Westerterp noemt plannen voor verkeersbeveiliging Nederlander "blojven of Surinamer worden? Goed of slecht, mijn Mahler Suriname 'TNO-mensen in landen Derde Wereld moeten beter beveiligd worden' Leefbaarheid binnen bebouwde kom gaat voor alles Personeelsraad na ontvoering Arends Kabinet overweegt hulp aan Holborn Afdelingen van CDA ongerust VRIJDAG 21 NOVEMBER 1975 TROUW/KWARTET PS12/i. Van onze Haagse redactie DEN HAAG De kans voor de burger om in het verkeer gedood of gewond te worden moet drastisch verminderen. Daartoe zal allereerst een aantal directe maatregelen worden genomen: aanpassing van het verkeer in woongebieden, aanleg van fietspaden en fietsroutes, indeling van wegen in categorieën, regionaal onderzoek naar de verkeersveiligheid, aanbrengen van verkeers- signaleringen en maatregelen om in het verkeer duidelijk te zien en beter gezien te worden. Ook op langere termijn moet ech ter gewerkt worden aan een betere v^rkeersveilagiheidde noodzaak om een auto te gebruiken moet ver minderd worden, en openbaar ver voer. (boom)fietsers en voetgangers moeten meer mogelijkheden krij- Dlt staat ln het beleidsplan voor de verkeersveiligheid, dat minister Westerterp gisteren aan het parle ment heeft aangeboden. Het beleids plan ls ontstaan ln samenwerking met verschillende departementen. Volgens minister Westerterp is het aantal verkeersslachtoffers in Ne derland nog altijd onaanvaardbaar hoog. De laatste tien jaar zijn der tigduizend mensen in het verkeer omgekomen, per dag zijn er gemid deld zeven doden in het verkeer en Van een verslaggever DELFT TNO-medewerkers die vaak in ontwikkelingslanden werkzaamheden verrichten maken zich ernstig zorgen over hun veiligheid. Aanleiding hiertoe is het verdwijnen van hun 24-jarige collega Nico Arends in de Spaanse Sahara. De personeelsraad van de dienst grondwaterverkennang wil dat er op Europees niveau stappen worden ondernomen om te voorkomen, dat de deskundigen die betrokken zijn bij ontwikkelingssamenwerking een speelbal worden bij kwesties tussen ontwikkelingslanden Maatregelen De medewerkers van TNO zijn van mening, dat de Nederlandse rege ring in Europees verband maatre gelen moet vragen om de belangen van iemand die ontwikkelingslan den wil helpen met hun problemen, te beveiligen. Als er geen steun op hoog niveau zal worden gegeven. zullen de deskundigen minder be reid zijn aan dit werk deel te ne men, aldus drs. F. Walter, directeur van de dienst grondwaterverken- ning TNO in Delft. Hij zegt hier mee de sfeer onder de medewerkers van deze dienst weer te geven. Uit informatie, die TNO van de Nederlands-Franse groep die ln Mauretanlë werkt heeft ontvangen, zou kunnen worden geconcludeerd, dat Nico Arends zoals werd ver moed, gevangen is genomen door leden van de Frente Pollsario. Deze beweging streeft naar onafhanke lijkheid van de Spaanse Sahara. Deze conclusie is gebaseerd op mededelingen van Bedouïnen. De collega's van geofysicus Arends hebben TNO laten weten het uitge sloten te achten, dat hun collega met zijn meetploeg, die aan het werk was voor Mauretanlë. de grens tussen dit land en de Spaanse Sa hara heeft overschreden. Er ioopt daar ter plaatse namelijk een spoorlijn en Arends wist, dat het gebied aan de andere kant Spaans gebied is. Hieruit zou kunnen wor den afgeleid, dat Arends met zijn vier Mauiiitaanse medewerkers is ontvoerd op Mauritaans gebied. De heer Walter, die woestijnen uit eigen waarneming kent, zegt evenals de mensen ter plaatse dat Arends niet direct gevaar loopt. Evenmin zal zijn gezondheid direct gevaar lopen. Duurt echter de ge vangenschap lang. dan vreest di