x-commandant marine ,aordt chef militaire uis van de Koningin vdA denkt aan zwaardere taak leraren Lubbers: pak de problemen per bedrijfstak aan Reling keurt optreden vice-admiraal b.d. Roest af IvihURK dere mogelijkheid voor bezuinigingen Van Kemenade no ei< gei „Ik heb hier nu ook 'n Anno Privé - rekening. Je groeit er als het ware naar toe3 je krijgt steeds meer financiële beslommeringen. En dan is 't alleen maar fijn om alles onder één dak te hebben. Praktisch, hè?" Neusverkouden? Rhinospray helpt :S ;s5 n METZLER- Van Kemenade's plannen: meer mensen mondig Eurocontrol gaat ook na 1983 verder RITA I A. maar 1 2,7^ M Overal verknip «-O yTfi2l" NOVEMBER 1975 BINNENLAND TROUW/KWARTET 3 raht [AAG Binnenkort valt de benoeming te verwachten van vice-admiraal b.d. E. Roest tot in het militair huis van de koningin. Dit bleek uit het antwoord van minister Vredeling sie) gistermorgen in de Tweede Kamer op een vraag van het PvdA-Kamerlid mr. K. de Vries. Jahi ike y overleg van de minister met verb%efensiecommissie uit de Kamer later op de middag, :t lajfmr. De Vries de vraag of er fcige spanning os tussen de van Roest in deze ere- en de door minister Vrede- lenlijk bekritiseerde houdiing kla$ze voormalige marinebevel- jegens de defensiebezuiini- voor 1976. Ir. Vredeling zou op hebben gewezen dat hij ikomstig de normale staats- verhoudingen niet be is bij deze benoeming en minister-president de uit- van ke ministeriële verantwoor- sid draagt. lmiraal Roest zal als chef t militair huis luitenant-ge- - H. Schaper opvolgen. Hij is v0%eel al adjudant in buiten dienst van de Koningin, svoorlichtingsdienst wees er jQ op dat het koninklijk be- (Efor deze benoeming (het k.b. iverigens nog niet) niet de ing van de minister-pre - behoeft, het is een besluit van de koningin zelf. Volgens de grondwet richt de koning zijn huis naar eigen goedvinden in. Ook hiervoor geldt uiteindelijk de mi nisteriële verantwoordelijkheid, maar op dat punt bestaat grote terughoudendheid, omdat het ten slotte de eigen hofhouding van de koningin betreft. Als er officiële kamervragen over deze benoeming worden gesteld, zou premier Den Uyl die moeten beantwoorden, aldus de woordvoer der van de premier. Momenteel ziet het er echter niet naar uit dat er vanuit de Kamer vragen over deze zaak gesteld zullen worden. Minister Vredeling deelde gister morgen in de Kamer mee dat de vice-admiraal, toen nog marinebe velhebber, hem begin juli gezegd had de bezuinigingsplannen op de marine 'met alle mogelijke midde len te zullen bestrijden'. Ir. Vredeling had die uitlating toen 'levensgevaarlijk' genoemd en er ondubbelzinnig zijn afkeuring over uitgesproken. 'Ik heb het daarbij gelaten. Admiraal Roest deed zijn uitspraak in een emotionele sfeer. Men zegt dan wel meer dingen waar men later spijt van heeft. Ik heb er geen seconde aan gedacht dat de admiraal ook werkelijk aan ontoelaatbare acties tegen de be zuinigingen zou deelnemen. Als de (inmiddels eervol gepensio neerde) bevelhebber nu nog in dienst was, zou ik hem ernstig heb ben onderhouden over zijn optre den en afhankelijk van zijn reactie zeer serieus nadere maatregelen hebben overwogen'. Minister Vredeling neemt het Roest met name kwalijk dat deze, zonder medeweten of toestemming van de Minister Vredeling en admiraal b.d. Roest minister, de belangenverenigingen in de marine in een vroegtijdig stadium had ingelicht over nog ge heim en nog niet definitief In het kabinet vastgestelde bezuinigingen. Pas uit het marechausseeonderzoek dat naar het vroegtijdig uitlekken van de bezuinigingen was ingesteld, bleek de minister dat Roest een bijeenkomst met enkele ondercom mandanten en de voorzitters van de belangenverenigingen had be legd. De marechaussee heeft de oud bevelhebber zelf niet gehoord. 'De zaak was wel duidelijk en het ging tenslotte niet om een strafrechte lijk onderzoek', aldus de minister. Premier Den Uyl antwoordde giste ren op vragen van het AR-kamerlid mevrouw Van Leeuwen over het zelfde marine-onderzoek, dat er geen vaste richtlijnen zijn voor het instellen van zo'n onderzoek naar vroegtijdige publikaties. 