Greenwich-meridlaan, tên noorden ran Scandinavië. Men wil wel hebben, dat het patroon van de zeewatertemperatuur in de eerste drie novemberweken van invloed is op de weersontwikkelingen in begin december. De situatie van dit ogenblik zou wijzen in de richting van geblokkeerde weertypen later in de huidige novembermaand. Weerrapporten van gisteravond 7 uur: maximum temperaturen van gisteren en neerslag 7—19 uur. Amsterdam onbewolkt 9 0.1 De Bilt onbewolkt 9 0.3 Deelen onbewolkt 9 0.4 Eelde regenbui 7 2 Eindhoven regen 9 0.2 Den Helder licht bewolkt 10 1 Luchth. Rdam hagelbui 10 0.5 Twente onbewolkt 8 2 Vlisslngen onbewolkt 11 3 Zuid Limburg onbewolkt 10 0.6 Aberdeen regenbui 7 0.4 Barcelona onbewolkt 15 0 Berlijn zwaar bewolkt 9 3 Bordeaux geheel bewolkt 14 2 Brussel half bewolkt 11 3 Frankfort onbewolkt 11 0.4 Genève regen 7 0.3 Helsinki geheel bewolkt 4 0.6 Innsbrück regen 5 6 Kopenhagen zwaar bewolkt 7 1 Lissabon licht bewolkt 17 0 Locarno licht bewolkt 13 0 Londen zwaar bewolkt 12 0 Madrid licht bewolkt 15 O Malaga onbewolkt 18 0 Mallorca half bewolkt 17 0 München regen 6 10 Nice half bewolkt 5 1 Oslo onbewolkt 0 0 Parijs regen 13 1 Rome zwaar bewolkt 17 0 Spilt geheel bewolkt 14 6 Stockholm sneeuwbui 1 4 Wenen zwaar bewolkt 9 4 ZUrlch geheel bewolkt 7 3 Casa Blanca onbewolkt 17 0 Las Palmas licht bewolkt 21 0 Tel Aviv onbewolkt 28 0 Tunis regenbul 17 3 18 tanboel onweer 21 14 HOOG WATER 22-11-1975 Vllssingcn 3.42 - 15.59; Haringvlietsluizen 5.20 - 17.31; Rotterdam 6.17 - 18.34; Sehe- veningen 4.54 - 17.05; IJmuiden 5.31 - 17.42; Den Helder 9.40 - 21.51; Harlingen 11.59 Delfzijl 1.31 - 13.56. onder redactie van loessmil Beautyfarm. Dat woord klinkt de meeste vrouwen in de oren als iets verschrikkelijks luxe, iets voor heel dure dames en in elk geval als iets waar zijzelf niet voor in de wieg gelegd zijn. On zin, mogen we op gezag van mevrouw Dyonne Bouwman zeg gen. Een weekje op een beau ty farm is goed voor alle vrouwen voor een aantal van hen mis schien wat te duur, maar ook daar heeft zij zo haar ideeën over. Mevrouw Bouman ibas eigenares van een beautyfarm in Wezuper- brug. Was, want de fraai ver bouwde boerderij met z'n drie etages is verkocht aan een fok ker van bijzondere konijnenras sen en zodoende worden er geen vrouwen meer behandeld. Ge brek aan klandizie, hoewél het gastenboek bepaald niet leeg ge bleven is. Allerlei vrouwen stain daarin, van burgemeestersvrou wen tot vrouwen die dagelijks op de markt staan. 'Vaak hadden we een groepje van een stuk of zeven', zegt mevrouw Bouwman, 'maar op het laatst waren er nog maar één of twee mensen per week. Daar kan ik geen drie mgn personeel voor aanhouden en voor de mensen zelf was het ook niet prettig. Met- een gezin met twee kinde ren kun je daar niet van be staan. Er zijn zeker vijf beau tyfarms in Nederland geweest, maar geen van allen hébben ze het kunnen bolwerken. Er is er nu nog maar één over, in Bra bant. In Engeland vind je in elk dorp dat zichzelf respecteert, wel zo'n farm, maar de Nederlandse vrouw is er blijkbaar nog niet rijp voor. Bovendien hebben we een economisch erg slecht jaar achter de rug'. De vrouwen die de boerderij in Wezuperbrug bezochten, betaal den daar honderd gulden per dag voor: vijftig voor kost en inwoning desgewenst met dieetmaaltijden en vijftig voor een uitgebreide behande ling. Er waren diverse massage- apparaten, een Finse sauna, een therapiébad met solarium, er werd onderwater-massage gege ven, nog meer vakkundige fysio therapie, indien nodig, en wat er zo meer op een dergelijk insti tuut Thuishoort. Een arts was er van tija tot tijd ook. Tweemaal per week werd er 's avonds ma- ke-up-les gegeven, maar dat was- allemaal niet het belangrijkste. 