recteur Walter, dat Arends gezond- held zal worden aangetast. Het le- Van een verslaggever LELYSTAD De elementenfabrlek Holborn Lelystad BV kan van de overheid hulp verwachten als er reële voorstellen komen tot overna me of voortzetting van het bedrijf. Minister Gruyters heeft dit gister avond meegedeeld na een gesprek met het personeel en de vakbonden. Een ander voorwaarde die in Den Haag is gesteld is. dat eventuele hulp niet concurrentievervalsend gaat werken. Volgens curator J. van Schalk willen de regering en de rijksdienst voor de IJsselmeerpolders alles doen om het bedrijf te redden. Hij stelt zich voor dat het personeel nog veertien dagen in dienst blijft. Het salaris hiervoor is door het ministerie van economische zaken gegarandeerd. Luchtmacht-adjudant gestraft wegens fraude in Duitsland Van onze Haagse redactie DEN HAAG Het hoog-militair gerechtshof heeft de 47-jarige luchtmacht-adjudant P. S. In hoger beroep veroordeeld wegens fraude tn een belastingvrije winkel van de luchtmacht in West-Duitsland. Het hof bevestigde de eerder uitgespro ken straf van vijfhonderd gulden boete met een week voorwaardelij ke gevangenisstraf en een proeftijd vantwee Jaar. De man zou met enkele andere onderofficieren en officieóren. die reeds veroordeeld zijn. in de Jaren 19691972 bonussen die verschil lende leveranciers gaven om goede ren aan de winkel te kunnen leve ren, in eigen zak hebben gestoken. De adjudant heeft zich ln eerdere behandelingen van zijn zaak erover beklaagd dat hoge militairen, die ook misbruik maakten van de be lastingvrije winkels, buiten schot bleven. 180 gewonden. Dit aantal kan, al dus de minister, verminderd wor den. Bij de punten die in de komende tijd voorrang krijgen staat de ver- keersleefbaarheid binnen de be bouwde kom vooraan. Het verkeer zal zich binnen woonwijken, win kelgebieden, recreatiegebieden en bij scholen moeten aanpassen. Aan de andere kant krijgt het in zoge heten verkeersgebieden, waar een vlotte afwikkeling van belang is, een voorangsposdtie. Voor de aanleg van fietspaden die passen in de verkeerscirculatieplannen van de gemeente zal de rijkssubsidie voorts worden verhoogd van vijftig tot tachtig procent. Zien en gezien Bij het project 'zien en gezien wor den' gaat het onder andere om een crp door R. N. Degens AMSTERDAM Zelden zijn programmatoelichtingen bij een concert boeiende lectuur. Tussei uitersten van ontoegankelijk componisten-jargon en anecdotische gemeenplaatserij, lijken de mogj heden voor het schrijven van nutteloze bladvulling op dit gebied onuitputtelijk. Minister Westerterp betere aanduiding van oversteek plaatsen. een verplichte markering van lange en langzame voertuigen en een verplichte rode reflector voor fietsen. Binnen de bebouwde kom zal ook het voeren van dim lichten in plaats van stadslichten verplicht worden. Bovendien wordt nog overlegd of voor auto's het gebruik van twee mistachterlichten kan worden toegestaan of voorge schreven. Verder bestaat het plan in nieuwe auto's niet meer de ddagonaalgordel toe te laten, maar alleen de heup- gordel en dóepunitsgordeL Als het niet zo moeilijk na te vol gen was, zou de manier waarop He- lene Nothenius in Preludium over Mahlers Kindertotenlieder bij het programma van het Concertgebouw orkest schrijft, aan velen ten voor beeld gesteld kunnen worden. Zij re kent daarin kort en goed gedocu menteerd af met de mythe dat Mahler deze aangrijpende muziek geschreven zou hebben in een soort profetisch voorgevoel van de dood van zijn eigen dochtertje. De Kin dertotenlieder zijn niet profetisch, ze zijn typerend voor de dwang tot zelfkwelling die we in Mahlers wer ken zo dikwijls bespeuren; zij ko men nog heden over als muzikaal masochisme.