'Naar de voortijdige publikaties over de al gemene wet gezondheidszorg is bij voorbeeld geen onderzoek inge steld', aldus de premier. DEN HAAG Minister Lubbers (economische zaken) 'hecht veel belang' aan een gezamenlijke aanpak van de economische pro blemen door overheid, ondernemers, werknemers en vakbonden op het niveau van bedrijfstak en -sector. Er is 'een enorme be hoefte' aan zo'n aanpak per sector omdat we waarschijnlijk voor langere tijd zullen zitten met overschotten aan produktiecapaci- teit bij een maar matig groeiende markt. Drs. Lubbers zei dit gisteren in de Tweede Kamer in het debat over de begroting economische zaken. (ADVERTENTIE) flr Demonstratie: I showrooms^" zijnimporteurs voor Neder- d van de wereldberoemde gelse "William de Blaise" ;e Bfrocimbels (9 modellen), den; Geliefd door hun klank- ds. Btooiiheïd en de fabelachtige lede constructie. Grotendeels handwerk naar authentieke lem: rktekeningen gebouwd. Zuiver economisch gezien is een aanpak per sector geboden. De on dernemers zullen inzien dat het in hun eigen belang is de gevolgen van overcapaciteit (overinveste- ring) in hun sector gezamenlijk te regelen. Maar ook sociaal-politiek acht Lubbers een gezamenlijke aanpak per sector vereist. Juist het niveau van de bedrijfstak of sector leent zich het gemakkelijkst voor 'ontmoetingspunt' van overheid, ondernemers, werknemers en vak bonden, stelde de minister. Op het vlak van de sector moeten werkne mers en hun organisaties 'meer in vloed en macht' krijgen, maar dan ook 'meer verantwoordelijkheid voor de ontwikkeling van de pro- duktie. Minister Lubbers ziet hierin #»en stuk 'vermaatschappelijking' van de onderneming en van de produktie. Net als deze week premier Den Uyl in de Eerste Kaïner vergeleek ook Lubbers de verhouding tussen on dernemingsraad en directie met die tussen regering en parlement. Het parlement kiest zijn eigen voorzit ter. en regering en parlement moe ten afzonderlijk kunnen vergade ren. Maar Lubbers kantte zich tegen een wijziging va>n de onderne mingsraad in die zin. dat de klem toon wordt gelegd op een wezenlij ke tegenstelling van belangen tus sen directie en personeel. (In de 'personeelsraad') zoals NVV en NKV die wensen, zou dat wel het geval zijn, red). In onze economische orde. betoogde Lubbers, werd de onderneming oor spronkelijk geleid vanuit de factor kapitaal (aandeelhouders, eige- (ADVERTENTIE) and i-W. and: Nui RI Jay te Rotterdam sinds I8»b •estersingel 42. tel (010)363500 jelijks geopend van 9 17.30 uur. idag koopavond van 19-21 uur. Ook importeur van Eiionia Steinway, Bechner. Rich Weber ggev artit de 1 ui| n i jc inze onderwijsredactie HAAG Het Tweede Kamerlid M. J. Konings (P.v.d.A.) vindt de door mi- Van Kemenade voorgestelde bezuinigingen met name in het middelbaar be lt inderwijs onuitvoerbaar. Zijn fractie overweegt daarom zelf met andere voor tot bezuiniging te komen. De heer Konings denkt daarbij onder andere aan lcjefaring van de taak van eerstegraads leraren. In plaats van 26 lesuren per week zij er volgens hem 29 kunnen geven. vafld' eft de nog :ns over egelt de zi pi W t pil hepp ff en »s j r) 2 ie i rui of 1 iet f Je 1 em 1 an, 1 UITSLUITEND VERKRIJGBAAR BIJ UW DROGIST EN APOTHEKER le bezuinigingen op c niddelbaar technisch die in de begro- jn aangekondigd zegt Konings (zelf vroe- ar aan een m.t.s.): ïrhoging van de ge- de groepsgrootte is ,'jhaatregel die bedacht - iemand die deze vorm iderwijs niet kent. Er in het middelbaar :h onderwijs veel a gegeven. Dat kun t met grote groepen Ook de veiligheids maken dat onmoge- e mensen van de mid- technische scholen a protesteren hebben ien gelijk. Daarom op zoek gegaan naar mogelijkheden om te ;en. Want dat ook js iets moet bezui- op een begroting van en, achttien miljard il vast.' oplossing ziet u dan? 2 es 'Onlangs heeft de ter van de algemene vereniging van schoollei ders, de heer Th. Hoogber gen, gezegd dat op het mi nisterie ook gedacht wordt aan verzwaring van de les taak van leraren aan.gym nasia, athenea en havo's (de 'eerste-graders'). Dat zou bijvoorbeeld kunnen door hen lessen van 45 minuten te laten geven in plaats van lessen van 50 minuten. De winst die dat oplevert zou je kunnen gebruiken om de volledige betrekking van eerstegraadsleraren van 26 op 29 te brengen. Dat levert een besparing op. Nu vind ik in dit stadium verkorting van de les tot drie kwartier voorbarig. Het is wel een idee om over na te denken. Je kunt je immers afvragen of leerlingen vijftig minu ten achter elkaar ingespan nen kunnen bezig zijn. Maar dat moeten we eerst beter overwegen. Wel lijkt het me mogelijk om nu de lestaak van de eerstegraadsleraren uit te breiden tot 29 uur. 