'De mensen konden zich één week helemaal vrij voelen. Alles wat ze dwars zat kwam er hier uit. Het ging bij ons vooral om de geestelijke begeleiding. Ie mand die zich rustig en prettig voelt, ziet er vanzelf al beter uit'. Mevrouw Bouwman vindt het hoog tijd *dat deze instellingen in het ziekenfondspakket worden opgenomen. 'Als een meisje acné heeft, kan ze via het ziekenfonds naar een schoonheidsspecialiste. Als iemand massage nodig heeft, kan dat. Als iemand helemaal op verhaal moet komen, zijn daar tehuizen voor. Die dingen kun nen wel door het ziekenfonds, vergoed worden. Bij ons wordt- dat allemaal gecombineerd. Via het uiterlijk kun je innerlijk ook veel bereiken en andersom. Het mes snijdt bij ons aan twee kanten. Een beauty farm is be-; slist geen luxe'. ««i wc« fc ow.«i9»ii4sw«ra fewg Uit het telefoonnummer van het nieuwe hulpproject 'Vrouwen te gen verkrachting' woensdag in deze hoek is een cijfer weggevallen. Wie in contact met de organisatie wil komen, moet 020-247644 draalen. Zoals ge meld, is dit nummer van maan dag tot en met vrijdag tussen vier en acht uur bereikbaar. Vele jaren na hun dood rijn Stan Laurel en Oliver Hardy ook wel 'de dunne en de dikke' genaamd alsnog met een zelf- gezomgen lied de Britse hitpara de binnengedrongen. Het Is het lied 'the trail of the lonesome pine' dat de komieken in de achtendertig jaar oude film 'way out west' zongen, in een badka- merscne. Nog geen jaar geleden is die oude film weer eens op dè Britse televisie gebracht, waarna er een l.p. uitkwam met allemaal liedjes van het slapstick-duo uit. de jaren dertig er op. Uit die langspeelplaat is een single ge maakt met aan één kant dat bijzondere lied, dat het plotse ling tot de 48ste plaats in de Britse top-100 heeft gebracht, en wellicht nog een stuk hoger op de liederen ladder komt. De dikke Oliver Hardy, geboren in de Amerikaanse staat Georgi- a, is in 1957 overleden. Zijn magere partner Stan Laurel, die tien jaar geleden stiref, was een Engelsman die in het graafschap Lancashire ter wereld kwam. Dit is een van de vier kerst- en nieuwjaarskaarten alle vier ontworpen door de Wageningse etser P. P. Bata die de Ne derlandse afdeling van CLAT (de Latijns-Amerikaanse Arbeiders-* centrale) dit jaar uitgeeft. Per stuk kosten ze twee kwartjes, maar wie 2,60 stort op post giro 1918108 ten name van CLAT-Nederland, Utrecht, (on der vermelding kerst/nieuwjaars kaarten) krijgt het hele setje van vier per post thuisgestuurd. Wat de kaarten na aftrek van de onkosten opbrengen, gaat naar het solidariteitsfonds FLAST van de CLAT; uit dit fonds worden de gezinnen van gevangen geno men of vermoorde vakbondsleden in Latijns-Amerika geholpen. Wie kerstkaarten bij de Wereld federatie tot bescherming van dieren bestelt 4,50 per pakje van acht stuks inclusief envelop pen, storten op postgiro 2401106 ten name van S. Montezinos in Rijswijk), steunt uiteraard een heel ander doel. Dit helpt de die renbescherming bij haar pogin gen de Afrikaanse jeugd liefde voor dieren bij te brengen. In dat werelddeel, aldus de federatie, zijn 'dieren gebruiksvoorwerpen en honden en katten wegwerpt artikelen'. Vier kaarten zijn be drukt met de houtsnede 'Meta morfose' van M. C. Escher (in zwart/wit), op de andere vier staat een klein meisje met een duif (zachtblauw); groeten en wensen staan in vele talen bin nenin de kaarten. 'Simpkins begint bet nu aardig door te krijgen...'

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 5