- Aldus Helene Nolthe- nius. Deze Kindertotenlieder nu, stonden centraal in het programma dat het Concertgebouworkest woensdag en donderdag onder Kirill Kondrasj in uitvoerde, en dat zaterdag ook in Den Haag gespeeld wordt. Zij had den het hoogtepunt kunnen worden van een concert dat opende met We- bers ouverture Der Freischütz en dat besloten werd met de Tweede Symfonie van Brahms. Beide in de weinig spontane, maar wel naar technische perfectie strevende le zing van Kondrasjin, die Brahms' symfonie o.a. door met sterke accen ten messcherp geslepen cantilenes van alle milde zangerigheid ontdeed, en méér op Tsjaikowski deed lijken dan men ooit voor mogelijk had ge houden. Daar tussen stond de vertolking door de Canadese alt Maureen For rester van de Kindertotenlieder als een dieptepunt; door onbegrip of on vermogen, dat werd niet duidelijk. Uit de nauwelijks genuanceerde voordracht in de vijf verschillende liederen zou men kunnen afleid* Maureen Forrester niet begreef Ja ze zong. Wat onwaarschijnlijk* gezien haar samenwerking iipa verleden met dirigenten als "Wd" Klemperer en Von Karajan. I neem ik aan, dat zij als Intel w kunstenares weet dat het starre, holle timbre van haar niet voor dit soort liedkuns r schikt is, en dat zij dat bij L noot die zij zong probeerde i moufleren. Dat had het effet j een doordringend deodorant het wezenlijke overheerst. ït bleek zelfs bij het grootste def^1 het abonnementspubliek de heipN ring aan grandioze vertolkïnge - dit werk op deze plaats weg te J£ nen vagen; of zou het overwelfd de applaus verklaard moeten w iff uit een door de traditie gevi instelling; 'Goed of slecht, «e Mahler'? I ven lm de woestijn is hand en er is weimig water. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Twee afdelingen van het Christen Democratisch e Appel hebben hun ongerustheid uitgesproken over de ontwikkelin gen in het landelijke CDA. Het Arnhemse CDA. dat al sinds 1969 opereert. Is bang dat de laat ste ontwikkelingen de moeilijk heden over de grondslag tot een totale afbraak van de christen-de mocratische politiek zullen lelden en onherstelbare gevolgen zullen hebben voor het CDA en de drie christen-democratische partijen af zonderlijk. 'Arnhem' vraagt aan de landelijke bestuurders om de 'voor de kiezers ónbegrijpeMjke verschil len direct op te lossen'. Het Leldse CDA is bang dat het mislukken van de landelijke sa menwerking gevolgen zal hebben voor gemeentelijke verkiezingen. 'Bovendien worden aan het politie ke bestuur van een stad steeds zwaardere eisen gesteld. Onze par tij -politieke organisatie kan daar om de ondersteuning van een krachtige, inspirerende en eensge zinde landelijke organisatie eigen lijk nauwelijks meer missen. Onze hechte en gezonde plaatselijke sa menleving dreigt derhalve door een verzwakking van de landelijke sa menwerking in haa rgrondvesten te worden aangetast', aldus de leidse afdeling van het CDA. Vervolg pagina 1 sloten, dat ambtenaren en scholle ren van 'Surinaamse landsaard' op 25 november de dag van de onafhankelijkheid vrij kunnen krijgen. Het KVP-Kamerlid Van Zeil had ook een vrije dag gevraagd voor Surinaamse werknemers. De regering an hierover echter niet beslissen, maar heeft cLit verzoek doorgegeven aan de stichting van de arbeid. Het programma van festiviteiten voor de Surinaamse onafhankelijk heid In Den Haag is verder: 25 november bij zonsopgang hijsen van de Surinaamse vlag bij het kabinet van Surinaamse zaken. Daarbij zijn zeventien aanstaande officieren van het Surinaamse