'Ik heb uitgerekend dat je daar 64 miljoen gulden mee kunt besparen.' Wat wilt u met dat geld doen? Konings: 'Oudere docenten zou je een zekere taakver lichting kunnen geven. Le raren in het voortgezet on derwijs boven de 55 zouden drie lesuren minder kunnen geven, leraren boven de 60 vier uur minder. Hetzelfde is mogelijk in het kleuter en lager onderwijs. Voor zo'n maatregel heb je 44 miljoen gulden nodig. Dan hou je nog twintig miljoen over en daarmee kun je de bezuiniging in het middel baar technisch onderwijs ongedaan maken'. Taakverlichting voor oude re docenten zal iedereen toejuichen, maar is het re delijk om eerstegraads le raren zwaarder te belasten? Konings: 'Ik geloof dat het kan. Ook tweede- en derde graadsleraren in het lager beroepsonderwijs en het M. J. Konings (PvdA), zelf oud-leraar bij technisch on derwijs. heeft andere ideeën dan minister Van Kemenade. mavo geven 29 uur per week. Waarom zou een eer stegraadsleraar, die veel meer verdient, dan met 26 lesuren al een volledige be trekking hebben en zo dus voor 29 uur betaald wor den?' Maar vergelijking met an dere landen leert dat lera ren in Nederland erg veel lesuren maken. Zou je niet eerder toe moeten naar een vermindering van de les taak? Dus de tweede- en derdegraadsleraren 26 uur laten geven in plaats van de eerstegraders 29? Konings: 'Die vergelijkingen met het buitenland ken ik, maar dan moet je er wel bij zeggen dat er ook lan den zijn waar de leraar een volle weektaak heeft. In Nederland kan een leraar vaak halverwege de middag de school verlaten.' Maar een leraar die 29 uur les geeft wordt toch wel erg zwaar belast. Zes keer per dag krijgt hij weer een an dere klas met dertig be paald niet rustige leerlingen voor zich. Wil je dan je voorbereiding en je correc tie goed doen. de vergade ringen van sectie en school bijwonen en misschien ook nog aan andere schoolacti viteiten deelnemen, dan heb je toch een druk bezette week? Konings: 'Er zijn leraren voor wie die 26 uur erg zwaar is. Maar we weten uit het onderzoek naar de leraarstaak ook, dat er le raren zijn die minder uren maken dan een ambtenaar. naars). Thans is er sprake van een gemengde toestand, waarbij belan gen van kapitaal en personeel zo evenwichtig mogelijk behartigd moeten worden. In de toekomst zal de onderneming vooral een organi satie. een bundeling van personeel, zijn waarbij 't kapitaal slechts een instrument is geworden. Pas dan is volgens Lubbers de 'vermaatschap pelijking van de ondernemingsge wijze produktie' voltooid. In die toekomst zal echter het personeel ook meer de risico's van het onder nemen moeten dragen. Het PvdA-kamerlid Wlerenga zei hierop dat de evenwichtige belan genbehartiging van kapitaal en personeel eigenlijk nog goed moet beginnen. Aan een verschuiving van risico's van kapitaal naar per soneel zijn we daarom nog niet toe. vond de socialist. Bij overheidssteun aan een bedrijf is het de overheid niet begonnen om meer macht en invloed in de ondernemingen te krijgen, betoog de Lubbers. Deze steun moet per definitie tijdelijk zijn. Maar bij stopzetting van de steun zal de overheid zich vaak niet zomaar kunnen terugtrekken uit de onder neming, wanneer dat een versmal ling van de vermogensbasis van het bedrijf zou betekenen. Erg belangrijk 'Is bij het geven van overheidssteun de werkloosheid s-toestand in de betrokken streek. 