Jelgië weer struikelblok op weg WK [rol snel ingeschakeld Tevredenheid over 'korte corner' Johannen zeker niet in interland orge Knobel tevreden over tegenstanders in voorronden Bugelverdediger werd uitstekende laatste man Raffen I SSS;;; Twee Denen voor Ajax Experiment tijdens jeugdtoemooi in Monaco geslaagd lAG 21 NOVEMBER 1975 SPORT TROUW/KWARTET PS11/RH13 (Advertentie) onze verslaggever jflij Nederland zal in de voorronde van het toernooi om het 'Idkampioenschap van 1978 in één groep uitkomen in België, rd-Ierland en IJsland. Opnieuw dus België en IJsland, twee len die de Nederlandse ploeg ook elimineerde in de aanloop r de zilveren tweede plaats tijdens de wereldtitelstrijd van vo- in West-Duitsland. papier heeft de Nederlandse zeker niet de meest omover- ;lijke tegenstanders getroffen, tsing voor de eindronden al niet in Argentinië zoals de Fi de wereldvoetbalorganisatie altijd zegt lijkt tot meest de hand liggende zaken te ren. bondscoach George Knobel is in zijn hart van overtuigd, al hij dat begrijpelijk niet har- Hij stelde na de door de enor- ihaos van het verkeer in Rome uitgelopen busrit van hotel Olympisch Stadion en terug, el: 'In de bus hebben we alle gehad om over de meest ideale g te praten. We kwamen tot de lusie dat de groep met Nieuw ea, Suriname en Indonesië ei- jk de beste mogelijkheden serieuzer: 'Ik kan natuurlijk niets anders zeggen dan dat het er op papier niet ongunstig uitziet. Integendeel zelfs. De loting is erg gunstig. We moeten er alleen voor zorgen dat we ons België-syndroom (Nederland en België speelde voor de vorige ronde van het wereld kampioenschap 1974 twee keer 00 tegen elkaar, terwijl Oranje later dn de vriendschappelijke ontmoe ting met de Belgen ook al niet tot winst kwam), voor die tijd kwijt raken. Het moet dan voor het Ne derlandse voetbal zeker tot' de reëele mogelijkheden behoren om het we- reldtoemooi van 1978 in Argentinië te halen'. Sinds de aanloop naa r dat wereld - toernooi hoopt George Knobel, offi cieel technisch directeur van de KNVB, niet meer dezelfde moeilijk heden te ontmoeten, die hij nu wel regelmatig onder de ogen ziet. Met name de Spaanse (en ook Belgi sche; Rob Rensenibrink) problema tiek rond de twee Johamnen. MAATREGELEN George Knobel officieel: 'Tegen de tijd dat de voorrondes daar zijn zullen we erover moeten beramen'. Later echter: 'Het is natuurlijk dui delijk dat dit niet zo door kan gaan. Als technisch direkteur wil ik tegen die tijd de zekerheid hebben, dat er bepaalde afspraken zijn en dat deze ook worden nagekomen. Op het ogenblik zijn er afspraken (gemaakt door secretaris-penning meester Henk Burgwal)maar de vraag is wat er van terecht is gekomen. Ik zit in een nieuwe situ atie, dat moet ook nog groeien. Er moet zekerheid eijn. Het is ja of nee, alle pairtijen weten dan waar ze ziidh aan hebben te houden'. De loting die gisteren in Guatemala Stad werd verricht heeft groep met Nederland dus, tot een van de aan trekkelijke ontmoetingen bestem peld. Algeméén wordt aangenomen dat de outsiders Noord Ierland en IJsland de groep zullen beslissen. Met daarbij de aantekening dat IJsland in het toernooi om het Europese kampioenschap voor lan denteams zorg heeft gedragen voor de uitschakeling van Oost Duits land. Bij de loting werd uitgegaan van vier plaatsingsgroepen. In de eerste groepzaten de landen die zich ge kwalificeerd hadden voor het laat ste wereldkampioenschap, aange vuld met Rusland dat aich door terugtrekking in verband met de Chileense kwestie niet plaatste. Zweden blijkt het opnieuw goed te hebben