leger uitgenodigd. Verder receptie van gevolmachtigd minister W. van Eer in het congresgebouw en 's avonds receptie voor het corps diplomati que in kasteel De Wittenburg in Wassenaar. De Nederlandse afdeling van de Surinaamse oppositiepartij VHP heeft haar leden opgeroepen mas saal deel te nemen aan alle mani festaties rond de onafhankelijkheid van Suriname, maar VHP-Neder- land doet tevens een dringend be roep op haar aanhang om 25 no vember niet alleen als een feestdag te beschouwen, maar nog meer als een dag van ernstige bezinning over de toekomst. Surinamers. die van plan zijn naar Nederland. België of Lux emburg te vertrekken dirdct na de souvereini- teltsoverdracht zullen niet meer op een Nederlands paspoort kunnen reizen. Zij moeten in het bezit zijn van een geldig Surinaams paspoort. Voor een bezoek van niet meer dan drie maanden moet een retourpas- sagehiliet kunnen worden overleed en indien dat vertangs wordt, moet kunnen worden aangetoond, dat men over voldoende geld beschikt om de verblijfskosten te kunnen betalen. De Nederlandse regering zal op ver zoek van de Surinaamse regering aan alle in Den Haag geaecredi- teerde vertegenwoordigingen van vreemde moe«-ndheden exemplaren aanbieden van de Surinaamse reis documenten. die in verband met de souvereinlteitsoverdracht van Suri name zullen worden uitgegeven Het betreft het nationaal paspoort, het laisaez-passer en het paspoort voor vreemdelingen. Het doel van deze maatregel ls internationale bekendheid te geven aan het Suri naams paspoort. Onafhankelijkheid van Suriname en de nationaliteitskwestie Op 25 november 1975 wordt Suriname onafhankelijk. Op die dag zal tussen het Koninkrijk der Nederlanden en de Republiek Suriname een overeenkomst in werking treden, waarbij de kwestie van de nationaliteit geregeld is. Wie behoudt de Nederlandse nationaliteit? Een van de belangrijkste regels van de overeenkomst is: Nederlanders van Surinaamse herkomst, die op 25 november 1975 zich niet in Suriname, maar in Nederland of elders bevinden, behouden vanzelf de Nederlandse nationaliteit. Zij moeten dan wel buiten Suriname woon- of verblijfplaats hebben. De regel geldt dus niet voor hen die in Nederland of elders met vakantie zijn of voor ander verblijf van tijdelijke aard buiten Suriname vertoeven. Recht om te kiezen voor de Surinaamse nationaliteit Als regel behouden dus de uit Suriname afkomstige Nederlanders de Nederlandse nationaliteit die zij tevoren hadden. Zij hebben echter het recht om voor de Surinaamse nationaliteit te kiezen. Zij staan dus voor de keuze: Nederlander blijven of Surinamer worden. Wie kunnen kiezen voor de Surinaamse nationaliteit? Hieronder volgt een opsomming van de categorieën die vanaf 25 november 1975 voor de Surinaamse nationaliteit kunnen kiezen (opteren). Let wel: het gaat hier om degenen die op 25 november 1975 buiten Suriname, dus in Nederland of elders, woon- of verblijfplaats hebben. 1 De eerste categorie zijn zij die geboren zijn in Suriname, Nederlander zijn en meerderjarig zijn. 2 De tweede categorie zijn zij die niet geboren zijn in Suriname, Nederlander zijn en meerderjarig zijn en die het Nederlanderschap op een van de volgende wijzen hebben gekregen: - krachtens de Tooscheidingsovereenkomst met Indonesië, als ze op 27 december 1949 in Suriname woonden; - door naturalisatie, als ze in Suriname woonden toen zij het verzoek om naturalisatie indienden; - in verband met het feit dat ze met een Nederlander zijn getrouwd, als ze in Suriname woonden op het tijdstip van het huwelijk. 