'In streken waar we op dit punt niets meer kunnen hebben, klam pen we ons aan het strohalmpje van het voortbestaan van het be drijf vast', aldus Lubbers. Hij rea geerde hiermee op VVD-kritiek dat de regering onlangs enkele bedrij ven is gaan steunen, die vrijwel zeker geen toekomst meer zouden hebben, maar mogelijk wel concur rentievervalsing voor andere be drijven gaan opleveren. (ADVERTENTIE) brilieders oogmerk Nieuwe pocket: Van onze onderwijsredactie DEN HAAG 'Meer mensen mondig maken' heet de popu laire versie van de Contou rennota van minister Van Kemenade die gisteren is ver schenen. Voor vijf gulden kan ieder nu deze pocket van de staatsdrukkerij kopen en om zich een oordeel te vormen over de plannen die de mi nister met ons onderwijs heeft. Gisteren presenteerde minis ter Van Kemenade deze door de journalist Jos Ahlers ge schreven samenvatting aan de pers. Hij hoopte dat hier door nog meer ouders en on derwijzenden bij de discussie over zaken als middenschool en bovenschool betrokken zouden worden. De contourennota is nu vijf maanden oud en minister Van Kemenade was redelijk tevreden over de aandacht die eraan besteed is. Van de eerste versie zijn alle vijftien duizend exemplaren uitver kocht. Van het speciale num mer van het weekblad Uitleg zijn twintigduizend exempla ren verspreid. Van de nu ver schenen pocket zijn er al zes duizend verkocht. Overal In het land worden discussies belegd. Ook in het buitenland bestaat grote belangstelling. De onderwijsministers van de OESO-landen willen de nota gaan bespreken. Summier ging de minister in op enkele kritische commen taren. Hij beklemtoonde dat de nota niet het onderwijsbe leid voor de komende vijfen twintig jaar vast legt. Tot 1 augustus volgend jaar kan ie der meediscussiëren. Dan komt er een bijgestelde versie en een tweede discussieronde. Pas daarna komt een definitief voorstel aan het parlement. (ADVERTENTIE) Je zou dus in ieder geval het werk beter moeten ver delen. Maar daarbij vind ik dat je van een eerstegraads leraar met een maandinko men van ruim vierduizend gulden bruto wel wat ver wachten mag. Ambtenaren die dit verdienen nemen 's avonds ook werk naar huis mee'. Wat betekent uw voorstel voor de werkgelegenheid? Konings: 'Ik cjenk dat je een aantal arbeidsplaatsen voor eerstegraads-leraren verliest. Dat zou je kunnen compenseren door een ma ximum voor het aantal toe gestane lesuren te stellen. Er zijn nu leraren die 32 uur per week geven. Er zijn ook leraren die naast een volledige weektaak aan een dagschool nog acht uur les op een avondschool ge ven. Dat kun je verbieden, al moet het dan wel moge lijk worden om een volledi ge betrekking te krijgen via twee deelbetrekkingen. Maar daar lijkt de minister wel voor te voelen. Het to- totale aantal arbeidsplaatsen zal waarschijnlijk groter wor den door de arbeidstijdver korting voor oudere docen ten'. Karei Roskam HONGER - EEN ZWARTBOEK Voorwoord minister J. Pronk In onze wereld lijden 500 miljoen mensen honger. Dit boek stelt iedereen in staat mee te denken over deze afschuwelijke situatie en wil helpen de politieke wil in het leven te roepen om eindelijk tot beslissingen te komen.Want als er niets verandert zullen in 1985 800 mil joen mensen creperen van de honger. Uitgeverij Agathon,Bussutn Groot formaat paperback, 152 pagina's, ca. 100 foto's, tekeningen en kaarten f 12.9C Agathon-boeken zijn verkrijgbaar In de boekhandel Van een onzer verslaggevers MAASTRICHT De Europese or ganisatie voor de veiligheid van het luchtverkeer zal ook na 1983. wan neer het huidige verdrag afloopt, worden voortgezet. In deze organi satie. Eurocontrol, werken zeven Europese landen samen. Minister Westerterp, die voorzitter is van de ministerraad van Euro control, zei dit gisteren in Maas tricht waar de -raad de 46e zitting heeft gehouden. Minister Wester terp bracht tijdens deze zitting ver slag uit van de rondreis, die hij het afgelopen half jaar langs de rege ringen van de zeven lidstaten heeft gemaakt om te trachten een oplos sing te vinden voor het vraagstuk van toekomstige taken en structuur van Eurocontrol na 1983. Tk denk, dat ze die van de Indianen kopen, die nog scalperen.' (ADVERTENTIE) ...lkse toezending Per p Voor maan le dres. utrecht, (f 24,50 per.Soordnummer 333.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 3