getroffen. Hoewel dat land ndiet door de voorronde voor het Europees kampioenschap is geko men, liggen er in groep zes, waarin Zwitserland en Noorwegen de te genstanders zijn, goede mogelijkhe den. Een aantrekkelijke groep is zeker ook groep zeven, waarin Schotland, Tsjechoslowakije en Wales zijn on dergebracht. Terwijl de zaken in groep acht met Joegoslavië, Spanje en Roemenië ook niet eenvoudig lig gen. Engeland was voor dit toer nooi iin de tweede groep ingedeeld, naar aanleiding van de recente re sultaten. De Britten hebben echter zeker een goede kans in groep twee. Behalve Italië, spelen nog Fin land en Luxemburg hierin een rol. Het beste is Oost-Duiitsland toebe deeld. Dat land moet uitkomen te gen Oostenrijk, Turkije en Malta. Drie landen die niet in staat wor den geacht om de DDR d'e voet diwars t.e zetten. onze speciale verslaggever IE Aangenomen mag worden, dat Ruud Krol, Ajax' steeds eer spelende laatste verdediger, zaterdagmiddag in Rome tegen niet als Ausputzer van het Nederlands elftal door bonds- h George Knobel binnen de lijnen wordt gestuurd. Bij gebrek een alternatief zal de inmiddels in Zaandam wonende Ajacied euw als linkerverdediger aan het karwei beginnen, dat 'Oran- lijna zeker bij de laatste acht in de strijd om het Europese enkampioenschap brengt. Krol zit op dit moment nog ;o met die rolverwisseling. 'Ik graag in het Nederlands el-f- )e plaats waarop maakt mij nu minder uit. Maar In de toe- t zal dat wel anders komen te Het switchen van laatste naar viLeugelverdediger mij nu nog gemakkelijk af. in die toekomst, wanneer ik sr bij Ajax als laatste man heb selid, zal dat moeilijker rwor- ©GREEP' ransformatie van vleugelverde- tot laatste man is bij Ruud een proces geweest, dat zich svol en snel heeft voltrokken, geslaagde 'noodgreep', vooral, it Ajax onder Hans Kraay en linus MLchels zondier specifieke uiteer kwam te zitten. 'Het ver zegt Ruud Krol, 'tussen het op die twee plaatsen,, is Als laatste vrije verdediger je meer verantwoording. Als wedstrijd gemakkelijk loopt, is en prachtige baan. Maar sta je druk, dan komt er meer voor n. De organisatie van je ver ding staat voorop. Onder druk eenvoudige zaak', erkelijk detaiil: Ruud Krol is in ïsteildng tot veel collega-Aus- irs niet als 'oude' speler aan arwei van heit vrije verdedigen 'Ik voel me zeker geen oude Ik ben, ook binnen de Neder- e elftalgroep, wel een van de niers. Sommigen zeggen des- nks dat ik te laat op deze s ben gezet. Zelf vind ik van Het gaat redelijk, het kan nog Verdedigend fis het goed, de üsatie en de verstandhouding de andere verdedigers kan nog Raak je eenmaal inge- d op deze plaats, doe je het een jaar, dan is de omschake- naar een andere plaats moel- Dan zal ik ook in het Neder- edftail op die Ausputzersplaats to spelen'. ISCH :eus van Ajax' technischelei- om Krol met die taak te ten, is een logische geweest. voordat Rinus Michels als rvisor van Oranje zijn gevleu- maar o zo afkeurenswaardige den 'voetbal fis oorlog' sprak. Ruud Krol. hem al de weg ïzen. In 1971 om precies te zijn, nog Ajax' meest begeerde vrij- I. Krol, een liefhebber van bok- en bij de Amsterdamse club re makend in de mandekking. oen reeds: 'Mandekking, dat is een oorlog. Het is jij of ik'. Krol nu, ruim vier jaar later met die woorden geconfronteerd: 'Als laatste man moet je ook meedogen lozer zijn. Het oorlog moet je zien als een tweestrijd, die je niet mag verhezen. Je hoeft daarbij niet per sé ongeoorloofde middelen te ge bruiken. Je hebt bannen het elftal een taak op je schouders gekregen en daar begin je aan of