3 Onder de derde categorie vallen de echtgenoot of echtgenote van iemand die de Surinaamse nationaliteit heeft verkregen, als hij of zij met de huwelijkspartner in hetzelfde land woont. 4 De vierde categorie tenslotte zijn - nadat ze meerderjarig zijn geworden - kinderen die tijdens de minderjarigheid Nederlander zijn gebleven omdat hun vader of moeder niet voor de Surinaamse nationaliteit hebben geopteerd. Wie is meerderjarig in de zin zoals het hier bedoeld is? Voor de toepassing van de Toescheidingsovereenkomst is meerderjarig ieder die achttien jaar of ouder is of die eerder in het huwelijk is getreden. Met meerderjarigen worden gelijkgesteld minderjarigen die op 25 november 1975 geen ouders hebben of wier vader of moeder vóór dat tijdstip geen Nederlander waren. Degenen die willen opteren voor de Surinaamse nationaliteit, moeten daarvoor een kennisgeving doen. Zie daarvoor hiernaast. Mogelijkheid om de Nederlandse nationaliteit terug te krijgen Wie de Surinaamse nationaliteit krijgt, verliest daardoor de Nederlandse en omgekeerd. In bepaalde gevallen is het mogelijk weer Nederlander te worden. Dat geldt voor: - de echtgenoot of echtgenote die op 25 november 1975 in Suriname woonde en daardoor Surinamer is geworden en die zich daarna in Nederland vestigt bij zijn of haar huwelijkspartner die Nederlander is gebleven; - kinderen die op 25 november 1975 Surinamer zijn geworden omdat hun vader of moeder toen in Suriname woonde, en kinderen die Surinamer zijn geworden omdat hun vader of moeder voor de Surinaamse nationaliteit heeft gekozen. Waar moet men een kennisgeving doen? Wil men in de hierboven genoemde gevallen het Nederlanderschap terugkrijgen, dan moet men zijn wil dac,. ,.e te kennen geven. Die kennisgeving kan men doen vanaf 25 november 1975 bij de diplomatieke vertegenwoordiger van Suriname in Nederland of bij de burgemeester van zijn woonplaats (in het laatste geval is de afdeling Bevolking op het Gemeentehuis de aangewezen instantie). Ook zij die kiezen voor de Surinaamse nationaliteit, moeten daarvan kennisgeving doen. Ook dat kan vanaf 25 november 1975 gebeuren bij de Surinaamse diplomatieke vertegenwoordiger of bij de burgemeester. Repatriëring naar Suriname Alle Nederlanders, uit Suriname afkomstig, hebben het recht zich weer in Suriname te vestigen. Dat recht behouden ze altijd. Ze hoeven ook niet van tevoren voor de Surinaamse nationaliteit te kiezen. Als zij zich in Suriname gevestigd hebben, krijgen ze automatisch de Surinaamse nationaliteit zodra ze twee jaar in Suriname hebben gewoond. Ook hun echtgenoten en hun kinderen kunnen zonder meer naar Suriname toe. Wie worden Surinamer, hoewel ze in Nederland verblijven? Niet alle uit Suriname afkomstige personen die op 25 november 1975 in Nederland zijn, blijven Nederlander. Uit Suriname afkomstige personen die op 25 november 1975 in Suriname woonplaats hebben, maar tijdelijk in Nederland verblijven (bijvoorbeeld voor vakantie, voor een dienstreis of voor medische verzorging) worden Surinamer. Surinamer worden ook minderjarigen, uit Suriname afkomstig en nu nog Nederlander, als hun vader op 25 november 1975 in Suriname woont. Is de vader overleden of wettelijk onbekend, dan is de woonplaats van de moeder beslissend. Woont de moeder dus 25 november 1975 in Suriname, dan worden ze Surinamer. Woont de vader op 25 november 1975 in Suriname, terwijl de moeder evenals de kinderen in Nederland woont, dan blijven da kinderen Nederlander. Nadere inlichtingen Voor nadere inlichtingen kan ieder zich wenden tot de afdeling Bevolking op het Gemeentehuis. Publikatie van het ministerie van Justitie.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 14