niet. Doe jie het, dan moet je het goed doen. In de mandekking hen je voor het elftal alleen belangrijk als je die man lam legt. Hij mag niet aan de bal komen, en er zeker niets goeds mee doen. Wat je zelf als speler meer kunt doen. is meegenomen'. KARAKTER Die instelling heeft Ruud Krol, kort na zijn debuut in Ajax' eerste, snel naar de top, naar het Nederlands elftal ook, gebracht. Die meantalijteit in de sport wel als karakter omschreven bracht hem in de dagen voor de wedstrijd tegen Po len in het Amsterdams Olympisch Stadion ook winnend uit de con frontatie met de PSV'ers Van der Kuylen en Van Beveren. Krol, met Cruijf, Neeskens en Suurbier de 'vier van Zeist': 'Het leven gaat door, ik sta niet meer zo stil daarbij. Laat fik zeggen: het gesprek met de PSV'ers was op een gegeven ogenblik van dien aard, dat het niet meer ging. Ik ben dan zo. ook al is er wat, dat ik zeg: ik moet woensdag die prestatie leve ren, die wil ik ook leveren. De ene keer lukt dat beter dan de andere keer. Maar die prestatie staat dan voorop. Bij anderen ligt dat wat moeilijker. Mentaliteit, karakter, kan voor een voetballer veel bete kenen, het moet erin zitten. Het is zelfs meegenomen als je het hebt. Je hebt ook technisch begaafdere spelers met minder karakter. Die zijn, zo blijkt in de praktijk, kwets baarder'. En geconfronteerd met de namen Van der Kuylen en Van Beveren: 'Ik heb geen advies voor ze. Ze doen het geloof ik wel weer goed bfij PSV, het interesseert me niet zo veel. Het is voorbij'. KRITIEK Kritiek op eikaars verrichtingen was in die dagen voor de uiteinde lijk tot een breuk leidende Zeister conferentie hoofdmoot van de pro blemen. Openlijke kritiek in de media. Ruud Krol: 'Je mag kritiek op elkaar hebben. Maar, vind fik, niet fin het openbaar, je kunt zoiets beter onderling uitspreken. Er zijn, binnen een selektie, altijd Misver standen, problemen, die los je niet op door ze in de pers te gooien. Ik dol ook graag. Misschien komt dat niet goed over bij de anderen. Maar ik hou nu eenmaal van een beetje gein'. Nederiand-Italiëmet de mogelijk heid van zelfs nog een 'winnende' 30 nederlaag van Oranje, kan voor de Nederlandse ploeg nauwe lijks meer fout gaan. Krol, de prof die als voetballer pure realist is, weet het. Zwakt slechts af: 'De wonderen zijn de voetbalwereld na tuurlijk nog niet uit. Met Ajax hebben we die verrassingen nog wel beleefd. Tegen Carl Zeiss Jena bijvoorbeeld. We verloren in Oost- Duitslamd met 31, kwamen in Amsterdam snel met 1achter en wonnen uiteindelijk toch nog. Het is een raadsel soms. Zouden de Italianen snel met 10 voor ko men, dan is het tweede doelpunt snel gescoord, zeker wanneer dat Italiaanse publiek achter zijn elftal gaat staan. Italië speelt per slot van rekening nog altijd tegen de num mer twee van de wereld en winst daarop betekent prestige. Maar aan de andere kant: ook zonder te on derschatten weet je gewoon dat het Italiaanse voetbal erg defensief is. te weinig offensief ondanks het feit dat het toch vrij goede voetballers heeft. Men is te veel aan elkaar gebonden, er zit te weinig variatie in, te weinig fantasie, er is te weinig spelvreugde ook. Vier doel punten maken is voor de Italianen dan ook wel erg veel'. De indeling van de groepen voor de voorronde voor het wereldkampi oenschap is als vólgt: EUROPA Groep 1: Polen, Portugal, Denemar ken, Cyprus. Groep 2: Italië, Engeland, Finland, Luxemburg. Groep 3: Oost Duitsland, Oosten rijk, Turkije, Malta. Groep 4: Nederland, België, Noord Ierland, IJsland. Groep 5: Bulgarije, Frankrijk, Ier land. Groep 6: Zweden, Zwitserland, Noorwegen. Groep 7: Schotland, Tsjechoslowa kije, Wales. Groep 8: Joegoslavië, Spanje, Roe menië. Groep 9: Rusland, Hongarije, Grie kenland. De winnaar van groep 9 moet spe len tegen de verliezer van het fina- letoemooi van de Zuidamerikaanse groepen, oméén plaats. De overige groepswinnaars kwalificeren zich voor het eindtoemooi. AMERIKA/CARASBISCH GEBIED Groep 1: Canada, Mexico. Verenigde Sta ten. Groep 2: Guatemala. Honduras, El Salva dorOo&ta Rilca. Panama. Groep 3: Nederlandse Antillen, Barbados. De uttglog van de lotto van het afgelo pen weekeinde: Aantal deelnemers: 934.44)6 Bnuito inleg: fl.. 3.656.550,- Brij zenbedrag: fl. 1.736.861,-. Ie prijs: geen winnaar, van het bedrag van de le prijs gaat 1/5 naar de le prijs van de volgende week. Het overige 4/5 deel wordt In gelijke verdeeld over de 2e RUUD KROL: 'Het oorlog moet je zien als een tweestrijd die je niet mag verliezen'. 230 winnaars, die elk per kolom fl., 1.661.- bruto ontvangen. 4e prijs: 10.333 win naars, die elk per kolom fl. 43.- ontvan gen. 5e prijs: 14.150 winnaars, die elk per kolom fl. 33.- ontvangen. Jackpot voor de lotto van a.s. zondag fl. 1M.580-. Aantel deelnemers258.586 Bruto Inleg: fl. 759.928,- Prijzenbédrag: fl. 360.966,-. le prijs: 31 winnaars, die elk bruto fl. 4.657.- ontvangen. 2e prijs: 732 winnaars, die elk per kolom fl. 123.- ontvangen. 3e ~^is: 6.912 winni - ontvangen. (ADVERTENTIE) Ruud Krol .zal zaterdagavond het Nederlandse feestje in Rome over de kwalificatie voor de kwartfinales niet mee vieren. Zakelijk nuchter, kwaliteiten die hem de laatste maanden een constant hoog presta tieniveau brachten, heeft hij bondscoach George Knobel toe stemming gevraagd reeds direct na de wedstrijd naar Amsterdam terug te. mogen keren. 'Ik sta-, licht hij toe, 'op het stand punt dat ik mijn werk voor het Nederlandse elftal heb gedaan, zo dra de wedstrijd is gespeeld. Ik stel mij voor en gedurende de wedstrijd geheel in dienst van het elftal. Maar daarna wil ik weg. Ik wil zondag graag mijn vrije dag. Maandag gaan we met Ajax al weer in trainingskamp om ons voor te bereiden op de wedstrijd tegen Levski Spartak Sofia voor de UE- FA-Cup. Dat kan pas optimaal, wanneer ik een dag uit de sleur vam het voetballen ben geweest. Knobel had begrip voor dit stand punt'. PETER ONVLEE WIELRENNEN Voor de organisatie van de Nederlandse wielerkampioen schappen voor dames, amateur- en beroeps renners hebben zich bij de KNWU drie kandidaten gemeld. De Stichting Hoogerheide Vooruit, die de afgelopen twee Jaar de titelstrijd or ganiseerde, schreef lm met een bedrag van 86.815 gulden. De hoogste ta» schrljvdimg schreef lm met een bedrag van 86.815 gulden. De hoogste in schrijving kwam van professional wie- Ier promotions Nederland met 105.650.. De derde kandidaat is wie lerclub De Ster uit Geleen met 65.000,-. Voor de organisatie van de kampioenschappen voor nieuwelingen, junioren en veteranen zijn vier kan didaten. Wielerclub De Bataaf schreef met het hoogste bedrag ln: 6.125 gulden. VOETBAL Het voetbalelftal van Bulgarije, bestaande uit spelers tot 23 jaar heeft zich ln Miaekovo geplaatst voor de kwartfinales van het toernooi om het Europees kampioenschap. De Bulageren veisloegen Jong Polen met 1-0. Het enige doelpunt viel in de 88e minuut. De maker was Jordanov. MODERNE VIJFKAMP De Rus Pa vel Lednev is ln Mexico Stad voor het derde achtereenvolgende jaar wereld kampioen moderne vijfkamp gewor den. Lednev vergaande 5056 punten. De tweede plaats was voor de Hon gaar Tamas Kancsar met 5025 pun ten. De bronzen medaille ging naar die Engelsman Jim Fox met een totaal van 5ul6 punten. Fijne boeken om te geven en te vragen. Of...om direkt zelf te kopen. George Knobel (rechts) overlegt voor het vertrek Jiaar Italië met Henk Burgwal, secretaris-penningmeester van de KNVB. Cutoa, Guyana. H&ïti. De drie groepswinnaars spelen om één plaats in het eindtoemooi. AZIë/OCEANIë Groep 1: Bong Kong. Indonesië. Maleisië, Singapore, Sri Lanka. Thailand. Groep 2: IsraL, Japan, Noord Korea, Zuid Korea. Groep 3: Iran. Irak, Saoedl Arabië, Syrië. Groep 4: Bahrain. Koeweit, Verenigde Arabische Emiraten, Quatair. Groep 5: Australië, Nieuw Zeeland. Tai- Groep 1: Algerije. Libië. Groep 2: Marok ko. Tunesië. Groep 3: Ghana. Guinea. Groep 4: Senegal. Togo. Groep 5: Zaïre, Centraal Afrikaanse Republiek. Groep 6: Winnaar van Sierra Leone-Niger speelt tegen Nigeria. Groep 7: Kongo, Kame roen. Groep 8: Winnaar van Opper Vol- ta-Mauretenië speelt tegen Ivoorkust. Groep 9: Egljpte, Ethiopië. Groep 10: Soedan, Kenya. Groep 11: Oeganda, Tan zania. Groep 12: Zambia. Malawi. De wlnnar van groep 1 speelt tegen de winnaar van groep 2 ene. Vervolgens spelen de winnaars weer tegen elkaar, waarna de overgebleven drie landen in een hele competitie strijden om één plaats in het eindtoemooi ZUID AMERIKA Groep 1: Brazilië, Paraguay. Ootonnbo. Groep 2: Uruguay. Bolivia. Venezuela- Groep 3: Chili. Peru. Ecuador. De groepswinnaars spelen een hele com petitie. Nummer een en twee gaan naar het eindtoemooi. nummer drie speelt tegen de winnaar van groep 9 uit Europa om één plaaits. Wereldkampioen West Duttsland en orga nisator Argentinië zijn automatisch ge plaatst. WIJ WILLEN KINDEREN Heieen Crul Het voorlichtingsboek voor toekomstige ouders. GeTtl. met tekeningen, kleuren* en zwart/wit toto's. 32,50 WAT DOE JE MET ME? Eric Berne Een psychiater over onze spelvormen in de omgang met anderen, 1 Juliana Reglna1975 KROONPRINSES BEATRIX F. J. Lammers Een boeiend portret van de prinses met talrijke nog niet eerder gepubliceerde foto's. 16,50 msm Hannah Green Drie romans van deze auteur, dte voortdurend op de bres staat voor de geestelijk en lichamelijk gehandicapte mens: IK HEB JE NOOIT EEN ROZENTUIN BELOOFD 3e druk. De vreemde en verleidelijke Wereld van de waanzin, ƒ11,90 AAN DE ZELFKANT VAN HET LEVEN De strijd van een sociaal werker voor het recht van de underdog. 18,90 MET HAND EN HART Uit de wereld van de dove mens, 18.90 RUKZ'N KOP ER AF Nell Dunn Twee vrouwen op middelbare leeftijd, maar toch nog steeds in de ban van hun seksuele behoeften en maatschappelijke conventies. 16,90 PLANTEN DIE ELKAARS GEZELSCHAP ZOEKEN Helen Phtlbrlck Richard B.Qregg GeTII. f 13,90 Planten hebben hun favoriete buren en hebben hun onderlinge relaties. Een boek voor in de tuin en Ia do natuur. BONSAI. BOOM IN POT Joan Melville Een handleiding voor het kweten van deze prachtige dwergbomen. Geïll. 16,90 Bij iedere boekhandel verkrijgbaar. *Uitg. Hollandia B.V.,Baarn. AMSTERDAM Ajax heeft giste ren twee Deense spelers gecontrac teerd. Het zijn de 19-jarige Frank Amesen en de 17-jarige Sören Ler- be. Beiden zijn afkomstig van de eerstedivisieclub Fremad Amager uit Kopenhagen en spelen dn verte genwoordigende elftallen. Lerby maakt deel uit van het UEFA-jeugd- elftaL Amesen speelt op het middenveld, Lerby in de spits. De overeenkomst tussen Ajax en de beide Denen la aangegaan voor 2% Jaar en gaat Jn op 1 december. De Westdiuiitse BundesLigaverenl - ging Hamburger Sv wil Arno Stief - fenhagen van Ajax overnemen. De 26-jarige Westduitser, die een paar jaar geleden betrokken was bij het Bundesligasch anda al, heeft reeds gesprekken gehad met de Ham- burgse club. Volgens dr. Peter Krohn, de manager van HSV, zou de club met Stef fenhagen zelf aJ tot overeenstemming zijn gekomen. Het probleem is echter nog het transferbedrag dat Ajax zal vragen en het tijdstip, waarop Steffenha- gen vrij zou zijn. Men verwacht dat het bedrag zal liggen rond de 450.000 mark (ruim 450.000 gulden), hetgeen HSV vorig seizoen ook voor Horst Blankenburg heeft betaald. Stef fenhagen zelf verwacht, dat Ajax hem niet voor het einde van de competitie zal laten gaan. Ajax-voorzitter Jaap van Praag zei. desgevraagd, van de zaak niets af te weten. Van de zeven A-spelers van het 1de voetbal, die deze week voor de commissie verschenen, heeft De fschap-speler Cees Storm de zwaar- traf gekregen. Voor het inlopen op Delman. toen deze de bal al in zijl had tijdens de wedstrijd NAC-De fschap werd hij voor twee wedstrlj- Beschorst en kreeg hij een boete ran lulden. Ispeler P. Visser van Sparta kreeg - nog Iets zwaardere strafdrie wed- len onvoorwaardelijk en een voor- delijk. Maar hij had dan ook eerst Waarschuwing gehad voor het necr- n van een tegenstander en was er uitgestuurd wegens trappen, strafregister van deze week ziet er e A-spelere verder als volgt uit: treft (SW ƒ150.- boete: G. de e (Eindhoven) 1 wedstrijd onvoor- lelljk. boete van 150.- en een lo- voorwaardelljke straf van 1 wed- In stand gehouden: A Beekmans nond Sport): twee wedstrijden on- faardelljk en 100,-. R. Hllster (Hel- l Sport): 1 wedstrijd onvoorwaarde- lOOJen /100.-. A. Braam (MW) 1 wed- onvoorwaardelijk en 150.- en ver tegen de omzetting van' een wed- 1 voorwaardelijk ln een onvoonvaar- t. J. Mul kens (MW) 1 wedstrijd wwaardelljk en 100.-. spelers kregen een beoklng. onder le A-Spelers: E. Treytel (Feyenoord). erstgens (MW). M. Broecks (Wage- in) en. G. Kleton (Haarlem). staat vast dat Johan Cruijff en Johan Neeskens niet mee zullen spelen in de interland tegen Ita lië. Gistermorgen kwam welis waar het bericht uit Spanje, dat daar in verband met de dood van Franco geen wedstrijden in het weekeinde zouden worden gespeeld, gisteravond wist het persbureau Associated Press te melden, dat de Spaanse autori teiten hadden besloten de wed strijden toch gewoon te laten door gaan. De KNVB, zo bleek gisteren, was er toch al niet zo happig op om Cruijff en Neeskens naar Rome te halen. De bestuurders vrees den dat zo'n stap irritatie zou wekken bij de Spaanse voetba lofficials. De KWB prefereert met het oog op toekomstige du els goede contacten met de Spaanse bond. In deze zaak speelde ook mee, dat velen ervan overtuigd zijn dat Nederland de kwartfinales van het toernooi om het Euro pees kampioenschap voor lan denteams ook wel zonder Cruijff en Neeskens kan bereiken. Zeker nu zelfs met drie doelpunten verscnil van Italië verloren mag worden. Coach George Knobel was giste ravond nog niet op de hoogte van het besluit de competitie in Spanje gewoon door te laten gaan. In Rome stelde hij nog niet besloten te hebben of hij beide Barcelona spelers nog zou oproepen. MONACO Van de verschil lende experimenten, die zijn ge houden tijdens het in de afge lopen week gehouden jeugd- voetbaltoernooi in Monaco, lijkt alleen het probeersel van de 'korte hoekschop' geslaagd. -Dat is tenminste unaniem het oor deel van de gedelegeerden van de FIFA en de UEFA (de inter- nationalfe en de Europese voet balfederatie) over de 'korte hoekschop', die wordt toege kend, wanneer een verdediger de bal buiten het veld speelt tussen de doelpaal en het snij punt van de doellijn en de strafschopgebieden, vanwaar de 'korte hoekschop' ook geno men wordt. Zij merken daarbij op. dat in veer tien wedstrijden negen maal uit een 'korte hoekschop' werd gedoel punt. De gedelegeerden zullen de idee om deze regel in zijn alge meenheid in te voeren waarschijn lijk spoedig voorleggen aan de spelregelcommissie van de FIFA. De nationale bonden zullen, alvo- worden. de gelegenheid krijgen de ze eerst uit te proberen. Het 'strafbankje' dit voor de uitsluiting van tien minuten van een speler, die een grove overtre ding heeft begaan is minder enthousiast ontvangen. De gedele geerden, trainers en coaches vinden het idee op zich goed, maar voor zien hiermee in het bijzonder me dische problemen, daar een speler na zijn straftijd, vooral wanneer het koud is, vlugger vatbaar zal zijn voor blessures. Bovendien was het effect op de wedstrijden te gering. Dertien spelers werden tijdens het toernooi naar de 'strafbank' verwe zen, maar in de perioden, dat een ploeg met tien man speelde, viel slechts één doelpunt. Ook het experiment om de buiten - spelregel bij vrije trappen te doen vervallen was. evenals vorig jaar. geen succes. Het veroorzaakte ver warring in het strafschopgebied. Sprekend in dat verband is, dat er in de veertien wedstrijden slechts één doelpunt uit een dergelijke si tuatie ontstond. ENGELAND Het Engelse voetbal heeft in Lissa bon voor 30.000 toeschouwers op nieuw een klap gekregen. Het En gelse elftal dat van Portugal had moeten winnen om nog een kans te hebben een ronde verder te ko men in de strijd om het Europese kampioenschap. verspeelde door een gelijkspel (1-1) een uiterst kostbaar punt. Tsjechoslowakije behoeft zondag slechts met 1-0 van Cyprus te win nen om winnaar van groep 1 te worden. Die opgave lijkt voor de Tsjechen niet al te moeilijk. Portu gal, dat alleen in theorie nog een kans had om tot de laatste acht door te dringen, zette de Engelsen van het begin onder druk. Vooral het Portugese middenveld met Ootavio, Alves en Toni, had de zaak goed onder controle. Het doelpunt dat veteraan Rui Rodriquez in de 15e minuut maakte, was een logisch gevolg van het Portugese overwicht. Uit een vrije trap-schoot Rodriquez vanaf zeker dertig meter de bal in de kruising. Vier minuten voor rust kreeg Engeland weer hoop toen Mick Channon eveneens uit een vrije trap raak schoot: 1-1. In de tweede helft probeerde Enge land de strijd vergeefs te forceren. De Portugese defensie ving de aan vallen koel op. Vanuit het midden- .veld bouwde Portugal soms knappe tegenaanvallen op die echter niets rens de regel van kracht mocht opleverden. In de laatste twintig mi nuten probeerde de Engelse mana ger Don Revie door twee wissels nog wat extra kracht in de ploeg te brengen. Hij verving Macdonald en Madeley door resp. Dave Thorns en Allan Clarke maar ook dat zette geen zodejn aan de dijk. De stand in groep 1 ls nu: Engeland 6 3 2 1 8 11- 3 Tsjechoslow. 5 3 1 1 7 12- 5 Portugal 5 13 15 4-7 Cyprus 4 0 0 4 0 0-12 Nog te spelen: 23 november: Cyprus- Tsjechoslowakije; 3 december: Por tugal-Cyprus. WALES Wales heeft zich wel geplaatst voor de kwartfinales van het toernooi om het Europees kampioenschap voor landenteams. Ln Wrexham won Wa les de laatste wedstrijd voor groep 2 tegen Oostenrijk met 10. Bij de rust was de stand 00. Veteraan Griffith maakte in de 69ste minuut het beslissende doelpunt. Eindstand van groep 2 is: Wales 6 5 0 1 10 14-4 Hongarije 6 3 1 2 7 15- 8 Oostenrijk 6 3 1 2 7 11- 7 Luxemburg 6 0 0 6 0 7-28

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 13